JAARBEURS, BLOEMENFEE, redettenparade.. AALSTERSE KNALDAGEN THEOPHIEL VAN HOLSBEECK, DE LAATSTE MANDEMAKER VAN DESTREEK REUZE PADDESTOEL TE EREMBODEGEM De Voorpost -16/8/74 - 9 Zo ging het van vader op zoon(LB Het is niet de eerste uitzonderlijke paddestoel die men dit jaar te Erembodegem aantreft. De h. en mevr. Van Praet, Nekkerspoel 7, vonden eerder een paddestoel met een omtrek van 1,20 m. en een hoogte van 40 cm., gewicht circa vier kilogram. De nog intakte en groeiende paddestoel die onze fotograaf aantrof bij de familie Van Praet is eveneens reeds een kanjer: zijn gewicht kan bij benadering op 2 2,5 kg. geschat worden. Deze paddestoelen schijnen het bijzonder goed te stellen op weiden waar schapen gegraasd hebben.(lb) De inplanting, waarvan de werken sedert veertien dagen aangevangen zijn, van de Generale Bankmaatschappij aan het Sluisken, op grondgebied Nieuwerkerken, zet bij de buurtbewoners, terecht, kwaad bloed Op het stadhuis doet men alsof zijn neus bloedt, op schepen De Neve na Zouden er zelfs geen rondlopen met binnenpret jes* Het Huis der Socialisten in opbouw aan het Sterrestraatje-Houtmarkt groeit zien derogen De Wilhelmieten zitten stevig in het beton gegoten* Aannemer Rom- baut zal hier vlugger de mei kunnen uitsteken dan op zijn andere werf aan de Molenstraat Gystaaf De Luyck, Staafke van Halle voor diegenen die vertrouwd zijn met wandel tochten, heeft er dit jaar reeds 1.152 km. wandeltocht opzitten* *Deze crack uit de Kleistraat, volgende week 65 jaar en op pensioen, deed reeds 104 maai de Hallebede vaart, ging 27 maal naar Scherpenheuvel en 15 maal naar Oostakker, daarnaast vierdaagse van Nijmegen, Vielsalm en alles wat maar naam heeft in de wandelspor- t Staaf ke weet best wat aan te vangen met zijn pensioentijd, want dit weekend nog neemt hij deel aan drie wandeltochten Eindelijk is de tijd ver voorbij dat je brievenbus volgepropt zit met van die lullige vakantie-prentbriefkaartjes, waar je zo de graad en intensiteit van bruinheid van je vrienden kunt uit afleiden* *Het ander onheil staat nu te wachten: meesmuilige praatjes over «we hadden toch wel zon daar op ons eilandje» Vanonder een nieuwe vlaag druilerige regen kunnen ze verrekt allemaal de pot op Hofstade gaat voorstad-allures aanmeten, want op het Dorp komt er naar alle waarschijnlijkheid een groot appartementskompleks met onderaan winkelruimte HDW is geen gelukkig man De boerenbetoging van een veertiental dagen geleden ligt hem nog zwaar op de maag* Steeds op post zoals het een fotograaf betaamt kreeg hij in ruil voor een kiekje twee eieren kado* Netjes werden die in de wagen gedeponeerd, tot er na een paar dagen een kwalijk geurtje in die wagen ontstond en bussen airwick opgeofferd werden tot de oorzaak gevonden werd Aalst kent de luxe van twee gemeenteraadszittingen op amper tien dagen samen te roepen* *Eentje op maandag 19 augustus e.k. en de traditionele eindemaands- zitting op donderdag 29 augustus Aan de Zeebergbrug ademt men intussen verder het giftig stof van NV Betonwe- 9enbOUWin* BRENDAN ILOEMENFEE Jedert enkele jaren is aan welie fameuse jaarbeurs een indere aktiviteit van formaat te"|ekoppeldde verkiezing an de bloemenfee. Het ene ;an haast niet meer zonder aerW andere, wordt bijna in ién adem vernoemd, een is jubliciteit vooor twee en imgekeerd. Wij van onze :ant houden U op de hoogte an alle deelaspekten die jok maar iets te maken lebben met de verkiezing an de Aalsterse Bloemen- .toet '74. Even nog in herin- iering brengen dat lieve neisjes uit de omgeving log tot zondag 18 augustus lunnen inschrijven. IKTIVITEITEN ïen dagen hop-met-de- jeentjes op hoog amuse- nentsniveau. Zoiets moet iet Stedelijk feestkomitee 3 - deze mensen staan in t oor de hele organisatie - ledach hebben bij de sa- f nenstelling van het