LEEFMILIEU—NEGENDAAGSE MET TIPS VOOR IEDEREEN pijIHMMHMP!! AALST ZOU AALST NIET ZIJN, ZONDER KARNAVALNIEUWS FILM BD ONS GDZEGEM LEVE DE OUDJES! LEEDSE FLODDERS 10-27/9/74-De Voorpost We leiden een hachelijk bestaan. Als we nog drie eeuwen op dezelfde voet doorgaan is er op aarde geen leven meer mogelijk. Alleszins geen plezierig vooruitzicht. Vooruitzicht dat door de negendaagse voor het leefmilieu ingericht door de C.O.V.O.P. de kulturele organisatie voor ontwikkelingspolitiek van de C.V.P.jongeren als beginnende konklusie heeft dat wij onze planeet grondig aan het vernielen zijn, op het land door het milieubederf, ter zee door het milieubederf. Willen we onze voedselproblemen een oplossing geven dan kunnen we niet buiten chemische bestrijdingsmiddelen, maar deze vergiftigen de aarde en wat er leeft, daar verzet de milieubeschermer zich met hand en tand tegen. En als we niet oppassen dan leidt onze welvaart en onze vooruitgang naar niet minder dan een kollektieve zelfmoord. Het onheilspellend rapport van de klub van Rome dat een tweetal jaren geleden gepubli ceerd werd bevatte de bevin dingen van een team weten schapsmensen en deskundigen op uiteenlopende vakgebieden. Het was meteen de start van een serieuze aanpak door werkgroe pen, verenigingen, klubs, bon denen liga's. Problemen als lawaai, vuile lucht, stinkend water, kwik in vissen, kleurstoffen in diverse voedingswaren, pesticiden op planten en groenten, vuile uit wasemingen van fabrieken, weg werpverpakkingen en nog zoveel meer, zijn harde realiteit. De C.O.V.O.P. heeft met deze negendaagse niet de bedoeling alles te willen oplossen maar wil enkele bijdragen tot de realisatie van een propere wereld, reali satie die enkel met de hulp van eenieder tot een gunstige evolu tie voor het milieubehoud kan komen; iedereen is verantwoor delijk. TENTOONSTELLING Op vrijdag 20 september had de opening plaats van de tentoon stelling met als tema «Milieu behoud» een verzameling van fotomateriaal en didaktische panelen die de problematiek van ons huidig leefmilieu in het algemeen en voor Aalst in het bijzonder illustreren. Burgemeester De Bisschop prees het initiatief en haalde tal van voorbeelden van milieu- vervuilers aan, gegrepen uit het dagelijkse leven, hij hekelde eveneens tal van wantoestanden. Vervolgens kwam de heer L. Dhoore, staatssekretaris voor stedebouw, ruimtelijjke orde ning en voor streekekonomie aan het woord. Hij wees op het nut van de diverse leefmilieu- groepen van alle slag of pluima ge die moeten trachten met vol doende ernst te werk te gaan om de bevolking van de problemen dermate bewust te maken dat beperkingen aanvaard worden met minder aangename gevol gen maar in het belang van iedereen. Hij wees eveneens op de kontradikties die in de kranten schering en inslag zijn. Op een bladzijde komt men met welbepaalde eisen aandraven die dan regelrecht indruisen tegen de volgende bladzijde waar men dit tegenspreekt door voorstellen om uitgaven te beperken. De tentoonstelling werd geopend en een rondgang ge maakt door de benedenzaal van het Oud Hospitaal, keurig, net, overzichtelijk. Op de tentoonstelling vindt men een ideeënbus, die alle mogelijke voorstellen betreffende de te voeren akties of onderzoeken opneemt en hoe klein ook. naar best vermogen zal trachten te behandelen. In de kapel kan men illustratie en dokumentatie vinden betref fende vier grote tema's: de huisvuilverwerking, de water zuivering, de luchtvervuiling en de geluidshinder (informatie van het ministerie van volksgezond heid). De Britse ambassade verstrekt ruime dokumentatie omtrent de natuur in nood (World Wildlife Fund) Openbare werken is ver tegenwoordigd. De hoofdprin cipes van het gewestplan worden er uiteengezet en informatie adressen hangen uit. Ook Ral des, het regionaal komitee Dender-Noord van de stichting Lodewijk De Raet met mede werking van het regionaal aktie- komitee leefmilieu Dender en Schelde is vertegenwoordigd. Twee