v.u. VRIJE TRIBUNE C.V.P. K.P. B.S.P. TELEX TELEX 2 - 23-8-74 - De Voorpost i'( r« «lak lit- hrofI hel rcehl dt'/«- teksten in te korten PARTIJKEUZE Nog één week zullen onze kinderen zuchten, en dan is voor ons het zalig niets doen opnieuw gedaan. Maar september betekent niet al leen de heropening der scholen. Ook de politieke aktiviteiten zullen stilaan hernemen, al duurt de par lementaire vakantie nog wel enkele weken. In de C.V.P. is de kalme periode vrijwel achter de rug. Statutair moeten de arrondissementele partijbe sturen worden hernieuwd binnen de zes maanden vol gend op wetgevende verkie zingen. Anderzijds moet in 1974 ook de driejaarlijkse herverkiezing van de lokale partijbesturen plaats heb ben; eerst de wetgevende verkiezingen en dan de va kantie hebben voor enige vertraging gezorgd, maar dit zal nu in de eerstvolgende weken worden ingehaald. Het statutair arrondisse menteel kongres is vastge steld op 19 oktober. Vóór die datum moeten alle lokale besturen hernieuwd zijn, want de arrondissementele verkiezingsprocedure voor ziet o.m. dat enkel afdelin gen, met normaal samenge stelde besturen, aan de ver kiezing van het arrondisse ment partijbestuur kunnen deelnemen. Als CVP-lid heeft men het recht deel te nemen aan de lokale verkiezingen en kan men bovendien zijn kandi datuur stellen voor een lo kaal bestuursmandaat. An derzijds worden in de diver se afdelingen de afgevaar digden aangeduid die niet alleen arrondissementeel maar ook nationaal worden opgeroepen voor deelname aan de onderscheiden con gressen. Lidmaatschap van een grote partij heeft derhalve wel belang. Goedgestruktureer- de afdelingen hebben im mers inspraak in het ge meentelijk beleid, want zij leggen de basis voor het lokaal partijprogramma, waarmee naar de gemeente raadsverkiezingen wordt ge gaan, zij keuren de model- lijsten goed of stellen de lijst zelf samen, zij hebben inspraak bij de vaststelling van de kandidaten voor de schepenkolleges, zij volgen de uitvoering wan het pro gramma op /oet, kortom zij leveren een ware inbreng. Het is goed dat even te onderstrepen. Af en toe worden sommigen onder ons aangesproken om lid te worden van een snipperpar- tijdje, zoals de P.M.O. of de V.F.P. De Partij van Midden standers en Onafhankelij- ken is weliswaar niet te vergelijken met de Verenig de Feministische partij. De P.M.O.wileen eng beroeps programma verdedigen, ter wijl de V.F.P. het monopolie van de man in de politiek wil brekende middenstanders en zelfstandigen vormen een minderheid - zij het een dynamische - van de bevol king, de vrouwen daarente gen zijn nog steeds het talrijkst in ons land. Wie nuchter oordeelt, beseft onmiddellijk dat een «poli tieke formatie» als de PMO nooit kans maakt op enige medezeggenschap in het bestuur van de gemeente of het land en dat het zonde is omwille van de verspeelde energie. Enkel de integratie in een grote partij, met nationale verantwoordelijk heid en mogelijkheden, laat toe de eigen gewettigde beroepsbelangen te verdedi gen met een maximale kand op succes. In het verleden zijn wij reeds zo vaak getui ge geweest van de opkomst van afzonderlijke midden standspartijen, maar steeds hebben wij kunnen vaststel len dat zij van voorbijgaande aard waren Met een extremische opstel ling als de V.F.P. komt men nergens. Duizenden vrou wen maken zich dagelijks verdienstelijk in tal van niet- politieke organisaties en men vraagt zich af en toe wel eens af waarom zij ook de stap naar de politiek niet (durven) zetten. De C.V.P. heeft nog nooit een veto gesteld tegenover vrouwe- ïijke bestuursleden en/of mandatarissen. Integen deel, de arrondissementele partijstatuten verplichten zelf tot een opneming van vrouwelijke leden per kan ton. Wij geven toe dat de aanwezigheid nog te mini maal is, maar wij hopen dat deze verzuchting dra tot het verleden zal behoren. Kort na de oprichting van de C.V.P. is er lange tijd een bloeiende vrouwenwerking geweest in het arrondisse ment. Deze aktie is dan stil gevallen, maar wordt nu, onder de dynamische im puls van senator Paula D'Hondt, opnieuw in 't leven geroepen. Een meer dan behoorlijke vrouwelijke deelname aan de open par tijdag te Sint-Niklaas begin juni was daarvan de eerste vrucht. Slechts in een grote partij als de C.V.P. kan iedereen behoorlijk aan zijn trekken komen. Wij hopen op een grote deelname aan de ko mende verkiezingen en voor al aan een beloftevolle ver jonging en hernieuwing van onze onderscheiden kaders. Hubert Van Wambeke Arr. Voorz. CVP WAAR GAAT DIT NAAR TOE? In iets meer dan 20 jaar is de indeks van de kleinhandels prijzen verdubbeld. De ver snelde beweging ervan die wede laatste tijd meemaken is buiten alle normale ver houdingen en in plaats van er werkelijk iets aan te doen helpt de regerging Tinde- mans—De Clerck—Perin nog een duchtig handje om het indekstempo nog wat omhoog te jagen. Goede zaak, menen sommi gen, want dan gaan ook onze Ipnen omhoog. Ze ver liezen daarbij klaarblijkelijk uit het oog dat ten eerste de koppeling van de lonen aan de indeks niet een geschenk is van de goden maar een verovering van de arbeiders beweging, ten tweede dat die loonaanpassing nooit onmiddelijk noch volledig is, ten derde dat naarmate de prijsstijgingen sneller gaan de kloof tussen loon- en prijsstijging groter wordt FFEST VAN DE RODE VAAN IN DE WIEZE-OKTOBER- HALLEN Zaterdag 31 augustus van 9 tot «;23 uur gaat in de okto- berhallen te Wieze het feest van «De Rode Vaan» door. Het voor elk wat wils programma bevat o.a. Internationale tentoonstelling met informatie en eigen produkten uit de Sovjet-Unie, Polen, Bulgarije, Roeme nië, Joegoslavië, Hongarijë, D.D.R., Portugal, Chili, Spanje, Vietnam, Cuba, Griekenland, en uit alle hoeken van België. Eetwaren, klederen, boeken, huishoudappa- raten, auto's (Lada, Zastava, SKoda, Wartburg), lekker nijen, soevenirs, lokale specialiteiten, juwelen, kristal enz. Variétéprogramma vanaf 14 uur met een Tsjechische volksdansgroep, de Pudhy's (beat-orkest uit Berlijn), Chileense zang en dans, Jiujitsu- en karatedemonstra- ties, het Aalsters «stemmingstrio met muziek en zotternijen, optreden van de Pioniers. Reuzebal vanaf 18 uur met «Actif Club 2000» en de Nieuwerkerkense zangeres ClN DY Sport15 uur Internationale halve-marathon met deelne ming van N. Penzine, V. Gorbenko, N. Klukovkine en V. Balachov, respektievelijk legerkampioenen van de Sov jet-Unie over 10, 20 en 30 km. en marathon, J. Babmyecz en A Fancsali, Hongaarse specialisten, Tsjechische én Poolse atleten en de beste Belgische spcialisten. Ingericht door Eendracht Atletiekklub Aalst. 