Vlaams verbond voor gepensioneerden jong en dynamisch Kwis 4 '74 gestart NOOIT TE OUD OM JONG TE ZIJN CHEQUES ZWENDEL AALSTERS KORT NIEUWS WILHELM MECHNIG EXPOSEERT STADSDIENST VERRUIMT HET KADER ONAFHANKELIJKE BOND: STREVEN NAAR SOLIDARITEIT BIJ 'VERGETEN' DERDE LEEFTIJD 10-11/10/74 - De Voorpost Vandaag gaan we van start met een reeks bijdragen voor, en hopelijk ook door, mensen die al een dagje ouder zijn mogen worden. Het wordt alvast een bonte voorstellingskriskras van jeugdige bewegingen voor driemaaltwintig en ouder. Een wel-en-wee schets over de gepensioneerdenbonden die Aalst telt vormt de hoofdbrok van deze reeks. Achtereenvolgens laten we de Vlaamse, Onafhankelijke, Socialistische, Liberale en Kristelijke bonden een paraderitje in onze kolommen. De raad voor de derde leeftijd ontsnapt al evenmin aan een gron dige doorlichting terwijl een aantal beleidsmensen uit de doe ken zullen kunnen doen wat zij nu voorhebben met de oudjes. Bijzondere aandacht vragen we voor deze demokratische noot: wie met pensioen is en meent zijn gal respektievelijk hersenkronkel te moeten uitspuwen, hij aarzele niet. Wil je als lid van de derde leeftijd nu eens heel erg precies vertellen wat de kunst van het prettig ouder worden inhoudt, kruip in je pen Zou je graag kwijtwillen hoe men op sociaal vlak jouw leeftijdsgenoten dient aan te pakken, schrijf het maar Zijn er misschien mensen die hun Aalsterse mijmeringen wat graag aan het papier toevertrouwenHeb je nog ergens in een vergeten lade een al even vergeten vers of liedekijn lig gen, stuur maarAls je de moed hebt onder je grief, grol, vraag of antwoord een leesbare poot met adres te zetten, is je pennevrucht welkom. Liefst anti-inflatoir gefrankeerd aan De Voorpost Pontstraat 64, AalsL over een thema zoals dat vóór een paar eeuwen op hun wijk zou kunnen gebeurd zijn. Daarbij dienden ze een joker te kiezen in verband met hun wijk en die joker zou een levend dier zijn, liefst dan een zo origi neel mogelijk, doch maximum 20 kg wegend. Huizekens-Parijs met als joker een mug bracht een gesprek tussen Mance (Pia Callebaut) en Klodde (Antoon De Wit) in een ouderwets café op de Hui- zekens waarin het vooral om parasieten ging. Nievel suggereerde een var- kensmarkt op het oude Nievel waarin boeren Gustaaf Ros- signol en Hubert Baert hen varkens wisten te kopen van «marsjang» André Beke, een flink akteur. Ook apotheker Cooreman liet zich in deze sketch verre van onbetuiad. Als joker fungeerde een big. Doment had het over de ge schiedenis van een wit konijn dat op Doment destijds een hele story veroorzaakte. Met Alma Van Langenhove, Her man Bruyninckx, Roger Van Keer en Albrecht en Greta De Block was dit toneeltje in goede handen. Hun joker was natuur lijk een wit konijn. Dat Kokerij met geboren to neelspeler Arnold Van de Per're en het «Koninckskind» Jeannine de show stalen met hun paraphrase op oude en nieuwere toestanden en hun «haan die eieren legt» zal nie mand verwonderen. Origi neelst, en dit in verband met de wijk, bleek voor de jury de kip van Kok-er - El, waar natuurlijk ook de kippenslachterij bij te pas kwam. In de vragen over aktualiteiten wist Nievel een 10 te scoren (maximum) zodat deze ploeg aan de leiding stond. Toen ech- Sedert 13 juni jl. doet zich een goed gekleed persoon, die zich in een beschaafde taal uitdrukt, voor als inspekteur in voedingszaken van het ministerie Van Volksgezondheid. Hij vraagt er naar de doorlichtingskaart, zegt dat er iets niet in orde is en dat er een P.V. opgesteld dient te worden daar iets niet in orde is. De onbekende neemt de identi teitskaart mee. De onbekende opende met deze identi