VRIJE TRIBUNE P.V.V. B.S.P. i.#T K.P. UIT DE OUDE DOOS VERLOREN MAANDAG EN HETHEETBROOD 2 - 4/10/74 - De Voorpost Ik- redaktie heeft hel reeht de/e teksten in te korten ZIJN WIJ BEREID? Elke dag wordt ieder van ons zich meer en meer bewust van het gevaarlijke inflatiever schijnsel dat onze maatschap pij tieper en dieper aantast. Zijn wij bereid de kwaal te be strijden en welke offers willen wij er voor opbrengen? Wij moeten voor ogen houden dat de uitgaven die de regering doet door aHen moeten worden betaald. Inden wij van de rege ring méér eisen dan stijgen de overheidsuitgaven, maar ook de lasten. Aan deze overheid suitgaven is een plafond, willen wij ons wetzipi niet in gevaar brengen door overbelasting van alen de bij het produktie- proces betrokken zijn. Deze bewustwording heeft de rege ring bij de bevolking willen bij brengen door de kampagne die ze heeft gelanceerd in het ka der van de inflatiestrijd. De re gering heeft ook beroep ge daan op de deelname van de bevolking in de strijd tegen de levensduurte. Zal de regering in haar opzet slagen en de le vensduurte onder kontrole krij gen? De regering en de partijen die er deel van uitmaken bezitten voldoende gezag en vertrou wen bij de bevolking. De voor waarde om de bevolking te overtuigen is dat de regering zelf het voorbeeld geeft Dit wil zeggen dat de regering moet weten te kiezen in haar beleid en afstand moet doen van het overbodige hfiet alles kan in eens en onmiddellijk. Het vergt pofitieke moed om neen te zeggen aan bepaalde min of meer verantwoorde eisen die door groepen worden gesteld. Het vergt ook moed om in deze welvaartsmaatschappij sober te leven. De regering moet klaar en duidelijk aan de bevol king zeggen welke besparin gen zij doet binnen haar sober- heidspotitiek. Pas dan alleen zal de verantwoordelijkheid en sofidariteit groeien bij elke bur ger en zal eenieder zich inzet ten om de uitgaven te minde ren en soberder te leven. Wil de regering slagen in haar inflatiestrijd, dan moet ze op de medewerking van allen kunnen rekenen. De oppositiepartijen zullen geen gelegenheid laten voorbij gaan om politieke winst te halen uit de huidige toe stand. Zij hebben echter ook hun verantwoordelijkheid en elke drukking gebruiken om het evenwicht te verstoren zal hen in de huidige periode kwalijk worden genomen. Blijft de regering konsekwent met zich zelve, en voert zij haar soberheidspolitiek door? Kan ze door haar voorbeeld, door haar gezag, door haar ver trouwen de medeburgers aan zetten tot eenzelfde soberheid, dan wint de regering de strijd en kan ze een positieve balans voorleggen. De overwinning in de strijd tegen de inflatie is niet alleen een zaak van derege- ring, het is ook onze taak. Een mislukking van de inflatiestrijd is nadelig voor het land, dus ook voor ons. Zijn we, elk van ons, bereid de offers te bren gen, sober te leven om de wel vaart en het welzijn te vrijwa ren? DIANE D'HAESELEER Resolutie van het Kongres van de BSP-federatie Aalst. Geen versobering op de rug van het werkende volk Te gen de aankoop van nieuwe gevechtsvliegtuigen Steun aan syndikale aktie en aan anti-inflatieplan ABW Front voor vooruitstrevend beleid. Het Kongres van de BSP- federatie Aalst, bijeengeko men op 28 september stelt vast dat de inflatie en de prijsstijgin gen alle rekords kloppen onder de huidige CVP-PW-RW- regering Tindemans; dat deze regering (van de welke ook een PW- vertegenwoordiger van het ar rondissement, de h. D'Haese- leer, deel uitmaakt) zich onbe kwaam toont een werkelijk anti-inflatiebeleid te voeren en dat zij in feite de kaart speelt zowel van de oliemaatschap pijen als van de patroons in het algemeen; dat de werkende mensen en degenen die op sociale ver goedingen zijn aangewezen, de grote slachtoffers zijn van deze politiek en dat zij zulks in nog grotere mate dreigen te worden; verzet zich met klem tegen de verdere plannen van de re gering om haar versoberings- politiek te doen dragen door de werkende bevolking en de so ciaal gerechtigden. klaagt de plannen van de regering aan om de