16 uur: grote kaatswedstrijd tussen de ploegen uit hoogste afdeling van Wieze en Pont-è-Celles. Ingericht door Wieze-Sport ief Algemene inkom voor het ganse feest60 fr. en ten vierde dat door het niet aanpassen van de fiska- le barema's men door loon stijgingen in een hogere belastingsschaal terecht komt waardoor dan nog maals wat meer van het loon zal worden afgeschuimd. Inflatie valt dus in de eerste en voornaamste plaats in het nadeel uit van de kleine en gemiddelde inkomens m.a.w. voor het «gros» van onze werkende bevolking. De prijzendans gaat verder: het openbaar vervoer giste ren, post- en telefoontarie ven morgen; de regering geeft werkelijk een eminent voorbeeld. Intussen heeft «L'Echo de la Bourse», zich steunend op een oordeel van ekspertenvan het Ministerie van Financiën, doodweg verklaard dat door het niet- indekseren van de fiskale barema's er ongeveer. 20 miljard meer belastingsin komsten in de staatskas zullen vloeien, uit de zak van ons allemaal. De regering weigert daartegen een fron tale aanval in te zetten. Intussen stelt «De Krediet bank» vast dat de winsten van de grote maatschappij en t.o.v. 1973 met gemid deld 35% gestegen zijn. De regering durft er nauwelijks aan raken. We begrijpen dan ook de talrije bochten waarin Mevr. D'Haeseleer zich in haar laatste bijdrage in «De Voor post» van 16 augustus moet wringen om de lezers diets te maken dat het een «moe dige politieke beslissing is», dat «andere regeringen in Europa (nota van ons: kapitalistisch Europa) reeds eerder met dezelfde proble men hadden te worstelen», dat «de onkontroleerbare uitgaven van de staat het gevolg zijn van de regerings- krisis» en dat «de nieuwe offers niet in het minst op de grote inkomens en-op het bedrijfsleven worden ge legd». Daarmee bekent de P.V.V. heel duidelijk kleur. Aan grote inkomens en aan de reuzewinsten van de be drijven zou beter niet wor den geraakt ondanks de gemiddelde winststijging van 35%, ondanks de belas tingsfraude en de duizend en één wettelijke of onwet telijke middelen waarover de groot-financie beschikt om de kapitalen niet alleen vei lig te stellen maar de door heen de inflatie nog wat meer te doen opbrengen De P.V.V. kiest dusduidelijk voor een sisteem waarin de rijken nog rijker moeten worden. In naam van de «vrijheid van onderneming» moet inderdaad heel wat worden goedgepraat, tot en met het tot het uiterste verdedigen van een maat schappelijk stelsel dat de werkelijke noden van onze tijd al lang niet meer aankan of aan wil. De P.V.V., kam pioen van de demagogie, ziet momenteel alle kleuren van de regenboog. Wat hen niet zal beletten bij een vol gende verkiezing nog eens uit te pakken met slogans als «25% belastingsvermin dering», die dan, zoals nu het geval is, na de verkiezing prompt zullen worden om gezet in 25% belastingsver meerdering. «Pensenkermissen», bezor gen van pensioentjes, waar de mensen toch recht op hebben, uitdelen aan de lopende band van postjes, zullen er echter niet voor altijd in slagen de blinddoek voor de ogen van de bevol king te houden. Jos DeGeyter SENATOR VERLEYSEN IN DE BRES VOOR DE RECH TEN VAN DE GESLAAGDE KANDIDATEN HULPPOST MAN BIJ DE REGIE DER POSTERIJEN ledereen weet dat in de voorbije maanden een be langrijk aantal tijdelijke per soneelsleden werd aange worven door de Regie der Posterijen, en dit niettegen staande er in het examen van 10.12.72 3.082 geslaag de kandidaten waren. De senator was van oordeel dat deze mensen die zich aan een examen hebben onderworpen en geslaagd zijn, bij voorrang moesten worden aangeworven. Met dit doel richtte hij zich tot de heer Chabert, mi nister van Verkeerswezen, en stelde hem volgende vragen 1Hoeveel van deze 3.082 geslaagde kandidaten heb ben reeds een kans gekre gen om in dienst te treden 2. Hoeveel van deze kandi daten hebben het aangebo den werkaanbod niet aan vaard omdat het werk hen niet gelegen kwam. De heer minister gaf volgend antwoord 1326 geslaagden zijn reeds aangeworven. 