teitskaarten reeds meerdere bankrekeningen te Gent, Wetteren, Hammeen dit met de naam van zijn slachtof fers van Aalst, Ninove, Burst. Deze zwendelaar gebruikte reeds de namen van Gilbert Boxtael, Dhaemers Stefanus, Fermon Laurette, Frans Van Steenberge en André De Moor. Deze onbekende die zich verplaatst met een Citroen van donkere kleur, is 40-45 jaar oud, is mager, draagt een bril met donker montuur en kortgeknipt grijs haar, en wordt door de politie gezocht. Sedert enige tijd verliet Herbert Steurbaut samen met zijn echtgenote zijn woning aan de Kerrebroekstraat. Zijn kina liet hij achter bij de buren. Intussen geeft de verdwenene chèques aan toonder van de ASLK uit, op een fiktief adres van de Withuisstraat te Aalst. HDW De Koninklijke Aloude Hoofdrederijkerskamer De Catharinis- ten waarvan wij het speelprogramma vorige week gaven, is dit jaar weer in feest. Op 1 december worden de jubilarissen gevierd en eind december vindt een jubileumvertoning plaats voor het 25-jarig lidmaatschap van Herman Slagmulder met een muzikaal toneelstuk «Waarom lieg je, chérie?» dat 26 jaar geleden door dezelfde rederijkerskamer nog eens te Aalst opgevoerd werd. Het tweede toneelstuk, een blijspel dat in april-mei vertoond wordt, gaat door onder regie van een nieuwkomer-regisseur bij de Catharinisten, advokaat Leo Ver tongen. Na de spanningen, die niet van recente datum zijn, in het Aalsters Koninklijk Atheneum, en die de jongste weken uitmondden in de bezetting van de schooltoegang van de noodlokalen in de Nieuwstraat en een aangekondigde staking van een studentenaktiekomitee omwille van het nijpend lokalentekort wat ook het uitblijven van een defi nitief lessenrooster met zich mee brengt, reageerde de schooldirektie met een omzendbrief. In deze brief wordt kenbaar gemaakt dat de aanbesteding voor een vaste bouw, als vferde vleugel van het ateneum zal gebeuren op 7 november a.s. Het gaat hier om 9 nieuwe klassen en een overdekte speelplaats met het daarbij horend sanitair. Een afgevaardigde van de dienst fonds der schoolge bouwen bracht een bezoek aan het huis Gheeraerts, Vaartstraat, met het oog op een mogelijke inhuring, waar door dadelijk een gunstiger oplossing voorhanden is voor de leerlingen die nu dagelijks de pendel naar de Nieuwstraat ondernemen. Vorige week had in het O.L.-Vrouwziekenhuis, aan de Leo- poldlaan te Aalst, de inhuldiging plaats van een afdeling psy chiatrie. waarvan dr. C. Du Four het diensthoofd is. Tijdens een akademische zitting werd naast dokter Du Four het woord nog gevoerd door prof. E. VerbeekvanhetR.U.G.,diedetaak van de psychiater omschreef. De toneelgilde Nieuw Leven van de H. Hartparochie pakte uit met haar jaarprogramma. Nog in oktober gaat een muziekavond o.l.v. Jan Devillé door. Voor november wordt een dia-avond over de Provence door KVS-akteur Vic Moeremans aangekondigd. Het toneelstuk «Zijn Af god» in een regie van Vic Moeremans loopt op zaterdag 7, en zondagen 8 en 15 december. In januari gaat het naar de KVS te Brussel. In februari, op 1 februari welbepaald, wordt voor de tweede maal feest gevierd met basketklub Eurowas. Onder leiding van Herman Lacher worden op 15, 16 en 23 februari vertoningen gegeven van een sprookje. In maart een voordrachtavond en in april de opvoeringen van de thriller «Gieren op het veilige nest» in een regie van Herman Lacher. En als steun voor de parochiale werken, in mei een feestavond. Alle aktiviteiten grijpen plaats in de zaal van de H. Hartkring, Dr. De Moorstraat. Begin deze week bracht een Bergense (Noord-Holland) delegatie een bezoek aan Aalst om de laatste schikkingen te treffen voor de groepstentoonstelling van beeldhou wers en schilders die Bergen te Aalst in het Oud- Hospitaal van 15 november tot 2 december organiseert. De Bergense Kunstkring richt tevens enkele literaire ne- venaktiviteiten in.