VRIJE TRIBUNE C.V.P. B.S.P. P.V.V. K.P. ui HULDEBETOON LOUIS D'HAESELEER DRAAGT VOLKSE STEMPEL UW WOORD 2-27/9/74-De Voorpost De redaktic hecfl hel recht de/e teksten in te korten Op 8 oktober, de grondwettelijk voorgeschreven datum, begint het nieuw parlementair jaar. Van BSP-zijde werd de laatste tijd hemel en aarde bewogen om het parlement voortijdig bij een te roepen voor een diskus- sie over de ekonomisch- finandële toestand. Met deze eis blijft de BSP binnen haar oppositierol, maar ons geheu gen is nu weerom niet zo kort dat wij ons de tijd niet meer zouden herinneren dat de BSP in de regering zat en andere oppositiepartijen toen ook een vervroegde bijeenkomst van het parlement vroegen, zonder resultaat! En toen kwam het parlement slechts bijeen op de eerste dinsdag van november! Men zou nochtans ongelijk hebben te veronderstellen dat de CVP er niet erg om bekom merd is de inflatie binnen rede lijke perken te houden. De infla tie is een internationaal ver schijnsel en België is voor een deel slachtoffer van zijn eko- nomische markt-situatie. Wij beschikken over weinig grond stoffen, wij moeten deze invoe ren. Wanneer de kostprijs er van wordt verhoogd, zoals dat het geval was voor de ruwe pe troleum, maar ook voor andere grondstoffen, dan ondervinden wij daarvan rechtstreeks de gevolgen op de prijzen. De af gewerkte produkten die België invoert uit de ons omringende landen ca. 70 van onze export-import gebeurt met de Euromarkt-landen die allemaal te lijden hebben onder de infla tie worden ook belast door de kostprijsstijging in deze lan den. Wij zitten een beetje in een vicieuze cirkel, waaruit één land alleen moeilijk kan uitbre ken. Slechts een intense sa menwerking door het opstellen van een gezamenlijk anti- inflatiebeleid en de opbouw van een meer stabiel interna tionaal monetair systeem kan ons uit de put helpen. De regering moet drie punten speciaal in 't oog houden. In de eerste plaats de handhaving van de werkgelegenheid. De werkloosheidscijfers liggen op 't ogenblik wel hoger dan nor maal voor deze tijd van het jaar, maar zijn niet dramatisch wanneer men ze vergelijkt met Engeland en Italië bv. Ten tweede moet men waakzaam blijven dat onze uitvoer be schermd blijft. Eén op twee landgenoten werkt voor de uit voer: dat is enorm veel en maakt onze ekonomische posi tie zeker meer kwetsbaar dan in andere landen. En tenslotte moet de regering alles in 't werk stellen om zo spoedig mogelijk de prijzen te beheersen. De ga lopperende index van de klein handelsprijzen liegt er niet om. De vraag is evenwel of een «chirurgische» ingreep wel het ideale middel is, m.a.w. of een politiek van drastische prijsbe- heersing geen gevaar inhoudt voor de werkgelegenheid, zo dat de remedie erger is dan de kwaal. Er bestaat geen tovermiddel om het tij op korte termijn te doen keren. Daarvoor zijn wij te sterk afhankelijk van andere landen. Wat staat er ons bv. nog te wachten indien andere landen, die basis-grondstoffen voortbrengen, morgen de zelfde taktiek toepassen en de olieproducerende landen? Er is derhalve veel discipline ver eist, waarbij de overheid on getwijfeld het voorbeeld moet geven door ervoor te waken dat de opgestelde begroting getrouw wordt uitgevoerd zoals zij werd opgesteld. Bij dat alles mag de regering niet vergeten dat vooral de kleine man, de gepensioneer de, de werkloze, de zieke het ergst getroffen worden door de inflatie en dat zij nog meer on derscheid moet maken bij de belasting van de inkomens. Op. de vraag: wat is een hoog en wat is een lager inkomen heeft de CVP ongetwijfeld een kon- kreet antwoord