dancing pigalie KENT U ZE NOG DE AALSTENAARS? FRANSDEKONINCKTE AFFLIGEM TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK OPEN DOEK VOOR EEN BOEK AALST HERWIG IN DE GALERIJ PIETER COUCKE 24-15/11/74-De Voorpost nachtwat het inbladcre t waard De typische vooroorlogse brood kar van bakker Jozef Petit aan zijn huis in de Welvaartstraat. Dit is de titel van een boekje dat onlangs verscheen bij de uitgeverij de Europese Biblioteek Zaltbommel van de hand van Jos Ghysens. Het is een zeer verzorgde uitgave. Niettegenstaande het beelden bevat van gebeurtenissen uit de Aalsterse geschiedenis, zit het in een modern kleedje paarse harde kaft met goudgeel gekleurde kanttekeningen. Dit boek is het derde en laatste van een unieke ikonog- rafische «mini-trilogie», waarvan het eerste werk «Aalst in oude prentkaarten» en het tweede «Aalst tussen de beide wereldoorlogen» is. Vele stadsgenoten verleenden hun medewerking. Onder hen nog en kele die de eeuwwisseling mee maakten. Zij beleefden de boei endste jaren uit de stadsgeschie denis. Het is immers na de eeuw wisseling dat Aalst enorm veran derde. Er was geen radio of TV geen gas of elektriciteit, geen al gemeen stemrecht, geen achtu- •renwerkdag, zelfs geen wet die de kinderarbeid verbood. De mensen van in die tijd, door ons wel eens die goede oude tijd genoemd, hadden weinig vergeleken bij wat wij heden ten dage in onze wel vaartstaat noemen, maar zij leef den gelukkig en konden voor alles nog genieten van een atmosfeer zonder luchtbezoedeling, zonder waterverontreiniging en geluids hinder. Het boekje «Kent u ze nog de Aalstenaars?» is een soort famili ealbum van de Aalsterse bevol king tussen de jaren 1880 en 1940. De inhoud is verre van volledig. Het boek bevat nu al achtenzeven tig foto's en bijpassende teksten die de levenswijze van alle klas sen van de bevolking uit het stadje aan «de Dender» zoals de auteur Aalst heet, illustreren. Dit boek is dan weer het eerste dat in dit genre in boekvorm uitgege ven is en zal gevolgd worden door meerdere plaatsen in België. De inhoud is zeer verscheiden. Bij elke foto is een korte begelei dende tekst gevoegd. Van som mige gezichten kon de naam niet achterhaald worden, ondanks de medewerking van de oudsten on der ons, zij die het nog kunnen weten. De term onbekend duidt uiteraard op personen wiens naam en voornaam niet kon achterhaald worden. We zullen proberen een overzicht te geven van wat het boek dat in geen enkele biblioteek van de Aalstenaar zou mogen ontbreken, inhoudt. Een zeldzaam foto-dokument in «Kent U ze nog de Aalstenaars»: de Aalsterse politieagenten anno 1881. De toenmalige bezetting van het politiekorps bedroeg één kommissaris, één hulpkommissaris, zestien agenten en acht SCHOLEN Aalst telt vele scholen. De oprich ting van een stadsmiddelbare meisjesschool goedgekeurd door de gemeenteraad in 1865 kende een zeer groot sukses en werd al vlug uitgebreid. Drie zusters van de orde van de Heilige Vincentius a Paolo openden in 1879 de zus terschool van het Heilig Hart in de volksbuurt van Sint-Job. De school kende eveneens een groot sukses maar de zusters hadden de grootste moeite om de straatben gels de eerste discipline bij te brengen en ze het vloeken af te leren. Frans Livinus Van Den Bo- gaerde was de voorganger van Gustaaf Paepe als direkteur van de Aalsterse muziekschool. De staatsmiddelbare school voor jon gens het latere ateneum kwam tot stand in 1843. Een opname stelt het lerarenkorps voor in 1913. Rond 1900 waren in het Aalsterse Sint-Jozefskollege vier Jezuïten aan het werk die een blijvende in vloed nalieten. Twee van hen kwamen samen met de leerlingen van de retorika op de foto. Een meer recente foto werd in het oude schoolgebouw aan de Kat geno men en stelt de stadsjongens- school nummer 1 voor (1924). LEVENSWIJZE Stadsgenoten op een vrolijke picknick; een rasechte Aalsterse familie; Jongelui uit midden standskringen op hun jaarlijkse uitstappen; de mannen die 's za terdags naar de barbier gingen om hun baard te laten scheren door een praatgrage kapper; een groep Aalstenaars die in 1912 een groepsreis maken naar Rome met een audiëntie bij de paus; de vriendenkring uit de Aalsterse «high-Iife» pozeren op het tenni- splein van het kasteel «Ten Berg»; omdat de verstandhouding in elke vereniging belangrijk was beslo ten de dames hun vergaderingen meestal met een gezellig onderon sje en koffiekransje, zijn onder werpen die de levenswijze van onze voorouders illustreren. Wij kunnen er de