k 0 SHOTOKAN-AALST: KARATE IS MEER DAN EEN BAKSTEEN DOORMIDDEN MEPPEN ORNITOLOGISCHE VERENIGING DE ZWARTKOP HONDENKLUBSINT-ROCHUS WIL NAAR HET GROTE PUBLIEK SOCIALISTISCHE KLUB VOoI VRIJETIJDSBESTEDING P rrlsterrrrs En Hun hobby s Wie karate als zuivere showsport wil bekijken komt zonder enige twijfel ruim aan zijn trekken. Vlugheid, hardheid, nauwkeurigheid in de uitvoering van een reeks aanvals- en verdedigingsbewegingen spreken aan. Een bezoekje aan de leiding van de Aalsterse Shotokan karate klub leerde ons echter dat deze kunst heel wat meer te bieden heeft dan wat men er gewoonlijk van wil maken. Wie enkel en alleen oog heeft voor de sensatietrukken als het doormidden meppen van een baksteen zou tegenover de echte karateka wel eens zuiver in zijn blootje kunnen staan. In haar zesjarig bestaan heeft Shotokan zo'n hon derd ingeschrevenen sa- mengekregen. Zestig onder hen volgen min of meer regelmatig de trainingen. Die oefenstonden worden verzorgd door mensen die het in deze tak al een aardig stukje gerooid hebben: sti chter Kris Impens, Etienne Van Bever, Guy Boel en Ronny Meert behaalden im mers allen de 1e dan. Een praatje met voorzitter Jean- zou het de hoofdbedoeling van karate zijn vechtersba zen te kweken wil ik dit stellenslechts wie aan een perfecte versmelting van geestelijke en lichamelijke elementen denkt mag een echte karateka worden ge noemd. Karate is een sport, een kunst. Met alle mogelij ke spelregels en gevolgen vandien. Niet het vechtele- ment staat centraal, wel de zelfzekerheid die men er kan bij opsteken, de koelbloe- traditionele Japanse kara te aangeleerd. Maar eigen lijk maakt de school die men volgt niet zoveel uit. De karate komt uit het oosten en zit dus doordrongen van een hele serie symbolische gebaren. Betekenis daarvan is het aangeven van respekt en zelfrespekt. Een van de refleksen die men bij Shoto kan poogt te «programme ren» is de nederige fierheid van de karateka: men moe.t zelfrespekt hebben over tuigd zijn van eigen en andermans kunnen maar daarom nog niet persé hoog van de toren blazen met wat men heeft verworven. Steeds in die zin zegt voor zitter Gryson: «Het geheel is uitgebouwd als om het even welke sporttak» Wij TOEKOMST Wie normaal ontwikkeld is kan karate aanleren. Dat is een van de stelregels bij Shotokan. Je hoeft dus niet noodzakelijk een kleerkast te zijn om even een kijkje te gaan nemen. Woensdag en vrijdag, telkens tussen 19.30 en 21 uur, kan je de karateka's aan het werk zien. De eerste dag in de turnzaal van de Dames van Maria, de tweede keer in de turnzaal van de stedelijke brandweer. Hier wordt ook geoefend op zaterdag van 14 tot 16 uur. Mits je de naam van Shoto kan wil blijven hooghouden in de geschetste zin en de wil hebt om het werkelijk goed te doen stelt aanslui ten geen problemen. André Heyvaert Niet duwen, jongens, (hdw) Bepaald geen zachte jongens, (hdw) Pierre Gryson leerde ons hoe men in de karatemid- dens zelf over de sport denkt. GEEST Aan de basis van een goede karatebeoefening ligt de diepgaande studie van de kunst de vitale punten van het menselijk lichaam aan te treffen. Kara, wat betekent leeg, ongewapend, een geest vrij van slechte bedoe lingen en tede hand, geven reeds duidelijk weer om welke kombinatie het gaat. Voorzitter Gryson: «In te genstelling met de algeme ne verspreide opvatting als digheid die een goede beoe fening aangeeft, de reflek sen, het bijschaven van de tysiek. in dte zin hebben we hier te doen met een bijzon der selektieve sport: men moet de technieken