ERVARINGSGERICHT ONDERWDS IN «DE WEIDE» Deze week: EEN EERSTE KENNISMAKING NEW REFORM V.Z.W. W.I.A.K. (Werkgroep informatie Aktuele Kunst) SLUIT SARMA IN DE ZOUTSTRAAT MONTEVERDI'S MARIA VESPERS: EEN MUZIKAAL FESTIJN LEEDSE FLODDERS smp aalSt]? Hietzit Mmw HttrA Wye 5TAy AALSTMEHttH 'u MOOQT KiEZev JDSSBH De Voorpost - 20/9/74 - 3 at 3 Vorig jaar werd er in Hakkringen (Hulp Advies Kontaktcentrum) en in het CSV (centrum voor samenlevingsvernieuwing) zo af en toe eens heftig gedialogeerd omtrent de pas opgerichte nieuwe kleuterschool, <De Weide». We dachten toen reeds met onze bandrecorder bij de nj initiatiefnemers voor de pinnen te komen maar uit verschillende or gesprekken konden we afleiden dat men liever eerst alles een beetje liz< liet evolueren. Je kan trouwens moeilijk verwachten dat bij zo'n opzet reeds van in het begin alles heel omlijnd werd vastgelegd. Intussen stond men echter reeds enkele interviews toe en werd er zelfs een korte televisiereportage op de BRT uitgezonden. Hoogtijd dus or h om even kontakt te nemen. beflLuc De Valkeneer, die eigenlijk wateen beetje de geestesvader was ogtidie het idee om te Aalst met een nslidergelijke schoolplant te star- con) ten, lanceerde konden we echter toen we er op uit trokken om wat ingimeer informatie in te winnen mdniet bereiken. In Hak waar hij in (ook één van de werkpaarden is, 'jnjjverzekerde men ons dat «de i kgLuseen» voor het hele weekend i\ guit was en een beetje ont- itlu|goocheld zakten we dan maar af Onnaar 't Fabrieksken waar net ecjKreja haar nieuwe lokalen i v(opende en, god 't moest net i gjlukken, we op een paar botste If jwiens kleintje ook naar de ,rij2Weide8aat- Mong en Annick waren meteen akkoord om even over het schooleksperiment te gaan pra- •naten. Ten slotte groeide dit gesprek uit tot het vaste voor- _nemen om zelf eens een dagje in De Weide mee te maken, immers: de direktie zijn de ouders er is niemand de baas er wordt geen onderscheid gemaakt iedereen beslist Waarom kozen jullie De Weide uit als Sabrientjes school? jMong: Waarom we de weide ihebben uitgekozen als school voor Sabrien is vooral omdat we ihaar vroeger reeds op een •epaalde manier lieten leven en ichten naar een school die daarvan een verderzetting zou (zijn. Wij zochten naar een «hooi die aan onze opvatting, |nl. dat men de vrijheid van het Jcind moet respekteren om de frustraties die door een autori- jteit bij het kind ontstaan in te Idijken beantwoordde. Je bent legen discipline- J onderwijs? Ik ben van oordeel dat een autoritaire opvoeding vooral gebaseerd is op de gemakzucht ^van de ouders. Hoe autoritairder ze optreden, hoe gemakzuchti- ger ze de opvoeding van het kind opvatten. Het is veel gemakke lijker te zeggen: dat mag niet en daar moet je afblijven en dat hoort zo niet en dit moet je zo doen... dan rekening te houden met de eigenheid van het kind. Daarom ook dat de Weide geen anti-autoritair maar ervarings gericht onderwijs biedt. Het is L(kind moet zelf eksperimenteren 'P^en de kans daartoe krijgen. En die kans bieden vergt een veel groter inzet van ouders en >egeleiders dan een traditionele aanpak. D to De ouders behoren tot een elitaire groep. Ja, dat is mijns inziens onver mijdelijk. Als men in deze maat- >till< schappij iets anders wil gaan ontdoen en tegen bepaalde toestan den wil opkomen of er een alter natief naast plaatsen, dan krijgt men al gauw de stempel opgedrukt van «ze zijn elitair» en dat is ook zo met de Weide gebeurd. Men mag niet ver wachten van iedereen dat ze over het opvoedingssysteem van hun kinderen gaan nadenken, omdat er om te beginnen, reeds zolang een opvoedingssysteem bestaat waar wij ten slotte uitkomen. h® Sommige mensen zijn met