Weekblad van Dender - Dnrme - en Seheldestreek iliUWSTE FUSIEPLANNEN BIJZONDER SLECHT ONTHAALD «GEEF ONS EEN KERK, ZONDER AANZIENS DES PERSOONS dGefitie Zwart op Wit Vrolijk Kerstfeest, Gelukkig Jaar» TWEEDE DEKANAAL KONCILIE De Voorpost EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053/70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F EDITIE AALST TIJDIG EEN HUWELIJKSUJST NEERLEGGEN IN GESCHENKENZAAK VAN LIMBERGEN Hoogstraat 28 9300 AALST voor jonge mensen die iets beter zoeken. 1 jongste fusievoorstellen, uitgaande van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, vorige week in de pers verschenen, werden door de betrokken gemeenten paald niet lovend onthaald. De adjektieven gaan van «onzinnig» tot «onvoorstel baar» en «dom». De plannen voorzien immers een vreemdsoortig Groot-Aalst dat ,jlst laat fusioneren met Erembodegem, Hofstade, Nieuwerkerken, Gijzegem, Wel- aj tot daar nog als niet zo verrassend overkomend, doch hetzelfde plan veegt met trek Denderleeuw en Iddergem ook maar bij Groot-Aalst. Vooral uit die hoek igt er storm op te steken. De Falluintjesgemeenten, Moorsel, Meldert, Baarde- Herdersem, blijven zo direkt gezien bespaard van een opslorping door it-Aalst, doch het alternatief voorstel om ook deze vier gemeenten bij Aalst te len dreigt dan toch nog steeds als een zwaard van Damokles. Even polsten wij jrgemeesters van de betrokken gemeenten naar hun mening over dit plan dat liswaar nog niet officieel bekend is op de diverse gemeentehuizen. In de rij van de lluintjes-burgemeesters klinkt vrij onverwacht een vreemd geluid van de Mel- e burgemeester. illui rtsi 'Vldert lrgemeester Albert De Vos, Jp/ezen nijveraar, is, althans or wat de fusie betreft, met koord met schepenen Mat- =^»s en Nuelant die het opne- fn voor een fusie van de Fal- itjesgemeenten Baarde- Herdersem, Meldert en ;el, o,a, wegens enkele lumenten uitgedrukt in een ngs door de 4 gemeenten :emde motie als gezond fi- ilf-hdeel beheer, geografische tcrtiteit, landelijk karakter, geen btedelijking, menselijke re- gemeenschaps- en ver- Igingsleven, taak als rekrea- r0ebied en zone van isme. Burgemeester De opteert echter voor «de "ëjte fusie» met o.a. Aalst, niet en»dat hij persoonlijk geen -Ir'lrp meer heeft te verdedigen ,ch omdat hij die fusie voor de bevolking noodzakelijk en, op termijn, zelfs onvermijdelijk acht. «Aalst zal Herdersem nooit loslaten,» meent de Bur gemeester, «en de drie reste rende gemeenten vormen qua oppervlakte en bevolking een te kleine entiteit om zich in deze periode van techniek en computers tegen grótere ag glomeraties te kunnen verdedi gen.» BAARDEGEM MOORSEL De meningen van burgemees ter Uyttersprot en De Pauw (resp. Moorsel en Baardegem) zijn eensluidend: onze menin gen werden reeds verschei dene keren bekendgemaakt en verschenen tevens meerdere malen in uw blad. Wij verwijzen naar de artikels van 4 januari 1974 van F.V.B. en van 25 ok tober van J.M. Indien een glo baal fusieplan voor het gewest Aalst wordt gerealiseerd en dat schijnt nu vast te staan als een paal boven water, dan zijn wij van mening dat de stad Aalst een middelgrote stad kan wor den, omringd door landelijke bestuurskrachtige gemeenten. De motie die werd goedge keurd door de voltallige Moor- selse en Meldertse gemeente raad, de Baardegemse be- stuursmeerderheid en die wordt bijgetreden door het Herdersemse CVP-bestuur, heeft nu haar doeltreffendheid bewezen, gezien het plan van het ministerie van Binnen landse Zaken de vier ge noemde gemeenten als een afzonderlijke entiteit voorop stelt. Desondanks bestaat nog steeds de mogelijkheid tot een samenvoeging met Aalst. Wij zullen ons standpunt echter met alle macht verdedigen in een onderhoud dat wij aan vroegen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Zij