3E KATOLIEKE FILMLIGA, HET VIJFDE WIEL AAN DE AALSTERSE FILMWAGEN Onder de Erembodegemse bruggen MELDERTSE «HOPDUVEL» VERDWENEN! 'BAARDEGEM EEN WEEK IN 'FEEST A W EEN KLETTERENDE OILSJTERSE SHOWAVOND 1 B aardegem MET PIE EN MELLE NAAR DE FAUBOURG—JAARMARKT De Voorpost - 23-8-74 - 3 >e afdeling Aalst van de Katholieke Filmliga vierde dit jaar aar vijfentwintigste verjaardag. Uiteraard ging dit gepaard iet de nodige luister. loreerst was er een interessante aks van vijftien films, waaronder love you, Rosa». «Me, Nathalie», 'Amour l'après-midi» en lendez-vous Bruay». Deze itste film werd bovendien door realisator zelf, onze landgenoot idré Delvaux, ingeleid. Daarmee ard deze eerste reeks films dan gesloten. Meer specifiek in het der van het jubileumjaar was er n retrospektieve van de hoogte nten uit de voorbije werkingsja- r Hierin werden negen lang- eelfilms en een aantal kortfilms rtoond. Aangezien deze retros- ktieve tevens de hoogtepunten de filmgeschiedenis bevatte wd aan de hand ervan een inlei- tg tot de filmgeschiedenis gege- n. De teksten werden gebundeld een mooie en vooral omwille n de inhoud ook waardevolle jchure. Enkele titels en namen jruit: «Wilde Aardbeien» van Be- nann, «City Lights» van Chaplin, iitizen Kane» van Welles, «Glas» n Haanstra enzovoort. 1 jaar waren er ook nog enkele >eilijkheden in verband met de jlatingsvoorwaarden, doch die n nu van de baan zodat in het jvolg diskussies en misverstan- m overbodig zullen zijn. jeaar ik het vooral wil over hebben jede programmatie bij de Katolieke sninliga. Ik kan mij namelijk niet van de indruk ontdoen dat deze te sterk naar het kommerciële dreigt over te.hellen. Het is bovendien zo dat de cinema's in Aalst (en ook in andere kleine steden) het moeilijk hebben om het hoofd boven water te houdenMen verwijt de cinema's wel eens dat zij te veel oog hebben voor de financiële (en voor hen dus bijzonder aangename) kant van de zaak. Daar tegenover stellen de uitbaters dat toch ook moeten le ven en dat het hen onmogelijk is enigszins elitaire films te pro grammeren waar geen kat komt naar kijken. Onlangs nog konden wij het meemaken dat «Kreten en Gefluister» van de Zweedse ki neast Ingmar Bergmann (waar de katolieke middens nogal op ge brand zijn) gedurende enkele da gen in een kleinere zaal liep en er bijzonder weinig publiek kreeg. Ziet ge wel, hoor ik de uitbater al zeggen, waar zitten al die intellek- tuelen en cinefielen? En ik kan de brave man geen ongelijk geven. Wanneer wij nu het KFL- programma voor het komende sei zoen even bekijken dan zien wij daar geen enkele film die werkelijk géén kans maakt (of geen kans gehad heeft) in de Aalsterse cine ma's. In plaats van de kommerciële sektor van het filmbedrijf te stimu leren onttrekt de KFL een groot deel van het publiek aan de cine ma's, onder het mom dat wat er gedraaid wordt kommercieel is. Ik druk mij misschien nogal sterk uit doch daar komt het in feite op neer. De mensen die bij de KFL instaan voor de programmatie houden daar echter geen rekening mee en houden het liever bij films die hun sporen hebben verdiend. Met dit alles wil ik niet ontkennen dat het programma van de KFL waardevol is, de films die op het lijstje staan hebben stuk voor stuk betekenis. Ik vraag mij enkel af wat er dan zo typisch is aan die films en ik zie niet goed in waarom de KFL die films programmeert. Indien hun publiek werkelijk in film is geïnte resseerd zouden de cinema's er wel beter voorstaan, niet alleen fi nancieel maar ook kwalitatief. Met al die dingen in mijn achter hoofd ging ik onlangs naar E.P.Janssen, de man die zich al jaren verdienstelijk maakt door het geven van een degelijke inleiding bij elke film. In ons gesprek zijn wij echter