EUGDKLUB lr Jongeren in ocarina JAZZ tanu AALST tuf "tuf AALST sint joris aalst A t fabrieksken AALST^ joko BERLARE zenith HEWOiE FESTIVAL DENDERMONDE 7 september 1974 frAALST ^STUDIEDAG WERKENDE JEUGDDAG MIJLBEEK GROTEN VAN NU EN TOEN JOZEF BLINDEMAN: PIONIER DER TUINBOUW NIEUWE START VOOR JEUGDKLUB 71 VOLT WIEZE NATIONAAL VOLLEYKAMPIOENSCHAP VOOR JEUGDKLUBS TE OUDEGEM EEN SUKSES HERDERSEMSE RITA LINDEN VINDT GRATEN IN ZANGKARRIÈRE De Voorpost - 30/8/74 - 7 Het Aalsters Jeugdklubhuis Tanu, Schoolstraat, Aalst, hervat zijn werking. Tanu neemt deel aan de jeugdvoet balkompetitie die begin sep tember start. Vrijdag 6 september om 20 uur gaat de eerste Tanu-avond door in samenwerking met de Kulturele Centrale van het ABVV. Het wordt een dia avond over «India, land van weelde en ellende» met als voordrachthouder de heer Géza Aronyos. Inkom 20fr. Vorig weekend hadden wij een volley-ontmoeting met J.K. Kreja die het onderspit moest delgen met een 3-1 als setcijfer. In de namiddag echter verloor onze. voetbalploeg van Tien Twen (Ninove) met 0-3. Een hittegolf suste onze spelers in 't slaap. De gepaste opstelling en de juiste spelwijze van de Tuffers laat nog wat te wensen over. Hopelijk komen wij klaar tegen 8 september want dan begint voor den Tuf de marathoncompetitie der jeugdklubs (26 wedstrijden). Een aantal trainingen en een oefenwedstrijd staan voor die datum nog op het programma. PLANNING WEEKEND 31 AUGUSTUSEN 1 SEPT. Zaterdag 31 augustus: volley: deelname tornooi van J.K. Ocarina. Eerste schiftingswed strijd te 13.30 uur tegen 't Apostelken. Zondagnamiddag troosting en finale. Zondagvoormiddag: voetbal te 10.30 uur. Wedstrijd tegen 't Fabrieksken op terrein Im merzeel. Verder zaterdag en zondagavond vanaf 19 uur instuif. Vrijdag 30 augustus, instuif van 16 uur tot middernacht, vanaf 29 uur kan men komen potten bakken of luisteren naar de repetitie van het eigen orkest «De Choko Pot» op de grote zolder.. Op zaterdag 31 augustus is e instuif van 16 tot 1 uur open. Om 15 uur is er werkvergade ring van de fotoklub en wordt er op het terrein van het jeugdhuis Ocarina volley ge speeld. Zondag 1 september is de instuif van 15 tot 24 uur open en gaat er om 14,30 uur een voetbalwedstrijd tegen Leeuwerik Lede door. Woensdag 4 september gaat de instuif om 16 uur open en kan je om 20 uur leuke spullen komen maken in het rietwerk atelier. Otn 20.30 uur muziek- klub. Donderdag 5 september is de instuif eveneens vanaf 16 uur open en vergadert om 19.30 uur de Postzegelklub en om 20 uur de naaiklub. Zondag 1 september gaat om 21 uur de laatste van de reeks vakantiefilms door. Het wordt weer eens lachen met de komische toeren van Louis de Funes. 's Morgensvroeg: neemt de voetbalploeg van de buurt, F.C. 't Fabrieksken het op tegen Jeugdklub Tuf Tuf. Afspraak om 10.30 uur op het voetbalplein aan de Immer- zeeldreef. Binnenkort gaat de belotters- klub van de buurt weer van start en openen Jeugdhuis Kreja en kunstgalerij New Reform hun lokalen met een speciaal openingsprogramma. Iedere donderdag is nog steeds vergadering voor alle leden in de buurtcafé en op woensdag 4 september gaat in de grote zaal een vergadering door van het Aalsters Chili-komitee. y^Vrijdag jl. ging op initiatief van de werkgroep voor werkende |ag|ongeren van het jeugdhuis Ocarina een eerste studiedag door. Deze eerste dag omvatte 's morgens een meer informatief gedeelte terwijl In de namiddag meer op de konkrete maatschappelijke kontekst raarin wij ons allen bevinden werd ingegaan. t'AAROM VORMING VOOR VERKENDE JONGEREN? Vellicht is dit voor sommigen log een beetje een raar ver- chijnsel. Nochtans zijn wer ende jongeren van 14 tot 16 aar net zo goed op weg naar olwassenheid als hun makkers >p de schoolbanken en behoeven ij hierbij net zo goed bege- :iding. En het feit dat zij reeds p zo jonge leeftijd met een 'erkmilieu worden