73 v.u. fltf) 'A 'J V v>W FILM BIJ ONS VRIJE TRIBUNE P.V.V. B.S.P. K.P. C.V.P. JuSf W.RlEP KULTUURKALENDER 2 - 20/9/74 - De Voorpost WEEK VAN 20 TOT EN MET 26 SEPTEMBER 1974 Voor de mensen die hun Voorpost vrijdag al krijgen wil ik er nog even op wijzen dat er op vrijdag 20 september om 20 uur, in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat te Aalst, een interessante film wordt vertoond. Het gaat om «COME BACK AFRICA», een film van Lionel Rogosin, daterend van 1959 doch nog steeds bijzonder aktueel omwille van het onderwerp dat wordt behandel: de apartheid in Zuid-Afrika. Weinigen onder ons kunnen zich een idee geven over de omstandigheden waarin de «swarties» ginder moeten leven, wij kennen wel anekdotes hieromtrent, doch de waarheid is heel wat minder pittoresk. Deze film wil een oprecht beeld geven (de film werd (clandes tien gedraaid, onder het mom van de wetenschap) van het leven van de zwarte Zuid-Afrikaanse bevolking in het alge meen en van een mijnwerker uit Johannesburg in het bijzon der. De vormgeving is voor verwende filmkijkers eerder onge woon: omwille van de omstandigheden en om een grotere spontaneïteit te bekomen is de kamerabehandeling vrij los, wat wel enigszins ten koste van de genietbaarheid gebeurt. Bijzonder aangeraden! In cinema Palace deze week: «MAGNUM FORCE», een kei harde detektive-story van Ted Post, tevens een vervolg op «Dirty Harry» van Don Siegel. Het zwakke scenario werd duchtig opgepept met een enorme dosis geweld onder alle mogelijke vormen, met een sterke voorkeur voor het doden van gangsters (alhoewel dat toch ook mensen zijn) met revol vers van het zwaarste kaliber. Het gegeven werd gedeeltelijk aan de realiteit ontleend: een groepje gemotoriseerde agen ten nemen het recht in eigen handen omdat zij van mening zijn dat de arm van de wet soms niet lang genoeg is en in veel gevallen te traag. Harry Callagan (Diry Harry, ofte Clint East wood) krijgt opdracht daar een einde aan te maken want gangsters mogen uiteraard niet zomaar neergeknald worden, zij moeten gearresteerd en veroordeeld worden. Op het eerste gezicht een gewone, zij het wel bijzonder brutale, politiefilm dus met de gebruikelijke ingrediënten: goede en slechte, een snuifje bloot en een flinke brok auto-achtervolging. Er zit ech ter wel een gevaar in dergelijke films: het wordt steeds moeilij ker onderscheid te maken tussen gerechtvaardigd en nutte loos geweld, tussen goed en kwaad. Het is net als met interna tionale problemen: de oorlogvoering is geregeld door akkoor den en verdragen doch die laten zoveel speling toe voor wat betreft de interpretatie ervan dat gans die regeling overbodig is geworden. Ander stoere knapen zijn: Hal Holbrook, Michell Ryan en David Soul (dat is de zwarte assistent van Harry, zo zie je dat de zwarten in Amerika ook nuttige dingen doen en verant woordelijkheid mogen dragen). Toch een pluimpje (zij het dan wel een kleintje) voor Lalo Schifrin die de muziek leverde. Cinema Alfa, van vrijdag 20 tot en met zondag 22 september: «THE MAN WHO LOVED CAT DANCING», van Richard Sara- fian, naar een scenario van Eleanor Perry. Alweer een harde film, die dan toch dit op de vorige voor heeft dat het geëkspo- seerde geweld meer geromanceèrd is, minder geloofwaardig, in die zin dan dat het hier om een western gaat en men niet zo vlug geneigd is de verhaaltjes die ons onder die vorm worden verteld met de dagelijkse werkelijkheid te gaan vergelijken (oef, wat een zin, sorry ik zorg dat het niet meer gebeurt). De hoofdrollen worden