dat natuurlijk niet hetzelfde is als bij de an dere partijen. Maar ook uit deze zuiver materiële vraag blijkt de kristelijke bewogen heid van de partij. HUBERT VAN WAMBEKE Arrond. Voorzitter C.V.P. Op geen enkel vroeger ogen blik van de voorbije vijf maan den is de onbekwaamheid van de ploeg Tindemans en de mis lukking van haar liberalistisch-ekonomisch be leid beter tot uiting gekomen dan op die memorabele don derdagmorgen 19 september jl. toen in alle huiskamers en ministeriële ka kabinetten het ongeluksbericht binnenliep dat de index van de maand sep tember de historische rekord- sprong had gemaakt van 1,86 punt (wat op jaarbasis een inflatieritme is van 22,3%). Meteen heerste er paniek stemming in de Wetstraat. De redenen van deze paniek stemming liggen zo voor de hand: daar waar de regering sedert maanden den socialisti sche eis van een open parle mentair debat over de sodaal-ekonomische en fi nanciële situatie van het land laaghartig en als «niet noodza kelijk» van de hand had gewe zen, en zopas nog tijdens een pompeuze perskonferentie aan het Belgisch publiek had trachten wijs te maken dat het stijgingsritme van het index cijfer gestabiliseerd was of zelfs zou teruglopen, gaven de feiten nu plots de socialisten gelijk en spatte de regerings- bluf als een zeepbel uit me kaar. De regering moest dan ook met ledige ogen toezien hoe haar zoveelste anti- inflatieplan volledig faalde en integendeel de inflatie nog in de hand had gewerkt! Premier Tindemans moet wel erg bevreesd zijn van de reak- tie van de parlementaire oppo sitie, dat hij zelfs nu, wanneer alle voorwaarden vervuld zijn die hij zelf vóór het reces 19 ju li) als noodzakelijk noemde voor een vervroegde bijeen roeping van het parlement, de konfrontatie met het parlement niet aandurft en zich verschuilt achter drogredenen als de af wezigheid van één van zijn mi nisters! Zijn geloofwaardigheid en het vertrouwen van het pu bliek wordt er alleszins niet gro ter door. In plaats van het par lementair debat aan te gaan, is de heer Tindemans plots onder druk van het R.W. en de libe rale van taktiek veranderd in de stille hoop dat zijn nieuw ma neuver zal slagen en hij, aldus zijn anti-socialistische koalitie zal redden. Deze nieuwe tak tiek bestaat er nl. in te pogen de aandacht van de rekord-inflatie af te leiden door het publiek uit te leggen dat de huidige rege ring er toch niet alleen geko men is om de inflatie- en werk loosheidsproblemen op te los sen, maar ook om andere «fundamentele» problemen op te lossen. I.p.v. te vervallen in holle reto riek in verband met een «nieuw vertrouwen in de demokratie» zou de h. Tindemans zich be ter bezinnen over een effi ciënte aanpak van het inflatie- en werkloosheidsprobleem! De h. Tindemans mag voor eerst niet uit het oog verliezen dat de strukturiële werkloos heid nooit geziene hoogten heeft bereikt. Eind augustus telde België om en bij de 120.000 werklozen, waaron der 97.000 volledige werklo zen. Vooral verontrustend hierbij is dat het aantal jonge werklozen (-25 jaar) sterk toe neemt: voor de maand juli be droeg dit aantal bijna 22.000 eenheden. Wat het mislukken van het anti-inflatiebeleid betreft, ver schuilt de h. Tindemans zich maar al te graag achter het ar gument dat een klein landje als België weinig vat heeft op wat hij noemt het «wereldfeno meen van de inflatie». Mr. Tin demans vergeet hierbij echter één en ander. Enerzijds kan men niet spreken van één wereld-inflatiefenomeen, maar van onderling sterk verschil lende nationale inflatieproble men. Anderzijds is de geïmpor teerde inflatie hoogstens aan