ANNE-MARIE VAN HOORICK: OVERTUIGEND, GEËNGAGEERD OPEN DOEK VOOR EEN BOEK DERAMKONING JAN PHILIPS IN 'T APOSTELKEN AALST «PAN»'S SEIZOEN AANVANG 24 - 27/9/74- De Voorpost GRAFIEK ALS KOMMUNIKATIEMIDDEL taat van een impressie die in haar hart en geest draagt, waar het groeit tot het volwaardig en schetsend op papier komt. Al heel vlug zet ze de tekening op een zinken plaat bedekt met een laag matte vernis. Koperen platen zijn zo duur, vandaar het gebruik van zink. De tekening groeit verder, het hanteren van de naald vereist een grote vaardigheid, elke lijn staat er voor eeuwig op. En juist deze techniekis de reden waarom zij etsen boven schilderen ver koos. Bij schilderijen kun je steeds een kleur boven een ander kleur bedekken als het geheel je niet voldoet, zegt Anne-Marie. Men moef geen klassieke studiën af hebben om zich de geschiedenis van Het houten paard van Troje te herinneren. Tien jaar lang hadden Aga memnon, Menelaos, Achilleus Ajax. Nestor en"Odysseus met hun Griekse troepen vruchte loos Troje belegerd, toen de listenrijke en gewiekste Odys seus een machtig groot houten paard liet timmeren, het vulde met Griekse krijgers en het eenzaam op het strand achter liet. Daarna liet de Griekse schepen terugvaren, zodoende de definitieve aftocht vein zend. Daarop haalden de Tro janen het paard binnen hun muren, als een soort oorlogs buit. De rest van het verhaal is gekend: de honingtong Odys seus haalde Helena ertoe over de stad volledig uit te leveren, waarna een der grootste bloed baden uit de Griekse geschie denis ontstond. Om Helena van Sparta was het tenslotte allemaal begonnen: zij was de vrouw van Menelaos en werd door de Trojaanse koningszoon Priamos te Spar ta weggehaald, toen die er als gast van Menelaos was uitge nodigd. Een dergelijke smaad moest natuurlijk gewroken worden: Menelaos organiseer de het beleg van het trotse en onoverwinnelijk geachte Troje, gelegen bij de kust van het huidige Turkije. Een der meest beruchte deel nemers aan het beleg is de machtige Agamemnon, ko ning van Mykene, waar gedu rende de bijna tien jaar durende afwezigheid van Agamemnon diens vrouw Kly- taimnestra regeert, recht, orde en welvaart brengt en som mige vroegere gewoonten op nieuw invoert: Myk'ene wordt opnieuw een matriarchaat. Hierdoor krijgt de eredienst van De Moeder op nieuw voorrang op die an de stad geregeerd door een koningin, naast wie de konin gen komen en gaan, telkens voor één jaar, van midzomer tot midzomer. Naast de mach tige Klytaimnestra zitten nu zowel ketellappers als konings zonen op de troon. Op midzomer worden zij ge kroond nadat zij overwinnaar werden in het hiervoor inge richt tornooi, een jaar later worden zij de dood ingejaagd op een renwagen! getooid met een ramkroon. Daarom noemt men hen «ramkoningen». Op de achtergrond van die geschiedkundige gegevens plaatst Rose Gronon haar De ramkoning (Uitgeverij De Clauaert, Leuven). De harde en ontoegankelijke Klytaim nestra is bitter ontstemd over de verwaandheid van Aga memnon, verbitterd ook om de wijze waarop Agememnon zijn oudste dochter Iphigeneia als zoenoffer laat sterven bij de aanvang van de Trojaanse oorlog, beledigd tenslotte om zijn gedrag tijdens die oorlog. Daarom besluit ze dat Aga memnon nooit meer met haar het bed zal delen, noch de troon te Mykene. Bij zijn terugkeer zal ze hem doden, de ramkoningen zullen zijn plaats blijven bezetten en de