PSVLHMTRI5CH M5TITUUT TE LEDE EUOIUEERT nRRR DE mnDTSIHRPPIJ TOE De Voorpost-31/10/74-9 Deel één: achtergronden en toestanden Wanneer we het vorige week in de Aalsterse editie van de «Voorpost» over het medisch-pedagogisch centrum «Levensvreugde» hadden loont het, misschien als aanvulling hiervan, zeker de moeite eens een kijkje te gaan nemen in het psychiatrisch instituut «Zoete Nood Gods» te Lede, een instituut waar volwassen mentaal gehandikapten worden verzorgt en voorbereid op een hervatten van hun maatschappelijk leven. De verpleging in Lede begon in 1848. De eerste patiënt was: «56 jaar, geboren te Boom en aldaar wonende, middelbarigen stand, jonge dochter, partikuliere» en werd door stichters van het instituut, de zusters Maricollen van Dendermonde, opgenomen op 19 mei 1848. Spoedig is Lede bekend en in 1893 bevinden er zich reeds 114 zieken. Momenteel worden er ongeveer 600 mensen dagelijks verpleegd. Ook het aantal psychiatrische patiënten kent zijn pieken en dalen, een gevoelige toename van het aantal patiënten werd bijvoorbeeld na de eerste en de tweede wereldoorlog en de krisisjaren 1929-1930 opgete kend. Waarom begonnen de zusters Maricollen nu in 1848 met de verpleging van geesteszie ken? De belangstelling voor deze mensen werd gewekt door toedoen van kannunik Triest, stichter van de Broeders van Liefde en door de Gentse professor Guislain. Tot dan toe werden de krankzinnigen in werkelijk mensonterende om- indigheden opgesloten in ;erkers en onderaardse kroch ten. Een gekend feit is dat in het Geeraard den Duivelsteen te Gent de zwakzinnigen met kettingen en dergelijke tuigen meer aan de kerkermuren werden vastgebonden. Deze kerkers werden dan ter gele genheid van de Gentse feesten opengesteld omdat het publiek deze «bezienswaardigheid», want dat waren de krankzinni- jen toen; zou kunnen komen >ekijken. Van de eerste ge bouwen blijft in Lede momen teel niets meer over. Het vroe gere hoofdgebouw werd reeds n 1932 verbouwd tot zijn nog bestaande vorm, het typische kloostergebouw met de hoge vensters en de dikke massief houten deur. iettegenstaande de voortdu wde bekommernis van de zusters Maricollen om het zie kenhuis op peil te houden, kwam de aanpassing eerder geleidelijk. Dit was te wijten èan de verdubbeling van het aantal patiënten op een zeer korte tijd, de geringe dagon- derhoudsprijs, de spanningsja ren, een gebrek aan personeel en een zeer geringe belang stelling vanwege de staat. De laatste jaren is de situatie ech ter aanzienlijk verbeterd, dit in gevolge het verschijnen van drie nieuwe of aanpassende wetten, namelijk de wet op de ziekteverzekering van 23 de cember 1963, de wet op het beheer der goederen van de patiënten en een derde wet die de architektonische en funktio- nele normen van het zieken huis bepaalt. Medisch team Ook is de psychiatrie momen teel niet meer het werk van één" man, maar van een vast team dat werkt onder de leiding van de geneesheer-psychiater. Deze geneesheer-psychiater zal slechts zijn diagnose kun nen stellen als hij in het bezit zal zijn van de sociale enquete die werd uitgevoerd door de maatschappelijke werker, het psychologisch verslag van de psycholoog, dus een verslag dat deze bekomt door tests en psychotherapie. Ook de bewe gingsanamnese en de lichame lijke ontwikkelingskurve die de kinesi st-bewegi ngsterapeut opsteld en het gedragspatroon van de werkende zieke dat door de ergotherapeut wordt opgemaakt is noodzakelijk. Dit team bespreekt in regelmatige stafvergaderingen de gedra gingen en de evolutie van de patiënten in zijn verschillende facetten. Familie Toch is het onmogelijk dat en kel en alleen de medische staf «Onze patiënt» zou «de patiën ten» moeten worden in de aard van «Onze Louis komt op wee kend, maar laat Jef maar mee komen.» Similes Om zich beter te kunnen orga niseren en de problemen vol lediger te kunnen bespreken werd door deze families 'Simi les' gesticht. In verschillende seerd waar de families terecht kunnen voor juridische, finan ciële en psychische proble- men. Oude wetten Sommige problemen reiken echter veel verder dan het ei genlijke ziekenhuisgebeuren. De psychiatrische zorg en de bescherming van de psychia trische patiënt zitten verweven in een ingewikkeld net van wet ten en