TER1INDENTWEE JAAR NA RE RRANR VIERING VAN EEUWELING TEMELDERT! RONKENDE MOTOREN TE MELDERT GDZEGEM DE T.V.MIS WAS DE WERKELIJKE APOTHEOSE 12 - 27/9/74 - De Voorpost Augustus 1972, vrijdagnacht voor de eerste bloemenfeeverkiezing in de Keizershallen: Jeugdhuis Terlinden wordt door vuur en waterschade totaal vernield. Een sigarettenpeukje dat nalatig werd weggeworpen en het nachtelijk uur waren voldoende om het vuur de kans te geven te ontstaan en zich uit te breiden, het werk van zovele jongeren in een handomdraai te vernielen. As, water en waardeloze restjes achterlatend. WAT IS GEWEEST: 1967 Een geboorte uit nawerking van een Chirobewe ging onder de naam St.-Anna- klub. Het wordt een vrienden groep, een basis. In een lokaal van de Chiro wordt het wat knusjes gemaakt om 's avonds wat na te kaarten over de aktiviteiten, ping-pong of kikker te spelen, gewoon wat samen te zitten. Op de hele wijk Sint- Anna is er immers geen enkele jeugdcafé. 20 maart 1971, de doopdag van het Jeugdhuis Terlinden. De jongens en meisjes van de Chiro zien dan toch de droom waar ze reeds vier jaar mee in hun achterhoofd rondlopen in ver vulling gaan, hun vriendenkring wordt uitgebreid en een nieuw jeugdhuis ontstaat. Meer en meer jongeren vinden hun weg naarTerlinden, het leeft. Er komt een zwerftocht per fiets door Vlaanderen, van Zeeuws- over Oost- en West- tot Frans- Vlaanderen met overnachtingen in jeugdherbergen, kerken, boerderijen.... Het hoogtepunt voor de twintig leden die de onvergetelijke week meemaak ten. In Brakel houdt men een studie weekend, waarom jeugdhuis- werk, met wie en door wie, krïstelijk geïnspireerd of plura listisch? Voor sportliefhebbers wordt een vis tocht op zee georganiseerd, wat meteen en vaste traditie wordt. Een reeks kleinkunstavonden worden ingezet met een optre den van niemand minder dan Zjef Van Uytsel. Er wordt aan amateurtoneel gedaan met de Scène, een groep wiens vuur sinds de brand op een laag pitje is gaan branden maar .met de nieuwe situatie wel weer zal opflakkeren. EN DAN... DE BRAND! Daarover zullen jullie wel kunnen vertellen? Mark De Schrijden Ja, meer dan genoeg. Het was vrijdag nacht rond 2.15 uur. Enkele mensen van de Etrimo hadden de vuurhaard gesignaleerd en ik werd wakker gemaakt. Alles haalde echter nog weinig uit. De ene brandweerwagen was op het kasteel terecht gekomen en de andere vond op het schooltje hierachter geen wateraanslui ting, de boel was om zeep. De bebouwde oppervlakte was toen ongeveer dezelfde als nu maar dan in een heel andere stijl. Het waren eigenlijk gewoon houten prefabs in tegenstelling tot de betonkonstruktie die nu werd gebruikt. Dereakties bij de leden. Hoe zou ik zeggen? In de put... maar toch werd op het moment dat we onze jeugddromen en werk in de vlammen zagen opgaan afspraak gemaakt om een nieuw jeugdhuis te bouwen. De handen werden in elkaar geslagen en i.p.v. te zeggen, ons jeugdhuis brand af, 't is gedaan hebben we direkt, weliswaar met de tranen in de ogen, kontakten gelegd en afspraken gemaakt. Waar werd een onderkomen gevonden? Dezelfde nacht nog werden dus enkele afspraken gemaakt en kregen we van de pastoor en de heer Geerinckx (van 't kasteel- ken) de belofte dat we in de kasteelschuur een onderkomen zouden vinden. Wat dan ook gebeurd is, en waar we daags daarna (kwade tongen zullen wellicht over opgezet spel gerod deld hebben) reeds zijn