dit systeem nu zo vergroeid dat het hen gewoon onmogelijk is om anders te denken, nemen dat er nog een ander 'onderwijssysteem zou kunnen zijn. Er is inderdaad maar een kleine groep die zich daar dan toch vragen gaat over stellen en die zeggen, ja kom, er schort wat. In lie zin zijn we een elitegroep maar dan zeker niet op finan cieel vlak wat doorgaans ge- lacht wordt. iteli Hoe worden de ouders bij de «opvoeding» betrokken? Dat gebeurt op verschillende nanieren. Er is vooreerst weke- ijks op de maandagavond een 'ergadering voor al wie bij de Weide betrokken is. Dat is lijvoorbeeld reeds een verschil net andere scholen waar een teer per jaar vergaderd wordt de ouders en men veel izevert en kletst» maar au 'ond eigenlijk weinig zegt over de opvoeding van het kind, lehalve dan misschien: hij werkt goed of niet en hij is «lui» of hij heeft zijn punten... In de Weide gaat dat helemaal anders! Er wordt werkelijk over konkrete voorvallen gesproken. Bv. Dat kind heeft op die situatie zo gereageerd... Wat dan afgewo gen wordt en waarbij vragen worden gesteld als: hoe komt dat, speelt de opvoeding thuis hier geen rol in en dergelijke. Er worden problemen aangepakt zonder daarbij het kind te kwetsen, er wordt nooit negatief gedacht maar steeds positief. In de school zelf werkt een kleuterleidster en een onderwij zer, tenminste als deze woorden hier nog passen, want beide zijn ze het volledig met het «weide denken» eens en van het nut van het ervaringsgericht onderwijs overtuigd. Daarnaast is nu ook een stagaire en ten slotte een beurtrol van de ouders. Er zijn dus steeds enkele vaders en moeders aanwezig al was het maar om kleine praktische zaken op te lossen: soep maken, kuisen... of om wat op de kinderen te letten, inzoverre dat natuurlijk nodig is. Kunnen jullie zich daar voor vrij maken? Annick: Ik kan enkel gezien ik als sekretaresse in vast dienst verband werk elke maand een halve dag vrij nemen. Mong: Ik kan dat met mijn werk regelen omdat ik als studiemees ter in de stedelijke kunstaka- demie ook zaterdag-, zondag- en avonddienst moet verzorgen en daardoor een dag vrij krijg tijdens de week. Voor dit jaar is dat de vrijdag, en elke vrijdag ben ik dus op de Weide. De beurtrol en de weke lijkse vergadering omvatten dus voor het grootste stuk hel enga gement van de ouders. Annick: Ja, en die vergade ringen zijn ook erg opbouwend. Thérèse (de kleuterleidster) geeft doorgaans eerst een over zicht van de voorbije week. De problemen die daarbij aan bod komen worden steeds gewoon uitgepraat. Ook praktische re gelingen komen dan aan bod. Houd het voor de toe komst van het kind geen risiko's in om het naar zo'n schooltje te sturen? Mong: Ik denk dat het voor de meesten in de Weiden nog gemakkelijk is omdat het nog om kleuters gaat. We hebben echter wel onze Sabrien naar de Weide laten gaan met de vaste overtuiging van haar daar in het lager onderwijs verder te laten voortdoen. Dit jaar is men trouwens reeds gestart met het lager onderwijs voor zes en zevenjarigen waarvoor er twee leerlingen zijn. Sabrien: Papa, kom wij gaan weg. Papa! Maar we geloven vast in het systeem. Het zit namelijk zo dat de onderwijzer maar een of twee uur les geeft, hij nodigt de kinderen trouwens enkel uit om naar de klas te komen. Ze worden dus niet verplicht om zeven uur op de banken te zitten (en dan zullen wij maar hopen dat ze daardoor iets wijzer worden). Hier wordt de interesse van de kinderen opgewekt om zelf te komen en men verplicht hen niets. Hoe wordt het dag-pro gramma bepaald? Mong: Het is vooral de interesse van het kind waar hierbij rekening wordt gehouden. Zo wordt bijna iedere morgen een soort meeting gehouden waar zowel de