vrouw zal de stad blijven besturen zoals het vandaag de dag nog gebeurt op enkele eilanden in de Japanse Zee de koningin gaat haar eigen weg. Dit nieuwe evenwicht komt echter in gevaar op het ogen blik dat Aigist, een vertrou weling op Klytaimnestra's hof, de ramkoning wordt. Klytaim nestra weet dat zij hem nooit de dood zal kunnen inzenden, zij houdt van hem, hij is eerlijk en moedig en hij is ook haar steun in de zware psycholo gische strijd die zij moet voeren tegenover Agamemnon, wiens triomfantelijke terugkeer uit Troje inmiddels is aange kondigd. Even steunt zij zelfs geheel op Aigist: Ik vecht niet meer, ik ben te moe. Ik heb de grendel weggeschoven: dat het lot nu tussen beiden beslist, tussen Aigist en Agamemnon. Het lot of de Almachtige Zeus, als die bestaat. Toch zal zijzelf uiteindelijk het lot ten voordele van Aigist bepalen: zij ver moordt Agamemnon en laat zijn hele aanhang uitroeien. Pas als zijzelf door haar zoon Orestes vermoord wordt, is de duivelskring van het geweld opnieuw gesloten. Het verruk kelijk zonnige Griekenland van de Oudheid was geen paradijs, maar een oord van wraak en moord. FRANS-JOS VERDOODT Afgewerkt krijgt de plaat een bad in salpeterzuur, hoe langer de badduur, hoe zwarter de te kening zal worden. De plaat wordt in een oven verwarmd en tenslotte wrijft ze met haar vingers de plaat in met inkt. Zijn alle delen van de tekening goed bewerkt dan wordt eerst met gaasdoek, later met de handpalm, de overtollige inkt verwijderd. Nu wordt de plaat op de drukpers gelegd. Momenteel installeert Anne Marie zich in een nieuw opge trokken bijgebouw waar zij in december de nieuwe etspers van het Krauser-type ver wacht, die haar zal toelaten opnieuw te zoeken en te expe rimenteren. Ik hou van abstrakt. Op onze vraag welke haar fa voriete kunstenaars zijn ant woordde zij: «Ik ken geen favo riete kunstenaars, ik hou van abstrakt, pop-art, vanaf net ogenblik dat het indruk maakt, iets achterlaat, is dit voldoen de. Wat vind je goede grafiek? Het moet origineel zijn van vlakverdeling. De kleuren moe ten goed zijn, al zijn ze bijge kleurd of gedrukt. En vooral wat mijn persoonlijk werk be- ANNE-MARIE VAN HOORICK Zij is de 27-jarige dochter van volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick. Ze studeerde aan RHITO Aalst, Hogere Secun daire Afdeling, sierkunsten, en trok daarna naar Gent, waar ze gedurende vier jaar in de ge heimen van de graveerkunst ingewijd werd door Pierre Vle- rick (huidig direkteur van de akademie te Gent) Paul Van Gijseghem, Jan Cox (toen gastleraar etsen), Roger Wit- tevrongel, Gordon Gérard (goud en linosnede) en Karei Geirlandt. Stuk voor stuk be kende grote namen in de kun stenaarswereld hebben deze leraars haar toch niet beïn vloed. KONSTRUKT1VISTISCH Ook voor schilderen had Anne-Marie interesse. Gedu rende twee jaar verdeelde ze haar akademietijd tussen de schilderles 's morgens en het etsen in de namiddag. Tot de verplichte hervorming in het kunstonderwijs haar geen keuze meer liet en zij uiteinde lijk definitief moest kiezen. Uit die schildersepisode die zij startte met stillevens, vervolle digde met naaktstudies, sproot een tentoonstelling voort. Als eerstejaars studente aan de akademie, waar de leraars haar volledige vrijheid lieten, was dit reeds een hele kracht toer. In die tijd loste ik alles kortst ruktivistisch op, zegt Anne-Marie, ik gebruikte helle kleuren