inge gaan. Enkele meubels die nog- bruikbaar waren werden over gebracht, voor de rest impro viseerden we wat. Wat bleef er over? Weinig, instuif en keuken wer den totaal vernield en aan het atelier en sekretariaat werd waterschade aangericht. Dat betekende twee jaar gesukkel, nieuwe leden vonden immers moeilijk de weg naar de «nood- instuif» maar toch bleef alles draaien en kregen de nieuwe bouwplannen vrij vlug gestalte. Waarom nog maar eens een nieuw jeugdhuis in het Aals- terse? Mark: Kijk, het is hier een jonge parochie met veel jonge mensen die hier nagenoeg geen ontspan ningsmogelijkheden vinden. Pol Nijs: Deze wijk heeft trouwens een eigenheid, het was hier vroeger goed en we vonden het belangrijk dat er in een wijk als deze wat gebeurt, dat zich niet alles in het centrum van de stad dient af te spelen maar er in eigen straatje ook leven komt. Mark: Trouwens tussen de Vijf huizen en Sint-Jorisklub vind je wat jeugdhuiswerk betreft eigenlijk niet zoveel. Pol: Ook was tijdens de periode na de brand een duidelijkere kijk gegroeid op wat jeugd huiswerk wel inhoudt. Niet alleen een café openhouden en dergelijke, zodat we nu wellicht de zaken beter hebben kunnen aanpakken, meer bestudeerd, besproken, overwogen, gemoti veerd. Meer dan een jeugdhuis? Ik heb wel dat gevoel, zo ligt er in de belottersklub van de ouders wellicht reeds een prille groei, een embryo, voor een embryo, voor een buurtwerking. Alles evolueert immers meer in de richting van een buurt-centrum. Mark: Het is wel nooit expliciet gezegd, maar de ouders wijf ren hier steeds hartelijk welkom. Er zou zich nooit iemand gegeneerd hebben wanneer enkele vijfti gers wat kwamen drinken of eens kwamen kijken waar «hun gasten zitten». Dergelijke kon takten waren gewoonlijk positief en vele volwassenen op de wijk houden er aan op geregeld eens binnen te stappen. Pol: Als eerste positief punt heb je dus die belottingsavonden die de ouders zelf organiseren, maar ook is er van hun kant heel wat belangstelling wanneer we tij dens het operetteseizoen al eens een bus naar de Gentse Opera inleggen. Er zijn trouwens ook enkele «ouderen» die willen mee werken met de opgravingsploeg, een der eerste misschien wat zonderlinge hobbyclubs die een tijdje geleden erg aktief was en binnenkort wel weer van de grond of liever in de grond komt. Ook is er medewerking op allerlei ander vlak, zo zullen tijdens de openingsdagen enkele ouders meehelpen in bar en keukendienst. Zie je de toekomst van een jeugdhuis nog zitten in de formule: 16 hobbyklubs rato van 2 leden per klub? MarkNee daar zit niks meer in. Pol: Ik zie ons alleszins geen nieuwe Sint-Joris worden. Mark: Bij ons kan je t.o.v. andere jeugdhuizen die op papier misschien allemaal die klubs hebben, zeggen dat er een drietal hobbyklubs écht werken. Opgravingen, atelier en foto- kiub. Binnenkort wordt ook een laskursus ingelegd, dat bleek wel nodig tijdens de werken, eq we denken dat dergelijke aktivi teiten meer zin hebben dan keramiek bijvoorbeeld. Pol: Wat hier belangrijk is, is de sfeer. In vergelijking met andere plaatsen is er trouwens veel medewerking der leden. Deze sfeer is belangrijk en ook maar mogelijk omdat we in een wijk zijn gelegen. Kijk naar Sint-Joris: die liggen in het centrum en men komt er van alle kanten naartoe maar voelt zich daardoor nog niet aan elkaar gebonden. Bij ons is alles afgestemd