KOEKENGRABBELING AAN DE ST.- AMANDUSKAPEL VERHITTE DISKUSSIES IN RAADSZITTING TE MELDERT LEEDSE FLODDERS IRISH COFFEE IN TUF TUF AALSTERS KORT NIEUWS AALSTERSE BRANDWEER GOOIDE DEUREN WIJDOPEN FOLKLORE TE EREMBODEGEM Hofstade DEKENIJFEESTEN FEESTELIJK BESLOTEN De Voorpost -13/9/74 - 3 Tijdens de 4x60 minuten van Lede worden zowat 80 Km. afgefietst volgende zon dag. Wie die afstand wat vlugger kan afleggen hoeft niets te vrezen: er zijn «bevoorradingsniogelijkhe- den» genoeg onderweg. Jong Lede won voor de tweede achtereenvolgende maal. Wij zijn enkel nog maar benieuwd wie er tweede gaat eindigen in de rang schikking. En wat voor nieuws! Tiens. waar zou die brief zijn? We noteerden dat een «weg» niet altijd een «weg» is maar ook een «Speelbaan» kan zijn. Waarvan akte. De roosters kwamen dus omhoog Net als het water in de omgeving van het station. Intussen steeg ook het water van de zwemkom bijna tot aan de kin 74 miljoen... eerste bod... wie zegt meer? Niemand die brief gezien? We krijgen dus ook via- dukten en tunnels Brussel is ook klein begonnen aan zijn metro Die brief? Hoe kan ik dat weten! Waar blijven ze het geld halen. Ook het plein op de Poortendries werd eigendom van de ge meente. Volgens een ge meenteraadslid wordt dat de nieuwe «tingelkwekerij». nu het park hiervoor niet meer voldoet Wilt ge zwijgen over die brief? «Poliet zijne put» (sorry, de vijver van de burgemeester) is klaargeko men De «Eden Roe» wordt de zaterdag voor kermis ge opend. Eerlijk gezegd hadden we wel een wat meer zuiderse naam verwacht. En intussen is 't bijna kermis En dan denken we niet meer aan die brief!* MARCOLE, as het de rust na de «lange hete zomer», de stemming van de (I eldertse maandagkermis of speelde ook de boerenbetoging mee, t was dat dfc zitting van de Meldcrtse Gemeenteraad op maandag 2 gember eerder woelig verliep en dat men moeilijk zijn mening kon (j ten zonder dadelijk te w orden onderbroken. agenda scheen nochtans eerder onschuldig en niets liet een utrale toeschouwer veronderstellen dat het een ware «kermis- ijlting» zou worden waarop niet altijd de agendapunten primeerden c Haar waar ook persoonlijke aangelegenhedeneen beurt kregen. van de overeenkomst inzake het ophalen van het huisvuil. Deze overeenkomst zal gelden voor drie jaar en zal. zo geen van beide partijen het anders ver langt. stilzwijgend verlengd worden. Ze vangt aan op 1 juli 1974. is dus zesniaandelijks vooropzeg baar en zal per gebouw komen op 288fr. (800 gebouwen). Raadslid Van den Steen vraagt of het niet mogelijk is dat vervoerders van de gemeente zelf hun kans zouden krijgen en hier begint dan weer een stukje herrie en overenweergepraat van jewelste. Eindelijk komt het tot een zekere soort «stemming» en de uitslag hiervan blijkt 5 onthoudingen en 4 ja-stemmen te zijn. Het vervoer der leer lingen naar het zwembad te Asse ontlokt geen kritiek doch hier komt dan het aantal leerlingen van de gemeentelijke jongens school te pas en ook dit punt geeft aanleiding tot een scherpe woordenwisseling tussen de schepen van onderwijs en raads lid Van-de Sijpe. In gesloten vergadering worden dan verder punt 6 en 7. aanpassing van het geldelijk statuut van het gemeenteper- soneeleneindejaarstoelage 1974 en 1975. behandeld. J.M. j«Gezien de middelen waarover wc beschikken en de mogelijkheden fop praktisch vlak ons toch nog altijd enigszins afremmen mogen we F jdeze opendeurdag als geslaagd beschouwen. Mag ik er eens te meer O- [°P wijzen dat onze grote zorg een werk van lange adem is: mensen maak jé niet van de ene op de andere dag bewust van het gevaar dat ze lopen». Woorden van de bevelhebber van de Aalsterse brandweer, commandant Devidts, die duidelijk stellen waar men het in de brandweerkazerne wil heensturen: risiko's uitschakelen, met de zwaarste spuiten informatie uitspuwen, de bevolking intens laten y~ meespelen bij de «moderne» opdracht die het korps heeft en die preventie heet. Als we de voorbije dag van de brandweer daarbij als maatstaf mogen gebruiken dan