werke lijk willen aanleren. In den beginne dus enorm saai en eens men een trapje hoger staat geweldig veeleisend. Absoluut noodzakelijk is de ingetoomde, beheerste maar sterke wil het steeds beter te willen doen. Een karateka is nooit vol leerd RESPEKTEREN Bij Shotokan-Aalst wordt de moeten een reeKS opwar- mingsoefeningen atmalen, steeds weer en beter de technieken inprenten, de fy siek op peil houden. Steeds en vóór alles moet men echter de geest-lichaam kombinatie in het oog hou den. Ik vind het zo tergend ziel ig als de eerste vraag van de buitenstaander is of we de steen al doormidden kun nen slaan. Wanneer we zover komen dan is het slechts door een opgedreven training in be- heersings- en koncentratie- technieken.» «Wij zijn vogelliefhebbers, geen ordinaire vangers. In die zin ligt het in onze bedoeling cnze lievelingsdieren dichter bij te brengen.» Eenvoudig om te zeggen, moeilijker om werkelijk in de praktijk om te zetten. Precies daarom ook ons praatje met de verantwoordelijke voor de public-relations van de Ornitologische vereniging De Zwartkop. gedeelte van de hobby dus vooral in binnenhuiswerk dan krijgen de leden heel wat gelegenheid om de re sultaten van hun werk aan jan en alleman te tonen. Tentoonstellingen waarop de vogels naar houding, groote en kleurenpracht worden beoordeeld zijn in deze kringen wekelijkse kost. Bij de Zwartkop meent men nochtans dat hier steeds een schoentje knelt: leden met echte prachtex emplaren getroosten zich niet gemakkelijk de moeite om naar buiten te komen. Wat men in de nabije toe komst meent te kunnen op vangen door een pak-ver- plichte-standaardkooien ter beschikking te stellen. INFORMATIE Wat doet de klub nu om de leden de kans te bieden hun hobby zo verantwoord mo gelijk te laten beoefenen? Aangesloten bij de Algeme ne Ornithologische Bond krijgt iedereen om te begin nen een degelijk vakblad toegestuurd van deze moe dervereniging. Een eigen tijdschrift vult deze gege vens omtrent kweek, onder houd, ziekten, voer, erfelijk heid enz. aan. Tijdens de algemene vergaderingen De Zwartkop, opgericht in 1956, telt op dit moment een goeie 150 leden. Mensen die hun hart hebben verpand aan het kweken, houden en verzorgen van in hoofdzaak kanaries en exoten-zaa<$|N ters. Momenteel ziet menpp; die kringen ook een fik|(jp zwaai naar het kweken v^0|g de grote Australische p%0f[ kieten. Bestaat het eers» De ornithologische vereniging De Zwartkop, (Jm) Toen we vorige zondag heel toevallig op de Belgische Kampioenschappen voor hondenafrichting terecht kwamen hebben we om te beginnen heel eventjes onze mond tot tegen onze borst laten kletsen en vervolgens, o gezegende beroepsmisvorming, blaffend, krauwend en bijtend de verantwoordelijken opgezocht van het indrukwekkende «hondenspektakel». Logisch gevolg: een voorstelling van de Koninklijke Aalstere HondenklubSint-Rochus. Opgericht in 1932, is de Aalstefse Hondenklub se dert een goeie tien jaar aangesloten bij het Verbond van Belgische Kinologen. Wat voor buitenstaanders hondenlatijn in C groot is betekent dit: door het lid zijn van genoemd verbond kan men de Aalsterse hon den vriende rangschikken onder de uitgesproken af richters. Mensen die het niet houden bij een mooi beest maar die een afgericht, ge hoorzaam, aktief en als het moet gevaarlijk dier willen hebben. Eentje met haar op zijn tanden. Wij hebben ons er kunnen van vergewissen dat men in die tak werkelijk tot fameuse resultaten kan komen. KLUBDOSSIER De Aalsterse Sint-Rochus- klub telt alles bij mekaar