kALSTENAARS BETALEN EEN VAN DE LAAGSTE fATERPRIJZEN VAN GANS BELGIE kALST VERBRUIKT BIJNA 6 MILJOEN LITER WATER PER DAG De Voorpost-11/10/74 -11 n in het park kan je hem zien staan, van op de Grote Markt niet. Hij is ,n bijna wanstaltig gedrocht van 62 meter hoog, met erin een kuip n 8 meter hoog die zich op 46 meter hoog. In die kuip kun je ;tig verdrinken, want ze bevat bijna 1.000.000 liter water. Hij is 'der nog rond en heeft een doormeter van 10 meter. Als je er dan nog lar toe moet op een regendag is de zaak kompleet op de vochtige r. Kom je er in dan zie je drie dikke metalen buizen en vooral een p. Om te laten zien dat we niet bang waren bestegen we hem eens. e vertrokken met luchtige voetjes, als doel hadden we gesteld na feehonderd en zoveel trappen boven de kuip terecht te komen, ten we terug beneden kwamen hadden de luchtige voetjes plaats iiriaakt voor lood in onze schoenen. Rara, wat of wie is hij? De itische lezer zal natuurlijk reeds hebben uitgemaakt dat we aan het onlaveren zijn over de Aalsterse watertoren die zich in de Sint- jj^mielstraat bevindt. De direkteur van het bedrijf, Hilaire Lievens, Hertelde ons dat het niet aan te raden is de trappen vijf of zes keer per •"tg te bestijgen. Misschien een tip voor organisators van sportmani- ^staties: watertorenwenteltrapbestijgen tegen het uurwerk. ""dl watertoren heeft een twee- hqjgdoel. Eerst en vooral dient tiefcoals de naam het zelf zegt, lefbr het opslaan van water, fier dat dan later rustig uit je el4shoudelijk kraantje komt ^ruppeld. Om zover te gera- n heeft het vocht natuurlijk r bepaalde druk nodig, dat is n de tweede taak van de to- ji: het water door de val uit de ip voldoende druk geven om t kraantje te bereiken. Deze jk verminderd stelselmatig Nergelang de afstand van de hjen tot de kraan. Deze ver- n jidering is echter miniem te kermen. Voor het water, dat zo fqiliale ding, samen met de al lo©n alledaagse aardappelen snn gekookt worden heeft het oc een lange pijpleidingreis echter de rug. Het vertrekt uit ooi Albertkanaal te Oelegem, seert de watertoren van ;t en komt aan negen frank duizend liter bij u thuis te lt. Aalsterse watertoren, een de ongeveer honderd der- ijke dingen die het Vlaamse héd rijk is, is in 1958 gebouwd rbe vervanging van de eerste rkeen die in 1926 in gebruik ird genomen en in het jaar m de Wereldtentoonstelling )kétig aan zijn pensioentje be- n op een afbraakwerf, zijn ik waardig aan de vervanger latend. De eerste toren achthonderdduizend liter 'atten. De huidige heeft gro- 5 dorst en kan op zijn ge- ikje 1 miljoen liter water bij h houden. Dein 1926 tot 1958 had een to- defiwachter de taak gans het ✓oieltje met de hand te bedie- >ortn. Momenteel werkt alles au- luraiatisch en kan zelfs de wa- dafstand van uit een rustig ze- eldtje in het centraal bureel attdrden nagegaan. Drie buizen eiirzekeren het vlotte water leer. D'er is een toevoer- ariifls, een afvoerbuis en een loop. Bereikt het water de i stand op twee en een meter, dan gaat de sluit- van de toevoerbuis auto- itisch open en kan er nieuw iter naar binnen. Bereikt het irloze nat echter de hoog land op zeven meter, dan it de klep toe en staat het /oerwater voor de gesloten ir. Per 24 uur loopt de kuip gemengd bedrijf van gemaakt, met dien verstande dat de re gieadministratie bleef bestaan en dat de technische kant van de zaak in T.M.V.W.