zoe ken naar leefbare entiteiten, wel zullen wij er één voorstel len: Baardegem, Herdersem, Meldert en Moorsel. Onze ge meenten hebben een gezonde financiële toestand, zijn geo grafisch op elkaar aangewe zen, hebben alle vier een lan delijk karakter Kortom, zij horen bij mekaar en zullen mekaar aanvullen. Wij hopen het te kunnen halen Zelfs indien Herdersem bij Aalst wordt gevoegd, opteren wij voor een fusie tussen de drie overblijvende gemeenten. HERDERSEM Burgemeester A. Muylaert, Herdersem is opgetogen met de voorgenomen fusie met Meldert, Moorsel en Baarde gem. Deze grote Falluintjes- gcmeente is naar.zijn zin om dat hiermee één grote lande lijke gemeente gevormd wordt met een identiek karakter, ter wijl ook voor wat Herdersem rechtstreeks aangaat het Den- derland hiermede beschermd wordt tegen o.m. een verdere uitbreiding van de industriezo ne, meer bepaald het Aalsterse Wijngaerdveld. Het alternatief dat de mogelijkheid openlaat om de Falluintjesgemeenten bij Groot-Aalst te voegen zal dan ook bestreden worden in de mate van het mogelijke, ook binnen de schoot van de eigen politieke partij, waar deze idee wel voorstanders kent. AALST De reaktie van de Aalsterse burgemeester De Bisschop op de nieuwste fusievoorstellen van Binnenlandse Zaken, is bondig: «'k Snap het niet meer». Het lijkt de burgemees ter een totaal onzi nnig voorstel en terecht stelt hij zich de vraag waarom dringender proble men, die meer aan de orde van de dag zijn bij de gewone man en onder meer ook de zorg voor het leefmilieu die steeds prangender wordt, niet eerder aangepakt worden dan het fi nancieel kostelijk grapje van de fusies. HOFSTADE De Hofstaadse burgemeester heeft net als in de andere ge meenten nog geen officiële be vestiging binnen van de jongste fusievoorstellen. On danks vroegere tegenwerpin gen lijkt het de burgemeester onmogelijk tegen het fusiegetij op te roeien, zodat men maar gelaten de fusie met Aalst af wacht zonder dat men de zwarte vlag zal uitsteken. Gela tenheid voert hier de boven toon. GIJZEGEM Burgemeester Lejuste is steeds voor een bufferzone tussen Dendermonde en Aalst te vinden geweest, waarbij een vijftal gemeenten hierbij zou den kunnen fusioneren. Gijze gem is echter contra de huidige voorstellen. Zich voelen, aldus burgemeester Lejuste, als nummers voor een loket, is bij zonder weinig aanlokkelijk. Gijzegem gaat zich weren. DENDERLEEUW De heer P. Van der Niepen, burgemeester van Dender leeuw, noemt het nieuwe plan van Binnenlandse Zaken waarbij zijn gemeente een eigen leefbare kem bij Aalst zou gevoegd worden ronduit dom en onzinnig. Alleen reeds het argument van een eigen en aparte mentaliteit van zowel Denderleeuw als Aalst is veel betekenend. Een unanieme gemeenteraad hechtte vroe ger reeds zijn goedkeuring aan een fusionering van Dender leeuw met Teralfene, Liede- kerke, Welle, Iddergem en en kele grenskorrekties. Het voor stel stootte echter hogerhand op verzet gezien hier de pro vinciegrenzen met Brabant overschreden werden. Dender leeuw hield het dan maar bij een fusie met Welle en Idder gem en daar willen ze het dan bij houden. In ieder geval-, al dus burgemeester Van der Niepen geen Groot-Aalst met Denderleeuw. Een kleine fusie, daar ligt de oplossing voor Denderleeuw. - 'Verlate wensen zijn het niet, vroegtijdig kan je ze wel m loemen. Onze lezers zijn ons dierbaar, vandaar dat we ze enn geen enkel geval onze beste eindejaarswensen willen tnthouden, doch het moet ons van het hart dat ook de i°-jpaarideetjes van Tindemans en Oleffe aan ons niet voor- jij gaan. Vandaar onze vervroegde en daarom niet minder ïmeende wensen, die we echter dit jaar mede zien in het ider van de bezuinigingsakties, want na 15 december >rdt de greep met de verhoogde posttarieven in onze jrtemonnee