petroleumraffinaderijen tonen aan hoe zij hun steentje bijdragen tot het behoud van het leefmilieu vb. hun afvalwater huishouding. TECHNISCHE ASPEKTEN In de feestzaal van het stadhuis werden op zaterdag 21 september de technische aspek- ten van de milieuverontreiniging nader toegelicht door sprekers waarvan de naam alleen reeds instaat voor de kwaliteit van wat er werd gebracht. In kronologische volgorde kregen we: Ir. De Nijs W., adviseur bij het kabinet van de minister van volksgezondheid en het gezin die ons in een klare en overzich telijke uiteenzetting aantoonde wat juist het probleem is van de waterverontreinigingen, welke oplossingen we hieraan kunnen geven, wat men er reeds aan doet en hoever het staat met de konkrete planning voor de zuivering van onze waterlopen. Ook het verschil tussen leef milieuproblemen in Vlaanderen en Wallonië werd heel duidelijk aangetoond. Met Dr. Ir. Spaenen G., dienst hoofd van het S.C.K.-Mol kwa men we midden in de vaste afval problematiek terecht. We weten nu dat er niet alleen «bijna» onschuldige afval maar ook zeer toxische «probleem» afvalstoffen bestaan. Voor elk hiervan werden bestaande op lossingen toegelicht. Maar mo gelijk kregen we ook te horen hoe ver het staat met het eksperimenteel onder zoek voor de vernietiging en/of rekuperatie van de afvalstoffen. Prof. Ir. Van Haute (K.U.L.) gaf ons een «helder» overzicht van de verschillende oorzaken van de luchtverontreiniging. Voor ieder van de drie hoofdoorzaken (de gemeenschap (huisbrand), de industrie, het verkeer) werden de mogelijke oplossingen bespro ken. Terwijl Prof. Dr. Ir. Myncke, direkteur van het labo voor akoestiek en warmtegeleiding aan de K.U.L. ons verduidelijkte wat geluid is, en waarom en wanneer het lawaai wordt, kregen we hiervan een typisch voorbeeld door een voorbijrij dende reklameomroepwagen. Gedurende het voorziene vra- genhalfuurtje dienden de heren Renders A.. raadgever bij het verbond der Belgische onderne mingen en Ir. Bossuyt L. raadgever in de petroleum- sektor, zich herhaaldelijk te verdedigen in verband met vragen omtrent de rol van de industrie bij de milieuverontrei niging. Hoewel de opkomst niet den derend was, diende de modera tor, Ir. Huysentruy het vragen- halfuurtje uit te breiden tot anderhalfuur. Dit werd dus vrijlang maar niemand van de goed onderlegde en sterk geïn teresseerde toehoorders had er spijt van, want nog heel wat bedenkingen en aspekten, die Staatssekretarissen L. Dhoore en L. D'Haeseleer bij de tentoongestelde snuffe«paal.(Jm) Aan karnavalgroepen voorlopig geen gebrek. Een jongste spruit van het Karnavalverbond is de groep «De Billeklajsjers», die zoals het gaat ontstond uit het entoesiasme van karnaval '74 en uit de vriendenkring van een kandidaat prins-karnaval Rudy Scheerlinck. Maar nadat de groep aan de St.-Jobsstraat rond de herbergtafel een voorlopig bestuur vormde en via steunkaarten en lidgelden naar de eerste bronnen van inkomsten zocht om een wagen en een aanhangwa gen aan te schaffen, doofde het eerste heilige vuur reeds bij enkele leden en de pas nieuwbakken groep verloor reeds van zijn pluimen vooraleer ooit uit te vliegen. De moeilijke nageboorte kwam de spruit echter te boven en mannen als Jean Verschueren en Ronny Casteyr zorgden voor nieuw bloed, zodat de Billeklajsjers nu toch al een ledenaantal tellen waarmee op karnavalgebied iets mee aan te vangen is. Kontakten bleven niet alleen tot Aalst beperkt en zo kan men dan ook op de komende knal T-dansant die op 12 oktober in de Koszenklub doorgaat de Orde van de Meibruid uit Dentergem ontmoeten, evenals Prins Karnaval van Bonheiden, vanzelfsprekend Prins Antoine en de Bloemenfee, de Gaê Lowies en allen die maar wat karnavalbloed n d'adren hebben, (jv) CO wijst op een fout in de af stelling van de motor. Wanneer wij langs de weg staan en kontrole uitvoeren om de uitlaatgassen te bepalen dan krijgt de bestuurder enkel een schriftelijke waarschuwing