zitten er in die richting wel heel wat lichtpunten. Men heeft in de kazerne waarvan de poorten i'orige zondag wijdopen werden jegooid kunnen vaststellen dat t toch reeds heelwat interesse lanwezig is. De hele dag door luierden mensen het arsenaal ondRongcleid door een ont- 'angstkomitee dat zich. we nochten het aan den lijve ondervinden, vlijtig, met over tuiging en een denderende kennis terzake van zijn taak kweet. Een bevestiging eigenlijk ran wat bevelhebber Devidts (leent: «Wij zijn voldoende op de hoogte van werk dat we oorgeschoteld krijgen maar men» verwacht teveel van ons- ilechts op het ogenblik dat dc tevolking dc eigen tekortko ningen inziet en ernaar handelt, en soort ruime veiligheidsop- Siding waarin de brandweer als egde informatieinstantie jtccds bereid zal worden gevon- cn mee te spelen, weten wij echt varaan en waarvan». Iclet op het publiek dat de filmprojekties volgde waarbij vooral de aandacht ging naar de elementaire voorschriften bij onraad zou men kunnen beslui ten dat de bevolking voor dergelijk optreden rijp is. Bevel hebber Devidts: «Ja en nee. Er is onmiskenbaar enige interesse aanwezig maar het echte be wustzijn van de vulkaan waarop wc leven, men moet in dat verband slechts denken aan de enorme eksplosie van industriële gevaren, moéten we toch wel nog al te ver gaan zoeken. Er moet nog een flink stuk weg worden afgelegd». Ons heeft dit er alvast toe aangezet in een der eerstvolgen de nummers uitgebreid terug te komen op die preventieve volks opleiding enerzijds. Terzelfder- tijd ondernemen we een poging om de brandweer in zoveel mogelijk onderdelen te belich ten. ANDREHEYVAERT Op de opendeurdag van de Aalsterse brandweer konden de aanwezigen spektakulaire reddingsopera ties volgen o.m. met een 32m hoge autoiadder (Jm) Zaterdag viert de Tuf Tuf Pub haar lustrum met een open luchtoptreden van enkele puike popgroepen waaronder onder meer onze bloedeigen Aalsterse Irish Coffee. Vorig jaar schreven we reeds een uitgebreid artikel over deze popjongens toen ze na enkele maanden afwezigheid terug de scene op wilden. We geloofden er toen in als ze ons zeiden dat een eerste plaatje niet lang zou uitblijven en inderdaad de eerste single van de nieuwe Irish Coffeeformatie ligt reeds meer dan twee maand bij de oplatenboer op je te wachten. Irish Coffee is immers zomaar niet het eerste het beste groepje, reeds bijna vijf jaar wordt er konstant gezocht om wat nieuw s te brengen. In een eerste periode stonden ze werkelijk aan de top van de hitparade en brachten ze buiten enkele singles ook een LP op de markt. Na dc rustperiode die nu wel definitief achter de rug is geloven we dat de huidige formatie met jongens die stuk voor stuk reeds jaren ervaring hebben terug een toppet iixle tegemoet gaat. Irish Coffee brengt niet meer de Hard-Rock van weleer, hun genre zweeft ergens tussen jazz. en rock maar kan je moeilijk situeren. Een groep die je belangstelling overwaard is en waar je beslist binnenkort meer over hoort! William Suffrau, leider van Irish Coffie (hdw) 13.188.000 fr. tegenovei tei rans Kindermans en Ir. Van 9.165.000 fr. uitgaven. De reke- uftël las sekretaris Simoens de ningen der vorige dienstjaren •slissingen voor van de vorige verhogen ze tot 15.807.000 fr. rgadering. (Een ontvangsten tegenover eer uitgebreid verslag kan 11.524.000 fr. uitgaven. Dus een oor de raadsleden op voorhand batig saldo van 4.283.000 tr. De aa ofden ingezien). Reeds bij dit buitengewone dienst vertoont V' irslag wordt ingepikt en ge- eveneens een gunstig beeld: an raagd naar de stand van zaken 1.939.000 fr. ontvangsten tegen- ij het reinigen van grachten en over 1.681.000 fr. uitgaven. Een ijgangen en raadslid Van aantal begrotingswijzigingen, rempt vestigt nogmaals de voorgelezen door de sekretaris. indacht op de noodzakelijk- brengt het gunstig boni op de °fy:icl van een billijke vergoeding begroting terug van 163.000 fr. >or slachtoffers van de «ratten- naar ongeveer 53.000 fr. aag». Spijtig genoeg, repli- Als derde punt was