een honderdtal leden. Een vijf entwintig onder hen houden zich effektief aktief onledig met het africhten. Wat bete kent, en dat hebben we met eigen ogen gezien, dat de hobby eigenlijk op beroeps niveau wordt beoefend. wat men gewoonlijk onder ama teurisme verstaat is, gezien de tantjes van de lieve dier tjes echt uit den boze. Een afgerichte hond vraagt om een permanente korrekte houding Wat dat precies wil zeggen is niet zomaar onder woorden te brengen door een leek. Wel kunnen we een tip geven aan wie er achter wil komenje kan aan de Alfred Nichelstraat 21 een en ander vernemen terwijl een direkte konfrontatie te beleven valt aan de Lokeren- veldstraat. Daar werden de ofeningen gehouden: zon- Wedstrijden door St.-Rochus Ingericht, mogen zich steeds in een talrijk publiek verheugen, (jm) dagn van 9 tot 12 uur, maandag en donderdag tus sen 18 en 21 uur, zaterdag vanaf 15 uur. SPORT Op het eerste zicht heeft het africhten van honden niet zoveel met sport te maken. Toch zitten in de beoefening heelwat verwijzingen naar zogeheten «echte» sport- takken. Het kompetitieele ment bijvoorbeeld: net als in het voetbal of de atletiek worden regelmatig wedstrij den georganiseerd tussen de bestaande klubs en mee spelende individuelen. d6 spelregels die hier van tel zijn kunnen naar drie hoofd zaken teruggebracht worden Reuzebelangrijk blijken de aanvalsoefeningen te zijn. Hieruit vooral kunnen ken ners opmaken of een hond ofwel een rasecht klassedier mag genoemd worden, een die «het» heeft, die de goeie eigenschappen als het ware ingeboren meekreeg ofwel dat de blafbijter zijn taak naar behoren uitvoert maar dan met het tikkeltje kunst matigheid dat liefst wordt vermeden. In wedstrijdverband worde naast de aanvalsoefeningen verder ook gehoorzaam- heidstesten opgelegd en krijgen de honden de kans te tonen wat ze op het gebied van leningheid en sierlijk heid in hun poten hebben. Dat het alles samen stukken lastiger is in de praktijk dan het hier in enkele regels naar voren komt kan de uitspraak van onze zegsman Frans De Beul verduidelijken: «Jaren aan een stuk al zoek ikzelf naar een hond ide het alle maal aan zou kunnen. Zon- tracht men via film, dia's en spreekbeurten nog verder door te dringen naar alle mogelijke kernaspekten van de liefhebberij. AKTIVITEITEN De Zwartkopbende lijkt ons een uitgesproken winter- volkjetezijn.Dat houdt in de eerste plaats verband met de jaarlijkse nationale ten toonstelling die ze zelf op zetten terwijl eksposities in het algemeen natuurlijk ook winterwerk oproepen. Voor de grootse december aktivi- teit van de Zwartkop is niet alles koek en ei. Al slaagt men er telkenjare in de lief hebbers naar Aalst te krijgen (wat verweven zit in de massa waardevolle prijzen die men bijeen krijgt.) toch rijzen er hier en daar pro blemen. Zo bijvoorbeeld heet het een huzarenstukje te zijn hier ter stede een geschikte zaal te vinden. De der overtuigend resultaat, in de klub is het trouwens hetzelfde liedje geblazen: we hebben wel goeie eksem- plaren maar de klassedieren mogen we niet in onze rangen tellen.» PUBLIEK Behalve de liefhebbers van huize uit kan men maar moeilijk belangstelling los weken voor onze spektaku- laire bedoening. Een van de redenen is natuurlijk dat het om specialiteiten eigen aan de beoefening gaat. Zoals bij elke sport trouwens. Sint Rochus die reeds driemaal het Belgisch kampioen schap inrichtte wil er toch wat gaan aan dokterenhet invoeren vap een africh- tingstak voor alle honden, groot tot klein ras en ande ren, zou