|UW WOORD! TE DURE WEDEN VRIJE TRIBUNE P.V.V. K.P. B.S.P. rj JI K.V.L.V.EN BOERENGILDEi MELDERT J 2 -15/11 "4 - Dc V oorpos t Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Het hieronderstaande ««recht op antwoord» van de hand van de h. L. Moyersoen mochten wij ontvangen als ant woord op het artikel ««Stadsultimatum voor Gronden De Biolley» dat verscheen in onze vorige editie op pagina 1. Wij gaven in bedoeld artikel de integrale tekst weer die ons door het schepenkollege op de dinsdagnamiddag- perskonferentie op het stadhuis werd overhandigd. Het antwoord van de h. Moyersoen slaat dan ook integraal op dit schrijven van het Schepenkollege. Dit «recht op ant woord» slaat dus geenszins op De Voorpost, doch op de tekst van de stad Aalst. Vandaar dat wij dan ook deze brief publiceren onder de inzendingen «Uw Woord». J. VELGHE Dr rrdaklit' heeft hel recht dr/r teksten in te korten AALST STADSULTIMATUM VOOR GRONDEN DE BIOLLEY Mijnheer de Hoofdredakteur, In Uw editie van 8 november brengt U verslag uit van een perskonferentie op het Stad huis van Aaist, onder de titel: «Aalst - Stadsultimatum voor gronden de Biolley». Daaruit blijkt dat de woord voerder van het Stadsbestuur aan onze maatschappij de schuld wijt dat, na zoveel jaar, nog geen oplossing werd be reikt betreffende de bestem ming van de veelbesproken gronden «de Biolley». Wij le zen: «De Maatschappij voor Goedkope Woningen wil ech ter de besprekingen nogmaals op de lange baan schuiven, maar het Kollege is deze han delswijze thans beu,en verder: «Het stadsbestuur is de nieuwe vertragingsmaneuvers hartsgrondig beu en verlangt een onmiddellijke oplossing in het belang van de bevolking». Wij hebben tot hiertoe steeds zorgvuldig een polemiek met de stad vermeden, doch dit maal gaat het te ver. We kun nen deze verregaande mis kenning van de waarheid niet zonder protest laten doorgaan. Wij besparen uw lezers het verhaal van de jarenlange ver tragingsmaneuvers van het Stadsbestuur van Aalst, en blijven bij de jongste gebeurte nissen. De Stad heeft de gronden «de Biolley», in 't geheel 17 ha 29 a, op verzoek van onze maatschappij in 1969 ontei gend. Zij bekwam dit onteige- ningsrecht op grond van een Bijzonder Plan van Aanleg, dat deze gronden uitdrukkelijk be stemt voor het bouwen van volkswoningen. Zodra de prijs, vastgesteld door de rechterlijke overheid, ons bekend was, lieten wij het Stadsbestuur weten, en dit bij brief van 19.10.1969, dat we bereid waren gans het domein aan te kopen voor de vastges telde prijs en daartoe de nodige toelating hadden van de Natio nale Maatschappij voor de Huisvesting. Het is slechts op 10 mei 1974, dat het Stadsbestuur ons voor het eerst liet weten dat het be reid was ons vier zones van de gronden «de Biolley» te «ver kopen», een totale oppervlakte van slechts 2 ha 55 a 34 ca behelzende. We hebben on middellijk geantwoord, name lijk op 27 mei, dat wij, om over dit voorstel te kunnen beraads lagen, duidelijk de prijs moes ten kennen die we daarvoor zouden moeten betalen. We hebben die vraag herhaald op 2 juli en op 16 september. Het is echter pas op 16 okto ber, dit is 5 maand later, dat de Stad ons de prijzen per perceel meedeelde. Uit de ontleding van die prijzen blijkt dat de Stad ons gemid deld 299,78 fr. per m2 aanre kent, voor gronden die zij aan gemiddeld 180,00 fr. per m2 heeft gekocht, hetzij 66% méér dan de aankoopprijs. Boven dien bleek dat de Stad ons aandeel nogmaals verminderd had, zodat we slechts 2 ha 10 a 2 ca toebedeeld kregen van de 17 ha, die destijds door de Stad waren aangekocht om ons te helpen. We hebben die bemerkingen bij brief van 28 oktober aan het Stadsbestuur medegedeeld, met de opmerking dat het de bedoeling niet kon zijn de