WERKEN AAN EEN KERKBEELD VOOR IEDEREEN AALSTERS NIEUWS KORT- Af- DE GROEP VAN 3 DEKENAAL KONCILIE LEEDSE FLODDERS De Voorpost - 31/10/74 - 3 TWEEDE AALSTERS PASTORAAL KONCILIE: I 21 Groeiende kontradikties tussen enerzijds de levenswijze en Jiet gedragspatroon in onze maatschappij en anderzijds het >eeld dat de Kerk toonde als instituut van gezagsuitoefe- ling, juridisme, centralisering en van klerikalisme gaf en jeeft aanleiding tot een steeds toenemende 'ontkerstening': iet aantal niet-praktiserenden en de zogeheten kritische eistenen neemt snel toe. In uitvoering van het Vatikaans Koncilie in de zestiger jaren wordt er op plaatselijk vlak lewerkt waar de dekenij Aalst wel een koploper in is r hi Voorbereid i )at het koncilie openstaat voor wc edereen, kerkganger of niet- tiel jelovige is reeds symptoma- <isch voor de resolute wil om de e ebetto-mentaliteit waarin de pdi ierk, ook in haar plaatselijke ''tgjwerking, zich afzonderde van Ie maatschappelijke trend en jhtèijwielen van de plaatselijke nw ioden, te doorbreken. Aange- /ei roerd wordt door de inrichters e ran het koncilie dat de huidige g erk vooral de jongeren en ak- do eve kristenen ergens geneert. flen voelt er zich niet meer in to wis. Samen met alle rol onölie-deelnemers wil men t roeken naar de bestaande no- eg en van de mensen hier ter plaatse en dit in het perspektief van de algemeen maatschap pelijke problematiek. De evolu tie in de kerk wordt erkend en noodzakelijk geacht. Op te voorkomen dat er in het ijele zou gepraat worden heb ben de parochieraden en de diverse bestaande werkgroe pen zoals daar zijn liturgie, ka- techese, dienstbetoon, ontwik kelingshulp en jeugdbeleid deze vraagstelling van het koncilie voorbereid in de vorm van een vragenlijst die aan de koncilie-deelnemers zal wor den voorgelegd. Een aktiepro- gramma zal hieruit voortsprui ten. AALST DIRK MARTENSPRIJS 1974 VOOR DICHTER BEN CAMI Nadat Hugo Raes vorig jaar de Dirk Martensprijs voor zijn proza-werk «Het Smaran» toegekend werd, gaat de twin tigduizend frank, min de 10% voor de fakultatieve uitga ven, dit jaar naar Ben Cami, voor zijn dichtbundel «Wat ik wil is gelijk aan nul», verschenen bij Klaas Woudt te Zaandam in Nederland. De 54-jarige Ben Cami kreeg de prijs toegekend van een jury die bestond uit voorzitter Pieter G. Buckinx, Piet Thomas, Willem R. Roggeman en Marcel Wauters, en dit met eenparigheid van stemmen. Geboren in 1954 in Durham (Engeland) behoorde hij tot de redaktie van het tijdschrift «Tijd en Mens». In 1950 was de dichtbundel «In de tijd verloren» zijn debuut. In 1954 ver scheen «Het Land Nod», in 1958 «Roos uit Modder», in sta 1957 «Blanco Stem», de aforismenbundel «Schemerlam- frd pen in de zon» in 1958 en een bundel kort proza >rb| «Doorsnee-Mens» in 1960. De dichter krijgt de prijs over handigd op maandag 25 november om 20 u. in de raads zaal van het Aalsterse stadhuis. JV IE Vrijdag jl. werden in zaal Madeion de kelen schor gezongen. vinjNiet dat men zomaar aan de tapkast zich stond vol te hijsen wat met gezang gepaard ging. Niets van aan. Er werd gewerkt. Want werken was het inderdaad voor Keizer Kamiel, de deke- C\ nij Koolstraat, het Corum Alostum Imperiale en de volle zaal aan een heuse Aalsterse L.P. plaat. Alles vloeide voort uit het sukses van de openlucht Oilsjterse showavond op de voor avond van de jaarbeurs. Een platenfirma toonde interesse en vrijdagavond was er het resultaat van. Afwachten dus naar het resultaat van de lieve keelgeluiden van Kamiel en kompagnie. Het loopt niet zo van een leien dakje met het gewestplan Ivoor