met het verzoek zich na herstel van de wagen binnen de 15 dagen op de technische inspektie aan te bieden (waar 120 fr. te betalen is voorde kontrole). De afgestempelde waarschu wing dient dan aan de rijks wacht over gemaakt te worden. Over 't algemeen zijn 60% van de weggebruikers in overtre ding. Dus we onthouden, de preventieve kontrole is voor twee zaken interessant. We gaan de luchtverontreiniging tegen en geven de weggebruiker de kans spaarzamer te rijden, want teveel CO teveel benzine verbruik. ORGANISATIE In een gesprek dat we met de inrichters van de negendaagse voor het leefmilieu hadden kwamen wel enkele grieven naar voor. Vooreerst moeten we aan stippen dat hoewel de CVP Jongeren tot een politieke partij behoren hun inrichting van deze 9-daagse niets met politiek te maken heeft. De verontreiniging van ons leefmilieu en de bestrij ding daarvan is in eenieders belang. Om hun tentoonstelling te organiseren hadden de initia- het overwegen ruimschoots waard waren kwamen aan bod. DE RIJKSWACHT EN DE C.O. Zonder risiko een proces op te lopen voor een te grote hoeveel heid CO uitlaatgas, konden de autobestuurders zich op zater dag aanbieden bij de rijkswacht op vooraf bepaalde plaatsen om de CO meting te laten uitvoereQ. De rijkswacht zelf had vooreerst te kampen met plaatsgebrek. Op de in de krant aangeduide plaats (parking van de Pont straat) kwam daar alvast niets van terecht. Schepen De Neve had het aanwijzingspaneel laten verwijderen omdat de piketten het gras zouden beschadigen, daar waar de CO uitwasemingen veel meer beschadigingen aan richten. Terloops merkten wij op dat dit grasplein dringend een opschikbeurt kan gebruiken. De rijkswacht heeft met haar speciale kombi uitgerust met een CO meter voor benzine en gasmotoren en een opatiemeter voor dieselmotoren, niet alleen tot doel de bestrijding van de schadelijke hoeveelheid CO uit wasemingen, maar ook de automobilist te helpen bij het besparen van benzine. Aan eerste opperwachtmeester Boeve van de technische sektie van de bijzondere wegpolitie te Gent vroegen we hoe dit alles gereali seerd werd. Het aantal toegelaten CO een heden voor benzine en gas bedraagt 4,5en voor dieselmoto ren 65 Hartridge eenheden. Onze taak is preventief op te treden. Een te grote hoeveelheid lenging met één week aange vraagd. Talrijk waren de bezoekers en de klassen die naar de uiteenzetting van de heer Raymond Schrijvers van de dienst Pers en Voor lichting van het ministerie van volksgezondheid kwamen luis teren. Een waar suksesdus maar het is nog niet gedaan. Wie het boekje «Leefmilieu» gratis wenst te ontvangen schrijft naar de heer Luc Van Besien, Pontstraat 20, Aalst o stopt een kaartje in de ideeënbu op de tentoonstelling met naam adres en verlangen. ROEL VAN DEPLA5 De organisatoren van de leefmilieu-negendaagse, de h. Dirk Baert, Chris Kindermans en Luc Van Biesen.(jm) tiefnemers de toestemming van het stadsbestuur nodig. Als we nu weten dat een stilzwij gend akkoord" bestaat dat open bare lokalen en ruimten niet aan politieke organisaties verhuurd worden dan begrijpt men reeds de eerste moeilijkheid. Na heel wat diskussie werd de toelating verkregen en kon de tentoon stelling doorgaan in het gebouw waar ook het oudheidkundig museum is ondergebracht. Resultaat een zware verzekering tegen brand, diefstal en burger lijke verantwoordelijkheid dien de opgenomen. Wanneer ge vraagd werd om de centrale verwarming in te schakelen werd dit prompt geweigerd met als reden, de vezelplaten waar foto materiaal aan bevestigd is zouden kunnen vuur vatten. Een ander zielig feit stemt tot nadenken: iedereen weet dat de CVP Jongeren de promotors zijn, maar de andere besturende partijen PVV en VU weigeren alle medewerking, terwijl een aktie tot het behoud van een zuiver leefmilieu aan ieder ten goede komt. Naar wij van de organistoren vernamen was er ook nogal wat diskussie omtrent de stadsfeest zaal die men vroeger diende te ontruimen