op de groep in zijn geheel, neem bijvoorbeeld het atelier, je kan er weliswaar ook voor jezelf wat- in elkaar knut selen, maar anderzijds is het ook zinvol in het jeugdhuis gebeuren ingeschakeld. Tafels en stoeltjes werden er bijyoorbeeld vervaar digd... Ik wil nu ook niet zeggen dat eens pottenbakken niet intere- sant kan zijn maar vind niet zo direkt een verband tussen derge lijke aktiviteiten en het jeugd huis. Wat dit laatste betreft hadden ook wij een beetje de indruk dat men het hier bij het rechte eind had. Terwijl enkele jongeren de laatste hand legden aan de elek trische installatie werd door de filmploeg muziek gevoegd bij hun 8mm opnamen over 2 jaar Terlinden. Ook de keuken waar een kookploeg zich mee inlaat zal binnenkort ten dienste staan van de hele groep: je zal er wekelijks voor een brochet, een utismijter of een ander snack terecht kunnen. En de demokratie in de groep? Min of meer georganizeerd, er zijn regelmatig openklubverga- deringen en een vlotwerkende animatieploeg. Verder is een beheerraad die zich dan toch niet al te veel inlaat met de wijze waarop we in konkreto het jeugdhuiswerk trachten waar te maken. In de brochure Jeugd '74 uitgegeven door VeJa (Verenig de jeugdwerken Aalst) worden jullie ook vermeld. Men ver meldt: «Kristelijke inspiratie is voor hen, vanuit de beleving van het evangelie, meebouwen aan een wereld waar het goed is om te leven voor iedereen. Daarom ook willen ze geen gesloten kringen vormen, wel integendeel! Vooral wat betreft «open jeugdwerk» is Openheid een fundamentele keuze: ieder een kan toetreden. Het komt er op aan wederzijds eikaars opinie te respekteren, zonder echter afbreuk te doen aan eigenheid en filosofische grondslag. Moet deze filosofische grondslag dus altijd en ten allen prijze gerespekteerd worden? Pol: Het is een heel rekbare uitdrukking waar lang werd over gediskussieert en waar uitein delijk wel iedereen kon achter staan. De meningen in de klub zullen wat dat betreft immers ook wel verschillend zijn. Wat je daar juist onder verstaat, die ideologie respekteren kan je op alle manieren interpreteren zoals ook met dat woord kris- telijk. D.w.z. Er zullen zo een hele reeks zaken ziin die voor mi j kristelijk zijn maar door andere katolieken zo niet benaderd worden. Dus m.a.w. als ik vanuit die optiek iets onderneem kan het zijn dat de parochie daar tegen zal reageren en beide zaken moeten in feite mogelijk zijn. Hoewel naar mijn mening dergelijke situaties wel zichzelf zullen uitwijzen. Geloof je'r in om vanuit deze basis een jeugd en buurthuis werk op te richten voor alleman? Wat versta je onder pluralisme? Ik vind dat wat daar' in dat blad je staat niet zo belangrijk is. Wat van belang is is dat er hier mensen zich voor iets inzetten en naar mijn mening mag hier net zo goed als een studieavond over het kristendom er een doorgaan over wat het marxisme ons leert. Ik hoop dat dat zal kunnen. We zullen het proberen, het is gewoon belangrijk en lukt het niet, verzet men zich daartegen, wel ja dan kuis ik mijn «schup» af. Wat is voor jullie belangrijk? De ontspanningsgelegenheid, de menselijke kontakten. Er zijn zo reeds heel wat jongeren en ook ouderen die via het klubleven elkaar leerden kennen. Verder zijn er hier een aantal mensen CSV-minded en wellicht gebeu ren hier gelijklopende zaken. Maar je kan hier moeilijk iets plannen, we vertrekken met