stadsschulden te laten betalen door de gerechtigden op een sociale woning. We protes teerden meteen tegen het feit dat ons slechts 2 ha 10 a 2 ca werden toebedeeld, wat ons zou toelaten, mits ook appar tementsgebouwen op te rich ten, amper 147 woningen ter beschikking te stellen, daar waar, volgens Schepen Van Der Veken, er 4.000 woningen te kort zouden zijn in Aalst. We lieten bovendien opmerken dat de woningtypes, die ons wor den opgedrongen, te duur zouden kosten, en wij vroegen een onderhoud met het Sche penkollege, om eindelijk eens zakelijk over deze affaire te spreken. Bij brief van 31 oktober liet de Stad ons weten dat zij van geen diskussies wou weten. Zij handhaaft haar diktaat en wei gert ons te ontvangen. Ziedaar de feiten. Daarna be weren dat wij de schuld hebben is een toppunt van onbe schaamdheid. Wij verzoeken U, Mijnheer de Hoofdredakteur, dit recht op antwoord, in de eerstverschij- nende editie van uw geëerd blad, in zijn geheel te publice ren op dezelfde pagina, in de zelfde kolom en onder dezelfde titel als het gehekelde bericht. Wij danken U daarvoor bij voorbaat. De Voorzitter, L. MOYERSOEN VOORUITSTREVEND BE LEID IN DE OPENBARE DIENSTEN De Staat is in dit land met zijn ongeveer 700.000 personeels leden de grootste werkgever. Sedert 1972 waren in de Openbare Sector een aantal maatregelen niet getroffen, waardoor de personeelsleden in Staatsdienst op het sociale vlak achterop geraakt waren tegenover hun collega's van de privésektor. De regering heeft door haar beslissingen van vrijdag 8 november de achter stand over de voorbije jaren wil len ophalen en dan vooral in de sektor van de sociale voorde len. Eerst is er de aanpassing van een aantal vergoedingen. Ver der krijgen de personeelsleden van de Openbare Sektor nu ook een uitzonderlijk verlof van vier dagen per jaar bij zoekte of ongeval van een familielid. Dit verlof komt naast het omstan digheidsverlof voor huwelijk, geboorte, enz De tegemoetkoming van de vervoerkosten van en naar het werk wordt uitgebreid tot buurtspoorwegen, tram, busterwijl tot heden alleen de treinkosten werden in aan merking genomen. MET VOORAL VOORDELEN VOOR DE VROUW In dezelfde reeks maatregelen heeft de regering vooral aan de arbeidende moeder gedacht. Deze vrouwen kunnen in de toekomst twee jaar verlof zon der wedde bekomen om hun kind op te voeden. Ze kunnen tevens verminderde prestaties bekomen om sociale of fami liale redenen. En voortaan zul len ook de vrouwelijke perso neelsleden in de openbare sek tor met pensioen kunnen gaan op 60-jarige leeftijd zoals in de privé-sektor, terwijl tot heden dit 65 jaar is. EEN WERKELIJKE SOCIALE VOORUITGANG Naast de andere sociale voor delen die deze regering toe kende o.m. het welvaartsvast- maken van de sociale uitkerin gen met 6% op 1 januari 1975, herziening van de toegelaten inkomens voor de gepensio neerdezelfstandigen, zijn deze maatregelen voor de rijksagen ten een nieuwe stap in de goede richting van een sociale politiek die voor alle klassen en standen wordt gevoerd. Daar mee kan de regering Tinde- mans, ondanks de moeilijke toestand waarin ons land evenals de ons omringende landen verkeren, een aantal positieve punten van een wer kelijk sociaal beleid voorleg gen. En dat de PW binnen deze regering een belangrijke rol speelt, daarin geven wij de BSP gelijk. Het beleid dat de PW voert in alle eerlijkheid en openheid is positief en steekt schril en fel af tegenover de schandalen waarbij Socialisti sche vooraanstaanden in het verleden zijn betrokken ge weest en met wiens processen de kranten vandaag kolommen vullen. Indien die politiek het socialistisch alternatief wordt van hun ideologisch kongres, dan zal de maatschappij verandering zeker niet ten goede