iïïöéi EN DE PIRATEN... ZIJ PLOEGDEN VOORT VLAAMSE RADIOPIRATEN AL EEN JAAR IN DE LUCHT KAN JUSTITIE WAT ANDERS DOEN DAN TOEKIJKEN? 6 - 23-8-74 - De Voorpost UILENSPIEGEL Georges De Caluwé onder vond dat het zinloos was nog verder te pogen van op het land uit te zenden. Er bleef natuurlijk ook nog de zee. De dynamische radio amateur kocht in Frankrijk een kustvaarder, installeer de er een zendinstallatie op en radio Uilenspiegel was geboren. Men schreef toen 1962. In een zeer korte tijd werd Uilenspiegel enorm populair. Na acht maanden gebeurde het. Storm op zee: de «Uilenspiegel» werd los geslagen en aangezien er geen motor aan boord was strande het schip nabij Cad zand. Een droom was ten einde en enkele dagen later stierf Georges De Caluwé. VERDRAG VAN STRAATS BURG Te Straatsburg, zowat de hoofdstad van Europa voor wat justitie aangaat, was ondertussen een wet ge- Tot in de studio van de BRT is en Caroline zien in die tijd hun populariteit, ook in Bel gië gestadig toenemen. Wanneer enkele jaren ge leden de socialistische re gering «Den Uyl» in Den Haag aan het bewind komt schijnt ook daar verandering in te komen. Nederland wil Straatsburg erkennen. De storm van protest die ontstaat omdat het geliefde Veronica aldus uit de ether zou verdwijnen, schuift die erkenning nog enigszins op de lange baan. Zowel Vero nica als Noordzee, de twee overblijvende zenders be ginnen ondertussen groot scheepse geldinzamelin gen, naar zij zeggen met het doel zendtijd te kopen, in dien de piraten ook in Ne derland definitief verboden zullen zijn. Van Landschoot doorgedrongen (v) onder stoelen of banken dat hij direkteur van Atlantis was. Programmaleider werd Tony Houston (pseudo niem). In een paar maanden tijd veroverde radio Atlantis ook de harten van radioluis terend Vlaanderen. Van Landschoot beweerde het middel gevonden te heb ben om een radiopiraat in de ether te brengen en toch niet in strijd te zijn met de Belgische wet. De studio's van Atlantis bevinden zich in het Nederlandse oostburg en de publiciteitsflashes waren gekocht door Atlanti- ca, een in Nederland opge richt reklame-adviesbureau. De uitzendingen van radio Atlantis gebeurden van op het schip van radio Caroline, dat dopr Van Landschoot voor een periode van drie Met alles wat ertoij komt schreven pers vooral gezwe gen. De zender profiteerde van de bestaande populari teit van Atlantis, wiens golf lengte het had overgeno men. Van Landschoot on dervond heel wat moeilijk heden om terug in de ether te komen, maar slaagde er uiteindelijk toch in. Hij kocht een eigen schip dat hij de «Jeanine» noemde (de naam van zijn vrouw) en zendt thans uit op 312meter in de middengolf. Aange zien de zender heel wat zwakker is dan die van Mi Amigo en eigenlijk alleen in West-Vlaanderen goed te beluisteren is, blijft hij wat luisterdichthied betreft ver achter tegenover zijn kon- kurrent. BENELUX Enkele maanden geleden verscheen in de Vlaamse pers het bericht dat er nog een derde radiopiraat in de ether zou komen. Ophefma kend was het nieuws dat die derde piraat die de naam radio Benelux kreeg, zou uitzenden vanop het fameu ze Peace-ship. Dat schip was eigendom van een vredesstichting die poogde met radiouitzendin gen de oorlog voerende Jo den en Arabieren te verzoe nen. Toen de oorlog in het nabije oosten eindigdeen de stich ting in financiële nood ge raakte wou men het schip met de zeer sterke zendin stallatie verkopen. De ko pers zouden enkele Belgi sche zakenlui zijn die des tijds ook geïnteresseerd wa ren aan de andere piraten schepen De man die al volop publici teit maakte voor radio Bene lux was Eric Marijsse, een ex-zanger, manager, ex- hoofdredakteur van tiener blaadjes etc... Marijsse zou de nieuwe pro grammaleider worden. 