ONDER WATER HELDERT BOERENSOLIDARITEIT VOORMAISOOGST GESPREKKEN HÓFSTADE DAVIDSFONDS PROGRAMMA De Voorpost - 31/10/74-11 Niet velen bleven ning van Marieke Administratieve traagheid de oorzaak? Begin deze week kreeg Herdersem het weer hard te verduren. In minder dan een week tijd stond de Grote Baan en talrijke aanpalende straten opnieuw blank. Dinsdagvoor middag ging de h. arrondissementskommissaris samen met het kollege van burge meester en schepenen van Herdersem ter plaatse een kijkje nemen. Na herhaaldelijke telefoontjes met het ministerie van Openbare Werken kon de arrondissementskom missaris uiteindelijk bekomen dat een aannemer de doorsteek van de duikers aan de nieuwe brug naar Wieze naar de Dender toe. Werken die sedert lang dienden uitge voerd, doch steeds in de papieren rompslomp bleven hangen. De familie Michiels verloor spijts de toestand de glimlach niet Bij slager Leon Loos betekende de overstroming een dagje non-aktief. Het water kolkte zo uit de riolering van de Grote Baan. (foto's: HDW) enatuurminnende herfstwandelaar die het in deze uitermate natte (dode (de natste sedert 1833, volgens onze nationale weerman) zou indurven via de Truyenbosweg te wandelen naar de Falluintjes zou zijn weg, midden de stilte en de eenzaamheid van de weidse tuter, wel even verbaasd gestaan hebben. Waar het in deze periode individualisme is wat de klok slaat zou er zich gewaand hebben in n soort gemeenschappelijke landbouwuitbating, een «kolchose», laar dan een kolchose waar met hart en ziel gewerkt wordt. :sb et is immers zo dat in onze meente, en waarschijnlijk el- rs eveneens, de maïs (de paanse tarwe») veel wordt teeld wegens de grote op- engst en dat de maïs dan ook biet begint te verdringen, indbouwer Eugeen De Croes de Achterstraat had nu ook, dit voor de eerste maal, een ote plek maïs gezet, niet inder dan 2 ha. De opbrengst heen goed en alles liet het ste verhopen. omt nu echter dat aanhoudend genweer dat reeds zoveel aad bloed heeft gezet, dat :ds vele feesten heeft in 't iter doen vallen, dat reeds her der overstromingen en water ende heeft veroorzaakt maar it ook en misschien vooral voor ize aan het weer zo gebonden teren reeds zoveel rampspoed sebracht. oorden we niet spreken van n boer die nog 40.000 kg. op :t veld had staan doch in de mogelijkheid was ze te rooien :gens de onbegaanbaarheid nhet veld? *ds enkele weken geleden, ie of zelfs vier, zou de maïs oeten geoogst zijn terwijl dat nog volledig groen was. Zulks eek echter totaal onmogelijk :gens het vele op het veld vallen water. Ondertussen is jdan ook, met de voet letterlijk 't water staande, verdroogd en it is reeds een begin van hade. et de traktor is het onbe- nnen werk om de maïs eraf te Jen. Gewoon met paarden enmin, want op vele plaatsen kken de paarden zo diep in de ond dat het een onmogelijke ak wordt voor onze vier- eters. at moet er dan gebeuren? ankracht dient ingeschakeld hier zien we dan dat, op nvoudige vraag van boer iigeen De Croes, niet alleen de le familie, maar ook quasi alle annen uit de hele buurt paraat :n van bij de eerste htstraal op het natte en mde veld aanwezig zijn om, et vereende krachten, te red- n wat er nog te redden is. Een iioolvoorbeeld inderdaad van enselijke solidariteit en van een kar spuwt) dan zijn werk kon doen, af en toe zelf vastzittend zodat hij vaak de hulp van een andere zware traktor nodig had om zich even te kunnen ver plaatsen. Als men weet dat de oogst van zo een plek minimum 50.000 fr. was daar zijn bedrijf kleiner is, gaan aankloppen om eten voor hun talrijke koeien. Eerst de miserie van de te lage prijzen, waartegen onze boeren fel hebben geprotesteerd en nu komt een nog grotere plaag te moeten zien dat de gewonnen Het werd voor eenmaal weer eens ouderwetse zware handenarbeid.