BRIEF VERMIST! EDE LEDE GEMEENTERAADSZITTING DE ONDERGANG VAN DE WATERHOEK! WEEK VAN DF DFRDF I FEFTUD HUISVUIL DUURDER? Aalst S.P.E.S. vzw AAN HET WERK EEN DAGJE UIT MET WIELEWAAL DENDERLAND FLITSEN UIT DE 9-DAAGSE VAN HET LEEFMILIEU Sprokkels De Voorpost - 3/9/74 - 11 'ooraleer er water zal vloeien in de Leedse zwemkom, heeft ze in ((jider geval al heel wat inkt doen vloeien. Was er vroeger sprake van g|0 en 45 miljoen dan blijkt dat nu toch niet meer voldoende te zijn [tfoor een zwembad, ovendien was er heel wat te doen tijdens de laatste raadszitting cennntrent de oorzaak van een tweede aanbesteding. Het betrof hier dejen verloren gegane brief. Ziehier de «story van de brief». enl)p 4.4.74 gaat te Gent de aanbe- ne-teding door van het Leedse wembad. De firma Vyncke-De dieBruyn u'1 Aa,st kwam als laagste ïdeweder uit de bus. Alles werd. ïie^oals gebruikelijk, nagerekend 3S< oor architekt Van Acker uit ooGent. dei vile bescheiden werden door dhr. Acker per wagen naar het .eedse gemeentehuis gebracht, naar de begeleidende brief lm vaarin de officiële bevestiging slogan de juistheid der prijsaanbie- ingen werd volgens het zeggen ran architekt Van Acker door hem ud- rerstuurd per gewone brief. 'aarom werd de brief niet mee- ebracht met het ganse dossier en rooral, waarom werd een derge- ijk belangrijk stuk niet per aange- ckend schrijven verstuurd? :ze brief zou overigens nooit het jemeentehuis van Lede bereikt gunning onmiddellijk aange vraagd en de al of niet toekenning door het ministerie zou de firma bereiken begin september. Intus sen werd op aanraden van archi tekt Van Acker het werk echter toegekend aan de tweede laagste bieder, De Schutter uit Kalken die op het ogenblik van de aanbeste- Op vraag van de C.V.P. oppositie naar de plannen betreffende de riolering, bevestigde burgemeester Raes dat het ontwerp voor een nieuwe riolering zo goed als klaar is en dat de meeste roosters in de geasfalteerde wegen reeds werden opgetrokken. Dhr. De Brouwer (C.V.P.) wenste nader uitleg over de tweede aanbesteding voor het zwembad. Een brief van architekt Van Acker, met de officiële goedkeuring van de aanbesteding, bereikte nooit het Leedse gemeentehuis. De hogere overheid eiste een tweede aanbesteding waarbij de firma Dc Schutter uit Kalken, als de tweede laagste bieder het werk voorlopig kreeg toegewezen. De laagst biedende firma beschikte niet over de nodige vergunning. De N.M.B.S. vroeg het advies van de gemeente betreffende de afschaffing van de overwegen aan de Markiezaatstraat-Poorten- driesstraat en de Stokstraat. De overweg aan de Stokstraat zal vervangen worden door een tunnel en aa nde Markiezaatstraat zou een viadukt komen met voetgangerstunnel. Dit voorstel kreeg 6 ja-stemmen, 3 tegen bij twee onthoudingen, vlugge toekenning aan de tweede jsja (je goedkeuring van het rooiplan voor de nieuwe weg achter het laagste bieder, terecht enkele vra- Rijicsadminlstratief centrum werd de aanleg van de Nerumweg en de gen stelde. Eikelstraat toevertrouwd aan de firma Robari voor 32 miljoen. MARCOLE £)e aannemer die zich gelast met het ophalen van huisvuil vroeg een opslag van zowat 125.000 fr. wegens de drastische prijzenstijging en kreeg dit bij unanimiteit toegewezen. Tenslotte werd besloten het plein op de Poortendries aan te kopen van de familie Waerseggers voor 435.000 fr. MARCOLE ding reeds over die vergunning beschikte. Ingeval het ministerie akkoord gaat met deze toewijzing kost dit de gemeente Lede ongeveer 2 mil joen meer dan de prijs van de firma Vyncke-De Bmyn. Waarom kon niet gewacht worden tot men zekerheid had