X - -av D E F G H Q R S T U w, BELANGRIJKE KONCERTEN IN DENDERMONDE, AALST, GENT EN SINT NIKLAAS V >5: L N 4 V t #fe JEAN-PIERRE VAN AVERMAET: EEN MERKWAARDIG OPUS VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN A De kern van het Amsterdams Barokorkest -Musics Antlqus. onder leiding van Ton Koopman. 'i-J Als ge ergens tussen Lokeren en Dendermonde wordt voorbijge stoken door een zilvergrijze Volkswagen die als een schicht aan de einder verdwijnt dan is dat niet de legendarische vliegende hollander, maar de al niet minder fameuze Jean-Pierre Van Avermaet die op weg is om een beetje vuur onder een of andere ketel te gaan stoken. Er is geen beter middel tegen de slaap dan Jean-PierreH ij jaagt u op, duwt u vooruit en sleurt u mee in een oneindig entoesiasme dat wordt onderstreept met wijdse gebaren, een plastische mi miek en een beeldrijke taal. Toen wij hem voor het eerst zagen meenden wij dat Beethoven zo van onze piano was afgestapt. Een artistenkop heeft ie zeker en hoe kan het anders. Godganse dagen doet hij niets anders dan zweven tussen tientallen muzikanten die hij verzorgt als rauwe eitjes, dan luisteren naar platen uit zijn uitgebreide diskoteek en dan Iconcerten organiseren. Jean-Pierre Van Avermaet is im mers de drijvende kracht achter de vzw Azymuth die ook deze keer instaat voor de reeks koncerten, waarover meer in een afzonderlijk artikel. Zijn zwarte jas en wapperende haren noop ten onze jongste ooit tot de historische woorden -Dag, madam Hij was toen zo verontwaardigd dat wij dit eerder met schroom durven vertellen, maar het typeert hem.-Ook nu zit hij zo voor ons druk doende en rommelend in een zwarte aktentas die een heel archief blijkt te verbergen. Nog nooit hebben wij zo'n formidabele -kabas- gezien. Toch vindt hij er moeiteloos zijn weg in en duikelt ogenblikkelijk de juiste papieren te voorschijn Wat is eigenlijk het doel van die vzw Azymuth? Azymuth heeft zich tot doel gesteld de kennis en de gehecht heid van en aan de muziek als kunst te verspreiden door het organiseren van koncerten in België en in het buitenland. Azy muth zorgt voor uitwisseling van musici en organiseert zelfs tentoonstellingen in verband met alle muzikale en artistieke uitdrukkingen. Wie wil men eigenlijk bereiken met die koncerten? Wij willen vooral de jeugd en de mensen in de kleinere steden in kontakt brengen met de beste muziek die er momenteel kan gebracht worden. De kosten voor één koncert op hoog niveau liggen veel te hoog. Daarom moeten er echte toernees 'worden georganiseerd. Ge kunt u niet voorstellen wat daar allemaal komt bij kijken. Urenlang moet ik soms aan de telefoon hangen om verbindingen tot stand te brengen met Munchen, Wenen of Salzburg. Het is dikwijls geen sinecure om een bepaalde groep of een muzikant te kunnen kontrakteren. Als er dan een overeen komst is bereikt over data, programma en dergelijke meer dan beginnen de moeilijkheden nog maar. Inde verschillende steden moet er dan onderhandeld worden met de mensen die de koncer ten plaatselijk moeten helpen uitbouwen. Dan moet er gezorgd worden voor logies en maaltijden van de muzikanten. De affi ches en brochures moeten worden gedrukt. Er zijn de kontakten met het ministerie van kuituur en de onafhoudende pressie op de drukkers om met alles klaar te komen. Lijsten met genodigden worden dan opgesteld voor elk der koncerten. Enfin, er komt geen einde aan. Wij hebben inderdaad de indruk dat het een zenuwslopende bezigheid is. Jean Pierre zelf is immers één brok zenuwen. Zijn gedachten en woorden huppelen door mekaar als een reeks ongeordende noten op een wankele notenbalk. Soms veert hij plots recht en slaakt ijselijke kreten om nadien op de meest zachtaardige manier verder te vertellen. Wij hoorden hem telefoneren naar kabinetchefs zoals wij naar ons tante, want Jean-Pierre is iémand. Hij maakt de helft van de Belgische officiële instanties onveilig, kent ministers en attachés, vertelt zowel over zijn vriend de ambassadeur van Spanje als over professor Briers. Enkele ministers op een koncert krijgen is voor hem een peulschil. Formidabel is het toch wat deze vinnige kerel uit Lokeren reeds kon realiseren. Best in ons geheugen liggen nog de koncerten met de Regensburger Domspatzen en de Escolanea de Montser- rat. Aan J.P. Van Avermaet hebben heel wal Belgische en vooral Vlaamse steden prachtige uren te danken. Uren van intense muziek met beroemde namen en prachtige werken. Hijzelf leeft er voor en werkt rusteloos voort hoewel hij niet altijd begrepen wordt. Hij is muziek. Soms moeilijke partituur, maar de sleutel ervan ligt in zijn hart en dal is van goud. MARC DE BACKER 4 - 27/9/74 - De V oorpost 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en Kwaliteit. En wat een prijs I Huis Adi, Dorp 41, Grambergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist In maatwerK. De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bet- fliö). Schoolstraat 54, Aalst endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeöaüzeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillls-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie. O.L.