ANTIEK ONDER DE HAMER DE MOORSELSE PONYSTAL VAN ALFONS HEYNDRICKX (UNSTENAAR V. VAN SASSENBROUCK JIT HAMME 3EHULDIGD ïstaat geen e :stigingswet. fëcifiek Vat is antiek? 'olgens de d' De Voorpost -11/10/74-9 goedkoper, zeeer stevig en sier- elementen zijn er met de hand ingeskulpteerd. Waar vindt men nu nog bijv. inlegwerk? Maar de mensen lezen altijd de uitersten, 200 of 600.000 fr. voor een meubel. Dat zijn witte mussen. De beste maatstaf is de vergelijking trekken tussen nieuw en oud. Waar komen al deze voorwerpen vandaan? Meestal komen ze uit nalaten schap. De voorwerpen worden opgekuist, verpakt en geno teerd, geschat door eksperts. men gaat uiteraard zeer selektief te werk. Restauraties worden niet uitgevoerd. Andere zaken worden in het buitenland opgekocht om hier te koop gesteld te worden. Men denkt weieens dat er veel bedrog in de anliekwereld huist. Hoe kan een leek goede antiek herkennen? Het is niet zo moeilijk. De meeste mensen hebben toch reeds enig benul van wat antiek is, zagen het bij hun ouders of bij verwanten. Bij de jonge mensen ligt dat iets anders, zij krijgen echter ruimschoots de gelegen heid meer over' antiek' te Ieren langs zeer goede boeken en via tentoonstellingen. Wat nu de kwaliteit betreft, dat is de eenvoudigste zaak van de wereld. Elke geïnteresseerde kan zo dikwijls en zo lang hij wil naar een tentoonstelling komen en de zaken aan zijn kritisch oog onderwerpen. Bedrog wordt alzo tot nul herleid, want ontbreekt er iets, dan is dit steeds vooraf vermeld. Men zegt dat er nieuw antiek bestaat, ik interpreteer dit als volgt, nieuw antiek is de kopie van een goed meubel zonder dat het antiek kan genoemd worden. Men ziet ook soms meubels die opgekuist zijn, dat is opnieuw eerlijk te verklaren: rond de eeuwwisseling en in het begin van de 19de eeuw bestond een modegril, alles werd lekker ge schilderd. Om nu de mooie houtsoort onder de laag verf terug bloot te krijgen, moet het meubel gedekapeerd worden (in een bad dompelen). Krijg jc een certifikaat? Zelfs de grootste zaken in Londen geven nooit een certifi kaat van echtheid. Men heeft de nodige tijd om iets te komen bekijken, men moet geen katten in zakken kopen. Slechts wanneer er een speciale schatting, bijv. van juwelen gebeurt dan wordt het resultaat op de veiling medegedeeld en is er een certifikaat (zilver uit... eeuw en.... gehalte) Men kan dit ook niet vergelijken met de aankoop van bijv. een modern schilderij van Picasso. Hoe verloopt een veiling? De eigenlijke veiling wordt vooraf gegaan door twee dagen tentoonstelling waar de te veilen zaken kunnen bekeken worden. De echte geïnteresseerden ko men dan ook tweemaal. Bij de eerste keer doen zij een globale indruk op om de tweede keer dan een bepaald stuk nader te bekijken. Er is ook een kataloog voorhanden met de loten in volg orde met eventuele uitleg, met vermelding van de beschadigin gen en een ruimte om persoon lijke nota's op te schrijven. De verkoopdag is meestal op zondag. Een deurwaarder is aanwezig, hij maakt proces verbaal van elke verkoop. Tij dens de werkdagen gebeurt dit door een notaris, daar volgens een konventie van notarissen zij dit niet op zaterdag of zondag mogen doen. Grote meubelen staan langs de muren opgesteld, en de kleinere krijgen een plaats op een draai schijf. De stok wijst een lot aan. De mensen zitten in de zaal (meestal zijn de plaatsen op 'voorhand