gekonfron- eerd en dagelijks tegen dikwijls og veel te lage lonen in een telier moeten presteren, zou de verheid er eerder moeten toe anzetten een grotere inspan ing als voor de schoolgaande iugd te verrichten. Spijtig enoeg is onze wetgeving erg ebrekkig. Een eerste eksperi- lent met de Levensscholen (er 'as ook te Aalst een dergelijke ïstelling) waarbij 14-jarigen om e 14 dagen een dag op de :vensschool doorbrachten om un algemene vorming te verrij- en werd praktisch stopgezet. In Irussel en enkele andere grote «ntra werden sinds 1972 ander- ijds enkele centra voor werken- e jongeren opgericht. In Brus- eI zijn de aktiviteiten van dit Entrum echter beperkt tot het nlcggen van kursussen in de lederlandse taal voor jonge astarbeiders. Men beloofde chter in de toekomst aan de inktie van deze centra te leutelen. Sinds april 1973 enncn wij de gebrekkige wet ver de Kredieturen. Het was ooral over deze wet, waardoor en volger van onderwijs met ociale promotie gedurende een antal uren «vrij» krijgt, dat men in het informatieve gedeelte van de studiedag uitweidde. Terecht werd de vraag gesteld waarom universiteitsstudenten reeds vanaf hun eerste jaar een volwaardige studiebeurs ont vangen, terwijl de werkende jongeen (die tussen haakjes heel wat geld opbrengen voor vader tje staat) moeten wachten tot hun tweedejaar om een gedeel telijke vergoeding te krijgen. Tevens bestaat voor de werkne merdie zijn kredieturen eist nog steeds het gevaar dat hij door een of andere drogreden van zijn baas wordt afgedankt. Als laatste mogelijkheid tot vorming biedt sinds 1 januari 1974 de wet ook de mogelijkheid om jaarlijks 10 dagen verlof te nemen om een kursus sociale promotie te volgen. Iedereen tussen 14 en 40 jaar kan hierop aanspraak maken, hoewel gen enkele werkgever verplicht is dit toe te staan. De studiedag in Ocarina ging in het teken van dergelijke kursus door en eens te meer moeten we vast stelen dat dergelijk initiatief waarbij nu eens niet de technische kennis maar de algemene vorming aan bod komt afhangt van de good-will van een of andere werkgever. Toegegeven geen enkele deelnemer aan de studie dag had werkelijk moeilijkhe den gehad om het dagje «vrij» te krijgen, en misschien zijn er zelfs nog vele jonge werknemers niet gemotiveerd om naar derge lijke dagen te gaan, maar toch kan je dergelijke situatie on mogelijk erg gezond noemen. Lieven Uitslag van de verkiezingen: Voorzitter: Francois Moyson; ondervoorzitter: Georges Van Vaerenbergh; sekretaris: Kinds Mark; Animatie: Voor zitter: Persoons Herbert en sekretaris: Vergeylen Ansi; Discoklub: Voorz.: Vanden Abbeele William en sekr. Bogaert Etienne; Kuituur: Van Boven Eddie en sekr. Van Waes Jakie; Redaktie: D'Haese Willy en sekr. D'Haese Denise; Sport: Voorz. Buyle Ivan en sekr. De Backer Willy; Soc. dienst: Georges Van Vaerenbergh en D'Haese Denise; Technische dienst: De Block Peteren Heirman Paul. 31 augustus te 20 uur in zaal Seca optreden van discobar Elected, een organisatie van de animatiekerkn en discoklub van Joko. Zondag 1 september: stelt het nieuw jokobestuur het jaar programma op in Opdorp. Vertrek om 8.30 uur. Week van de jeugd (19 tot 24 augustus) Voor het eerst ging in Berlare een soort PV door onder leiding van werkgroep VRIJ. Er was heel wat belangstel ling en in de loop van de week verhoogde het enthousiasme nog zodat er nog meer broers en zusjes meekwamen. Er was nogal wat variatie in het spel- programma: tekenen en aller lei andere kreativiteit, speur tocht, dropping, enz.... Met foto's van de kinderen-in-aktie en met hun kollages, figuur tjes, schilderijen, werd er op de laatste dag een kunstmarkt ineengestoken. Tenslotte was er nog het kinderbal. Met een dik buikje wafels en met de belofte het volgend jaar nog eens over te doen, gingen ze heel tevreden naar huis. Zaterdag 31 oogst: John Wolly and Just Born te 20 uur in de feesttent. Niet-leden betalen 20fr. Zondag 1 september: Joepies Popparade met Jo met de Banjo en Walter Vercruysse te 20 uur in de feesttent. Niet- leden betalen 40 fr. Maandag 2 september: Afther Flower Party in de jeugdklub met de dj's van Zenith. Gratis toegang voor iedereen. Dinsdag 3 september: Vanaf 19 uur afbreken feesttent. Bereidwilligen worden in grote getalle verwacht. Donderdag 5 september: A.P.