AALST KREEG EEN FLINKE TOERISTISCHE ZET Na twee maanden «Informatiebureau Belfort» MUZIKALE HOOGDAG TE MOORSEL KOMT U OOK naar het HOPFEEST? 12 - 20/9/74 - L>e Voorpost Jeugdhuis Ocarina, met een eigen volleyploeg.(lb) Mocht je zin krijgen Beter dan bij je thuis is het alvast niet, mocht je zin krijgen in een nachtje bij de Aalsterse politie, dan weet je meteen waar je aankomt De matras lijkt wei uitnodi gend, maar daartegenover staat het eentonig interieur.(lb) KULTURELE KRING MELDERT Op zaterdag 28 september 1974 oo het Hop bed riff, J. De Wotf-Callebaut Putstraat 12, Meldert VANAF 17 UUR GROOT GEWESTELIJK HOPFEEST met opvoering van het massaspel op tekst van Eugeen Van den Broeck «DE HOPDUVEL GEVANGEN» Verleden zondag, gezegend met een heerlijk zomerweer, vierde de Koninklijke Harmonie St-Cecilia, gesticht in 1786 en dus over 12 jaar juist twee eeuwen jong, haar jaar lijkse hoogdag. Traditiegetrouw begon het feest met een KONCERT op het üorps- plein in de voormiddag. Bij het ver laten van de kerk werden de mis- gangers van de hoogmis samen met de vele andere aanwezigen vergast op een muzikaal festijn daar de Harmonie zowel moder neuitvoering als oudere suksessen ten gehore bracht Onder leiding van haar dirigent Joe liuylaert vertolkte de harmonie als openingsmars -Wien bleibt Wien- om verder te gaan met populaire melodieën uit de periode van de eeuwwisseling -1900, Joyeuse epoque». Twee van haar saxofo nisten (buiten deze twee telt ze er nog drie andere waaronder Roger Troch met unicum, nl een saxofoon sopranino) Benoit Peirlinck (we- reldrekordhouder) en Benoit Ael- brecht brachten ons dan het mooie duo -De Twee Roodborstjes» en mochten een verdiend applaus in ontvangst nemen. Kwam dan een selektie uit de aria's van de we reldberoemde en nog steeds meeslepende operette -Het Witte Paard». Met de mars «Alte Kame raden» werd dan dit koncert afge rond. Wat de meeste toehoorders vooral opviel was het groot aan deel dat de jeugdige muzikanten hadden in deze harmonie waar door haar voorzitter Jozef Pieters (Se deze leerlingen aan de lesse naar bracht inderdaad veel ver diensten verwierf en met de in breng van deze jeugdige leden een wissel trok op de toekomst en op het voortbestaan van deze maat schappij. In de namiddag kwam dan het VERBROEDERINGSFEEST met Baardegem, Erembodegem en Hekelgem. Als speciale gast met ongeveer 90 uitvoerders kwam echter eerst de Koninklijke Harmo nie -Moed en Vlijt» aan de beurt en dat ze moedig en vlijtig waren ook buiten hun muzikaal optreden was o.a. ook te zien aan de hardnek kige wijze waarop haar jonge mu zikanten de zelfklevers van de harmonie wisten aan de man te brengen. Onder de leiding van een plaatsvervangend di rigent (di rigent Louis Van den Broecke had verle den week samen met drie andere muzikanten een auto-ongeval) verwierf deze harmonie dan veel applaus, zowel op haar rondgang als met haar optreden en shows op het Dorpsplein De maatschappij bestond uit drie afzonderlijke doch goed koöpererende afdelingen, nl een drumband, een majoretten- korps en dan de eigenlijke mu ziekmaatschappij. In een zeer af gewisseld programma wist ze op het Dorp de toehoorders te boeien, te verwonderen en zich te laten bewonderen. Voornaamste stuk ken die werden gebracht waren -Goede Vaart», -Limelight», -The way in», -Swedish rapsodie», -Hel lo». -Zum Stëd el hinaus», «Hurry-up» en «Jagersmars». Na het optreden van deze gast- maatschappij was het dan de beurt aan de lokale harmonie die met «Wien bleibt Wien», «1900» en het duo voor sax-alti -De 2 roodbors tjes» haar sukses van de voormid dag herhaalde en bevestigde. De koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid» onder leiding van Paul Vanhemden vergastte ons dan na de show o.l.v. Jozef De Behanger op een koncert met o.a. «Enge landvaarders», en «Bandieten streken». Op een puike wijze wer den deze stukken ten gehore ge bracht. Na Erembodegem kwam dan de Kon. Harmonie St.