sprakelijk voor 10% van onze bloedeigen 20% inflatie, wat betekent dat de overige 10% op rekening van de regering Tindemans mag geschreven worden! Zeer terecht stelt de Kredietbank in haar recente Weekberichten (nr. 27, blz. 1) dat «het overgrote deel van onze inflatie niet zomaar op de rug van de oliesjeiks gescho ven kan worden». De tot hiertoe door minister Oleffe gevoerde anti- inflatiepolitiek is hoofdzakelijk gebaseerd op de klassieke liberaal-ekonomische teorie: teneinde de inflatie af te rem men wil hij vooral de konsump- tie, dus de vraag van de bui- gers afremmen (vandaar de beperking van de hypotecaire en andere kredieten en de op roep van Willy De Clercq tot een soberder leven!». De af remming van de partikuliere vraag moet dan volgens de li berale teorie spontaan leiden tot een daling van de prijzen van de aangeboden produk ten, tengevolge van het spel van vraag en aanbod. Dat op die wijze de werkloos heid rechtstreeks in de hand wordt gewerkt, is blijkbaar geen zorg voor de h. Oleffe, die zijn ACV-verleden reeds lang vergeten is. Minstens even erg is dat de regering ook steke blind is voor het inflatoir karak ter van haar eigen staatsuitga ven: in het vooruitzicht van 90 miljard nieuwe staatsuitga ven in 1975, o.a. voor de aan koop van nieuwe straaljagers en ander nutteloos militair speelgoeddu rft de regeri ng de buigers nog les te spellen en aan te dringen op «soberheid en spaarzin»). Ondertussen blijft de regering het vakbondsstandpunt nege ren: de syndikaten stellen reeds maanden dat alleen een aktief prijzenbeleid dat tot wer kelijke prijsdalingen moet lei den, naast andere maatrege len als een bestrijding van de belastingsontduiking, een vol ledige indexering der belas tingsschalen, zodat de be scheiden en middelmatige in komens worden ontlast, naast een aktief tewerkstellingsbe leid. Het flamingantisme is niet altijd even sterk in de aktualiteit. Het kent hoogten en laagten. Van daag is de klauwende leeuw wat minder «in» dan enkele ja ren geleden. Morgen beheer sen de zwart-gele kleuren evenwel opnieuw het straat beeld, bij manier van spreken. Dat alles wil evenwel niet zeg gen dat de achterstelling van de Vlaamse gemeenschap in het kader van de nog altijd uni taire Belgische staat minder scherpe vormen zou aanne men dan vroeger De Waals- Vlaamse balans slaat nog altijd flink door in Waalse richting, om van de Brusselse slokop maar te zwijgen. Het hoofdste delijk waterhoofd zal ten an dere maar afdoend bevochten kunnen worden wanneer ook de Walen het belang hiervan zullen inzien. In het kort: De Vlaamse Bewe ging is nog even noodzakelijk als vroeger, wat politici uit CVP, BSP en PW hierover ook mogen verklaren. We heb ben nog lang geen federalis me. De gewestvorming kan nóg altijd omslaan in een fe deralisme met drie, waardoor Brussel op de wip komt zitten en de minorizatie van de Vlaamse meerderheid in het land een voldongen feit zal zijn. Uitkijken is hier meer dan ooit geboden! Aan dit alles moesten we den ken naar aanleiding van het Ministerieel Besluit van 14 au gustus (Belgisch Staatsblad van 20 augustus) waarbij in komenssteun verleend wordt aan de landbouwers van zgn. «benadeelde gebieden». In derdaad, die «benadeelde» streken liggen, merkwaardig genoeg, allemaal in Wallo nië: de Famenne, de Arden nen, de Hoge-Ardennen, de Jura-streek, de Fagne en de weidestreek van Luik. Dit MB is ondertekend door de CVP- Minister van Landbouw Albert Lavens, inwoner van Kortrijk. Boeren uit die streken kunnen voor 1974 2.000 fr. per grootvee-eenheid krijgen voor de eerste tien en 1.500 fr. voor de volgende