-Vrouwstraat 33, Lebbeke De totaalzaak voor het interieur. eestzaal Edelweiss Past De Buckplaats 8, Lebbeke. alsook taxi dag en nacht. 052-21.23.41 lesmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en tenasafsluitin- erman 052-21.38.16 Michem, Taplson, nylontapijt, en andere vloerbekledingen Iin overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, I zwembaden, huisapelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke O-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping [Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.60.i6 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77, Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E. De Petter. Kon. Atoertstraat 14. Sint-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST ieuwste Mode 052-21.12.82 aan de laagste prijzen biedt U Scotex Kleding, Brusselse straat 33, Dendermonde Ook dames- en kinderkleding vergordijnen 052-21.35.50 ptoegstoften (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardsette. tergal enz Zonneblinden, Luxaflex. Louver- drape. vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Michem. Potiaulaan 11, Dendermonde. [ralinen Daskalides 053-70.38.50 GENTSESTRAAT 45 - AALST Fijne confiaserie Doopsuiker In originele verpakking uando 052-21.40.60 om de reeks moeiïjke Latijnse woordjes volledig te maken quis, quid, quo, quando. quomodoenz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper oelsie Kleding de zaak die met haar tijd meegaat. Franz Courtensstraat 32, Dendermonde. 052-21.16.11 alons 053-21.82.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR Rechtstreekse waar uit verschillende landen Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar ZOekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U In de boek- en papierhandel P.Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde Ook I aHe planafdrukken. fan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. aarom 052-21.40.60 niet eens gewoon bellen ever een reklameprobleem? In lichtingen vragen én krijgen kost U niets. Met Groep De Cuyper kan U immers alle kanten uit. y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en t onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reMa- I meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper. I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman. Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar. 052-21.40.60 oveel anderen deden het reeds vóór U. Laat uw publiciteit In boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten Bel Groep De Cuyper U krijgt zo iemand aan de lijn. Het Collegium Vocale tijdens een repetitie. 1. Een concertreis met het Kna- ben ch or Hannover en het barok- ensembie «Musica Antiqua Köln» onder leiding van prof. Heinz Hen- nig. De concerten gaan door te Aalst op zaterdag 28 september te 20.30 uur in de Kerk O.L.-Vrouw Mijl beek, op zondag 29 september te 20.30 uur in de St.-Laurentiuskerk te Lokeren. Daarna vertrekt het gezelschap op concertreis naar Groot-Brittannië en is opnieuw bij ons te gast op zaterdag 12 oktober te Roeselare in de St.-Amandskerk opnieuw te 20.30 uur. Deze con certen werden mede mogelijk dank zij de koren van de Schoia Canto rum «Cantate Domino» van het St-Maarteninstituut te Aalst en de Mandelgalm van Roeselare. Op het programma de cantates 39 en 45 van Johann Sebastian Bach en het populaire motet «Jesu meine Freude». Als solisten funge ren knapensoli uit het knapenkoor van Hannover alsmede Hilke El- ling, alt; Lutz Michael, Harder, te nor, Peter Sefdk, tenor, Dirk Schortemeier, bas en Günther Binge, bas. In tegenstelling met beroemde ko ren als Regensburger Domspat zen en Wiener Sangerknaben steunt het Knabenchor Hannover niet op een eeuwenoude traditie maar op de grote deskundigheid van haar stichter en bezieler, prof. Heinz