om de voorbereiding tot de hulde van staatssekretaris L. D'Haeseleer mogelijk te maken. Maar voegen ze erbij «Deze hulde is toch ook een politieke aangelegenheid». Ondertussen vernamen wij dat deze zaak opgelost is. Gezien het grote sukses van deze tentoon stelling heeft men ook schrifte lijk de toestemming voor ver- WEEK VAN 27 SEPT. TOT EN MET 3 OKTOBER 1974 In cinema Palace deze week: «Solylent Green» (Het geheim van de Soylent Green), van Richard Fleischer, met als voornaamste akteurs: Charlton Heston (Thorn), Edward G. Robinson (Sol), Leigh Taylor-Young (Shirl) en Chuck Connors (Tab). De film is gebaseerd op het boek «Make Room! Make Room!, van Harry Harrison. Het zonderlinge verhal speelt zich eens te meer af na het rampzalige jaar 2000, dat door zowat alle science-fiction auteurs als de overlevingskaap voor onze moeder aarde wordt beschouwd. In het jaar 2022 nu staat de mens meer dan ooit dicht bij zijn totale vernietiging, enkele bevoorrechten niet te na gesproken. Wie die bevoorrechten zijn weten we ook al lang, het zijn immers altijd dezelfden: de topklasse van politici, wetenschapsmensen en kapitalisten. Door de steeds toenemende overbevolking (40 miljoen mensen in een stad als New York) dreigt de wereld totaal onbewoonbaar te worden. De natuur is grondig verwoest en de meest noodzakelijke menselijke behoeften worden streng gerantsoeneerd, water en voedsel zijn immers te kostbaar geworden om zomaar vrij in de handel te laten. Ook de toenemende kriminaliteit is een probleem geworden en daartegen strijdt Thorn als politieman. Op een dag moet hij zien uit te vissen waarom en door wie één van de aandeelhouders van de Soylent Company werd vermoord. Soylent Cie. is een firma die een nieuw soort voedsel introduceerde onder de naam «Soylent Green. Bij zijn speurwerk ontmoet Thorn veel tegenstand in de middens van de bevoor rechten. doch het is zijn vriend en assistent Sol die het raadsel gedeeltelijk oplost: net vóór zijn vrijwillige zelfmoord geeft hij zijn vriend een boodschap die alles duidelijk moet maken. Thorn gaat het allemaal zelf nog eens uitzoeken en komt achter het geheim van de Soylent Green, wat hem uiteraard niet goed bekomt. door hemzelf in beeld gebracht. Spelen ijverig mee: Gérard Depardieu, Miou-Miou, Patrick Dewaere en Jeanne Moreau. Wat Jeanne Moreau bezield heeft om aan deze domme klucht mee te werken mag Joost weten, het hele geval is zo idioot en banaal dat men zich gaat afvragen wat Bernard Blier ons wil duidelijk maken. Wat een ambiance! Wat een stemming! Dit zijn uitroepen die ons over de lippen kwamen, toen we de wekelijkse oudjesbijeen komst kwamen bezoeken. Inderdaad, het fabeltje dat oudere mensen stil en vergeten in een hoekje moeten wegkrui pen wordt hier volledig afge broken. Elke donderdagnamid dag komen de bejaarden uit Gijzegem en Hofstade samen in zaal Wimpie, gelegen in de Dorpsstraat en vroeger beho rende tot het domein van Kerelsburcht. Ze krijgen daar aan een heeldemokratische prijs (15 fr.) een beziekoek, een kreemkoek en koffie zoveel ze willen. Echt, een bezoek overwaard want wat een levenslust dat die mensen uitstralen! Neergezeten aan versierde tafelen werden we overstelpt met informatie. Een welbespraakt en guitig nonnetje vertelde ons dat ze wekelijks met 120 man hier samenkwamen, dat het tof was, en dat ze van alle kanten geschenken kregen (bv. hun nieuwjaar-, paas- en kerst geschenk). Maandelijks maak ten ze minstens één reis (ze In Frankrijk heeft de film een enorm sukses gekend en ook bij ons deed hij het niet slecht, waarschijnlijk omdat het er nogal losbandig aan toe gaat en de toeschouwer zich gemakkelijk met de hoofdpersonnages kan identificeren. Die doen immers niet veel meer dan auto's stelen en met de meiden (vrouwen kan men ze moeilijk noemen) rondscharrelen. Mensen die hun Franse woordenschat wat wilen verrijken zullen aan «Les Valseuses» veel plezier beleven, geen enkel woordenboek biedt een zo