zijn. Trouwens alleen al de uitnodiging die de gewezen Eerste Minister NLeburton richtte tot de eenheidspartij van Mobutu (een «misdadig dicta toriaal uitbuitingsregime» zie Vooruit en Jong Socialisten) geeft stof tot nadenken. En in dien wij «De Nieuwe» geloven dan zou Mobutu kontrakten af sluiten met bedrijven «waar sommige BSP-bonzen belan gen in hebben». Over dit alles zwijgen de socia listen liefst in hun kommenta- ren. Veeleer en veel liever pak ken ze uit met de demagogi sche slogans als «De regering van de Sociale achteruitgang», «Sociale rampspoed», met de stille hoop dat de socialistische rampen zullen verzwegen worden en zonder een positief alternatief te geven in de strijd tegen de levensduurte en voor verzekering van de werkgele genheid. DIANE D'HAESELEER WIJ NODIGEN UIT Zaterdag 16 november spreekt KP-voorzitter Louis Van Geyt in de Mikis-klub, Nieuwbeek- straat 35, te Aalst te 20 uur. Voor deze gelegenheid houdt de Mikis-klub een open dag waardoor dus de klubpoort voor iedereen wijdopen staat. In de huidige omstandigheden immers is dergelijke politieke manifestatie ongetwijfeld een belangrijke gebeurtenis. Het wordt alvast niet zomaar een uiteenzetting. De KP heeft zich immers zopas tot de ganse ar beidersbeweging gericht met een memorandum waarvan niemand de betekenis kan be twisten of onderschatten. Het wordt inderdaad acht maanden na de verkiezingen en de vorming van een rechtse regering sedertdien reeds tweemaal «versterkt» voor iedereen duidelijk dat hier een bewindsploeg aan het werk is die de kosten van de kapitalis tische krisis op de rug van de werkende bevolking wil afwen telen. Het is echter mogelijk deze regering en de geldmuur tot wijken te dwingen inzake verschillende aspekten van haar beleid. De KP is weliswaar de kleinste groep van de sociale en poli tieke organisaties die de Belgi sche arbeidersbeweging vor men en die in aanmerking ko men voor een front der pro gressisten, maar ze is ook de meest kordate en konse- kwente in haar oppositie tegen reaktionaire plannen, voelt op dit moment het scherpst haar verantwoordelijkheid aan en treedt dan ook in die zin op. Haar voorstellen zijn dan ook niet alleen gemeend, ze is niet alleen zinnens eventuele ak koorden loyaal na te leven, ze is er zich ook van bewust welke de gevolgen zouden zijn indien de progressistische krachten zich niet zouden vinden. Haar voorstellen worden derhalve gedaan wars van elk eng- partijbelang of elektoralisme. Het opzet is klaar: op basis van een open overeenkomst tot gemeenschappelijk verzet te komen tegen een politiek die zonder dit verzet in 1975 nog ergere gevolgen zal hebben dan vandaag. Het toenemen van de werkloosheid is daar één voorbeeld van. Wie zich vandaag reeds be wust is van het ernstige van de toestand of hij het met ons eens is of niet heeft er be lang bij te weten wat de KP wil. Te Aalst krijgt iedereen de ge legenheid tot een direkt kontakt met diegene onder de kommu- nisten die de grootste verant woordelijkheid draagt. Deze oproep richt zich tot allen. Ook tot hen die in andere orga nisaties verantwoordelijken zijn. Met sommigen onder hen had de KP-Dender reeds ge sprekken, met anderen niet. Maar men kan zeker niet zeg gen dat in ons gewest erg goed opgeschoten wordt met de bundeling van of de samen werking tussen de vooruitstre vende krachten. Moet er nog heel wat opgeklaard worden? Dit is mogelijk, maar ons dunkt dat vooral een bepaald verle den doorweegt of een soort angst door één of andere vorm van kontakt anderen af te schrikken. Welnu, op 16 november nodi gen wij uit. Ons schrikt het niet af en we hebben er niets tegen anderen aan het woord te la ten. Tot allen die van goede wil zijn of die tot nu toe drempel vrees