gereserveerd). Waarom op een draaischijf? Dit is vooral om het tempo op te tntiek is in de algemene zin alles wat niet hedendaags of modern is. gewoonlijk slaat het woord op kunstwerken, bij voorkeur produklen jit de kunstnijverheid van enkele eeuwen oud. jie^p poging om iets meer te vertellen over antiek, de diverse soorten n de belangstelling van de koper, gingen we met Hedwig Van de jen, erkend Engels Auctioneer of veilingmeester een praatje >f 'an de Steen is de jongste ;elgische veilingmeester, hij rerd te Aalst geboren in 1946. Eigenlijk kwam zijn belangstel- ing voor dit soort beroep vrij igenaardig. Het begon met een eatgroep waarvan Hedwig deel itmaakte. De groep werd ntbonden en hij kreeg een anbieding om in Londen te pelen. Van zijn vrije uurtjes laakte hij dankbaar gebruik m zijn interesse voor oude aken in de Londense veiling alen te verrijken. [edwig vindt het fijn originele ingen te doen, maar dan toch p een verantwoorde wijze. In jn achterhoofd rijpte het plan m in zijn geboortestad zo'n tilingszaak te openen. Engeland werden de nodige ontakten gelegd, hij deed er zes iaanden stage in de grote ilingen wat hem de mogelijk- eid bood de nodige kennis op doen. deze eeuw was het nog zo dit beroep het monopolie «dikke burgerij» was. iedereen een veilingszaak feite ja. wettelijk gezien geen enkel beletsel, geen Trouwens een handelsregister- is er niet. Wel is :t een hele karwei om zo'n zaak te zetten. De bestaande zitten meestal een traditie van vader op Wie begint moet zeer goed p de hoogte zijn, al een tijdje in ;fe stiel zitten en vooral goede iken brengen. de douane moet het voorwerp honderd jaar oud zijn om de stempel antiek te kunnen dragen. Dat is flauwe kul. Men moet antiek vooreerst splitsen in kuriosa, oude gebruiksvoorwer pen en verantwoord dekoratieve meubelen uit vorige eeuw. Ik ben allergisch aan het woord antiek, het is een gemeen plaats. Als de mensen een oud stuk zien zeggen ze maar al te dikwijls dat het antiek is. Zo wordt het goede met het slechte versleten. Wie koopt er antiek? De belangstelling komt uit alle lagen van de bevolking. Het zijn niet alleen dokters en notarissen wat men meestal denkt. De meeste liefhebbers komen uit de middenstand. Men moet helemaal niet rijk,zijn om een goed oud meubel te kopen, ieder doet het naar zijn eigen smaak en op zijn eigen manier. In de jaren 68-69 waren de belangstellenden vooral oudere personen. Nu is daar een kentering in gekomen, ook de jonge paartjes zien wat in antiek. Immers voor de prijs van wat men vroeger een klassiek in terieur zou kunnen noemen: tafel, stoelen, kasten en een bankstel kan men nu op een heel aparte wijze zijn eigen leefruim te met antieke zaakjes allerlei heel dekoratief en knus samen stellen. Is antiek duurder dan een design meubel? Soms is de prijs gelijk, het kan zelfs goedkoper uitvallen. Een goed design meubel is zeer dun. Kijken we nu naar het 19de eeuwse meubel dan is dit veel SOS ELEKTROKUTIE! VOORZICHTIG Hamse kunstschilder, eerste ondertekenaar van het Gulden Boek van de Alberthal in zijn geboortes in aanwezigheid van burg. Van Maele van Brugge, Herman Vlassenbroek uit Belsele, vriends des van de schilder en A. Van Sassenbrouck. (V) drijven. Per uur worden zo'n 80 a 90 nummers voorgesteld, bedenk dan dat het er wel 550 kunnen zijn. Er zijn nu wel mensen die zo'n veiling te lang vinden, maar volgens mij moet het de moeite waard