WIT Z ER ZE1I VIN ZEGiEN B D E F G H I L M N 0 Q R S I U w z ABC HOFSTADE DE K.A.V. ZAL NIET VERDRINKEN W 4 - 4/10/74 - De Voorpost ERVARINGSGERICHT ONDERWIJS IN DE WEIDE HEB STEEDS BIJ DE HAND We hadden het nooit verwacht, reeds voor de derde maal zitten we achter onze machine om enkele velletjes over deze alternatieve kleuter school vol te typen. Maar ja, over zoiets ben je nu ook niet op vijf minuten uitgepraat en nadat we in vorige nummers reeds een interview brachten en het onze eigen indrukken weergaven, willen we deze week nog even de mensen van de Weide zelf aan het woord laten. De teksten handelen vooral over het ontstaan en het waarom van deze kleuter school en we voegden er tevens de visie bij van kantonaal schoolinspek- teur Norbert Zinner. Als inleiding drukken we hier ook een artikel af uit een info-brochure die door de Weide tijdens een opendeurdag verleden jaar werd uitgege ven. Je zai er wel uit kunnen afleiden hoe het kwam dat mensen uit onze eigen streek op het voor je misschien zonderling, stompzinnig, extrava gant of onmogelijk idee kwamen om het onderwijs anders aan te pakken. Herinneringen van onze eerste indrukken over Summerhill en Neill. Het boek van Summerhill was nog niet uitgelezen toen we besloten eens te gaan kijken of het er wel allemaal was zoals het beschreven stond. De internationale inlichtingen ga ven ons het telefoonnummer en wij belden. Een stem over de plas (la ter bleek het Ena, de vrouw van Neill. te zijn) zei: «Yes you can visit but the school is closed, nobody is here now. Their is an long waiting- list. You must write us Dit sneedt ons de adem af. Wij schreven dus maar een brief, maar pas was hij gepost of we voeren mee naar Engeland. Leiston ligt maar op enkele kilome ters van Harwich in vogelvlucht nog geen tweehonderd km. van hier. Zou Neill nog leven? Het boek was tien jaar geleden geschreven en hij was er toen reeds 80. Mis schien wel, maar dan zou hij zeker wel ergens op rust zijn. East Suf folk: een romantisch landschap, bochtige baantjes tussen hoge ha gen, eeuwenoude eiken midden in de velden en weiden, men ploegt er eenvoudig omheen, een par kachtige indruk. In Leiston kende men de school wel, men toonde ons de weg, zon der kommentaar: «Aan de spoor weg links». Summerhill! Een fasci nerende naam. We vonden hem witgekalkt op een oud bakstenen tuinmuurtje aan de ingang. Daar boven twee plaatjes: «Drive slowly, children» en daaronder: «The community request no visitors al lowed». Een asfaltbaantje bracht ons tot voor de mainhouse, een grote landelijke woning in bak steen. Niemand te bespeuren. Achter een afsluiting stond een ezel, Cluny, in de bomen kleurrijke windmolentjes gemaakt met on derdelen van oude fietsen. «Blo wing in the wind»; Onder de bomen dierenbokjes Met onze neus tegen het raam keken we naar binnen: ateïer voor beeldende kunsten de muur vol tekeningen, alles nogal goed aangesmeerd, ramen met afdrukken van kinderhandjes in gele en groene verf. Onze ogen waren een en al verba zing, we voelden de sfeer zoals in het boek beschreven: een wereld van en voor het kind. Toen we on zeker stonden te draaien, nieuws gierig om verder op verkenning te gaan, kwam er een oude man in onze richting gewandeld. «Are you mister Neill?». «Yes, a quiet old man». «We have readen your book, and we came to see the school for our children». «Yes, in what language, French?». «No, German». «Well, excuse me, my wife will come in a moment». En hij verdween met een stevige pas, twee boeken onder de arm. Een reus van een vent met een te grote broek, een vel oer en vest en enorme flaporen Later hebben we hem nog verschil lende malen gezien in de «mee ting». Hij bracht zelf een plooizetel mee, zette zich gans in de hoek, zoog af en toe aan zijn pijp en zat aandachtig te luisteren. Zoals ie dereen stak hij de arm omhoog, geduldig wachtend om het woord te krijgen. Het waren meestal me- dedeingen in de aard van: elk jaar zijn er in Engeland ongelukken aan de ogen bij