- ledenvergadering te 20 uur. Zaterdag 7 september: Jazz festival te Dendermonde. Avondlijke liefhebbers verza melen in de klub te 19.30 uur, vanwaaruit we te voet of met de auto afzakken naar Rijbaan Piet. Zondag 8 september: Vrije klubavond. Dinsdag 10 september: Re- daktieraad te 20 uur. Kruis woordraadsel, artikels en allerhande bijdragen afleveren tegen deze datum in de ideeën bus of aan De Geyter Maria, Potiaulaan 85. Zaterdag 14 september: The Dansant van de K.S! A. Zondag 15 september: Te 14 uur Familiale Sportmanifesta tie op de sportterreinen van de GBaleidenstraat in de Boon- wijk (Collegeplein) Verzame len aan de klub te 13.30 uur. Te 20 uur: Yvan Heylen. De werkmensch en onze wilde boerendochter zijn samen te gast in de klub. Niet-leden betalen 30 fr. WIE WAS HIJ? Jozef Blindeman werd te Waas munstergeboren en na zijn studies belandde hij te Baardegem waar hij de funktie van onderwijzer uitoe fende. Gevestigd in de Molenstraat hield hij zich intens bezig met de problemen van zijn dorp. Als ge volg hiervan merkte hij op dat de toekomstmogelijkheden voor de kleine (Baardegemse) boeren zeer gering waren. Een van zijn hobby's waren: bloe men en hij trok naar het bloemen- rijk Lochristi om hier meer kennis te kunnen verzamelen over zijn ge liefkoosde 'honingdepotjes'. Hij deed er veel: praktische ervaring op en zag in dat in de bloemen- kwekerij heel wat meer toekomst muziek zat verborgen dan in het uitbaten van zes kippen en twee koeien. KRUISTOCHT Na zijn terugkeer begon zijn Kruis tocht voor de lotsverbetering der boeren. Maar in plaats van de ver wachte medewerking ontving hij enorme tegenstand van de koppi ge, eigenwijze boerenfamilies. Overal werd hij op gemompel ont haald. De meesten vonden het zelf de moeite niet om naar zijn uiteen zettingen te luisteren. De land bouwers hielden het liever bij de oude gang van zaken. De eerste werkelijke interesse werd opgebracht te Moorsel door de heren Henderickx. Zij zagen in dat de tuinbouw enerzijds en an derzijds de teelt van tarwe, rogge, haver, enz... niet meer renderend bleek. Het landbouwersbedrijf verkeerde immers daadwerkelijk in een krisis- toestand. Onder impuls van de Baardegemse pionier werd een plantencultuur zoals deze nu bestaat in Wetteren, Schellebelle en omstreken in het leven ge roepen. Reeds omstreeks 1910 had hij zijn onderwijzerstaak opgegeven om zich totaal te kunnen wijden aan de kweek van bloemen. Eerst uitslui tend potbloemen, later tevens snij bloemen. De boeren begonnen nu langzamerhand in te zien dat Jozef Blindeman het interdaad bij het rechte eind had en een na een volgden ze zijn voorbeeld. DOEL BEREIKT De heer Blindeman kende noch tans steeds heel wat moeilijkheden maar met de wilskracht van de pio niers die eenmaal naar het verre Westen trokken, zette Jozef door; voor geen enkele moeilijkheid of tegenslag de baan ruimend. Hij werd voorzitter van de bloemisten- bond «Flora» en hiervan mocht hij in 1955 de vruchten plukken voor zijn vijftigjarig beleid van deze groepering. Zijn levensideaal: een betere en menswaardigere toe komst voor de landbouwers werd hiermee bekroond. Ondanks alles had Jozef Blindeman zijn doel be reikt. In de Molenstraat, waar hij woonde had hij een flinke bloemenkwekerij doen verrijzen en hier, aan zijn woonhuis, werd in 1963 een borst- plakket als nagedachtenis aan Jo zef Blindeman, de Baardegemse pionier, onthuldigt. Hij was ontegensprekelijk de grote pionier