(jv) Wilhelm Mechnig, de Aalsterse kunstschilder die met zijn aparte scheppingen reeds overal sukses oogstte, stelt zijn recent werk tentoon te Denderleeuw in het Centraal Complex Stationsplein. De inspiratie van Wilhelm Mechnig is de werkelijkheid rondom ons, namelijk de natuur en de stad. In zijn ver beelding vervormt die werkelijkheid zich tot min of meer 'geabstraheerde komposities. «Zo kan het echt niet langer meer, volgend jaar moeten wij er absoluut bijzijn», dat moeten bondig samengevat zo wat de woorden zijn geweest die de Heren Van Der Borght, Steenhaut en De Winne bij de Week van de derde leeftijd '72 elkaar toestuurden. Bedoeling was mekaar wat aan te porren om nu eindelijk over te gaan tot de oprichting van een Vlaams Verbond voor gepensioneerden. Blijkbaar hadden heelwat mensen op dat moment zitten wachten want in minder dan geen tijd toverde men te Aalst een 3 x twintigersbond voor de pinnen die van bij de aanvang bewees iets in de marsj te hebben. Al ging het uiteraard niet zonder inspanningen Tussen de eigenlijke stichting in 1946 en de wettelijke erken ning telde de Onafhankelijke Bond voor Gepensioneerden volle zes jaar af. Hoe staan de zaken nu na meer dan 25 jaar aktie en aktiviteit. We sommen zomaar voor de vuist weg op: maandelijks kunnen de 200 le den terecht op prettige bijeen komsten die uiteraard het kof- fiekoekje voorschotelen; jaar lijks zitten er een paar trips in voor de liefhebbers en met de zelfde tussenpenode gaat het wijnfeest door. Onafhankelijk: Afgaande op de naam hebben we hier een strikt neutrale bond onder de schijnwerpers. Dat wordt niet zo direkt beammd door de pu blieke opinie. Reaktie van het bestuur van de Onafhankelijke Bond: «We hebben in onze rangen wel degelijk 'hutsepot'. In die zin dat we mét een poli tieke overtuiging toch trachten van op dit vlak boven alle kleu ren te werken Wie sociaal en strijdend wil optreden krijgt ons inziens nogal gemakkelijk een algemeen cachet». Solidariteit: Opnieuw het be stuur van deze bond aan het woord: «Welke kritiek deze woorden ook mogen uitlokken, het is onze overtuiging dat een belangrijke taak is weggelegd voor alle driemaaltwintigers die zich willen inzetten op sociaal domein. Een vooruitstrevend programma met de pensioe nenkwestie als voornaamste en eerste aktiepunt moet een brede sokidariteit mogelijk ma ken». Of die idee en de sociale bewogenheid ook in de bre dere groepskring aanwezig is? «We trachten het onze mensen wel bij te brengen maar echt levendig is het nog niet. Al mag dat niet betekenen dat we de 'frontvorming' voorbijgaan. Al was het tot nu toe praktisch onmogelijk tot een ruim overleg te komen, wij maken ons sterk dat slechts door een dergelijke werkwijze de vergeten groep die de derde leeftijd is echt aan zijn trekken kan komen». ANDRE HEYVAERT Het stadsbestuur van Aalst heeftreeds een kulturele at taché en een sportadvizeur (zelfde graad). Nu werden, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 18 juli 1974, twee nieuwe plaatsen gekreëerd, deze van attaché en adjunkt- attaché voor feestelijkheden. Tijdens de gemeenteraadszitting van 26 september wer den de voorwaarden waaraan de belangstellenden voor deze betrekkingen moeten voldoen, opgesteld en goed gekeurd. Dit werd ter goedkeuring doorgestuurd naar de Besten dige Deputatie te Gent. De attaché voor feestelijkheden zal het hoofd van de dienst belast met de organizatie en de koördinatie van