OPEN DOEK VOOR... TUUR CALLENS EN HERMAN DAELMAN LUDWIK CIESLHT TE GAST IN 'T APOSTELKEN opendoek vooreen boek valentijn TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK GASTVOORSTELLINGEN IN K.V.S. BRUSSEL FILM BIJ ONS 24 - 4/10/74 - De Voorpost Het zijn twee grote toneelamateurs. Na bij diverse Aalsterse amateursverenigingen te zijn aangesloten ligt hun toneeltoekomst nu wel vast bij «De Schakel» en bij hei «Stedelijk jeugdteater». Bij Tuur thuis zaten we te praten. Het ging eerst over hun optreden in het «Vliegend Tapijt», hun reeds voorbije toneelkarrière en de problematiek van het toneel in het algemeen. NAKAARTEN OVER HET «VLIEGEND TAPIJT». Welk nut heeft zo'n produktie voor de jeugd? Wel vroeger had men nogal eens de mentaliteit van «We gaan ons eens amuseren en het element publiek, de kinderen dus kwam slechts op de tweede plaats. Nu is daar dusdanig evolutie in gekomen dat de jeugd op het voorplan komt. Er gebeurt te Aalst toch al zo weinig voor de jongsten. Nu worden de leerlin gen de woensdagnamiddag met schoolbussen afgehaald, dit is in verband met de socio-kulturele namiddagen. Maar op zaterdag namiddag moeten ze spontaan naar het teater komen. We zouden ook veel meer woensdag namiddagen moeten spelen om iedereen de kans te geven. Welke bijdrage levert het stads bestuur? We krijgen 500 fr. vergoeding voor een dertigtal repetities en de voorstellingen (Dat is 17 fr. per repetitie die zeker twee uur geren bewijst volgend feitje. Wanneer vertelster Sheherazade uiteraard Oosters gekleed met de buik bloot op scène verschijnt roept een volksjongen van op de eerste rij «Das verdomme 'n fein teef». HERMAN DAELMAN: VOOR TONEEL IN DE WIEG GELEGD In het jaar '27 werd te Schoten bij Antwerpen een kind geboren waarvan la ter zou blijken dat het niet alleen grafische aanleg had, maar daarbij ook een uitblinker was in het feestneus opzetten en er op de koop toe nog een grote dosis toneeltalent bij had. 15 jaar woont Herman nu te Aalst en is er goed ingeburgerd, is lid van het Stedelijk Feest- komitee. heeft «De Schakel» en het «Jeugdtoneel» om zijn talent te ontplooien, om maar te zwijgen van zijn «Ketje». Herman's vader was voorzitter van «Vast als eik» uit Hofstade wat met zich meebracht dat de zoonlief al vroeg met de planken kennismaakte. Op 11-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut bij de Jezuïeten waar hij met Willy De Swaef optrad in het stuk «Willem Teil». Van dan af trad hij met de regelmaat van een klok op, probeerde het ook in het operettegenre, hij heeft een goede stem, maar verkoos toch toneel. Toen hij zich in 1961 te Aalst kwam vestigen vroeg Tuur Van Den Brulle hem bij «De Schakel» te komen spelen. Hij startte met «Mirandollina» van Goldoni. TUUR CALLENS: OOK KARNAVALKOSTUUMS Een trouwe vriend van Herman. Vroeger was hij kleermaker, wat inhoudt dat menig karnavalkos- tuum door zijn handen passeer de. Hij gaf aan dit zelfstandige beroep de brui om kommercieel afgevaardigde te worden. Zijn vrije tijd wordt voor een groot deel opgeslorpt door toneel groep «De Schakel» waar hij als bestuurslid, archivaris en to neelspeler zeer gewaardeerd wordt. Van kindsbeen trok het toneel hem aan. Maar de ouders waren tegen toneelopleiding gekant en meespelen mocht hij zeker niet. duurt, gelukkig doen ze het niet voor het geld!) Het stadsbestuur liet een 200-tal affiches, pamfletten en aankon digingen drukken en de ruw bouw van het dekor werd door stadspersoneel verzorgd. Waarom een reprise van 't Vliegend tapijt? In de periode van de repetities kwam door een spijtig ongeval onze vriend Renaat Ravijts om het leven, wat een groot verlies betekende niet alleen voor het Aalsters toneelleven in het algemeen maar vooral voor het jeugdteater. We verloren even eens onze dekorbouwer Frits De Coninck. De aktiviteiten lagen een tijdlang stil. Maar we hadden alle brosjures en velen kenden reeds oppervlakkig hun rol. Het lag voor de hand dat we met dat stuk zouden verder