-handen overging. «In Dendermonde heeft men nog steeds geen op lossing voor het probleem ge vonden», zo verklaart de heer Lievens ons, «Bij de vorming van Groot-Dendermonde be sloot de gemeenteraad de re gie te vergroten. Neen, heeft de T.M.V.W. gezegd, wij heb ben de eksploitatie van Sint- Gillis en Appels en wij gaan de regie opslorpen. Dit heeft voor gevolg dat er daar momenteel ruzie in het huishouden is en dat de zaak in proces is getrok ken. Wij voorzien dat de Den- dermondse Regie het pleit gaat verliezen aangezien de T.M.V.W. zeer sterk in haar schoenen staat.» dixit Lievens (een Aalstenaar kan het nu toch eens niet laten de kritikas- ter te spelen als het over Den dermonde gaat) Ook voor Aalst zal de fusie een groot probleem zijn. Een moge lijkheid is dat de regie zich zal laten opslorpen. Misschien zal de stad de regie dus verkopen, wat ongetwijfeld een weerslag zal hebben op het personeel. De T.M.V.W. heeft vijf sekto ren, met Asse als hoofdzetel van de sektor Aalst. Het zou dus wel mogelijk zijn dat bij een eventuele opslorping het meer centraal gelegen Aalst de hoofdzetel van de sektor wordt. Niettegenstaande deze ijdele droom zou de heer Lievens lie ver hebben dat de regie wordt uitgebreid. Wat de uitslag van het fusieprobleem zal zijn moet de toekomst maar uitwijzen. 15.000 ABONNEMENTEN De waterbedeling kan soms wel last hebben van de varia ties van de seizoenen. Gebrek aan water is er momenteel niet (kan je nagaan) maar soms gebeurt het wel dat bij een zeer warme en droge zomer de ab- onennenten worden aange maand een beetje spaarzamer met het leidingswater om te springen en er bijvoorbeeld de wagen niet mee te wassen of de hof niet mee te sproeien. De T.M.V.W. waarschuwt dan ook de regie dat zij een beetje moet opletten. Meestal wordt de be- De Mastodont van een Watertoren zoals we hem dagelijks zien. ongeveer zes keer vol en evenveel keer leeg, zodat kan worden gesteld dat er dagelijks in Aalst ongeveer 6 miljoen liter water wordt verbruikt. De wa terleverancier is de Tussen- gemeentelijke Maatschappij der Vlaanderen voor Wateriei- ding (T.M.V.W.) Deze heeft de waterbron op 1 augustus 1973 veranderd. Voordien kwam het water van de hoofdlijn die van Ukkel naar Oostende liep, of beter stroomde, momenteel komt het onontbeerlijke water zoals gezegd uit Oelegem, De lijn uit Oelegem werd geplaatst omdat er teveel vraag naar wa ter was, er teveel gemeenten aansloten en de oorspronke lijke lijn naar de kust de vraag moeilijk kon blijven beant woorden. Zo besloot de inter- kommunale T.M.V.W. de lei ding Aalst-Dendermonde - Hamme - St.-Niklaas af te kop pelen en te bevoorraden met bovengronds water uit het Al bertkanaal. Het water wordt te Aalst niet speciaal behandeld. Kontraktueel staat vast dat de T.M.V.W. het water drinkbaar aan de watertoren moet leve ren, natuurlijk bezit het water ook zijn specifieke waarden van zelfreiniging. Deze zelf reiniging is een biologisch proces dat plaatsvindt indien er in het water bepaalde soorten bacteriën en plankton (zwe vende plantjes en diertjes) voorkomen en als er vol doende zuurstof in het water is opgelost. Direkteur Hilaire Lievens FUSIEPROBLEEM Het waterbedelingsbedrijf van Aalst is een zelfstandige regie. In heel wat andere steden en gemeenten wordt de bedeling re rechtstreeks door de T.M.V.W gedaan. In Aalst, die fiere stad, bestaat de afspraak dat de interkommunale wel het water aan de regie mag leve ren, maar dat zij zich verder niet met de exploitatie moet bemoeien die binne de stad gebeurt. De Aalsterse regie mag echter geen water bede len buiten de stad Zo wordt Erembodegem bijvoorbeeld rechtstreeks door de T.M.V.W. bedeeld. Het ene woord brengt het andere mee en zo komt bij Erembodegem het probleem van de fusie boven water. In dien Erembodegem binnen twee of acht jaar bij Aalst zou komen, zitten ze daar met twee