wat afgegleden naar dat gene wat een film in het algemeen interessant maakt. Hij vertelde mij dat het de bedoeling is van de KFL het publiek een film te laten bekij ken vanuit kristelijk standpunt. De verscheidenheid aan onderwerpen is echter zo groot dat de menselijke ervaring nogal eens tekort schiet. Daarom is een zinvolle inleiding nuttig en bovendien geeft men op die manier een zekere filmische vorming.die noodzakelijk is en de kijker verruimt. Film is in de eerste plaats een kunst op zichzelf, niet tegenstaande het feit dat veel films op litteraire werken zijn gebaseerd. Film is ook een amusementskunst, die vooral de mens, het individu aanspreekt. Film moet dus steeds een verrassing zijn, een ontdek king, die dank zij de zelfwerk zaamheid van de kijker volledig tot uiting komt. Daarom ook vindt E.P.Janssen het zo interessant en prettig oen vast publiek te hebben. Verder zou hijzelf ook liever ande re, minder bekende films voorstel len: er zijn heel wat Oosterse en Zuid-Amerikaanse films die bij zonder verrijkend zijn, doch de programmatie is in handen vaneen groep mensen die niet steeds in dezelfde richting denken. De KFL speelt liever zeker en draait liever gekende en bekende films om al dus aan de wensen van het publiek te voldoen. Dergelijke toegevingen lijken mij echter gevaarlijk en kunnen op langere termijn een verstarring bewerken die de KFL wel eens overbodig zou kunnen maken. Een programmatie zonder enig enga gement brengt natuurlijk geen fi nanciële risiko's met zich mee. maar zou het entoesiasme van mensen met een ideaal (zoals E.P.Janssen en de verdienstelijke KFL-sekretaris H. Blendeman) wel eens kunnen blussen. Guy De Lombaert Wat is het toch gezellig zo een dagje uit naar zeeOnder de Erembodegemse autostradebruggen schoof donder dag jl. langzaam de autoslakkensliert naar zee.(lb) —fel Baardegemse kermisprogramma is gespreid over een ganse week. Het 'ggint reeds vanaf zaterdag 24 augustus om zijn hoogtepunt te bereiken met e jaarlijkse Faubourg-jaarmarki op dinsdag 27 en te eindigen op donder- 'ag 29 augustus. OGRAMMA iterdag 24 augustus: Te 15 uur op de ElderbergWielerwedstrijd voor inioresBWB. Te 17 uur Opening van de Faubourg Expo in de Parochie- iTe 21 uur: Pottenbal en verkiezing van de derde Jaarmarktfee en de Jaarmarktprins in de zaal Panterbar. Met het arhusementsorkest Combo-. 'fP iondag 25 augustusVlucht uit Quievrain te8uur. Te 14 uur: demonstratie 'odelluchtvaart in België. Dit op de Elderberg. Te 15 uur: Wipschieting in zaal Ons Huis. Te 17 uur: Volkskoncert \aandag 26 augustus: Vlucht uil Ninove. Ereprijs van het Gemeentebes- Los te 13 uur. Te 15 uur: Wielerwedstrijd: Officieel Kam/>ioenschap :n Oost-V laanderen voor Liefhebbers Studenten BWBTe 17 uur: Koffieta- tl voor de derde leeftijd en de gehandicapten van de gemeente in de Panter Hnsdag 27 augustus FAUBOURG—JAARMARKT 'e 8 uur: Optocht van folkloristische en komische groepen. Te 10 uur: kuring van kleinvee en schouwing van de groepen Uitbetaling in café taria Fies. Te 14 uur: Grote veeprijskamp Gewestelijk en gemeentelijk, afbetaling in de Panter Bar. Grote kaatsing bij Oscar Fieremans. \onderdag 29 augusnis: Vlucht uit Quievrain. Los te 11.30 uur. Op alle duchten vooruit gewaarborgd 50.000 F. Te 15 uur: Wipschieting op 'aande wip bij de Vonckisten Maxens. Te 15 uur Wielerwedstrijd voor uernationale liefhebbers. Te20 uur: Groot sporthal in de zaalOns Huis» FVB Alles wat er rest van de eens zo fiere hopduvel.Qm) .Te Meldert op het Dorp aan de pastorij kondigde een kunstig vervaardigde «hopduvel» van ongeveer 2,30 m hoog, op een schalk gezeten aan dat op zater dag 28 september '74, DUS NA DE PLUKTIJD, EEN GROOTS Hopfeest zou worden gevierd en dat een