1 juli was de streefdatum. Een zakenman uit Westerloo, die ook al lang geïnteresseerd was aan radiopiraten en dan vooral aan de publiciteit die dat meebracht, werd ver maanden was afgehuurd. Op 15 oktober was de huur termijn verstreken en werd de nieuwbakken radiodirek- teur voor schut gezet. Een Belgisch zakenman had in tussen de helft van de aan delen van het Caroline-schip gekocht. Atlantis kon niet langer meer over het schip beschikken en ook niet over de installatie. Voortaan zou er een nieuwe radiopiraat zijn onder de naam Mi Ami go. Van Landschoot toog op zoek naar een nieuwe moge lijkheid om zijn radio At lantis terug in de ether te brengen. Ml AMIGO Was er rond radio Atlantis een ware Barnumpubliciteit gevoerd door de eigenaar, dan was de situatie hele maal anders met Mi Amigo. In showkringen begreep men al vlug wie de man achter Mi Amigo was, maar de enkele vakjournalisten die het waagden de naam van de man'achter de scher men van Mi Amigo te schrij ven werden ernstig op de vingers getikt en zelfs met processen bedreigd. Over Mi Amigo werd in de ge- Wie radio Mi Amigo niet kent, steke de hand omhoog! Geen reaktie. Dat dachten wij al. ledereen kent immers de enorm populaire Vlaamse radiopiraat die nu reeds een tiental maanden non-stop kommerciële deuntjes en publiciteit in onze huiskamers en wagens uitbraakt. Het is niet makkelijk om juiste cijfers over luisterdichtheid van radiostations te vernemen, maar wij vermoeden dat de vergelijkende cijfers tussen de radiopiraat en onze nationale BRT wel erg negatief zouden uitvallen voor de officiële Belgische zender. Radiopiraten ziin nochtans in strijd met de Belqische wet. Toch zijn er vandaag nog twee dergelijke zenders in de lucht en niets schijnt er op te wijzen dat het in de onmiddelijke toekomst zal veranderen. Integendeel, er is zelfs sprake van een derde piraat. De hele piratenhistorie die erg nauw in verband staat met ons keihard showwereldje is omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Dit artikel zal daar wellicht weinig aan veranderen, maar joch willen wij een poging doen om de historiek van de radiopiraten en de huidige toestand uit de doeken te doen. RADIO KERKSKEN Wie meent dat de radiopira ten slechts een verschijnsel zijn van de laatste jaren slaat de bal erg mis. De oudere lezers weten immers dat er voor de tweede wereldoor log verschillende radiozen ders in de ether waren, die in feite privé-zenders waren. Men kon het in die tijd geen radiopiraten noemen, want er bestond toen nog geen wet die zegde dat de BRT de enige en officiële Vlaamse zender is. Radio Antwerpen, Radio Schaarbeek en radio Loksbergen, heetten de toenmalige zenders. (Van een gewestelijke omroep was nog geen sprake). Aan het hoofd van radio Antwer pen stond Georges De Caiu- wé, een echt radioamateur die later nog geschiedenis zou maken in de radiopirate rij. Radio Antwerpen was in die vooroorlogse periode e- norm populair onder de naam Radio Kerksken. De antenne van de zender stond immers op een kerktoren. Na de oorlog weigerde men aan De Caluwé een nieuwe zendvergunning, zodat de populaire radio Kerksken gedoemd was te verdwijnen Ettelijke pogingen van De Caluwé om zijn vergunning terug te krijgen mislukten. Indien De Caluwé dus nog verder wou uitzenden, was hij verplicht het illegaal - dus als piraat - te doen. Een poging in die zin tijdens de eerste septemberdagen van 1955 mislukte. maakt die paal en perk wou stellen aan radiopiraten. Korte tijd na de dood van De Caluwé krijgt die Straats- burgse overeenkomst ook kracht van wet in België.Dat betekent dat vanaf dat ogen blik een Belgische staats burger op geen enkele ma nier, dus noch rechtstreeks noch onrechtstreeks mag meewerken aan de program ma's van