ont- jpanningsprograam dat al iven onvermijdelijk bij de iele Jaarbeursbedoening t loort. Na een deftig met de s igen te hebben geknipperd >1 in verwijzing naar het e itreeknieuws van ditzelfde rï lummer noteren we de pie ten. James Lloyd, Jimmy rrey, Freddy Breek, Will fura, Vader Abraham en fompagnie, Ben Cramer, Jamantha, Paul Severs, Ivan e Ie boerenzoon, Ricky Gor- n jon, Salim Segers, Cindy, Theophiel is niet de eerste Van Holsbeeck die zijn hand en hart plus tijd aan het mandemaken heeft verpand. Hij kan steunen op meerdere' generaties die hem de wis- senweg zijn voorgegaan. In 1800 was de familie zeker reeds als «stielman» te Aalst gevestigd. Ook zij ontsnap ten niet aan het gebruikelij ke vader-zoon proces. En zo werden Theophiel en zijn broers op hun beurt leerjon gens bij hun vader. «Wie er van jongsafaan niet inzit kan de trukken maar moeilijk helemaal onder de knie krij gen. Och ja, er zit ook wel iets van stielliefde bij al moet ik dan toevoegen dat mensen die alleen de bui tenkant zien slechts oog hebben voor de schone din gen, er zijn ook andere». Tot 1927 bleef Fiel onder de vleugels en het gebod van zijn vader vlechten. «Het was de glansperiode: alle fabrieken hadden onze spul len broodnodig. Bij ons werden in die tijd resems «duivenkeven» gemaakt. Zelfs voor buitenlandse be drijven hebben wij gevloch ten». Wij, dat betekent hier hel werkhuis want van toen al was het bij Van Holsbeeck echt specialistenwerk: elke gast (zekere periode waren ze met zijn veertigen) leerde een bepaald stuk maken en dan wroette hij dag na dag ineen. Twee mannen had den hun handen meer dan vol met het afvoeren naar het station. ONDERGANG «Als een gast zijn boterham verdient, liefst dan met hier en daar nog een plakske d'r tussen, kan hij pas met ijver en overtuiging werken. Die tijd is echter al geruime tijd naar de boeken verwezen. Alles maar dan ook alles heeft men verzonnen om ons werk zo goedkoop mo- gelijktehouden. Eigenlijk is het begonnen toen de achtu- renwet van kracht werd vroeger werkte men per stuk en dat hield inderdaad geva ren in maar het had ook goeie kanten, 's Maandags ervoor te zorgen dat de houten kop op de schouders bleef was de zwaarste taak voor die dag het gerief klaarleggen. Door de week werd er dan wel een aardig stukske gevlamd maar 's zaterdags was het alweer kermis van de bovenste plank: met de duiven spe len. Over de toekomst van de mandenmakerij spreken is vlug gebeurd: 't is amen en uit binnenkort. Er zijn zelfs geen scholen meer waar men het nog kan aanle ren. Als ik dan toch iets zonnigs weet voor de stiel dan is het dit in het kunstwerk kan mis schien nog wat brood zitten, dat zeg ik al van '14. En eigenlijk moet ik soms wel op de tanden bijten als men het over dat zogezegd ZACHTJESAAN «Werken is niks», zegt Fiel en hij gaat nog wat meer op zijn achterste gemakken zit ten terwijl de vaardige vin gers zonder ophouden kno pen en trekken, «'t is maar in gang geraken. Er is nog altijd zoveel vraag naar de onverslijtbare resultaten van mijn hobby-werk dat ik het niet kan bijhouden. Eerste n vooral moet ik er natuurlijk voor zorgen dat in de eigen winkel alles terechtkomt wat nodig is maar ook voor een paar andere winkels sta ik nog in. Vooral honden manden komen hier buiten al kan ik ook de andere stukken nog wel de baas». Die andere dingen zijn dan schotels, zetels, wasman den... «Weet ge dat elk stuk of het nu rond, rechthoekig of vierkant is met een kruis begint? Voor de rest heeft alles zijn eigen werkwijze, 't begint is een kruis». Met de dag lastiger wordt het wis sen te vinden. Het klaarma ken van de hoofdgrondstof - soms wordt er wel eens met riet gewerkt - kan ook al niet machinaal gebeuren. Wat Theophiel eens te meer doet herhalen: «Een reden te meer om er geen brood in te zien. Of