lUSTENAIRS EN HUN HOBBY HOBBY BOUWDOZEN KENNEN SUKSES '8mm®ren je y ja... BiSScHop kW ML1T )NiX0N /s lleftT w StfKM&t J>AM ooK IMEh um MOSKOU ..Jukt ndc^ èeus me Ai \TÓ£ éj£k/££sr. ~r-- //X$\ I BIJ RONNY WAUTERS ZIJN ALLE KAARTEN TROEF KONINKLIJKE HOFBOUWMAATSCHAPPIJ |EN WERK VOOR VOLKS-TUINEN GUSTAAF D'HONDT: FINEER EN INLEGWERK De Voorpost - 23-8-74 - 11 «Pas» zouden we zo zeggen om onmiddellijk met de gebruikelijke kaartersterminologie van wal te steken. Alleen hebben we dat woordje al met heel wat meer ontgoocheling gehanteerd. De reden hiervoor moet je aan de Hoveniersstraat zoeken. Daar huist Rony I Wauters en met hem een massa kaartspelen. De man liet in zijn troeven kijken en wij van onze kant willen dienaangaande ook met I open kaart spelen. Het is heel eenvoudig als je zoveel mogelijkheden bij de hand hebt. 1 «Ja, hoe begin je daarmee...» Ter- Si wijl Rony Wauters wat in zijn ver zameling snuistert zoekt hij een verklaring«Eigenlijk na aandrin gen van mijn broer. Die vent is een van de echte verzamelaars: alles wat binnen zijn bereik komt is nuttig en leerrijk, waardevol genoeg om het bij te houden. Een simpele vraag van hem: waarom verzamel jij niks, gaf de beginstoot. Omdat ik nu niet precies iets wou samen brengen dat alleman heeft werden het kaarten». MERKWAARDIG Dit toevallig begin doet niet veel af aan de waarde van de huidige ver zameling. Een honderdtwintigtal verschillende kaartspellen van al lerlei rang en stand lijkt ons voor Vlamingen mensen die met de kaarten opgroeien het vernoe men waard. Samengehaald via vrienden en kennissen, door sein tjes naar het buitenland of mensen die ergens naar den vreemde op reis trekken. Rony heeft het alle maal bijzonder keurig samenge kleefd. De spelen zitten op bladen karton, een plastieklaagje als be scherming, en bieden een net overzicht. Zeer geschikt als ten- I Bondig samengevat kunnen we de doelstellingen van de Koninklijke I Hofbou wmaatschappij en werk voor Volkstuinen als volgt omschrij- I ven: liefhebbers de gelegenheid bieden om hun tuinhobby beter, I degelijker en verantwoorder te laten beoefenen. Dit gebeurt dan via I de gemakkelijkste wegen ais het uitwisselen van kweek- en teelter- I varingen onder de leden over het organiseren van voordrachten 1 naar hofkeuring, tentoonstelling. Dingen die dus voor een grondiger I kennis van het werkdomein zorgen en uiteraard meebrengen dat I men er meer genoegen aan overhoudt Femand Peersman.(lb) Aandachtige lezers hebben wel licht gemerkt dat de naam van deze vereniging uit twee delen be staat. Juister is eigenlijk dit: de hui- lige maatschappij is een sa- nensmelting van twee verenigin- jen met elk een eigen verleden /oor de eerste schuchtere pasjes 'an de Hofbouwmaatschappij (moeten we teruggaan tot 1884. Stichter Frans D'Haese is in Aals- terse tuinbouwmiddens vast geen onbekende Hij was het immers die meer dan veertig jaar in de vuurlijn stond bij het gevecht om van deze istreek een waar groenten- en Ibloemencentrum te maken. De bedoelingen van de Hofbou wmaatschappij-tuinders grotere bestaanszekerheid en ho gere geldelijke opbrengsten te bezorgen- werden vooral bewaar heid door de vorming van mensen die beroeps «in» waren De ver spreiding van heuse tuinbouw scholen zorgde dan voor een broodnodige aflossing van het op amateuristische leest geschoeide beroepswerk maar betekende te vens het einde van het centnjm Helemaal teniet ging het werk ech ter niet want vanaf 1950 bleken amateurs welkom. Het Werk voor Volkstuinen (Werk Een hobby voor klein en groot, jan en alleman, die met een do- ais geduld en heel weinig ge reedschap kan beoefend wor den. Gustaaf D'Hondt heeft heelwat ervaring in het fineer- en 