tien. Elke belang hebbende kan tot maximum 35.000 fr. ontvangen. Volgens de Vlaamse CVP'er Lavens liggen er in Vlaanderen geen «benadeelde» streken De Vlaamse boeren hebben die 35.000 fr dan ook helemaal niet nodig!!! In het kader van de traditionele landbouwpolitiek van het uni taire België is het MB van de CVP'er Lavens geen alleen staand feit. Het zet gewoon weg de slechte Belgische tradi tie voort van een landbouwpoli tiek die altijd op de noden van de Waalse bedrijven afge stemd was en de Vlaamse boe ren regelmatig in'de kou liet staan. Zolang de landbouwers trou wens in meerderheid hun var trouwen blijven geven aan de partijen die gisteren en van daag slechts oog hebben ge had voor de Waalse boeren, zal deze slechte Belgische tra ditie ook morgen niet ophou den. Achter het MB van 14 au gustus 1974 zullen er dan an dere volgen, maar allemaal even Waals-gericht. Ook op dit terrein blijft de Vlaamse Beweging een drin gende noodzaak! Dr. R. Van Leemputten, volksvertegenwoordiger. Het is de rol van de oppositie de werking van de bestuurs- meerderheid te volgen, de ver gissingen inzake beleid aan te klagen en de bevolking op de nalatigheden en de fouten van het bestuur te wijzen. Daarbij moet een minimum aan eerlijk heid aan de dag worden gelegd en dienen de aangeklaagde toestanden duidelijk en klaar met de omstandigheden te worden genoemd. Daarnaast mag men tevens verwachten dat opbouwende tegenvoor stellen worden gedaan. Vandaag ziet men echter van de B.S.P.-oppositie alleen een afbraakpolitiek. Alle zonden en fouten worden op de rug van de huidige regering geschoven. De reden van de huidige moei lijke sociale en ekonomische toestanden wordt niet vermeld. De socialisten willen doen ver geten dat ze amper enkele maanden uit de regering zijn en dat de erfeni6 en de moeilijke huidige toestand mede hun schuld uit het verleden is. Daarbij wensen de socialisten te doen vergeten dat de krisis- toestand een wereldverschijn sel is waarmee alle landen worstelen De socialisten den ken dat het geheugenverlies waaraan zij lijden een ziekte bij alle kiezers is. De socialisten willen dat de bevolking een spons veegt over alles wat vóór deze regering bestond en over alle feiten en voorvallen waar van de socialisten de oorzaak zijn. Regeren is ook de erfenis van zijn voorganger overnemen, zowel met de positieve als de negatieve resultaten. De voor gaande kortstondige regerin gen hebben telkens een aantal beslissingen genomen die vandaag een grote weerslag hebben op de uitgaven van het land. De budgetministers zijn telkens gezwicht voor de ge stelde eisen en het is steeds de opvolger die gekonfronteerd wordt met de afrekening. Eens staat men, met een dergelijke wisselende politiek, voor het geheel van de afrekening. Daan/oor staat de regering Tindemans vandaag en tege lijkertijd met de niet voorziene verslechtering van de ekono mische toestand. De regering wil de gedane beloften van zijn voorgangers eerbiedigen en uitvoeren. Daartoe dient ze de uitgaven te voorzien, maar moeten ook de inkomsten voorhanden zijn. Alle schuld van het ogenblik op deze regering schuiven is de toestand vals afschilderen. Beweren dat met een ander ekonomisch systeem het beter zou gaan, zonder voorbeelden met dat systeem opgebouwd aan te halen, is de hemel op aarde beloven. Alleen is het spijtig dat de B.S.P. het voor gestelde heelmiddel in het ver leden niet heeft gebruikt want dan zouden we kunnen veron derstellen dat vandaag de moeilijke toestand niet zou hebben bestaan. DIANE D'HAESELEER studies aan het licht brachten dat zij meer dan 60 miljard be draagt! Waarom