De eerste welpenhorde DUIVENLIEFHEBBER GUSTAAF RIEMKENS UIT WIEZE WON AUTO TE AALST STEDELIJK JEUGDTE ATER MET «HET VLIEGEND TAPIJT» AALST VEERTIG JAAR GELEDEN: De Hopduvel had Meldert beet. Al viel het Meiderts Hopfeest dan letterlijk in het water, men liet het toch niet aan z'n hart komen. Met man en macht werd een vervangingsprogramma in elkaar gebokst en de rijstpap en de trippen smaakten er niet minder om. Op de binnenpagina's vind je de kapriolen van de hopduvel in geuren en kleuren, (jm) Men zegt wei eens: «'t Geluk vliegt en wie het «pakt», heeft het» Dat kan waar zijn. Maar het komt er toch eerst op aan de geboden kans te KUNNEN grijpen. En daarin slaagde melker Gustaaf Riemkens uit de Kruisveldstraat te Wieze op over tuigende wijze. nut: t GEBEURDE Voor de monstervlucht uit Quiévrain in het lokaal «De Toekomst», gehouden door Ernest Van Neck, Welvaarts straat te Aalst, nam Gustaaf een intekening voor 5 durven. Daar het om een bijzondere vlucht voor gehandicapten ging, werden niet minder dan 2177 duiven ingekorfd. Met een blauwe duiver van het ras Weyts uit Wïngene, en zijn ge schelpte duivin met afstam ming Blandin (Walen) won hij de eerste gekoppelde serie en daarmede ook een verleide lijke personenwagen Simca 1000. Voorzeker een niet alle- weekse prijs! Zeggen we nog dat hij met 4 van de vijf afgege ven duiven op de uitslag staat. Eertijk gezegd, dit vleiend re sultaat is meer dan louter toe val als men bedenkt dat Riem kens in hetzelfde lokaal drie weken achter elkaar de serie van 2 en 3 aangeduid op zijn palmares kon zetten. Het zat er dus wel sterk in! Verder zouden we de waarheid geweld aan doen indien we niet de ver diensten onderstreepten van verzorger Petrus Van Hecke, die zich dag aan dag, jaar in jaar uit stipt en onbaatzuchtig inzet voor het onderhoud van hok en duiven van de geduchte melker. En de gouden tips van een en/aren liefhebber als Frans Moens uit Lebbeke zijn aan het goede spelen van onze bieruitzetter ook niet vreemd EEN SCHONE VIERING Dergelijke prestaties monden vaak uit in een openbare hulde, die ook onze mede- bierdorpeling te beurt viel. Zondag werd hij samen met zijn echtgenote, Van Cauter Marie-Antoinette en dochtertje Francy met de muziekfanfare van het Groene Kruis feestelijk aan het lokaal afgehaald voor een rondrit door de stad Aalst. Het werd een reuze optocht met bondsbestuursleden, fami lie, en vele simpatisanten. Even gelukkig en fier als de edellieden in de Gouden Karos van een Wieze Oktober feest stoet reden de gevierden door de Dirk Maartensstede. Tij dens een feestzitting in de Kla roen overhandigde schepen van Sport en Cultuur Van der Veken de autosleutels aan de winnaar, wijl zijn dame terdege in de bloemen werd gezet. Deze ontvangst zal later nog een officieel verlengstuk krij gen op het Aalsterse stadhuis, met het uitreiken van een ere- schaal. Wij zijn ervan overtuigd dat de zondag 29 september 1974 voor het echtpaar Riemkens- Van Cauter wel de schoonste eerste Wieze-kermisdag uit hun leven zal geweest zijn. Daarom zeggen we alvast: Proficiat, Gustaaf en M.