ekonomie, landbouw en middenstand zijn, terwijl de adjunkt-attaché verantwoordelijk wordt gesteld voor ekonomische zaken. Er doen geruchten de ronde als zouden bepaalde kandi daten vooropgesteld en zelfs reeds aangeduid zijn, maar aangezien de goedkeuring door de Bestendige Deputatie nog niet werd bekomen en het examen nog niet werd uitgeschreven lijken deze geruchten ons hoogst voorba rig. RVDP Toekomst: Herhaaldelijk heb ben wij, uw dienaar, al kunnen vaststellen dat het vooral in deze kring is dat men de idee van een eigen lokaal voor alle 3 x twintigers voorstaat. Waarschijnlijk een kluif voor drukke en ruime besprekingen. Een toekomst door de WG ge lanceerd heeft geen verder ge palaver nodigmet toneelkring De Schakel werd overeenge komen dat vanaf volgend tea- terseizoen bijzondere zowel Het bestuur van de Vlaamse Gepensioneerdenbond (jm) de speciale feestelijkheden met bijzondere dagen niet. Het wordt slechts mogelijk door ak- tieve leden en een wakker be stuur met voorzitter De Wolf aan het hoofd. Bij de inrich- tingsploeg vergeten we verder ondervoorzitter De Winne, penningmeester Goedvriend, sekretaris Bombeeck niet. Om helemaal volledig te zijn nog vermeldingen voor de heren Troch, Van Cauwenbergh en Van De Meersch, mevrouw Van Neck. En al de anderen. 'eel »en ima itis wat tijdstip als prijs van de ogla\ voering betreft voorstellii^mj gen zullen plaatsvinden. Alles zins prijzenswaardig. Hef^e zelfde dient gezegd van hqg t peil waarop bijgedragen vawjg deze afdeling staan. Tijdens di voorbije week van de derdjWa leeftijd bijvoorbeeld was hqjgd opvallend welke manifestatiefcoa men hier mag voorschoteleihr f Verdergaan in die (kulture!®^! zin wordt meteen een van dj^r betrachtingen van de WG. u h, ter na de sport in de reeks N«rg< derlands in de vorm van TV-spel «Wachtwoord» een werd behaald door Koki kwam deze ploeg ex-ai met Nievel beide andere pk gen op 9 en 13 punten volgei De praktische proef was o gunstig voor Kokerij (weer ei 10) en deze ploeg nam dan ocjl Al resoluut de leiding met 4 puijsse ten voorsprong op Nievel. Qlst tweede reeks aktualiteit blei>r d een flop voor Huizekens-Parifiht. die van nu af de rode lantaaij Aé droegen en ze niet meer kwip de traakten. Toen in de tweedjijke praktische proef Doment hêdri maximum behaalde verbé ve terde dit team zijn stand merkeen lijk. jrd Óp «geschiedenis» zetten zch d wel Kokerij als Doment de jokétig in, wat dus hun punten in de; reeks zou verdubbelen. Beidi hadden ze drie van de vier di zer vragen juist en hun tota« groeide dus aan met niet mii der dan 15 punten. Kok« bleef steeds konfortabel ai de leiding met 16 punten mi dan Nievel, 17 meer dan D< ment en 31,5 meer d< Huizekens-Parijs. In de gende serie aktualiteit si den drie groepen het maximui en werd Huizekens-Parijs daffsta nog verder achteruit gespeeldtje In de reeks «algemeen» zettdrde Huizekens nu zijn Joker in behaalde hiermee 12 puntei Na de praktische proef waarii het nu de beurt Huizekens-Parijs was om h< maximum te scoren was dl stand: Kokerij 106, Nievel Doment 91 en Huizekens- Parijs s8. 6ter e teerling scheen dus gewor- pen en de overwinning scheef^ Kokerij niet meer te kunneiL0 ontsnappen. Stonden ze imTJr mer niet reeds de hele avonq vanaf nr 5 aan de leiding! Nii vel stond 12 punten achter e deze handikap scheen wel oi overkomelijk. Nievel had ech ter nog zijn joker en die zou beslissing kunnen helpen foi ceren. Op de laatste vraa «sport» gaf Nievel volledig ka rekt de namen van de deelnt mende landen van elk van d vier groepen van de wereldbt ker 1974 op en oogstte mi deze stunt het maximum (x Z of 20 punten wat hun eindstan bracht