kunnen dege nen die uit de inflatie munt slaan niet zwaarder belast worden en weigert de regering tegemoetkomingen aan dege nen die de last der prijzenstij- gingen dragen en die aan de belastingen op hun lonen en wedden niet kunnen ontsnap pen? Er is iets rot aan het systeem! De ganse kapitalistische we reld zit in een krisis voor de op lossing van dewelke hij weigert de nodige maatregelen te tref fen, omdat degenenen die het voor het zeggen hebben dan in eigen leer zouden moeten snij den. In ons eigen land hebben zij nu met de rechtsen in de CVP en met de PW de rege ring die zij zich hadden kunnen dromen. Maar ze geraken e niet uit. Zeer zeker haddei sommigen onder hen zich al! partner de BSP gewenst, die zi dan mede-verantwoordelij' zouden hebben gemaal maar hun vlieger is gelukkij deze maal niet opgegaan. Dat is een eerste stap gewee; naar een nieuw tijdperk waarii hun macht zou kunnen wordi ingekrompen. Het is nu aan di arbeidersbeweging, de krii tendemokraten inbegrepen, dl tweede stap te zetten: door ii formatie, door aktie, door de vorming van een progressi; tisch front, een wisseloplossii op te dringen die om te begii nen de groten méér en di kleinen minder doet betalei ekonomische demokratie afj dwingt en de weg opent na< nieuwe perspektieven. RAY DE SMI De lematiek «Jubileum van het Dienstbetoon 25 ji mandaathulde» die naar voor gebracht wordt b(j de huldiging Louis D'Haeseleer morgen zaterdag te Aalst sluit nauw aan b(j bekommernis voor de sociale noden die steeds centraal stond in zow< het sociale als het parlementaire werk van staatssekretarl D'Haeseleer. Het maandelijks kommuniqué van het ministerie van Finan ciën deelt mede, dat de totale fiskale inkomsten van de maand augustus 1974 de som bereikten van 37 miljard 449 miljoen frank. Dit komt neer op een supplementaire inkomst van 6 miljard 859 mil joen ten overstaan van de maand augustus in 1973. Op het einde van de eerste acht maanden lopen de totale ontvangsten op tot 350 miljard 734 miljoen, wat een supple ment betekent van 55 miljard 932 miljoen of 19% ten over staan van dezelfde periode in 1973. Ziedaar, hoe de fiskale pomp op volle toeren draait! Er is geen haar op ons hoofd dat er aan denkt te betwisten dat de Staat inkomsten nodig heeft om aan de uitgaven het hoofd te kunnen bieden. Dit is in feite echter wel het geval bij al wat rechts is en konservatief degenen die steeds huilen over de verspilzucht van de Staat wanneer het om uitgaven gaat voor het volkswelzijn, maar die vergeten dat jaarlijks miljarden worden uitgegeven aan en voor initiatieven van de privésektor, die intussen tijd zijn winsten maar steeds ver hoogt en elke kontrole weigert! Er zijn nochtans wel op z'n minst twee zaken die van dich-' terbij verdienen gevolgd te worden. Waar haalt vooral de jongste tijd de Staat het geld en aan wat wordt het door de re gering uitgegeven? Nieuwe en steeds weer nieuwe en verhoogde taksen en belas tingen, onder meer dank zij de niet-geïndekseerde belas tingsschalen, en anderzijds, vermindering van de sociale uitgaven, maar bescherming van de belastingsontduiking, terwijl men ten derde 33 miljard voorziet voor het aankopen van nieuwe gevechtsvliegtui gen voor het leger, in het raam van de NATO. En hoeveel stroomt er niet bin nen dank zij de steeds weer verhoogde prijzen, en wie be taalt ook dat indien het de kleine verbruiker niet is? Alleen de niet-indeksatie van de belastingsschalen brengt de Staat per jaar 20 miljard op, maar anderzijds weigert de re gering konkrete maatregelen te nemen tegen de belastings ontduiking, waarvan recente Ik