ruime keuze vieze woordjes. In het tweede filmforum van de KFL komt donderdag 3 oktober «CABARET» aan de beurt. Over de diepere inhoud van de film hoort U meer tijdens de inleiding die de film voorafgaat. Zelfs indien men de film enkel beschouwt als een verbijsterend visueel schouwspel (dat is het ook) dan kan men toch niet voorbijgaan aan de achtergronden van de periode waarin de film zich afspeelt. In het Berlijn van 1930 groeit immers het nazisme, aanvankelijk gevreesd als zuiveringsapparaat, doch later in een massale hysterische toestand toegejuicht. De sekwentie die dit best illustreert is die van het dorpsfeest waar een jong lid van de Hitlerjugend een propagandalied inzet, iets waarin hij aan vankelijk slechts aarzelend wordt gevolgd (door de jongeren eerst) doch enige tellen later wordt iedereen meegesleept door zijn jeugdige enthousiasme. Indien men bereid is een paar fouten en tekortkomingen over het hoofd te zien valt .deze science-fiction best mee, men mag er echter niet te diep over gaan nadenken want dan wordt men vlug onvoldaan. Alles bij elkaar geen uitschieter dus maar best genietbaar. In cinema Feestpaleis: «LES VALSEUSES», Nederlandse titel: «Speelt er mee» (uitdrukking die genoeg bekend is). Het gaat hier om de verfilming van een gelijknamige roman van Bertrand Blier, waren juist naar Ninove geweest en volgende week gaan ze naar Wieze Oktoberfeesten) en er was nog een zaaltje waar de kaarters hun geliefd spel speelden. Daar naartoegeleid door een kordon kranige zeventiger zagen we ernstig gekoncentreerde be- lotters bezig terwijl aan één tafeltje gilletjes opstegen. Daar waren 4 Wiezers bezig met Geuze en kaarten hun wekelijks spelletje te spelen (vier lachende «Lustige Wiezers, allemaal vrou wen, die niet stopten voor de laatste bezoeker zaal «Wimpie» had verlaten.) Deze Vrienden kring. van Gepensionneerden verschaft o.l.v. Frans Bodevijn, Robert Everaert, Madeleine Van Kaekenberghe, Clementine Vermoesen en Alice Everaert aan honderdvijftig oudjes vele gelukkige uren. Alle bejaarden zijn steeds hartelijk welkom, want de groep vergroot nog elke week! Ook bezoekers zijn wel kom, er is voor hen een buffet voorzien en de levenslust, die alle oudjes hier tentoon sprei den, werkt zo aanstekelijk dat ge tussen hen gaat zitten moppen tappen en met een gelukkig gemoed afscheid neemt! Bob Fosse regiseerde Liza Minnelli, Michael York, Helmut Griem en Joel Grey. Zijn personnages zijn stuk voor stuk karakters die iets te vertellen hebben in die prachtige sfeer van het cabaret. Vooral de ceremoniemeester, de man die de stukjes in het cabaret aan elkaar praat is fascinerend en soms zelfs i huiveringwekkend. In tegenstelling tot doorsnee-musicals waarin de liedjes en baletten enkel als bindend of ontspannend element worden gebruikt zijn de sketches in «Cabaret» zinvol verwerkt in het geheel en dus functioneel. Aangeraden dus! GUY DE LOMBAERT En daarmee hebben we dan eindelijk in Lede, wat Poliet reeds zovele jaren beloofde: we hebben ons «Aards Para dijs». Werd zaterdag ge opend. Voor de derde maal. Gemeentepersoneel, politie, brandweer enz. ledig den de eerste glazen. Vrijdag was er receptie Daar moest ge bij geweest zijn. Mooie meiskes dat er in dat «Aards Paradijs» rondlie pen zeg. Waauwü! Zouden er «Adammen» in de appel gebeten hebben? Zaterdag mochten al de anderen komen, die één van de twee eerste keren geen tijd, geen goesting... of geen uitnodiging hadden. Zij kregen een vuurwerk als toemaatje. Maar het regende Kcrmis-zoodag verliep zonder uitschieters Het regende Maandagnamid- I dag was er koers. Er waren wel enkele renners... maar geen kijkers Toen regende het niet. Het goot. Maandagavond weeral vuur werk... en weeral regen Dinsdag jaarmarkt... en maar gieten zeg! En intussen blijft Jong Lede aan de leiding staan, 't Schijnt dat ze jaloers zijn van die van Dendermonde en dit jaar ook niet willen verliezen. MARCOLE

De Voorpost | 1974 | | pagina 10