massaspel «De Hopdu vel gevangen» op tekst van fol klorist Eugeen Van den Broeck uit Asse zou worden opgevoerd op het hopbedrijf J. De Wolf- Callebaut, Putstraat 12 te Mel dert. Reeds vanaf donderdag 25 juli zat de grote strooien pop het rekord «paalzitten» te breken en had veel bekijks, niet in het minst bij het «Beentje Buiten» van de TV. Nie mand kon het dorpsplein voorbij of de hopduvel bracht willens nillens als ware blikvanger zijn bood schap. Enkele stormen had hij reeds getrotseerd en ook de vele regen scheen weinig vat te hebben op zijn «konstitutie». Zoals het een ware duvel past behield hij vorm, kleur en streken. Groot was dan ook de verwonde ring van ieder uit de gemeente als ze zagen of hoorden zeggen wat er aan de kerk gebeurd wasl De vier dikke staken die zijn onderstel vormden werden eenvoudig afge zaagd op het moet gezegd, vaar dige wijze, en de duivel was ver dwenen. De rest van de staken, het bord met de tekst, de gevulde hop zak waren wel gebleven doch van de duvel zelf geen spoor. Is het zuiver vandalenwerk en wil men een kultureel spel dat zich be loftevol aanmeldt en wil uitgroeien tot een waar evenement in de hop- streek saboteren? Of is het een voudig weg een baatzuchtig mee nemen van iets waardevols? (de maker ervan, de heer Coffé uit As- se, had er immers veel tijd aan be steed en de duvel kostte aan de organisatoren wel verschillende bankjes van 1000 fr.). Of heeft het te maken met de ontevredenheid onder de boeren die hier nög verle den week met een machtige kara vaan protesterend tegen wantoe standen voorbijtrokken? Of gaat het om een aktie van een eventu eel rivaliserende groepering van een gemeente uit het omliggende? Of een karnavalgroep die een em bleem zoekt voor een volgende stoet en er niets over loslaat? Of is het een zogezegde «grap»? In dit geval kunnen we de grap alleen maar misplaatst vinden daar ze aan de Kulturele Kring haar ideale heraut ontneemt en ieder wie met kultureel werk bezig is zal wel we ten dat dergelijke initiatieven ge woonlijk verlieslatend zijn. Wat er ook van zij, elk weldenkend mens van Meldert en omgeving en in zonderheid de inrichters, spelers, zangers en alle andere medewer kers aan het komend hopfeest be treuren deze pijnlijke daad. Eigenaardig is wel dat geen enkel bewoner van de omgeving op één uitzondering na Mw. Moyson hoorde iets maar realiseerde zich niet wat er gebeurdeiets ver dacht zag of hoorde op deze noch tans zeer hel verlichte plaats. Volgens afleidingen zou de daad te situeren zijn in de vroege morgen rond 2 uur en zouden er verschil lende personen aan deelgenomen hebben. In de hoop klaarheid te brengen werd dan ook de plaatselijke politie verwittigd. We houden U verder op de hoogte van deze duistere «affai re». J.M. Zonder verpinken, met als enig argument dat we de Oilsjteneers en Oilsjteneskes zo stilaan een heel klein beetje kennen als ze karnaval rieken, durven we dit stellen: wie vrijdag 23 oogst om 20 uur niet in de onmiddellijke omgeving van de welgekende viemert (voor de pieme laars, Hopmarkt) vertoeft, heeft ongelijk. Tenslotte ben je geen ras echte als je het waagt een gelegenheid onbenut te laten om aan de boemel, zwier, zwans en dergelijke kamavalingrediënten meer te gaan. Met-als vertrekpunt de suksesrijke Oilsjterse showavonden die ter ge legenheid van de jaarbeurzen '71 en 72 werden ten beste gegeven wil het Kamavalverbond deze openluchteditie tot een werkelijk groots schouwspel laten uitgroei en. Men kan hierbij rekenen op de Zoals elke festiviteit in ons land die zich respekteert heeft het feest ien redelijk lange aanloop. Dit jaar begint het reeds op zaterdag 24 Augustus in het "Gasthof Vonck» (de vroegere Panterbar) dat zich ter