hebben gekend of die geaarzeld hebben ons «in ei gen nest te leren kennen» rich ten we de vraag: is het moment niet gekomen tot het openen van een dialoog en is het min ste wat ge kunt doen niet ken nis te nemen van wat de KP wil en nastreeft? RAY DE SMET MILJOENENBEDROG De deining ontstaan naar aan leiding van da ontdekking van wisselonregelmatigheden (aankoop en verkoop van vreemde munten) bij de Bank van Brussel, is langzaam weg geëbd, blijkbaar zonder enig tastbaar gevolg. Louter toevallig was aan het licht gekomen dat bij de tweede grootste bank in dit land er sinds maanden onrechtmatig en foutief gespeculeerd werd met miljardenbedragen. Hier door zou de bank een verlies geleden hebben van 1,5 mil jard. PW-minister van Finan ciën De Clercq was er als de kippen bij om de bevolking ge rust te stellen, de bank be schikte immers over genoeg in terne reserves óm het verlies te dekken, de gewone man die zijn spaarcentjes gedeponeerd had bij deze bank zou geen en kele schade ondervinden en enkel de aandeelhouders zou den het deze keer moeten stel len zonder winst. Een gelukkige afloop, maar het had ook anders kunnen zijn! Er zijn voorbeelden genoeg: in verschillende landen verkeren banken in moeilijkheden en gingen er zelfs failliet (Her- stattbankin Duitsland, Franklin National Bank in de VS, de Zwitserse bankónie Wat gisteren in onze buurlan den gebeurde, kan morgen bij ons gebeuren. Dit bankschandaal doet echter tot nadenken stemmen. Hoe zijn dergelijke speculatieve operaties mogelijk in een land als het onze, waar men steeds volgehouden heeft dat de ban ken aan een zeer strenge kon- trole onderworpen zijn en dat ons bankkontrolesysteem, dat dateert uit de dertiger jaren, waterdicht werkt? Eén en ander wordt echter dui delijk wanneer men even die per ingaat op het systeem zelf. De banken zijn instellingen die miljarden beheren, geld dat niet hun eigendom is maar hun toevertrouwd is door spaarders en beleggers en waarmee zij bijgevolg niet mogen doen wat zij willen. De Bankkommissie, de overheidsinstelling die toe- HERDERSEM In 1966, toen er sprake was van het aanleggen van de Lan- gehaag (nu in uitvoering) en het Dorpscentrum werd op 15-11 een taksreglement goedgekeurd door de gemeen teraad op het verwerven van de straatbedding, de aanleg van riolering, verharding van de wegen, plaatsen van kant stenen, trottoirs en opritten. Op 11 maart 1969 werd dit regle ment vernieuwd voor een pe riode eindigend op 31.12.73, dit reglement lag van 14 tot en met 31 maart 1969 ter inzage op het gemeentehuis, zonder opmerkingen of bezwaren werd het goedgekeurd bij een Koninklijk Besluit van 13.6.69 en bekend gemaakt op 28.6.69, een tweede hernieu wing had op 15.11 plaats in 1973 Op voorstel van het pro- zicht moet uitoefenen op het doen en laten van de banken, moet er o.a. over waken dat met dit geld van de gemeen schap, door de banken in hun streven naar zo groot moge lijke winsten, niet gespecu leerd wordt. Onlangs kreeg deze instelling echter een nieuwe voorzitter: de bankier Godeaux van de bank Lambert. Men kan zich afvragen hoe in alle onafhanke lijkheid en met de nodige auto riteit kan worden opgetreden tegen de banken, door iemand die zelf komt uit één van de grootste bankinstellingen. Het is dan ook niet te verwonderen deze nieuwe voorzitter, in de lijn van zijn voorganger de hui dige minister van ekonomische zaken Oleffe, een verwoed voorstander is van het principe van de Bankautonomie. Vol gens hem moeten de banken zichzelf kontroleren en kunnen zij dit best zonder inmenging van de overheid. Er is echter nog meer: bij nader onderzoek van de samenstel ling van de huidige bewind sploeg, blijken heel wat CVP- PSC ministers in het verleden en zelfs nu nog, nauw