mensen van hier (wat het doel is) en niet door mensen aan te trekken met reeds een bepaalde levensvisie. Wat is er belangrijk vanuit deze optiek? Dat er iets gebeurd in deze wijk, dat ze herleeft, dat er eens goed ge lachen en geschreid kan worden. Dat er samen iets kan aangepakt worden als er een of andere zaak op de parochie niet al te pluis is. We zijn geen aktiegroep maar er hoort wel aktie bij het jeugd huiswerk waarachter daarom niet altijd iedereen staat. Wat gebeurt er met de- schuur waar de noodklub was? De scouts hebben daar enkele lokalen bijgekregen en dan is er nog een of andere afgescheurde petanqueklub die hoe ze't arrangeerden weet ik ook niet maar wellicht met een beetje politiek gefoefel hun intrek namen. Een verkeken kans voor jullie? Er waren van onze zijde plannen om samen met andere Aalsterse organisaties daar iets uit te bouwen voor studieweek-ends of eventueel een jeugdherberg om dat op dat vlak te Aalst niets voorzien is. Het is dus niet alleen voor ons een verkeken kans maar voor de gehele gemeen schap. Vanwaar kwamen de fond senvoorde nieuwe gebouwen? Het grootste bedrag kwam van de parochie die eigenares is van de gebouwen en aan wie we een soort huurgeld betalen. Verder was er ook nog de brand verzekering en de klubk^s. Intussen deden we ook een aanvraag om als jeugdhuis erkend te worden en dat komt er waarschijnlijk wel door, enfin ik vind toch dat we dat verdienen. Aangesloten bij VEJA? Nee, maar we hebben wel mee gewerkt aan dé uitgave van de infofolder: Jeugd '74. Wij zien immers niet zo meteen het nut in van een aansluiting en zijn liever volledig zelfstandig, wat natuur lijk geen solidariteit uitsluit. OPENINGSPROGRAMMA: Vrijdag 27 september: Voor- Jeugdhuis Teriinden, centrum voor buurtwerking?(lb) opening met toast en drink om 20.30 uur. Zaterdag 28 september: Om 14.30 uur: sportontmoeting met volleyen basket. Om 19.30 uur: Reuze openingsdansavond. Zondag 29 september: Om 11 uur Basketfinale Om 14.30 uur: Open klubna- middag met tentoonstelling, informatie, film en dia's. Ieder een is welkom. Om 20 uur Vlaamse Popavond met optre den van de Kris De Bruyns- groep (Ex Lamp Lazerus en Kris) met voor tussen en na het optreden rock, pop en blues discotheek. Kaarten 50 fr. voorverkoop 40 fr. Jeugdhuis Terlinden is gelegen naast het Kasteel Terlinden in de Silvain Van der Guchtlaan te Aalst. WIP OOK EENS BINNEN Uiteraard zijn we de nieuwe gebouwen maar eens gaan bezoeken. Juist naast de kasteel ingang van het park Terlinden vind je een smal wegje dat je naar het jeugdhuis brengt. In de grote tuin voor het jeugd huis waren enkelen druk in de aarde aan het woelen, er komt een grasveld met banken en hopelijk mettertijd een volley plein. De instuif 8m bij 13,5 m geeft via schuiframen met zijn grootste lengte uit op deze lusttuin- in-wording. Schuifwanden ver- schaffen toegang tot een kleiner vergaderlokaal en een hobby-. klubzaaltje. Daarachter vind je een fotolab en het ruime atelier waar men over heel wat ge-P reedschappen kan beschikken. Per Verder zijn er nog wasplaatsenj/nj en dames en heren toiletten omj7.; natuurlijk de sekretariaatsruim-jjoc te niet te vergeten. en Deze indeling gaf ons een indrukt zeer funktioneel opgebouwd te|®t' zijn, wellicht een gevolg van deFer samenwerking tussen architektl0^ en animatieploeg. Een jeugd huis dat een bezoek overwaardeer is. Ion LIEVEN