van de bloemenkweek en in het bijzonder van de snijbloemen cultuur in de streek. Mogen al de hedendaagse bloemisten nog even denken aan de man die voor hen de weg geëffend heeft: Jozef Blindeman. MARC DE DECKER Door de jeugdgemeenschappen van Mijlbeek te Aalst werd op zondag 15 september een Jeugddag gepland. Om 9 uur 's morgens kan je komen kennis maken met de verschillende jeugd verenigingen tijdens een voorstelling die doorgaat achter 't Apostelken. Daarna gaat om 11 uur een openluchtmis door terwijl om 14 uur het startsein wordt gegeven voor een korte wandeltocht. Na ene pic-nic om 16 uur gaan er dan nog van 17 tot 18 uur volksspelen door terwijl de dag na een volleymatch K AJ-Ocarina besloten wordt met een ontspanningsavond. Bij al deze aktiviteiten die zich rond de Kerk van Mijlbeek afspelen zou een goed ingericht speelterrein goed van pas gekomen zijn. Hopelijk zal de voorlopige rekreatieruimte aan de bloemenveiling tegen volgend jaar tenminste van oneffenheden en alVal vrij gemaakt zijn, zodat de Mijlbeekse jeugd er bij dergelijke initiatieven ten volle kan van gebruik maken. (L.M.) AANVANG 15 UUR 14.55-15.00 uur: Opening door de Burgemeester en de Schepen van Kuituur 15.00-15.40 uur: Benny Waters, en The Jeggpap N.O.J.B. 15.50-16.30 uur: René Franc et ses Bootleggers 16.40-17.20: Chris Barber Jazzband 17.30-18.00 uur: Virginia Vee Quartet 18.10-18.50 uur: The Kustbandet 19.00-19.30 uur: Big Willie Mabon 19.40-20.20 uur: The New Orleans Joymakers 20.30-21.00 uur: Streetparade op de festival weide 21.10-21.50 uur: Benny Waters en The Jeggpap N.O.J.B. 22.00-22.30 uur: Virginia Vee Quartet 22.40-23.20 uur: The Chris Barber Jazzband 23.30-00.10 uur: René Franc et ses Bootleggers 00.20-01.00 uur: The New Orleans Joymakers 01.10-01.40 uur: Big Willie Mabon 01.50-02.30 uur: The Kustbandet 02.40-03.20 uur: Joe Darensbourg en The Cotton City Jazzband In een tijd dat de boeren, ten rechte, op straat komen past het een figuur uit vroegere dagen te belichten die als pionier der bestaans zekerheid der landbouwers mag beschouwd worden In daze serie. De boeren die nog steeds op de laagste sporten der maatschappij ladder worden gezet wat betreft materiële welstand hebben steeds moeten vechten om hun positie te kunnen verbeteren, of zouden we mogen zeggen stabiliseren. Moest de Heer Jozef Blindeman, de Baardegemse pionier nog leven, het zou een daadwerkelijke steun zijn voor de agrarische families Na een paar maanden van stille, maar daarom niet min der intense werking is Wiezes jeugdklub van wal gestoken met een hernieuwde opbouw. Al hoorden we de laatste tijd minder van de Volt, toch wil dit geenszins zeggen dat er weinig gebeurde. Integendeel! Elke dag waren de atelier leden druk in de weer om het nieuwe jeugdhuis klaar te krijgen tegen de geplande openingsdatum van zaterdag 24 augustus. Met de belang loze inzet van alle Volters en Volsters werd de oude reeds jarenlange verwaarloosde her berg van «Trekkers» omge toverd tot een modern, stijlvol welingericht jeugd trefpunt. Na meer dan een jaar wachten in een veel te klein «heem», werd eindelijk de mogelijkheid ge boden tot uitbouw en ontplooi ing van de jongerenklub. Het nieuwe lokaal is alvast veel beter gelegen, en zaterdag heerste er al vroeg een onge wone drukte in de Schrover- straat (rechtover het Wiezehof) 's Voormiddags reden nog een tiental wagens mee in de publi- citeitsoptocht door Wieze en de omliggende gemeenten, ten einde dë mensen uit te nodigen voorde 3de Voltfeesten. GROOTSUCCES De 3de uitgave van de Voltse festiviteiten kende enorme bij val. Om 14 uur werd een match gespeeld tussen de vedetten van Wieze en de Volters. Hierbij toonde de Vedetten zich het sterkst en namen aldus een zoete weerwraak voor de nederlaag van vorig jaar. bij een spannende en fair- betwiste wedstrijd. Tegen de avond werd de nieuwe klub officieel