UW WOORD f HET DAENSISME WAS ANDERS! BRAND TE AALST HOFSTADE «DEN EZEL» INGEHULDIGD Aalst KORT NIEUWS GROOTSE FEESTEN TE MOORSEL PAROCHIALE HET GEBEURDE TE GIJZEGEM 10 - 23-8-74 - De Voorpost Op 14 oogst bracht KRO-TV via Nederland 2 het programma «Den Werkman dient te begrijpen dat hij moet berusten in zijn lot», het ver haal van de gebroeders Daens en de Christene Volkspartij in het België van omstreeks 1900. Ofschoon de film bedoeld was als een evokatie van de strijd van de eerste daensisten, zal wellicht niemand onder de kinderen en kleinkinderen van die daensisten of niemand onder de tientallen le vende getuigen van het daensisme hiermee gelukkig zijn. Wat hier uit gebeeld werd, was geenszins de weergave van de politieke strijd van de gebroeders Daens en de daensisten de aanhangers van de Christene Volkspartij Het was slechts één element uit de constellatie waarin het daensisme ontstond, bloeide... en tenslotte aan de ongelijke strijd ten onder ging. De hemeltergende morele en materiële ellende van de kleine lie den was een zeer belangrijk ele ment in de wordingsgeschiedenis en de aktie van het daensisme. Maar er waren er nog andere, die eveneens zeer belangrijk waren: de verarming van de landbouw- stand, de Vlaamse strijd om rechtsherstel, de internationale tendens naar sociale hervormin gen langs politiek-demokratische weg, de algemene afkeer vanwege de geminoriseerde Vlamingen te genover het militaristische en Congo-dolle België van Leopold 2. Ofschoon de gebroeders Daens onvergetelijke figuren zijn in het daensisme en in de Vlaamse be vrijdingsgeschiedenis waarin het sociale aspect een vanzelf sprekend programma-punt was! is het grondig fout de strijd van het daensisme te verengen tot hun persoonlijke strijd tegen al wie toen meenden in naam van de Roomskatholieke kerk te moeten optreden. Als hiernavolgende fouten in de film rechtgezet worden, zal men een waarheidsgetrouwer beeld van het daensisme omstreeks 1900 en erna verkrijgen, a) Priester Daens werd hier uitge beeld als de rustige en zoete pries ter van de armen. In werkelijkheid was hij een bitter kontestant, een vinnig debatter die zich hardnekkig en impulsief vastklampte aan het geloof dat hij de juiste weg bewan delde. b) In de film werd letterlijk gezegd dat de gebroeders Daens na de woelige dagen van april 1893 de Christene Volkspartij hebben ge sticht Welnu, Pieter en vooral Adolf (de priester) waren eerder toevallig betrokken bij stichting van de partij in 1893 te Okegem. Voor dien was die stichting voorbereid (sinds 1888-1890) door de ge broeders Van Langenhaeke, Alois De Backer, Frans Lambrecht, Frans Sterck, Hilaar Van de Velde, Prosper De Pelsmaecker e.a. Ook Hector Plancquaert, die niet te Okegem aanwezig was, hoort on der hen. Allen zouden in de vol gende jaren werkelijke leiders van de beweging worden. Hector Plancquaert, als activist van de Eerste Wereldoorlog ter dood ver oordeeld, zou zelfs het hele daen sisme meebeleven en overleven. c) Over Alois De Backer wordt on der bedekte termen gezegd dat hij het streven naar «Maatschappelij ke, politieke en ekonomische her vormingen» van het daensisme saboteerde. Welnu, wie dat daen sisme gaat bestuderen, stelt vast dat de vroegtijdige dood van De Backer in 1904 een uitzonderlijk zware slag is geweest én voor het daensisme én voor de christelijke demokratie in België. Dus... d) Het leven en de strijd van de gebroeders Daens moet in de film al te uitdrukkelijk dienen als klank bord voor de felle doorbraak van de socialistische partij te Aalst en el ders. e) Woeste sprak geen woord Ne derlands! Door hem in de film als een vlot Nederlandssprekende voor te stellen, worden de taalte- genstellingen die de uitdrukking waren van de sociale tegenstellin gen volledig afgezwakt. f) Leopold 2 leerde nooit de taal van de helft van zijn onderdanen, zegt met letterlijk in de film. Welnu, er waren toen meer dan 5.000.000 Vlamingen en minder dan 3.000.000 Walen in België. g) De uitspraak «Het daensisme ging in 1923 op in het Vlaams Na tionalistisch Front» steunt nergens op! Het daensisme sloot van 1919 af verkiezingskartels