vertolkt door Burt Reynolds en Sarah Mi- les, verder zijn Lee J. Cobb en Jack Warden van de partij. Een vrij simpel gegeven dat gemakkelijk kan ontroeren: een vrouw met enige zin voor avontuur laat haar rijke, maar saaie echt genoot in de steek en komt in een treinoverval terecht. De rovers roven de vrouw dan ook maar, doch gelukkig is daar een brave kerel die haar in bescherming neemt (daar heeft hij zijn redenen voor: in een kwaje bui heeft hij zijn Indiaanse vrouw gedood). Samen trekken zij er tussenuit, worden ver- Sefd enzovoort, u kent het liedje wel. Dit romantische ver haaltje wordt overgegoten met een sausje, bestaande uit ach tervolging, avontuur en geweld. Sarah Miles is bijzonder on derdanig en Burt Reynolds bijzonder stoer en viriel (zie foto). Cinema Feestpaleis zit nog steeds geplaagd met een gebrek aan degelijke films, men draait er (ten einde raad?) «EXOR CISME EN ZWARTE MISSEN», uitermate gruwelijk produkt van JP. Johnson. Voor verdere inlichtingen verwijs ik naar de foto's die te zien zijn in de hall van cinema «Feest paleis Tot slot nog een film in de Tuf-Tuf Klub-Aalst: «BULLITT», van Peter Yates met Steve McQueen, Robert Vaughn, Norman Fell en Jacqueline Bisset (bijzonder fel). «Bullitt» is zowat de voorloper van de huidige politiefilms en was tevens de eerste film waarin een spectakulaire auto achtervolging voorkwam (nadien eindeloos gekopieërd, onder andere in «Magnum Force»). Yates maakt steeds op een knappe manier gebruik van het dekor: in «Bullitt» is dat San Franasco, één van de meest fascinerende steden omwille van de heuvelachtige straten, in «Hot Rock», een latere film van Yates, was dat New York. Een stevige intrige en een knappe vertolking maken van «Bullitt» één van de knapste politiefilms uit de filmgeschiedenis. GUY DE LOMBAERT l)c rodaktie heeft het recht de/c teksten in te korten EERLIJK EN OPEN De politieke aktiviteiten zijn in volle hevigheid hernomen. De onderscheidelijke partijbu- reau's zijn samengekomen en bereiden de opening van het parlementair jaar voor. Daar toe worden een aantal dossiers onderzocht en standpunten in genomen. Deze partijopvattin gen worden in de pers aan het publiek kenbaar gemaakt. Zelfs tussen regeringspartijen kunnen deze standpunten ver schillen. Daardoor ontstaat misschien de indruk dat binnen de regering het minder goed gaat. Het is echter demokra- tisch dat een partij, behorend tot meerderheid of oppositie, zijn recht gebruikt om zijn' standpunt nopens een rege ringsprobleem kenbaar te ma ken. Binnen de regering moe ten dan de standpunten wor den gekonfronteerd en moet een eensgezinde houding en beslissing worden genomen. Het is de regering die het land met het parlement bestuurt en niet de partijbureau's. In die geest heeft de PW het dossier voor de aankoop van de leger vliegtuigen onderzocht en het standpunt ingenomen dat op een ogenblik van een moeilijke financiële toestand het land al leen de allernoodzakelijkste uitgaven kan dragen. Het is zeker niet het ogenblik voor roekeloze financiële ver bintenissen te meer dat men vandaag op nieuwe inkomsten moet beroep doen. De regering moet dus dubbel waakzaam zijn wil ze het vertrouwen van de bevolking niet verliezen. De beslissing om nieuwe vlieg tuigen aan te kopen is niet nieuw. Ze werd principieel door de voorgaande Leburton- regering genomen. De socialis ten kunnen dus zeker niet de noodzaak van de nieuwe straaljagers voor onze lucht macht ontkomen. De regering moet het meest doeltreffende, de juiste maar voor het land voordeligste koop sluiten. Ze heeft tot taak in deze moeilijke tijd het dossier eerlijk en open aan de bevolking mee te delen. Ook inzake de fusieplannen van de P.S.C.