rechtstreeks uit de tu be. Tijdens die tentoonstelling in de galerij Drieghe te Wetteren in samenwerking met Louis Paul Boon, verkocht zij alles aan spotprijzen (vergeleken met wat nu door beginnende kunstenaars geprijst wordt). Momenteel blijft haar schilder- saktiviteit beperkt tot het in émail steken van haar kasten waar zij als versiering o.a. een verzameling vlaggen opbracht, illustratie van de vele landen waar zij door reisde. GEËNGAGEERD Toen ze in 1970 ditmaal defini tief de grafische richting in sloeg verdiepte zij zich in hoogdruk, vlakdruk, diepdruk, fotografie en zeefdruk en pro beerde de moeilijke techniek te beheersen. Met pa in de politiek, het milieu waarin zij leefde, de vele men sen die zij daarin ontmoette en het kontakt dat zij met uiteen lopende problemen had, zon der mij vast te houden aan een bepaalde kleur zegt Anne- Marie, kon het ook moeilijk an ders of in haar werk vond men cfie alledaagse problemen sterk terug. Tema's als «Sta kerspiket», «Maffia», «De tredmolen», «Botsing» houden een boodschap in zich. Was de techniek haar eerste bekom mernis en kwam de inhoud slechts op het tweede plan, dan zal zij nu met haar sterk persoonlijke mening de maat schappij met een uiterst kri tisch oog gaan bekijken en zal zij haar kunst volledig in dienst stellen van de boodschap, de aanklacht die zij als sterk over tuigende kunstenares er in wenst te leggen. TECHNIEK Elk werk dat ze voortbrengt heeft een ziel mee. Het resul- Was het enkele jaren terug zo dat grafiek als tweederangs- kunst werd aanzien dan wordt deze zeker geen gemakkelijke discipline meer en meer gunstig onthaald. In feite bestond grafiek reeds van in de tijd als de mensen in grotten Ze drukten op de rotswanden de handen gedompeld in een natuurlijk produkt. De eerste grafische werken dateren Grafiek of met geleerde woor den «Arts Multiplicata» heeft een tijd stand gehouden en werd zelfs een tijd lang in de oude kunst gebruikt als «publi- katie» van een schilderij, een model van een schilderij. De grafiek kreeg een zelfstan dig bestaan maar kende nooit zo'n bijval als het schilderij. De vraag «waarom» laten we in het midden. Momenteel ken nen de grafici meer geluk. Hun kunstvorm wordt geappreci eerd en zelfs gesteund door de Staat. Ook het publiek brengt interesse op. En heel dikwijls krijgen grafieken die veelal goedkoper zijn, de belangstel ling van de kunstliefhebber die het steeds duurder wordende schilderij door een qua kunst waarde gelijkgesteld grafisch werk vervangt. uit de Middeleeuwen. Uit blokken hout werden letters en later ook tekeningen gesneden en gekapt, met inkt bedekt en zo afgedrukt. Deze techniek ligt aan de basis van de boekdrukkunst en de grafiek. Steeds verder zoekend vond men de koperplaat Hieruit ontwikkelde zich een uitgebreide verscheidenheid van grafische technieken. treft, het moet een boodschap achterlaten. Hoe staan de officiële instan ties t.o.v. grafiek? Aan de akademie krijg je er een fantastisch idee over. Eens thuis en op jezelf aangewezen komen de problemen. Een drukpers vereist een kapitaal, veel groter dan de kostprijs van het materiaal dat een schilder zich dient aan te schaffen. In Amsterdam bestaat gelukkig een discount voor kunstenaars waar je aan een zeer voorde lige prijs een pers kunt kopen. Van de staat zelf kan ik niet klagen. Ik kreeg eens een werkbeurs van 15.000 F, opd rachten werden me bezorgd, er