Aalst. Het stadsbestuur kreeg het Aalsterse onder- fc deel van dit plan aan. De Interkommunale het Land van Aalst kreeg het volledig plan toegestuurd. De Interkom munale besprak reeds vorig weekeinde dit plan. Tot 15 november heeft het stadsbestuur nu de tijd om haar be zwaren, en dat blijken er heel wat te zijn, bekend te maken. Men gewaagt voor Aalst alleen reeds van een vijftigtal bezwarende punten. De gemeenteraad van gisteren donderdag waar we vol lende week uitvoerig op terugkomen besprak voor kerkfa- 'rieken de begrotingswijzigingen '74 en de begrotingen voor 75. Diverse leningen worden bij het Gemeentekrediet aange daan voor o.m. de herinrichting van het lokaal van de juridis- e dienst van de stad, woningen aankoop voor bejaarden, de 'erdere uitrusting van de sporthal in de Rozendreef, de keu keninstallatie van de kinderkrib in de Rapenstraat, de aanleg van de pendelparking in de Denderstraat, meerdere verbete- ringswerken aan straten o.a. de Drie Sleutelstraat, Maj. Cla- serstraat en de Hertshage, verder voor weg- en rioolwerken in de Parkdreef, Esplanade Vredeplein, C. Haelterman- en Ab- eelstraat. Nieuwe aankopen worden zowel voor de diskoteek als de diverse biblioteken in de stad in het vooruitzicht gesteld. In het O.L.-Vrouwstraatje koopt de stad twee krotwoningen op. Het ontwerp werd ter goedkeuring aan de raad voorgelegd voor het verder werken aan het verbeteringsplan van de voet paden in de stad. De afdeling van de Akademie voor Schone Kunsten in de Nieuwbeekstraat wordt verder afgewerkt. De raad besprak tevens het opmaken van een uitvoeringsont- werp voor het aanleggen van verzamelingen en dit in het kader van een Algemeen Rioleringsplan. De politie krijgt een nieuwe wagen en de brandweer wordt uitgerust met zeven mobiele radioposten. Het voorstel werd aan de raad overgemaakt om de benaming «Steenland» te geven aan de nieuw ontworpen wegen gelegen tussen de Affligemdreef en de Kluisdreef en dit op eigendom van O. De Jonge. Dinsdag 12 november komt de gemeenteraad in speciale .r^zitting bijeen om het gewestplan te bespreken. Dit plan is voor deze zitting het enige punt op de agenda. Vorige woensdag namen de leden van de verenigde sektie van de ul gemeenteraad reeds kennis van het gewestplan. De Generale Bankmaatschappij mag dan wel uit het drukke eristadscentrum wegtrekken om op de grensscheiding Aalst- Nieuwerkerken van het landelijk schoon te genieten, erg ge- wdlukkig zullen de bedienden die binnen afzienbare tijd in het i bankgebouw even de ramen willen openen, wel niet zijn met eri de beslissing van de Bestendige Deputatie van 6 september jl. :r< waarbij een vergunning voor 10 jaar gegeven werd aan land- ba bouwer Omer De Loose, voor het eksploiteren van een var kenskwekerij van 360 dieren. Voortaan zal men tussen de triSt.-Jobskapel en het kasteel Schotte de neus mogen dichtk- 'oi nijpen. Het stadsbestuur weigerde een eksploitatievergunning d< af te geven, terwijl de werkgroep Leefmilieu-Aalst de houding ai van de Bestendige Deputatie afkeurt in een schrijven aan het jAalsters Schepenkollege, (jv) om hieraan te schaven en te werken. De besluiten die getrok ken werden uit het eerste pastoraal koncilie in 1970 te Aalst gehouden zijn helemaal geen dode letter gebleven. Het al gemeen verslag van de parochies van de dekenij Aalst ge tuigt ervan. Na vier jaar voelen diegenen die aktief betrokken zijn in dit hernieuwingsproces dat een herbronning van doen is. Het tweede pastoraal koncilie dat op 9 en 10 november e.k. doorgaat in de lokalen van het Sint-Maartensinstituut met als tema «Een kerk voor iedereen» hoopt hier de spoorslaq van te kunnen zijn. Balans Anderzijds zal de vergadering zich bezighouden met het op maken en het kritisch doorne men van een balans van wat er sedert 1970, het eerste pasto raal koncilie te Aalst, verwe zenlijkt werd. Het eerste konci lie stelde het medezeggings chap centraal: DOELMATIGE MEDEZEGGENSCHAP IN DE KRISTELIJKE KERKGE MEENSCHAP WAS HET DE VIES. Parochieraden werden opgericht en parochiale werk groepen, terwijl de dekenale raad de werking in zijn totaliteit Zaterdag, 26 oktober had in de Belfortzaal en de Belfortkel der de opening plaats van de tentoonstelling van het werk van de «Groep van 3» Denijs De Backer, graficus; Carlo Faber, beeldhouwer; Pros Putteman, s schilder. Drie kunste naars die door hun uiteenlopend werk mekaar wonderwel aanvullen want dit hebben zij wel gemeen zij brengen de natuur en de mens op de voorgrond. Lebbeke heden woonachtig te Zaventem is autodidakt. Je moet maar bij hem thuis gaan zegt Dokter Vercammen en daar zie je zomaar een retros- pektieve. Zijn huis is rijk be kleed met eigen werk en wat er buitengaat is dan ook zeer streng geselekteerd. Het werk van Putteman leunt aan bij het Vlaams ekspressionisme van Permeke en van Valerius De Saedeleer om maar twee uiter sten op te noemen. Maar in feite kan het niet vergeleken worden met één van deze figu ren. Pros Putteman bezit een buitengewone werkkracht en is de man die zichzelf blijft vor men in de tekehtechniek wat voor een ekspressionist toch van het allergrootste belang is. Hij heeft een duidelijke voor keur voor donkere kleuren en geblokte figuren, met hier en daar een oranje en geel hoog tepunt. Hij gebruikt heel zelden groen. Als tema's komen vooral landschappen en naak ten. Hij maakt ook gebruik van het glad-effekt, dit is een eer lijke kneep aldus Jans Ver cammen. Pros Putteman is de kunst schilder die vooral van de na tuur houdt. Uit zijn schilderijen spreekt duidelijk het heimwee naar de ongerepte natuur van zijn jeugdjaren, naar wat nu meer en meer zeldzaam wordt. William De Kegel deelde mede dat deze tentoonstelling dank zij de steun van het stadsbes tuur doorgang kon vinden. Men kan de realisatie ervan zien in het kader van de stichting van de historische steden. Dokter Jan Vercarnmen, kunstkritikus begon zijn inleiding met de konstatatie dat hier een ge zonde lucht kan opgesnoven worden omdat deze kunst een gezonde kunst is. Kunst vrij uit het hart, maar met de zo no dige technische vaardigheid en openheid; kunst die de eerlijke gezonde mens aanspreekt. DENIJS DE BACKER, gebo ren te Verrebroeck in 1931 stu deerde aan de Koninklijke Akademie en het Hoger Insti tuut voor Schone Kunsten te Antweipen. Hij is momenteel leraar in plastische opvoeding te Beveren-waas. Denijs De Backer leeft midden in de bos sen tussen Sint-Niklaas en Temse. Hij is een natuurmens die schildert, tekent maar zich de laatste jaren vooral in het linosnijden specialiseerde. Jan Vercammen schetste de histo riek van de gravure, haalde aan dat de linosnede uitgevon den werd in 1860 en bracht be- kehde namen Als masereel, de gebroeders Cantré, Van Strae- ten en Joris Minne in herinne ring. Waar de gravure vroeger een illustratie van een boek be tekende heeft deze kunstin richting nu een apart bestaan gekregen aldus spreker. Denijs De Backer geeft een visie weer op het leven, een filosofische beheersing. Zijn werk schept een serene atmosfeer en zet aan tot meditatie. Zijn liefde voor de natuur uit zich niet al leen in eerlijke zuivere land schappen, maar ook in bloe men, insekten, en