staatsuit gaven nog te doen toenemen door de uitbreiding van het ka binet met meerdere bijko mende staatssekretarissen voor een gewestvorming die zowel voorlopig als ondoelma tig is en in genendele beant woordt aan wat de bevolking er van verwachtte; verzet zich tegen de aan koop van nieuwe gevechts vliegtuigen (32 miljard frank), op een ogenblik dat nieuwe las ten op de bevolking worden ge legd en de bouw van sociale woningen en andere sociale en kulturele voorzieningen wor den afgeremd en vraagt aan de partij een nieuw onderzoek van de internationale toestand en de Navo. De BSP-federatie Aalst roept de bevolking op deze regering van het dure leven en de nieuwe belastingen te bestrij den. Zij roept alle werknemers, gepensioneerden en andere sociaal-gerechtigden op zich te verzetten tegen de plannen van minister De Paepe om het tekort van de ziekte- en invali diteitsverzekering af te wen telen op de verzekerden. De BSP mag in geen enkel geval laten tomen aan de kosteloze geneeskundige verzorging van gepensioneerden, invaliden en weduwen, ingevoerd door een socialistisch minister. Zij zegt haar steun toe aan de syndikale aktie van de ar beiders, de bedienden en het personeel in overheidsdienst voor de verdediging van hun koopkracht en van hun werkge legenheid. Zij ondersteunt het anti-inflatieplan van het ABW en roept alle werknemers en in het bijzonder de kristelijke ar beidersbeweging op zich ten voordele van dit plan uit te spreken. Zij zet de landbouwers er toe aan eigen verkoopskoöp- eratieven op te richten en zich hierover met de arbeidersbe weging te beraden. Het congres van de BSP- federatie Aalst meent dat de socialistische beweging bij machte is in de oppositie de belangen van de werknemers en de bevolking te verdedigen en dat de BSP kordaat haar rol in de oppositie moet voortzet ten tot er zich in het parlement een meerderheid aftekent die bewust is van de noodzaak tot werkelijke veranderingen over te gaan in de zin van anti kapitalistische struktuurher- vormingen en van de ekonomi- sche, sociale en kulturele de- «Mijnheer Louis» kreeg grootse volkse hulde. mokratie. Het kongres roept eens te meer alle progressisten op front te vormen voor een wer kelijk vooruitstrevend beleid en zich te verenigen tegen elke ui ting van konservatisme en fa scisme om de gevolgen van de verslechterende toestand in de neo-kapitalistische maat schappij door totalitaire meto des af te wentelen op de rug van het werkende volk. Klaagt broodroof aan door CVP, PW, en RW-regering. Het congres van de BSP- federatie Aalst, gehouden op 28 september te Denderleeuw, protesteert met klem tegen de partijdige afdankingen van contractuele bedienden op de ministeries van Ekonomische Zaken en Justitie. Het stelt vast dat nooit voor dien, bij regeringswisseling, broodroof werd gepleegd te genover andersdenkenden en dat het enig motief van deze afdankingen er in bestaat tijde lijke personeelsleden met twee en drie jaar dienst, te vervan gen door andere welke tot de partij van de minister in kwestie behoren. Het kongres klaagt eveneens de partijdige aanstellingen en de desorganisatie aan op het departement van Nationale Opvoeding. Staatssekretaris en Mevrouw L. D'Haeseleer samen met tal van vrienden en genodigden op de akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis. Dreigende wolken en zelfs regen konden de deelnemers aan de hulde-optocht niet weerhouden op te stappen, (foto's Luk Buerman) LEVENSGEVAARLIJKE DEMAGOGIE Vanaf maandag van deze week is er dus geen verlichting meer op de autowegen. De maatregel geldt voor alle ver- lichtingspunten, met inbegrip van de toegangswegen en de verkeerswisselaars. We zou den er hier voor de zoveelste maal de grandioze mop van «met deze man wordt het an ders» kunnen bijhalen, maar dan wordt het nogal cynisch wanneer men aan de mogelijke gevolgen van een dergelijke maatregel denkt! Hoe dan ook, iedereen kan dus vaststellen dat wij er met de huidige bewindsploeg flink op vooruitgaan. Men geeft miljoe nen uit voor absoluut gerecht vaardigde werken