gaan. Hoe is het «Voor kinderen toneelspelen»? Herman beweert dat iemand die geen akteur is niet kan spelen voor kinderen, waarop Tuur inhaakt «Het gevaar dat een toneelspeler overdrijft is steeds aanwezig. Hij moet zijn rol wel dik in de verf zetten maar het moet een sprookje blijven. Heeft men reeds aan een realis tischer stuk gedacht? Daar werd nog niet aan gedacht. Een sprookje spreekt het groot ste deel van de kinderen nog steeds het meest aan. Maar voor een volgende produktie zou het wel mogelijk zijn. Herman Daelman wijst er ons op dat er jaarlijks een opvoering plaats grijpt voor de gehandi capten en dat achteraf door het feestkomitee speelgoed wordt uitgedeeld aan deze kinderen. Hoe zfn de typische reakties van kinderen? Een kind leeft zich dusdanig in dat het spontaan reageert en als het ware helemaal meeleeft met de akteurs en het spel. Op een gegeven ogenblik verliest Achmed zijn ring. Een kind springt spontaan op scène om die te zoeken en aan de akteur te geven. Andere kinderen daar entegen hebben schrik in een donkere zaal. Er zijn ook steeds twee kampen. Sommige kinde ren doen met de schurken mee en gaan Achmed verraadden. Hoe kinderen op een volkse ietwat platte wijze spontaan rea- In «Het Vliegend Tapijt». Er bestaan prozawerkjes die geen andere literaire pretenties kunnen bezitten dan het leveren van het bewijs dat literatuur niet noodzakelijk zwaartillend diepzinnig en drama-be wust hoeft te zijn. Vooral in een tijd als de onze - waarin de sombere ik-lite- ratuur de verbeeldingslite ratuur verdringt, voorlopig althans - is het bijzonder hartversterkend eens een verhaal te lezen zoals Hans Andreus' Valentijn (Sala mander Pocket), waarin alle gebeurtenissen moei teloos naar een goede af loop geleid worden zelfs als de gebeurtenis een auto-ongeval is met vijf zwaargewonden! waarin de geluksster van de personages niet ver duistert, waarin luiheid en verwaandheid slechts ge makkelijk te verwijderen schoonheidsfoutenzijn op het gelaat van het leven. Zelfs de gegronde kritiek op het would-be artistieke wereldje van het Holland der vijftiger jaren wordt als gemakkelijk verteerbare kost en zonder enige schijn van wraakoefening opgediend. In die malle wereld loopt de 20-jarige Valentijn rond als een die zich voortdu rend verwondert over zijn sukses. En sukses kent die ietwat slungelachtige en karakterloze jongeman die geen diploma's bezit en geen bijzondere bekwaam heden, onhandig is.tegen over de vrouwen en te besluiteloos om het lot in eigen handen te kunnen nemen. Hij heeft meer dan alleen maar zijn uiterlijk tegen zich, maar hij slaagt, omdat hij probleemloos de dingen uit de weg gaat die hem te zwaar of te warm lijken en omdat hij op een wonderbare manier arge loosheid en lef met elkaar verweeft. Als hij op een dag het Radio-gebouw van Hilversum binnenloopt om er een betrekking te vragen als akteur voor hoorspe len, informeert hij zonder enige aanleiding bij de portier naar de gezondheid van diens vrouw. ««Kent zij u?n, vroeg de portier. «Nee», zpi Valentijn. «Ken ik U?» vroeg de portier. «Nee,» zei Valentijn. «Hin dert dat iets? We zijn toch mensen onder mensen? En ik meen wat ik zeg. Mijn welgemeende groeten en de welgemeende wensen voor beterschap namens Valentijn. Brengt u dat maar over als u wilt. Het is een kleine moeite en een groet en een wens doen soms wonderen. Natuurlijk wordt Valentijn aanvaard bij de radio, al zullen zijn rollen zich slechts beperken tot het uitbrengen van zo rauw mogelijk geüite geluiden als Bah! Ha! en Boe! Maar die ondergeschikte dienst is geen zorg voor Valen tijn, die nu het gevoel heeft voor zichzelf te kunnen instaan en langs het radio werk om in Carmen een lieve levensgezelling ver werft en zelfs redaktielid wordt van een progressief literair tijdschrift, al heeft hij zelf nooit een regel literatuur gepleegt en al kent hij niet eens de A van de literatuur. In de literaire keuken wordt Valentijn ernstiger genomen dan hij zelf zijn