[OGE VESTEN KERMIS: OI)E AAN >E VREUGDE EN HET RUURTLEVEN to 1 m UIT HET FOLKLORISTISCH DAGBOEK AALSTERS KORT NIEUWS De Voorpost - 27/9/74-3 zwieren en zwaaien. Volgend jaar beter. Met de bougiekesprocessie is het anders gesteld: als die niet uitgaat staat de wereld op zijn kop. Desnoods met in de ene hand een regenscherm en de kaars in de andere of tussen twee vlagen en de druppels door Indrukwekkend, zo'n stoet met groot tot klein in nachtgewaad. Twee punten op te merken: wat de mensen toch allemaal aantrekken om in bed te kruipen. Wij kennen een buschauffeur die zich best nooit in zijn eentje op de Hoge Vesten vertoont. Achterafhebben we onze stembanden nog wat ge test. 's Avonds voor het slapen gaan op de blote knieën vóór het bed: dat er in Aalst 12 zulke wij ken mochten zijn. voor iedereen, jong en oud Zoals men op de Hoge Vesten nog kermis viertHet is eigenlijk niks meer dan een wijkkermis zoals er dertien in een dozijn zouden kunnen. Alleen heeft men er hier aan gehouden de echte, onvervalste sfeer en gebruiken van weleer in ere te houden. Je kan het folklore, traditie of weet ik veel noemen maar het is goed. Vier dagen rasechte boemel volgens beproefde metodes; een unieke groet aan het levende wijk- en buurtleven; een samenwerking tussen jong en oud, dik en dun, groot en klein; vier dagen van 'laat den boel maar draaien' en 'geeft ons nog iets'. Dag Hoge Vesten, dag Albert en Lisken, dag William en Girarda, salut Constant en Erna, dag Ingrid (smak), bedankt Longsken, tot volgend jaar spontane feestlolbroeken van D'Hoge Vesten. Met fietswiel en stok gewapend om het eerst.(jm) let begon zaterdag zoals het Wat niet belette dat we als ieder- insdag eindigde: vol plezante, een 's avonds fit en wel op de 'olkse tegenstellingen. Een open- rondgangafspraak waren. Een uit- uchtmis door Z.E.H.Deken De stap met regenschermen, 't mu- 'os opgedragen zette het spel in ziekende kermisvogels naarbier- ang. Je zou het allerminst ver- tenten van de omgeving. Klod- fachten voor een wijk die de demat maar kontent omdat we d'r heeft bloedrood te zijn maar bij waren en omdat de wereld die it doet er niet toe. Feit is dat men voormiddag niet echt was ver een rotzaterdagmorgen, Be- gaan. eI^isch weer, meer dan honder- jc| vijftig mensen op de straat haal- Kontent omdat we de hoempapa iel e' 0m n°8 ,eens ,aan ^au' en Va~ van 't muziek uit Erembodegem L,rjentine en Hippoliet te denken en hebben gehoord, de mensen op iat aar een paar airekes te luisteren, straat zagen dansen en in de café's m er bij te zijn omdat men er als zwjeren) 0mdat we weer in ons ebuur bijhoort. eigen dorp waren en mochten be- lat leven wat onze grootouders zo Normalerwijze zou men daarna de ëraag vertelden. En dat midden in unrominenten ontvangen hebben t stad. Zeggen dat er dan sjamfoe- dtoaar met hun kat alleen ging het teR zÜn die durven reklameren als L'r)ok. Tenslotte weet men op ge thuis neerstrijkt. Alsof ge voor on&'Hoge Vesten dat een kermis het plezier die koude drank naar de^oor de mensen wordt ge- binnen werkt, terwijl anderen '"haakt Wij van onze kant heb- lekker warm binnen kunnen blij- ''len via een verraderlijke cocktail ven- Hoofdstuk afgesloten, an schuim wijn. bier. cognac togen ervaren hoe des morgens ZONDAG jm half elf de wereld aan het Waarom de kermis op D'Hoge °1 val pen ging. Vesten blijft bestaan en ieder jaar ge De Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten heeft duidelijk de magere jaren achter de rug. Avond- en dagonderwijs telt het rekordaantal van meer dan vijfhonderd studenten. De jongste jaren was reeds een merkbare stijging merkbaar. Dat iedereen er zich thuis kan voelen bewijst alleen reeds het feit dat de oudste leerling een 72-jarige is, terwijl het evenmin zeldzaam is dat kinderen én de moeder de kursussen volgen. Ook aan een oplossing van het behuizingsprobleem de Akademie is immers gespreid over drie lokaliteiten, Oude Vismarkt, Nieuwbeekstraat en de Binnenstraatis men zachtjesaan toe. «Met de vrouw naar een meer menselijke samenleving» is