figuren die hij met zijn rake scherpe ob servatiegeest zeer ekspres- sievol weergeeft, met een dui delijke voorkeur voor lijnen. Het is zoals J. Van Tieghem zegt: «Hij brengt de juiste lijn aan op de juiste plaats in één trek, en het is dan die lijn die het karakter geeft aan het werk van Denijs De Backer». PROS PUTTEMANS de kunstschilder afkomstig uit CARLO FABER werd geboren te Wiltz in het Groot Hertogdom Luxemburg. Hij studeerde in Duitsland en behaalde het di ploma van chemikus. Thans woont de beeldhouwer in een glazen huis in Vlaams Brabant. Zijn werk leunt aan bij de Ro maanse kunst met dit grote verschil dat zijn beelden over goten zijn met licht, daar waar de Romaanse kunst in de duis ternis van de kerken met hun kleine ruitjes best tot zijn recht komt. Carlo Faber voelt zich aangetrokken door het stuk hout, het levend materiaal. De ruwe boomstronk, het stuk van de boomstam zijn als het ware De parochiale medewerkers zijn veelal mensen boven de vijftig jaar en er is een akuut gebrek aan aktieve medewer kers. Waar het ideaal dat men voorstaat erin zou bestaan dat op iedere parochies groepen op diverse niveau's zouden ak tief zijn, terwijl de jongeren te vens zouden dienen opgeno men te worden in alle echelons met beslissingsrecht, o.m. de beheerraden van de paro- chiale werken. Waar een eigen parochieblad verschijnt, zo leert ons het verslag, kent dit een gretige aftrek, de taak van een dergelijk bindmiddel kan eruit bestaan de passieven ak tief te maken, ten slotte geeft het verslag van vier jaar wer king de sfeer weer waarin dient gewerkt te worden: een eens gezindheid die overbrugt en eenieder als een ander blijven aanvaarden. Praktisch: twee pastoraal kon cilie, Sint-Maartensinstituut, Vrijheidsstraat, Aalst Zater dag 9 november, aanvang om 14 uur, zondag 10 NOVEM BER AANVANG OM 14 uur. Voor iedereen. Johan VELGHE diende te koördinerën. Het verslag over vier jaar werking van deze organismen wordt op het tweede pastoraal koncilie ten gronde besprokert De di verse opmerkingen die mo menteel hierrond geformuleerd werden zullen ten gronde doorgenomen worden. Paro chies, zo leert ons het verslag, die geen parochieraad hebben kennen een mindere werking en anderzijds zijn deze raden nog veelal te weinig inspire rend. Belangrijk om weten Tijdens het 2e Dekanaal Koncilie, onder het tema «Kerk voor Iedereen!», dat doorgaat op 9 en 10 november 1974 in de namiddag, wordt er jeugd-sitting gehouden op het domein van de Kapucijnen. Dit om de ouders met jongere jeugd (vanaf 7 jaar), die niet in jeugdbeweging zijn of b.v. die namiddag geen aktiviteiten hebben, in staat te stellen hun kinderen veilig uit handen te geven en aan het koncilie deel te nemen. Jeugdleiders- en leidsters of oudere jeugd zouden voor deze twee dagen een programma klaar maken van 13.30 uur tot 19.30 uur. om zo uw kinderen degelijk bezig te houden. De zaterdag zouden we ook film draaien, en daarvoor vragen we dan 15 frankskes. reeds door hun natuurlijke vorm geschapen om een kunstwerk voorte brengen. Het is in deze oervorm dat Faber zijn inspiratie vindt. Romaans wel maar dan modern met een versobering van lijnen en een verfijning van volume. Het werk van Faber is niet tijdsgebon den. Zijn inspiratie vindt hij in religieuze onderwerpen maar de verhouding moeder-kind trekt hem ook sterk aan. Carlo Faber slaagt er wonderwel in zijn religieuze tema's op een menselijk niveau te verheffen; zijn symboliek is voor iedereen toegeankelijk. De Heer Van Den Eede, sche pen van kuituur richtte tot slot een dankwoord tot de talrijke aanwezigen. Ter