met het zich politiek organiserende vlaamsna- tionalisme waaruit het tenslotte voor 80 pet. gegroeid was! ging als nationale partij na de verkiezin gen van 1936 in het VNV op en nam in 1964 een laatste maal deel aan gemeenteraadsverkiezingen. BRT en NOS hebben nu samen 7 uitzendingen gewijd aan het daen sisme en al bij al slechts een erg vertekend beeld ervan nagelaten. Het is de hoogste tijd dat het daen sisme uitgebeeld wordt zoals het werkelijk was! FRANS-JOS VERDOODT, Erembodegem Omstreeks kwart voor midder nacht, woensdagnacht brak brand uit in café Bistro op de Grote Markt te Aalst. Het vuur ontstond in de schouw achteraan het café, waar op een gashaard hartige hapjes voor de laatavond-klanten klaargemaakt worden. Doordat de rook auto matisch naar buiten gezogen wordt ontdekte men de brand pas wanneer die reeds enige uitbrei ding genomen had. Terwijl de uitbater de heer Daelman met brandblusapparaten uitbreiding van het vuur kon voorkomen, was de brandweer in minder dan geen tijd ter plaatse. Vuur en wa terschade maakten een vrij grote ravage, zodat de schade hoog oploopt (jv) Zondag ging de plechtige opening door van het Ezelplein, dat gelegen is aan het Lindeveld. Het mooie weer zorgde voor een massa volk, terwijl ook het sportieve vertoon op de grasmat de moeite loonde. Het plein werd plechtig ingezegend door E.H. Fouquaert waarna Pal lieter tegen Nieuw Hofstade in het veld kwam. Een zeer faire match eindigde op een 1-0 zege voor de inrichters, maar de uitslag had juist andersom kunnen zijn. 's Namid dags kregen we een echte invasie van toeschouwers, die Nieuwe Wijk tegen Old Stars met 4-2 za gen winnen Een parade met de majoretten zorgde voor afwisseling tijdens de derde match die glansrijk door Camu tegen Molenstraat werd gewonnen (2-0). Den Ezel werd op een grootse manier inge huldigd. Het bestuur onder leiding van Paul de Clippel, Paul Blondeel. Ignace Keymeulen en Eugène Van der Biest mocht een hoge borst op zetten. D.D Van zaterdag 21 september tot en met zondag 29 september richten de Aalsterse CVP-Jongeren een Leefmilieu-negendaagse in. Naast een permanente tentoonstelling in het Oud-Hospitaal, zijn er quasi elke dag voordrachten, waar tal van autoriteiten op leefmilieu en pollutie-gebied, referaten houden over de diverse aspekten van de milieuverontreiniging, ruimtelijke ordening... Schoolakties, teken- en opstelwedstrijden worden eveneens ge organiseerd, naast kosteloze CO-metingen door de rijkswacht uitgevoerd. Een nationale studiedag van de CVP-Jongeren over «Gemeente en het Milieubeleid» wordt Ingericht op zaterdag 28 september. Eerdaags zou het koninklijk besluit verschijnen van het bijzonder plan van aanleg nr. 9 «Beekveld». Met dit zouden er zich dan toch enige perspektieven openen voor de uiteindelijke verwezenlijking van het nieuw ziekenhuis, plannen die reeds zowat een tien jaar op «den dompel» zijn. Aan de Siesegemkouter zou met dit K.B. de Aalsterse K.O.O. gemachtigd zijn over te gaan tot onteigeningen. Met Bergen aan zee (N.Holland) waar vorig Jaar reeds de klok vandaan kwam werd door burgemeester De Bisschop, schepen Van den Eede en A. Singelyn opnieuw kontakt opgenomen. Re sultaat van dit alles, begin oktober komt een Bergense delegatie voorbereidingen treffen voor een tentoonstelling van werken van plastische en beeldende kunstenaars, eind november, in de loka len van het Oud-Hospitaal. Vandaag vrijdag doet de gemeenteraad het nog maar eens Op het ongebruikelijke 19 uur worden een vijftal agendapunten afge werkt, w.o. de voorwaarden voor het inhuren door de stad van gron den van de N.M.B.S. in de Denderstraat, voor de aanleg van de pendelparking; het ter beschikking stellen van zes huizen in de St.