het centrale tema van de komende aktiviteiten van de KAV. Daarnaast gaat de aandacht onverminderd voort naar het welzijn van de vrouw in bijzondere situaties, zoals alleenstaanden, vrouwen met zorgenkinderen, vrouwen van gevangenen In de jonge- vrouwenwerking zijn er de gespreksavonden over 'wer ken aan Je huwelijk', vergaderingen over 'spel met vorm en kleur' en ochtenseminaries over 'met de jonge vrouw en het open gezin naar een meer menselijke samenle ving'. In de praktische school volgende nieuwigheden: 40 uren kreatief handwerk, demonstraties gerechten, gast vrij ontvangen, kruidenkennis. De jongste gemeenteraadszitting van gisteren donderdag nam naast de gebruikelijke agendapunten en tal van goedkeu ringen aan leningen allerhande beslissingen bij het geven van nieuwe straatnamen (Oude Heenweg en Hogge Steenberg); nam de herstellingswerken van vensterramen voor de Sint- Martinuskerk door -totaal bedrag hiervoor: 8.800.000 fr, met slechts twintig procent tussenkomst van de stad sprak zich uit over een opdracht aan IBM in verband met het opmaken van sommige belastingskohieren; debatteerde over de voor waarden tot inhuren van gronden van de NMBS aan de Den- derstraat dit met het oog op de aanleg van-de pendelparking en werd ook gevraagd zijn goedkeuring te geven aan de aanlegging van openbare verlichting in meerdere straten o.m. de Rozendreef en de Botermelkstraat. Raadslid E Monsieur (BSP) vroeg nadere uitleg over maatregelen die het stadsbes tuur zou kunnen nemen tegen de luchtverontreiniging veroor zaakt door een bedrijf in veevoeders dat dicht bij het stedelijk ziekenhuis gelegen is. .(jm) opnieuw echt wordt beleefd? Er zijn meerdere redenen. We heb ben het samengevat zien geschre ven staan voor het venster van een der huizen: Bergen Noord-Holland heeft nog heel wat meer dan alleen maar een klok die aan Aalst overgemaakt werd vorig jaar. Wanneer medio augustus een afvaardiging van het stadsbestuur naar Bergen trok maakten zij daar ken nis met een centrum van het Nederlandse kultuurleven. Het huidig kunstenaarscentrum met meer dan 120 wer kende leden telt zowel letterkundigen, komponisten, mu zikanten, zangers, schilders, beeldhouwers, akteurs en cineasten. Bovendien heeft Bergen een kunstreputatie. De 17de eeuw schildersschool van Bergen heeft beteke nis met Gestel en Charley Toorop. In deze eeuw kwamen er Piet Mondriaan, Jan Toorop, Le Fauconnier, terwijl te vens Karei Appel een periode te Bergen verbleef. A. Ro land Holst woonde eveneens te Bergen. Uit het kontakt groeiden volgende aktiviteiten: in oktober bezoekt een Bergense delegatie Aalst en inzonderheid het Oud- Hospitaal. Aalst krijgt in november een grote tentoonstel ling met een selektie van het Bergense kunstenaarscen trum, terwijl tal van nevenaktiviteiten plaats zullen vinden. Aalst gaat dan op zijn beurt naar Bergen eksposeren. Minister van Binnenlandse Zaken Michel, aanwezig op de vergadering van Intermixt, vorige dinsdag in de feestzaal van het stadhuis, tekende het Gulden Boek en mocht een tinnen schotel als aandenken ontvangen. Dit gebeurde op het kabi net van de burgemeester in aanwezigheid van waarnemend burgemeester E. Bogaert, de schepenen de Neve, Tingoir en Van der Veken. De verenigde sekties van de gemeenteraad gaven een unaniem akkoord over de afschaffing van 't ADULTEN- ONDERWIJS in de stad. In de stadsscholen aan het Vredeplein en de Binnenstraat werden tot heden nog steeds snit en naad en huishoudelijke vakken gegeven voor volwassenen. De belangstelling was uiterst mager tjes geworden gezien de konkurrentie van het vrij- en rijksonderwijs al te groot werd. Deze afschaffing bete kent een besparing van lokalen op het Vredeplein vrijge komen voor het archief. Het is bijlange nog niet voor elkaar dat het stedelijk on derwijs naar het rijk overgeheveld wordt. In de meerder heid heerst hierover geen eensgezindheid. Bij een moge lijke overheveling naar de staat blijft vanzelfsprekend 't probleem van het onderdak van bv. de stedelijke Muziek school die lokalen betrekt in