-Cecilia Baar degem die o.l.v. Affons De Boeck een populair programma bracht met o.a. de mars der Grenadiers, «Johan Wals» en «Mi Amigp». Dit fel gesmaakt optreden werd dan gevolgd door een koncert ge speeld door de Koninklijke Fanfare «De Katholieke Gilde» van Hekel gem o.l.v. Henri De Vis Geopend werd met de «Concordiamars» Daarna kwamen dan de twee mooie stukken «Canyon-passage» en «De Lustige Weduwe», immer lief en bevallig Met «Bostonmars» besloot deze maatschappij dan haar optreden Hoeft het gezegd dat, eens dat het officiële gedeelte gedaan was. er nog lang feest werd geveird en dat «de uil nog lang in de olie zat»! Een mooie muzikale hoogdag, in derdaad. F.V.B. TEWERKSTELLING IN HET ARRONDISSEMENT AALST Het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische Expansie van het arrondissement Aalst meldt het vol gende Uit de statistieken van de R.M.Z. die dit jaar met grote vertraging zijn verschenen blijkt dat in het jaar 1973 het aantal loon- en weddetrekkenden onderworpen aan de R.M.Z.werkend in het arrondissement Aalst, het recordcijfer van 51.340 heeft bereikt, hetzij 1.118 meer dan in 1972 en 2.225 meer dan in 1970. Uit die cijfers mag men besluiten dat, na 13 jaar werking, het aantal tewerkgestelden in ons arrondissement gestegen is met meer dan 8.000 eenheden, terwijl gedurende hetzelfde tijdperk 1960-1973 de aktieve bevolking slechts met 1.400 eenheden is gestegen. Onder de 51.340 tewerkgestelden zijn er 33.040 arbeiders en 18.274 hoofdarbeiders. Het aantal bedienden is sinds 1970 met 2.000 gestegen. Voor het eerst sinds vele jaren is het aantal arbeiders ook vermeerderd. Wie tijdens de voorbije vakantiemaanden Aalst met toeristi sche aspiraties aandeed, stond voor zover hij dat zeif ver langde uiteraard, niet voor schut, in het informatiebureau dat in het gebiedhuisje van het Belfort geïnstalleerd werd kwa men bezoekers immers erg ruim en bijzonder degelijk aan hun trekken. De Stedelijke Kommissie voor Toerisme die samen met tal van instanties dit projekt lanceerde publi ceerde een verslag dat de werking van dit bureau tijdens de zomermaanden tot in de details napluist. Aan de hand hier van schetsen we de bekomen resultaten, en trachten we het toekomstbeeld weer te geven van wat de organisatoren op deze grondslag willen bouwen. Buiten kijf staat dat men met het toeristisch infobureau aan een reële behoefte is tegemoet gekomen. Het aantal bezoe kers van het gebiedshuisje kan zulks staven: in juli noteerde men 1131 «binnenlopers», voor augustus waren er dat 1150. Het internationaal alle gaartje dat meer over Aalst en omgeving wou weten nam in totaal bijna 8000 folders mee naar huis. Wat betekent dat er gens iemand uit Zwitserland, Polen, Japen, Tsjechoslowa- kije en zelfs uit China, een tik keltje meer weet over onze streek. POSITIEF Van in den beginne was het overduidelijk dat men qua lig ging met het Belfort vlak in de roos had geschoten. Bevestigd werd hier dat vooral dagjes mensen Aalst aandoen: een deel «vreemde» toeristen die de stad als rustpunt beschou wen tussen Brussel en Gent, maar vooral mensen uit de ei gen provincie. De eerste po ging om de ekonomische be drijvigheid van de omgeving te belichten werd een meevaller: ekonomische propaganda in toeristisch kader wordt meteen een van de punten die in de komende jaren zullen worden uitgebouwd. Voor wat de ope ningstijd betreft meent men dezelfde uurregeling te kunnen behouden. Als geslaagd kleur rijk