inzake ver keersveiligheid, en door een platte demagogische zet wor den deze teniet gedaan. Wanneer men daarbij dan even bedenkt wat de legerma- neuvers in West-Duitsland het land kosten (om maar niet van de aankoop van nieuwe ge vechtsvliegtuigen te spreken), geeft men zich nog beter re kenschap van de ernst die de CVP-PW-koalitie bezielt Het wordt met de dag duidelij ker, dat zij op dit ogenblik niets anders op het oog heeft dan tijd winnen. Waar blijven de werke lijke maatregelen tegen de in flatie? Waar blijft de verklaring over het huidig beleid en wat Tindemans en Cie voor de toe komst zinnens zijn? Wat heeft het nog met verantwoordelijk heid te zien in juni een verkla ring te beloven tegen septem ber, deze verklaring aan het Parlement in september te weigeren, en zich dan over het hoofd van het Parlement heen in een TV-toespraak tot de be volking te richten? En hoe dan nog! Beste landge noten, ik wil wel hoor, maar gij moet me helpen. Ge moet zuin iger leven en ge moet me brie ven schrijven met voorstellen over hoe gij het zoudt aanpak ken. Staatsmanschap, zo noemt de regeringspers dat! Heeft Tindemans gebrek aan informatie? De waarheid is dat hij en zijn bewindsploeg abso luut weigeren rekening te hou den met wat hen door de grote arbeidersorganisaties wordt voorgehouden. Zij hebben toch van de anti- inflatiemaatregelen gehoord van het ABW, van de sugges ties van het ACV, van de voor stellen van de BSP en het ur gentieprogramma van de KP? Het is natuurlijk wel een feit, dat al deze voorstellen tegenge- Snuffelend In oude boeken over de volksgebruiken ontdekten we menig keer de benaming «verloren maandag». Naam die bij de alleroudsten onder ons nog bekend is en vaag herinneringen aan uitspattingen, feestelijkheden en het niet weg te denken «heetbrood» oproept. In het begin van deze eeuw moet dit feest nog wel gevierd zijn in het Aalsterse. OORSPRONG Op het einde van de 19de eeuw werkten de fabrieksarbeiders in de zomer van 's morgens zes tot 's avonds zeven. Eens de maand september met zijn kortere dagen de winter deed ruiken was dit natuurlijk onmogelijk. Met kunstmatig licht werd nog niet gewerkt zodat men de arbeiders toeliet het werk aan te vatten bij zonsopgang en te eindigen bij zonsondergang. Deze regeling TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX Een mogelijke verplaatsing van het monument van de gebroeders Daens om ver keerstechnische redenen naar een plaats achter de Werf kapel, doet VTB-voorzitter Jozef van Overstraeten in de rubriek «voor een beter, mooier en Vlaamser Vlaande ren» in het bondsblad van de VAB-VTB op zijn qui vive zijn «From Moskou with love», dat is nu wel niet het precieze bijschrift dat op het prentbriefkaartje dat uit Moskou van burgemeester De Bisschop aan onze redaktie toekwam, stond, doch de vriendelijke geste van de burgervader appreciëren wij/ We zijn nog niet van de kwaadstenl/Ook burgemeester De Bisschop niet, al werd er wel eens in 't verleden langs beide zijden een scheef smoel getrokken/Zo hoort het, wat dient gezegd, moet gezegd worden, zo is onze «verhouding» met onze Moskouse vertegenwoordiger/ Nu we toch ergens de loftrompet aan het opsteken zijn, kan het er in één ruk door, maar daarom niet minder gemeend. /Het initiatief van het stadsbestuur en inzonder heid van schepen van kuituur Van den Eede om een heel arsenaal werken van schilders die ooit tot de kunstenaarskolonie van het Noord-Hollandse Bergen, naar het Oud-Hospitaal te brengen, is een voorbeeld van hoe het moet/Er kunnen niet genoeg dergelijke uitwisselingen plaatsvinden/ Uitwisselingen met andere steden en landen dienen niet louter en alleen het strikte domein van bv. plastische kunsten te bestrijken./Naast andere kunstuitingen, waarom geen designtentoonstelling?, kan en mag gerust voeding, kleding, sport het objekt worden voor de jumelage./Een Aalsterse braderij in het teken van een ander land of een ander gewest zou zeker wat afwisseling brengen in het nu toch wel wat eenvormige patroon van de braderijfeesten die Aalst in twee maand tijd voorgescho teld krijgt/ Tijdens de jongste gemeenteraadszitting was de meegebrachte tijdschriftenstapel van raadslid Van der Veken, groter dan ooit Er blijkt dan toch schot in de bouw van een parochiaal centrum voor de Aalsterse St.