de stedelijke lagere school van de Binnenstraat. Ook een oplossing voor het kleute ronderwijs is nog niet zo gauw uit de mouw geschud. Misschien brengt de nakende fusie raad? J.V. lijke tegenhangers als volleerde mannequins de straat door. We hebben ze niet allemaal geteld maar we weten wel dat tijdens de vorige karnaval niet zoveel Voil- jeanetten te zien waren in gans Aalst als hier in een straat. Pronte vrouwmensen, flink of niet voor zien van oren en poten. En in een paar minuten waren ze omgeto verd tot koereurs van allerlei rang en stand. Ze zeggen wel dat het om een koers gaat maar eigenlijk is het niet meer dan een handige zet om ongemerkt van ee ene naar de andere bevoorradingspost te hollen. Omdat de buitenwereld niet alles hoeft te weten zijn we verplicht te schrijven dat men in derdaad dingen meesleurde die bij een velo hebben gehoord, dat ie mand plat vielen dat we de uitslag van de dopingskontrole volgende week zullen afdrukken. MAANDAG Achter in mijn hersenpan hoor ik vogels fluiten, van hopsa-faldera, ik voel me hol. Vandaag is in D'Hoge Vesten de straat, het woord en de daad aan 't vrouw volk. 't Regent en dat stuurt het wel wat in de war. Op het voor- middagprogramma een reuze in ternationale dierenmarkt met le- vepd gerief. Beesten en vrouwen, 's Namiddags patattenkoers en bloemencorso. Maar eigenlijk is dat programma niet belangrijk. Het is volks en gezellig, dat wel, maar de hoofdzaak is wat anders. Het plezier van samen te zijn, al les aan je schoenzolen te lappen, op te gaan in het feestgedreun. Op dat moment is het niet erg als het programma niet helemaal kan af gewerkt worden. Zo kan je het beleven dat de weerman een stuksken naar de duivel helpt en dat de Vestelingen hem vierkant uitlachen. Patattenkoers uitge steld? Naar 't café en zingen, zwansen. •(jm) DINSDAG Het werd stilaan tijd om uit te bol len. Nog wat kaarten en nakaarten en een beetje in de alledaagse plooi terugvallen. Hebt ge iets ge zegd? Het voorlaatste schuifke mocht er voor ons part best zijn. Al vertelde men ons dat een belangrijk stuk van de attraktie wegviel doordat men onmogelijk midden de straat kon gaan zitten smullen, de haring pelpatat - varkenskop - heeft er niet minder om gesmaakt. Breug hel was toch ne goeien. Rest nog de venten, vrouwen en kinderen van D'Hoge Vesten een rustige woensdag toe te wensen. Waar ze 't blijven halen is hun zaak maar rust hebben ze ver diend. En zij niet alleen. ANDRE HEYVAERT Aalst Lamentabele behuizing doet vraag rijzen «wat bij brand?» Dat de behuizing van hun kinderen in de lokalen aan de Nieuwstraat voor de ouders die hun leerlingen inschreven in het Koninklijk Ateneum te Aalst, een bron van onrust is, blijkt uit bovenstaande foto's. Op de eerste en tweede verdieping zijn klaslokalen gele gen die een kontradiktie zijn met alle pedagogische stel regels omtrent klassfeer en dies meer. Komfort en veilig heid buiten alle beschouwing gelaten De houten traphalle krijgt meermalen daags de tweehon derden kinderen te verduren. Op de overloop vind je een stel didaktisch materiaal terug dat zomaar daar verloren ligt bij gebrek aan kasten, net naast de uitgang op het gelijkvloers kan men in de elektriciteitskasten domino spelen met de zekeringen.(jv-lb) Onze president, dat is ne vent Het bestuur dat doet zijn best de geburen doen de rest Men heeft hier aan kleine dingen genoeg om zelf plezier te brou wen. 't Is een straat als geen an der. Omdat iedereen iedereen nog kan groeten, omdat- iedereen ie dereen kent. Omdat alleman ie dereen een plezier en een ple ziertje wil doen. Bijvoorbeeld door mee te spelen. Het best nog zie je dat bij de kinderen: de ma nier waarop ze zich allemaal ver kleden, hoe ze hun krijttapijt op de straat klederen, welk plezier ze beleven als hun pa en de gebuur in de modeshow opstappen. Die modeshow voor mannen was werkelijk een pareltje. Manwij ven in de meest gekke, originele plunjes defileerden onder het waakzame oog van de vrouwe- De straffe mannen van d'Hoge Vesten

De Voorpost | 1974 | | pagina 3