LALST iINT-MAARTEN S J A ARMARKT KOOS Z'N DAGJE UIT LEEDSE FLODDERS KULTUURKALENDER HOFSTADE NATIONALE VOGELTENTOONSTELLING jat iedere stad, iedere gemeente een jaarmarkt mag en moet heb- en, akkoord. Dat iedereen vrij is deze markt te geven wanneer hij naar wil staat ook als een paal boven bezoedeld water. Maar aarom het in Aalst nu juist op elf november moet zijn, dat is een inder paar mouwen. Tuurlijk, Aalsterse ajuinen eten ook graag int-Maartenskoeken (o, zoeterige tegenstelling). in wie weet, misschien is dit nu nst de reden waarom Oiljst deze iint-Maarten, die zoals Sinter- laas het wel is, nog steeds niet an de almanak werd verwijderd, Is schutsheilige heeft genomen, loopjes waren er zo meer dan ge- oeg te doen. De te koop aange- oden waar varieerde van :heermesjes over auto-polish tot isechte koeien en volledige eet- laatsen. Eigenlijk ontbrak er en- el nog een stand met geprefabri- eerde woningen. Die stand met oorverwarmde woningen kan er ou ook wel geweest zijn, maar et oog is niet onfeilbaar, zeker jet met een bril op. En wanneer eenmaal in de duizendkoppige lensenbrei terecht gekomen raart, was de enige zorg te over men en een letterlijke struggle >r live te leveren met het risiko an geplette tenen en door sigaret- in verbrande haren. De fantasie de wereld niet uit. De vloeiende roordenstroom waarmee markt- n andere kramers hun waren pro beren aan de man te brengen zou een schoolvoorbeeld van rede naarskunst in mineur en wishfull thinking tegelijkertijd kunnen worden genoemd. Je oren kunnen er wel pijn van doen als er vóór je iemand scheermesjes staat te ver kondigen, links van je iemand als een orakel de kapaciteiten van zijn waspoeder aankondigt, langs de andere kant staat er dan een vis- venter de lawaaimaker uit te han- De stier blijft nu eenmaal het pronkstuk van de jaarmarkt(lb) Niet kooplustig, maar kijkgraag, het jonge volkje.(lb) gen terwijl achter je voortdurend iemand «steun de Aalsterse Gil les» loopt te roepen en je dan ook wel af en toe, al weet hij heel goed dat er reeds een prentbriefkaart in je binnenzak is verhuisd, een stic ker onder je neusgaten stopt. Hij doet dat dan zodanig dat het niet zo moeilijk te raden is waar de lijm achteraan de stickers vandaan komt. Maar kom, jaarmarkt is jaarmarkt en iedereen moet leven. Wat er echter nog mankeert op de Aals terse jaarlijkse verkoopgebeurte nis is een stand van het rode kruis of een hulppost van de 900. Je kan met een paar luchtige voe tjes vertrekken, maar wanneer je de kilometerlange markt afgelo pen hebt, staan er toch bijna on vermijdelijk een paar mooie bla ren onderaan je voeten te prijken. Nog een goede raad: zie je op de markt iets datje aanstaat, koop het dan onmiddellijk, want, en ik spreek uit ondervinding wanneer je eerst de markt even afloopt heb je heel wat kans dat hetgeen jij eigenlijk zou willen kopen reeds in iemand anders tas is verhuisd. J.P.D.L. Voor Jong Lede was het niet Sint-Maarten die langs kwam, maar zwarte piet. De groen-witten werden in Aalter «in de zak gezet». Voor sommige dagdromers komt die nederlaag mis schien net op tijd. De harmonie viert «Cecilia». Driemaal Zaterdag is het de beurt aan de smullers en de dorstigen. Wie zou overdaad plegen kan volgen de week tot inkeer komen tijdens de hoogmis waarin de harmonie zal spelen. Na dien volgt natuurlijk een rondgang. De «echte» (en dat zijn dan de muzikanten) doen er maandag nog een schepje bij en besluiten het drieluik met een nieuwe blaas- (ik schreef bijna «bras»)-partij. Zaterdag worden ook in de Volkskring de bloemetjes buiten gezet. Het negende bloemenbal wordt uiteraard een bloem rijke aangelegenheid. Naast frisse en misschien verwelkte bloemen, en