attraktiemiddel wordt de versiering van de Grote Markt aangevoeld. De kommissie voor Toerisme meent dat er in een verdere uitbreiding van het bloemenelement stof zit. Allicht ook in het degelijk uitwerken van een verkeersvrij marktge- deelte. VRAGEN Herhaaldelijk werden de twee gidsen niets dan lof voor hen op een paar vragen getrak teerd. Zo werd «Waar is de camping in Aalst» haast een afgezaagd refreintje. Tot eigen scha en schande moest men dan telkens naar Bambrugge, Waasmunster, Wetteren, het Donkmeer verwijzen. Als het meezit wordt daar een toe komstmouw aan gepast. De mogelijkheid een transitcam- ping te installeren wordt inder daad onderzocht. Kontakten werden reeds genomen met de hogere toeristische overheid. «Kan de Belforttoren worden bezocht» en het daarbij aan sluitend «njet» klonken even eens verschillende keren in het bureau. De restauratiewerken aan het oudste schepenhuis der Nederlanden zullen dat negatieve antwoord (hopelijk vlug) uit de wereld helpen. Heel wat vraag was er ook naar speciale tentoonstellingen die in de stad of in het museum zouden lopen. Aantrekkings- punt dat men inderdaad best wat nauwer ter harte zou ne men tijdens de vakantiemaan den. Bijzonder gewaardeerd werd de mogelijkheid tot hotelreser vatie. Een nog grotere samen werking met de Horecasektor wordt in het vooruitzicht ge steld wat betekent dat op dit terrein alles vlot zit. SLOTSOM: DOORGAAN «Alles bij mekaar is dit eerste seizoen met een volwaardig in fobureau zeker een sukses geweest. De kommissie zal hieruit de nodige konklusies trekken voor volgend jaar en de mogelijkheden tot vervroegen en/of verlengen van de periode onderzoeken» schrijven de in itiatiefnemers. Als slotsom voegen ze daar aan toe: .dat alle redenen voorhan den zijn om in de toekomst in die zin verder te werken». ANDRÉ HEWAERT Liederen: Bert Peleman en Viktor Van Frachen Taferelen 1. Inleiding 2. Hoppeplagen-Hoppesant Rochus 3. Insektenplagen-Sproeiers 4. Zomerstormen-Hopduvel gevangen 5. Hopzak 6. Hopplukprijskamp-spookverhalen 7. Pastoors-hop 8. «Hopmarsjang» 9. Hopgravin 10. Bellepapfeest 11. Eerste dans 12. Hoppedansfeest 13. Hopduvel brandt 14. Afscheidslied Spelers Hopduvel A Van de Perre Hopboer L. Buyl Hopboerin J. Buyl-Van Biesen «Marsjang» B. De Coster Pastoor E.H.H. Standaert Koster P. Beek Soeëken R. Plets Speakers H. Peeters, L. Van de Sijpe, H. Nieuwlandt Hopduveltjes (Jan Muylaert) Hopnarren (R. Callebaut) Hopplukkere (J. Bruyninckx-Clauwaert) Sproeiers (H. Baert) Dragers St.-Rochus (P. Heymans) Vendeïere (R. Callebaut) Verkoopstere (E. De Croes) Juryleden J. De Wolf, B. Comelis, Roger Baert Medewerkers Regisseur A. Van de Perre Adjunkten P. Beck, R. Callebaut Zangkoor J. Muylaert Boerenkapel J. Muylaert Animatie R. Van Nuffel Sekretariaat F. Van Ransbeeck Financiën en toneelmeester R. Plets Cafés en dans F. Cleymans Restaurant G. Haverals en KVLV Pers en publiciteit: J. Muylaert Geluidsinstallatie: J. De Geyselaer, G. De Backer Technische installatie H. Baert en Boerengilde Verlichting L. Vermoesen Dia's Jan Muylaert Dekor F. De Coninck Kostumering J. Nuelant Grime F. Rubbrecht Inkom A. De Koninck Assistentie H. Rabaut, A. Van Landeghem Burgerlijke Bescherming P. Beek Algemene leiding en koördinatie: J. MUYLAERT Het gebeurde te Aalst Links en recht vraagt men me wel eens: «Wat is dat ginder allemaal te Meldert met die «hopduvel»? Men zou er, inder daad, als oningewijde, de tel bij kwijt raken. Nadat de prach tige grote hopduvel vanop zijn hoge schalk gedurende een paar weken de Meldertenaren en alle passanten kond had gedaan dat te Meldert op ZATERDAG 28 SEPTEMBER e.k. een groot GEWESTELIJK HOPFEEST zou plaats hebben verdween hij plots in de nacht van 19 op 20 oogst. Sabotage?