je daar nu om lacht of huilt, 't zal weinig boter aan gang betekenen». Toch is Theophiel Van Holsbeeck Meer dan veertig gouden bruiloften en drie diamanten bruiloften tot op heden te Aalst voor 1974 Het stadsbestuur geeft telkens een geschenk af Nog in augustus vergadert het Durk Martenskomitee om zich uit te spreken over de inrichting van een Pieter Coeckejaar in 1975 te Aalst Krijgt men hiervoor mis schien een vaste belofte van toelage van het ministerie los Aalsterse leden van de Verbroedering van Vaderlandse Verenigingen trekken op 1 september naar Binche, terwijl Binche present zal zijn te Aalst op 8 september bij de bevrijdingsfeesten 3.767 Aalstenaars schreven in voor aansluiting bij de TV-distributie en dit op einde juli Van duizend hiervan is de aansluiting nog in uitvoering Van de 136 km. voorziene kabelaanleg werd er reeds 78 km. gerealiseerd De figuur van Priester Daens blijft maar in de aktualiteit Op Nederland 2 krijgen we de heruitzending van de dokumentaire over Pieter Daens Omer De Dier uit Denderleeuw maakte zopas een openluchtspel met als titel «De Baanbreker» over de Daensfiguur af, en vorige maand verscheen het boek «Het daensisme» in het arron dissement Aalst van de hand van onze medewerker F.J.Verdoodt Aalsts ereburger, de Britse majoor Fairbanks zal er voor de dertigste verjaring van de bevrijding niet bij zijn De stadskas kan een dergelijk extraatje niet veroorlo ven Deze viering in mineur valt alvast niet in de smaak van de Aalsterse kommu- nisten, die een alternatief bevrijdingsfeest organiseren Burgemeester De Pauw van Baardegem laat de gedachte aan een Jan Frans Vonckjaar 1976 in eigen gemeente niet los Op de informatieve toer, nam hij de gelegenheid van minister Chabert's deelname aan de tocht van Beentje Buiten, te baat om poolshoogte te nemen over de uitgave van een winstgevende gelegen heidspostzegel Het lieve blonde kind dat wekelijks onze dierbare «telex» zet en drukklaar maakt, heeft bijwijlen last van de zetduivel-ziekte Nu de lezer weet hoe de vork aan de steel zit, wordt haar veel vergeven, misschien zelfs het feit dat onze tedere of harde telex-ontboezemingen door de handen gaan van weliswaar een schoon kind, doch per slot van rekening nog altijd iemand die bij wijze van spreken de moedermelk van dat gevaarte, dat ze te Dendermonde «'t peird» heten, kreeg Binnenkort gaat de tent waar het Dendermondse Ros Beiaard zich vergooitvoor twintig frank! aan de blikken van kijklustigen, op de Grote Markt aldaar, dicht Dendermonde zal het weer voor een poosje zonder zijn geestelijk lavement moeten stellen Voor Theophiel Van Holsbeek is zijn werk gewoon alledaags (LB) kontent over de stiel die hij zijn hele leven heeft uitge oefend. Het is een gezonde en bijlange geen gevaarlijke «hobby», je bent thuis en kunt het tot een ferme ou derdom blijven doen - knip oogje- vroeger kwam daar nog het voordeel bij dat je zelfstandige was: dat is nu wel finaal naarde pieren. Wanneer we, na nog de aloude werkplaats, ont- schorsmachine... te hebben bezocht, op de stoep van de Zoutstraat staan komt er wat ontgoocheling. Voor Theo phiel is zijn werk gewoon alledaags, wij zijn kinderen van een andere tijd. Eigen lijk kunnen we het niet verkroppen dat die stielen onherroepelijk overboord gaan. Zelfs al komen ze wellicht in een of ander museum. Het betert niet als we in diezelfde winkelstraat voorbij een borstelmaker trekken. Er zijn mensen die zeggen dat 't bier ook niet meer is als vroeger. AndréHeyvaert. talst is dood, leve Aalst. Stilaan eten we weer boterham men zonder zand. Een paar werkdagen, voor de gelukkig- tdjten onder ons werkweken, hebben de opslorpende, •itputtende vakantierust kunnen wegspoelen. Alleen eks- !ra lome Aalsterse geesten zoeken nog een verontschuldi- r jing om vanaf 24 oogst niet van de partij te moeten zijn. En Pqlat beslissen ze dan zelf maar. Zou een jaarbeurs armoe jjden om een sufferdje minder? Voor wie het nu nog niet Joorzou hebben: van zaterdag 24 augustus tot maandag 2 September loopt in de Aalsterse Keizershallen de jaarbeurs. 