-minister van Binnenlandse Zaken Michel, heeft de PW zijn standpunt la ten horen. De mens en zijn be tere toekomst moeten aan de basis liggen van de fusies die zouden doorgevoerd worden. Een houding, waarbij men zelfs als regeringspartij zijn opvat tingen en standpunten bekend maakt, is zeker een teken van eerlijkheid en openheid tegen over de bevolking. Door als re geringspartij zijn houding te bepalen betekent toch niet dat men met een voet in de rege ring staat en met de andere er buiten. Het is na overleg en overeen komst dat men gebonden is aan de genomen akkoorden. Dat recht om zijn standpunt mee te delen wordt, naar aan leiding van de twee problemen, door een bepaalde CVP-pers aan de PW ten kwade geno men. Voor de publieke opinie is het een bewijs dat de PW niet slaafs volgt, maar wel een vol waardige en aan zijn principe gehechte partij is. De PW zegt niet alleen dat ze een eerlijke en open partij is, zij handelt en treedt in alle eerlijkheid en openheid op tegenover de kie zer en eist dat ook van de rege ring. DIANE D'HAESELEER UITNODIGING De Volksunie bestaat 20 jaar. Het werd U in deze rubriek reeds een paar maal verteld. Het is dus normaal ook dat werd U reeds meegedeeld dat wij feestvieren. Als men even de weg over- schouwt die wij sinds de anti- Vlaamse repressie afgelegd hebben, als vlaams-nationale beweging en sinds 1954 als po litieke partij, menen wij volko men gerechtigd te zijn onszelf even in de bloemetjes te zetten en daar een massafeest van te maken. Dit feest heeft plaats in het Ge ntse Sportpaleis het be kende «Kuipke» op zondag namiddag 3 november e.k. Met als gastheer Jef Burm en met de medewerking van enkele van de beste koreografische groepen van Vlaanderen, bie den wij aan de aanwezigen een spektakel aan dat lang in het geheugen zal blijven hangen. En weest U gerust: Er zijn wel spreekbeurten voorzien, maar de sprekers krijgen slechts en kele minuten om hun woordje te plaatsen. Het is inderdaad geen meeting, het is een feest! Voor dat feest nodigen wij U allen uit, de verkozenen en ka derleden van de Volksunie, uiteraard, hun familie vanzelf sprekend ook, maar evenzeer de sympatisanten zijn welkom en zelfs onze tegenstrevers mogen komen kijken. Een kleine bijdrage in de kos ten moeten we U wel vragen: 50 F, te storten of over te schrijven op prk. 000- 0147697/63 van de Volksunie, Volderstraat te Brussel. Maar voor het spektakel dat gebo den wordt, is dit werkelijk «on der de prijs». Met de 5.000 aanwezigen ma ken wij er allen een groot feest van. Op dit feest bent U harte lijk uitgenodigd! Tot in Gent op zondagnamiddag 3 november! BERT DE CREMER Provincieraadslid Voorzitter arr. Aa'st Met sprooKje is al uit voor de genen die met geestdrift de re gering Tindemans hadden be groet en zich hadden verblijd in het vopruitzicht van een brede anti-socialistische regering. De toestand waarin ons land met de regering Tindemans en staatssekretaris D'Haeseleer verzeilt is samen te vatten in vier katastrofen: onrustwek kende en voortdurende stijging van de prijzen; een van de hoogste inflatietempo's van de Europese Gemeenschappe lijke Markt; verhoging van de staatsuitgaven met 100 miljard of driemaal meer dan de toe name van ons bruto nationaal produkt; stijging van het aantal volledig werklozen. Men zou er de socialisten kun nen van verdenken de toe stand al te somber af