grootsten als kleinsten aan deel nemen. Men onder zoekt dan de interesses, men vraagt dus wat de kinderen willen doen. sabrien: Papa wij gaan weg! Ann: Als papa gedaan heeft. Mong: Ook praktische zaken wordendaar besproken. Je moet bijvoorbeeld niefdenken dat de kinderen losbandig leven, inte gendeel ze leggen zichzelf be paalde wetten op. Zo gebeurde het bijvoorbeeld dat de oudsten het niet meer wenselijk vonden dat de kleinsten in hun lokaal kwamen wanneer ze wat rustig wilden zitten om rekenspelletjes of iets dergelijks te doen. Dan werd overeengekomen dat de kleinsten er dan niet meer in mochten en ze dienden zich daar dan ook aan te houden. Ook het omgekeerde kan echter gebeu ren, de kleinsten zullen het bijvoorbeeld niet meer dulden dat de groten in hun spellokaal komen en hun speelgerief weg nemen, en dan zullen de groteren zich daar moeten aan houden. Er wordt dus zoals in Summerhill een van de eerste alternatieve scholen in Engeland met nu reeds tientallen jaren ervaring een reglement opgesteld door de kinderen en hun begeleiders? Ja, maar het kind heeft zeker evenveel zeggingschap als de volwassene die er zich mee bezighoudt. Wordt het dan niet beïn vloed? Nee, nee; Er zijn zo bijvoorbeeld tijdens het spel en de dag momenten dat sommige kinde ren niet meer weten wat te doen, en ze dus op dat moment geen kreatieve geest hebben. In dat geval wordt er door de vol wassene niet ingegrepen om hen tot iets te brengen. We zijn eerder van oordeel dat het kind op sommige momenten niet aktief is en nadenkt. Het is gezond dat het nadenkt en het kan zelfs op zijn jeugdige leeftijd al eens tot een bedenking over zijn eigen persoon komen. En de opvang thuis? Voor ons stelt dat geen proble men omdat wij haar thuis reeds op dezelfde manier lieten leven. Ook thuis doet Sabrientje dus wat ze wil. Wat echter niet wil zeggen dat het kind autoritair mag optreden t.o.v. de ouders. Dat is het ook niet. De ouder respekteert het kind maar het kind moet ook leren zijn ouders te respekteren. Ze mag dus vrij zijn en haar gangetje gaan maar moet ook met ons rekening houden. Ann: Als ze bijvoorbeeld met een schaar speelt en haar eigen pop begint in stukken te snijden, dan kan dat, omdat die zaken van haar zijn en zij zelf er mee moet leven. Als ze echter in de meubels zal gaan kerven of de boel afbreken verbieden we dat. Ik doe dat dan gewoonlijk door te zeggen: Dat is van mij en niet van Sabrientje. In verband met die pop vinden we trouwens dat er veel mis verstanden bestaan rond speel goed. Ook daarmee moet het kind kunnen eksperimenteren, het zal daarom meer gediend zijn met een hoop blokken dan met dat soort «gespecialiseerd» speelgoed dat reeds af is en waar het nog enkel kan naar kijken. In de Weide beschikt het jonge volkje daarom ondermeer over een volledig schrijnwerkers- materiaal. Maar dan zo geen prullen maar echt één-voor-gro- te-mensen, met zagen, hamer, boor... En met dit materiaal leren ze werkelijk werken. Kunnen ze daar reeds verantwoord mee omgaan? Ja, ja. Dat viel ons erg op. Want laatje bijvoorbeeld jongeren van 10 of 11 uit het klassieke systeem met datzelfde schrijnwerkers materiaal werken, dan gaan er onvermijdelijk ongelukken ge beuren en vernielingen aange richt worden. Ze hebben op school en gewoonlijk ook thuis nooit aan die werktuigen mogen aankomen want het was te gevaarlijk. Ze leerden de zaken gewoon nooit kennen. Voor wat we nu in de Weide ondervinden kan ik ook geen uitleg geven, maar deze kinderen gebruiken dat mater iaal zoals het hoort en er zijn nog nooit ernstige ongelukken ge beurd. De groten helpen trou wens de kleintjes. Kijk, er is ook een klimraam. Onze Sabrien is pas 2,5 jaar en die kruipt daar