MATTHIEUfö. ling l7i Toen ik verleden zaterdagvoormiddag de man die op 18 oktober a.s. voor de honderdste maal verjaart eens ging bezoeken herkende h(j me dadelijk, noemde hij me bij mijn naam en at toen verder smakelijk zijn ontbijt: twee grote boterhammen met konflluur. Ook zijn koffietas hanteerde hij normaal en toonde dus weinig van zjjn beheersing en behendigheid te hebben verspeeld door zijn hoge ouderdom. Zijn schoondochter Clemence vertroetelt hem immers ten zeerste en is er terecht fier op haar schoonvader dagelijks te mogen «soigneren» zodat hij er steeds netjes voorkomt. Wat betreft de viering van deze kranige ouderling op zaterdag 19 oktober staken we op verschillende plaatsen ons licht op doch voorlopig blijven de détails nog achterwege. Het programma is nog niet volledig afgelijnd. Wel staat echter vast dat alle verenigingen principieel enthousiast meewerken en hun steentje willen bijbrengen bij deze viering. Het loont ook wel de moeite want nog geen enkel Meldertenaar wist af van een vroeger te Meldert gevierd eeuw feest. Zorgen voor een nauwkeurig, getimerd en gekoördineerd pro gramma voor deze Meldertse hoogdag is dan een zorg voor het Geburenkomitee met o.d. Jos Mattens, Roger Van Keer, Roger Van den Broeck, Roger Van den Bossche, Jos Maes- schalck, Walter Moyson, Gusta De Coster en André Van Nieuwenborgh. Wel staat reeds vast, zoals blijkt uit de uitnodigingen door de familie verstuurd, dat de Plech tige Eucharistieviering als dank mis doorgaat in de kerk te Meldert te 10.30 uur en dat ze muzikaal zal verzorgd worden door het vierstemmig capella- koor van de Culturele kring. Het wordt een koncelebratie met zoveel mogelijk priesters afkom stig van Meldert, dus samen met E.H. Pastoor Standaerd en Medepastoor Hebbelinck. Op Doment werd reeds een rond- haling in de huizen gedaan en met de omgehaalde som blijkt wel een en ander te doen Alleszins zorgt de buurt voor een prachtige versiering met sparren en wimpels en aan de bevolking wordt aan ook gevraagd min stens hun huis te bevlaggen. In stoet, waarschijnlijk begeleid door een fanfare en omgefleurd door een reeks bontversierde fietsen, gaat de tocht dan naai de parochiekerk, de familie ir een oude koets met paard, de&n eeuweling zelf per auto en waar|2 schijnlijk dan nog wel een hee^iet speciale. Na de Mis volgt dan een recepti»0' op het gemeentehuis en danjwi komt het feestmaal dat delO familie thuis houdt en voor deTia buurt komt er dan een aoliqer namiddag. 15 Te 18 uur brengt de Koninklijke|n{ Fanfare St. Cecilia een sérénadefle met toespraak en te 19.30 uun8 doet de Fanfare St. Cecilia dai hetzelfde. Als de zon van di partij is, wat ieder Meldertenaai van harte hoopt, wordt het vooi Alfons en de familie in bijzonder en voor de gansi Meldertse gemeenschap onvergetelijke dag. Alfons. het beste, en... houd U^tr kloek! Rul J.Mjcf Bij «Stineke» is er wel reeds enkele keren een cross ge weest maar dan een cyclo cross, en dit evenement herhaalt zich dit jaar en wel op maandag 11 november in de Putstraat. Een auto-rodeo, ingericht door de gebroeders Pieters, was er ook reeds in de Zavelput doch nu, a.s. zon dag 29 september pakt men te Meldert uit met ae eerste MOTO-CROSS en dan nog wel een internationale met niet minder dan 180 deelne mers aan de start. Inrichters zijn de bestuurs leden van de Tuf-Tuf-Klub te Erembodegem die zich als doel