het vuurwerk, wees dus voorzichtig straks bij het feest. Of als het ging om een gebroken ruit met de vraag «wie» ze gebroken had, ging zijn belangstelling uit naar «hoe- ze gebroken was. Soms als het lawaai te erg werd, draaide Nj zijn h oorapparaat cficht. Meestal stond hij voor het einde van de meeting op en verdween. Niemand scheen zich hieraan te storen. Vooraleer de meeting begon, ging hij mee in de rij staan voor het avondeten, en ging hij met zijn bord naar de staf room. Op een dag stonden we met Ena te praten aan de achterdeur van hun woning, die langs een klein tuintje in verbinding staat met de school. Neill komt buiten het is tijd voor supper loopt langs ons volwas senen voorbij alsof we schimmen waren, en spreekt met een van zijn typische jokes een kind aan dat aan het lachen gaat en met hem meepratend verder wandelt. De laatste maal toen we hem za gen op de laatste half-term mee ting van 1973 kloeg men over het eten. Neill zei dat hij reeds vijftig jaar tevreden was over het eten. Dit bleek een zwak argument te zijn, de diskussie ging onverstoord ver der Het voedsel was misschien wel goed maar de bereiding leek nergens op. Ena stelde voor een kommissie samen te stellen van maximum 5, die zou trachten enige verbetering aan te brengen; ze konden helpen bij de aankoop maar moesten binnen het budget blijven. De hele stemming nam meer dan een uur in beslag. Met een eindeloos geduld werden er uit een tiental kandidaten 5 verkozen. Na zijn overlijden schijnt alles zoals voorheen: evenveel lawaai, even veel humor. Men is hem echter niet vergeten. In de Bullsheet, het blaadje van de school, verschijnen af en toe artikeltjes met persoon lijke herinneringen, niet zonder enig sentiment: Neil by Oily: It's very strange not to see Neill cut ting Ontstaan van de kleuterschool «De Weide» In de vakantie van 1972 lazen een paar ouders het boek van A.S.Neill «Summerhill, a radical aproach to child rearing» (Nederlandse verta ling door Bijleveld uitgegeven on der de titel: «Summerhill, teorie en praktijk van de anti-autoritaire op voeding). Tijdens diezelfde vakan tie deden ze een eerste poging om de kinderen op te voeden vanuit de inspiratie van dit boek, wat erg meeviel. Het bleek dat de sfeer die de kinderen tijdens het schooljaar ondergaan in het gewone onder wijs niet zo best te verzoenen is met Neill's opvattingen over op voeding. Enkele belangrijke princi pes van deze pedagogie zijn im mers: Het kind is goed, zijn egoïsme zal zich vanzelf wel ontwikkelen tot altruisme wanneer het niet geremd wordt, d.w.z. wanneer het in een sfeer van vrijheid wordt opgevoed en zijn echte natuur kan laten ontwikkelen door liefde en bevestiging. Vrijheid leidt tot zelfdiscipline en wederzijdse achting, vrijheid is allesbehalve losbandigheid. De persoonlijke vrijheid wordt alleen beperkt door de vrijheid van de andere. Dit houdt in dat ook het kind geen dwang mag gebruiken. De emotionele ontwikkeling of de persoonlijkheid ontwikkeling is belangrijker dan de intellektuele ontwikkeling: meer «zijn» is belangrijker dan meer «weten» Opgedrongen discipline door straf en door beloning wordt geweerd, omdat deze angst doen ontstaan die op hun beurt vijandigheid en abnormale agressie verwerkt Moralizeren verwekt schuldgevoelens welke vooral de bedoeling heb ben het kind te binden aan het gezag, wat de ontwikkeling tot zelfstandigheid verhindert. Het kind ervaart zelf wat goed en kwaad is en waaraan het nood heeft (lessen, spel, ge borgenheid, zelfstandigheid en zo meer) doch op voorwaarde dat het in een groep leeft waarin dit alles te ervaren is. Het zal als volwassenen zelf bepalen naar welke ideologie zijn voorkeur uitgaat. De sexuele opvoeding ge schiedt in de dagelijkse erva ring van het samenleven van jongens en meisjes met vol wassenen. In feite kan men al deze bedenkin gen samenvatten als volgt: de taak van de opvoeder (berispen, aan moedigen, inspireren, gezag uitoe fenen, enz wordt toevertrouwd aan de ganse groep