ook op. Normaal zou je zeggen: Hoe! da's gevaarlijk. Maar op het moment dat ze'r niet meer zou af kunnen wordt ze auto matisch door een der groteren geholpen die dus blijkbaar ergens hun verantwoordelijk heid opnemen. Ze leren zelf, ze ervaren. Heb je reeds voor situaties gestaan datje niet meer wist hoe te reageren? Ja, ge komt zeker bepaalde momenten tegen dat ge zegt, ja hoe moeten we dat hier oplossen. En dan tracht je jezelf een beetje in de wereld van het kind in te leven en je af te vragen waar de oorzaken van haar handelen liggen. Wanneer je zo naar het waarom zoekt, vind je wel een oplossing. Kan het kind het dan verwerken datje soms jezelf niet bent? Dat kan Sabrien zeer zeker verwerken. Ze is trouwens soms ook zichzelf niet. Ieder heeft het recht van eigen leven, maar met dien verstande dat er nooit of nooit door ons geweld gebruikt wordt. Slaan heeft geen zin. Ik ben er van overtuigd dat een ouder d ie zijn kind slaat niet kan zeggen dat dit voor het welzijn van het kind is. Het is als wanneer een hond je iets misdeed en je'r op slaat dit in een moment van haat gebeurt Een kind slaan is een bewijs van gebrek aan liefde. Hoop je dat deze kinderen later de wereld zullen veran deren? Dat valt af te wachten maar in ieder geval zullen ze veel zelfstandiger zijn en zeker geen massa-mensen. Ze gaan dus weten wat ze willen en waarom en dat is voor mij het belang rijkste Hoe ontstond de Weide? Wel, toen onze Sabrien pas 1 jaar was werd er door de Lus en nog enkele mensen aan gedacht om met zo'n schooltje te starten wat voor ons zelf meteen een opluchting was want nu wisten we waar naar toe als Sabrien oud genoeg was om school te lopen. Eerst werden subsidies aange vraagd voor een eksperimentelè school in het teken van het plu ralistisch onderwijs. De overheid wist echter blijkbaar zelf niet goed wat dit pluralistisch onder wijs mag en kan omvatten en omdat het ten slotte om kleuters gaat en de boel moet leefbaar zijn werd dan een aanvraag gedaan om als gewone kleuter school gesubsidieerd te worden en dat is ons gelukt. Ook voor de basisschool zit de kans op subsidies er trouwens in. Tijdens de opening van de kinder boerderij te Brakel hebben we immers minister De Croo ont moet en deze blijkt volledig achter het eksperiment te staan. De minister zei daar ondermeer dat hij eens naar de Weide wilde komen en, het hangt er natuurlijk van af hoe lang hij nog minister zal blijven bereid is om enkele van deze eksperimenten financieel te steunen. Zyn alle ouders evenveel geïnteresseerd als jullie? Zeker en vast, alle ouders staan er volledig achter. Dat komt alleen al tot uiting wat het uitvoeren van praktische zaken betreft. De paviljoentjes die op de Weide werden recht gezet zijn volledig het werk van de ouders geweest. Zowel sanitair als elek triciteit als metselwerk of leggen van vloeren gebeurde door ons, iedere ouder deed wat hij kon en offerde er ook veel tijd voor op. Er werd bijna elke zaterdag gewerkt en ook tijdens vakantie dagen. Ook wat het financieel aspekt betreft komt dit tot uiting. Dit jaar is het schooltje nu wel gesubsidieerd maar vorig jaar moesten de ouders zelf alles betalen. Het verliep zo dat Zoals verleden jaar richt W.I.A.K. op zondag 20 oktober a.s. een qutobusreis in naar de Internationale Kunstmarkt te Düsseldorf. Afreis tc Aalst rond 6.30 uur en terug te Aalst omstreeks middernacht. Voor meer informatie en inschrijvingen zich wenden tot Lieve De Pelsmaeker, Nekkerspoel 10, 9440 Erembodegem. Tel. 053/66.79.28. Er zijn veertig plaatsen beschikbaar en er werden reeds een 15-tal inschrijvingen geboekt. LIEVE DE PELSMAEKER iedereen elke maand «naar godsvrucht en vermogen» zoals ze dat zeggen, gaf