omtrent de al of niet toekenning van de ver gunning aan Vyncke-De Bruyn? Geef toe dat men zich bij de oppo sitie na de onverkwikkelijke «brievenhistorie» en na deze /ar Drt- lebben. Een fotokopij van de be- on' vuste brief werd dan naar het mi- £j( nsterie gezonden, maar hier kon men zich niet akkoord verklaren met een fotokopij. Als de origi nele brief niet werd teruggevon- :n (er was intussen klacht neer- •elegd bij de Posterijen) moest er naar een tweede, aanbesteding loorgaan. Wat dan ook gebeurde. TWEEDE BEDRIJF )ok bij deze tweede aanbesteding wam de firma Vyncke-De Bruyn Els laagste bieder uit de bus, voor de firma De Schutter uit Kalken. Intussen waren de prijzen er ech- er niet op verminderd. Vyncke- De Bmyn vroeg nu 72 miljoen en De Schutter 74 miljoen. Nu bleek :chter dat Vyncke-De Bmyn niet aver de vereiste vergunning be schikte om dit werk te mogen uit roeren. Zoals gebmikelijk is in Kmwmiddens, werd deze ver- Sinds de gemeenteraadszitting van 17.9.71 dringt de CVP-oppositie aan op de aanleg van een nieuwe riolering in Lede. Volgens burge meester Raes zou dhr. De Ruysscher bijna klaar zijn met het nieuw rioleringsplan. Intussen blijven de grote moeilijkheden zich kon- centreren in de Kasteelstraat en de Stokstraat. De buis die daar onder de spoorweg gaat zou te smal zijn, evenals de doorgang van de riolering onder de overweg van de Markiezaatstraat. Tijdens de laatste gemeenteraads zitting werd nogmaals aange drongen op een snelle oplossing van het rioleringsprobleem. Bij elke hevige regenvlaag heeft men in de omgeving van het station met heel wat moeilijkheden af te rekenen. De rioleringsbuizen die onder de overwegen van de Stok straat en de Markiezaatstraat doorgaan hebben een veel te kleine diameter. Reeds ettelijke malen werd aangedrongen bij de N.M.B.S. om bredere buizen te steken onder de spoorweg. Zon der resultaat. Nu kreeg de gemeenteraad een vraag om advies vanwege de N.M.B.S. om de overwegen aan de Stokstraat en de Markiezaat straat af te schaffen. Voor het kruisen van de spoorweg werden drie oplossingen vooropgesteld, waaronder een tunnel onder de sporen. En aangezien het water- probleem zich juist daar concen treert ontlokte dit aan raadslid Ruyssinck de uitroep: «Dan wordt dat de ondergang van de water hoek». De CVP-oppositie opteerde voor een ongunstig advies. De afschaf fing van deze overwegen heeft voor Lede geen enkel voordeel. Enkele aangelanden zullen moe ten onteigend worden en de wer ken zelf zouden ook heel wat moeilijkheden met zich meebren gen. Uiteindelijk werd dan ge vraagd om dit advies te koppelen aan de voorwaarde dat de N.M.B.S. zo snel mogelijk voor bredere rioleringsbuizen zou zor gen onder de overwegen. De groep-Raes opteerde voor een voetgangerstunnel onder de overweg van de Stokstraat. Aan de nieuwe baan van de verkave ling achter het station zou dan een viadukt vertrekken die zou uit monden in de tuin van de familie Hooft, in de Markiezaatstraat. Voor de voetgangers zou een tun nel voorzien worden. NIEUWE WEGEN Op dezelfde raadszitting werd nog de aanbesteding goedgekeurd voor dc Eikclstraat cn de Nerum- straat. Dit werd toegekend aan de firma Robari uit Lede voor onge veer 32 miljoen, waarvan de ge meente zelf drie miljoen vóórhaar rekening moet nemen. Over een andere nieuwe «weg»' werd geïnterpelleerd door raads lid De Brouwer (CVP). Het betrof hier een weg in de Nieuwe Wijk in een verkaveling van burgemeester Raes zelf. Volgens dhr. De Brouwer werd indertijd wel een verkavelings vergunning afgeleverd maar geen goedkeuring voor het aanleggen van een weg. Burgemeester