'nlegwerk, kan dus best als gids ptreden bij het uit de doeken doen van deze vrijetijdsbeste ding. Als je bij de man aan huls gaat hoef je niet lang rond te 'nuffelen om te vinden wat zijn nutselwerk aan resultaten brengt. Het is ginds aan de ude Dendermondse Steenweg i waar museum... Sustaaf D'Hondt is een van die nensen voor wie het zogeheten irandend probleem sociaal uit- groeid dan nog wel van de massa's vrijetijd die we steeds ver der blijven opstapelen een kleinig heid is. Hij is om te beginnen een geboren verzamelaar-knutselaar en dat zegt al heelwat. Dat aange boren talent liet hem naast zijn fi- neerwerk waar we het hier willen over hebben onder meer postze gels en immense stapels lucifer doosjes verzamelen. Dat maar voor het geval zijn hoofdhobby aan interesse zou inboeten. WERKWIJZE Vermits het hier om haarfijn snij- en plakwerk gaat kan je onmogelijk zonder een vooraf uitgekiend plan. Die plans zijn in de handel verkrijgbaar «kant en klaar» met alle raadgevingen van figuurtjes. Pi kleuren en materieel. Wij willen het hier wel een tikkeltje kreatiever uit stippelen al dient vermeld dat ge noemde paketten (waar je hele maal naar Nederland dient voor te schrijven) een handige initiatie kunnen betekenen Je hebt daarbij de keuze van doodeenvoudig tot kienfijnlastig. Hoe ga je aan de slag: je tekent een plan uit een soort voorontwerpvan de fi guur, het landschap dat je wil «in leggen». Daarbij verdeel je de te kening in kleurvakjes. Dat betekent dat waar je een andere kleur nodig acht afbakeningen met het ge wone tekengerief te schetsen worden getrokken. Vooraf moet je het plakhout dat bij deze hobby wordt gebruikt wel al onderver deeld hebben volgens een zelf uit te kiezen nummeringssysteem. De gewenste overeenstemmende kleurcijfers breng je dan gemakke- lijkheidshalve in de getrokken ka dertjes aan. Via het beproefde kar bonsysteem worden de getekende figuren dan overgebracht op het plakhout. Stukje na stukje snij je daarna. Gaat het om kleine hoek jes dan kan je breken voorkomen door voor het snijden het hout met een kleefpleister te versterken. Met sneldrogende lijm bevestig je dan de gesneden stukjes op het plan. Is het voorontwerp volledig «inge legd» dan zorg je ervoor een gladde oppervlakte te bekomen. Overdrukken op een zelf te kiezen ondergrond-spaanderplaat, vol gens onze raadsman meest ge schikt na gelijkmatig instrijken met overdruklijm Zoals hieruit blijkt moet je bij het uittekenen van het plan er rekening mee houden dat je de achterzijde van je werk gedurende de plak- en kniptijd bo venaan hebt. Wat meebrengt dat je ook de achterzijde van het plan - of de voorkant van het uiteindelijke resultaat - vooraleer over te druk ken moet bijschuren. Begin er best niet mee als je een zenuwkriebe- laar bent. (AH) toonstellingsvoorbeeld dachten we zo en die mening zijn ook anderen toegedaan want tijdens voorbije weken van de vrijetijdsbesteding kreeg de verzameling felle interes se. De meest in het oog springende reeks is er een van Belgische ma kelij. Rony weet te vertellen dat van deze ronde eksemplaren er slechts een vijftigtal spelen werden ge drukt. Merkwaardig is ook de serie met adelaarsstempel. Eerder ver rassend komt het striptease- nummertje-in-kaart over. Verder loopt het van piepmini tot praktisch onbruikbaar groot over zowat heel de wereld uit. Japanse jaargetij- densymboliek die ook in dit domein onvermijdelijk blijkt zit broederlijk naast gebruikelijk Amerikaans «krullenwerk». En dan zijn er nog de verzamelingen in de verzame ling. Leunen de reeksen sigaren bandjes en postzegels met kaar- tafbeeldingen eerder bij het eerste deel aan dan zijn de mappen jokers en reklamezijden als afzonderlijke