zijn om een verkoopdag te houden. Het publiek moet toch een ruime keuze hebben. De draaischijf met een spot erop gericht stelt het meubel ook zeer gunstig voor. En het verder verloop? De nummers worden aangekon digd, soms met een bondige uitleg. Dan volgt het bieden, vanzelfsprekend is de laatste bieder verplicht te kopen. Zijn naam wordt genoteerd. Na de veiling dient hij onmiddellijk de som 20% te betalen. De wet verplicht de koper alles binnen de twee dagen af te halen. Voor buitenlandse-kopers en hande laars liggen de termijnen anders, zij krijgen een week tijd. Is het moeilijk het vertrouwen van hel publiek te winnen? De meeste mensen zijn wantrou wig en dit komt niet door Sinten Maarten, sommige toestanden van vroeger zijn daar niet vreemd aan. Hoe wordt de waarde van een meubel bepaald? Dat hangt af van duizend en één normen: de waarde van hét ogenblik, de kwaliteit, de ouderdom, enz. Het feit dat antiekhandelaars ook belangstelling hebben voor een veiling is een bewijs temeer dat de normen juist zijn. ROEL VAN DE PLAS Deze week waren wij te gast bij de heer Alfons Heyndrickx, Gevergemveldbaan 10, te Moorsel. De heer Heyndrickx beschikt over twee pony's: Winnetou en Fanny, die allebei een hoge faam genieten in ponykringen. Fanny is enkele maanden geleden moeder geworden van Elsie. De jonge Elsie zal vanaf volgend seizoen ook in kompe titie uitkomen. Wij hebben dan ook onmiddellijk wat meer uitleg gevraagd omtrent de ponysport in het algemeen en de stal Heyndrickx in het bijzonder. het Oost-Vlaamse Hamme. Tijdens de eerste wereldoorlog kwam Van Sassenbrouck in kontakt met grote kunstenaars als P. Paulus, Joe English en andere gevestigde namen. Hij bleef trouw aan de realistische, ietwat sombere uitbeelding van het eenvoudige leven In zijn stemmingsdoeken valt ander zijds weer een invloed van het expressionistische te ontdek ken. Ook de plasticiteit van zijn die ren en menselijke figuren ge- "n raad van het ven aan de doeken van Achiel Belgische Rode Kruis Van Sassenbrouck een aparte bekoring. - JOCKEY Het begon allemaal een 8-tal jaren geleden toen Alfons Heyndrickx een pony kocht van de familie Hofman. De toen 7-jarige Rudy Heyndrickx werd alras een flinke jockey en er werd aangesloten bij het pas gestichte Interprovinciaal Po- nyverbond. Er diende vlug uit gekeken naar een nieuwe pony en met «Bieken» werden overal de eerste prijzen weg gekaapt. Na Bieken kwamen Fanny, en Winnetou die het nu nog steeds doen. Rudy Heyndrickx, indertijd de jongste, lichtste en meest ge vraagde jockey is toen een zwaar ongeval overkomen en meteen was het ponyrijden voor Rudy uit. Alhoewel jon gere broer Geert, nu 7 jaar, de knepen van het vak onder de knie heeft, zegt Moeder Heyndrickx dat geen enkele van haar kinderen nog ooit als jockey in kompetitie zal uitko men. Vader Heyndrickx vindt het allemaal niet zo erg, want hij beschikt op het ogenblik met. Erik Van den Abbeele uit Den derbelle over een uitstekende jockey. VERBOND De ponysport is een Vlaamse aangelegenheid die enkel suk- ses kent in de provincie Oost- Vlaanderen en de Kempen. Desondanks zijn er ongeveer 700 ponyeigenaars in België. Deze zijn verspreid over vijf verschillende verbonden. In onze provincie kennen wij het Oostvlaams Ponyverbond en het Internationaal Ponyver bond. Van dit laatste is de heer Heyndrickx bestuurslid en de meeste ponyeigenaars uit de streek maken