Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek RAADSZITTING MET TMUKKEEIETIES -JAARMARKT MOET IE RESLIST EENS AALST ^Baardegem RIJ JE MEE, ZONDAG 8 september met DE VOORPOST-RALLY (lees pagina 9) IN BONANZASTIJL DOOR AALSTERSE STRATEN MOGEN WE JE UITNODIGEN VAN LIMBERGEN Zwart op Wit SPORT EN GELD a-péht J\t# sreen \iieze siot- (ajuin AALST HET STOF VAN NV. BETONWEGENBOUW... EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS - 27e JAARGANG - NR. 33 - 16 F Dame Vakantie had de Aalsterse gemeenteraadsleden nog duidelijk in haar zoete klauwen bij de jongste zitting. Ook ai waren er een aantal punten aan de daagrds dis hêtëinde van irdfjwSSir.S3P.dcn «aoice far niente» lieten vermoeden, het liep hoSbepaald vlot. De oprichting van een kinderdagverblijf aan de J ^Oude Gentbaan, de bouw van een reeks sociale woningen :enivoor de derde leeftijd, het huren van een jeugd- en biblio- 106theekruimte aan de Driesleutelstraat werden in een minimum 1 van tijd afgehaspeld. Slechts de afschaffing van de Eiland- va straat, waarbij de Franse benaming «Glucoseries Réunies» ®str viel, zorgde voor enig animo, uer ar I» jrdf >nie -ac* De Eilandstraat, een vergeten gat ergens tegen de G.R aan geplakt, is al sinds geruime tijd tot verdwijnen voorbestemd. De raad moest enkel zijn zegen geven en nakijken of alle ge stelde voorwaarden werden ingelost om het straatje voor goed naar de boeken te verwij zen. Tot daar liep het ge smeerd. Raadslid Vanderbeke kon het echter niet meer lijden dat een Aalsters bedrijf met een franstalige naam bleef pronken. Hij vroeg om samen met het akkoord een aanbeve ling door te sturen ten einde een Vlaamse Glucoserie te be komen. Burgemeester De Bis schop bleek net iets vlugger geweest te zijn want hij had de zelfde vraag al gesteld aan de direktie. Komt op dit schrijven geen antwoord dan krijgen de raadsleden de kans hun «d'ac- cord» te verlenen aan het eer ste voorstel. Zonder enig gehakketak werd op vraag van schepen Van Den Eede de zegen gegeven voor de start van een kinderdagver blijf aan de Oude Gentbaan. De kinderen zullen voortaan voor en na de klasuren en tij dens de maaltijden opgevan gen worden. Daar het hier gaat om een aansluiting bij de be staande peutertuin rijzen er niet de minste moeilijkheden voor wat de infrastruktuur be treft. De vergoeding hierbij werd op 60 frank per dag vast gesteld. DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053/70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F EDITIE AALST Het schepenkollege stelde aan de raad voor in de toekomst, waar de mogelijkheid zich voordoet, enkele huizen te bouwen voor mensen van de derde leeftijd. De oppositie was het met dat bouwprincipe eens maar waarschuwde toch voor afzondering. Zij wezen erop dat steeds de integratie in de uèsiaande woonkernen moet verzekerd blijven. In een vroegere gemeenteraad werd reeds ingestemd met de aankoop van het kompleks aan de Driesleutelstraat. In afwach ting van de goedkeuring door de hogere instanties bestond de mogelijkheid om de gebou wen in gebruik te nemen na het afsluiten van een huurkontrakt. Schepen Bogaert merkte hier bij op dat men eerst de akko- modatie wil onderzoeken en achteraf overgaan tot toe wijzing. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van de gebou wen als biblioteek in te richten en het andere ter beschikking te stellen van de jeugd. Voor dat laatste punt vielen de na men van jeugdklub Kreja en Jeugd en Wetenschap. ANDRE HEYVAERT w (ft. 930d« gameenteraad hechtte zijn goedkeuring aan het verdwijnen van de Aalsterse Eilandstraat. Het nog bewoonde hoekhuis dient nu wel noodgedwongen Burchtstraat te worden.(lb) 3 ra 900- 053, len jfj.De behoefte aan en het ontstaan van markten bestond reeds in de 12* eeuw toen de bevolking toenam en zich begon te koncentreren op bepaalde plaatsen, je-Om de bevolking van die plaatsen, die zich niet kon voeden J3„van produkten van het eigen stuk grond, van levensmiddelen x.te voorzien, ontstonden de markten, zowel de wekelijkse markt als deze gehouden op de drie voornaamste feestda- 30gen, nl. Kerstmis, Pasen en Pinksteren. Deze markten waren aan welbepaalde normen gebonden, ondermeer het uur van -—verkoop en verplichte minimumprijzen. Donderdag even na de middag zorgde Herman V., 27 jaar, IJzer- draaier uit de Zijpstraat te Hofstade voor enige opschudding in de straten van Hofstade en Aalst. Herman V. had reeds een paar maan den een aanslepende ruzie met zijn buren. Op het middaguur stond deze met een paar vrienden vertrekkensklaar naar de ponnykoersen van Idegem toen Herman V. plots op het toneel verscheen met