EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG r^. 1EIS9: DENDERMONDE AALST, NAAR BOKRIJK 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY DE VOORPOSTRALLY :9 INSCHRIJVINGSFORMULIER RALLY DE VOORPOST De Voorpost - 23-8-74 - 9 dat kleine landje van ons ligt zoveel moois zomaar voor het grijpen dat je het echt niet zover renVer de grenzen moet gaan zoeken. imneschamend zou het zijn als een trip naar Bokrijk en omgeving nog nooit op je verkennings- rogramma heeft gestaan. Om met Bokrijk kennis te maken moet je echter rustig de tijd ademen. Slenterend langs de autentieke dorpen uit het Vlaamse land overgeplant in het penluchtmuseum krijg je zoveel moois en ouds te zien dat een eendagsbezoek beslist te srt is. Het gehele provinciaal domein, 550 ha groot, is een toeristisch centrum bij uitstek, enevens het openluchtmuseum kan je ook een frisse neus halen in een prachtige brok atuur met bos, vijvers, wandelwegen en een reservaat. r 2e steden die we aandoen in Brabant en Limburg hebben stuk voor stuk een historische K^kdom. Met hun talrijke bezienswaardigheden vormen zij een aantrekkelijk doel voor één of leer uitstappen. Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uitwie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld. ver Brussel naar HJven een studentenstad vol leven. >1 jeugd, vol sfeer, maar ook |n kunststad, vol monumen- VeP- 'n de kerkelijke bouwkunst lit vooral de kollegiale Sint- Seterskerk, een realisatie in rabantse gotiek op. Belang de beeldhouwwerken de Se- Sapientiae door Nicolaas b Bruyn, de T riomfgroep door in Borreman en de vroeggo- ichjche graftomben van Hendrik n Brabant zijn echtgenote en jchter Maria, schilderwerken i «Het Laatste Avondmaal» M de Marteling van Sint- '"Hasmus door Dierick Bouts, Btkin rijke kerkschat maken van ieTf kerk een waarachtig mu- Lm. Sint-Kwintenskerk werd in i tweede helft van de 15® (uw opgetrokken. In 1900 *rd de toren met een klok- inverdieping verhoogd en et een spits bekroond. De ysptauratie waarbij alles wat >eorend en overbodig was werd =d"3ggenomen is net beëindigd. 3 Sint-Gertrudiskerk, oor- ronkelijk abdijkerk is vroeg eeuws, de originele «toren Tider nagels» is in 1453 ge- uwd door Jan Van Ruys- )eck. de Sint-Jacobskerk, ze akt naar restauratie, zijn 14® 15® eeuwse beelden aan lig en twee schilderijen van fend van Orley. De mer- lardigste stukken van de ischat zijn thans onderge- icht in het Stedelijk Mu- lenaardigheid er hangt n klok buiten de torenspits. Sint-Michielskerk, voor in Jezuïetenkerk is één en •arok stadhuis is één der mer- lardigste gebouwen van de ibantse hoge gotiek. De 230 ^en zijn bevolkt met beelden graven van Leuven, herto- van Brabant, geleerden en pristenaars; op de oorspron- jjke sokkels zijn scènes uit Oud Testament voorqe- td. Dekenij der Lakenwevers hijjd in 1680 naast het stad- gebouwd als schepen- jven telt nog talrijke oude zen daterend uit 15", 16®, eeuw. De Leuvense uni- jsiteitsgebouwen maken t 3l uit van het kunstpatrimo- «m van de stad. Leuvense Oesters bouwden in 1317 Ai de Universiteitshallen, de 7 (versiteitsbiblioteek is de Is van de Alma Mater en een hele waaier kolleges houden de burgerlijke bouwkunst hoog. De herstellingen aan het be gijnhof zijn grotendeels vol tooid. Het groot begijnhof, een ommuurd stratennet met hon derd en meer huisjes en zalen is een Universitair woon- en gesprekscentrum. Een bezoek aan het stedelijk museum met heel wat schil derkunst, beeldhouwkunst