839 geslaagden verzaakten de hen toegewezen betrek king of hebben geen gevolg gegeven aan de uitnodiging. Op dit ogenblik is de wer ving aan gang van 337 ge slaagde kandidaten. 580 geslaagden kwamen nog niet in aanmerking voor tewerkstelling omdat zij zelf hun keuze beperkt hebben tot kantoren die in de nabij heid van hun woonplaats gelegen zijn. Deze zullen aan de beurt komen zodra er binnen het netgebied door hen opgegeven openstaan de plaatsen zijn. We hielden eraan dit ant woord van de heer minister publiek te maken, omdat het een gevoel van rechtonze- kerheid dat bij zeer veel jonge mensen bestaat kan wegnemen. EEN VERSTERKTE PLOEG De oppositiekreten na de moe dige regeringsbeslissingen, in zake de financiële toestand van het land, sterven een zachte dood. De BSP geloofde andermaal in het uiterste of- fenseif. De socialisten hoopten dat de kristendemokraten de regeringsbeslissingen zouden verwerpen en de BSP droomde van een regeringskri- sis om een kans te krijgen een nieuwe Rooms-rode koalitietot stand te brengen. Daartoe hebben de socialisten alle krachten ingezet, zowel tegen de voorlopige gewestvorming als in het offensief tegen de begroting 1975 en de fiskale maatregelen. Maar het socia listisch maneuver was al te doorzichtig en de beloften tot medewerking aan een defini tieve gewestvorming te on waarschijnlijk. Bij de gewone man hebben de socialistische schrikslogans zelfs weinig ge hoor gekregen. De bevolking beseft de noodzaak dat van daag maatregelen moeten worden getroffen om de wel vaart en het welzijn voor mor gen veilig te stellen. De socialisten bespeelden de klassieke politieke snaar. Met hen zouden andere maatrege len genomen zijn. Zou het te kort minder hebben bedragen. Maar eenieder weet nog dat ten tijde van de eenheidswet de socialisten het land op stel ten hebben gezet tegen de toen getroffen maatregelen. In de daaropvolgende regering pasten diezelfde socialisten de zo gewraakte maatregelen toe. Mede door de weinig taktische socialistische aanval stelt men vandaag vast dat de kansen van de regering zijn gestegen. Het is sinds lang geleden dat men in deze periode van het parlementair verlof niet meer de overlevingskansen van re geringen afweegt. Vandaag schijnt eenieder aan te nemen dat deze regering voldoende stabiliteit bezit. De moedige beslissing van de huidige rege ringsploeg heeft haar samen binding en solidariteit vergroot. Meer nog, de kansen op een verruiming van de regering naar de tweederde meerder heid schijnen toe te nemen na de verslechting van het klimaat in juni. De voorlopige gewestvorming en de moedige begrotingsbes lissingen lijken sterke basissen te zijn waarop de bewind- sploeg steunt. Ze vormen de stabiliteit van deze regering en de zekerheid en het zelfver trouwen waarover voorgaande koalities niet beschikten. Het zijn ook basissen die de koalitie moeten toelaten nogmaals een poging tot verruiming naar de tweederde meerderheid in de herfst te ondernemen en de re gionalisatie grondwettelijk door te duwen. DIANE D'HAESELEER za, doorgaans zo brutaal als nietszeggend. Volgens de BSP is al de mise rie in het land de schuld van de huidige regeringspartners CVP en PW. Het is hun schuld dat er nieuwe belastingen komen en het is hun schuld als de infla tie niet onder kontrole geraakt. Die BSP-kommunikees wor den daarenboven opgesierd met allerlei wondermiddeltjes om het land