Raes antwoordde hierop dat deze ver kaveling op naam staat van zijn kleinzoon en dat hij er pas op zijn 21e jaar eigenaar van wordt (dat zou binnen 14 jaar zijn) en dat het hier geen «weg» betreft maar een speelplein voor de kinderen. Het is voor niemand in Lede een geheim dat de heren Raes en De Brouwer geen boezemvrienden zijn. Het bekvechten omtrent deze «weg» of «speelplein» ging dan ook nog eventjes door tussen de twee opponenten. Volgens burgemeester Raes be staat er echter wel een goedkeu ring voor de aanleg van die baan. Nog een andere weg kwam in het nieuws, maar dan minder passio neel. Het rooiplan voorde nieuwe weg achter het Rijksadministra- tief Centrumen die vertrekt naast het Cultuur Centrum, werd eenpa rig goedgekeurd. Tenslotte kocht de gemeente het Poortendriesplein van de familie Waerseggers voor 435.000 fr. Het plein omvat 1.742 m2 maar over de bestemming werd voorlo pig niet gesproken. MARCOLE Wat reeds op vele plaatsen gebeurde, was ook in Lede onvermijde lijk geworden. De aannemer die zich gelast met het ophalen van het huisvuilvroeg een aanpassing van zijn aanbestedingsprijs. Naast de stijging der lonen ging ook het vervoer heel wat meer kosten, Maar de grootste sprong maakte wel de prijs per inwoner voor het storten. In plaats van 5 fr. per inwoner, begin dit jaar, dient de aannemer nu opeens 17 fr. per inwoner neer te tellen om het Leedse huisvuil kwijt te raken. Om die reden ook werd de gevraagde aanpassing van 125.000 fr. hem toegestaan door de Leedse gemeenteraad. Vraag is nu natuurlijk of bij de eerstvolgende begroting, de belasting op het ophalen van huisvuil niet zal opgedreven worden. Burge meester Raes wou vooralsnog niet weten van enige belastingverho ging, maar kunstgrepen kunnen een begroting niet blijvend in evenwicht houden. Dat wreekt zich vroeg of laat. Aan belastingver hoging zal echter pas gedacht worden als alle andere middelen uitgeput zijn. MARCOLE De vereniging S.P.E.S. vzw die in Aalst gevestigd is en tot doel heeft zowel materiële als moreel-geestelijke hulp te verlenen aan de kerken, o.m. in Oost-Europa, heeft tijdens de maanden juli- augustus een houwkamp ingericht. Het was het eerste en meteen een experiment. Het projekt betreft de bouw van een bejaardenhome in Joegoslavië. Een groep jonge mensen uit diverse hoeken van het Vlaamse land is met pakken beladen vertrokken medio juli. Bij de aankomst op de parochie in kwestie werden ze verwelkomd door de pastoor en werd hem een flinke som overhandigd die werd bijeengebracht door een instituut in het Brabantse. Voorheen wer den reeds sommen gemaakt door de vereniging zelf om de bouw te helpen bekostigen. De groep werd ingekwartierd op de pastorij. De jongens sliepen onder het waakzaam oog van enkele afgedankte houten engelenkop pen en naast een tafel beladen met vroombeduimelde oude boeken. Na een verfrissend bad en een stevig maal maakten zij kennis met het nog braakliggend terrein en kregen zij.een overzicht van het projekt en in de plannen van het homeNadien trokken ze al zingend naar de bouwwerf om er eerst enkele in de weg staande vijgebomen neer te halenNadien werd een oude muur van enkele tientallen meters lang gesloopt. Onder leiding van de pastoor, die iets van werken afweet, werden de beste stenen gesorteerd om er een nieuwe omheinings muur mee op te trekken. De anderen worden gemaald om te ver mengen met cement voor de betonnering. Eens dit werk achter de rug vingen de eigenlijke graafwerken voor de fundamenten aan Dit nam haast twee weken in beslag. Gezien het terrein niet aan een openbare bestrating paalt