waterbedelingsmaatschappijen Bij defisie die Groot-Brugge tot gevolg had hebben de Brugge lingen, die ook een zelfstandig waterbedelingsbedrijf hebben, dit euvel goed opgevangen. Jan Breydel en Pieter De Co- ninck hebben er toen maar een wat werk voor de 21-koppige bemanning en bevrouwing van het waterbedelingsbedrijf. van de verkoopprijs moet met zo een beetje van alles worden rekening gehouden. Eerst en volking verwittigd door een gewone oproep, eventueel via een politieoproep. De regie der stad Aalst telt momenteel 15.000 abonnenten. Met de hoofdleiding worden praktisch alle straten van de stad bereikt. Niet iedereen is echter reeds aangesloten, deze niet- aangeslotenen zijn vooral te vinden in het centrum van de stad en in de buitenwijken, maar meestal bezitten deze mensen dan toch een efficiënte waterput. Naast het leveren van water behoort ook het leg gen van de waterleiding en het verhuren en herstellen van wa termeters tot de geplogenhe den van de regie. Het leggen van de waterleiding gebeurt eventueel in samenwerking met een aannemer. Vooral het «serieuze» werk wordt door een aannemer gedaan. Voor de toekomst zit er nog heel wat werk in het vernieuwen van de leidingen die soms reeds van 1926 dateren. Er is dus heel Deze personeelsleden zijn in verschillende afdelingen inge deeld. Zo is er de gewone binnen-administratie met daarnaast een administratie die buitenshuis werk en voor de opname de inkasseringen enzovoorts zorgt. Ook de tech nische ploeg bevat een binnen- en een buitendienst. WATERVERLIES Zoals elk huisje kent ook de waterbedeling haar kruisje. Het grootste probleem is het wa- terverlies, wat de kostprijs in grote mate kan beïnvloeden. Een paar jaar geleden bestond er een waterverlies van 40 pro cent, dit betekent dat er op 1.000 liter water slechts 600 li ter konden worden verkocht. Dank zij grote inspanningen van de regie kon dit verlies in zeer grote mate worden ge drukt zodat er nu een gemid deld verlies van vijf tot zes pro cent bestaat. Bij het berekenen vooral de verkoopprijs van het water, dit kost terloops gezegd aan de regie 7,5 frank voor dui zend liter. Dan zijn .er ook nog de personeelskosten, de tech nische kosten, de afschrijvin gen, de intresten van de lenin gen en dergelijke dingen meer. De abonnees zijn verplicht per maand duizend liter water te betalen, of ze het nu verbruiken of niet. Gebruik je meer dan komt er nog een som bij. Zo kost de eerste duizend liter 9 (jaja negen) frank en de tweede en volgende duizend liter kos ten je twaalf frank. Een klein rekensommetje wijst uit dat er voor tweeduizend liter water per maand, negen plus twaalf is gelijk aan eenentwintig frank, moeten worden betaald. Als je in een een restaurant bij een etentje gratis een karaf water krijgt hoef je dus geen schrik te hebben dat het bedrijf er zal aan falliet gaan. Voor veel mensen is de watertoren ook iets waar ze zich kunnen op oriënteren. Zo hoor je geregeld iemand met de hand op het hart beweren dat hij of zij «aan de watertoren» woont. Door de redelijke hoogte van het geval wordt de watertoren ook nog voor andere doelein den dan alleen maar het op slaan van water gebruikt Zo staat er bijvoorbeeld een an tenne van de dienst-900 en een van de gerechtelijke politie op. Vanop het platform heb je ook een mooi panoramisch zicht over Aalst en omgeving. Tot slot nog dit: de Aalstenaars betalen een van de laagste wa- terprijzen van België, dit we tende bestaat er nog steeds maar een klein waterkansje dat de mensen uit Aalst minder bier en meer water gaan drin ken Tekst: J.-P. DE LAMPER Foto's: LUK BUERMAN

De Voorpost | 1974 | | pagina 11