gelegenheid van deze jaarmarkt en ook al in voorbereiding van het tomende Jan Frans Vonck-jaar moeite heeft getroost om zowel de roorgevel als het interieur helemaal om te vormen en aan het geheel ets landelijks en gezelligs te geven, volgens tekeningen van Tuur De bijbel. j'ijdens het jaarlijks groot en folkloristisch Pottenbalmet aanvang te li uur en gespeeld door de Star Combo zal men overgaan tot de \erkiezing van de 3' Jaarmarktfee en de 1' Jaarmarktprins. Waar- ichijnlijk zullen op die festiviteit wel vele pottengepakt worden toch in realiteit gaat het hier om bloemen, om bloempotten, met de tijzondere medewerking van de Europa-veiling Brussel. Verder zijn v zeer talrijke en waardevolle prijzen. iet wachten is nu alleen nog op de kandidaten, en naar we hopen uilen er naast diegenen die reeds ingeschreven zijn, nog vele bijko nen. U kan altijd inschrijven bij Alfons De Gols, Europastraat 25, Marcel Van den Broeck, Kerkstraat 32, Jean Pots, Kerkstraat 83, tdmond Van Ransbeeck, Kerkstraat 67 en Mare Ponnet, Eerde- tem 5. :AUBOURG— EXPO pok op zaterdag 24 augustus is er in de noodkerk te Baardegem te ipening van de Faubourg—Expo. Het gaat hier om een initiatief \edoeld om ook alle handelaars aan hun hekken te laten komen bij leze feestelijkheden die Baardegem voor enkele dagen zullen omto- Qren tot een Breugheliaans vierende gemeenschap. Kom eens kij- |en naar deze eerste Baardegemse handelsbeurs. WIELERKOERS let sportief element werd evenmin vergeten en promotor hiervan, Raymond Van der Borght garandeert ons een aangename sportna- liddag met een wielerwedstrijd voor studenten, voor universitairen, westie van eens met iets helemaal anders te voorschijn te komen, leze koers, met vertrek en aankomst op het Faubourg, is niet minder 'an het Kampioenschap van Oost-Vlaanderen voor Universitairen. 'e 18 uur wordt dan de Kampioen ten gemeentenhuize ontvangen, n is er een receptie. Ondertussen, terwijl U de inspanningen van leze renners bekijkt en hopelijk waardeert, kan U genieten van de astronomische specialiteiten van de Falluintjesstreek, en nu gaat et hierbij dan vooral om de ovenkoekendie te Herdersem zo Iegeerd en verkocht werden. 'EESTNAMIDDAG Ianal 17 uur is er dan in de zaal van het Gasthof Vonckook edacht aan ouden van dagen, minder validen en gehandicapten. Ien wordt hier een zeer aangename namiddag aangeboden te emde ook hen te betrekken m de algemene feestroes. In deze <eriode is Baardegem op zijn best, zegt Burgemeester De Pauw. 'OLKLORISTISCHE STOET Ie grote dag van deze feestelijkheden, de apotheose, is dan natuur- r de fameuze stoet die vooral de jongste jaren is uitgegroeid tot een werkelijk interessante folkloristische gebeurtenis samen met het reeds lustrumvierende pikfeest en het zich flink aankondigend hop feest te Meldert eind september. Zoals trouwens reeds verleden jaar belooft de stoet, als de zon enigszins van de partij is, iets moois te worden. Elke wijk van Baarde gem de stoet staat boven elke gemeentepolitiek komt minstens met één groep of wagen voor de pinnen en voorzitter en bezieler Marcel Van Den Broeck spreekt van ruim vijfentwintig groepen en lof wagens. Wat het eigenlijk wordt kunnen we U niet mededelen daar elke wijk de zaak wil geheim houden tot de grote dag. Zeker is in elk geval dat het geen herhaling van verleden jaar, geen tweede uitgave dus, wordt maar dat praktisch alles vernieuwd wordt. Konstante in de stoet blijft natuurlijk de fameuze wagen van Pee Klak die reeds in de Aalsterse Kamavalstoet de eerste prijs wegkaapte en veel sukses oogstte bij het zeer talrijk publiek. Ook met "Beentje Buitenspeelde deze wagen een rol en diende als spreekgestoelte voor opmerkingen in verband met milieubeheer en