las met volle belangstelling het artikel «Onze kinderen zijn geen ruilwaar», verschenen in uw blad van 20dezer. Als inrichtingshoofd van de Rijkslagereschool voor Buiten gewoon Onderwijs te Erpe beschouw ik het als mijn plicht de pers in de mogelijkheid te stellen objektieve berichtgeving aan het publiek te bezorgen aangaande belangrijke onder werpen als dat van de opvoeding en het onderwijs van gehandi captekinderen. Mag ik U dan ook vragen mijn antwoordje op voormeld artikel te willen publiceren. OP SCHOLEN WORDT ER NIET GERUILD, ALLEEN GEGEVEN Dat het niet aangenaam is dat er administratieve maatregelen worden uitgevoerd die voor een school nadelig zijn mocht ik ook reeds meermaals ervaren. Maar als het kindergeluk er is mee gediend moet men er dat school- nadeel voor over hebben. Im mers de scholen zijn er voor de kinderen en niet de kinderen voor de scholen. Een kind hoeft de school die het gaat bezoeken niets te bieden maar de school is verplicht het een passende opvoedingen degelijk onderwijs te geven zodat hier van ruilen geen sprake kan zijn, enkel maar van geven Thans blijkt het RIBTO-Aalst zich benadeeld te voelen omdat sommige leerlingen naar Erpe, op 3 km afstand, worden over geheveld. Men spreekt van een nieuwe Rijksschool en schijnt vergeten te zijn dat negen jaar geleden de RLSBO-Aalst tot stand kwam nadat men te Erpe reeds een drietal jaren aan Buitengewoon Onderwijs deed. Het is ook zo dat sommigen zich stilzwijgend toeëigenen wat hun niet toekomt en dan moord en brand schreeuwen als men zulks achterhaalt. Men schrijft dat men zowel achter de overheveling als het protest de partijpolitieke belangen voelt. Ik kan de schrijver niet tegen spreken daar waar hij de partij politieke belangen bekent die achter de protesten schuilen maar beweer ten stelligste dat de overheveling gesteund is op pedagogische en menselijke gronden. Het RIBTO argumenteert zijn oppositie op pedagogische basis zich steunend op de lange psychische aanpassingstijd die de leerlingen nodig hebben. Ik kan U uit mijn ervaring ver zekeren dat deze periode gro tendeels wordt bepaald door de personen die de leerlingen op vangen. Voor dat goed onthaal staan wij borg. Het RIBTO zou ook moeten weten dat het kabaal dat men rond de overheveling maakt de kinder aanpassing niet vergemakke lijkt. Een werkelijke pedagogische reden, die pleit voor de over heveling naar Erpe omdat ze rekening houdt met het kinder geluk en zijn latere mogelijk heden, is het feit dat vanaf nu alle leerlingen, deze van het RIBTO zowel als deze van de RLSBO-Erpe, een bij hun aanleg aangepaste opvoeding en onderwijs zullen kunnen genie ten. Ik laat dan nog de gevoels- motieven van ouders van licht mentaal gestoorde leerlingen, die vroeger verplicht waren samen met zwaarder gestoorden en lichamelijk gehandicapten school te lopen, buiten beschou wing. Met al mijn genegenheid voor alle groepen kan ik U verzekeren dat noch de enen noch de anderen er waren mee gediend omdat allen recht hebben op aangepaste metodes en omgeving. De technische afdeling van het RIBTO vreest rekruteringsge- bied te verliezen daar waar de innige samenwerking die ze van Erpe steeds mocht verwachten. op voorwaarde dat het kinder- belang werd gediend, een ga rantie betekende voor haar bevolking. Al de inrichtings- hoofden van Rijkssekundaire scholen te Aalst kunnen over onze wil tot samenwerken oorde len. Maar men verkocht liever het vel van de beer voor hij geschoten was. Jaren voor de informatie brochure 1973 was verschenen verkondigden leerkrachten van het RIBTO de verdwijning van het Buitengewoon