de traditionele muurbloemen, zijn er ook «gewone» bloemen in potten. Die kan je dan winnen in de «potplanten tombola». Dat kon toch wat bloemrijker gezegd worden. Maar «bloemetjes-tom bola» zou misschien som mige versierders tot nauwe lijks «verbloemde» dagdro men kunnen aanzetten. En wij gooien nog een bloempje naar de gemeenteraad. Voorlopig althans. Als het waar is dat ze de oude rijks wachtgebouwen gaan kopen, als het waar is dat ze daar geld voor hebben, en als het waar is dat ze daar dan de boekerij gaan onderbrengen, dan hebben ze dat bloempje welverdiend. Als...* MARCOLE VRIJDAG 15 NOVEMBER Aalst 20 uur: in jeugdklub Terlinden, kleinkunstavond met Johan Vernimmen. 20 uur: in het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt, vooropening tentoonstelling Bergense (Noord-Holland) schilders, beeld houwers, grafici. De tentoonstelling is geopend tot 2 decem ber, telkens van 14 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. 20 uur: in 't Apostelken, Mijlbeek, voordracht over «De Sek suele Opvoeding van het kind». Inleider Mevr. Fortuin-De Cock. Ingericht door KWB-KAV Nog tot 17 november in Belfortkelder, Grote Markt, tentoon stelling Maurice Bellemans. Open elke dag van 14 tot 18 uur. Op zondag vanaf 10 uur. Tot en met 24 november in New Reform, Wellekensstraat 45, tentoonstelling werken Hugo Roelandt. Open vrijdag, donderdag, zondag van 20 tot 22 uur, op zaterdag van 15 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. 20 uur: Mikisklub, Nieuwbeekstraat, vertoning van de film «Lucia». Nog tot 9 december in Galerij Valerius de Saedeleer, Keizerlijk Plein 45, tentoonstelling Jos Albert. De tentoonstelling is open van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. 20 uur: in Galerij Coecke, Molenstraat, vooropening tentoon stelling werk van Hedwig Van Holsbeeck. De tentoonstelling loopt tot 15 december. Affligem Nog tot 24 november, in hef Kultureel Centrum, tentoonstelling Frans De Koninck. De tentoonstelling is open zaterdagen 16 en 23 nov. van 14.30 tot 20 uur, zondag 17 en 24 nov. telkens van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER 20 uur: in H. Hartkring, Dr. de Moorstraat, opvoering van «Miloeneirs zonder Centen» met o.m. Willy De Swaef. 15. en 20 uur: in de stadsschouwburg, Vredeplein opvoering door «Arbeid en Kunst» van de Thriller «Dubbelspel» in regie van Jef Bettens. Vertoning van 15 uur gereserveerd voor derde leeftijd. 20 uur: in de zaal 't Kapelleken, Meuleschettestraat, eerste Balletavond van «Jeugd en Ballet Trongon» Baardegem 19.30 uur: in zaal Ons Huis, Hoogstraat, opvoering door «Hoop in de Toekomst» van het blijspel «Zelfs in de beste familie» in een regie van Erik de Corte. Gijzegem 20 uur: optreden van Dimitri Van Toren in Jeugdklub Jome. ZONDAG 17 NOVEMBER Aalst 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein opvoering door de Kon. Rederijkerskamer St.«Barbara «Arbeid en Kunst» van de thriller «Dubbelspel». 20 uur: in Pan, Well ekensstraat 4 5, optreden van de Aalsterse folkgroep Is Cuma Kion. MAANDAG 18 NOVEMBER Aalst 20 uur: in stadsschouwburg. Vredeplein, opvoering door 'Ar beid en Kunst' van de thriller «Dubbelspel» in regie van Jef Bettens. 12.15 uur: in de Borze van Amsterdam, Grote Markt, middag causerie ingericht door het C.M.B.V. met Mevr. Rita Jolie- Mulier over «Aanschijn van de Vrouw in 1980». 20 uur: in de feestzaal van het Stadhuis, st.-Ceciliakoncert door de Koninklijke Symfoniekring «Door Eendracht Groot» in samenwerking met het Koninklijke St.