ons wel wat te gortig. )jJ® regering heeft het lekker uitgekiend, met een forse ruk ei-laat de prijs voor de zegeltjes nog maar eens om- loog en dit net met de jaarlijkse zondvloed van einde- larswenskaartjes. te twijfelen er niet aan dat eersteminister Tindemans akken brieven, propvol besparingssuggesties van 's inds burgers mocht ontvangen, doch dat een van die >ve tipgevers het in zijn achterhoofd zou gehaald heb- >n om de premier en minister Chabert de wenk gegeven hebben om de rijksbegroting wat meer in evenwicht te hijfrengen op de nek van jan en alleman, dat kan er bij ons enioeilijk in. ollat er tal van problemen rijzen, ondermeer financièle, bij "jet beheer van de regie P.T.T., kan eenieder aannemen. -Icfoede wil getuigde minister Chabert alvast wanneer hij e"kloofde de augiasstal van de ongebruikte komputers te 'K'einigen. Een uitstekend bezuinigingsidee. En net toen we de»chten dat men eens de zaak zou aanpakken waar het "g(oorde, komt daar de donderslag bij klaarlichte hemel: de "jerhoging van de posttarieven van dertig tot honderd (lejrocent voor bepaalde zendingen. Een dagelijkse nood- ziekelijkheid, een dienst voor de bevolking, wordt plots ^'j&n luxe. Een brief versturen wordt een financiële last. '"Waarom werden eens te meer de regieproblemen op de üjjg van de bevolking geladen en kon geen inwendige a'»tionele oplossing uitgedokterd worden? Van wachttij den van zes maanden, zoals in de privaatsektor, voor prijsstijgingen, hier geen sprake. De steun aan de pers 1l|»ordt met de verhoging ook voor de distributie van kran sen en weekbladen een lachertje. lc(Vanneer met de eindejaarsdagen de premier op het TV- „jcherm zal verschijnen voor een nieuwjaarsboodschap erpn het land dan heeft de bevolking het daarbij horend jnfdootje reeds ontvangen De indexsprongen, de ver- a,loogde posttarieven, de prijsstijgingen zullen de feest vreugde temperen. Misschien heb je dë moed nog niet erprloren en zend je nog wel een besparings-suggestie aJear de bus van premier Tindemans in de Wetstraat, maar enjan dien je je wel te reppen, anders is het tegen verhoogd Johan VELGHE Een pamfletje uitgereikt aan de ingang van het Dekanaal Koncilie, dat afgelopen weekeinde te Aalst doorging, wees er de vierhonderd belangstellenden op dat deze bijeenkomst niet los stond van het huidig maatschappelijk gebeuren. Met «Een Kerk voor iedereen, ook voor de vrouw», «Daarom eisen wij, vrouwen opheffing van alle diskriminatie op basis Twee dagen referaten, groepsbesprekingen en ple- numvergaderingen dat alles in een uiterst spontane sfeer, waarbij men opvallend lak had aan geteoretiseerde en geso fistikeerde bedenkingen, doch integendeel regelrecht aan stuurde op een praktische op lossing voor tal van problemen bij de kerkvernieuwing, maak ten van dit eigenste koncilie reeds een verwezenlijking van het koncilie-tema «Een Kerk voor ledereen». Tal van konklusies kwamen naar voor uit de besprekingen. De grotere bewustwording bij de geloofsgemeenschap en een aktieve wisselwerking tus sen leken en priesters vormt de positieve basis. Dit sluit de ogen niet voor de leemten bij deze vernieuwing. Leemten die o.m. tot uiting komen bij de onvoldoende voorbereiding van de gelovigen op de ver nieuwing en de ommekeer die door het Tweede Vatikaans Koncilie vooropgesteld werd. Een algemene behoefte aan systematische, metodische en permanente vorming dringt zich dan ook op. Dit impliceert een animatiepastoraal van de priesters i.p.v een verzor gende pastoraal. Deze lijn van het loskomen van het pastoraal uit juridische en strukturele kerkopvattingen liep doorheen gans het koncilie. Een grotere koördinatie, zoals o.m. in de parochieraden dringt zich dan ook op. MENTALITEITS WIJZIGING Struktuurhervormingen zonder mentaliteitswijziging zijn on vruchtbaar. De behoefte aan van geslacht», «een Kerk zonder 'aanziens des persoons'» zoals enkele zinnen uit het vrouwenpamflet luidden, konden de aanwezigen er bij de aanvang van dit tweede dekanaal koncilie er reeds van overtuigd zijn dat de vergaderingen niet van inhoud zouden verstoken blijven. Het koncillepaneel tijdens het inleidingsreferaat van E.H. J. Ghijzelen.