Hennig, bekend muzikoloog en professor aan de Staatshoge- school voor muziek en theater van Hannover. Plaatopnamen, Televisie- en Radioopnamen, Films en zangspelen en vooral grote concertreizen in bijna alle con tinenten gaven hen in nauwelijks 25 jaar wereldbekendheid. Hun deelname aan het grootste projekt uit de geschiedenis der grammo foonplaat: 'de integrale opname van de Kantaten van Bach in origi nele vorm is daar een treffende il lustratie van. 2 Twee uitvoeringen van de 'Mes siah' van G.F. Hëndel met authen tieke barokinstrumenten en in ori ginele versie. Deze originele uit voeringen gaan door te Gent op 5 oktober 1974 te 20 uur in de Kerk der Patere Karmelieten Burgstraat en op zóndag 6 oktober te Den dermonde te 19 uur in de Basi liek der Sint-Pietere en Paulusab- dij, Vlasmarkt 23 te Dendermonde in het raam van de Abdijconcerten Naast het Collegium Vocale uit Gent en het versterkt Barokorkest «Musica Antiqua. Amsterdam» zul len volgende solisten hun mede werking verlenen: een jongens sopraan uit Johns College Choir Cambridge (voorbereiding George Guest), de sopraan, Marianne Kweksilber, de tenor Marius van Al- tena, de countertenor Kevin Smith. Max van Egmond zal de rijk geor namenteerde basana's voor zijn rekening nemen. Het merkwaar dige aan deze reeds driemaal in het Holland Festival geprezen- teerde produktie is de grondige muzikologische research welke aan de uitvoering voorafging. Gus- tav Leonhardt en Ton Koopman zorgden voor de muzikologische adviezen terwijl Dr. Philippe Her- reweghe, koorleider van 't Gent se Collegium Vocaje de algehele George Frideric Hëndel. leiding heeft. Het Belgische koor Collegium Vocale kreeg van de in ternationale vakkritiek voor zijn aandeel in deze herontdekte Mes siah een uniek të noemen kritiek welke resulteerde in een aantal superlatieven voor stijlzuiverheid, articulatie en perfekte frazering. Musica Antiqua wordt voor deze gelegenheid uitgebreid met bla zers uit Berlijn (hobo's, traverso's, blokfluiten, fagot en natuurtrompet- ten) allen gebruikmakend van au thentieke instrumenten, in barok- mensuur. Het koor zelf neemt een aparte plaats in door het in acht nemen van de reine stemming, door het vermijden van vibrato en door het toepassen van een ver antwoorde frazering, articulatie en tempi in overeenstemming met de oude uitvoeringsprincipes. Met dit alles menen wij dat deze muziek het stof der eeuwen heeft afge schut zoals vele critici nog onlangs schreven. 3. Het Bach-Concert in de Stads schouwburg van St.-Niklaas op 7 De wereldberoemde bas- ba ryt on Max van Egmond. oktober te 20.30 uur met Musica Antiqua Amsterdam en de Belgi sche solisten Jos Van Immerseel, Johan Huys welke samen met Ton Koopman de concerto's voor drie klavecimbels zullen vertolken van de grote Cantor. Verder hoort men het dubbelconcert met Marie Leonhardt en Ku Ebbinge en an dere bekende komposities. Azymuth brengt later in november en december een omvangrijke concertreis met de Wiener San gerknaben ditmaal in een reperto rium dat populariteit en authentici teit poogt samen te brengen en kondigt verder een uitermate inte ressant projekt aan met het we reldberoemde Thomanerchor uit Leipzig dat hiermede voor de eer ste maal na de oorlog in België op treedt. Algemene inlichtingen worden verstrekt per telefoon op nummer 091/48.43.44 of 48.38.36 waar ook bijzondere voorwaarden voor groepen kunnen bekomen worden of schriftelijk Azymuth -Centrum voor int. kult betrekkingen, Toren straat 11, 9100 Lokeren. Lokatie voor de concerten: Aalst: bij de le den van de Schoia Cantorum, Can tate Domino tel 053/70.44.91: Lo keren V.V.V. Kuituurgemeen schap, Groentemarkt 27, Stadhuis Lokaal 8, Markt Tel 091/48.28.05 en 091/48.28.01: Gent, Huis A. De Vos Koestraat 11, Tel 091- 25.95.44; Dendermonde. - St.- Pietere en Paulusabdij, Vlasmarkt 23, tel. 052/21.51.61 en 21 10.83. Roeselare: leden de Mandelgelm - p.a. Muziekakademie Gasstraat 12, tel 051/20.14.71. Prijzen der plaatsen voor de Messias 250 - 200 en 100 F. voor het Knabenchor Hannover 150 - 100 en 50 (jeugd) St.-Niklaas: Kulturele Dienst Stad huis van 14 tot 17 uur tel. 031- 76.34,71 toestel 45, Toegangs kaarten 150 en 100 frank (kultureel paspoort) Opnieuw heeft v.z.w. Azymuth - Centrum voor internationale kulturele betrekkingen enkele belangrijke produkties aan te kondigen. Het eerste deel van het concertseizoen 74-75 be staat uit het volgende drieluik: Het Knabenchor van Hannover.

De Voorpost | 1974 | | pagina 4