(jm) goede geest die nog kan heersen. Met meer dan dertig man was men van 's morgens 7 uur aan 't werk om, gedurende de vrije zaterdag, in plaats van wat te luieren of enkele eigen kar weitjes op te knappen, de maïs van het veld te halen. 134 rijen waren er van elk ongeveer 720 planten wat het respektabel aantal van circa 97.000 planten uitmaakt die elk, één voor één, dienen afgekapt, verdragen en opgeladen te worden. Met vijftien rijen naast elkaar zag men ze 's morgens naar omhoog trekken, kappend met hun bijlen in de reeds stevige stam en de planten op zij leggend terwijl andere mannen ze wegdroegen tot een plaats waar de wagen, bespannen met drie paarden, kon komen en het wat minder vochtig was. Ondertussen reeds dan de pachter zelf met een wagen steeds naar de min of meer verharde weg waar de «hakse- laar» (een machine die takken, bladeren en al wat men er in werpt, in stukken snijdt en op Je ligt fris-gewassen en naar glycerinèzeepgeurend op je kraaknette verse lakentjes, de zon werpt vierkante lichtvlek- jes op de muur en je wacht op het middageten, nu ja, nog slechts anderhalf uurtjeDe deur zwaait open en daar staat een forse madam, gewapend met emmer, dweil en bezem. In een niet te lokalizeren dialekt gilt ze door je cel Joawei goan dèroon beginneop de vraagtekens in je ogen voegt ze er onmiddellijk verklarend aan toe «Tès de kuisvrouwe, meneer-Dat had je natuurlijk wel gehoopt, want wat ze anders met jou en met die emmer en zo zou beginnen De stoelen uit de kamer belanden omgekeerd nét niet op je bed, het ruikt er vlug naar ammoniak en espritdesel. Men is zo vriendelijk je bed naar de ene kant van de kamer te schuiven, terwijl de andere helft spoedig onder water staat. Bonk, bang, bezemstoten botsen tegen je bedrand, het em mergeluid klinkt stereofopisch door je hersens Meneere es zeikerst geoppereerd? klinkt het ergens schuin achter je kopkussen. Je knikt maar. Tès zeikerst van aa uur, meneer?» Je knikt nog maar eens, waarbij je op de Vincent Van Gogh-situatie van je oor wijst. «Och, moar da zal wel mp genezen zijn, zén meneerterwijl de beide lavabokranen wijdopen worden gezet. Je gaat even, met behulp van de trpeze boven je zere kop, rechtzitten 'Merci, madame, alles is O.K. maar het draait nog een beetje in mijn hoofd, ziet- ge». De dweil wordt nu over de borstel gekwakt en je bed gaat de andere kant weer uit. Intussen zeg je 'Dat komt omdat mijn evenwichtscentrum enigszins geraakt is». De dweilbeweglng stopt en je krijgt plots een zeer aandachtig luisterend publiek, wat je aanzet enigszins geleerd te gaan doen en, trots over je wetenschap, een korte uiteenzetting te geven over het interieur van het menselijk oor, mét hamer, aambeeld, stijgbeugel en andere buizen van Eustachius. En esdat allemoal woar, meneer? 'Zeker, madame, vraag het maar ne keer aan uwen doktoor». Je bed belandt nu weer op zijn uitgangspositie en wordt met de voetrem pal gezet. *Hawel, kemmekik 'n nichtjen hé, ha wel, en die heet uuk altijd van die droajingen, presies of z'es zat, zee ze.» Nu geef je onmiddellijk gratis en kwistig consult, wijst op de mogelijkheid van een gestoorde e ven wichts kern enz. De metalen soelpoten krassen weer nijdig op de nog vochtige vloer, het venster zwaait terug open, dweilen worden hoofd schuddend uitgewrongen Wel, wel, wel, wa da ne meins toch allemool huurt en moe geluuve'k zal ekik da