betrok ken te zijn bij het beleid en be heer van de Bank van Brussel. Zelfs minister van Financiën, De Clercq, had vroeger bindin gen met deze bank. Zijn deze nauwe bindingen wel gezond? De BSP heeft steeds geëist dat in het belang van de gemee schap, aan dit samenheule van bewindslieden en gro bankkapitaal eens en voo goed een einde zou worde gesteld. Toen de BSP, reeds in het ve leden, voor de gemeensch toezicht en medezeggensch in de banksektor opeiste, w zij niet au sérieu genomen schreeuwde men in de recht pers moord en brand. Niet la ger kan immers worden g duld, dat wanneer men bankmiddens gokt (en wel ve keerd gokt) om zo veel mogéde lijk winst te maken, de overhei#- steeds moet bijspringen om dj Vl gaten te dichten, terwijl anderflst zijds aan dezelfde overheid hderr recht op inspraak en ernstig! kontrole ontzegd wordt. K3e KXJ Nu echter liggen de kaarter®^ enigszins anders: is dit banw schandaal niet het treffendst/^ bewijs van de gegrondheid vars(. de socialistische eis vool: openbare kontrole en een fuiy |j damentele hervorming van d^gc ganse banksektor. Of is er een tweede gelijkaardig bankincident nodig om dl ploeg Tindemans hiervan t|_ overtuigen? Dit zou echter we_ eens katastrofale gevolgefeV kunnen hebben voor de gansl_ bevolking! CARLA GALLJ «Vrijheidsboom» gered? De mogelijke verdwijning van de Vrijheidsboom aan het kruispunt van de Espanadestraat en de Stationsstraat, ten gevolge van wegenaanpassingen blijkt dan toch vol gens een mededeling van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, ongedaan gemaakt te zijn. Volgens de mededeling van de V.V.A.K. blijkt dat Schepen van Open bare Werken De Neve er nooit aan gedacht heeft deze boom te doen verdwijnen. Alleen is er sprake geweest van het pleintje aan te passen aan het verkeer. De V.V.A.K. suggereert zelfs of er op dit pleintje, net zoals op het Vredeplein, niet wat meer groen aangebracht kan wor den? (Ib) iFl De bevolking van de DISGENAATDREEF en SASBAAN was niet te spreken over de aanslagbiljetten welke zij in de bus gestopt kregen, want de bedragen er op vermeld varieerden zowat van enkele duizenden tot enkele tienduizenden fran ken. De koppen werden bij elkaar gestoken, en hun grieven op een algemene vergadering met het schepenkollege en burgemeester kenbaar gemaakt. Of het allemaal veel aarde aan de dijk zal gebracht hebben be twijfelen wij, want over het recht van de gemeenten om verhaalbelastingen in te voe ren en toe te passen bestaat niet de minste twijfel. Herhaal delijk en dit door verschillende ministers werd er op gewezen dat het een plicht is deze belas tingen toe te passen, als er be langrijke werken worden uitge voerd die de schuldenlast van de gemeente te zeer zou aan dikken. Zo lazen wij ondermeer in het staatsblad van 17 augus tus 1974 betreffende het op maken van de gemeentebe groting, blz. 10258 over de verdeling van het hulpfonds der gemeenten. «Vastgesteld wordt dat sommige gemeenten die met zware financiële moei lijkheden te kampen hebben er zich van onthouden de kosten van infrastruktuur en uitrus- tingswerken, zelfs gedeeltelijk, te verhalen en er aldus oorzaak van zijn dat het aandeel van andere gemeenten kleiner wordt. Met het oog op een bil lijke verdeling wijs ik er op dat het aandeel van die gemeen ten zal worden verlaagd.» Wat er eventueel zou op neerko men dat de Minister sankties kan treffen tegenover gemeen ten die geen verhaalbelasting vorderen. Het probleem langs gemeen tezijde bezien valt ook niet te betwijfelen. Reeds in 1960 werden verhaalbelastingen toegepast op het leggen van voetpaden langs de Grote Baan en Kouterbaan. In 1962 werd er verhaalbelasting ge stemd op 9-11 en dit met het oog op de aanleg van de Mid denweg en