- Gekidnapt? Stunt? Feit is dat hij de volgende zondag, bege leid door de muziekmaatschappij «Pro Deo et Patria» van Essene, teruggebracht werd op het burgemeestersfeest van Louis Verdoodt en door folklorist Eugeen Van den-Broeck en het toevallig aanwezig zijnde Zangkoor van de ÓKM in ont vangst werd genomen, niet zonder een passend gelegen heidslied. Door enkele studenten werd hij dan evqrl later naar Meldert teruggebracht en dit was ook geen van hun stilste bezigheden. Sedert zit hij terug aan de pastorij, alhoewel hij nu wel «een toontje lager» zingt- Ondertussen heeft de pers wel zo- Hierbij volgt dan nog een schema veel aandacht aan deze perikelen geschonken dat wijd en zijd sprake is van het hopfeest en het nu wel tijd wordt dat we u meedelen waar het zo ongeveer over gaat. met indeling, spelers en medewer kers. We'verwachten UI J. MUYLAERT Het wordt dus een folkloristische evolkatie van alle geplogenheden in verband met de hop en dit in een Vlaamse en Breugheliaanse sfeer de U uiteraard moet liggen. Vanaf 17 uur wordt u verwacht in de Putstraat nr 12, op het Hopbed- rijf van de Heer Jozef De Wolf- Callebaut waar de pluk nu voor het ogenblik nog volop bezig is. Achter het hof, op een grote weide, komt een ferme tent en daarvoor een groot podum. Vanop dt podum met natuurdecor wordt dan het spel -DE HOPDUVEL GEVAN GEN» opgevoerd terwijl u rustig op de weide, eventueel goed beschut in de tent zit. Daar we inderdaad veel volk verwachten, het wordt immers het rendez-vous voor de ganse hoppestreek en ook Pope- ringe laat zich niet onbetuigd, wordt ook gezorgd voor een pas sende parkeergelegenheid zodat u ook daarvan geen last kunt hebben en alleen komt om werkelijk te feesten en te genieten. Het spel zelf is een tekst, een be rijmde tekst, de door een paar speakers wordt voorgedragen en dan door een ganse schaar aktri- ces en akteure, en door de massa, dus ook door u, wordt uitgebeeld. Het spel is verdeeld in een reeks taferelen en, om er enkele te noe men, bvb de hoppeplagen, de hoppesant Rochus, de duvel daalt uit de hoogte neer, de hopzak, de pastoors-hop, de hopduvel brandt, enz. Natuurlijk komt daar dan een hop- plukprijskamp bij waar de hoppe- betien dienen geplukt te worden volgens de oude regels van het spel (belleken één), een verkiezing van een -hopgravin», een hoppe dansfeest, enz. Aan het spel wordt veel zorg be steed en ook de technische kant, de geluidsinstallatie, de technische installatie, de bandmontage, de projektie, de kostumering enz zijn in goede handen. Verder zal er gelegenheid zijn tot het verorberen van de stilaan tradi tioneel geworden Meldertse spe cialiteiten waarbij ook de rijstpap niet zal ontbreken, dit alle begoten met klassieke dranken of met meer typische «duvels» of «platte». Liederen over de hop, speciaal daarvoor geschreven door Bert Pe leman op muziek o.a. van Viktor Van Frachen zullen ook in het spel verwerkt worden en de heilige Ro chus wordt er binnengeleid door een Boerenkapel. Bedevaartvaan tjes gemaakt naar een lino van Eu geen Van den Broeck en voorstel lend al wat met de hop in 't alge meen en met Meldert in 't bijzonder verband houdt kunnen er aan zeer schappelijke prijs bekomen wor den. Ook de B.R.T. wil zich niet onbe tuigd laten in verband met onze hopfeesten. Enkele dagen vóór 28 september kan u in het programma van de radio «De Postiljon» meer nieuws vernemen over ons feest en de Vlaamse Televisie komt op namen doen op de dag zelf die dan zullen worden uitgezonden op zondag 13 oktober in het pro- Sramma «Leef Nu!» met Emiel oelen. In de jeugdklubkompetitie voetbal is Sint-Joris een te duchten klant.(lb)

De Voorpost | 1974 | | pagina 12