d.i. opvoeders en kinderen, in plaats van dit uit sluitend aan de volwassenen te la ten Hierdoor vervalt de rol van de opvoeder en komt de mens zelf tot zijn recht, wat de enige waarborg is voor opvoeding. Daarom is een schoolparlement in dergelijke school essentieel. Hier worden alle problemen besproken en er wordt op een demokratische wijze over beslist, ledereen heeft er een stem, zowel kinderen als volwassenen. Dergelijke opvoe ding vormt kinderen die kreatief, persoonlijk, levenslustig en tole rant zijn, kortom gelukkige mensen die voldoende realiteitszin hebben en die zich niet laten verdringen in een maatschappij, noch meelopen met de konkurrentie- en presta tiedrang. Neill bewijst dit met zijn vipgjarige ervaring. Mijn indrukken tijdens het weekend dat ik Summerhill bezocht bevesti gen dit alles. De kinderen waren er opvallend zelfstandig, vrijmoedig, niet teruggetrokken. Ze spreken een vreemdeling bijna even van zelfsprekend aan als de medebe woners, maar blijven nog echt kind in hun spontane aanhankelijkheid en speelzucht Ze drukken hun ge voelens van afkeer of voorkeur even direkt uit. Tijdens de mee tings waren ze aktief betrokken in de mate van hun interesse en be vattingsvermogen. Vooral de opvoedkundige waarde van de doorgevoerde demokrati sche inspraak en de verrassende mogelijkheden ervan stimuleerden het verlangen om een poging te doen met iets dergelijks in België te starten. Er werd op zoek gegaan naar geïnteresseerde ouders. Er ontstond een groep ouders met meestal heel jonge kinderen zodat het voor de hand lag eerst met kleuters van start te gaan. De groep woont nogal verspreid. (Het verste paar woont op 15 km. van de school), is pluralistisch wat le vensbeschouwing betreft en erg verscheiden wat beroep en inko men betreft. Bijna om de week wordt er vergaderd met een steeds wisselende voorzitter. Het groeps gebeuren is heel sterk geïnspi reerd door de geest van Summer hill. In september 1973 is deze school gestart onder de naam kleuter school «De Weide» Subsidies zijn aangevraagd De ouders bekosti gen zelf de school met vrije bijdra gen. De ganse schoolinrichting is uitgebouwd door de ouders en vrijwilligers. In de tuin bevinden zich een grote zandbak met heu vel, verschillende tuinhuisjes, schommels, waterbak, een fiet spad, een oude karwagen enz Er zijn natuurmaterialen beschik baar zoals bakstenen en boom- blokken. Er werd een kleuterleidster aan geworven. Thérèse, die in haar zware taak wordt bijgestaan door 'n beurtrol van ouders en vrijwilli gers: één in de voormiddag, één in de namiddag. Tijdens de woens dagnamiddag zijn ook de oudere kinderen van de deelnemende ou ders welkom, en spelen met de kleinsten. Onder begeleiding van twee ouders. Wie geen beurtrol kan doen omwille van het werk, zet zich normaal wat meer in voor het onderhoud van het schooltje. De taak wat meer orde en netheid te brengen op het einde van de dag werd bij de aanvang toevertrouwd aan de beurtrol van de namiddag, die toch bleef tot de laatste kleuter opgehaald werd. Dit bleek te zwaar te zijn. Men vond toen een dame bereid om deze taak over te nemen van 4 tot 6 u. Haar pedagogische inbreng tijdens dit werk is verras send groot. Het is allerminst de bedoeling van dit schooltje een expenment te wil len maken, dat heeft Neill reeds gedaan, noch het te willen zien als prototype van het toekomstig on derwijs. Wel zagen we het als een tastbare inspiratie voor de opvoe ding van de komende generatie Daarom mag dit opzet geen elite school tot gevolg hebben. Om dit te vermijden waren enerzijds subsi dies vereist, anderzijds voortdu rende dialoog met geïnteresseerde mensen, in de hoop dat ook elders gelijkaardige initiatieven kunnen beginnen. In en rond de nlet-autorltaire kleuterschool «De Weide» Men opteerde in Aalst voor de term niet-autoritair omdat de gemeen schap het anti-autoritaire interpre teert in de zin van chaotisch en anarchistisch, een stellingname tegen. De opzet is niet tegen ge vestigde