gelegenheid van de tentoonstelling in het teken van de stichting der his torische steden, waarvan Aalst lid is, werd het nuttig geacht een brosjure uit te geven. Dit uiterst verzorgd boekje, sa mengesteld door Licendaat William De Kegel bevat heel wat teksten en is rijkelijk geïl lustreerd met foto's van het werk van de kunstenaars. De tentoonstelling blijft ge opend tot 4 november elke weekdag van 15 tot 20 uur; op zon- en feestdag van 10 tot 20 uur. ROEL VAN DE PLAS A.C. Olympia hield an dermaal een oefencross. Met beperkte middelen weet deze atletiekklub toch nog heel wat te verwezenlijken. Er was grote verscheidenheid in de kategorieën. Zelfs een «veteraan» kwam zich aan melden als enige in zijn reeks. En hij won nog ook! Jong Lede ging te Loppem een «verwaaide» wedstrijd winnen en blijft uiteraard aan de leiding. Bovendien genieten ze de grote eer, nog de enige ongeslagen ploeg te zijn uit al de nationale voetbalafdelingen. Tot wat jaloersheid op de «Dender- mondenaars» allemaal kan leiden. Intussen worstelde Vreugd in Deugd met een schoonmoedersprobleem. «V reugd was er genoeg inde zaal, en het probleem werd in alle eer en «deugd» opgelost. Toch spijtig dat de regisseur het stuk niet met een transponeerde naar de moderne tijd. Met al die badpakscènes had dat nogal een «lap» gegeven in de Volkskring. Nu werden er alleen lappen gegeven in de kas van «den tonielbond». 1.200 toeschouwers in twee opvoeringen: Roger Ivens lachte in zijn baard! Laat ze in Gent en in Brussel maar staken dacht hij. Voor de huismoeders wordt het ver der een rustig weekeinde in Lede. Vrijdag en zaterdag kunnen ze de scouten hun wafels laten aan huis bren gen en zondag mosselen gaan eten in jeugdhuis Leeuwerik. Voor de rest is er andermaal geen gebrek aan bals, T-dansants en dies meer. Wie wat meer militaristisch gestemd is kan zaterdag nog mee naar Vorst-Nationaal met de VTB. Daar komen de Russen bewijzen dat er in het Sovjetleger nog steeds ge zongen wordt. Zondag komt Sint Maarten naar de Volkskring voor de leden en ereleden van de harmonie St Cecilia. En uiteraard voor hun kinderen. Wij gaan alvast «ons briefken» schrij ven en «den braven» uithan gen. MARCOLE «Boerenprocessie» van Pros Putteman TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX TELEX Vorige week kreeg Herdersem een flinke natte herfstbroek./ Net veertien jaar was het geleden dat er nog eens een overstroming was./Als je het ons vraagt, tweemaal teveel in veertien jaar, als men weet dat de openbare besturen maar bouwtoelatingen rond zich uitgooien en verkavelingen toestaan om voornamelijk de diezer ten gunste tezijn en de openbare nutsvoorzieningen, zoals ondermeer de riolen en beken netjes aan hun laars lappen./ Dat spreekt immers de kiezers niet aan./ De fout zit hem niet te Herdersem maar wel in de optiek waarin onze politiek bedreven wordt/ Vorige week woensdag was Wiske van het Sportlokaal aan de Dendermondses- teenweg te Aalst, gast in het Jos Gijsen programma «'t Zal je plaat wel wezen». Voor haar goede eksplikatie daar twijfelen we niet aan kreeg ze de helft van de fameuze telefoonrekening terugbetaald die een vluggerd haar lapte met naar z'n Kanadees lief te bellen./ Het etentje van de Voorpostel ingen, nu reeds veertien dagen geleden, liet blijkbaar duidelijk z'n sporen na, want vorige week mocht onze lieve lezer het zonder 'telex' stellen./ Het knarsegetand van spijt is over, hier zijn we weer./ Zwijgen is het devies van het stadsbestuur over het jammerlijk ongeluk dat met een tweejarige peuter gebeurde in de stedelijke peutertuin