literatuurvrienden voor ernstig kan nemen. Hij gedraagt zich in dat milieu zowat als de held uit een middeleeuwse schel menroman. Het verhaal werd door Hans Andreus ook op het stramien van de schelmenroman gebouwd en ergert zich er hele maal niet over dat zijn funktie bij de redaktie zich beperkt tot het hanteren van de lijmpot en het schrijven van één gedicht. Valentijn heeft overigens genoeg aan zijn gezellig flatje, zijn Bah! - Ha! Boe! rollen en zijn lieve Carmen. Frans Jos Verdoodt Hij is een Pool maar verblijft Slavische gevoeligheid en and< sedert jaren in België. Hij zijds de voorkeur voor studeerde aan de Akadcmie en grafische logische vorm van het Hoger Instituut voor Schone Vlaamse meesters, de vakku Kunsten te Antwerpen. Hij digheid van die meesters die ontwierp in steden als Llow en erg bewondert. Krakow verschillende dekors Ludwik Cieslik brengt een rij voor opera- en dansteaters. verscheidenheid van landscha Zowat in alle grote steden van pen. zeezichten met bote Polen stelde hij zijn werk woeste en ruwe bergstreken tentoon maar vooral Warchau enkele figuren waaronder e kreeg het steeds in primeur te naaktstudie. Zijn koloriet hevig en fel. elk van de getoon Zijn grafisch album, die de onderwerpen getuigt van i opstand van het Poolse geheime emotionele aard van de kunst leger en van de ganse bevolking naar. van Warchau in 1944 tegen de De tentoonstelling blijft g nazi-bezetting weergeeft kende opend tot 16 oktober, in de wet vooral in Polen een groot sukses. van 15 tot 22 uur. 's zondags vi In zijn werk zijn twee kunst- 10 tot 22 uur. Op donderdt opvattingen duidelijk merk- gesloten, baar. Enerzijds vinden we de ROEL VAN DE PLA In het kader en met de steun van het Belgisch-Nederlands kultureel akkoord wordt op 8 oktober te 20 uur «Babyfoom opgevoerd door de toneelgroep Centrum. «Babyfoon» beschrijft het verjaardagsfeest van een jonge door haar man in de steek gelaten vrouw. Niettegenstaande felicitaties, geschenken, gezellig samenzijn met vrienden kan ze slechts op cén iemand terugvallen: haar baby met wie ze het ganse feest via de babyfoon in kontakt blijft. «Suiker» van Hugo Claus wordt opgevoerd door het Zuidelijk Toneel Globe op dinsdag 15 oktober te 20 uur. Het stuk speelt zich af bij Vlaamse seizoenarbeiders tijdens een Noordfranse suikerbietkampagne: primitieve mensen in een kille atmosfeer en in armzalige omstandigheden. Claus zegt zelf over het stuk: «Ik heb getracht de kaarten op mijt handen te krijgen door mijn verbeelding te laden met wat zij nog aan autcnticks. aan zelfbeleefds vertegenwoordigen: het verloren, verlamde barakkenbestaan. de naakte burleske gesprekken, de ééndagsdromen, het drama dat zich op de meest natuurlijke manier in de laatste levens wringt. Daarbij heb ik weinig op mijn kunde gerekend, maar het meest vertrouwd op mijn eigen ontroerbaarheid». R.V.D.P. 5c zaal verspreid. f6 In de «Paradijsvogels» zijn Tupg Van Den Brulle en Hernïl Daelman schijnbaar dood F liggen onbeweeglijk in een bjlk waarvan de poot bijna doorj zaagd is, je zou zelf je ad< u inhalen. In Maarten De Haas staat e geleende fazantepluim op e •- hoed. De drager schudt er stee e: mee heen en weer zodat de plur0< steeds in het gezicht v dezelfde akteur terecht kor 1 die mateloos geïrriteerd ePar schaar neemt en de geleen '81 veer kortwiekt. Zo zie je dan maar... ook akteur is een mens. ROEL VAN DE PL Hij volgde twee jaar etalage en grafiek aan de akademie. In 1960 sloot hij zich aan bij de Catharinisten maar kreeg er geen kans. Het jaar daarop liet hij toneelklas en de kansen werden groter. Vijf jaar lang leerde hij de knepen van het toneelspelen. Langs Walter Boni om begon hij in Kern 63 met de produktie «Mijn geweten en ik» en in 64 was daar al het jeugd teater, een jaar later «De Schakel». Het was al toneel wat de klok sloeg. Een harde dobber, want er kwam ook nog een kursus regie bij. Alle aktiviteiten, bijeen resulteerden dat hij van 69 alleen nog voor De Schakel werkte. Over