WERKEN UN DE LANGE HUG GGEDGEKEURO DE HOPDUVEI HEEFT mEIDERT GEVHIlGEfl CVP-STUDIEDAG NAM OPTIES Herdersem De Voorpost - 4/10/74 -11 Jr( Iet door een zo talrijke schare enthousiaste spelers en medewerkers j wrbereide Hopfeest waarvoor zowel de regionale als de nationale Vrs haar kolommen wijd open stelde (ook de franstalige!) en aarvoor de B.R.T. zowel de radio (De Postiljon) als de televisie (Leef z u) zendtijd uittrok is letterlijk «in 't water gevallen», f* anaf maandag 23 september regende het en dit, alhoewel met ikele tussenpozen, de ganse week door. Feit was dat vanaf >P oensdag het terrein onbegaanbaar was en, a fortiori, onbespeelbaar 'ai »orde ploeg akteurs die er hun beste beentje moesten voorzetten. JS et bestuur van de C.K.M. moest dan op donderdag natuurlijk de 4ioop doorhakken, tent of geen tent. Dit probleem loste zich zelf op ant de man die de tent verhuurde en moest plaatsen ondervond aan Oen lijve dat zulks onmogelijk was. De feestweide lag immers iui igeveer 100 m van de straat en die afstand was voor een kamion, zelf ia itrokken en in de richting gehouden door een landbouwtraktor, een iOt loverkomelijke moeilijkheid, de sp ERVANGPROGRAMMA C een tent betekende dan ook m it er niet zou kunnen gere- eteerd worden de laatste dagen %dat, bij de minste regenval (en O ft regende onophoudelijk), alle iel in de Putstraat onmogelijk iu zijn. m eopteerd werd dan ook voor :nvervangprogramma, kwestie jjjn de mensen die de melding in radio dat de vertoning van het I». iel «De Hopduvel Gevangen» et kon doorgaan, op te vangen i niet onverrichterzake naar lis te moeten sturen. Het xvangprogramma zou dan '®1oorgaan in de turnzaal der imeentelijke jongensschool en d it programma moest dan a( ümproviseerd worden wat een 'd ïpplementaire taak was voor de eds zo druk bezette mede- erkers en spelers. OEDE OPKOMST Ihoewel dus de radio had ^JQfmeld dat het stuk alleszins in Dt jn oorspronkelijke vorm niet TIIdu, noch kon doorgaan, kwa- Jfyen er mensen niet alleen van hi leldert en omgeving maar ook di als men soms min gepast zegt itx an heinde en verre». e turnzaal zat dan ook in een c inimum van tijd barstenvol en ot^e stemming was er reeds van »or het spel begon. Samen met 1 inrichters betreurden de vele leschouwers dat het niet kon irlopen zoals gepland was aar iedereen scheen tevreden aaat er toch zou van gemaakt 33 orden wat er van te maken was. óór de aanvang van het spel erd door voorzitter, Jos Muy- ert, na een hartelijk dank- oord aan alle medewerkers, n welkomwoord gericht tot de le toeschouwers waaronder irgemeester De Vos van Mei ert, burgemeester Robert De auw van Baardegem, Burge- leester Uyttersprot van Moor- 11, met zijn schepen Jozef ieters. Burgemeester Verdoodt n Essene die op het podium am verklaren waarom de ipduvel nu wel juist gestolen :rd, Willy De Turck van Aalst, Jhrijver van het spel, folklorist ïfugeen Van den Broeck van isse. komponist van de liederen 1 Üctor Van Frachen, enz. enz.... Bo| "AFVAARDIGING UIT IOPERINGE loals voorzien liet de andere Jelgische hopstreek zich niet libetuigd en kwam met een Jiime afvaardiging, waaronder le Hopkoningin met twee ere dames en verschillende leden in het Poperings feestkomitee aar Meldert. Op het Dorp afge- acht en daarna naar de zaal ïleid door Hubert Baert en (illem Baeyens werd de afvaar- iging met de lieftallige hop- sningin aan het hoofd fel legejuicht bij het binnenkomen inde feestzaal. Gedurende ruim vier uur zou deze groep de massa vergasten op een klankfestijn en mocht zich vanwege het publiek in een waarlijk gemeend applaus ver heugen. Vooral kwam er dan nog meer stemming toen bleek dat nog twee autocars van Oordegem te