wat hij kon. Wordt er gezocht naar een leefgemeenschap voor kinderen, met nachtverblijf, zelf eten maken en dies meer? Dat is wellicht het grote verschil tussen de Weide en Summerhill. In Summerhill worden de ou ders zoveel mogelijk buiten de school gehouden door een inter naatsklimaat omdat vele kinde ren uit ontwrichte gezinnen af komstig zijn. Hier wordt echter de volledige medewerking van de ouders gevraagd en gaan de kinderen iedere dag naar huis. Voor wie in dit schoolplan geïnteresseerd is, even nog vermelden dat tijdens de maand oktober een info-avond door gaat in 't Fabrieksken CSV centrum voor samenlevingsver nieuwing, Wellekensstraat 45 te Aalst Een drie of vier paar ouders zullen vertellen over hun ervaring met deze nieuwe onder wijsvorm en vragen beantwoor den. LIEVEN MATTHIEU Aalst De onzekerheid over het verder exploiteren van het Sarme- verkoopspunt in de Zouts trut Is sedert het akkoord tussen de vakbonden en de direktie van het grootwarenhuis dat vorig jeer afgesloten werd, niet vetmlnderd. Hierover ondervraagd, kon de direktie te Aalst ons niets offici eels meedelen, temeer dur beslissingen zeker niet lokaal geno men worden en de Sarma-distributieketen nu reeds geruime tijd in handen is van het Amerikaanse bedrijf Penny, dat uiteindelijk op ratlonaltzering aanstuurt Dit zou dan ook te Aalst het geval zijn, waar het winkeicompisK van de Zouts trast zou prijsgegeven worden en alles zou gskon- centreerd worden In de Kattestrut Het akkoord dat vorig jur tussen hot bedrijf en de vakbondon, met hulp van de Stut afgesloten werd, houdt in dat hst psrso- neelin de Zoutstrut, een twintigtal werknemersdrie dagen werkt en drie dagen van de werklozensteun geniet doch met dien verstande dat 60% van het loon behouden wordt Een jur na het afsluiten van dit akkoord, werd de zestig procent van het loon afgezwakt tot veertig procent De langzame ontmanteling van het winkaicomplex in de Zout strut, reeds nu zijn een untal produkten er niet langer meer te krijgen, geeft bepaald geen goede hoop ue.ris werknemers, «Me spijts vele jaren dienst vrezen voor afdanking of een opgedron gen onmogelijke pendel nur de Sarma-verkoopspuntsn te Brussel of Gent en dit nog In het bes te geval, zo het al niet verder wordt Daar de meute personeelsleden, hulsmoeders zijn, betekent een dergelijke pendel, zoveel ais een afdanking. Gisteren, donderdag, vergaderde de uiKieiiieiiiIngêiuJ de de situatie doornam. JV Claudio Monteverdi's -Vespro della Beata Vergine» (1610) kan men terecht beschouwen als het konginginnestuk van de Aalsterse Festivalkoncerten 1974. Aan deze manifestatie, die ingericht was als jubileumkoncert van de muziekvereniging Pro Arte, was duide lijk grote zorg besteed. In het fraaie kader van de Gothiscbe Sint- Mar tinuskerk heeft men dan ook een enige uitvoering mogen bele ven van een indrukwekkend meesterwerk. Deze zeer geslaagde uitvoering werd onder de deskundige leiding van Kamiel Cooremans gereali- seefd door het versterkte koor Audite Nova uit Antwerpen, dat van deze polyfone koorliteratuur een gave en trefzekere vertolking heeft gebracht, in harmonie met de uitstekende soli, en met de in strumentale partijen, die stijlvol vertolkt werden door Janine Ru- binlicht en een uitgelezen instru mentaal ensemble. Een bijzon dere vermelding verdient ook het plaatselijke knapenkoor Cantate Domino: voorbereid door E.H. Michael Ghijs zong het, in altemantie met de vokaal- instrumentale polyfonie, de so bere gregoriaanse antifonen. Dit kontrast werd op gelukkige wijze geaksentueerd door de opstelling: waar koor en instrumentaal en semble in dubbele formatie voor aan in het hoogkoor opgesteld wa ren, daar klonken de antifonen