uit de nood te hel pen, zodat men zich onwille keurig gaat afvragen waarom die zalfjes en poedertjes het zieke land niet gezond konden maken toen de BSP zelf in de regering zat. De BSP-bluf steekt zodanig de ogen uit, dat zelfs een leek in begrotings problemen en financiële poli tiek begint in te zien dat de hui dige tovermiddeltjes van de BSP niets anders zijn dan grote woorden en blablabla, waar mee de kiezer in slaap moet gezongen worden tot aan de volgende verkiezingen. Want er steekt wel enige waar heid in het verweer-proza van CVP en PVV wanneer zij er de nadruk op leggen dat de BSP de jongste jaren mee het land heeft geregeerd en nog wel op belangrijke posten als bijvoor beeld het ministerie van Eko- nomische Zaken. En dat het dus nonssens is te komen be weren dat he! de huidige koali tie is en de huidige koalitie ai- leen die verantwoordelijk zou zijn voor de krisis-toestand waarin het land zich stilaan meer en meer bevindt. Zoals ze alle drie gezamenlijk schuldig zijn aan de huidige impasse waarin de zgn. regio- nalizatie zich bevindt. Samen en eensgezind hebben ze van de gewestvorming een poes pas gemaakt, een onoverzich telijke wirwar van raden en vergaderingen en gewesten en agglomeraties en noem maar op, met het gevolg dat niemand nog klaar ziet in die zgn. ge westvorming en vooral de kiezer niet. Want dat was klaarblijkelijk de bedoeling: de kiezer het regionaal geharre war zo beu maken, dat uitein delijk gered kon worden wat gered moest worden: het ene, unitaire en te Brussel gecentra liseerde vaderland! Maar of de kiezer dat allemaal zal blijven slikken? We twijfe len er sterk aan. Eens moet de waarheid toch doordringen, de simpele waarheid die zegt dat het land niet eerder uit de moei lijkheden zal geraken dan wanneer niet alleen andere gezichten in de regering zullen verschijnen, maar ook andere partijen. Desnoods via nieuwe verkie zingen! Dr. Van Leemputten Volksvertegenwoordiger Vreemd Festival van Vlaanderen? NiilCWt»! s™ festival Aan de Aalsterse Boudewijnlaan, op het kruispunt van de&a ringlaan en de Gentsesteenweg kan je er wel een vreemdere publiciteitskombinatie treffen. Zover zal hetwel nietlopen"11 dat Aalst aan zijn Festival van Vlaanderen een populair! tintje zou geven. Schijn bedriegt want tussen het eerste lagere bord met de Q vrolijke blikken van Freddy Breek, Marva en konsoorten p voor de jaarbeurs en «Aalst historische stad» liggen wel_ een paar meter. Een argeloos voorbijganger weze dusp gewaarschuwd dat het Festival het zomaar niet op de lichte toer gooit.(lb) L p •Ri 'au tJfiTUuRLijK luifJT yie un ajuin eter van aalst o" \JUL KOERSEN HIJ *ru HEEFT ALTyj> kJiNj>\0 HAN AC ff TER II HERRIE Het jarenlange bondgenoot schap BSP-CVP is nog maar enkele maanden verbroken of de beide partners zitten me kaar reeds duchtig in het haar Het regent verwijten en de persmoties kunnen niet scherp genoeg zijn Vooral van BSP- zijde levert men gespierd pro- Kabeltelevisiedistributie kent zo ook zijn willetjes en grilletjes. De def ekten zijn de jongste maand niet meer bij te houden. Op 15 augustus viel het nog maar eens voor, net als het tijd was voor de nieuwsuitzendingen. Dit alles is inbegrepen in het aansluitingsgeld en vanzelfsprekend ten dienste van de klant. Het is zowat een traditie aan het worden dat kandidaten voor de Aalsterse bloe- menfeeverkiezing niet staan te drummen voor inschrijving. De inschrijvingsdatum werd nu uiteindelijk tot op morgen zaterdag gebracht. Gaat het feestkomitee