Meldert waren aangeland en bij hun binnentre den werden ze door hun dorpsgenoten onthaald met een dreunende «Alte Kameraden». SINTROCHUS Naast de fameuze hopduvel, waarvan een tweede exemplaar aan de ingang van de school prijkte, stond op het podium de Meldertse heilige tegen de hopplagen. Sint Rochus, pa troon van de hopboeren van Nievel. Onder de hoede van voorzitter van de Rochus- vrienden Piet Heymans, was hij in de turnzaal gekomen en nu stond hij daar, broederlijk naast zijn tegenstander, de listige hopduvel, liet zich door de menigte bekijken. Dat er, toen Het C.K.M.-koor en de boerenblaaskapel maakten er dan maar van het verdronken Hopfeest het beste van. (Jm) bij een mooie tekst die de folklo ristische geplogenheden in ver- band met de hop eens in'de verf zette steunend op delen uit een fantastische bandmontage. het eigenlijke spel nog altijd een Rochus in volle ornaat en ook met blote knie zoals de heilige zelf rondliep, zwaaiend met staf, met hopperanken en alles wat hem onder de hand kwam en de toeschouwers mild zegenend en soms ook van hun drank verloste was, alhoewel niet voorzien, wel een van de mooiste stunts van deze avond. EN BREUGHEL Dat de tapkranen ondertussen flink liepen is nog onderschat; men had immers alle moeite om tijdig de dorstigen te laven en God weet of er dorstigen waren die avond. En eten werd er ook gedaan, en veel. Daarvoor had de Gilde der Landelijke Vrou wen gezorgd. Brood dat een ieders bewondering wegdroeg, speciaal voor de gelegenheid door Maurits Van der Goten en Mevrouw Vrielinck gebakken, belegd met lekkere «kop» of met «pensen» werd er gesmuld dat het een aard had. En dan de verlokkende «rijstpap» gepre senteerd in een reusachtige bruine oude «teil». Deze mensen hebben het waarlijk niet onder de markt gehad en de ganse avond waren er handen te kort tot ze, uiteindelijk, volledig uit verkochtwaren. DEDUVELBAR Achter de turnzaal bevond zich de «Duvelbar», waar een jeugd groep flinke muziek maakte met akkordeoniste Anny van Moor- sel, Patrick Dooms als gitarist en Pierre Aelbrecht aan de drums. Hier was het dan vooral de jeugd Aalst Ie hoppewinders |ven later was het de beurt aan groep «De Hoppewinders» In Okegem met de gewezen trgemeester en de heer Jozef jan der Speeten aan het hoofd getooid met hun mooie liten en prachtige hoofddek- luidruchtig toegejuicht te N DE BOERENKAPEL f dertig man sterke boeren spel uit Oordegem (St. Cecilia) wam dan aan de beurt om, lik uitgedost in oude Vlaamse jierenklederdracht, het ap- laus voor hun rekening te |men. Telkens waren er wel |oblemen om de mensen een ttatsje te bieden doch met wat de wil en vaak wat vertraging ^am dat allemaal wel in orde. mooie aanblik gaf de ïrenkapel alleszins en wat ze hden presteren zou waar- mijnlijk «navenant» zijn! SPEL ZELF ind 18 uur werd dan het [enlijke ontspanningspro- imma in een hopsfeer begon- Nogmaals werd er na- ikkelijk op gewezen dat dit :t het voorziene spel was doch :hts een vervangprogramma. ds van bij de aanvang ichten mooie dia's van Mel- i Va !rt en inzonderheid van hop en Va Jppevelden de mensen in de lllwcnste sfeer. Voeg dan daar- HET ZANGKOOR C.K.M. Onder leiding van Jos Muylaert zong het zangkoor dan ingezet door Anny met haar akkordeon, een zestal mooie hopliederen, meestal op tekst van Bert Pele- man en op muziek van Viktor Van Frachen. De liederen werden vertolkt in de loop van het spel en kwamen steeds de treffende delen van het spel onderlijnen en steunen. Een pluspunt voor het Koor was dan ook dat het bestond uit een twintigtal ferm geklede «boeren» en «boerinnen». HOPPLUKPRUSKAMP Een van de mooie fasen van het hele avondspel bleek dan het wedstrijdspel in