opmerking bij ma ken dat er nog niet zo heel veel veranderd is. TONEEL VOOR DE LIEFHEBBER Aalst was bij uitstek een stad van verenigingen, maatschappijen en gezelschappen. De Aalstenaar was een liefhebber van toneel (en is dit nog). Graag ruilde hij even het gewone dagelijkse leven voor een zelf gekreëerde schijnwereld waaraan hij zelf en de bezoekers soms nog meer plezier beleefde. Talrijk zijn de foto's van zang- toneel- en letterkundige gezel schappen. Het Land van Riem met als zinspreuk Amore et Spe» en het lied Daar zijn ze niet dom» ontstond in dat deel van de stad waar vroeger de schoenmakers woonden. Het Sint-Jozefskollege was in het begin van de twintigste eeuw op toneelgebied zeer bedrij vig. De kunstkring «Caritas» voerde in 1918 een grote spekta kelrevue «Aalstwie doet er mee» op en daaraan werkten alle bestaande toneelmaatschappijen mee. Deze revue was ingericht ten voordele van de liefdadigheids werken. Een zeer mooie herinne ringsfoto toont de volledige groep. Vele bewoners kenden ook de kracht van het gebed illustratie daarvan, de jaarlijkse bedevaar ten, begankenissen en processies waaraan een groot aantal perso nen deelnamen. Ook historische stoeten werden op de gevoelige plaat vastgelegd. SPORT De voetbal werd in de stad geïn troduceerd door Aalsterse studen- - ten aan de Gentse universiteit rond de jaren 1900. Zij richtten De Aalsterse kunstschilder Frans de Koninck stelt momen teel zijn werk tentoon in het Kultureel Centrum te Affligem. Frans De Koninck is een bekende figuur in het Aalsterse. Benevens kunstschilder is hij ook leraar, dekorontwerper voor enkele toneelgroepen en lid van het zangkoor Cantate Domino. Inleider van de tentoonstelling was volksvertegenwoordiger R. Otte, voorzitter van de parle mentaire kommissie voor kui tuur. De opening werd opge luisterd door het Sint Jan Berch- manskoor uit Hofstade onder leiding van de heer Van der Vurst. Wat De Koninck toont is .het resultaat van de laatste jaren. Zijn werk schilderijen en tekeningen zijn een konfrontatie met de natuur, noch konven- tioneel. noch traditioneel, te- kenkundig af met een delikaat en subtiel kleurenspel. De Koninck schildert fel verin nerlijkte landschappen. Ten opzichte van de werkelijke land schappen waarnaar ze kunnen verwijzen zijn ze ietwat geïdeali seerd. Ze ademen een vredige stemming, een rustige sfeer uit zonder dat ze al te sentimenteel of te zoeterig worden. In één van onze volgende uitgaven komen we uitvoerig terug op de persoon en het werk van deze verdienste lijke Aalsterse kunstschilder. De tentoonstelling is open: zaterdag Het Nederlands Toneel Gent heeft ten initiatief genomen om tegemoet te komen aan de vraag van de ouders die op zondagnamiddag de schouburg bezoeken en die niet altijd raad weten met de oppas van hun kinderen. Voortaan zal elke zondagnamiddag gelijklopend met de voorstelling op de grote scène het poppenteater Taptoe een stuk opvoeren voor de kinderen. Door de staking in de teatermiddens is het programma overhoop gehaald maar nu heeft men weer de touwtjes in de hand genomen. Vanaf 10 november start een serie sprookjesachtige vertellingen. Luk De Bruycker bewerkte immers een aantal sprookjes voor het poppenspel en speelt ze in deze volgorde: «De gelaarsde kat» (10 en 17 november). «De sneeuwkoningin» (24 november, 1-8 en 15 december). Aladdin en de wonderlamp» (22-29 december en 5 januari) en tenslotte «Het kleine zeemeer minnetje» 12-19 en 26 januariq). Op 2 februari beleeft het marionettenteater Taptoe samen met zijn toeschouwers de avant-première van de musical «Singerman» van Freek Neirinck op muziek van StafVerwee. Wie die knettergekke avonturen van De Gelaarsde Kat wil mee beleven kan kaarten bespreken elke dag van 10 tot 14 uur aan het bespreekbureau of telefonisch op het nummer (091)25.32.08. R.V.D.P. hun klub op onder de benaming Alost F.C. Langzaam kwam de belangstelling van de burgerij los en de jongeren begonnen zich te interesseren met als gevolg het ontstaan van meerdere klubs. De wekelijkse bijdrage bedroeg toen tien centiemen. Begin 1919 vatten verscheidene oudstrijders het plan op een voetbalklub te stichten met als naam «Sport Club Eendracht». Onnodig te vertellen dat ditzelfde Eendracht nog altijd bestaat. Maar niet alleen voetbal kende sukses, ook turnklubs en een atle tiekvereniging werden opgericht. Herkennen doen wij niemand, maar zeker bestaan er onders ons mensen die in deze ietwat mollige verschijningen een groottante of een grootmoeder