stellen de motorsport te bevorderen en meer spe ciaal dan een steun zo zowel materieel ais moreel te zijn voor de gebroeders de Witte, zijnde Willy, interna tionaal, 1e in het regelma tigheidsklassement met de meeste overwinningen dit jaar (10), Johny senior, mo gelijk heroptredend na kwet suur, en Tony, nieuweling. Door toedoen van een hun ner vurigste supporters A- lois D'Herdt en door de bereidwilligheid van het echtpaar Jozef Pieters-Ger- maine Roggeman kan de cross doorgaan op een prachtig terrein van 2 hecta re achter het huis van J. Pieters in de Domentstraat, nr4. Koersleider Van Craen, afgevaardigde van de Belgi sche Liefhebbers Motor sportbond, legde ons nader uit waarover het juist gaat Zoals reeds gezegd komen een zeer groot aantal deel nemers aan de start. De motoren zullen de ganse dag ronken en reeds te 12.45 uur gaat de eerste koers van start. De deelnemers zijn verdeeld in volgende kategorieën 1. kategorie 125 cc met zowel juniors als seniors. 2. kategorie nieuwelingen. 3. kategorie juniors. 4. kategorie seniors. 5. internationalen. In de eerste vier kategorieën zijn er steeds twee reeksen te betwisten terwijl de inter nationalen er drie rijden wat dus een totaal maakt van elf reeksen. Er zal dus wel wat te zien zijn! Bovendien is wat hier komt bijna een primeur want na Herzele op zondag 22 sep tember is het de eerste maal dat de nieuwe kampioen nen 1974 optreden. Waar schijnlijk wacht de nieuwe kampioenen dan vanwege de organisatoren wel een kleine attentie! Einde van de keors is voorzien rond 17.4 uur. Voorzitter van de Tuf-Tuf klub is de heer Albert Lie- vens die zich met zijn be stuur waaronder ondervoor zitter Frans De Witte, sekre- taris jan De Schuyfeleer, schatbewaarder Kris Boe- lensen, kommissarissen Jo zef De Tendt, Alfons De Bisschop, Willy Plas en René, fel inspant om deze manifestatie op te drijven tot iets van de bovenste plank. Als het weer hen nu enigzins genadig is wordt het voor de liefhebbers van de zware ronkende tuigen iets om van tesnoeoen! Hendez-vous dus zondag 29 septemberte 12.45 uur in de Domentstraat. J.M. De prachtige geslaagde T.V. Mis werd een eervolle en apotheose van de gespreide eeuwfeesten en talloze kijkers ii Vlaanderen hebben met de Gijzegemse parochianen meegeleefd ii hun vreugde om het bezit van de onvolprezen parochiekerk. He sukses van deze viering is vooral te danken aan het erekomitee da naast het beschermkomitee en het werkkomitee samen met all®1 Gijzegemnaars aan het welslagen meewerkte. Zelfs de BRT-ploei"r onder leiding van de heer Bodson was opgezet met deze puik Vf organisatie, wat zeker een hele referentie is. Deze organisatie werd met veel luister in de «Codex Historicus» (he geschiedenisboek van onze parochie) opgetekend, en daarbij wen El zeker de welwillende medewerking van het Sint-Martinuskoor en he®k Sint-Vincentiuskoor niet vergeten. Vooral dit laatste koor o.l.v V" Zuster Elisabeth maakte indruk. Bestaande uit meisjes van rond 1 n jaar, heeft Zuster Elisabeth een koor opgebouwd dat mag gehoon worden. Zonder een voorselektie door te voeren, hebben deze jong( meisjes zich geoefend (vooral op schoolfeestjes en parochial aktiviteiten) en onder leiding van Zuster Elisabeth kwamen ze to deze prachtprestatie! Een eresaluut voor hen en alle medewerkers dii Gijzegem een positieve weerklank in Vlaanderen hebbel

De Voorpost | 1974 | | pagina 12