stukken te beschouwen. GESCHIEDENIS Een paar merkwaardige histori sche feiten lijken ons in dit kader niet misplaatst. Bijna elk wereld deel heeft wel eens een poging gewaagd om de oorsprong naar het eigen kontinent over te heve len. Duister op dat punt staat het praktisch vast dat dit «spel des dui vels» het meest verspreide gezel schapsspel is. Jaarlijks zouden 7,5 miljard stuks worden gefabriceerd. Herhaaldelijk werd het spel verbo den: Lodewijk de IXe plaatste het op dezelfde voet als vloeken. Door de eeuwen heen werden de sym bolen vaak gewijzigd ai naargelang de politieke konstellatie. Zo werd na de franse revolutie de koning in een ferm pak Europese landen geweerd. Fiskusbrood heeft er ook al ingezeten: drukkers mochten slechts eenenvijftig kaarten leve ren, de schoppenaas was rege ringswerk met speciale kostprijs ANDRE HEYVAERT Ronny Wauters.(lb) van den Akker) kwam onder impuls van de familie Moyersoen in 1911 naar het Aalsterse overgewaaid. Hier lag het in de bedoelingen enigszins de tekorten bij de kleine man aan te vullen. Door uit elk lapje grond wat aardappelen en groen ten te puren trachtte men te redden wat er te redden viel. Vooral tijdens de beide wereldoorlogen kwam men al is dat woord wel wat lu gubertot glansperiodes. Eens de miseries van het schietgeweld voorbij ging de belangstelling er bij de leden uit. Beide maatschappijen kwamen precies in dezelfde periode heel erg dicht bij het roemloze verdwijn punt maar samen hielden ze het wel. Zij het dan dat zowel image als karakter totaal dienden aangepast. De studietuin der Hofbouwmaat schappij en de opbrengstlapjes van de Volkstuinen werden lust- en siertuinen. Werk, plezier voor lief hebbers die zich van alle tuinbezit- ters onderscheiden door de studie die ze aan hun hobby wilden be steden. WERKING Dat het niet zomaar om het vrij ste riele in stand houden van een tradi tie gaat kunnen we aan de hand van een paar aktuele gegevens bewijzen. Koninklijke Hofbouw maatschappij en Werk voor Volk stuinen groepeert 150 mensen uit het Aaalsterse Als gemeenschap pelijk zwak hebben ze hun boontje voor de natuur. Zowel bloemen-, groenten-, fruit, als plantenliefheb bers komen hier aan hun trekken. Vooreerst kan men als lid rekenen op inlichtingen van wat anderen uit ervaring weten. Regelmatig wor den voordrachten opgezet waarbij men tracht zeer gevarieerde infor matie door te spelen. Kweken en onderhoud staan daarbij uiteraard vooraan maar ook onderwerpen als bloemenschikken of rechts kundige kwesties worden aange sneden. Deze bijeenkomsten waarop nieuwe liefhebbers steeds welkom zijn gaan elke tweede zondag van de maand door in de «De Coninck van Spaniën». Meer over de wijze waarop deze vereni ging haar vrijetijd waarmaakt kan je vernemen bij Fernand Peersman, Posthoornstraat 73 te Aalst. ANDRE HEYVAERT Zoals gemeld werd tijdens de voorbije week een tentoonstel ling gehouden van maquettes gemaakt met hobby bouwdozen. Deze expositie ging door bij Alfons Coppens in de Hovenierstraat te Aalst. Het doel van deze tentoonstelling was tweeërlei: Enerzijds de amateurs-bouwers van hobbydozen laten zien wat er alle maal van te maken is en hoe het eigenlijk moet. Anderzijds de specialisten-bouwers aan mekaar voorstellen, zodat ze na kennismaking eventueel een hobbyklub zouden kunnen stichten. Want volgens de heer Coppens is er in onze streek nood aan een echte hobbyklub van modelbouwers. Het is niet de bedoeling hier een technische uiteenzetting van de bouwdoos-hobby te geven, maar deze hobby eens voor te stellen aan onze lezers. WAT ZIJN HOBBY-BOUWDOZEN? In de handel zijn deze dozen verkrijgbaar en zij bevatten tientallen, soms honderden onderdelen van het te