werd gedurende de derde week een toe gangsweg aangelegd. Dat betekende terug graven en kappen nadien een verhard wegdek aan te brengen. De groep presteerde van 6 tot 11 uur onder een brandende zon en van 17 tot 19 uur. Niet te verwonderen dat men bruingebrand terugkeerde. Nog goed dat de zusters regelmatig zorgden voor de nodige verfrissing en een ferme hap. Een hoogtepunt was wel de ontvangst en het middagmaal bij de bisschop die in hoogsteigen persoon opdiende. In de vooravond van het vertrek werd de nieuwe weg ingehuldigd doch zonder het ge bruikelijke lintenknippen Tijdens de opening van de nu reeds derde Week van de Derde Leeftijd in de Keizerhal- len vrijdag jl. wees schepen H. Van der Veken op de bejaarden problematiek zoals deze door de Raad van Europa doorgenomen wordt, terwijl hij tevens een oproep deed om plaatselijk via de samenwerking van de diverse bonden, druk op de politieke partijen uit te oefenen om voldoende aandacht op te brengen en hen op hun verant woordelijkheden te wijzen i.v.m. de derde leeftijdsproblematiek. Ook vandaag vrijdag loopt deze week van de Derde Leeftijd nog in Keizershallen, met een ontspannings namiddag om 14.30 en zoals iedere avond van 18 tot 20 uur, dans (jm) Vervolg vorige week NAJAAR Wat de herfstperiode betreft werd door de afdeling een grote tentoonstelling gepland die men niet enkel te Aalst wil laten doorgaan maar ook in de andere belangrijke steden van Denderland. Konkreet wordt gedacht aan Dendermonde (noordelijk deel van afdelings- gebied) en ook aan Ninove of Geraardsbergen. Telkens zal de tentoonstelling die bene vens enkele plaatselijke pro blemen ook de algemene mi lieuproblematiek belicht gedu rende een week of minstens een verlengd weekend te be zoeken zijn. Verder noteerden we in het af delingsblad waar benevens slagen over uitstappen en al gemene artikels per seizoen ook de aktiviteitenkalender in verschijnt nog enkele uitstap pen: Zondag 15 september een uit stap naar het Hallerbos. Het betreft een paddestoelentocht waarvoor in de voormiddag om 9 u. aan de VTB-toren wordt verzameld en die geleid wordt door de plaatselijke WW- afdeling. Voor zondag 6 oktober is nog een bustrip geprogrammeerd naar het Antwerpse havenge bied en het vogelreservaat Blokkersdijk op de linkeroever. De Wielewaaljongeren van hun kant nodigen uit tot een voormiddagekskursie in de omgeving van Uitbergen. Ver trek op zondag 15 september per fiets om 8 u. aan het station te Aalst. S.O.S. DENDERSTREEKl Tot slot vroegen we nog even wat Norbert zoal stoort in eigen streek en welke gebieden bui ten de reeds vermelde een familie-uitstap overwaard zijn. In de eerste plaats dacht hij aan het zeer landschappelijk broek van Denderbelle. Het is een belangrijk broedgebied waar 's winters heel wat water vogels huizen. Er doen echter geruchten de ronde over de aanleg van een nieuwe auto weg, en van een waterspaar bekken en inplanting van een aktief rekreatieterrein. Ook de uitlopers van het Donkmeer te Uitbergen en Overmere zijn het bezoeken waard. Spijtig genoegwerden ze reeds gedeeltelijk verminkt door de werken van de Inter- kommunale Dender - Durme - Schelde die het gebied waar schijnlijk verder zullen ver knoeien. Kortom het is slecht gesteld in onze streek met het milieube heer, niet alleen ademen de buurtbewoners van de Zee- bergbrug nog steeds het stof in van de asfaltplapt maar ook tal rijke andere bedrijven verpes ten het milieu. Uiteraard heeft dit zijn weerslag op flora en fauna maar ook op onze eigen gezondheid. Neem nu bijvoor beeld de Kwartelkoning die voor tien jaar in de Dender streek