het plukken van de geurige hop. Gezeten op een podium, echt boers gekleed zoals het een plukster paste, op een ouderwetse stoel, een zak op de schoot én een ouderwetse mand naast zich, gingen de zeven deelneemsters dan aan de slag en dit voor een tijdspanne van ongeveer een half uur. Zeer veel mensen hadden derge lijke pluk nog nooit gezien en voor hen vooral was dit dan wel een zeer interessante aktiviteit. In de pluktijd werd dan gewoon lijk wel wat «gekommeerd» maar ook gezongen en Maria Maes- schalck-De Meersman zette dan ook vlot een lied in, hierbij geholpen door een ganse zaal. De kansen om te winnen ver anderden af en toe, er werd gesupporterd en de juryleden onder het waakzaam oog van Jozef De Wolf op wiens boerderij het echte spel had moeten plaatsgrijpen, keken nauwkeu rig toe of het wel «belleken-één» was, of er geen bladeren in de mand geraakten, of de rank wel goed afgeplukt werd. enz. Na dat er een ouderwetse «bascuul» was aan te pas gekomen om nu juist te zien wie er meest had geplukt kwam als laureate, en dus als Hopgravin, Julia Bruyninckx-Clauwaert en werd door de Hopkoningin van Pope- ringe, en geassisteerd door de hele gilde «De Hoppewinders» van Okegem. Met de hopgraaf die Julia koos, nl. Hubert Baert.werd dan de eerste dans ingezet en dit zou dan het begin van een ganse leutige avond worden. Eerste eredame werd dan Mevrouw De Coster van Doment. DEBOERENKAPEL Het was nu dat de boerenkapel van Oordegem zich ontpopte tot een waarlijk flink spelend en daarbij geestdriftig muziekge zelschap. Zowel dreunende mar sen, suksessen van vroeger, gezellige walsjes en galops als meer modern en gesynkopeerd muziek werd ten gehore ge bracht met een brio en een schwung die de meeste toe hoorders die deze kapel nog niet hoorden, zeer aangenaam ver rasten. Tenandere niets raar eraan, de maatschappij «St. Cecilia» van Oordegem speelt immers in de kategorie uitmun tendheid. In het kader van de door hen georganizeerde leefmilieu ne- gendaagse werd door de CVP-jongeren van de afdeling Aalst een nationale open studiedag over de gemeente en het mi lieubeleid ingericht. De vergadering ging op 28 september door in de bovenzaal van het Belfort. In zijn inleiding verklaarde Mi chel Van Holder dat de ge meentebesturen een aantal be langrijke mogelijkheden bezit ten om het leefmilieu te be schermen. Deze mogelijkhe den worden echter niet vol doende benut en dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de ge meentebesturen onvoldoende inzicht, een geringe belangstel ling en ontoereikende techni sche en financiële middelen hebben in verband met milieu beheer. De gemeenten kunnen aange paste poiitiereglementen uit schrijven op het vlak van de luchtverontreiniging en kunnen drastisch optreden waar het lawaaihinder aangaat. Een paar tips voor gemeente- en stadsbesturen kunnen zijn dat zij het publiek beter voorlichten inzake milieubeheer en dat zij bijvoorbeeld een klachten- dienst organizeren. Het is een feit dat de doorsnee-Belg niet eens weet wat milieubeheer ei genlijk allemaal inhoudt. Te veel mensen denken nog dat zij leven in de dag van vandaag en dat morgen weer een an dere dag is. Als wij doorgaan wordt het morgen zeker niet beter. De super de luxe wereld van het jaar tweeduizend die wij allemaal zo goed kennen uit de söence-fictionverhalen, zou wel eens meer op een maan- of woestijnlandschap gaan lijken. Het begrip «leefmilieu» bevat vier hoofdproblematieken. Zij zijn allen even belangrijk. Op het congres werden zij in deze volgorde behandeld: water verontreiniging, de problema tiek der vaste afvalstoffen, de luchtverontreiniging en last but not least de lawaaihinder. AFVAL Op het gebied