deel uit van dit verbond. Wat kenmerkend is voor deze vereniging is dat iedereen aan hun wedstrijden mag deelne men. In de andere verbonden mogen enkel de eigen leden van start gaan. In het Interpro vinciaal Ponyverbond mag ie dereen, uit gelijk welk verbond, deelnemen. EIGENAARS Zoals hoger vermeld zijn heel wat ponyeigenaars uit de streek aangesloten bij het In terprovinciaal Ponyverbond. Naast de heer Heyndrickx zijn er ook nog Alfons Hofman en Wilfried Groeninck uit Moorsel Marcel De Wolf, Frangois De Wolf en De Schrijver uit Aalst. Van Den Broeck uit Meldert, Versporten uit Lede, Van Den Berghe uit Baasrode en Van Den Abbeele uit Denderbelle. In het Oostvlaams Ponyver bond zijn er Maurits Callebaut uit Moorsel. De Haeck, Aalst, Van Handenhove Lebbeke, Leus Lede, Maesschalk en Rombaut van Hofstade en an de Steenstraat nummer 80 i Brugge werd de nieuwe Al- erthal geopend. De feestzaal leeft plaats voor 500 personen n de hal is gelegen in een zeer rukke winkelstraat, ij de opening wees burge- leester M. Van Maele op de logelijkheden die de nieuwe al biedt op het gebied van cul- - lur. Het geven van concerten n tentoonstellingen behoren )t de mogelijkheden. Als eer- e exposant werd de 88-jarige iinstschilder Achiel Van Sas- enbrouck. De kunstschilder ferd in Brugge geboren maar erblijft reeds geruime tijd in BRUGSE KANT GEMAAKT IN JAPAN Qualiti Control, een informatieve kwaliteitslabel Met de eindejaarsfeesten in het vooruitzicht denkt U wel licht aan een geschenkje misschien een Brugs kantwerk je! Kijk maar even goed uit en ver gewis er U van dat de Brugse kant niet «Made in Japan» is. Of kiest U een paar fleurige beddelakens, waarvoor zoveel publiciteit werd gemaakt en waarvan ondermeer gezegd is: «Versterkt in het midden». Maar pas op! In sommige ge vallen is het laken normaal in het midden, maar minder sterk op de kanten. Iedere dag komen er nieuwe produkten op de markt. Vroe ger kende de textielmarkt slechts natuurstoffen: vlas, ka toen, wol, zijde... Tegen woordig vermenigvuldigen de syntetische vezels zich voort durend en worden op de meest uiteenlopende manieren ver mengd met natuurlijke vezels. Geraak er maar wijs uit! Karakteristieken, kwaliteit en gebruiksmogelijkheden van nieuwe stoffen blijven dikwijls grote vraagtekens voor de ko per. Ook de vervalsing van voe dingswaren neemt geweldig toe. Waarop kan de verbruiker zich baseren om een degelijk pro- dukt te kopen? Op de vage aanwijzingen «prima kwaliteit», «klasseprodukt», «zeer fijn» of «extra»? Wel een beetje weinig informa tief, niet? Gelukkig wordt er langs offi ciële zijde gereageerd: de ver bruiker moet beschermd en vooral ingelicht worden. In verschillende Europese lan den bestaan instellingen die zich met het waarborgen van produkten bezighouden. Sa men vormen zij een «Centre In ternational de Promotion de la Qualité». Naast Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Zwitser land, Frankrijk, Nederland en Hongarije heeft ook België haar «Instituut voor Kwaliteits controle en Informatieve Etiket tering», dat het «Quality Con trol» etiket levert aan kwaliteits- produkten. Hun doel is de verbruikers ob- jektieve informatie te verstrek ken over de kwaliteit van de verbruiks- en gebruiksgoede ren. Het Instituut dat door het Minis terie van Ekonomische Zaken erkend is als instelling van openbaar nut werkt onafhanke lijk, is technisch bevoegd en is volledig