in groot aantal waar neembaar was, momenteel is deze totaal verdwenen, en het zelfde geldt voor enkele plan tensoorten. Dat de overheid en partijen natuurbehoud-minded zijn geworden mag je dan ook vol gens Norbert maar best verge ten. De realiteit bewijst dat er bij de overheid nog geen sprake is van good-will, niet op nationaal en ook nauwelijks op regionaal vlak. Het idee om de natuur te beschermen is dank zij diverse drukkingsgroepen echter wel «IN» geworden en hierdoor is het natuurlijk wel een goede zaak voor de par tijen dat zij in hun programma's met grote woorden natuurbe houd en milieubeheer gaan voorhouden. In de praktijk is daar echter nog omzeggens niets van in huis gekomen INLICHTINGEN, KENNIS MAKEN? Wie inlichtingen wenst omtrent de werking van de Wielewaal kan hiervoor steeds terecht bij Norbert De Meester, Door nstraat 109, 9300 Aalst. We willen ook nog even ver melden dat alle aktiviteiten steeds open staan voor niet- leden. LIEVEN MATTHIEU MILIEUKRANT AALST Speldeprik en hoeksteen «Met deze negendaagse van het leefmilieu willen wij in de eerste plaats een speldeprikje meegeven, een steentje bijdragen tot de bouw van een milieubewuste bevol kingsmuur. Intussen dan maar een klein beetje hopen dat deze periode via de kontakten die eruit voortvloeien, een stevige hoeksteen wordt. Het ligt namelijk in onze bedoe lingen om tussen 21 en 29 september een vertrekbasis te kreëren van waarop wij een blijvende informatie- en waakhondtaak t.o.v. de leefmilieuproblematiek kunnen ontwikkelen.» Dat COVOP (Culturele Organisatie voor Ontwikkelingspo litiek CVP-jongeren der stad Aalst) dat zogeheten spel deprikje erg ruim stoffeerde mag blijken uit het overzicht van de aktiviteiten die tijdens de negendaagse uit de mouw worden geschud. Wie het programma doorneemt kan duidelijk merken dat men erover heeft gewaakt een brokje naar ieders gading in de informatiedoos te stoppen. Onze enige opmerking daaromtrent, dat het toch wel log-akademisch overkwam werd weggewimpeld met de stelling dat men hier op men sen die met gezag de materie kunnen behandelen een beroep heeft gedaan. Wat er kan meegegraaid worden: TENTOONSTELLING In het Oud-Hospitaal loopt van 21 tot 29 september een tentoonstelling die aan de hand van foto's, maquettes, brochureseen bewustmakende, verruimende blik poogt te geven. Je krijgt er ondermeer een informatiemap met milieutips allerhande rondbedeeld en kan voor het eerst kennismaken met het plaatselijke leefmilieukomi- tee. Staatssekretaris Dhoore opent de tentoonstelling op vrijdag 20 september te 19 uur. Verdere openingsuren: in de week van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur, vrijdag, zaterdag en zondag van 10 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Er is begeleiding voorzien. SCHOOLAKTIE: Al dan niet milieubewuste leerlingen en studenten kunnen tijdens de negendaagse op drie vlak ken aan bod komen. Voor het eerste tot en met het vierde studiejaar is er een tekenwedstrijd voorzien onder het motto «Bah, wat wordt onze stad vies». Vijfde en zesde studiejaar kunnen zich in een opstelwedstrijd uitleven. Inlichtingen over deze wedstrijden kan je bekomen bij Dirk Baert, Dendermondsesteenweg 78A, Aalst Inschrij vingen moeten op hetzelfde adres toekomen vóór 17 sep tember. De grotere «schoolkinderen» worden woensdag 25 september op de Grote Markt verwacht. Tussen 14 en 17 uur gaan ze in de clinch met mister Plastic. De stad moet zo ongeveer vrijgemaakt worden van alles wat naar plastiekfles zweemt. Na de ophaling wil men trachten een plastisch plastiekwerk te knutselen. De resultaten