geopend. De honder den uitnodigingen bleken re sultaat op te leveren want rond 21 uur waren de nieuwkomers al genoodzaakt zich een weg te banen tussen de honderden aanwezigen. Naast gratis aan geboden schuimwijn, versna peringen en broodjes, werd er nog menig pintje naar binnen genipt. De bezoekers stonden versteld over de prestaties die de mannen van 71 Volt hadden gelevefd. Het staminee de danszaal, de speelzaal en de bijhorende doorlopende expo. met vrijetijdsbijdragen van de atelierleden, gaven de mensen heel wat stof tot praten; naar algemeen oordeel bleek alles tot in de puntjes verzorgd. Prachtige bloemstukken en andere simpatiebetuigingen bleven binnenstromen. Wer kelijk een daverende start voor het nieuw lokaal. Zondag 25 oogst kwam de jeugd aan haar trekken, en op de Tiener namiddag en de T-Dansant kwam andermaal een grote menigte kennis maken met he nieuwe heem. Vermelden we nog dat op 7 september de jaarlijkse Volt- reis zal doorgaan; deze keer gaat het naar het Safari park van Gillewaarden in Nederland. En dan maar voorbereiden op de nakende bierfeesten Grote belangstelling te Oude- gem voorde derde uitgave van het nationaal jeugdklubs vol leybalkampioenschap. Alhoe wel de organisatoren, de jeugd klub Move uit Oudegem, vooraf met enkele moeilijkhe den hadden af te rekenen dient toch gezegd dat de organisatie net zoals de voorgaande jaren volmaakt verliep. Voor secre taris Michel Dubois en voorzit ter van de werkgroep Paul Van Damme hiervoor alvast een pluim. Reeds een paar weken geleden mocht men zich in kringen van de jeugdklub Move verheugen in een grote belangstelling die er van wijd en zijd voor het tornooi opdook. Zesenvijftig ploegen werden meeschreven. Noteer de men toch evenwel enkele «Forfaits» dan werd tenslotte met 45 ploegen begonnen. Tegenvaller van formaat voor de organisatoren was wel de weigering van de Belgische volleybalbond om scheidsrech ters te leveren voor het tornooi. Dit bracht alvast enkele moei lijkheden met zich. Men dien de immers beroep te doen op gelegenheidsscheidsrechters uit de deelnemende ploegen. Dit was ook oorzaak dat enige vertraging in het vooropgesteld tijdschema ontstond. De wed- stijden zelf lokten heel wat belangstelling. In de verschil lende series toonden zowel jongens als meisjes van de jeugdklub «De Cluys» uit Bor- gerhout zich bijzonder sterk. Het begon allemaal voor Rita Unden te Hofstade, nu zes jaar geleden, ze was toen tien jaar. Vriendinnetjes hadden er bij haar de moed ingepompt om daar aan een zangwedstrijd deel te ne men. En tot eenieders verbazing werd het wel piepjonge zange resje uit Herdersem eerste. Deze briljante uitslag zette Rita aan om nog meer aan dergelijke wedstrijden deel te nemen, zo twee jaar lang. Voor Rita Linden, die eigenlijk Rita De Meersman noemt en woont aan de Middenweg 1 te Herdersem is er intussen reeds heel wat gebeurd. Een nieuwe faze in haar karrière was het optreden als zangeresje voor een Aalsters streekorkestje. Zo ging het een jaar rond met tal van optredens. Nadien Is Rita opnieuw gaan zingen in een Aalsterse zaal. Daar heeft ze werkelijk de harde klappen van de showbusiness meegemaakt, tot ze er zelfs gaan lopen is van schrik voor bepaald minder prettige ervaringen. Net vijftien geworden, leek het wel een keerpunt, en ze wist echt niet meer wat te doen. Tot zij op een dag in kontakt kwam bij een optreden van Wlliy Sommers, met de zanger zelf, die wel wat graten in het zangtalent van het Herdersemse meisje zag en haar voor een plaatopname zou aanbevelen bij Roland Veriooven. Dlrekt liep alles nog niet van een leien dakje, maar een plaatop name voor september-oktober zit er nu toch wel In. Met deze opname gewapend kan Rita Linden alvast een sterke troef uitspe len bij het slagen in haar opzet, een volwaardige zangeres te worden. Harry Picqueur

De Voorpost | 1974 | | pagina 7