nog beroep moeten doen op Nicole Schellinck? Op de jaarbeurs kan je eens kennismaken met het stel dat je eigenste lijfblad De Voorpost iedere week volpent en teistert. Op het standje van De Voorpost kun je eens je gal uitspuwen of de mooie jongens met een bos rozen bedenken, alles In eer en deugd en tot groter welzijn van uw en ons weekblad. De jaarbeurs is een ernstige plaats, oiljsterse lolbroeken komen er niet langer aan te pas, dikteerde het feestkomitee. Wie slim was ging vorig weekeinde kijken naar de Eureka-koningin-verkiezing. Daar waren tenminste kandidaten opgekomen. Met de bloemenfeeverkiezing wordt het nog steeds afwachten. Morgen zaterdag catch in de Erembodegemse Eureka. Onder welke rubriek zou dit nu ingeschreven worden pedagogische, kulturele, sportieveaktiviteit. Kreatief zal het wel worden, dit is toch de vlag die alle ladingen dekt. Ben je nog niet bruin gebrand? Foei, wat zullen de buren wel denken? In de Koolstraat gaan ze binnenkort weer de Voil Jeannet uithangen. Tel je nog geen 21 jaren, dan mag je in je handjes klappen van vreugde. Voor amper dertig of voor wie er al wat beter voor zit, zestig balletjes kun je zo naar het eerste koncert van het Aalsters Festival van Vlaanderen, dinsdag in de Sint-Martinuskerk. In volle inflatietijd grijp je zoiets met beide handen beet. Stoere Roel zit met fragiele handen vol blutsen en builen. Achter z'n toetsenma- chientje komt men zoiets niet tegen. Dat komt ervan. Persprijswinnaar André is zich zo langzamerhand aan het voorbereiden op de ontvangst ervan. De centen, nou ja, maar waar de stiekemerd zich op verheugtde verse kussen van de spiksplinternieuwe bloemenfee. Nu ja, wie geen soldaat geweest is Jeugdklubs en alternatievelingen uit de Aalsterse kontreien, uw aller en ook een beetje ons aller Lieven is terug van weggeweest. Voortaan teistert hij opnieuw de jeugdpagina met uw ditjes en uw datjes. Allé, d'er gaat weer veel van 't Fabrieksken instaan, tenminste als zijn eerste Aalsterse kater zich intussen reeds tot behoorlijke perken wil herleiden. We blijven intussen steevast hopen dat in extremis Raquel Welch zich kandidate stelde voor de bloemenfeeverkiezing. Raquel, het kan nog tot morgen zaterdag, meiske. Schrijven we deze frustratie maar op rekening van de lome zomerdagen en een ziekelijk heimwee naar onze puberteit. De talrijk opgekomen gemeenteraadsleden voor de zitting van maandag jl. konden na een uur reeds huiswaarts toe. Sylvie Petit leidde de BSP-oppositie bij afwezigheid van Bert Van Hoorick. De verwarde diskussie tussen raadslid Coessens en burge meester De Bisschop toonde reeds aan dat de raad geen hoge toppen zou scheren. Aan vreemde logika geen gebrek, burgemeester de Bisschop tot BSP-opposant: «Gij zijt ons meesters, wij moeten u volgen», en een socialistisch raadslid die zijn be zorgdheid uitte over de mogelijke winstderving van de Glucoserie bij een mogëlijke vernederlandsing van de bedrijfsnaam. Hoe wordt nu de nederlandse naam van de Glucoserie? «Verenigde vieze luchtjes n.v.?» Raadslid Van der Beken kan het toch maar niet laten wat te snuffelen in tijdschriftjes tijdens dezitting. Met een klad reklame voor een typisch Aalsters evenement dat vandaag vrijdag op de Hopmarkt doorgaat, besloot de burgervader de openbare zitting. Een extra gemeenteraadszitting vandaag vrijdag om 19 uur te Aalst. Aan de Zeebergbrug ademt men intussen verder het giftig stof van nv Betonwe- genbouw in. Brendan

De Voorpost | 1974 | | pagina 2