dan nog voor het verwerven van de straatbed ding, terwijl er toen reeds en voor de straatbedding en voor de voetpaden. vinciebestuur werd het gewij zigd voor wat betreft de toe te passen vermindering voor stra ten waar reeds een behoorlijke verharding was, zodat nu een vermindering van 50% zou toegestaan worden per vier kante meter uitgebroken weg. Het aldus gewijzigde regle ment werd goedgekeurd bij een KB van 17 juni en bekend gemaakt op 6 juli 1974. Er moet geen twijfel bestaan tegenover het recht van de gemeente om verhaalbelasting te vorderen; daar alle wettelijke pleegvormen vervuld werden Hoe werden nu de verhaalbe lastingen berekend en toege past voor de nieuwe weg Dis- genaatdreef en Sasbaan. De voorlopige aanvaarding van het werk had plaats op 17.10.73 zodat 1974 het eerste aanslagjaar wordt dit volgens het reglement van 11.3.1969 en overgenomen op 3 april 1974 onder artikel 29, We gaan even het doek lichten wat er zoal kan gerekend worden bij dit soort belasting, eerst het verwerven van de straatbed ding. Hiervoor wordt de totale aankoopprijs (ttz de gezamen lijke prijs van de onteigende gronden gedeeld door de totale lengte der percelen langs weerszijden van de weg 2300 m) 1.308.077 F, dit brengt de prijs op 569 F de me ter aan de rooilijn. Deze belas ting is NIET TOEGEPAST om reden dat er geen algemene lijn te trekken is, voor wat be treft de GEDANE ONTEIGE NINGEN. De één is veel ontei gend, de andere is niet ontei gend. Rioleringen (kunstwer ken mee gerekend) kosten 795.292 F wat de prijs per l.m. op 1.085 F brengt, hiervoor is slechts 542 F gerekend, daitk er nog een gedeelte van dfjy weg voorzien is van eer gracht, terwijl op dat gedeeltfr; de overzijde wel over riolerirrf gen beschikt. nst Wegeniswerken en het plaare sen van kantstenen, hiervor werd de volledige prijs ger^ kend, iedere strekkende met^ is in dit geval 7,5 m2 aan hf perceel. De totale kostprijs vafinl de weg 6.092.731 F met eé>b oppervlakte van 10.700 n-plf zijnde 569 F per m2. HIEFÜd; VOOR WERD DE VERMINer! DERING TOEGEPAST wéde gens het uitbreken van de be dr staande straat (Disgenaatdo. reef 5m Sasbaan 4m) ledereen is verplicht deze b^|s lasting te betalen, die pal& aan de*openbare weg, onb£ bouwd of bebouwd, waarin d werken of innemingen werdej: uitgevoerd. Met uitstel van vor dezen die een perceel bezittel* waar niet kan of mag gebouw worden, of de niet bepaald a gesloten percelen gelegen de landelijke zone. De gp7: meenteraad heeft hiervoor e#"a woonzone op de kaart afgeb#®r kend en het uitbreidingsgebia b' als volgt vastgesteld: KapePe leommegang, Broekstraafnc Pontweg (richting Wiezd'ni Biesstraat, Grote Baan, Aartje' traat, Sint-Janstraat en Alfor^pt De Cockstraat. Het schepenkollege is verplii de taksen te innen als uitvoey end orgaan van de gemeente1 raad, en kan er toe verplidry worden door de provincieraad De gemeente voorziet (ee^v eerste raming) voor 1975 ee*J schuldenlast van45.800.000j. dit voor de in uitvoering zijndr werken aan de Lange Haag ©jie de toegangsweg tot de woor. a wijk en industriezone GILBOi u (reeds ontworpen), wat de jaah lijkse last aan afkortingen eL. intresten op 4.874.000 F z^ brengen. L Jos MUYSEWINCKEj 1 November: S woensdag 26: Jaarplan. Mens en natuur, voordracht film. December: 0 vrijdag 6: Jonge Gez. Hoe spreken met elkaar? k zaterdag 7: Feestvergadering met eetmaal. Januari: Vrijdag 31De gelovige opvoeden in de veranderde wereld. Februari: vrij 21Opvoeden van 12-jarigen Vrij 28: Kinderen mogen vragen stellen Onze siertuin. onze hobby. Maart: Dinsdag 4: Samen in de weer voor aantrekkelijk leefmilieu April: zaterdag 19: Koffietafel. Mei: dinsdag 27: Spreiding van scholen en landelijk milieu.

De Voorpost | 1974 | | pagina 2