verrassend vanaf de orgeltribune achterin de kerk, al hadden zij in deze grote ruimte met meer be slistheid mogen gezongen wor den, en iets preciezer bijtijds, vooral dan vóór het Magnificat. Kamiel Cooremans was met deze gedenkwaardige uitvoering over igens niet aan zijn proefstuk toe: men zal zich de opgemerkte kon- certen herinneren van 1972 en 1973, waarin dezelfde Vespers ten gehore werden gebracht. Hiermee vergeleken springt het bijzondere van de uitvoering te Aalst in het oog: er was het uiterst verzorgde instrumentarium, dat dit jaar het nele ganlma van renaissance-instrumenten omvat te, met luiten, schalmeien, kor netten en dulciaan. Deze instru menten met hun typische klank hebben niet nagelaten indruk te maken. Bepaald virtuoos en pre cies waren de kornetten (in de Magnificat-zin «Deposuit poten- tes» bv.); daarentegen was de verklanking van de dulciaanpartij in psalm 121 «Laetatus sum» eer der matig. Anderzijds was het aantal uit voerende koorleden aanzienlijk kleiner, wat zeker bijgedragen heeft tot de genuanceerde voor dracht, die wij in deze uitvoering konden bewonderen, en tot het (zo delikate) klankevenwicht tus sen vokale en instrumentale par tijen. Dit evenwicht tussen de partijen werd wel eens bedreigd ten nadele van de vokale cantus fïrmus (zoals in de verrukkelijk gefrazeerde 9-stemmige sonate «Sancta Maria ora pro nobis»), maar bleef door gaans goecEbehouden; wat reeds opmerkelijk is in de akoestisch niet bijzonder flatterende Sint- Martinuskerk. Als bijzondere verdienste van deze uitvoering mag tenslotte worden aangestipt, dat zij het mo numentale werk van Monteverdi heeft kunnen belichten in al zijn rijkdom, variaties en kontrasten. en dat zij de typische sfeer van dit werk heeft weten te reveleren voor een geboeid publiek, dat na het laatste antifoon nog een ge wijd ogenblik ademloos stil bleef, alvorens in een aangehouden ap plaus zijn entoesiaste bijval te be tuigen. DAELEMANS DIRK MELDERTS HOPFEEST OP DE B.R.T. Ook d« BRT laat zich bij het Hopfeest dat doorgaat te Meidert, op zaterdag 28 sep tember niet onbetuigd. Vóór het hopfeest kan U op donderdag 26 september van 9.30 tot 10 u. in de radio In het programma «De Postil jon» een Interview beluiste ren door Nand Moors afge nomen van J. Muylaert, an na hat feest kan U in het televi sieprogramma «Leef Nu» met Emiei G oei en een pro gramma zien met beelden over de werking van de Kul- turele Kring Meidert en te vens opnamen van het Hop feest 't Is weer zover! -Septem- ber-kermis, of de GROTE kermis wacht ons Drie dagen lang zal er weer «gebald» worden in alle mogelijke zalen, of wat daar voor door gaat Drie dagen lang zal de geur van «frit met pikkels», van «boelink» en van «scherregossen» weer over Lede hangen. Ora nog niet te spreken over de «bierluchten». Drie dagen lang zullen molens en juke boxen draaien... en drie dagen lang zullen ze in de omgeving van het Dorp weer niet moeten slapen. En alsof er nog geen bierwinkels genoeg zijn, haalt Poliet het in zijn hoofd om er uitge-- rekend zaterdagavond nog ééntje bij te openen. Met vuurwerk en al. 't Zal weer lappen geven! Dat vuur werk zal het alvast moeten stellen zonder onze voetbal lers. Die gaan zaterdag avond naar Moeskroen. op zoek naar hun vierde over winning op vier. En vanals ze een fRans taterende spon sor hebben, moeten ze zich daar aan de grens duidelijk genoeg kunnen «explikeren» om de punten mee te nemen. Wat gaat dat worden als die ploeg kompleet geraakt? Weer kermis natuurlijk. Een kermisgast uit Lede Verstond zo moeilijk rede waarom opent Poliet persé met kermis z'n café moeten z'op 't Dorp dan niet meer leve(n) MARCOLE |AAÏsr| L UI K

De Voorpost | 1974 | | pagina 3