bouwen voorwerp. Deze onderdelen dienen volgens bijgevoegd plan geknipt, in mekaar ge knutseld, geplakt en geschil derd zodat ze uiteindelijk een getrouwe weergave zijn van het voorwerp in werkelijkheid, maar dan volgens een be paalde schaal. In deze dozen heeft men een zeer ruime keuze in vliegtui gen, schepen, auto's, moto's, tanks, personnages, enzo voort. Men kan de modellen even eens onderverdelen volgens moeilijkheidsgraad. De nieu welingen beginnen best met een eenvoudig vliegtuig dat uit een twintigtal delen bestaat. weeral een zo getrouw moge lijke weergave van de werke lijkheid. Voorbeelden van dio rama's: Vliegveld, oorlogstafe reel Dit alles was te bekij ken tijdens de voorbije exposi tie over modelbouw. BEOORDELING VAN DE WERKEN Op donderdag 8 augustus kwamen een paar specialisten Geïnteresseerden kunnen steeds terecht bij F. Goethals, Hofstraat 70 te Gent De twee specialisten die de geëxposeerde werken te Aalst beoordeelden gaven dan ook de nodige uitleg aan de bou wers der modellen en diora ma's. INLICHTINGEN Wie enigszins belang stelt in deze hobby kan zoniet alle, De specialisten wagen zich aan gemotoriseerde voertui gen waarbij honderden onder delen dienen verwerkt. Voor een leek is het werkelijk onge looflijk welke prachtige model len worden samengesteld. TENTOONSTELLING Enkele weken gelden vatte de heer Alfons Coppens, Hoven ierstraat 14 te Aalst, de idee op een tentoonstelling van mo delbouw te organiseren. Aan enkele bouwers gevraagd hun modellen te exposeren en en kele prijzen geschonken door de leveranciers van hobby bouwdozen en door Coppens zelf en de zaak was rond. Prachtige werken werden bin nengebracht, niet alleen mo dellen, maar ook diorama's. Wat is een diorama? Een dio rama is de uitbeelding van een scène, een tafereel rond een of meerdere modellen, maar dan De Aalsterse maquettespecialisten samen met een Gentse afvaardiging.(fvb) terzake de tentoongestelde werken beoordelen. De heer Antion, die reeds een paar ke ren in het T.V.-programma «Atelier» de modelbouw be sprak, was te Aalst samen met een afgevaardigde van «Hobby Tïme-Klub» Gent en Brugge. «Hobby Time» is (waarschijn lijk) de voornaamste van de weinige modelbouw-klubs in het Vlaamse land. «Hobby Ti me» is een V.Z.W. gevestigd te Gent en Brugge. dan toch vele inlichtingen be komen bij Alfons Coppens, Hovenierstraat3 en 14 te Aalst. Denk niet dat modelbouw en kel een hobby voor kinderen is. Het wordt vooral beoefend door jeugdigen maar bijna evenveel door volwassenen, ook in klub- en gezinsverband. Gustaaf D'Hondt (Ib) UITSLAG WEDSTRIJD Aan de gehouden tentoonstel ling was een wedstrijd verbon den. De werken werden onder verdeeld in drie series: Militaire serie, serie vliegtuigen, en se rie moto's, boten, auto's en fan tasie. Militaire serie: In volgorde: Mortier M., Goossens Th., Goossens B., Huylebroeck H., Van de Vijver M., Beyens J., Heylen E., Bauwens F., De Vriend E., Heylens J., Leem ans Ph., Van de Meerssche D., Lanckman J., Leeman M., Van Nieuwenhove A., Daems W., De Bruyn W., De Kegel J., De Wolf B., Sondervorst L., De Vulder P., Van Durm D., Brus sels H., Van Durm G., Matshi- mek L., Van Nijghem D. Serie Vliegtuigen: In volgorde: Vergeylen M., Callebaut M„ Geerincks R., Van Langen- hove A., Van Sande I., Fier- mans I., Baeykens B., Boey- kens M., De Cruy G. Serie moto's, boten, auto's en fantasie: In volgorde: De Haeck Ph., Van Lierde J De Grauwe N Coppens L., Ge erincks J., De Gendt F.. De Haeck M Van den Meersch J. Verhofstadt F., Van Nieuwen hove, De Bie B., De Bie G De Luyck C., Heymans L., Poep E., Arijs E., Poep M., De Luyck G., De Haeck A., De Bie B., Goossens M„ Blomaert P.

De Voorpost | 1974 | | pagina 11