luchtverontreiniging. Te Wieze in de traditionele Oktoberfeesten was hij eveneens van de partij. "Pee en Melle», Baardegemse reuzen die verleden jaar in het huwe lijk traden juist met Faubourg-Jaarmarkt, zijn er natuurlijk ook weer bij en als we onze ogen en de praat van de straat mogen geloven zou een blijde gebeurtenis in dat reuzengezin op komst zijn! In elk geval zagen we reeds allerlei toebereidselen vooreen plechtig doopsel als gewaden, kazuifel, stola, enz. voor de dooppriester en ook de doop vont ontbreekt niet. Pie, een Baardegemse werkelijk eenmaal be staande dorpsfiguur die ging varkens slachten» en thuis haar en baard afdeed», wordt dus nieuw leven ingeblazen en Melle staat hem, zoals steeds, trouw terzijde. Te 9 uur moet deze stoet starten en doet een zeer groot gedeelte van de gemeente. Natuurlijk zijn er prachtige prijzen verbonden aan de deelnemers want we mogen ons niet verhelen dat dergelijke groepen inrichten en wagens monteren geen grote som geld zouden kosten zonder dan natuurlijk te spreken van de geweldige inspanningen te leveren doorgans de gemeente die met deze stoet werkelijk meeleeft en beroep doet op gans het omliggende om eens flink mee te komen vieren. Wat er verder in de stoet is, blijft een raadsel. Wel hoorden we reeds spreken over een berglandschapmet watervallen waar het water niet alleen naar beneden stort maar waar het ook terug naar omhoog zou stromen (met speciale Amerikaanse kraantjes, zegt men). Naar het verder schijnt zou ook "Leireken», het fameuze morgen treintje weer tot leven worden gebracht, en ook het oude café Mo lenhuiszou herrijzen. Afwachten maar. KLEINVEEMARKT Te 10 uur vangt de kleinveemarkt aan die reeds zovele jaren bestaat en de tand des tijds heeft getrotseerd. Kinderen, en ook grote kinde ren, komen er aan met alle kleinvee, met kippen konijnen, honden en zelfs met schildpadden. Ook de dikste pier, de grootste bromvlieg, de kerkuil en de vleder- muis kan U er vinden. Een bevoegde jury zal de rangschikking opmaken en, naar men zegt. zullen er weer mooie prijzen te verdie nen zijn. GROOTVEEMARKT Een drietal jaren geleden werd dan ook gestart met een markt van groot vee die eerst slechts een lokaal belang had. Daarna kon de markt zich echter uitbreiden en groeide uit tot een gewestelijke jaar markt waar weer een deskundige jury, met de agronoom aan het hoofd, zal zorgen voor een juiste klassering. Ook metBeentje Bui ten» gaven deze heren reeds een proef van hun kunnen. Deze grootveemarkt begint om 14 uur. VLEGELDANS En vermits we dan toch in de Falluintjesstreek zijn en Faubourg- Jaarmarkt ook door de WV-De Falluintjesstreek graag gesteund wordt, mag de stilaan traditionele vlegeldans niet ontbreken. Op aangepaste muziek ziet U dan de verschillende figuren, de tweeslag, de drie- en de vierslag. Topnummer is dan werkelijk hetop en af» wat juist betekent eerst éénslag, dan twee-, drie- en vierslag en terug afkomen naar drie-, twee- en éénslag en dit alles ritmisch aan elkaar gerijgd en werkelijk ineenvloeiend. Deze vlegeldans heeft dan plaats op het Dorpsplein en dit te 18 uur. Tot slot kunnen we U enkele uittreksels uit een beschrijving van de hand van de heer Fies over de Faubourg-jaarmarkt niet onthouden. "Stichters ervan waren Pie en Melle Pruim, Henken Van der Cruys, kloefkapper en zonen Wezeken, Heintje en Gust, Jean De Pauw, vermaarde bakgatschutter. Louis Fies, maalder van 't dorp en Sooi Schipper, beiden farceurs en beroemde leugenaars. Daarbij kwam dan de kruim van de neringdoenerij waaronder de cafébazen: Jean den Destel met zijn verken; Alfons De Gols, den Doef, Bier zonder poef; Achiel Van Stappen, gaten en tappen Of er in die tijd plezier gemaakt werd? Uit een oud programma