-Jobkoor. Solisten Anne-Marie Bleyen en Gilbert De Sadeleer, alles o.l.v. Raoul Ladeuze. DINSDAG 19 NOVEMBER Aalst 20 uur: in de feestzaal van het stadhuis, Ceciliakoncert door de harmonie «Hand aan Hand» met op het programma: The rifle regiment, suite Intronisatie, interludium, festival, finale verder A Percell Suite voor koperensemble, Glenn Miller Story, Colo nel Bogey on Parade. Alles o.l.v. Honoré Verstraeten. WOENSDAG 20 NOVEMBER 20 uur: in New Reform, Wellekensstraat 45: Roger D'hondt licht in een open gesprek de doelstelling van New Reform uit. DONDERDAG 21 NOVEMBER Aalst 20.30 uur: in Salon Verspaille, Ninivensis Muziekfestival met Louis Pas en het Snaarkwartet. 20 uur: in stadsgeestzaal, Grote Markt, Poëzie-avond in het kader van de kulturele uitwisseling Aalst-Bergen (Noord hol land) met o.m. dichter Lucebert. 20 uur: in de zaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat of Hoogstraat vertoning van «Een Zweeds Liefdesgeschiede nis», ingericht door de Katolieke Filmliga. GEMEENTERAAD MELDERT VERSLAGEN EN BEGROTING ien kalme, instruktleve raadsvergadering mef vooral veel getallen m achteraf als laatste agendapunt een bespreking van het wtwerp- ge westpla n afwezigheid van raadslid Jozef Pieters geeft gemeentesekretaris larc Simoens lezing van de beslissingen van voorgaande raads- •rgadering en daarna wordt dadelijk de lange agenda van deze •rgadering van maandag 4 november aangevat. LO.O. •e begrotingswijziging nr. 1 van de 0.0 waarbij o.a. verhoging van Ie wedde van sekretaris en ont- anger van de K.O.O. wordt goed- ekeurd met 118.200 F ontvangs- an en 118.000 F uitgaven wat de )tale begroting brengt tot circa 67.000 F met een batig saldo van r 36 F. la voorlezing van het kasnazicht an het derde trimester van de 0.0 keurt de raad de begroting hr»ÜJn de K-0 0. voor 1975 goed met no 39.998 F ontvangsten en 3Z^39.708 F uitgaven en dus een ba- jerfg saldo van 290 F, In de buiten- idl ewone begroting is er een ont- angst van 134 F. kerkfabrieken >an de begroting van de Kerkfa- riek St.-Walburga van Meldert oor 1975 GEEFT DE Raad gun- lig advies De gewone begro- lal ngsvoorwaarden worden ge- solraamd op 121.510 F en de uitga- 5d( on worden geschat op 121 350 F krs een boni van 160 F. De bui- ïngewone begroting vertoont een o(( Kort Van 228 F Wat betreft de Kerkfabriek St.- Martinus te Moorsel betreft het nog een rekening van 1973 die even eens gunstig geadviseerd wordt. Met 309.687 F aan inkomsten en slechts 291.794 F aan uitgaven is er een batig saldo van 17.893 F. BEGROTINGS WIJZIGINGEN Begrotingswijzigingen nrs. 3 en 4 van de gemeente Meldert worden goedgekeurd. Op de gewone be groting is er een verhoging van on geveer 463.000 F ontvangsten en ongeveer 483.000 F uitgaven wat de totale begroting brengt op ca. 12.818.000 F in ontvangsten en ca 12.776.000 F in uitgaven en nog overeenkomt met een positieve raming van 42.255 F. De buiten gewone begroting geeft, zowel po sitief als negatief, een bedrag van 468.717 F. RATTENPLAAG Wat betreft de geleden schade door de ratten gaat de Raad ak koord na tegenexpertise van Mr. De Waele met de minnelijke over eenkomst tussen het College van Burgemeester en Schepenen en de boeren die schade leden aan hun maïsvelden in de nabijheid van de vuilnisbelt. Door rattenvergift in voldoende mate ten gemeente huize ter beschikking te stellen en in samenwerking met aanpalende uitbaters wordt verhoopt op een meer efficiënte rattenverdelging. De geraamde schade bedroeg on geveer 47.000 F als volgt: De Vis 24.000 F, Van Langenhove 11.000 F, Buyl 8.000 F en Marin 4.000 F. ONDERWIJS In verband met agendapunt 8, nl. vervoer van de leerlingen naar het zwembad te Asse, komt een aan vullende formulering bij de admini stratieve beslissing teneinde de vervoerkosten te regelen in alge meen akkoord beslist de raad dan verder de bewakersvergoeding voor 's morgens, 