- Antoinette, voor wanneer de volgende uitgave? Voor het eerst weer in de stadsschouwburg bij de start van het nieuwe toneelseizoen viel het ons op dat de jaarlijkse schoonmaakbeurt die naar wij veronderstelden tijdens de vakantieperiode zou gebeuren alweer een jaartje uitgesteld moet zijn. Starend naar de draden van nog dezelfde iets groter geworden stofnetten moesten we opeens aan het kultureel centrum denken en de hoop op een in afwachting presentabele toneelzaal smolt als sneeuw voor de zon. «Het vliegend tapijt» een sprookje door Klaus Eidam in de regie van Frans Wauters bracht zoveel zonnige, dat wij al vlug onze pessimistische kijk op het stof konden vergeten. Het stuk was een herneming van voor twee jaar, wat helemaal geen beletsel is. De zaal zat bomvol entoesiaste jongens en meisjes die langs het efficiënt zeer mooi dekor ontworpen door Frans Wauters. door de prachti ge kostumes en het goede spel mee gevoerd werden naar de sprookjeswereld van «Duizend en één nacht». Achmcd. een arme ezeldrijver, woont samen met Lalia in Bagdad. Hel koppel zou on danks hun armoede zeer geluk kig geweest zijn. als er in diezelfde stad geen drie schel men woonden die er hun plezier in vonden Achmed en Lalia het leven zuur te maken. Deze drie schurken. Hasan Schuumann de wrede hoogmoedige politie. Azariah. de sluwe juwelier en Shahriman de domme stoffen verver, zijn om te rijker maar maar willen kost wat kost hun kapitaal zien aangroeien. Ze beramen een plan om de mooie Lalia te ontvoeren en te verkopen als slavin aan de machtige tovenaar Shah Zei- mann. Gelukkig krijgt Achmed de hulp van fee Peri Banu en door haar tussenkomst geraakt Achmcd in het bezit van het vliegend tapijt dat hij nodig heeft om zijn vrouw te gaan verlossen. Hij slaagt erin en een sprookje zou geen sprookje zijn als de slechten niet werden gestraft en de goeden beloond. Frans Wauters. een man die het klappen van de zweep kent. wist het sprookje zeer aanvaardbaar te maken voor het jonge maar zeer kritische publiek. Stuk voor stuk leefden de akteurs zich volledig in de Oosterse sfeer in. Gracienne Van Nicuwenborgh.. ^vertelster Sheherazade wist het rumoerig volkje op tijd en stond tot kalmte te brengen zonder haar Oosterse rol te vergeten. Ronald Schollaert (Achmed) met zijn flair voor het komische genre konden we in de rol van de ongelukkige echtgenoot ten zeerste appreciëren. Ook Her man Daclman (Hasan Schuu mann) Tuur Callens (Azariah) en Odilon Mortier (Shahriman) interpreteerden hun dankbare rol op een fantastische wijze. Francine De Bolle (Lalia) en Myriant Bockstael (fee Pari Banu) helemaal de lieftallige verschijningen maakten het spel nog sprookjesachtiger. Geluk kig maar want de onherkenbare Pol Seghers als tovenaar Shah Zeimann deede menig kind huiveren. Jacky D'Herde poogde de rol van «Grootvizier» te brengen. Zijn niet voldragen vertolking, hij vergat de helft van zijn tekst, sprak zeer onduidelijk en kan zich niet over scène bewegen, doet ons de hoop koesteren dat hij het wijselijk besluit zal nemen zich verder van toneel- aktiviteiten op scène te ont houden. Tenslotte is toneel geen karnaval! Een applaus apart verdient Arrnand Van Hauwer- meiren (knecht I) en William Boulembecq (knecht 2) die door hun totaal verschillende Stan en Olivier-gestalte sukses bij voor baat verzekerden en menigmaal het lustige volkje deden scha teren. Romain Mortier koos de juiste muziek en stuurde die op een perfekte wijzede zaal in. Hubert Janssens moet vooral zijn goed gekozen lichtstanden leren tes ten voor het publiek in de zaal komt. Het geeft zo'n storend gevoel. De vertelster Shehera zade kon best ongemerkt de scène verlaten. Juiste