op 114. Kokerij haald in deze serie 5 op 10 en hu totaal werd dan 111. Overwir ning dus van Nievel met 11 punten, tweede werde Kokei met 111, derde Doment mi 97, en vierde Huizekens-Pari met 78. Hoeft het gezegd dat dez spektakulaire wending lang werd bepraat en dat na tuurlijk ook de faktor geluk w zijn woordje te zeggen hee Ondertussen had het talrijk publiek een aangename avo doorgebracht, werden met mensen uit de zaal spelletj gespeeld en werd gedronke zo op winst als op een toevall minder goed resultaat. Volgende schiftingsreeks da op zaterdag 26 oktober m ploegen van Dorp, Eeckhout straat, Putstraat, Klaarhaag Komt u? J.M Tweemaal hebben we met alle middelen, trukjes en dergelijke joernalistieke wapens meer getracht een 'normale' voorstel ling samen te zanten om de Onafhankelijke Bond voor ge pensioneerden de Aalsterse wereld in te sturen. Tot eigen scha en schande hebben we achteraf moeten vaststellen dat we slechts bitter weinig praktische gegevens lospeuterden. Onze onafhankelijke zegsmannen gingen tweemaal tereke op de sociaal betogende toer andere moest dringend naar een schoolfeest. Er waren ech ter bevoegde vervangers aan wezig en uiteindelijk bestond de jury dan uit Hugo Peeters, Paul Beck, Rosa Buyle, Gode- lieve Haverals, Alfons Rogge man en Blanche Vastenavond. Om direkt de nodige stemming in te brengen was als eerste punt voorzien een subjektieve proef. Elke wijk zou een to neeltje van maximum 15 minu ten opvoeren in een stijl en De organisatoren van Kwis 4 '74, ingericht ten bate van ge- handikapten, ouden van dagen en langdurige zieken van de parochie, Jan en Lieve, Guy en Lieve en E.H. Onderpastoor mochten zich verleden zaterdag voor de eerste schiftings reeks in een flinke opkomst verheugen. Elk van de vier wijk- ploegen had een ferme schaar supporters mee en we zagen ook wel enkele gezichten van buiten de gemeente, waar schijnlijk personen die eens komen poolshoogte nemen kwestie van de latere superfinale met deelneming van ploe gen van de omliggende gemeenten. Voor een eerste reeks dus zeer goed. Voor volgende reeksen, en de eerste komt nu op zaterdag 26 oktober, kunnen we u alleen maar de raad geven op tijd te komen wil u zeker zijn van een goede plaats. De Onafhankelijke Ouderiingenbond (jm) In een inleidend woord van Jan De Geyselaer werd onder an dere medegedeeld dat er geen prijzen zouden worden uitge reikt, enkel symbolische me dailles. De opbrengst is im mers voor onze gehandikap- ten. De samenstelling der van de jury was wel enigszins be moeilijkt door een samenloop van omstandigheden: één jury lid was naar een bruiloft, een andere naar ae repetitie, een derde bleek ziek en nog een De initiatiefnemers met hun dure eed dat de Vlaamse re- fleks diende aanwezig te zijn in de stedelijke gepensioneer denwaaier hadden het niet zo mis bekeken. Een allereerste vergadering met 'amper' veer tig aanwezigen en het leden aantal van vandaag, meer dan 160, was een afdoend be wijs dat een ferm pak mensen het niet met hun overtuiging in overeenstemming konden brengen bij een van de andere bonden aan te sluiten. Bij deze bedenking wil onze woord voerder opmerken 'dat het daarom niet noodzakelijk om in hoofzaak enggeestige mensen gaat'. Praktisch: De kern van het bondleven draait rond de maandelijkse bijeenkomsten in de Kattestraat. Het gezellige lokaal dat de WG hier elke 4e donderdag van de maand be zet wordt telkens weer een de gelijke (en goedkope) ont vangstzaal. Koffie met een ple zant kletspartijtje en koekjes d'r bovenop. Op tijd en stond hoort er natuurlijk een uitstap naar her en der bij en we vergeten

De Voorpost | 1974 | | pagina 10