er de d( eert schepen Mattens. zijn in uitbreiding van de openbare t geval zowel eiser als verweer- verlichting en deze krijgt de •r aangesloten bij dezelfde goedkeuring van de Raad. d< Tzekering wat de zaken na- Denderlec schat de uitgaven die urlijk niet vergemakkelijkt. hiermee gemoeid zijn op onge- gemeenterekening dienstjaar veer 92.000 tr. 73 wordt goedgekeurd. De Als vierde agendapunt vraagt •wone ontvangsten bedragen het Kollege de bekrachtiging Zopas gaf de K.W.B. haar winterprogramma vrij. Men kan gerust gewagen van een rijk programma. Vooreerst zijn een aantalgesprekstema's voorzien, o.m. over het grondbeleid, die gepaard gaan met plaatselijke akties en konkrete toepassingen op eigen stad of gemeente. In het kader van de internationale arbeiderssolidariteit kreëerde de K.W.B. het paspoort voor wereldburgerschap. Voor de echtparenwerking vormt het probleem van ouders en vrijende jeugd het centrale tema. De onderwijssektie wenst via informatievergaderingen en gespreks- avonden te sleutelen aan de begeleiding van de leden, in !oudcrkomitees. Op vlak van het arbeids- en ondernemingsleven start men met een studiedag over «de Kristelijke arbeidersbeweging in de sociale strijd'. Daarnaast blijft de K.W.B. ook op tal van andere terreinen verder aktief: kaderopleiding, kuituurwerking, sport en vrijetijdsbesteding, ziekenwerking en de degelijke en goedkope lektuurverspreidingvande Reynaertdienst. Dinsdag jl. vergaderde de sektie Openbare Werken van de gemeenteraad. Zowel de waterbeheersingswerken voor de Osbroek. als de BPA Kerrebroek 1 en 2, en deze van het Beukenhof werden doorgenomen. Besproken werd de inventaris van de uit te voeren staatswerken in de stad. evenals het subsidiëren der werken door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Zowel de problematiek van de voetpaden, de verfraaiing van het Kanunnik Colinetplein. als het projekt voor het verkeersvrij maken van de Grote Markt kregen de aandacht. Het schepenkollege gaf goedkeuring voor een ekspansie van de Glucoserie aan de Burchtstraat. Hier plant het bedrijf de oprichting van een nieuw gebouwenkompleks, in plaats van de acht woningen en een loods die zullen gesloopt worden. Midden de stad blijft het industriële kompleks van de Glucoserie zich uitbreiden. Het O.L.Vrouwziekenhuis kreeg de vergunning om aan de Leopoldlaan een reeks nieuwe verpleegkamers op te richten. Woensdag jl. op de eerste pijnlijke verjaardag van de installatie van de militaire junta in Chili, deelden arbeidsters aan het bedrijf Free Dress een pamflet aan hun kollega-werkneemsters uit. waarbij herinnerd werd aan de tragische Chileense situatie en opgeroepen werd voor solidariteit en een werkonderbreking van een tiental minuten. mis gaat gepaard met een koekenuitdeling. Deze uitdeling is in de gemeente algemeen bekend als «koekengrabbeling». Dit brood werd soms op een eigenaardige manier gebruikt tegen de worm in het land. De boeren boorden met de hopboor een gat op de vier hoeken van hun land; hierin wierpen ze een stuk gewijd brood. Daarna stapten ze kruisgewijs over hun akker, de volgende woorden zeggend: Lieven Heere en Sente Amand gingen t'samen achter 't land zonder stok noch roe in huider hand «Heere.» zeid hij, Sente Amand «Wel steek uit uw rechter hand. en 't zij zwart, wit, geel of rood. binst drij dagen zijn ze allemaal dood.» Tot in 1930 werden de broodjes door. de priester te grabbelen geworpen; thans worden ze na de mis aan de gelovigen uitge deeld. Dit jaar ging de mis door op woensdag jl. DIRK WALGRAEF. De St.-Amanduskapel is wel de oudste van Ercmbodegem. De oudst gekende vermelding dateert uit 1343. Volgens een legende zou de kapel gebouwd zijn op de plaats waar St.