keuze van de sprookjesachtige kledij was het werk van toneelmeester Suzanne Cassiman. De homogeniteit van de groep w as op één na ideaal. Wij w illen er op wijzen dat het bewijs geleverd is dat een hechte samenwerking tussen leden van diverse toneelgezelschappen tot een prachtprestatie kan leiden. ROEL VAN DE PLAS Zondagnamiddag kwam de h. André Heltin me thuis opzoe ken. Het bleek dat veertig jaar geleden te Aalst één der eerste welpengroepen werd opgericht en enkele van de stichters dit feit wensten te herdenken. Een welkome tip want, is de komkommertijd voor de schrijf- maniakken van jullie regionaal blad nu wel voorbij, aan der gelijke herdenking willen we toch wel even enkele regels wijden. André die te Aalst zowat tot een monument van de scouts beweging is geworden, bekende mij echter dat ie zelf pas vijf jaar na de stichting tot de beweging toetrad en hij daarom een historische situatieschets door Mevr. G. Bosteels- Moyersoen, een der pioniers, had meegebracht. Graag publiceren we dit stukje historiek uit de jaren dertig. Vriendschap en Vrede". Dit was een van de spoörtekens, die des tijds bij de welpenhorde werden aangeleerd. Het is inderdaad veertig jaar geleden (om juist te zijn: oktober 1934) dat te Aalst de eerste welpenhorde werd ge sticht. Aanvankelijk waren er ne gen wolfkesgetal dat weldra tot twee en dertig opklom. Deze welpen zijn ondertussen wel licht tot rustige huisvaders uitge groeid en op de vergeelde foto's kan men slechts met moeite nog sommige gelaatstrekken onder de groene petjes herkennen. In 1934 was het een hele onder neming een welpenhorde op de been te brengen; in de streek was de jeugdbeweging als zodanig zo goed als onbestaande. Andere welpenhorden, waar men kon gaan afkijkenwaren er niet en tekstboeken waren alleen in hel buitenland voorhanden. Ook de uniformen moesten elders besteld en de rimboe-romantiek klonk weinig vertrouwd. Dit alles maakt dat de jongeda mes, Akela Yvonne De Wolf f. Bagheera Monique Moyersoen, die dit initiatief hadden genomen, zich heel wat moeite hebben ge troost en heel wat verbeeldings kracht hebben aan de dag gelegd om aan deze welpenhorde gestalte te geven. Vergeten we ook niet de dynamieke maar toch vaderlijke inzet van de aalmoezenier: E.H. Gijselinck. Het lokaal was gevestigd in de hovingen van wijlen de heer Jo seph Moyersoen, stichter van de scoutsbeweging te Aalst, in de Pontstraat met toegang langs de grote groene poort achteraan). Er heerste een haast exotische maar toch vrolijke atmosfeer: de nes ten- waren in dekorachtige rots holen ondergebracht, er was een totempaal en allerhande jungle dieren waren prettig uitgebeeld. Wie herinnert er zich nog de eer ste uitstap te Bambrugge en de kampen te Aaigem op de ruime en gastvrije hoeve van wijlen burge meester Van Bever? Naast de spel- aktiviteiten werden ook een hele reeks nuttige dingen aangeleerd: kachel aanmaken, schoenen poet sen, knopen, seinen, lichaamsoe feningen, handenarbeid enz. Voor alles werd echter de nadruk gelegd op de dagelijkse goede daad, de wet van de welpenhorde en de belofte en trachtte men de idealen van Baden Powell en Kip ling op een aangepaste doch rea listische wijze bij deze jeugdige telgen ingang te doen vinden. Dit geschiedenisje kan misschien na'ief lijken en zal door sommigen als een lokaal historisch feit wor den geklasseerd. Niettemin heb ben zij, die van deze eerste wel penhorde, die onder de St.