te schil deren. Doch in de pers die de regering steunt gaan zelf meer en meer stemmen op om uiting te geven aan de groeiende on rust, Op de Internationale Jaarbeurs te Gent heeft de mi nister van Financiën, W. De Clercq zijn bezorgdheid aldus samengevat: een inflatieper centage zonder voorgaande gepaard gaande met een ver traging van de ekonomische aktiviteit. De liberale minister zegde dat onze bevolking haar gedragslijn en haar levensge woonten fundamenteel moet wijzigen om hieraan het hoofd te bieden. Welke besluiten kan men uit dit alles trekken? 1. De onmacht van het neo- kapitalisme om de schijnwel vaart op te houden, laat staan om iets te doen aan de steeds dramatischer toestand in de arme landen. 2. De mislukking van de CVP-slogan van tijdens de verkiezingen «Met Tindemans wordt het anders», een slogan om mee te gieren ware de si tuatie niet zo ernstig dat er ei genlijk niet om te lachen valt. 3. De pogingen die thans door het kapitaal en de regering zul len worden ondernomen om de rekening te presenteren aan de bevolking. Want wat beteke nen de woorden van Minister De Clercq «onze levensge woonten fundamenteel wijzi gen» tenzij het toehalen van de riem voor degenen die nu reeds te weinig of nauwelijks genoeg hebben: de massa van het volk. Wij weten reeds hoe dit zal gebeuren, nl. met bijko mende belastingen, met een aanslag op de ziekteverzeke ring, met een te geringe in dexatie van de fiskale bare- ma's, met de aantasting van de binnenlandse koopkracht, met werkloosheid. De regering Tindemans wilde de verzameling zijn van alle anti-socialistische krachten. Vertrokken met katolieken en liberalen kon zij zich uitbreiden tot het R.W. van Perin, die thans het politiek leven van deze regering in handen heeft. Want het is zodanig «anders» geworden met Tindemans dat de V.U. inmiddels feestelijk bedankt om toe te treden. De homogeniteit van de regering begint zelfs al af te brokkelen. Voelend van waar de wind waait staan de liberalen al met een halve voet in de oppositie. Zo kan men nog een vierde conclusie trekken uit het Tindemans-bewind: de mjs- lukking van het anti socialistisch opzet en van de anti-socialistische regering. Sommigen laten reeds proef ballonnetjes op voor een ver ruiming van het kabinet tot de socialisten. Ons antwoord is duidelijk: wij zijn voor een front van de progressisten, niet voor het verenigen van water en vuur, want socialisme en eko- nomisch liberalisme zijn aan elkaar tegengesteld. Wij zijn bereid onze verantwoordelijk heid te nemen, maar dan op basis van een programma dat beantwoordt aan onze opvat tingen van een ekonomische, sociale en kulturele demokra- tie. BERT VAN HOORICK Volksvertegenwoordiger DE KLEINE MAN MOET WEER BETALEN Het is een publiek geheim dat onze huidige regering af te re kenen heeft met problemen al lerhande. Eén daarvan, en voorzeker niet het minste is het probleem van de ziekte- en in validiteitsverzekering. Dit pro bleem is niet nieuw en er wordt reeds lang aan gedokterd maar dan steeds op een manier, dat men het geld daar niet zoekt, of niet wil zoeken waar het te vin den is. Men wil het steeds halen bij dé kleine man. Velen onder ons zullen zich nog het beruchte «Ontwerp Van den Dale» herinneren, waardoor met de ziekteverze kering wou splitsen in twee sektoren nl. de grote en de kleine risiko's, en waar de zie kenfondsen bij eén eventueel tekort zelf zouden moeten in staan hebben voor het aanzui veren van dit tekort, met an dere woorden wil dit zeggen dat er een verschil werd ge maakt tussen