aan mijn nicht jee toch ne kier zegge en ge zij t gij tochvrien- delijk bedankt, zenne meneer!» «Och, 'tis niks, madame, en vergeet uwen borstel niet, hé». Met de zelfvoldaanheid van een chirurg na een geslaagde niertransplantatie, leun je weer in je kopkussen en telt de minuten af voor het binnenbrengen van je middagmaalZou het weer dat vriendelijk, zwartharig verpleegsterje van gisteren zijn? V vertegenwoordigt en daarbij ziet dat naast deze plek er op de Truyenbos, en elders, zo nog vele staan, dan kan men wel denken dat de boer weer eens fel geteisterd wordt door de natuur elementen. Nu er te Meldert en elders veel minder bieten gezet worden en de meeste boeren geheel of voor een groot deel overgeschakeld zijn op maïs wegens de grotere voedingswaarde (tot 27 droge stof) dreigt voor velen onder hen deze natte herfst wel een kata- stroof te kunnen worden. Boeren meet 7 of 8 ha moeten elders bij een buur die er wat rapper bij vrucht, zij het nu maïs; aard- dappelen, prei, witloof of nog wat anders wel op het veld staat doch dat men er eenvoudigweg niet aankan. Moest nu ook nog een vroege vorstperiode komen dan is alles reddeloos verloren. Dat men in een buurt het echter zó kan oplossen, met zoveel vrijwilligers en dat op het eerste woord, is toch een blijk dat menselijke solidariteit, zij het dan op dit niveau, geen ijdel woord is en dat op de boerenbuiten nog veel mogelijk is waaraan in de stad zelfs niet meer te denken is. J.M. Deze aktieve Hofstaadse vereni ging die haar volksontwikke lingstaak telkenjare ten harte neemt en steeds met een gestoffeerd programma op de proppen komt presenteerde langs sekretaris Herman Leus haar programma voor het ko mendejaar. Hieruit leren we dat zowel de jeugdige leden als de volwassen en om beurt aan hun trekken kunnen komen. Het jaar wordt traditioneel ingezet met het Sint-Maartensfeest dat op za terdag 9 november te 15 uur in de zaal van de Meisjesschool zal plaatshebben. Eerst worden een reeks prettige tekenfilms ver toont, gevolgd door het bezoek van Sint-Maarten, die aan elk DF-lid tot 12 jaar een prachtig geschenk zal overhandigen. Op woensdag 13 november krijgen we dan voor de volwassenen de Bijbelfilm «De Mantel», een prachtfilm in scope en kleuren. De bekende reiziger Bernard Henry komt in de Parochiale Zaal zijn eigen film over «Kana- da, het Grote Onbekende» voorstellen op woensdag 11 december te 20 uur. Kortom, een buitenkansje om met deze TV-vedette in levende lijve te kunnen praten. Voor de kinde ren krijgen we nog twee kleuren films. de eerste op zaterdag 21 december met de prachtfilm «Charley Brown» die in de zaal van de meisjesschool om 15 uur begint, dit evenals de tweede die op zaterdag 8 februari, zelfde plaats, zelfde uur met als titel «Zes beren van clown Chi- bowlka». Voor de volwassenen is er op woensdag 19 maart te 20 uur een politiekomedie met sterakteur «Louïs de Fun's» in «Monsieur Jo». Het is duidelijk genoeg dat de aktieve bestuursploeg die bestaat uit Henri De Looze (voorzitter), Herman Leus (se kretaris), Jozef Schockaert (pro grammator) en Valerie Fou- quaert (proost), dit samen met de bestuursleden Lucien Baeyens. Etienne Roelandt, Leon Van Caekenberghe, Mimi De Looze, Jozef Van Geert, Paul Lauwaert en Linda De Cock een dikke pluim verdient en zeker een grote belangstelling voor hun onderscheidenen aktivitei- ten, die de doelstellingen van het Davidsfonds benadrukken en de bestaansreden van deze Vlaam se vereniging bewijzen. DIRK DAELEMANS waterellende, ook de wo- van Marieken Van den Eynden niet.

De Voorpost | 1974 | | pagina 11