aan de Oude GentbaanJ De ouders van het kindje vroegen een gerechterlijk onderzoek aan./ Uitkijken naar nieuws van stadhuiszijde./ Een lezersbrief of een krantenartikeltje zal wel niet volstaan om een einde te stellen aan een diskriminatie die wanneer ze elders zou gebeuren wel in het daglicht zou komen te staan, doch wanneer ze in eigen stad voorvalt niet eens een bespreking op de gemeenteraad waard is./ Nog steeds, en de nieuwe bar in de Korte Nieuwstraat is niet de enige plaats van dit zielig vertoon, hangen aan diverse café's en dancings bordjes met «vreemdelingen ongewenst»./ Diskriminatie uit zich altijd in kleine feiten, die echter kenschetsend zijn./ De BSP ziet een duidelijk CVP bevoordeling in de fusieplannen voor Aalst van Minister Michel. Dit plan herleidt het arrondissement Aalst tot 9 gemeenten, zoals we het vorige week reeds afdrukten./ Protest terecht of ten onrechte, waar blijven de mooie sociologische, ekonomische, kulturele argumenten?/ De ijverige deken van de Prinselijke Karnavalcaemere van Aalst, Simon Dhondt, animator van de karnaval-cirkuskombinatie, kreeg tijdens het weekeinde een har taanval. We wensen hem een spoedig herstelJ Het wordt een kouwelijke karnaval '75./ Hopen maar dat het intussen ophield met regenen j Op 10 januari kan al wie kandidaatkriebels in zich voelt opkomen om prins karnaval te worden terecht op het Driekoningenfeest./ Op 24 januari wordt het dan menens voor de kandidaten en weten we wie prins Antoine de skepter afhandig maakt./ En dan Aalsts dolste weekeinde is gereserveerd van 9 tot 11 februari, waar iedere Aalstenaar met allure present isJ Burgemeester De Bisschop werkte mee aan de opnamen van een L.P. plaat vol met Aalsterse karnavalliedjes./Als zijn keelgeluid ook zo aardig is op de plaat als dan wanneer hij spreekt worddt de plaat wel een unicum./ Moorsel houdt van traditie./ Of het een goede traditie is laten we in het midden./ Netjes kan het bepaald niet genoemd worden dat jaar na jaar tijdens de hopprinses- verkiezing er gestompt en geslagen wordt./Even een paar vraagjes./Heeft het wel zin een dergelijke hopprinsesverkiezing te organiseren daar de prinses— al deze van de vorige jaren nog nooit in enige mate haar gemeente vertegenwoordigde, wat op z'n minst kan verwacht worden./ Sekundo klinken bepaalde namen wel wat al te vertrouwd wanneer we de reeks van hopprinsessen overlopen./ Verder laat ons hartelijk lachen wanneer kandidaten zich aanmelden onder de mom van 'we doen mee om de eer', komt er dan liever recht voor uit dat het te doen is om die of die kieurenteevee./ Een prijs winnen is geen schande, valse schaamte wel J Wanneer de erg dubieuze organisatie, de jaarlijkse rellen zijn daar het sprekend bewijs van, gekontesteerd werd door de plots minder lieve dametjes die niet met de overwinning gingen lopen, dan was het minder gepast dit na de verkiezing te doen, doch vooraleer zich kandidaat te stellen./ Hadden de lieve dametjes zelf de prijs gewonnen, dan was er geen kwaad woord gerept./ Een goeie raad, laat de hopprinsesverkiezing een zachte dood sterven, niemand zal er om treuren, misschien op de vechtjassen na die hun jaarlijks rendez-vous moeten missen./ Allemaal in 't kader van de fusies: bloemenfee Myriam van Aalst kreeg te Moorsel met de hopprinsesverkiezing een koel onthaal, of was men de vuistenstrategie reeds aan het uitkienen?/ N.V. Betonwegenbouw mocht van een weekje rust genieten in onze eigenste telex, de bewoners van de wijk aan de Zeebergbrug niet./ Het stof dat valt er verder neer./ BRENDAN

De Voorpost | 1974 | | pagina 3