werd een schilderij aangekocht en een zevental etsen. Wellicht bekom ik ook een tussenkomst bij de aankoop van mijn druk pers. Zit je vader er voor een deel tussen? Ik geloof het niet. Als officiëlen iets in je werk zien dan staan de kansen voor iedereen gelijk. Je aanvoelen, moet natuurlijk buiten komen met je werk. Regelmatig ver- ROEL VAN DE PI schijnen ook omzendbrie un die de grafici uitnodigen aa| een wedstrijd deel te nen Qn Verder is er nog het Frans [e sereelcentrum waar wonin je, ter beschikking voor grafie hun huishouden worden steld. In een gemeenschap, lijk atelier worden allerlei di persen ter beschikking gest e Het werk van Anne-Marieaai Hoorick getuigt van een r ©h< observatiegeest, een ste\ eni Aalst Wanneer het kultureel ontmoetingscentrum 't Apostelken zijn ruimten afstaat voor een expositie, dan was dit steeds een waarborg voor goed, zij het dan dikwijls traditioneel werk. In deze traditie is nu plots verandering gekomen met het onrijpe werk van de onrijpe kunstenaar Jan Philips. Vrijdag 20 september maakten we de vernissage mee in een der vergaderzalen van het cen trum. Voor een geringe pu blieke belangstelling had de befaamde marinist Fons Ma- charis een tiental minuten de tijd gekregen om een inleiding klaar te stomen. Macharis meende drie strek kingen te kunnen opmerken, namelijk een deel werken die ruiken naar de kubistische pe riode van Bracke en Picasso, een paar treurige klowns, die naar Macharis schenen te la chen en een reeks objekten die slechts een kommentaar «stop daarmee» opleverden. Geen van deze werken kan bekoren. Het kubistisch werk is slechts een afgietsel van wat het zou kunnen worden, en laat tech nisch zeer veel te wensen over. De klowns laten wel een ex pressie achter, maar zijn onrijp voor een tentoonstelling. De objekten bestaande uit oude afgediende voorwerpen als een cirkelzaag, gemon teerd op een gele fond (golden record), een hamer en een stikkel op een genuanceerde rode achtergrond (kommunis- tisch blok), Macharis zag hierin de zuiverheid en de reinheid van de kunstenaar. Sommige samenstellingen wekten hoogstens de lachluet- op, zijn misschien wel humoris tisch weergegeven, maar als dit kunst heet Ze zijn zeer zeker geen bewijs van de gave van zuiverheid en reinheid die Macharis de jonge kunstenaar wil toespelen. Jan Philips is nog jong en moet nog veel leren horen we van de inleider. Inderdaad, zagen we zo. Maar of hij er wel goed aan doet dergelijke gewrochten te gen nog hoge prijzen ook, aan het publiek te tonen, blijft een andere zaakhet is de ziekte van de jonge artiest, die vlug wat werk klaarstoomt, hoge prijzen vraagt om op deze ma nier een vlugge doorbraak te forceren. Voor ons blijft het steeds een zaak van beheers eerst de techniek, zoek dan een richting, meer dan één of geen, maar toon iets dat de moeite van het bekijken waard De tentoonstelling blijft ge opend dagelijks van 10 tot 19 uur. Donderdag gesloten. ROEL VAN DE PLAS De hergeboorte van PAN, medio vorig seizoen, in de lokalen van de CSV, Welle- kensstraat te Aalst, bleef niet beperkt tot de roes van de openingsaktiviteiten, doch vanaf eind september werkt PAN tot volgende zomervakantie bestendig aan. Het begint reeds volop la PAN, en dit met een griezelfilm op vrijdag 27 en zondag 29 september tel kens om 20 uur, van George Romere «The night ot tne Living Dead». Een film die in eksklusiviteit voor het eerst