strukturen te reageren; maar gewoon uit te gaan van de kinderlijke behoeften en interessen en deze vrij aan bod te laten ko men. De intrinsieke motivatie wordt ten volle gewaardeerd. Dit veron derstelt een voortdurend onder kontrole houden van de eigen au toritaire instelling, van onze be schaafd maatschappelijke gericht heid, van onze bevestigings- drangen vergt een voortdu rende introspektieve benadering van de basisprincipes: liefde, er kenning en vrijheid als middel tot zelfverwezenlijking. De bezoeker van het kleuter schooltje wordt getroffen door ver- fafdrukken op muren en ramen, door een zandtaartje op een tafel, door een plasje op de vloer We zitten hier midden in de pedagogie van de smerigheid zoals de ouders het kernachtig uitdrukten. Hoe smerig kan er gewerkt worden? Welke faktoren, facetten spelen daar een rol in? Hoe staan we te genover het smerig omgaan met materiaal? Moet het materiaal in zijn oorspronkelijke waarde be houden blijven? Wordt er geen verkeerde mentaliteit gekweekt als kinderen mogen vuil maken en volwassenen het opruimen? Moet er gedacht worden aan een zekere ordening en struktuur in de bege leiding? Deze vragen poogt men op de we kelijkse vergaderingen te beant woorden: het aanbod van het speelmate riaal mag niet te groot zijn de kleuter mag gelijk waar met klei, verf ...spelen, maar 's avonds krijgt alles zijn vaste plaats in de werkhoek indien het kind een speelgoed stuk maakt of met eten morst, zal het zelf leren dat het zijn speelgoed zal missen of geen eten meer bijkrijgt. Het kind mag er wel op gewezen worden dat andere speelgenootjes (of ook volwassenen) aan zekere zaken gehecht zijn en zoiets gerespekteerd zou moeten worden. de werkhoeken worden mees tal voor hun doel gebruikt als het werkelijk een smeer- poetserij wordt, komt er reactie vanwege de kleuters gericht op meer netheid om niet te moraliserend te gaan werken en toch geen sfeer te scheppen van losbandigheid moet bij de benadering gerea geerd worden vanuit volgende standpunten: a) het kind moet begrijpen dat bij vernieling van de groep niet financieel kan blijven reageren b) wij mogen onze kinderen niet de indruk geven dat zij door ons gediend worden, toch mag het kuisen evenmin als opgelegde aktiviteit beschouwd worden. Een ander probleem is het door trekken van deze opvoedingswijze in de huiselijke kring. De wekelijkse bijeenkomsten stimuleren een gemeenschappelijke kring. De we kelijkse bijeenkomsten stimuleren een gemeenschappelijke houding. Praktische problemen worden ge- analiseerd, ervaringen uitgewis seld en men leert elkaar beter ken nen. Deze regelmatige konfronta- tie uit van het opzet; omdat men steeds opnieuw de praktijk toetst aan de principes van Neill. Nu blij ken we frustaties op te treden bij oudere kinderen met andere schoolervaringen en in gezinnen waarvan de jongere kinderen naar 'de weide' komen. Ze voelen zich ergens benadeeld. Men heeft ze de woensdagnamiddag in 'de wei de' opgevangen en meteen is alle verbittering verdwenen. De ouders worden in het schoolgebeuren betrokken. Niet-ingewijden zullen wellicht be denkelijk staan kijken bij gevaar lijke situaties: één der jongsten wil langs het raam naar buiten. Gaat hij vallen, gaat hij niet vallen? Geen nood, een oudere kleuter reikt on gevraagd de helpende hand. Op een bepaald ogenblik brachten en kele kleuters papier bij elkaar en ze vroegen om vuur te maken. Nu be tekent vrijheid niet het afstraffen van het gezond verstand: de vei ligheid moet verzekerd blijven. Dus werd afgesproken in de tuin tussen een paar opeengestapelde bak stenen vuur te gaan maken, onder het waakzaam oog van de bege leidster Hierbij aanknopen «aar dappelen roosteren» en de inval bleek enorm verrijkend, et water wordt lekker geëxperimen teerd. De betrokkenen geraken er soms druipnat bij; want de spuit- techniek schijnt in de smaak te val len. Een reservepak ligt veilig op geborgen en brengt een vlugge op lossing Niemand wenst een lon gontsteking. De timmerfiopk