van deze drie schoolakties zijn op de tentoonstelling te zien. VOORDRACHTEN: Zaterdag 21 september om 14.30 uur, dinsdag 24 en vrij dag 27 telkens te 19.30 uur kan je in de feestzaal van het stadhuis een reeks sprekers aan het werk horen die tel kens het domein waarin ze zijn gespecialiseerd zullen behandelen. De eerste keer draait het rond «technische aspekten van de milieuverontreiniging», dinsdag komen «Groenvoorziening, ruimtelijke ordening, landschappen, monumenten» aan de beurt. Vrijdag wordt het politiek beleid van de materie door politiekers uit de doeken ge daan. Men komt steeds gratis voor niks voorbij de ingang. NATIONALE STUDIEDAG Onder het tema «De Gemeente en het milieubeleid» gaat in de bovenzaal van het Belfort op zaterdag 28 september te 10 uur een nationale open studiedag, ingericht door de CVP-jongeren, van start. Wie aspekten wil behandelen (water, vaste afvalstoffen, lucht, geluid). Einde rond 18 uur. Vermeldenswaard is nog de filmaniddag van 29 sep tember. Vanaf 14.30 uur passeren in de feestzaal van het stadhuis zo'n dertig banden die allemaal wel iets met de problematiek (of op de oplossingen te maken hebben. Tenslotte willen we nog de CO-metingen die bij die gele genheid worden uitgevoerd aanstippen. Aan de voorkant van de hopmarkt en op de parking van de Pontstraat kan iedereen zijn al dan niet vervuilend karretje op de uitlaat gassen laten testen. Wie de zaterdagen en zondagen van de negendaagse op die plaatsen voorbijtuft en even halt houdt hoeft geen sankties te vrezen. ANDRÉ HEYVAERT RALDES, het stilaan welgekende voor de ene zaligma kend, voor de andere vervloekte, Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde heeft een nieuwe voorzit ter. Aalstenaar Luk Van Der Helst nam de fakkel over van Harry Smet uit Dendermonde. S. Van Nuffel, sekretaris van hetzelfde komitee, loopt niet zo hoog op met de hoogbouw die men hier in Aalst op sommige plaatsen neerzet. Zo is dit het geval op het Esplanadeplein en wordt een mogelijke herhaling in het vooruitzicht gesteld in de Kattestraat. De voormalige KOO-gebouwen zouden een fiks hoogvliegertje op de voeten krijgen. Opnieuw zwarte vlaggen? A.H. AALST HEEFT NU OOK ZIJN LEEFMILIEUKOMITEE Voortgevloeid uit de kontakten na de studienamiddag Leefmilieu van de Stichting Lodewijk De Raet werd vorige dinsdag het Leefmilieukomitee-Aalst opgericht. Kon men door de uiterst geringe publieke belangstelling niet zo direkt echt aan de praktische slag, dan werden toch reeds een paar tips doorgespeeld voor wat het Komitee als haar eerste taken ziet. In die allereerste planning komt het samenbrengen van verenigingen die zich momenteel op buurtschaal al inzet ten, de begeleiding ervan en de koördinatie, op het voor plan. Vermeld werden: Zonnestraat, Zeebergbrug Het ligt voor de hand dat dit alleen al te eng zou worden. Het inventariseren van alle mogelijke aktieterreinen en een keuze daaruit voor het werkjaar 74-75 is dan ook een opdracht die het komitee in de kortste keren wil afhande len. Op de inventaris komen momenteel al voor: vuilnis belten, krotwoningen, BPA's, domein Scheifout, groen- zonesHet Komitee nam zich voor de begrotingen uit te diepen en van nabij te volgen wat wordt voorzien en ge realiseerd. De waakhondtaak die men zichzelf heeft toe bedeeld wil men, eens de inventaris klaar, met alle goede en kwade middelen waar trachten te maken. Ludieke ak- ties bijvoorbeeld liggen in de lijn van de werking die men uit wil bouwen. Al moet het niet noodzakelijk daarbij blij ven. Voorlopig kontaktadres: Parklaan 26. A.H.

De Voorpost | 1974 | | pagina 11