(lb) AALST KANTTEKENINGEN GEWESTPLAN Vooraleer de eigenlijke be spreking van het gewest- planontwerp werd aangevat formuleerde schepen De Neve een paar algemene indrukken en bemerkingen die hem bij de voorberei dende studie waren bijge bleven. De schepen noemde het een verheugend feit dat de gewestplannen duidelijk een verantwoorde ruimte lijke ordening mogelijk maakten. Ordening die en kel en alleen in funktie van een volledige menselijke ontplooiing mag worden gezien. Herinnerend aan de inplanting van een bank- kompleks midden een ge bied dat reeds de optie «ge zondheidszone» had ge kregen, werd de hoop uit gesproken dat het gewest plan in de toekomst werke lijk als basisdokument voor de beslissingen op het vlak stedebouw - ruimtelijke or dening zou worden ge bruikt. Hoop die slechts in de praktijk kan worden om gezet mits de goedkeuring en de blijvende aandacht van hogere overheden. Uit de voorbereidende ver gaderingen hield de sche pen voor openbare werken twee bemerkingen over. Daar men slechts beschikte over een deel van het ge westplan, een knipsel van het eigen grondgebied, was het bijna onmogelijk reke ning te houden met be staande toestanden in de randgebieden. Wat ook de zaak bemoeilijkte bij het uit dokteren van verbindings wegen naar en uit de grens gemeenten. Gelukkig ble ken de betrokken buren be reid hieraan te verhelpen zodat direkte kontakten op dat punt heel wat moeilijk heden uitschakelden. De tweede bemerking lonkte naar de fusies. «Op geen enkel moment werd echt rekening gehouden met mogelijke fusies. Ver mits we daar toch heel dichtbij staan zie ik het als een enorm nadeel dat niet ruimer bovengemeentelijk wordt gepland. De gemeen ten worden in de toekomst alleszins groter. Daar had men rekening moeten kun nen mee houden». Bij de bespreking zelf werd er op gewezen dat in het hele opzet rond woonzones steeds een aktief grbndbe- leid in het achterhoofd zat. De oprichting van een ste delijke grondregie met de mogelijkheden de beschik bare terreinen op de markt te brengen om zowel so ciale als gewone woning bouw te realiseren werden als basis genomen voor alle wijzigingen die op dat vlak gebeurden. Zie verder op de binnenpagina's. A.H. begrip en steun vanwege de kerkelijke overheid voor het vemieuwingswerk aan de ba sis is een noodzaak. Waar de jeugd in grote getale de kerk de rug toekeert, dringt de ekspliciete zorg zich op Een «jeugdpastoor» wordt hierin aangevoeld als een noodzakelijkheid. Ook andere bevolkingsgroe pen, o.m. de derde leeftijd, gas tarbeiders waarvoor een vu rig pleidooi gehouden werd volwassen gehandicapten, dienen op een specifieke wijze begeleid te worden. Het kon- takt met de niet-kerkelijken dient opgenomen te worden. Tal van praktische en konkrete voorstellen worden vooropges teld en in de zondagse groeps besprekingen uitgewerkt. Zo wel mentaliteits- als struktuur- wijzigingen kunnen via buurt gesprekken, aanstellen van verantwoordelijken per straat, de inschakeling van de kloos terlingen bewerkt worden. Be langrijk kunnen devoorstellen genoemd worden die de gro tere ruimte voor de vrouw in de pastorale taken waarbij aangesloten werd met de vrouwenkontestatie voor opstelden. De konklusie uit het verslag «Waarom geeft de Kerk geen ruggesteun aan de vrouw» betekent reeds een mentaliteitsverandering op zichzelf. J. VELGHE Meer dan vierhonderd aanwezigen.(lb)

De Voorpost | 1974 | | pagina 1