-Antoniusparochie te komen./Op gronden aangekocht van de paters Kapucijnen komt het./ Je kunt nog steeds naar de tentoonstelling van het leefmilieu in het Oud-Hospitaal./ André Doorns moet hierboven zoiets als een blauwe beschermengel hebben want hij kon zijn huideoptocht Louis D'Haeseleer net tussen twee regenbuien in naar de Keizershallen la veren./Ofwel heeft hij het op een akkoordje met de Arme Klaren gegooid Nu we toch in een goeie bui zijn, mag de stedelijke politie er ook eens van profiteren./Het verkeer dat met de Molenstraat-braderij en de hulde-optocht deerlijk In de knoop zat, werd in een mum van tijd door de politie vrij gemaakt./ Aalstenaar Luk Van der Helst werd tijdens het afgelopen weekeinde tot nieuwe voorzitter van Raldes, het Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde verkozen./ Wie vorige verkiezingen het bolletje naast de naam van Mijnheer Louis zwart maakte kon vorige zaterdag naar het volksbal in de Keizershallen./Wie dit demokratisch bolletjesspel placht te doen achter de naam van volksvertegenwoordiger Wlllems is morgen zaterdag aan de beurt in dezelfde zaal./ Verlate blauwe feestneuzen dienen spoed te maken om niet in het zog van geel-groene feestvierders te geraken./ Morgen zaterdag pas voelen wij ons opnieuw safe/Burgemeester De Bisschop is dan terug uit Moskou./Een Russische telex is in de maak./ Hopelijk moeten wij geen beroep doen op de vertaler van het Chili-komitee./ Opmerkingen dat deze telex uitsluitend Aalsters nieuws geeft zijn ons niet vreemd./ We vertikken het echter hardstikke om mea culpa te kloppen./Wreed als we zijn zien we de omliggende gemeenten reeds opgesiorpt./De verzopen Meldertse hopfeesten nemen we op de koop toe./En een lonkend oog naar de Leedse Miss Bette verkiezingen en naar wat er uit de bus komt, zullen we ten gepasten tijde ook wel plegen./ln onze slechtheid zijn we verrukkelijk./ Om onze sedert een jaar dat De Voorpost verschijnt, opgelopen frustraties af te reageren gaan we dat zijn de schone jongens die uw aller weekblad plegen vol te pennen iedere week eens lekker de voeten onder tafel steken./Hou je hart niet vast, de abonnementsprijs gaat weer eens niet omhoog./Blijft de vraag, gaat De Voorpost nu nog eens later verschijnen, want na het etentje volgt de siësta./ Het schepenkollege van Aalst was eensluidend akkoord om het initiatief van de Prinsencaemere te steunen en cirkus Jhony de toelating te geven op de Hopmarkt de tenten op te slaan./Als 't om een cirk gaat is blijkbaar alles oké met ons stadsbestuur./Voelen ze zich dan in hun element?/ Jeugdhuis Terlinden verrees vorig weekeinde als een feniks uit haar twee jaar oude asse./Een glaasje schuimwijn was er bij, zo hoort het, maar de opvoering van het bekroonde toneelstuk, wedstrijd uitgeschreven door Skéne en onder auspiciën van het ASLK was men glad vergeten./Ook de centen zijn nog niet terecht./ Karnavalnieuws mag er altijd zijn en de wijsheid die we uit «De Karnavalist» halen krijg je hier geserveerd./De Destereers kunnen het kwissen niet laten en samen met Frans Wauters gaat het er in de weken voor karnaval weer duchtig aan toe gaan op de Houtmarkt./Karnaval dat is toch iets wonderlijks, zijn er groepen die verdwijnen, dan als een uit z'n as rijzende feniks komen er ieder jaar nieuwe groepen bij./Prins Antoine, reeds aan het denken wat hij zal doen eens op prinsenpensioen hield een nieuwe groep «De Schramoeillekrabbers» boven de doopvont./Hij is niet alleen want een andere zuigeling is «Aaft ons Vast» en «De Plezante Tritten» zijn een geëmanci peerde karnavalgroep waar alleen vrouwelijke karnavalisten bij zijn en gewezen prinsenkandidaat Willy zoekt zijn heil bij «De Zwierige Zoipers Dat Feestkomitee en Karnavalverbond te Aalst geen twee handen op één buik zijn is geen hot news en zo komt