van de afvalwa terverontreiniging stelt Inge nieur Luc Fierens vast, dat niet tegenstaande de gemeenten op dit gebied een verregaande bevoegdheid hebben, er in Oost-Vlaanderen nog steeds slechts zes zuiveringsinstalla ties opgericht zijn, namelijk in Sint-Niklaas, Geraardsbergen, Hamme, Lokeren, Drongen en Wachtebeke. Een taak die aan de gemeen ten werd toevertrouwd en die in de toekomst ook tot de ge meentelijke bevoegdheden zal blijven behoren is het laten op stellen van een algemeen riole ringsplan en natuurlijk ook de uitvoering ervan. Ook de vaste afvalstoffen be tekenen een harde dobber. Volgens Ivo Van Vaerenbergh kunnen de leefmilieuproble men door de gemeentebestu ren in deze frekwentievolgorde worden vermeld: vaste afval 40 procent, waterverontreiniging 38 procent, faunaverwarming 37 procent, waterverwarming 31 procent enzovoorts. De hoop afvalstoffen vergroot. Niet alleen Sint Job leefde op een hoop afval, wij doen het praktisch ook allemaal. Een manier om de hoop afval kwijt te geraken of toch afdoend te verkleinen zou het recykleren kunnen zijn. Ter verduide lijking: recyklage is het terug winnen van bepaalde stoffen uit afvalprodukten. Ook het verbeteren van de lucht die we inademen is één van de voornaamste milieuta ken van onze tijd. Ingenieur S. Meirsschaut besluit in zijn luchtverontrei nigi ngsbetoog dat de gemeenten hoege naamd niet machteloos staan in de strijd tegen de luchtvervui ling. Zo kunnen de gemeenten heil zame besluiten treffen voor de lucht indien zij in de Bijzondere Plannen van Aanleg (de zoge naamde B.P.A.'s) bufferzones van bosbeplanting rond de in dustrieterreinen voorzien. De stankhinder kan bijvoorbeeld door naaldbomen sterk ver minderd worden. LAWAAI Als laatste van de voormiddag sprak ingenieur Roland Huy- seritruyt over lawaaihinder Lawaai kan, evenals alle an dere aspekten van de milieu problematiek als een afvalpro- dukt worden beschouwd. Er kan zowel lawaai zijn binnens huis als in kantoren, fabrieken, openbare gebouwen en wa renhuizen. Tijdens de namiddag ver deelden de aanwezigen zich in vier werkgroepen die allen één van de vier reeds vermelde problemen aanpakten. De werkgroep waterhuishouding besluit zo onder andere dat bepaalde zones zoals water- winningsgebieden en toeristi sche centra de volstrekte priori teit zouden moeten hebben in de saneringsprogramma's. Verder zijn zij ook van mening dat de gemeenteraden niet langer meer moeten wachten om een zuiveringsstation op te richten Jules Vincart en de mensen die de afvalprodukten bespraken zijn van mening dat de huis houdelijke en andere afvalpro dukten niet uit het oog mogen worden verloren en dat zo vlug mogelijk een afvalwet moet worden gekoncipieerd. In deze wet zouden zij willen terugvin den dat het volume de voor naamste faktor zou zijn in het Sprekend genoeg voor het atlassen van het St.-Rochus hield een waakzaam oog niet alleen op de ontblote knie doch tevens op de ijverige hoppepluksters. (Jm) berekenen van de kostprijs voor het ophalen van afval. Ook kan de dienst Pers en Voorlichting van het ministerie van Volksgezondheid een in- formatiekampagne voor de gemeentemandatarissen be ginnen, en kan het principe «hoe meer vuilnis hoe meer be lasting» gebruikt worden als drukkingsmiddel tegen de rage van de verloren verpakking. De CVP-jongeren die zich met luchtverontreinigingsproblemen bezighielden komen onder an dere tot het besluit dat de be volking er meer bewust zou moeten van gemaakt worden dat iedereen kan bijdragen tot een verbetering van de lucht door konkreet gezien rationeler om te springen met het gebruik van auto's en huisverwarming. In verband met lawaaihinder werd besloten dat