koninklijke besluiten. Deze wetgeving dateert voor een groot deel nog van bij de geboorte van de asielen in 1850. Het is algemeen gewe ten dat veranderingen op juri disch vlak een zeer sterke drukkingsgroep vragen. Dit is dan ook één van de redenen waarom de verschillende simi- leskringen aaneensloten tot een nationale federatie. Zo wil Similes nationaal een aange paste wetgeving en een menta liteitsverandering waardoor men de families aktief betrekt bij de zorg en de behandeling van de zieken. Ook wordt ge probeerd via nationale studie dagen het grote publiek een andere kijk te geven op de psy chisch zieke en zijn omgeving. Er wordt duchtig gewerkt aan de uitbreiding van het instituut. de zieke kan genezen, leder een, en niet in het minst de fa milie van de patiënt, moet hier toe bijdragen. En het is nu juist deze familie die heel wat pro blemen stelt. Soms duurt het jarenlang voor de ouders bij voorbeeld aanvaarden dat hun dochtertje een mongooltje is en hoe voelt een jonge vrouw zich nadat haar echtgenoot na een ongeval in een psychiatrische kliniek diende te worden opge nomen. Dit zijn dingen waar over je weliswaar vele avonden kunt praten, maar waar je eerst en vooral moet leren mee le ven. Al te vaak werden deze families dan ook monddood gehouden en was het voor hen onmogelijk met de dokters een duidelijk verstaanbaar gesprek over hun problemen te hebben met de dokters. Jarenlang heeft men de zieken met de beste bedoelingen bewaard maar met de hulp van de farma- en de psychotherapie werd de behandeling in zulk medisch arbracadabra uitge legd dat de familie vaak niet eens wist wat er allemaal met «hun» patiënt werd uitgevoerd. En dit is nu juist ook een leven sgroot probleem. Het probleem van het sociale voelen van de patiënten én de families. psychiatrische instituten ont stonden dergelijke familieor ganisaties, die dan later aan eensloten tot de Federatie van Vlaamse Simileskringen. In de familiekring vormde er zich vanuit de bekommernis voor de patiënten ook een ge voel van medeverantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in het ziekenhuis. Deze in spraak is in de psychiatrische ziekenhuizen veel gemakkelij ker te realiseren dan in alge mene klinieken om de eenvou dige reden dat meerdere pa tiënten soms jarenlang in het zelfde instituut verblijven, waardoor de familie de gele genheid krijgt intens kennis te maken met de werking en het personeel van de instelling. De dikwijls afwijzende, houding van de maatschappij heeft ook tot gevolg dat familie en insti tuut meer op elkaar zijn aan gewezen en het is dan ook geen uitzonderlijk feit meer dat de families gaan debateren over het gebruik van de spor thal en de ergotherapiegebou- wen. Men brengt ook in Simi- lesverband bijvoorbeeld voor stellen naar voor over de rege ling van de bezoektijden en de verbouwing van de paviljoenen eri zitdagen worden georgani- Vele vooroordelen stammen immers nog van uit de tijd van dikke celdeuren en getraliede vensters. «Zijn er hier gevaar lijken» is een vraag die, hoe banaal ook mag klinken, meer dan eens door bezoekers wordt gesteld. Het ligt nu niet in onze bedoeling paniek te zaaien maar we moeten alle maal gaan beseffen dat ook wij psychisch ziek kunnen wor den. Zo kan morgen mijn weerstandsvermogen breken en word jij overmorgen suf door dat vele pillen slikken. In de film «Go ask Alice» bijvoorbeeld wordt voor de zoveelste maal het bewijs geleverd dat jonge mensen in onze maatschappij waar soft en hard drugs sche ring en inslag zijn heel gemak kelijk op het randje van de krankzinnigheid kunnen ko men te staan, en is de drukte van de stad en het steeds ver snellende levensritme soms goed voor de zenuwen? Het is een feit dat er in de stad meer geesteszieken voorkomen dan op het rustige platteland Een normale mens wordt di kwijls een probleemmens om dat hij of zij niet tegen de he dendaagse problemen is op gewassen. Niemand van ons draagt immers een garantiela- bel met immuniteitsattest te gen allerhande problemen en andere stresstoestanden. De psychiatrie is ongetwijfeld invollegroei, er verandert veel, en deze veranderingen gebeu ren niet altijd met voldoende voorbereiding en voorlichting van en tegenover de betrokke ne. Voor vele families was het klassieke