de ziekenfond sen onderling, want deze or ganisaties wiens effektief be- stohd uit die kategorieën werk nemers die het meest kwets baar waren stonden natuurlijk in een slechter positie dan vb. de Kristene Mutualiteiten die over een belangrijk deel van het bedieni^enkader beschikte. Dank zij het massaal verzet dat er toendertijd is gekomen, her innert U de meeting in de «Rink», is dit projekt dan ook in de archieven terecht gekomen. Vandaag wil men het op een andere manier proberen. In de begroting 1975 voorziet men een tekort van om en bij de acht miljard. Welnu, men wil dit aanzuiveren en wel met de volgende middelen: a) afschaffing van de loon grens. Dit wil zeggen dat daar waar op het huidig ogenblik slechts afhoudingen werden gedaan tot een plafond van 32.400 F dit thans zou gebeu ren op het volledige loon. Als men het ons vraagt nog zulke slechte maatregel niet, want het is niet de kleine man die met maandlonen van méér dan 32.400 F voor de pinnen komt. En dat deze maatregel de gro ten treft komt reeds tot uiting tijdens de bespreking in de ka binetsraad waar sommige libe ralen, hoe kan het ook anders, zich tegenstander van deze maatregel toonden. b) de verhoging van het rem geld, dus de terugbetalingen van de ziekenfondsen zouden lager komen te liggen of m.a.w. de patiënten zouden moeten meer betalen, op sommige prestaties zou dit tot 15 F ko men. Verder zou de tussenkomst vanwege de patiënten in de farmaceutische specialiteiten van 50 op 60 F gebracht wor den, voor de sociale verzeker den, gepensioneerden, invali den, weduwen en wezen zou dit van 25 F op 35 F gebracht worden. Er is zelfs meer, men gewaagt van een deelneming in de kos ten van 50 F te rekenen aan zieken die lange tijd in zieken huizen verblijven, alsof men dit voor zijn genoegen doet Ziedaar in korte lijnen waar over het gaat. Eens te meer moet de kleine man offers brengen. De ge zondheid van een volk mag geen offers kosten aan de Staat, maar men mag wel jong leren met miljarden voor het aankopen van straaljagers dat dan weer zou kunnen dienen voor het vernietigen van men senlevens, voor wier heil onze huidige regering niet één en kele jager wil opofferen. Begrijpe wie kan. D. GYSENS «GALE IS DOOD» Zó luidde de titel van een der meest prangende televisie reportages van de BBC, ook in ons land uitgebracht. Zonder pathos, koel, observerend, en kel de feiten aanhalend volgt men het leven van een kind, ongewenst door zijn moeder, ondergebracht in staatstehui- zen, uiteindelijk ten onder gaand aan druggebruik maar veeleer door gebrek aan liefde, geborgenheid, genegenheid. Ze vertikte het te leven in een maatschappij die haar telkens weer uitstootte. Televisie? Ja maar ditmaal een reële werkelijkheid, echt. Ook in ons land zijn er duizen den Gales, ondergebracht in talrijke tehuizen. Het is nog steeds zó dat het opvoedings werk in deze tehuizen gedra gen wordt door enkele honder- -den idealisten wier werk en werkvoorwaarden meestal een aanfluiting betekenen van de voor elk kind, dus ook voor deze 35.000 sociaal minder bedeelden, noodzakelijk ge achte opvoedingskansen. Het is eenvoudig een eis van elementaire rechtvaardigheid dat elk kind, ongeacht zijn so ciaal milieu, de meest optimale opvoedingskansen krijgt. Wij vinden het een veeg teken dat 20 jaar nadat de opvoeders van de instellingen voor bij zondere jeugdzorg voor het eerst hun eisenprogramma verband met hun moeilijke p dagogische opdracht, hun mogelijke en lange werkdag en hun al te lage lonen kenbc maakten, ook in 1974 