- Jobstraat voor bejaarden, en" in geheime zitting het vakant verklaren van betrekkingen in het beroepskader van de stedelijke brandweer. Duidende op een inbraak met zware verwoestingen vroeg raadslid Monsieur het schepenkollege ervoor te zorgen dat het lokaal van de karnavalgroepen aan Hertshage beter zouden worden beveiligd. Het zou een blijk van waardering van onzentwege zijn, oordeelde hij, als het politietoezicht er scherper zou worden. Burgemeester De Bisschop had maar een half woord nodig Alweer miljoenendansje der leningen op de gemeenteraad. Zonder slag of stoot wordt Aalst een massa gereedschap voor allerhande stedelijke diensten rijker. Zijnde: machines voor de stedelijke schrijnwerkerij, brandweermaterieel, plus voor dezelfde dienst een transportwagen en een zware pomp, verder een verbrijzelwagén vrachtwagen met kolken- zuiger voor de riolering, een papiersnijmachine en type- drukpers voor de afdrukdienst. De uitvoering van het vijfjarenplan «openbare verlich ting» gaat onverpoosd verder. De raadsleden gaven dit keer hun «fiat» voor de aankoop van materrëlen die samen een slordig half miljoen vertegenwoordigen. De kommissie van Openbare Werken krijgt op tien september nogal een hartig hapje voorgeschoteld. Om te beginnen is er de waterbeheersing aan de Osbroek waar men aan gaat dokteren. Erg belanghjk als men weet dat dit een begin is van het grootste passieve rekreatiegebied dat men daar wil op zetten. Verder krijgen de Bijzondere Plans van Aanleg Kerre- brok een beurt. De aangebrachte wijzigingen voor de Den- derbrug en de brug over de Dendermondse steenweg in deze plannen vervat kregen intussen van de Streekkom- missie een gunstig advies. Op diezelfde vergadering ook op de Verenigde Sekties van 17 september komt naast genoemde punten nog de grondregie aan bod. Na vraag van de BSP-oppositie krijgt elkefraktie voortaan een uitgebreid verslag over de dienstjaarrekening voor aleer die brok financiën in de gemeenteraad wordt be sproken. Zal men de stof dus echt kunnen instuderen. Met de benoeming van een kapitein-kommandant- dienstchef wordt de eerste stap gezet in de uitwerking van het gemengde brandweerkorps. Bij dat gemengde korps deels beroepsmensen, deels vrijwilligers worden de aan- wervingsvoorwaarden gewijzigd teneinde bij toekomstige aanwervingen het vooropgestelde barema te kunnen genie ten. Op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 augustus worden te Moorse! de eerste grote parochiale feesten gehouden. Deze feesten worden ingericht door alle parochiale veremgingeh die in het Parochiecentrum gehuisvest Zijn. Zij stellen zich tot doel het Parochiecentrum beter te kunnen inrichten moderne toiletten, verbeterde keuken enz De feestelijkheden zullen plaatsvinden in een reuzetent die ter dezer gele genheid zal opgesteld worden in de Statiestraat, naast het ParochiehuisHet algemeen programma van de feesten ziet eruit als volgt: Vnjdag 23te 20 uur: Groot T-Dansant met als DJ's plaatselijke vedetten Inkom 30 F. Zaterdag 24: Van 14 tol 17 uur. Kindernamiddag. Men verwacht alle lander en van onze en de omliggende gemeenten op dit groot kinderfestijn. Inkom 15 F. Te 1930 uur Grote amusementsavond met het gekende Ober- bayernorkest van Werner Cuvron. Deze avond wordt alvast een sukses, daarom wordt U ook verwacht. Zondag 25: Te 15 uur. Rendez-vous met de derde leeftijd Alle ouderen worden verwend met het orkest "De Kleine VogelsVoor 50 F kan U vee! plezier komen maken en U krijgt ook iets tussen de tanden. Te 20 uur gaat men opnieuw ten dans met het orkest -The Musical Friendsen tol hoogte punt van deze feesten brengt men U als animator en zanger de gekende TV-vedette Jan Theys Al de feestelijkheden gaan door in de reuzetent Daarnaast kan men ook nog een aperitief gebruiken in de bodega en genieten van een lekker etentje in het restaurant Beiden worden ondergebracht in het Parochiehuis, ledereen is van harte welkom tijdens deze driedaagse Parochiale Feesten FVB De finalisten, samen met voorzitter Dauwe, van het Gijzegemse golfbllJarttornooi.(Jm) De hele verzameling kaarters die met Saskermis een fikse belotting op touw zetten.(Jm) Het wakkere bestuur van de Tot-Kaartersklub.(jm) Ook de dames waren present voor de Gijzegemse VTB-wandeltocht zondag Jl.(lb) Vanzelfsprekend namen ook de Chlrogroepen een deel van de aktiviteiten voor hun reke ning, op hun eigen feest.(lb) De warmte zorgde ervoor dat de drie uren van Gijzegem een echte afvalllngsrlt werden.(jm)

De Voorpost | 1974 | | pagina 10