en kunstambachten wordt aange raden. Tienen Als hoofdplaats van Haspen- gouw en Hageland is Tienen het uitgangspunt naar het plat teland. Voorheen leefde Tie nen van de lakennijverheid dank zij de bloeiende schapen teelt van Haspengouw. Er blij ven hiervan slechts heraudis- che herinneringen over. Het is slechts in het begin van de 19® eeuw en voornamelijk ten ge volge van de kontinentale blokkade uitgevoerd door Na poleon dat Haspengouw de teelt van de suikerbiet begon. Het sukses bleef niet uit, de suikerraffinaderij wordt onder de belangrijkste van de wereld gesteld. Op gebied van kunst en geschiedenis telt Tienen tal van gebouwen zoals de kerken van Grimde (necropolis), de romaans gotische Sint- Germanus en O.L.V.ten Poel vol sierlijke stijl en bouwtrant. Hakendover Is voornamelijk een landelijke woongemeente. Overeen komstig de legende zou de Sint-Salvatorskerk in 690 ge sticht zijn door drie adellijke maagden die bij Tienen een kerk wensten te bouwen met een kluis om zich terug te trek ken. Elke nacht vernielde de duivel wat de metsers overdag hadden afgewerkt. Toen bracht een engel op een win ternacht de drie wanhopige dames naar de heuvel van Ha kendover en toonde hun een hagedoorn die onder de sneeuw stond te bloeien. Daar vestigden zij hun kerk en zorg den er voor slechts twaalf ar beiders in dienst te nemen Elke dag telden zij er echter dertien, doch die dertiende man kwam nooit zijn dagloon ophalen. Na de voltooiing van de bouw maakte hij zich be kend als de Verlosser. De be devaart «Dertienmaal» gedu rende de nacht van 16 op 17 januari of op de tweede paas dag is aan de legende verbon den, De bedevaarders gaan dertienmaal van de kerk naar de kapel van O.L.V. ten Steen te Grimde. De processie op paasmaan dag is zeer bekend. Ruiters trekken dwars door de velden; de meest vertrapte akker zal de schoonste oogst opleveren, zegt de overlevering. Duizen den bedevaarders, ook uit het buitenland, nemen na de be devaart gewijde aarde mee, water uit de bron aan de voet van de kerkheuvel en een takje van de hagedoorn. Zoutleeuw Gans de romaanse gotische Sint-Leonarduskerk is een museum waar vier eeuwen kunst vertegenwoordigd zijn. De sakramentstoren versierd met 200 beeldjes van witte steen van Avesnes, achttien meter hoog ontworpen door Kornel Floris de Vriendtin 1550 is een juweeltje. Behalve het schip en het koor bevat dit kunstwerk nog 12 verschil lende kapellen die ieder op zichzelf een schatkamer verte genwoordigen. Het stadhuis, een pronkstuk in renaissances tijl, werd gebouwd ten tijde van Keizer Karei. Aan de lonker- zijde is een stuk zichtbaar van de binnenmuur der stad. Een schietgat is er nog bewaard. Hoevetje te Bokrijk.(lb) 15® eeuw en 16° eeuw worden er «life» hersteld. Een aantrek kelijk schouwspel voor de be zoekers. In de onmiddellijke nabijheid ligt het Festraets uurwerk, een astronomisch wonderwerk van de hand van de St.-Truidenaar Kamiel Fe straets. Het bestaat uit meer dan 20.000 fijn afgewerkte stukken. Naast de kern zie je het wonderschip, een spel van licht en kleur. De oude Brus- tempoort, een ondergronds bolwerk uit de 15® eeuw, be staat uit twee verdiepingen met kronkelende misterieuze gan gen die naar schietkamers lei den In de omgeving der fruit- stad liggen de kastelen van Du- ras, Gingelom, Ordingen en Rijkel, een uitstap overwaard. Het oude begijnhof te Hasselt dat omgevormd werd tot Provinciale biblioteek.(lb) Het stadhuis van Slnt-Pieters-Leeuw.