A.T.V. heeft Tuur toch niet zo'n goede herinnering. Het werd een tweede feestkomitee. Een samensmelting van ver- WEEK VAN 4 TOT EN MET 10 OKTOBER 1974 Weinig interessante week deze keer, eigenlijk slechts één film die enige aandacht verdient, namelijk «THE SEVEN - UPS», van Philip d'Antoni, met Roy Schneider, Tony Lo Bianco, Larry Haines, Victor Arnold, Jerry Leon en Bill Hickman. Philip d'Antoni, de realisator van deze film was tevens produ cer van twee andere suksesvolle politiefilms, namelijk ««Bullitt» en «The French Connection». Dat heeft onvermijdelijk een stempel gedrukt op zijn regie-debuut, want «The Seven Ups» brengt zowat het beste uit deze films samen. Bovendien is d'Antoni gefascineerd door het politieoptreden tegen kriminali- teit. Zelf zei hij in een interview dat het scenario van zijn film gebaseerd is op de eigentijdse Amerikaanse realiteit. Typisch voor het soort films waartoe «The Seven Ups» be hoort is wel het beeld dat van de politie wordt gegeven: telkens weer is de inspekteur sympatiek, hij beantwoordt aan de nor men van een goed mens en is bovendien een held in alle opzichten. Uiteraard schiet hij het best en het vlugst, is hij de gangsters te slim af, en (wat dacht u) vallen de vrouwen hem zomaar in de armen. Daarin ligt een groot deel van de verkla ring waarom dit soort films telkens weer sukses hebben: als toeschouwer identificieert men zich gemakkelijk met die knappe typen. Een ander kenmerk is de vakkundigheid waar mee deze films zijn gemaakt: niet alleen technisch maar ook op gebied van verhaal en vertelling zitten ze bijzonder goed in elkaar, de intrige is meestal boeiend en interressant. En dan is er natuurlijk ook nog de noodzakelijke auto-achtervolging, telkens vlugger en gevaarlijker, alsmaar crescendo tot één van de twee, achtervolger of achtervolgde, zich te pletter rijdt. Dit alles vinden we dus ook in «The Seven-Ups» terug, waarin het verhaal wordt verteld van een politie-officier die aan het hoofd staat van een speciale anti-gangbrigade. Zij beschikken over alle mogelijk wettelijke en on-wettelijke middelen om de kriminaliteit uit te roeien. Allemaal knap en boeiend verfilmd in de New Yorkse straten. In cinema Alfa: E«FURY OF THE YOUNG GODFATHER», van Fernando di Leo, met Henry Silva, Gianni Sarko, Richard Conté en Antonia Santilli. Een van de navolgingen van «The Godfather», eveneens met typische maffia-praktijken zoals afpersing, chantage enz. Weinig interressant omwille van zijn oppervlakkigheid Cinema Feestpaleis tenslotte (weeral aan het staartje, maar wat kan ik eraan verhelpen?): «SERRE MOI CONTRE TOI, CAR J'AI BESOIN DE CARESSES». GUY DE LOMBAERT schillende groepen lukt niet. Er zijn er te vele die zich vast houden aan hun historische afkomst en waarde. DE SCHAKEL Hebben jullie een evolulie mee gemaakt? Zeker en vast, we maken het ons trouwens niet gemakkelijk. De keuze van de stukken gebeurd zeer plichtsbewust. We nemen immers deel aan allerlei wed strijden (De Schakel behaalde reeds zeer behoorlijke resultaten bij diverse tornooien) Dit jaar komen drie produkties op de agenda. «In de holte van je arm» (zagen we onlangs op T.V.) en «Ciao» beiden in de regie van Tuur Van Den Brulle. Als derde stuk komt dan «Zwervers rond de kribbe» waarin Tuur Callens de regie voor zijn rekening neemt en vooral de kans zal bieden aan jonge mensen om hun toneeldebuut te maken. ANEKDOTES Prettige en minder prettige voorvalletjes vormen zowat ee een blad apart in de geschie denis van de toneelvereniging. Al zijn deze zaken, de grapper. en poetsen altijd niet zo in het voordeel van het publiek, toch zijn zij in de keuken van een toneelgroep een bron van «weet je dat nog» en «zeg jongens dat was tof». In het stuk «De Derde Dag» kwam de zin «De lucht is fris en helder, het is Paasmorgen». Zie je dat dan een akteur zeggen als een portie stinkende kaas aan de rand van de tafel gesmeerd een kwalijk geurtje op scène en in de

De Voorpost | 1974 | | pagina 24