een geweer Hij schouderde net op het ogenblik dat zijn buurman de h. Leonard M. zijn wagen in beweging zette samen met nog twee andere voertuigen. Ziende dat zijn buurman geen aanstalten maakte om te stoppen sprong Herman V. zelf in zijn wagen en zette als een voleerd cowboy maar dan per auto, de achtervolging in op zijn buurman. Tussen de Zijpstraat en de Denderstraat gaf Herman V enkele bra- vourstukjes weg die menig rodeorijder hem zou benijden. Met de ene hand aan het stuur, in de andere het wapen, slaagde hij erin tussen de andere voertuigen te geraken en vanuit het venster van zijn wagen te vuren Herman V. raakte echter niet de wagen van zijn buurman maar wel deze van zijn vriend Jean Van den Berghe uit Lede. Tot tweemaal toevuurdeV. in de richting van de wagens. Ier hoogte van de zeshoek veranderde Maeschalck plots van richting en reed de Denderstraat in. Aan de rijkswachtkazerne werd Herman V. door het drietal plots klem gereden Een verbouwereerde planton hoorde daar roepen om hulp. Onmiddellijk sloeg deze alarm maar V. slaagde erin om met zijn wagen via het voetpad weg te gieren in de richting van de Zwartehoek- brug Deze keer echter werd Herman V. zelf achtervolgd door rijks wachtcombi's tegen welke hij het uiteindelijk moest afleggen. Onmid dellijk werd het wapen in beslag genomen en toen stelde men vast dat Herman V, geschoten had met een luchtkarabijn met loden kogeltjes Het parket van Dendermonde kwam geleid door onderzoeksrechter Tas ter plaatse. Deze was vergezeld van de gerechtelijke politie van Aalst onder leiding van commisaris Vic Poets Ook wapendeskundige Plettinck kwam ter plaatse. Na ondervraging werd cowboy V. veilig heidshalve onder aanhoudingsmandaat geplaatst en opgesloten in de gevangenis van Dendermonde. fH.D.W.) Om aan deze reglementering te ontsnappen kregen bepaalde plaatsen het voorrecht een jaar markt in te richten waar deze nor men niet moesten onderhouden worden. Deze jaarmarkten hadden gewoonlijk plaats op de stich- tingsaag van een welbepaalde pa rochiekerk. Niet alleen waren ze van belang voor de interlokale handel doch ook voor de landsheer met het oog op de te heffen tol want het verkeer naar een jaarmarkt moest geschieden langs welbe paalde wegen, de zogenaamde «straatdwang» De jaarmarkt had dan ook een nauw verband met de op die dag in de kerk te houden mis en vandaar komt nog het begrip van de nog steeds aktuele Duitse «messe», denken we aan de Leipziger-Messe. Toen na de ontdekking van de zeeweg naar Indië en van Amerika het karakter van de handel geheel veranderde verloor de jaarmarkt gaandeweg aan betekenis en evo lueerde vooral naar een plaats waar men zich jaarlijks, ter gele genheid van de «kerkmis», eens duchtig kon amuseren. In Vlaanderen zijn Veurne, Torhout in het Houtland en Schellebelle met zijn «potjesmarkt» op dat ge bied nog steeds klinkende namen. Al is de jaarmarkt van Baardegem dan niet zo oud, toch grijpt ze reeds 87 jaar terug en haar gebrek aan eeuwenoude leeftijd vergoedt ze ruimschoots door haar spranke lende vitaliteit. FAUBOURG Dat in een typisch Vlaams landelijk dorp als Baardegem een naam als «faubourg» (voorstad) voorkomt lijkt wel zeer verwonderlijk. Is het de invloed van het min of meer na bije Brussel of zou het een spot naam zijn gegeven door een of an dere seigneur? De oorsprong van de benaming willen we in het mid den laten doch het feit zelf, de af scheiding in de Dorpstraat met de gracht aan het eigendom van de erven De Gols en Van der Straeten als scheidingslijn, schijnt als oor sprong te hebben het «zetten op den" ossenboek»! Wie op het Faubourg (dus in de Dorpstraat vóór de scheidingslijn) woonde en op dertigjarige leeftijd niet getrouwd was werd op de «os senboek» gezet. Eerst gebeurde dit op nogal simpele wijze doch weldra werd er een soort feest van gemaakt, natuurlijk met een op tocht naar het centrum naar de kerk en dit jaarlijks gebruik schijnt dan de soorsprong te zijn van de reeds 87 jaar oude Faubourg- jaarmarkt. Althans zo vertelde ons een van de drie nog levende be stuursleden die reeds meer dan vijftig jaar hun medewerking aan de Faubourg-jaarmarkt verlenen, nl. Frans De Gols (samen met Wie dinsdag a.s. Baardegem aandoet, komt terecht in de draaikolk van de Faubourg- jaarmarkt. Onze medewerker Jos Muylaert geeft hiernaast een schets van het ontstaan van deze jaarmarkten en deze te Baardegem in het bijzonder. Op de binnenpagina's vind je het hele programma. Adolf Uyttersprot en AchielFies die wegens zijn fysische toestand spij tig genoeg niet meer aktief kan deelnemen) Deze trouwe mede werkers verwierven als dank reeds