(lb) Sint-Truiden streek van de bloeiende boomgaarden, voornaamste fruitcentrum van Velgië. Al thans zo was het vroeger in en rond de Trudostede. Maar meer en meer landbouwbedrij ven verdwijnen. De stad is rijk aan toeristische bezienswaar digheden. Van op het uitge strekte Marktplein (op één na het grootste van België) zie je drie prachtige torens, de Abdij toren, de stadhuistoren en de ker. Uit een zijgevel van het stadhuis duikt het oude Belfort op. Het bevat een prachtige beiaard met 41 klokken. Bin nen valt vooral de schilderij van Coders (1696) en de kunstvol herstelde halle te vermelden. De O.L.Vouwkerk waarin het reliekschrijn van de H. Trudo met het massief zilveren Tru- dobeeldje en de 8 taferelen uit het leven van de heilige, werd gesticht rond 1058. Door de tij den werd ze herhaaldelijk door branden en rampen geteisterd. De huidige toren werd pas in 1847 heropgebouwd. In de Diesterstraat ligt de Benediktij- nerabdij uit de 11® eeuw. In de 18® eeuw werd de abdijtoren van een barokspits voorzien. Aan de rand van de stad ligt het Pleinbegijnhof. Het werd ge sticht in 1258 door de abt der Benediktijnenabdij. De huizen liggen rechtstreeks langs de straat, zijn in Maaslandse stijl opgetrokken en dateren uit de 17® en 18® eeuw. Een deel er van is verdwenen, een ander deel houdt zich moeizaam overeind snakkend naar res tauratie en een derde deel is gered. In het midden staat de beschermde gerestaureerde Begijnhofkerk. Fresko's uit de Hasselt: De geklasseerde gotische Sint-Kwintenskatedraal (13° eeuw) bewaard in de sakristie de oudst bekende monstrans van de wereld Maar de groot ste schat die de kerk bezit is de mirakuleuze hostie van Her kenrode In het jaar 1317 werd deze hostie terwijl een priester de biecht hoorde van een ster vende door ongewijde handen aangeraakt en begon te bloe den. De O.L.-Vrouwkerk herbergt het mirakuleuze beeld van O.L.-Vrouw Virga Jesse uit de 14® eeuw. Deze kerk is even eens vermaard omwille van haar marmeren kunstwerken afkomstig uit de abdij van Her kenrode. Het begijnhof uit het begin van de 18® eeuw, is op getrokken in Maaslandse re naissancestijl. Net zoals St.- Truiden (en Aalst) hebben we hier een pleinbegijnhof. De kerk is thans verdwenen en in de woningen van de begijnen is de provinciale bibliotheek en een oudheidkundig museum ondergebracht. In 1958 kwam er een kultureel kompleks klaar met ruime, moderne tentoon stellingszalen en een audito rium. Het Hasselts begijnhof heeft reeds als kultureel cen trum grote bekendheid verwor ven. Het stadhuis op het Groenplein is een oud voorma lig patriciërshuis uit de 17® eeuw Op de Grote Markt staat de apoteek «Het Sweert» met een merkwaardige gevel, een der bestbewaarde huizen in de renaissancestijl. Opgericht in 1898 op het Leopoldplein ter gelegenheid van de 100" ver jaardag van de slag te Hasselt staat het standbeeld van de Boerenkrijg, één der mooiste van het land. Op ongeveer 6 km. van Hasselt bereikbaar langs de Rijksweg 22, Genkersteenweg, ligt het provinciaal domein Bokrijk. Het mag beschouwd worden als het voornaamste centrum van volkskultuur en toerisme in Limburg. Benevens het open luchtmuseum omvat het een uitgestrekt wandelpark, ruime ontspanningsmogelijkheden bij sport en speelvelden, een arbotorium, een hertenren, een rozentuin, vijvers en ruim schoots eet- en drankgelegen heid. Het openluchtmuseum is een unicum in België. Het is een «nederzetting» om het met de woorden van Dr. Weyns, de onlangs overleden