- Kristojfelgroep ressorteerde, deel uitmaakten, gemeend dat getui genis moest afgelegd van dit ge beuren. Het ging namelijk om een beginpunt van een vorm van jeugdbeweging, die heel wat heeft bijgedragen tot de vorming en de ontwikkeling van heel wat kriste- lijke en moreel gezonde jonge mensen. In deze optiek wordt dan ook een bescheiden herdenkingsplechtig heid georganiseerd, tot dewelke alle welpenhorden, scoutstroe pen, oud-leden en sympatisanten van de scoutsbeweging worden uitgenodigd. Op zaterdag 12 ok tober a.s. wordt in de Begijnhoj- kerk te 16.30 u. een heilige mis opgedragen door E.H. Gijse linck, oud-aalmoezenier. De koorzang zal worden verzorgd door het Sint-Martinuskoor. Dit kort maar innig terug samenzijn zal, naast een tikje weemoed, vreugde en warmte brengen. Ie dereen wordt verwacht. Men zegge het voort. Aansluitend op deze vlucht in de tijd wensen wij ook even de huidige Aalsterse scoutsgroe peringen die intussen reeds tot een vijftal groepen zijn uitge groeid voor te stellen. We doen dit aan de hand van een artikel uit de brochure: Jeugd 74, uitgegeven door het verenigd jeugdwerk Aalst VE- JA. Exemplaren van deze bro chure kunnen bekomen wor den op het dienstcentrum voor jeugdwerk: Esplanadestraat 34, 9300 Aalst. Tel. 70.34.46. SCOUTS en GIDSEN VVKS VVKM Wie vanuit een vóór- of zelfs nóoorlogse herinnering aan scouting de beweging thans benadert, zal zeker getroffen worden door de grondige wijzi ging die zich in een aantal uiter lijke aspekten voltrokken heeft. Sommigen beweren zelfs dat Scouting ook innerlijk veran derd is. Gaan we dit even be kijken? Toen Baden-Powell zijn bewe ging stichtte, wenste hij bij de jongeren belangstelling voor de natuur en voor de anderen te wekken. Daartoe gebruikte hij de EIGEN VAARDIGHEID, DE ZIN VOOR OBSERVATIE en de VERANTWOORDE LIJKHEID van de jongen. Door spel, lichamelijke en mentale training beantwoordde hij al dus aan 'n reële nood bij de toenmalige jeugd. In een traag-evoluerende maatschappij kon men lange jaren met dezelfde beproefde methodes de beweging in stand houden en generaties jongeren begeleiden in hun groei naar volwassenheid. De laatste tijd is het klassieke beeld van de maatschappij echter grondig hertekend ge worden: technisch steeds vol maaktere vormen van ont spanning trekken de jeugd aan, fundamenteel maat schappelijke waarden worden nu grondig in vraag gesteld en vergen een kritisch oordeel, in de sociale relatie staan man en vrouw zo niet volwaardig, dan toch bestendig naast elkaar, door een betere kommunikatie worden vaste ideologische ak senten gerelativeerd en in een ruimer perspektief ge plaatst een evolutie die bijna een Revolutie is. Hoe zou BP zijn beweging hebben opgevat indien hij die NU zou willen stichten? Deze vraag heeft de verant woordelijken op de diverse ni veaus sterk aangesproken. De basisbeginselen werden daarom geïnterpreteerd in een hedendaagse dimensie en «ask it the boy» werd opnieuw brandend aktueel. SCOUTING stond aldus voor de keuze: aanpassen of langzamerhand verdwijnen. In het licht van de vernieuwde maatschappij werd uitgekeken naar nieuwe vormen: koëdukatie, burger- scb&psvorming, eigentijdse le vensbeschouwing. Dit zijn de 3 polen waarrond in 1974 het hele scoutsspel verloopt. In een «gemengde» maat schappij kèn de opvoeding niet vreemd blijven