-Amandus uitrustte na een achtervolging. Toen hij te Erembodegem predikte joegen een aantal vrouwen hem de Dender in. De heilige liep over de rivier en de vrouwen, die hem trachtten te volgen, verdronken. Over de oorsprong van de kapel is niets anders bekend dan deze legende. Werd ze gebouwd na de dood van St. Amahdus. of nog tijdens zijn prediking? Op dit punt blijft het bij gissingen. We moeten enkele eeuwen verder om nog iets ovér de kapel te vinden. Op 23april 1582 werd ze door dc geuzen vernield. Nadien De overhandiging van de tombola-wagen (jm) De Dekenijfeesten k< nden ook dit jaar een groot sikses. Een week lang volgden e festivi teiten mekaar op, m :t daarbij als eerste hoogtepunt het jaar lijkse vuurwerk, dat d t jaar een rekordbelangstelljng aan toe schouwers trok. dit d inkzij het zomerzachte avondv eer. Een tweede hoogtepunt be eikten we met de trekking van de tombola, die gepaard ging met discobar en spanning en waar mooie prijzen zoals aankoopbonnen (tot 1500 frank), een platen- draaier. een gasrollcr en ook spaarboekjes allen de 1000 frank waarde overschreden. Het was toen duidelijk dat het Dekenijbestuur. dat onder lei ding van César De Ridder (deken), Alfons De Grauwe (voorzitter), Gilbert Redant (se- kretaris-schatbewaarder), en de bestuursleden Petrus De Grau we. Henri Everaert en Kamiel Van Caekenberghe voor een rijkgevulde prijzentafel hadden gezorgd met als hoofdprijs een prachtige luxewagen (waarde 63.000 frank). Vorige zondag ging dan de overhandiging door van de sleutel aan de gelukkige winnaar, And ré Blondeel en zijn charmante echtgenote, die het winnende lot (19235) in hun bezit hadden gevonden. De sleutels werden aan deze syrnpa- ticke beenhouwer overhandigd door deken César De Ridder, geflankeerd door het Dekenij- bestuur en schepen Lucien Van Den Neste. Een prachtige apo theose van deze schitterend gelukte feesten. Achteraf werd op dit welslagenj menig glaasje schuimwijn geledigd, een recep tie waaraan alle aanwezigen entousiast meehielpen. Nog verschillende loten zijn niet uitgekomen. In de streekpost- Hofstade tref je de winnende nummers aan. DAELEMANS DIRK werd ze hersteld en op 2 augustus 1636 gewijd. De kapel heeft een sober meubilair. Achterin is een arduinsteen ingemetseld met het opschrift: «Hier leyt begraven Jan van Vaerenbergh fs. Joos die in houwelijck heeft gheweest met Maria de Vuyst. die overleden is den 14 Julius anno 1659. Bid t voor de siele. Alhoewel het een grafsteen is. ligt deze man daar toch niet begraven. Waarschijnlijk werd deze steen later in de muur gemetst. Op het altaar staat een houten beeld van de heilige, 1.15 m groot. Hieraan is een geschie denis verbonden: een dorpsge noot gaf in 1899 op zijn sterlbed de som van 100 fr voor de bouw van een kapel. Daar dit bedrag ontoereikend was, kocht pastoor Sadones hiermee een nieuw St.-Amandusbeeld. Dit pleiste ren beeld werd in de kapel geplaatst. Menig bedevaarder was hierover ontevreden en wenste het oude beeld terug in dc kapel te zien. Aan dit verzoek werd door pastoor De Pillecijn voldaan. Het pleisteren beeld werd naar de kerk overgebracht. Het beeld had ook een plaats in de processie. Jaarlijks werd het doof vier boerezonen gedragen., gevolgd door een groep knapen uit de buurt, gekleed in witte broek en met goud afgezoomde jas; ieder een vlagje met een spreuk dragend. De zaterdag vóór de processie werd het beeld naar dc kdkk overgebracht, na het traditiegetrouw in de Dender gedompeld te hebben. Dit gebruik, dat niet meer bestaat, komt waarschijnlijk voort uit de legende dat de heilige zelf verschillende keren in het water werd'geworpen. Boven de iiigang van de kapel staat geschreven; «H. Amandus. patroon tegen zeere oogen en den worm in 't land.» Dit is gesteund op twee legendarische wonderen in het leven van de heilige: een blinde zag terug na zich de ogen gewassen te hebben met het water waarmee de heilige zijn handen had gewas sen. en het in de grond terugjagen van een slang. Er wordt ook nog een relikwie vereerd, een stukje been. De authenticiteitsbricf dateert uit 1845. Godvruchtige mensen stichtten in de kapel missen en fundaties. De oudste en best gekende is deze van Joos Moock. Ze is de enige die nog bewaard bleef. De Levende folklore aan de Erembodegemse St.-Amanduskapel (Ib)

De Voorpost | 1974 | | pagina 3