een «diploma» en dragen in de stoet een zeer speciale witte sjerp. De vakantieroes ben je door en zo zoetjesaan duiken de je vertrouwde verenigingen en hobby's weer op. Ook de politieke komkommertijd is bijna over en de sportpagi na's zullen weer ternauwernood al het voetbalnieuws kunnen slikken. Zoals steeds zal De Voorpost een spiegel van het wel en wee uit het Aalsterse voor je zijn. Om het kontakt wat gemakkelijk te maken tussen jou, de lezer en de redaktie, staat De Voorpost met een stand op de Aalsterse jaarbeurs van zaterdag 24 augustus tot en met maandag 2 september. Graag luisteren we naar je wensen en verzuchtingen in verband met De Voorpost, naar je zachte of harde kritie ken, De Voorpost is vóór alles uw weekblad. Voor een praatje, suggesties en wensen kan je terecht aan de stand 74. Neem een goede start met een huwelijkslijst bij Van Limbergen AALST AALST HOOGSTRAAT 28 KATTESTRAAT 73 Alle gekende merken samen in een grote geschenkenzaak Begin augustus mocht burgemeester De Bisschop van de goeverne- mentele diensten ontvangen over de klachten, die dateren .van begin april, geuit door de buurtbewoners van de Zeeberg, aan het adres van de asfaltplant NV Betonwegenbouw. Uit het schrijven vernemen we dat de heer De Meester, eigenaar van het bedrijf verklaarde dat slechts op 4 en 5 april jl. rookwolken neersloegen in de aanpalende straten en dat reeds op zes april de filter hersteld werd, filter die oorzaak was het euvel, aldus de heer De Meester. De Scheikundige Inspektie van het Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid werd gevraagd na te gaan in hoeverre momenteel stof en rook nog hinderlijk zijn. Het schrijven vermeldt dat de asfaltplant momen teel weinig in gebruik is, daar ze slechts als hulpcentrale aangewend wordt Na ontvangst van het verslag van de Scheikundige Inspektie zal een nieuw onderzoek geschieden, terwijl na het verkrijgen van de resultaten van de stofmeting bepaald zal worden welke maatregelen er dienen genomen te worden. In afwachting kunnen de bewoners op bepaalde ogenblikken tot ver in de Pontstraat van het vele stof dat van het «weiniae» qebruik komt, verder genieten. Wie een beroepsrennerswedstrijd wil inrichten moet be schikken over driehonderdduizend frank. Dat vernamen wij onlangs van één van die mensen die het voor het zeggen hebben in ons kleine profwereldje. Wij vragen ons af waarheen al dat geld gaat. Gewoonlijk zijn er voor 60.000 F prijzen voorzien. Maar daarmee lok je geen ren ner meer aan. Startpremies worden dus ook betaald, met als gevolg lusteloze wedstrijden, maar er blijven dan nog heel wat blauwe briefjes over. Managers gaan dus met een groot aandeel lopen. Zonder die kerels gaat het bijna niet om een serieuze bezetting te krijgen. En wie komt er naar het kleine grut kijken? Niemand. In West-Vlaanderen is het nog veel erger daar schieten de bookmakers als paddestoelen uit de grond. Wedding schappen geven steeds aanleiding tot vervalsing omdat er dikwijls belangrijke bedragen op het spel staan. Wij kun nen ons best voorstellen dat renners een overwinning kunnen kopen van de anderen voor meer geld dan zij verdienen met hun eerste prijs. Gewoon omdat zij weten tegen welke verhouding er werd ingezet. Als Merckx wint, die met twee tegen één staat dan is het niet zo interessant. Maar als een tweede- of derdeklasser ais eerste over de meet bolt, dan kan er voor iedereen een dikwijls groter stuk van de koek af. Gelukkig vinden we die wedders nog niet zo veel op onze wedstrijden. Toch zijn wij erover verbaasd dat in de kaatssport en het volleybal bijvoorbeeld, allebei sporten die niet zoveel kij kers trekken toch forse bedragen kunnen worden betaald om spelers aan te trekken. In het kaatswereldje is men dikwijls bereid meerdere honderdduizenden voor een «vedette» te betalen. In een provinciale volleybalklub wil men ook wel verschillende keren vijf nullen afstaan voor een topspeler. Wij vinden het zonde van het weggegooide geld. Over voetballers gaan wij nog zwijgen. Dat moet bekeken worden in een heel andere situatie. Dergelijke klubs lijken meer op grote firma's tot het produceren van voetballers die iets kunnen opbrengen om die dan te ver kopen en er andere voor in de plaats te kopen. Maar die bieden nog spektakel aan tienduizenden per week. Die hebben bovendien hele reeksen jeugdploegen die het ze ker niet zelf kunnen rooien en verrichten dus ook een opvoedende taak. Toch is het spijtig dat geld zo belangrijk geworden is, ook in de sport. Zonder veel geld kom je nooit meer aan de top. M.D.B. /^j, oNS IN AALST (aan K W VAN

De Voorpost | 1974 | | pagina 1