noteren we: «fe 9 uur 's morgens rondrit met versierde wagens en Setsen bereden door artiesten; paarden en pony's met jockey's; zebra's gekeid door oma's; ezels bereden door kwezels. Te 10 uur opkomst van boeren en dieren, koeien en stieren met driftige spieren, merries en hengsten vol vurige wensen, zeugen en beren die snor ken; geiten en bokken die gaarne knokken; ezels en ezelinnen die gaarne minnen Even vurig als de feestelijkheden waren ook tal van uitnodigingen op toenmalige affiches, zoals: Komt mannen en vrouwen, met of zonder baarden, tieners met langharige lokken en mokken met korte pijprokken. Jeugd zingt en danst: vive I'amour liever nen typ als nen boer Ouden van dagen, mannen en "dammen», denkt niet aan klagen: blijft nog niet stil want het is met de goesting van Mie dat Pee wil. Laat ons bidden. O heer, verlos ons van bokken met stank en ezels zonder verstandNamens het feestkomitee op voorhand dank.» In de stemmige dorpscafés vloeit onverpoosd het vocht van de gezelligheid Jaarmarkt Baardegem, DINSdag 27 augustus, wip er nog eens uit. Kom eens naar Baardegem en betaal een rondjeJe krijgt er vast en zeker meer terug. Jos Muylaert zo vertrouwde inzet van allen (Se met Aalst- kamavalstad echt be gaan zijn. ADDERTJE Alle goeie lolbedoeüngen ten spijt zit er toch weer een addertje in het kamavalgras. Keizer Kamiel, voor zitter van het Kamavalverbond: «Het wordt ontegensprekelijk een manifestatie uit de goeie dagen. Er is maar een enkele opmerking: de aanvraag die wij bij het Stedelijk Feestkomitee hebben ingediend om deze show in te lassen tijdens de amusementsweek van de jaar beurs werd op een «njet» ont haald.» In een brief van datzelfde verbond lezen we verder «dat sommige van deze heren liever tal rijke tienduizenden franken beta len om een avond te laten vullen door binnen- of buitenlandse ve detten dan het gratis optreden te waarderen van eigen Aalsterse mensen!'. Als we goed zijn inge licht dan heeft het Feestkomitee hierover gestemd. Genoemde weigering kunnen we op dat mo ment slechts verklaren door te ver onderstellen dat men het peil niet hoog genoeg vindt. Wat het kama valverbond misschien kan aanspo ren een kritische blik te werpen naar het eigenlijke podiumpeil. Omdat het Oilsjters eri karnavalesk is kan men inderdaad niet inbren gen dat een show niet vlot en «af» hoort te zijn. Wel integendeel An derzijds valt het toch niet zo licht te begrijpen dat enkele mensen een richting willen aanduiden voor wat volkse losheid moet zijn en blijven. PROGRAMMA Vrijdag 23 oogst tot 20 uur worden paternosters, schietgebeden en bougies die de weergoden koest helpen houden begrijpend toegela ten Na twintig uur wapene men zich beter met andere tuigen. Wat er aan show te beleven valt: Albric Franc en ons aller Gilles bijten de spits af en worden afgelost door het Corum Alostum Imperiale dat enkele van zijn wereldhits tegen de gevels van de Hopmarkt slingert. Fee Monique en prins Antoine pro beren het met «bei ons kan da ge- beiren», den Ajoinboer waagt het ook maar dan als koorddanser en de steikste maan van Oilsjt. Verder zijn daar prins Michel, de Prinsen- caemere (met het goddelijke 1 kommeireprotjen van zwerte janne en kol en manjet), het Stemmings trio en de dekenij Koolstraat. Voor aleer we de finale bereiken met alle deelnemers heeft Antoine het nog eens in zijn eentje geprobeerd. De hele bedoening staat onder het keizerlijk getater van Kamiel de hoge bescherming van de Aals terse karnavalvader De Bisschop. Spijtig genoeg hebben we niet wat vroeger kunnen verwittigen dat de zondagse pree best even opzij werd gelegd. De toegang tot het hele gebeuren is gratis. ANDRE HEYVAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 3