's middags na 16 uur voor het personeel zowel van de vrije gesubsidieerde meisjes school als voor de gemeentelijke school te verhogen tot 100 F per dag en dit vanaf 1 januari 1975 Deze 100 F geldt niet per perso neelslid maar wel voor de bewa king van gans die vermelde perio de. BELASTINGEN 1975 Wat betreft de" belastingen voor 1975 beslist de Raad dezelfde be lastingen als in 1974 te behouden Dus 6% op de aanvullende direkte gemeenteijke belasting op de per sonenbelasting, 1200 opcentie men op de onroerende voorhef fing, 600 opcentiemen op de pro vinciale nijverheidsbelasting en op de drijfkracht en het nijverheid- sjaersoneel en 10 F per vierkante meter op de uitbatingen van tappe rijen en slijterijen. Tot 20 november ligt dat dossier ter inzage op het gemeentehuis van 10 tot 11 uur Mogelijke bezwaren mogen aan bedoeld College worden voorge legd hetzij schriftelijk vóór 20 no vember hetzij mondeling op 20 no vember van 11 tot 12 uur in het gemeentehuis. ONTEIGENINGEN Op basis van het vroeger overeen gekomen bedrag beslist de raad een aantal onteigeningen uitge voerd op de Grotendries te ver goeden, zijnde Floru Alois 51 ca, 6120 F; Nieuwland Hubert 40ca, 4800 F; Depierreux 120ca 14.415 F; Heymans 50ca en 6000 F en Bruyninckx Henn 3800 F. VERSLAG OVER HET BEHEER Als volgend punt van de agenda hoort de raad het verslag over het beheer van de gemeentezaken over de periode van 1 september 1973 tot 31 augustus 1974. Het wordt een ganse reeks veelal sta tistische gegevens waarvan we er U toch enkele niet kunnen onthou den: inwoners 2672 waarvan 1395 mannen en 1277 vrouwen, 34 ge boorten (17 jongeps en 17 meis jes). 28 overlijdens, 20 huwelijken, 1 echtscheiding, 12 wederopge- roepenen voor de militie, gegevens over samenstelling van raad, per soneel. rekeningen, onderwijs, werkloosheid, openbare gezond heid, geboortepremies, 500 F voor het T. 750 F voor het 21000 F voor 3* en volgende). Verder gaat het over pensioe naanvragen, herzieningen, inen tingen, werking van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, (elke vierde dinsdag), tellingen, nijver heid, werkgelegenheid (te Meldert zijn twee grote en circa tien kleinere pluimveeslachterijen), openbare werken, bouwvergun ningen, enz. De zitpenningen der raadsleden bedragen 400 F per zit ting. BEGROTING 1975 Als voorlaatste punt van de agenda komt dan het voorstellen van de begroting van 1975. Zowel op de gewone als op de buitengewone begroting is een batig saldo der vo rige jaren te melden (2.450 000 F en plus minus 10.000 F). De ont vangsten van het jaar zelf worden geraamd op 15.562.866 F De bui tengewone raming geeft een ge lijke balans ontvangsten - uitgaven van 9.735.000 F op. Uit de belangrijke som fakultatieve uitgaven met o.a. de voorziene sommen als steun aan Meldertse verenigingen en instellingen lich ten we volgende posten. Deze ver deling is zoals ze voorzien is in de begroting doch die sommen zijn steeds nog voor wijzigingen vat baar. Receptiekosten 20.000 F. Vrien denkring Civ. Bescherming 5.000 F. VTB 500 F. Nat SyrxSkaat Belg. Hopplanters 2.500 F Begeleiding leerlingenvervoer 35,000 F. Veej aarmarkt 15.000 F. Toezicht jon gensschool 9.000 F. Onderwijs- konferentiereceptiekosten 2.000 F. Prijsuitdelingen 7.500 F. Ver voer naar en toegang tot het zwembad 80.000 F. VeBLOM 40,000 F. Sociale voordelen vrije school 30.000 F Toelage aan d Sloeberkens 5.000 F. Biljartklub Kravaal en Fausse Queu's elk 1 000 F. Oudstrijdersbond 2 500 F IJzerbedevaartkomitee 500 F. Feesten en plechtigheden allerlei 20.000 F. Wielerklub Gouden Wiel 1.000 F. Wielerklub Bergbeklim mers en Klein maar Dapper elk 1.000 F. Voetbalklub Eendracht Meldert 10.000 F. Voetbalklub Thor Kokerij Meldert 10.000 F Voetbalklub Stinne Boys 3.000 F. Voetbalklub Stinnekens 3.000 F. Fanfare St -Cecilia 7 500 F, Majo- retten 5.000 F Kon, Fanfare St.