0bAan dit tot blikvanger num- i °ner twee uitgegroeide eve- ^«ïement-karnaval blijft eer- lM5te, wat dacht je - zijn "traditiegetrouw een resem ndiktiviteiten van allerlei rang 1 e^n stand verbonden ek?r is om te beginnen de aarbeurstentoonstelling self. Telkenjare groeit deze, jiteraard kommercjële aan- jelegenheid uit tot een waar foopfeest. De ruime, tot jverdekte markt omgetover- le. Keizershallen worden foor een tiental dagen het errein van huismoeders die jlijkbaar de rest van het congégeld erdoor moeten crijgen - en dat valt best mee van pa's die hun knutsel-, immer-, en weet ik veel wat oor voorraden meer willen pslaan. Schrikdomein ook oor schoolkinderen die ab- oluut het ravotkostuum log wat aan willen houden, ft een overvloed van wat men m odig heeft, kan hebben en i igenlijk missen kan. Maar vervloed: nieuwe snufjes, •udere dingen die hun waar- ie al bbewezen hebben in rerkelijkheid alle sektoren het koopdomein. Je iaat erheen omdat het alle- I zo aantrekkelijk is oorgesteld, omdat je er die iaatste vakantieuurtjes op an maken en eigenlijk ook rel omdat je Aalstenaar ent en dus dergelijke top- ebeurtenis niet mag laten toorbijgaan. Bonny St.-Clair, Marva, Wil ly Sommers. Wie meent mdat het niet allemaal kanin die tien dagen zette zich schrap: naast die grote na men zijn er nog een vijftigtal kleinere goden van de partij, komen de kinderen aan hun trekken tijdens namiddagen die enkel en alleen voor hen werden ineengebokst, zijn gehandikapten en gepen sioneerden uitgenodigd voor een al even speciale dag, is er, om kort te zijn, van het goede teveel. Spe ciale dag» is er, om kort te Speciale vermelding verdie- nen wel de bijzonder lage prijzen die men steeds han teert. Eigenlijk nog een klei ne raad mee te gevenkom, kijk, luister en oordeel zelf maar., 't zijn Aalsterse knal- André Heyvaert De wissen lijken plots minder buigzaam. De vlechtershanden die sinds we in het werkhuis zitten nog geen moment stil hebben gelegen aarzelen wat. «Ja jong», zegt Fiel, 't is spijtig dat die stiel verdwijnt maarhet isniet meerdan normaal.» Wieop zoek gaat naar iemand met een «schone oude stiel» die bovendien nog zo hard moet vloeken en tieren om die sakkerse vooruitgang dat zelfs satan en zijn trawanten er schele botinnekesogen van overhouden moet niet aankloppen bij Theophiel Van Holsbeeck. De laatste mandemaker uit het Aalsterse is nochtans meer dan zestig jaar vlechter. «Hoe zou d'r nog toekomst kunnen inzitten. Dat is toch al van jaren terug te voorzien. Handenarbeid is maar leefbaar en lonend als het in grotere hoeveelheid kan gemaakt worden». Als Theophiel er dan toch nog altijd mee doorgaat is dat heel eenvoudig te verklarep«Iemand die vijfenzeventig gepasseerd is kan maar moeilijk zijn levenswerk in de goot gooien. Voor mij is mijn stiel een hobby geworden die ik zolang zal beoefenen als 't maar enigszins kan en mag». M «kunstwerk» heeft: wat wij vroeger met onze bult de lucht in als stukwerk ineen- vlasten noemt men nu kunst. Awel, dat is 't ver schil». Het komt er allemaal zonder wrok of spijt of heimwee uit. Je zou het anders verwachten bij ie- maand wiens wieg midden de bakermat van de Aalster se mandenmakerij heeft ge staan. «Je moet van mij niet verwachten dat ik een dood normale evolutie met alle mogelijke zuchten ga be kladden. Het is goed, soms hard, geweest maar bekla- zo ging nei van vaaer op zoon. (Lb gen waas noo„ nodig Jazzfestivalslechts eenmaal per jaar gaat een Aalstenaar graag naar Dendermonde

De Voorpost | 1974 | | pagina 9