te Aalst gedraaid wordt. Deze prent die onderschei den werd door de «Film Department of New York's Museum of Modern Art» handelt over de hel die losbarst wanneer door een ongekende straling de do den terugkeren en beschik ken over een ongewone macht». Een film die het griezelgenre vernieuwt en geheel In de lijn van de bedoeling van de fllmklub Pan ligt, die voor ogen heeft een alternatief te vormen voor het huidige filmaanbod te Aalst. Zo komen oo k nog aan bod binnenkort: Das Cabinet des drs Caligari, Der Blaue Engel van Joseph Sternberg en Themrock met Michel Piccoli in de hoofd rol. PAN is niet zo ruim, slechts een tachtigtal gega digden kunnen de film per vertoning bijwonen, vandaar dat de reservatie van plaat sen zich opdringt. Dat kan telefonisch op nummer 053/ 70.28.71 en een zitplaats kost 30 fr. De teaterafdeling van de PAN herneemt op woensdag 2 oktober en volgende woensdagen telkens om 21 uur «De Les» van Eugène lonesco. Ook hier dringt reservatie - slechts een vijf tigtal plaatsen - zich op. De prijs: 25fr.(jv) Jan Philips in 't Apostelken.(lb) GRAFICUS LUCPIRON IN GALERIJ PIETER COECKE Bij een eerste kennismaking van het verfijnde grafisch werk van de 23-jarige Vlaming Luc Piron, is het moeilijk een glo bale indruk in enkele zinnen te vatten. Het valt ons op dat hij enerzijds op zoek is gegaan naar het wonderbaarlijke, het fantastische, de droomwereld en anderzijds dat hij blijft han gen bij het Vlaamse tema, de Vlaamse situaties, de folklore, de gebeurtenissen. Een literaire begeleiding als «Soft Magie, Egyptische Duis ternis en Hypnotiseur» doen vreemd aan en bevestigen het vermoeden dat het hier om werk gaat dat veelal voorkomt in een droomwereld, waarin de mens een naïef wezentje, nogal nietig en argeloos ver wonderd midden werkelijke en onwerkelijke dingen onbegrij pend om zich heen staart. Luc Piron is een naïef kunste naar, met een belangstelling voor het alledaagse, het volks leven, de folklore. Deze tema's waarin veel per sonages voorkomen verwerkt hij in zijn verbeelding tot fantas tische taferelen. Een speciale liefde heeft hij voor het cirkus en zijn entoera- ge. De werken «Soft Magie» een samenstelling van zeven gekleurde etsen tonen vooral klowns en beren. Verder is ook een reeks wer ken gewijd aan Zwitserier «SchlossThun», «Switzeri Holiday Paradise», «Mi hom» waarin het landschap achtergrond in tegensteferv met zijn ander werk duicjtap herkenbaar is. Fantastii et elementen als vliegende rert sen zijn hier ingeschakeld Oude paleizen, vervi ruïnes vormen het vreemcj, kor in «Palazzo Cognilio» $eU «Reservaat». Herhaaldelijk komt ook heiev nijn als symbool van de lin schuld voor. Sommige pe 00 nages hebben een konijnr en bij anderen resten allee langoren. In de ets «Egyptische duiè'H nis» zien we met op de acf rer grond pyramiden een gebl Is doekte wandelaar met ratify In de meeste etsen van Lui ron heerst een sfeer van heimzinnigheid, alle logicjjfè overhoop gegooid, zijn Vot straalt echter een zeer st»Lo persoonlijkheid uit. Luc Piron behaalde reeds schillende onderscheidin waaronder de Prijs Sin Frieden voor monumer -y schilderkunst in 1970 er 1971 de prijs Pro Civi «Kleur, lijn, volume». De tentoonstelling in g'c Pieter Coecke blijft geopem 14 oktober 1974. ROEL VAN DE PI Grafisch werk van Luc Piron zet het tentoonstelllngsseizoen In G rij Pieter Coecke In.(lb)

De Voorpost | 1974 | | pagina 24