herkennen. Als |ov we deze foto's van dichtbij ken dan moeten we dat wat als haartooi in deze blijkbaar grote mode was nu wetjgn al enkele tijd up to date kan noemd worden. ONMISBAAR Onze konklusie na van dit zo interessante boekje i eit heel kort: het is de moeite Diegenen die zo graag snuffele ijk in grootmoederstijd vinden alles om hun melankolische zuchtingen te verwennen, boek is onmisbaar omdat het de hand van zeer duidelijk materiaal een overzicht van de Aalstenaar en zijn ge wo ten voor en na de eeuwwisseling ROEL VAN DE 9-16-23 november van 14.30 uur tot 20 uur. Zondag 10-17-24 november van 11 uur tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. ROEL VAN DE PLAS EEN LAMPION VOOR EEN BLINDE De lezer vindt het beslist goed dat wij nog even bij onze unieke Noordnederlandse stamgenoot Bertus Aafjes ver toeven «vertoeven- is nu wel precies het woord dat bij Aafjes past! Naast de dich ter Aafjes is er ook nog de ro mancier Aafjes, even lichtvoe tig en mild-melancholisch en even taaibedreven als in zijn poëtisch werk. Dat is de Aaf jes van de reisverhalen en van de fijnzinnige exotische vertel lingen, de Aafjes die in het wonderbare Japan een soort Sherlock Holmes of een Mai- gret laat op speurtocht gaan. En dan denken wij meteen aan Een lampion voor een blinde of de zaak van de Hollandse heelmeesters, voor enkele dagen uitgegeven door Mcu- lenhoff Amsterdam. Aafjes bouwt in Een lampion voor een blinde een eenvoudige in trige op rondom de rivaliteit tussen twee Hollandse ge neesheren die in het 18' eeuwse Japan dingen naar een aanstelling tot heelmeester. Dat Japan van het verleden is een historisch befaamd ver lengstuk van de zeemogend heid Holland, die er die dagen de genode maar eveneens de enige toegelaten gast was. De Japanners kunnen niet bij de leefgewoonten van de Hol landers komen, maar maken hun waardering daarvan niet afhankelijk. Ze houden van goed en vet eten, die Hollan ders. Bij het middagmaal eten ze liever knollen dan E. HERTECANTLAAN 9290 BERLARE Tel. 052-42.35.86 IEDERE ZATERDAG EN ZONDAG ORKEST Laat U tijdig inschrijven voor Kerstdag en Nieuwjaaravond rijst, edelachtbare, witte I knollen die zij gaar koken en aardappelen noemen. En zij drinken er bier bij, een mer kwaardig brouwsel, neemt u mij niet kwalijk als ik u zeg dat het er uit ziet als de urine van vee. 's Avonds schenken zij kleine glazen vol met een drank, die zij jenever noe- men. Dat goedje is veel en veel sterker dan onze rijst- ja( wijn. Ik noem het maar »0 vuurwater. Het brandt in mond en keel als vloeibaar Uj vuur, eerst als het in de maag is aangeland, geeft het een |0( warm en prettig gevoel. Ze zitten op hoge stoelen aan U( hoge tafels U kunt het zich |e, gewoon niet voorstellen. Ook rechter Ooka, Aafjes Ja panse Sherlock Holmesdie de uit rivaliteit onder twee Hol- ter iandse geneesheren gepleegde pr misdaad zal moeten berech- yj( ten, ontkomt niet aan de over- rompelende persoonlijkheid Br van de Hollandse wereldver- |jn overaars. Nog nooit had de Lr rechter zulk een gelach ge- Lp hoord. Het deed hem denken kn aan natuurgeweld, een ge- zwollen bergbeek die in het jyC voorjaar donderend van de Br rotsen omlaag stort. Rechter ur Ooka zal dc eerste onder de Kr dramatis personae in Een lampion voor een blinde worden. Hij is immers de ver tegenwoordiger van de Ja panse regering tijdens de tradi- ej, tioneel jaarlijkse tocht van Lr 1400 km. die dc Hollandse L faktorij of handelsmissie on- L, derneemt van Nagasaki naar Lj Edo, het huidige Tokio. Reeds j"\ op de eerste pleisterplaats zal P hij het raadsel van een handig P gepleegde mi sdaad moeten op- rj foi or lossen, de misdaad onder Hol landers en met de benoeming tot Hollands geneesheer in Ja pan als inzet. Feilloos en met de hulp van een blinde zal Ooka de intrige ontkluwen en de moordenaar weloverwo gen straffen. Ooka's overwin ning is het gevolg van een met Oosters geduld verworven in zicht en van de ervaring hoe gemakkelijk de gezichten van deze vreemdelingen hun gevoelens weerspiegelen. Frans-Jos Verdoodt Vrijdag opent de jonge Aalsterse kunstenaar Herwig Van Holsbeeck zijn tentoonstelling van schilderijen, akwarellen en wandtapijten. Herwig steekt boordevol ideeën, zijn kunst is in de eerste plaats een uitdrukking van zijn levenslust, j Het recent werk is het uiteindelijk resultaat van anderhalf jaar j zoeken naar mogelijkheden in een drang naar kleurrijke schoonheid. Wij geven alvast een voorsmaakje.

De Voorpost | 1974 | | pagina 24