- Cecilia 7.500 F Stichting Lod. De Raedt 500 F. Kulturele Kring 2.500 F. Kuituur, Ontspanning, Meldert 2.500 F. Kwis Parochiecentrum 2.500 F. Bond gepensioneerden 5.000 F. Gehandicapten Baarde gem en Meldert 1 000 F. Geboor tepremies 30.000 F. Aktie 11.11.11 25.000 F. Unicef 10.000 F. Dami- aanaktie 2.500 F Raadslid Van Nuffel wijst erop dat de subsidie voorzien voor de Kulturele Kring nogal mager uitvalt als men die som met andere vergelijkt, in be trekking dan met het aantal leden en de meestal verlieslatende aktivi- teiten. Raadslid Van de Sijpe hoopt op een op hetzelfde niveau stellen van de vergoedingen aan kulturele als aan sportieve en merkt anoma lieën op waarop schepen Nuelant zegt dat ook rekening gehouden moet worden met de gemaakte on kosten noodzakelijk voor de wer king. Raadslid Rabaut rondt dan de zaak af door voor te stellen de om vang van de steun afhankelijk te maken van een verslag van de werking van elke groepering waar uit buiten hun ledenaantal ook hun verschillende aktiviteiten blijken met eventueel boni of mali. Dit zou een objektieve basis kunnen zijn voor de verdeling, meent de h, Ra baut. Raadslid Van Nuffel vestigt nog maals de aandacht op de gebrek kige toestand van grachten en rio lering speciaal dan op 't Zwaneveld en in de Mutsereelstraat. In af wachting van een definitieve rege ling (want stappen schijnen er reeds veel gedaan) vraagt hij een hogere som in de begroting te wil len voorzien om de beken en grachten eens doeltreffend en «grondig» te reinigen. Als eerste punt in deze voorlopige oplossing ziet schepen Nuelant het metselen van een supplementaire teerput in de Mutsereelstraat die reeds veel zou oplossen. J.M. )e Belgische Ornitologische federatie was deze week te gast Hofstade. De Aalsterse Zwa- ïw was er in geslaagd een lationale Vogeltentoonstelling innen onze muren te krijgen. Koor dit kunststukje zorgde het ynamisch bestuur dat onder riding staat van Jean Van .euven (voorzitter). Petrus De Irandt (sekretaris) en de be- tuursleden Walter Van De 'ijver. Sulvain De Turck en 'aul De Smedt. Vanneer men zo'n tentoonstel- ngszaal binnenkomt ziet men iets anders dan kooien en ijvere ornitologen die hun vo- eltjes eten geven. Een gesprekje ïerde ons dat men drie grote oofdsoorten tentoonstelde: nl. ropische exoten. parkieten en iuropese vogels. Een vogel kost liinstens 200 frank en maxi- num enkele duizenden franken. )ok het onderhoud is zeer :ostelijk (bv. aangepaste tempe- atuur en voeding) zodat het een •ure liefhebberij blijft met vele •nkosten. Op een tentoonstel- ing bedraagt de hoofdprijs }000 frank terwijl men 15 ten toonstellingen rationeel kan aandoen per seizoen (men kan er meer aandoen, maar dan wordt het een kompetitie en geen hobby). De tentoonstelling werd ge opend door een welkomswoordje van voorzitter Jean Van Leuven. Daarin schetste hij voor het talrijke publiek, waaronder bur gemeester De Smet en schepen Van den Nest, de doelstellingen van zijn bond en de tentoon stelling in het algemeen. Hier uit leerden we ook dat er 50 exposanten waren opgedaagd en ongeveer 800 vogels werden tentoongesteld. Na een druk volgde er een rondleiding. Als algemeen kampioen van deze tentoonstelling werd de heer Dupont uit Denderleeuw uitge roepen. DIRK DAELEMANS Het bestuur van de vogelklub «De Aalsterse Zwaluw» in lokaal 't Duifken met de winnaar Leopold Dupont, verdere winnaars: De Tro- yer, Van Boven, Vlnck, E. Brtjs, Nechelput, W. De Cooman, Grijseels H., R. Coppens en A. De Witte, (jm)

De Voorpost | 1974 | | pagina 11