piratenzenders. De Belgen blijken gehoorzame burgers te zijn, want tien jaar lang is het erg stil rondom de radiopiraten. Ne derland erkent de Straat- burgse overeenkomst niet, zodat de piraten bij onze noorderburen rustig verder kunnen uitzenden. Radio Veronica, Noordzee ATLANTIS Net wanneer de Nederland se piraten ernstig aan inbin den denken, begint er één en ander te roeren bij de Belgi sche radioamateurs. Adriaan Van Landschoot, een boetiekeigenaar uit A- degem vertelt aan iedereen die het horen wil dat hij met een nieuwe Vlaamse piraat de lucht in wil. Wat vele zogenaamde insiders voor grootspraak hadden gehou den, werd op 15 juli 1973 realiteit. Radio Atlantis was in de ether. Wie zich aan een spoedig ingrijpen van de gerechtelijke diensten had verwacht kwam bedrogen uit. Van Landschoot, die in Adegem ook gemeente raadslid is, stak het niet Zelfs opnamen in België Radio Noordzee meld als de nieuwe big boss van radio Benelux. Vlug bleek echter dat de verkoop van het Peace-ship, door Eric Marijsse voorgesteld als een voldongen feit toch niet zo zuiver op de graat was. Er zou zelfs helemaal geen verkoop geweest zijn. EN DE JUSTITIE Wat radio Benelux betreft kunnen we kort zijn. Hij is niet in deetheren niets wijst erop dat hij de eerstkomen de weken zal opduiken. Ra dio Atlantis is wel in de ether, maar wordt slechts weinig beluisterd. Dat brengt ook met zich mee dat Atlantis publicitair niet erg interessant is voor reklame- zoekende bedrijven. Geen reklame betekent echter geen inkomen en een radio piraat kost een schat aan onderhoud, weddes voor het personeel en noem maar op. Voor gegadigden betekent dat dus ook dat radio Atlan tis te koop is tegen een ernstige prijs. Blijft nog radio Mi Amigo, die zeer populair is. Wij menen te weten dat de man die algemeen wordt be schouwd als big boss van Mi Amigo, daarover al enkele keren aan de tand is gevoeld door de gerechtelijke dien sten. Die diensten vertellen nu nog niet hetzelfde als destijd in de beginperiode van radio Atlantis «Wij vol gen de zaak van nabij». Aan publiciteitsflashes ont breekt het de veel beluister de piraat zeker niet. De reklamemakende firma's krijgen dan ook wel eens een bezoekje van de justitie, maar daar blijft het voorlo pig bij. Iedere knappe luiste raar heeft al wel opgemerkt dat een reklamespot op Mi Amigo telkens voorafge gaan wordt door de medede ling «Gelezen in (dan volgt de naam van één of ander blad en dan pas volgt de publiciteit). Dat is inder daad een klein tuikje, waar mee men wellicht de letter van de wet wil omzeilen. Of het allemaal zo simpel is weten wij niet. Een zaak blijft ondertussen wel zeker. Medewerking aan radiopiraterij is verboden. Wie het wel doet is in overtreding met de wet. Als je je wagen fout parkeert, dan ga je de bon op. Je bent immers in overtreding met de wet en je moet betalen. De radiopiraten zijn wel erg begunstigde staatsburgers. Een jaar lang in overtreding en toch niet vervolgd. Nou voor ons hoeft het niet hoor, want wij luisteren ook wel eens graag naar Mi Amigo. Staan de uilzendingen mis schien niet altijd op een even hoog peil, dan verkie zen we toch nog de leuke deuntjes die men via deze zender in de huiskamer stuurt, boven het zelfvol daan gezwam van enkele dikdoende BRT-mensen. In Nederland schijnt men de anti-piratenwet ook nog e- ven de koelkast ingestopt te hebben. Gaal men boven de Moerdijk echter ernstig werk maken met het pira'enverbod dan komen er voor Mi Amigo eveneens moeilijkheden. Als het zover komt houden we jullie wel opde hoogte. Teks1Mare Heymans Foto'sMiel Vermeir Bij de eerste uitzending Is het uit met Adriaan? In 't midden Eric Marijsse: een flop! Hier in Nederland worden de opnamen gemaakt

De Voorpost | 1974 | | pagina 6