voor het «sa men opgroeien». Aan de top wordt er tussen WKM en WKS gewerkt aan gemeen schappelijke programma's voor de diverse leeftijdsgroe pen. Toch betekent dit niet dat plaatselijk de werking ge mengd moét zijn. De groepen beslissen daarover zelf, maar moeten wél voldoen aan be paalde reglementaire, mense lijke en pedagogische voor waarden. In de «gemengde opvoeding» wil men de jonge ren elkaar laten ontdekken en waarderen in de totale per soon. Als jeugdbeweging kan scouting hier op sociaal vlak baanbrekend werk verrichten zonder zich daarom hals- over-kop in een roekeloos avontuur te storten. Naast deze belangrijke pro blemen wil scouting open oog hebben voor de andere vraag stukken. Het jaartema ECHT AARDIGT RECH7VAAF DIG hoopt allen gevoelig l maken voor diverse onre< vaardigheden, die zich in lagen van onze samenleviif voordoen. Hiervoor komen gen milieu, stad, buurt, pard chie, kerk, land en wereld aanmerking. Naargelang van de leeftijd z jy dit probleem andere verhoi ar dingen aannemen: de WEL zal weten dat het Hordespfoe pas écht plezant wordt wai m neer iedereen de spelrege et eerbiedigt en daarvoor 4,0 vriendjes leert aanvaardeitan zowel in de vergadering als c !n school, thuis als in de buuhg, JONG-VERKENNERS realfetr seren een rechtvaardige hoi io- ding vooral tegenover oud« van dagen via het KI JAVA-sp El (konstruktieve inzet van c ee jongverkennerspatrouille m at aandacht voor anderen), qete VERKENNER zal binnen e,d buiten de troep er mede voiEt zorgen dat iedereen zijn kar ,ei krijgt en aan bod kan komer )U Voor de JIN wordt het: ruim eo om méér mens te worden, en Dit alles vergt van de leidirf" een bewust ENGAGEMENïr een GELOVIGE VERDIEPIN en een BEZINNING OVEet ZICHZELF in verhouding t de anderen. :rv Planning, vormingsgespreljoo, ken en kursussen stellen aaLnl de leiding zulkdanige eisen d enkel zij die de volle draaikin wijdte van hun verantwoord^ lijkheid beseffen, de nodige motieven hebben om een de»er| gelijke opdracht op zich te né men. |o: lh VAARDIGHEID, BELANGem STELLING VOOR DE ANDE jn RE, ZIN VOOR OBSERVATIfcu, en VERANTWOORDELIJKE HEID hoekstenen van h#el B.P.-systeem. Vinden we ditoal terug in wat momenteel geb< 'ar urt? 1 Het antwoord komt van d *n jeugd zelf, die in steeds grot<e 5 aantal bij ons, WKS-WKf aansluit. Het oordeel is aan cl: volwassene die dat alles ol serveert. En het resultaat zal in de maa ,t schappij van morgen leesba on zijn. 66 er< Voor meisjes er St.-Goedele. Lokaal: Zonn 00 straat 20. Leiding: Emmi Va ,n den Bossche, Kapuöjnenla. e 27 lr| Voor jongens St.-Krist off el. Lokaal: nenlaan 95. Leiding: Kieckens, Keizerlijk pla,, -r„fl St.-Joris. Lokaal: Roklijf 4 ent Leiding: Guido De GrootL, Kreupelveldstraat 53. L St.-Aloysius. Lokaal: ScherL^ delbekehofstraat. Leiding: jihr Van de Sijpe, Mortelstraat flL Deurle. Q Voor jongens en meisjes <jct JIN-werking. Leiding: Bol Steenhaut, E. BosteelsstradFt 16- 01 De ganse Aalsterse jeugdtoneelploeg. (jm) Affectueux souvenir reconnaissant de la part de la meute Saint Chrlstophe son Akella: Jacqueline Vl Ghijseghem, Pierre, Jean-Marie et Jacques Mineur, Henri Caffo, Edmond Jacob, Leo De Vos, Etlenne Vaf°[ Den Dries8che, Thomas Van Cleemput, Wllfried Schelfaut, Gustaaf Eylenbosch, Willy Mertens, Camll Vandaele, Pierre Eeman, Pierre De Cock, José Eeman. 10 - 4/10/74 - De Voorpost

De Voorpost | 1974 | | pagina 10