onpartijdig. Om de verbruiker te helpen goede produkten te herkennen is er de kwaliteitslabel «Quality Control». Deze label wordt niet zomaar toegekend. De produkten wor den onderworpen aan een strenge en nauwkeurige kon- trole; ze worden geanalyseerd en grondig getest in universi taire en/of staatslaboratoria. Indien ze voldoen aan de kwali teitsnormen van het Instituut dan krijgt de fabrikant het recht de «Quality Control»-label op zijn produkten aan te brengen. "Eenmaal een produkt deze kwaliteitslabel verkregen heeft blijft het Instituut, door middel van regelmatige proeven het kwaliteitsniveau van dit pro dukt volgen. Door deze label wordt het pu bliek gratis ingelicht over de kwaliteit van de goedgekeurde produkten en krijgt zo de gele genheid met kennis van zaken zijn produkten te kiezen. Ook de producent is ermee ge diend: hij die erom bekommerd is zijn klanten voldoening te schenken en de faam van zijn produkten te verdedigen, krijgt dank zij de «Quality Control- label de mogelijkheid de kwali teit van zijn produkten te be klemtonen. Vereecken Buggenhout. Vermelden wij nog dat het I.P.V. ongeveer 200 aangeslo tenen telt en dat zij gemiddeld per zondag ongeveer 150 in schrijvingen noteren. Eén der oudstgedienden in de ponysport is zeker Wilfried Groeninck, nu woonachtig te Moorsel in de Tinnenhoek- straat, maar afkomstig van Voorde en reeds van kinds been af met de ponysport ver groeid. WINNETOU Winnetou is een pony van Al fons Heyndrickx die het doet in vlucht, zowel in de reeks 1,40 als 1,30 en 1,35 m. Zowel in 1973 als in 1972 werd Winne tou kampioen van Oost- Vlaanderen. Dit jaar werd Win netou zelfs kampioen van Be lgië in vlucht 1,30 m. en zij won tevens de Nationale Koers te Destelbergen. Slechts een vijftal keren per jaar rijden de pony's uit alle verbonden van België samen, o.a. in de Nationale Koers en het Nationaal Kampioenschap. Tijdens dit seizoen heeft Win netou reeds 15 plaatsen bij mekaar gelopen. Namelijk 2 in 1,40 m. 6 in 1,35 m. en 7 in 1,30 m. De pony's, de trots van de familie Heyndrickx. (jm) FANNY Fanny, eveneens eigendom van Alfons Heyndrickx, komt uit in vlucht 1.15 m. en 1.20 m. Fanny was, evenals Winnetou, kampioen van Oost- Vlaanderen in 1972 en 1973. Zoals vermeld is Fanny dit jaar moeder geworden van het veu len Elsie. De vader van Elsie is Cassidi een paard uit de stal Groeninck dat furore maakt in de grote koersen te Oostende. Of Elsie haar hoge afkomst zal bewijzen in kompetitie kunnen wij reeds vanaf volgend jaar in de uitslagen volgen. Fanny heeft dit jaar, nadat zij uit kraamverlof terugkeerde, vijf overwinningen bijeengelo- pen in vier weken tijd. Voor de niet-ingewijden willen wij nog even verklaren wat «handicap» betekent en waarom handicap in de pony sport. Telkens een pony in een bepaalde specialiteit drie overwinningen heeft geboekt, moet deze in zijn volgende wedstrijden in deze bepaalde specialiteit met 20 meter ach terstand handicap, vertrek ken. Dit opdat niet altijd de zelfde pony's zouden winnen. Zo loopt bijvoorbeeld Winne tou met 40 m. handicap in vlucht 1,35 m. (6 overw.) en in vlucht 1,30 m. (7 overw.). Voor de geïnteresseerden vermelden wij nog dat zij po ny's uit verschillende verbon den aan het werk kunnen zien op zondag 6 oktober te Moor sel op het Kruisabeel waar alle ronkende namen aan de start zullen zijn. FRED VAN BIESEN

De Voorpost | 1974 | | pagina 9