het dat 31 (carnavalverenigingen de postbode dagelijks bijna aanranden om het antwoord van het Feestkomitee op hun brief van 15 mei jl. te bekomen./ Burgemeester De Bisschop is in Moskou een vijfjarenplan aan het opstellen om het stof van nv. Betonwegenbouw aan de Zeebergbrug te weren./ BRENDAN steld zijn aan de belangen va l de grote monopolies, naan Lr loze vennootschappen, bag ken en trusts in ons land. Drwr regering Tindemans - C Clercq - Perin - Vanden Boe nants is er niet gekomen o deze heren het leven zuur jor maken, integendeel. Ha de voornaamste opgave is, de g gen volgen van de krisis waarmqdul het kapitalisme worstelt op on rug van de kleine man te schi*g e ven. :on: Wie nog denkt dat men Tind mans en Cie door praten t andere gedachten zal brengi vergist zich dan ook geweldi ads Hun machtsmisbruik, de ofrde stapeling van maatregelen t bar gen de belangen van degent jge die met werken hun bro(sse moeten verdienen en dit zi olg niet alleen de arbeiders! z riet slechts ophouden daar en bn het ogenblik waarop de pr ger gressistische krachten zondtrB onderscheid zich zullen vind' en hen een «halt!» zullen to roepen die aan duidelijkhe niets te wensen overlaat. Op het moment waarop deze tekst op papier zetten, zen we dat de MOC van de B| rinage tegenhanger van ACW in Vlaanderen een roep heeft gericht tot alle wt kersorganisaties om zich gewestelijk vlak te ontmoel en samen de toestand en maatregelen die zich opdi gen te bespreken. Kan dit ook bij ons niet? neemt het initiatief? RAY DE SM! duurde tot de eerste maand; dag waarop het winterseizo begon: het werk met kunstma ge verlichting en opnieuw lan dagen van zes tot zeven of sou acht uur. In werkelijkheid begon winterseizoen echter een pa dagen later. Inderdaad op verloren maandag werd het we neergelegd. Men oordeelde d een scheiding tussen twee wei perioden met een dag feest b< aangenaam kon worden, legde men het werk neer. De d diende als verloren beschouv te worden, de werklieden werd immers niet betaald. FEESTEN Van die rustdag maakten Aalstenaars dankbaar gebru iar om zich in een mallemolen v|cj] volksfeesten uit te leven, nodige hoeveelheid drank kwaFa er ook aan te pas zodat weirln' arbeiders de dinsdag noze geestelijk noch lichamelijk staat waren het werk aan vatten. Wat wij een ferme kat zouden noemen, kreeg de gei tige benaming «spaafda *1' (spuwdag). Om die reden steld re de meesters het lichtwerk tot woensdag of soms tot de dondt en dag uit. hun werklieden kond zo rustig van de braspa herstellen. De dinsdagavond bij het vall< van de duisternis werd voor ll eerst de kaars aangestoken of i lamp gebrand, niet voor lat echter, de aanwezige gast< maakten alles vlug weer donke er en voor een laatste maal kregicst zij de toelating om vóór h 1 bepaald uur uit te scheiden. adi te Dei :hl HEETBROOD Een eigenaardig volksgebru op verloren maandag was h 1 ontbijten met «heetbrood», d waren broodjes en krentenko rs' ken niet afgekoeld, heet van bakker. Wetend dat bakkers nachtwe °e kers zijn moet het ons ook ni «r verwonderen dat de broodjes vroeg klaar waren toen i meesten nog in dromenlat lagen. Om de slaper te wekkt maakte de bakker dan ook vroeg een oorverdovend lawa op straat. Hij stootte op e< rk ossenhoorn of een ander instrfen ment de meeste dissonan klanken uit, wat heel w. klachten van verstoorde burge >cl bij het stadsbestuur opleverde, vr Zekere jaren werd het «heepn brood annunceren» totaal v( boden, later was het de bakkc slechts toegelaten posthorens bespelen en met zijn instrumel slechts korte tekens te gev^ wanneer 't brood in de ov( ging. als 't halfgebakken was als het klaar was. Wie deze w overtrad zette zich bloot a< boete en speelde zijn instrume kwijt. Het aankondigen van het «hee brood» op straat verviel t( slotte. Vader nam het over wekte met geblaas op e( trechter zijn huisgezin. De kil deren met het heetbrood op hi schoot zongen dan: «Heetbrood in mijnen schoot, ik zowel als een ander» BRON Nieuw Leven, eerste jaarganl oktober 1908. ROEL VAN DEPLAl

De Voorpost | 1974 | | pagina 2