Onderwijs te Erpe met de bedoeling het zelf volledig in tc palmen. Nog na verschijning van voormelde bro chure schreef Minister Cale- waert in verband met onze school dat alles nog aan ccn grondig onderzoek zou onder worpen worden. Zijn opvolger blijkt dat onder zoek verder te hebben gezet met het door Erpe ruimschoots verdiende positieve resultaat. Deze zal zich zoals voorheen inzetten op pedagogisch en alge meen menselijk vlak om de beslissing te bestendigen als een weldaad voor onze minstbe deelden. Moge het RIBTO zich bezielen met dezelfde geest zodat wij samen aan de kinderen van de ouders die in ons Rijksbuiten- gewoon Onderwijs vertrouwen stellen een goede opvoeding en de volgens hun aanleg mogelijke* kennis en kunde meegeven waar ze allen recht op hebben. Met dank om spoedige publikatie Hoogachtend P. DE DEYN kt, LangJ Zoutstraatj Steen] Indrukwekkende ere- en hulde- komitees werden gevormd, waarbij, alle. zonder enige uit zondering, Vlaamse PVV pro minenten, voorkomen, doch het feitelijke werk dat een dergelijk huldevertoon voorafgaat berust in handen van een organi- satiekomitee. Dit laatste komi- tee gaf het programma voor zaterdag a.s. vrij. De viering van het vijfentwintig jarig parlementair mandaat van volksvertegenwoordiger L. D'Haeseleer vangt om 10 uur aan met een akademische zitting in de stadsfeestzaal waar de figuur van Louis D'Haeseleer belicht zal worden door een afgevaardigde van burgemeester De Bisschop die het Aalstenaar zijn van de gevierde volksver tegenwoordiger zal belichten, terwijl schepen Van den Eede over de aktiviteiten als gewezen schepen van de stad zal hande len. Minister De Croo ten slotte geeft een schets van de parle mentaire aktiviteit. De zitting wordt muzikaal opgeluisterd door het Snarenkwartet onder leiding van de heer Van de Wiele, van de Stedelijke Aka- demie voor Muziek. De bijt. Naderhand biedt het stads bestuur een receptie aan. Meer bedoeld als overgang dan als traditioneel banket wordt om 13 uur een lunch in de Borse van Amsterdam gehouden. Tijdens dit feestmaal zal Herman Van- derpoorten, Minister van Jus titie. de tafelrede houden. De hoofdbrok van de viering vangt aan met de massa-hulde- optocht die naast muziekkorp sen uit Lebbeke, Oordegem, Erembodegem en Aalst, de vlaggen van de federaties, dui zenden deelnemers van in en buiten het arrondissement wacht. De optocht vormt aan de Burchtstraat, waar om 16 uur vertrekt via de Vaartstraat, Vrijheidsstraat, Nieuwstraat, Markt, Zoutstraat, Korte naar het Keizerlijk Plein met ere-tribune. Voor het zorgen ballonnetjes die voor tribune opgelaten worden, wijl hostesses bij de hand zijn iedereen wegwijs te maken, gaat dan de Keizershallén voor een toespraak van voorzitter F. Grootjans en grootse bloemenhulde, met volksbal als apotheose. Een gedenkpenning werd driehonderd eksemplaren slagen, naar een ontwerp uitvoering van de kunstenaar Jef Van den Deze penning wint aan daar hij bij de Munt werd en opgenomen is katalogus. Deelnemers aan optocht krijgen een badge de beeltenis van de heer D'Ha> seleer opgespeld, terwijl tevei op een vijfhonderd genummerc eksemplaren Jef Van den Stee een zeefdruk ontwierp. FONDS Hoewel Aalst in de viering] centraal staat, krijgt deze hulde door de aanwezigheid van tal van vooraanstaanden een natio-| nale weerklank. De organisatoren meenden er goed aan te doen deze uiting van dank en hulde te bestendigen. Met de resterende gelden zal een stichting Fonds Louis D'Haese leer gekreëerd worden, dat zich aktiviteiten van sociale werking, tot taak zal stellen. J.VELGHE

De Voorpost | 1974 | | pagina 2