geeft veel mogelijkheden: een stevige timmertafel, planken van allerlei formaat, hamers, zagen, trektan gen geen namaak maar echt ma teriaal. De kleuters interesseren zich hieraan het meest als een volwassene funktioneel bezig is kwestie van inspirerende moge lijkheden op te steken en adekwaat gebruik van het materiaal waar te nemen. Verder kiezen ze dan zelf wel het moment waarop ze hun behoefte willen botvieren. Aange zien het materiaal bij misbruik een zeker gevaar inhoudt, is men tot de konklusie gekomen het materiaal achter slot en gmedel te bewaren, alleen op vraag ter beschikking te stellen en onder toezicht te laten exploreren. Vrijheid en veiligheid moeten hier hand in hand gaan. Op een bepaald ogenblik wou een jonge spruit van de klimtoren. Zij hing te bengelen en tot een waarschuwende kreet van een ou der meisje verwittigde dat het niet zo maar kon. De hulpdienst bleek efficient en het hele gebeuren ver liep als een doodgewone zaak. Het socialisatieproces wordt door de natuurlijke situaties steeds op nieuw geactiveerd. Het leeftijds verschil maakt het de oudere kleu ters soms wat moeilijk: zij worden in bepaalde stille activiteiten soms wel eens geremd door de jongsten. Men heeft dan ook een lokaal voorzien met een rustige en kalme leersfeer. Aangepast materiaal als puzzles, lego's, bill-o-fum, boeken, vinden hier een onderkomen. Dit lokaal wordt enkel gebruikt als er toezicht is, zodat er voor gezorgd wordt dat het materiaal in het lokaal blijft. De verschillende aktiviteiten op verschillende plaatsen stellen het probleem van de begeleiding zeer akuut. Daarom ook is de beurtrol van de ouders een dwingende noodzaak. Steeds aanwezig zijn op het ogenblik dat hulp wordt ge vraagd, dat leerrijke observaties ons een stukje wegwijs kunnen maken, dat er gevaar kan ingedijkt worden ..is een niet aflatende eis. In Summerhill en andere gelijkaar dige scholen is er gemiddeld een werkkracht per vier leerlingen, al het personeel inbegrepen. Nu mogen we niet denken dat alles zo maar aan het toeval wordt over gelaten. Er zijn steeds momenten dat de kleuterleidster een aktiviteit inzet. De belangstelling van de kleuter zal bepalen of hij ja dan neen meedoet. Zo bvb. werd er op een bepaald ogenblik pap ge maakt. Deze aktiviteit bleek een enorme belangstelling te wekken. Eerst werden bakkershoedjes ge maakt om dan als echte bakkertjes lekker te morsen en te smullen. Het radiobeluisteren wordt geweerd omdat de programma's van buite- nuit bepaald worden. Hetzelfde lot ondergaan feestvieringen als sin terklaas, kerstmis waarbij tel kens de georganiseerde volwas senen samenleving de impuls ge eft. Vrij veel ouders merken reeds een gedragswijziging bij hun kinderen: een meer kreatieve ingesteldheid en uitingen van meer zelfstandig heid. Mocht de opzet het overtuigend bewijs brengen dat wie vrijheid schenkt, liefde schenkt, want daar valt of staat een leefbare wereld meel Kantonaal Inspekteur Norbert Zenner Luxemburglaan 4 1800 Vilvoorde Even nog een kleine korrektie, de informatie-avond over 'De Weide' gaat niet door op 19 ok tober a.s., zoals verkeerdelijk vermeld in onze vorige editie, doch wel op vrijdag 18 oktober a.s. om 20 uur in het C.S.V., Well ekensstraat 45, Aalst. L. MATTHIEU Deze zeer aktieve vrouwenbe weging met 360 geëmancipeerde (zie hun meisjesnamen) vrouwen kent op het ogenblik een zeer bloeiende werking waarvan men als exponent de zwemkursus kan nemen, waar ze met zijn allen het zwembad zo overbe- volken. dat kinderen van niet- leden moeten geweigerd worden. Inderdaad, vele initiatieven, zoals kook- en naaikursussen kennen steeds een massale deelneming, terwijl het zwem men bijvoorbeeld reeds aan de achtste reeks (telkens vijftien lessen) toe is. Het dynamische bestuur dat onder leiding van Nelly Hacltcr- man. (voorzitster). Helènc Van de Velde (ondervoorzitster) en Paula Callcbaut (sekretaresse) barst van de goeie initiatieven, dit samen met Denise De Witte (verantwoordelijke voor de