moest dreigen met een staking om sérieux te worden genomer Wij hopen hartsgrondig dat bewindsploeg de door de kantie onderbroken ondertij delingen opnieuw zal aankr pen. ,D( Wij kunnen ons de luxe qinit permitteren dat, naast oqges van weelde blinkende huizqUet naast alle mogelijke expel ree menteel gerichte opvoeding Int methoden (die wij volmornleen toejuichen) voor reeds door h om leven gekoesterde kinderfl naast een in minuten bedLu< kende onderwijstaak (waseen voor wij alle begrip opbrengedie duizenden Gales naast onslder ven wier bestaan en toekonjten uitzichtloos zou zijn. toe: Als wij de moed niet opbreng^ om ook voor deze kinderen qnie timale opvoedingskansen |ook bevechten, met alle, ook finaver cieel, daaraan verbonden koLu' sekwenties, dan klinken al quit geweeklaag over een ontlujgoc terde maatschappij en al onjnaa leuzen over vrede en redKrt vaardigheid even hol en vi°Pe als deze der witgekalkte g|lu.k ven waarvoor Kristus uit I^Je Evangelie slechts mispri#We over had. Mc PAULA D'HON CVP-Sem y /A U7 dijl gel —get °P' lijk da; ho< dot VRIJDAG 20 SEPTEMBER am Aalst 19 uur: Oud-Hospitaal, opening door de h. Staatssekretaris Ljkir D'hoore van de permanente tentoonstelling over Leefmilieu. Opeen ningsuren in de week van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur. Vrijdagge zaterdag en zondag van 10 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur tentoonstelling loopt tot en met zondag 29 september. 20 uur: in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, vertoning van de film Back Africa». 20 uur: Vooropening tentoonstelling Jan Philips, in 't Apostelken. I tentoonstelling loopt tot 27 september en is alle dagen open van 10 19 uur. jelii la, Affligem 20 uur: in het Kultureel Centrum, opening tentoonstelling «Still4scf Schoonheid», Frans De Block, en Jan Heuninck. Inleider E.P Jorisd. Vertongen Muzikale omlijsting, Sint-Mischielskoor, De tentoonstel ling loopt tot 6 oktober, en is open op zaterdagen van 14.30 tot 20 zondagen van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Aalst 20 uur: Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44, Aalst vernissage ten toonstelling Luc Piron-Grafiek. Inleidend woord door drs. T.H. Piron Open van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12.30 de tentoonstelling loopt tot 14 oktober. dei ZATERDAG 21 SEPTEMBER Affllgsm 20 uur: OPTREDEN VAN Steven Drake (USA) en Jan De Wilde, in hel$0 Kultureel Centrum sys Terjoden lle' 20 uur: in parochiezaal Terjoden, «Mensen van bij ons» een organisa tie van DF, K.B.G., A.C.V., 11 julikomitee, ouderkomitee V.V.K.S., Vlaamse Kring, B.G.J.G., Chiro en K.W.B. Aalst 20 uur: tentoonstelling Edgard Heirman, in de Belfortkelder De ten- *r< toonstelling loopt tot en met 29 september. 21 uur: in New Reform, 1ste verdieping CSV, Wellekensstraat 45: video installation films, plans en projects van Taka Imura. ZONDAG 22 SEPTEMBER Aalst 15.30 uur: in Sint-Martinuskerk, tweede orgelkoncert in de orgelcy- klus, uitgevoerd door Ulrich Stierle uit Stuttgart. 10 uur: in New Reform, 1ste verdieping CSV, Wellekensstraat 45, video Installation films, plans and projects van Taka Imura. Vaste filmvertoning om 21 uur. MAANDAG 23 SEPTEMBER Affllgsm 20 uur: voordracht in het Kultureel Centrum «Dertig eeuwen Zwarte Kunst» door lie. Lode De Bevere. Aalst 19 uur: New Reform, 1ste verdieping CSV. Wellekensstraat 45, film vertoning van video installation films, plans and projects van Taka Imua met nabesprekeing met Imura.

De Voorpost | 1974 | | pagina 2