konservator te zeggen. Er werd een auten- tiek Kempisch dorp, een Has- pengouws dorpje, een Bra bantse «Teniers-hoek», een Maaslands gehuchtje en een Oost- en Westvlaams gehucht met al wat er bij behoort na tuurgetrouw gerekonstrueerd. Uit onze provincie is er onder meer een bakhuis uit Waas munster, dat in 1968 moest verdwijnen voor de autoweg E3, de oven is nu ingebouwd binnen het huisje zelf, een schikking die te Bokrijk voor het eerst te zien is. Verder is er afkomstig uit Lokeren een bak stenen boerenhuis daterend van 1751, waar de typische Waaslandse boerderijbouw met het gedreven strooiendak geïllustreerd wordt. Bokrijk is mooi, enig, origineel, echt. De gebouwen van het openlucht museum zijn slechts toeganke lijk van 1 april tot 31 oktober, dagelijks van 10 tot 18 uur. Diest Het stadhuis preklassicistisch van bouw, huisvest in de on derbouw het stedelijk museum dat een rijke verzameling waaronder een pre-eychiaans paneel «Het laatste oordeel», een witmarmeren Madonna van het Begijnhof, edelsmeed kunst en beeldhouwwerk uit de 15® en 16® eeuw bevat. Onder de vele kerken die Diest telt, is vooral de kollegiale kerk van de HH. Sulpitius en Dionysius in demergotiek, rijkelijk versierd met architektonische dekora ties, met een beiaard be- De Polderschuur te Bokrijk ondergebracht, biedt plaats aan een klein koetsmuseum.(lb) mentstoren in terra-cotta en de grafkelder van PrinsFilips Wil lem van Oranje-Nassau een bezoek overwaard. Het begijn hof werd gesticht in 1245 en in 1540 omgevormd. Ondanks de verbouwingen uit de 17® en de 18® eeuw is de oorspronkelijke vorm een complex can vijf smalle straten met stemmige huisjes rondom de kerk en het plein nog herkenbaar. Talrijke oude huizen, sieren de binnen stad. Tot de belangrijkste be horen de Réfugié van Averbo- de, het Hof van Nassau (1516), het huis «De Spijker». Het huidige stadspark was een voormalige burchtheuvel en vervolgens jachtterrein van de Prinsen van Oranje. De zuid elijke helling werd ingericht als sport- en speelcentrum, de groeve werd omgevormd tot openluchtteater. Aarschot De O.L.-Vrouwkerk, het mees terwerk van de Demergotiek (1260) heeft een toren die af wisselend van bruine ijzer steen en witte Gobertange 86m hoog prijkt. Het begijnhof gesticht in 1259, grotendeels hersteld, herbergt het stadsmuseum, een mu seum voor Folklore en Etnog rafie. Hier wordt de nagedach tenis van Karei Meulemans en zijn twee zonen Arthur, groot meester van de hedendaagse toondichters en Herman, groot organist van de O.L.Vrouw- kerk, hoog gehouden. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich de geklasseerde ruinen van de Orleans toren deel van de 14® eeuwse stad- somheining, van waaruit een prachtig vergezicht de gele genheid biedt de Kempische vlakte te overschouwen. Op 2 km. van Aarschot bevindt zich het openluchtoord Schoonhoven met zwemgele- genheid, visvangst, kamping, speeltuin en een kasteel dat dringend behoefte heeft aan herstelling. Langs Leuven en Brussel terug naar de Beiaard- en Kamaval- stede. ROEL VAN DE PLAS sance glasramen, een sakra- De oude abdijpoort te Sint-Truiden.(lb) 8 september '74 Ondergetekende NAAM I ADRES I Lid VAB-VTB 200 F I Niet lid 250 F I 10 bons De Voorpost 180 F Datum -J974 Handtekening Inschrijven op voorhand of op 8 september van 13 tot 14 uur. bureau s De Voorpost Aalst Pontstraat 64 Dendermonde, Oude Vest 34. I Vertrek te Aalst Dendermonde Schrappen wal mei pas!

De Voorpost | 1974 | | pagina 9