praktische school en de organi satie van lessenreeksen). Lilianc Ca n noot (on tspa n n i ngsvera n t - uoordelijke)en Gerda Kuyekens als verantwoordelijke voor de jonge vrouwenwerking. Proost is hier Valere Fouquaert. De initiatieven voor het volgend jaar worden kortelings op de Alge mene Vergadering vastgelegd. Toch kan men voor het zwem men op eigen middelen naar het zwembad van Dendermonde rijden, waar op vrijdag om 20 uur het bad voor de Hofstaadse vrouwtjes is voorbehouden. Voor de demokratische prijs van 20 frank kan men dan een uurtje leren drijven of zwemmen, en zo de 100 dames vervoegen, die reeds door de KAV leerden UITSTAP Op dinsdag 15 oktober brengt de KAV een geleid bezoek aan het Milène Center te Heist-op- dcn-Berg. In de voormiddag is er een korte filmvoorstelling en een bezichtiging van verschillende nertssoorten voorzien met gratis koffie en tombola. Ook een middagmaal naar keuze is voorzien terwijl er in de namid dageen modeshow met ontspan ningsmogelijkheden is voorzien Vertrek in Hofstade is voorzien om 9 uur aan de hoek Hoog- straat-Sint-Annastraat en de terugkomst rond 18,30 uur. De prijs van deze prachtreis is 120 frank en de inschrijvingen moeten voor 12 oktober bij het bestuur binnengebracht worden. D.D. UW VAN TELEFOONNUMMERS^ .EN ADRESSEN Idi 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit. En wat een prijs I Huis Adi, Dorp 41Grembergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. Bomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel- giè). Schoolstraat 54, Aalst endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaaSzeerde personen De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Glllis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 eestzaal Edelweiss Past. De Boekplaats 8. Lebbeke. alsook taxi dag en nacht. es meed 052-21.23.41 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin gen, poorten enz M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. ian 052-21.38.16 i Michem. Tapison, nylon tapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, I zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke O-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kfedij en camping. Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.6O.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe. Hoogstraat 77, Haaltert. attoflex 052-21.11.77 de bed/ering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E De Petter. Kon. Abertstraat 14, Sint-GiHis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST ieuwste Mode 052-21.12.82 aan de laagste prijzen biedt U Scotex Kleding, Brusselse straat 33. Dendermonde Ook dames- en kinderkleding. vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex. Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. ralinen Daskalides 053-70.38.50 GENTSESTRAAT 45 - AALST Fijne confisserie Doopsuiker in originele verpakking uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodoenz: wie, wat. waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. oelsie Kleding 052-21.16.11 de zaak die met haar tijd meegaat. Franz Courtensstraat 32. Dendermonde. lalons 053-21.82.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschiGende landen Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8. Aalst. ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar kt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken (an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. olfkens kleding 052-21.25.64 Internationale mode e De kledingzaak voor het ganse gezinl Verkoop en verhu- ring van alle heren-, ceremonie- en rouwkleding l+ y 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar oveel anderen 052-21.40.60 Ni Bc Br N< Mi N- 18 bo 19 FF 12 13 13 sti Ca 14 18 19 Ge 1! 24 La La Ch FR fhc av( 17. till 'hi fre Ge Me 2' h. Die Sai nie Oni IK- deden het reeds vóór U. Laat uw publiciteit in mekaar boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper U krijgt zo iemand aan de lijn

De Voorpost | 1974 | | pagina 4