psychiatrische insti tuut een vertrouwde omgeving. Het was zo en niet anders, dat was een feit en het gaf aan de betrokkenen een gevoel van veiligheid. Het leven met de, veelal hopeloze, situatie was aangeleerd. Zoals gezegd, de verzorging verandert nu echter zienderogen. Vernieuwing Patiënten worden naar een meer aangepaste situatie afdeling overgeplaatst en een veertigjarige leert fietsen. De zelfde patiënten die vroeger als een bezienswaardigheid wer- De nieuwe ingang van het instituut. den beschouwd gaan nu re gelmatig naar de stad en leren zichzelf behelpen, poetsen zelf hun schoenen en ontvlekken hun klederen. Soms worden er minder kalmerende middelen gegeven en de patiënt is ook niet meer het brave hulpeloze schepsel van vroeger. Het ver trouwde bood echter veiligheid en het nieuwe daarentegen roept vragen op. De diskussies over de maatschappelijke si tuatie van de psychiatrische patiënten versterken dit onvei- ligheidsgevoel bij de families. Bij het zoeken naar de oorza ken van de psychische pro blemen komt men nogal vaak tot de konkluzie dat bij een pro bleemmens een probleemfami lie hoort. Families voelen zich dikwijls de zondebok en hun angst verhindert hen een klare realistische kijk te hebben op de situatie. Het is echter een onomstootbaar feit dat de fami lies een niet geringe rol spelen in de behandeling en de gene zing van de patiënt. In het onderkennen van de ei gen problematiek speelt «simi les» een zeer grote rol. Inzicht in de ziekte is noodzakelijk maar «wat kunnen wij nu doen» is een vraag die bij de familie leden telkens weer terugkomt. Ook «wij zijn medegeraakten» is een uitspraak van sommige afwijkingen ooit in het familiale milieu te situeren, maar de fa milie is dus altijd medegeraakt en eigenlijk in zekere mate psychisch ziek. Taak Wat zijn nu de specifieke taken van het psychiatrisch instituut. Eerst en vooral kunnen wij stel len dat het instituut aktief moet bijdragen tot de coördinatie van de voorzieningen op de verschillende niveaus in de re- Het kloostergebouw van de Zusters Maricolen waar nog voor afzien bare tijd de afdeling psychiatrie ondergebracht is. van het bestaande kaderper soneel. Op gebied van re search dienen de onderzoeken zoveel mogelijk te worden ge stimuleerd zodat de instituten een bijdrage kunnen leveren aan de evolutie van de kennis van de in zijn gedrag afwij kende mens. In deze zin is het gecoördi neerd overleg met andere insti tuten en de universiteiten noodzakelijk en dient aldus be vordert te worden. Om de mo gelijkheden te scheppen me dische en therapeutische on derzoeken te kunnen verrich ten moeten interne en externe ken van het instituut behoort is het stimuleren van de integra tie van de maatschappij in het instituut en omgekeerd, dit voorzover het het funktioneren van het instituut en het terug brengen van de patiënten naar de maatschappij bevordert. Het Psychiatrisch instituut «Zoete Nood Gods» te Lede en de daarbij aansluitende psy chiatrische wetenswaardfcjhe- den bevatten zo veel facetten dat het praktisch tot de onmo gelijkheden behoort deze al lemaal in één enkel artikel te bespreken. Wanneer we ons iq deze aflevering eerder beperk- Dlrekteur de h. Vlnck. De gymnastiekzaal voor de therapeutische behandeling. gio. Ook moet het de maat schappelijke sleutelfiguren voorlichten omtrent het afwij kend gedrag en de konsekwen- ties ervan, terwijl eveneens het «gesticht-image» moet worden doorbroken. Het opnemen van stagiairs verpleegkundigen en parame dici als tijdelijk personeel en het geven van lezingen en kon- ferenties heeft een grote in vloed op het verder uitbouwen flexibiliteiten ten aanzien van de organisatie voorzien wor den, verklaart het «rapport be treffende het onderzoek ten behoeve van het psychiatrisch instituut», dat men ons in Lede bereidwillig ter beschikking stelde. Onder het research- werk valt ook het onderzoek van de alledaagse omgang met de patiënten. Wat volgens het rapport eveneens tot de ta- ten tot het bespreken van het psychiatrisch instituut in het al gemeen en de familieorganisa tie «similes», brengen we de volgende week een soortgelijk artikel waar dan meer het insti tuut te Lede zelf in wordt be handeld. Tekst J.P De Lamper Foto's: Luc Buerman

De Voorpost | 1974 | | pagina 9