alleszins kunnen leiden tot een ferme stijging van het aktieve ledenpoten- tieel en meteen zou men voor de «echten» een pu bliek op de been brengen. Afwachten maar en hopen... De honden van de klubleden zullen er intussen geen rondje minder om draven of een sprongetje cadeau bij krijgen. André Heyvaert. vogeltjes hebben namelijk de hele tijd door een kon stante temperatuur nodig Op een ander Zwartkopter rein zitten we met de nest- kastaktie en het verzorgen van een voederplank in ons allers stadspark. De leden zorgen er namelijk voor, uitgesproken propaganda geven ze zelf toe, dat ieder jaar in maart een veertigtal nestkastjes die ze in het park hebben opgehangen flink gereinigd worden. Een paar meppen spek en enkele kilo's zaad kunnen er voor de voederplank best af. Met deze natuursteuntjes wil men de beschuldiging van natuurvrienden als zouden groepen van het Zwartkop genre anti kunnen worden bestempeld voor een stuk uit de-wereld helpen. MOEILIJKHEDEN Met het wettelijk verbod op de verkoop van inlandse wildvogels, zo luidt Zwartkop-versie, heeft meifra ons ten onrechte een sti van de liefhebberij afgen^e men. Al gaat het klandestietaii natuurlijk voor een flinN.i gedeelte onverminderd ve^n der en al zouden we onJde, voorraad normaliter via dvo< aangestelde rijksvangelen moeten kunnen indoer toch vinden wij de maatreglKfi niet helemaal eerlijk. OmdPp wij liefhebbers zijn en geeJSir ordinaire vogelvangers. Bp« ter ware het geweet eerst cP* te treden tegen mensen dfjc werkelijk aan de verdelgiiVj0 meehelpen. We denkcai slechts aan allen die mr gulle hand sproeistoffen groenten en fruit laten ne« strijken...» We willen onj zelf van bijkomende kor mentaar bij deze uitspn ontslaan door het kontakti dres van de vereniging do< te spelen: Lievens, Binnei straat 76 te Aalst- j«r André Heyvaq^ Handwerkjfre Wanneer we de vier uitgaven van «Aalstenaars en hun hobby» nog eens hebben doorgenomen dan restte ons aan het eind ervan een paniekerig mea culpa. Bijna twintig verenigingen heb ben met al hun wel en wee voor ons aller oog gedefi leerd en het vrouwelijk ele ment bleek daarbij te schit teren door afwezigheid. Het allereerste gevolg (je) kan je meteen doorlezen, een ern stiger poging om ons, welis waar onopzettelijk, anti-fe- minisme goed te maken krijg je in de volgende bij drage. De vrouwen van de socialistische klub voor vrijetijdsbesteding moeten het maar door de vingers zien dat we hen een heel klein beetje als zoethouder gebruiken. Wie op een doordeweekse maandag het Volkshuis aan de Molendries passeert kan het beleven dat een pak vrouwmensen hier samen op een gezellige wijze aller hande zogeheten huiselijke werkjes als hobby komen uitvoeren. snuffelt men hiertussen bakje troost en een babi tje met de vrienden inei breien en haken horen uiteraard ook bij. Soi wordt al eens een of andjbli lekker kokentje sarrn geflanst. Rijst dan de vn wat dit met vrijetij' besteding te maken heel Het zit hem slechts in aanpak: wat voor het ge: als sleur kan overkomt wordt hier prettige, vrijt kozen, bezigheid. «We zt den het thuis op die wijj niet aanpakken en bov< dien steken we van mek; wel iets op. De een kan dl de andere heeft dat snufj ergens meegegraaid». Praktische inlichtingen vo deze Hobbyklub: men kor elke maandagavond om uur samen terwijl de 1 e en maandag tussen 14 en uur eveneens vrij wordt g houden voor de koffiekU op vrijetijdsniveau. Voor r dere gegevens: Mevroi Van de Meersche, De schi verstraat 5, Aalst. C André Heyva v

De Voorpost | 1974 | | pagina 12