een bouw en exploitatievergunning meer als een rem op allerhande ver vuiling moet gebruikt worden. Ook moeten er alleszins groenzones worden voorzien rond de industrieterreinen en moeten geluidsdempende pa nelen de lawaaihinder van op stijgende en dalende vliegtui gen verminderen rond de vlieghavens. Om lawaaihinder tegen te gaan zou volgens hen ook een opvoeding tot stilte meer en meer interessant wor den. Na deze besluiten werd door de CVP-jongeren een motie tegen de verlenging van de startbaan van het vliegplein van Oostende goedgekeurd. Door deze verlenging zou de startbaan op ongeveer 500 me ter van de bewoonde wijken komen te liggen en zou de la waaihinder onaanvaardbaar zijn. Tot slot loofde de nationale voorzitter van de CVP- jongeren, Jan Huyghebaert het initiatief van de Aalsterse CVP-jongeren. J.-P. DE LAMPER De Hopgravin en graaf, (jm) die samen kwam om hun leef tijdsgenoten te beluisteren en aan te moedigen. Doch ook volwassenen verzeilden er en naa een paar «duvels» steeg de stemming ten top. SORRY! Al met al een vervangprogram ma dat er mocht zijn, daar mee was iedereen het volmondig eens... maar toch was er bij de toeschouwers enigszins en bij de inrichters veel ontgoocheling omdat de weermaker ons zo slecht had behandeld en de vele inspanningen die er geleverd waren, om van dit feest iets te maken, dat tot ver in de streek zou bekend raken en nazinderen niet konden gevaloriseerd wor den. Sorry! EN VERDER? Op zaterdag 26 oktober zijn er de zevende Vlaamse Hopfeesten te Moorsel en op zondag 14 september 1975 gaat de hopdu vel weer naar Asse om daar zijn parten te spelen ter gelegenheid van de hopfeesten van Asse volgend jaar. J.M. Uit een mededeling tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Herdersem bleek dat voor meer werken aan de sociale woonwijk de Lange Haag de gemeente nog 82.077 fr. dient te vereffenen. Het ontwerp dat verdere wegen- en rioleringswerken voor diezelfde wijk voorziet werd goedgekeurd. De staat neemt hierbij het volledig projekt voor zijn rekening, terwijl de aanleg van de toegangsweg, voor 1.683.245 fr. ten laste van de gemeente blijft. Tal van punten keurde de raad huisvuil tot het verleaen gaan goed. Zo zal het waterbedelings- net in de Alfons De Cockstraat, Aartstraat en de Lange Haag worden uitgebreid, terwijl voor een bedrag ten belope van 188.711 fr. wegeniswerken aan de Grote Baan zullen uitgevoerd worden. De gemeenteraadsle den opteerden voor het invoeren van papieren zakken voor het ophalen van het huisvuil, terwijl tot genoegen van ieder Herder- semnaar de belastingen op het Het paneel van dc open studiedag van de Jong-CVP (1b) behoren. De vuilnisophaler zal verplicht worden de vuilnisbelt van de Interkommunale Het Land van Aalst te gebruiken en dit aan 150fr. per wagen. De autocaruitbater die het leer lingenvervoer van de gemeente school waarneemt kreeg een prijsverhoging toegekend. V oor wat de begrotingswijziging '74 van de kerkfabriek betreft werd een meertussenkomst door de gemeente voorzien van 206:260 fr. en voor de begroting '75 een toelage van 85.173 fr. daar de kerkfabriek eigen mid delen tekort komt. Ditzelfde valt voor bij de K.O.O. die bij de begrotingswijziging '74 door de gemeente een bedrag voorzien wordt van 391.000 fr. terwijl de toelage voor de K.O.O.-begro- ting voor volgend jaar het half miljoen zal overstijgen. In geheime zitting werd Louis De Meyst aangesteld als waar nemend schoolhoofd en mej. Yvette Van Roy. Rita Goossens en Mevr. Michiels-Van den Steen als waarnemende leer krachten in de gemeenteschool, terwijl tevens wedderegelingen van het gemeentepersoneel be handeld werden.

De Voorpost | 1974 | | pagina 11