1 EEJAARLUKS TONEELTORNOOI «PRUS RENAAT RAVDTS» IkARBEID en kunst» struikeltover onwaarschijnlijk «dubbelspel» AALSTERS KORT NIEUWS GIJZEGEM LEEFMILIEUKOMITEE OP ZIJN «QUI VIVE» MARK DE BIE BEKROOND DUBBELE MOORD- EN ZELFMOORDPOGING De Voorpost - 22/11/74 -11 lenaat Ravijts was pas zesendertig toen hij door een jammerlijk ageval om het leven kwam. Hjj was een goed akteur, een goed Regisseur en vooral een dierbare vriend op wie men nooit tevergeefs beroep deed. Omdat men de herinnering die toneelminnend Aalst nog steeds aan deze verdienstelijke akteur heeft, levendig wenst te houden besloten enkele vrienden toneelspelers bjj «De Schakelt, een rerkgroep op te richten met als naam «Werkgroep Renaat Ravijts». Uhoewel in deze Werkgroep een deel mensen van «De Schakelt titten staan de werkgroep en de toneelgroep volledig los van elkaar in egenstelling met wat velen denken. liet alleen op het gebied van ktiviteiten lopen hun doelstel- ingen volledig uit elkaar maar »ok de financiële zijde blijft ;escheiden. Daar waar toneel- ;roep «De Schakelt op subsidies nag rekenen doet de werkgroep iet momenteel zonder stedelijke loch provinciale noch nationale mlp maar dan wel met een uime steun van personen en irganismen die door hun gelde- ijke bijdragen het mogelijk maken het toernooi in te richten. 1NTSTAAN •en tijdje voor de vakantie een anvang nam was het idee ntstaan bij een paar goede rienden van wijlen Renaat lavijts, dat toch wel iets diende indernomen te worden om de lerinnering aan de verdienstelij- ,e persoonlijkheid die Renaat lavijts was als mens, als akteur n als regisseur in ere te houden. Sis een hele tijd nadien kwam ien toch met een konkreet idee n kreeg dit geleidelijk vaste orm. Er zou een tweejaarlijks oernooi «De Prijs Renaat Ra- ijts» voor amateurstoneel plaats lebben en dit zou niet alleen oorbehouden blijven voor de lalsterse groepen maar ook imliggende gemeenten met als iterste grens Hekelgem en ketteren konden deelnemen. Iet is trouwens de bedoeling om vat nu een klein begin is in de oekomst uit te breiden tot een leuse toneelwedstrijd die deel- eming van gans het Vlaamse tndsgedeelte inhoudt, fond het gehele opzet is dit jaar iterst weinig publiciteit ge naakt, maar de proklamatie ou wel eens op plechtige wijze e eerste uitgave van «De prijs lenaat Ravijts» kunnen beslui- Een dertigtal gemeentebesturen werden dit jaar telefonisch op de hoogte gebracht van het toneel- gebeuren en van bij de aanvang waren zowat drie en twintig toneelverenigingen fel geïnteres seerd. Op de sluitingsdatum waren dan ook voldoende in schrijvingen binnen. REGLEMENTEN Elke amateursvereniging, elke toneelgroep tot welke politieke of ideologische strekking zij ook mogen behoren, kan deelnemen. Tijdens de opvqpring van het gekozen toneelwerk mogen ech ter geen beroepsakteurs meespe len. Het op te voeren toneelwerk moet voldoen aan volgende eisen: het moet in de nederland- se taal opgevoerd worden (dus dialekt is wel toegelaten); het moet een volavondstuk zijn en geen lyrisch werk; een bezetting van minstens vijf spelers of speelsters bedragen (vier goede akteurs zijn daarom nog geen goede toneelgroep). De jury is samengesteld uit de voorzitter, afgevaardigde van toneel groep De Schakel; de sekretaris, afgevaardigde van de werkgroep; beide zonder stem recht. De acht leden met stem recht worden voorgesteld en zijn lid van de deelnemende toneel verenigingen. Ook akteurs zelf optredend in eigen stuk zijn toegelaten maar de regisseurs niet. Het gekozen lid woont alle opvoeringen bij maar heeft natuurlijk geen stemrecht als zijn eigen vereniging optreedt. De jury moet oordelen over de keuze van het stuk, de rol- interpretatie, de taal, de tech niek en het totaalbeeld. De kwotering dient te gebeuren onmiddellijk na de opvoering en Renaat Ravijts wordt verzegeld tot op het einde van de wedstrijd. AFWEZIGEN Het mag dan wel eigenaardig klinken maar niet alle toneel groepen van Aalst nemen aan dit toernooi deel. Dit mag dan wel verwondering opwekken, er is echter helemaal geen slechte wil mee gemoeid. «De Schakel» zelf verkoos van alle deelname af te zien. «Voor Taal en Vrijheid» was er dit jaar te vroeg bij. Hun eerste produk- tie vond reeds plaats in oktober. «De Catherinisten» brengen een lyrisch werk wat niet tot de wedstrijd toegelaten is. En «Nieuw Leven» had wel een hoop pech. Hun inschrijving kwam op dezelfde dag en met hetzelfde poststempel als de toneelgroep uit Wetteren toe zodat een onschuldige hand van Roger De Wilde op zaterdag 19 oktober Wetteren uitloot. Zeer veel toneelverenigingen zonden hun deelnameformulier te laat binnen of deden misschien zoals Lebbeke dat in spoedvergade ring bijeen kwam om over de deelneming te beslissen, zijn sekretaris opdracht gaf onmid dellijk te bevestigen en dan de brief vergat te versturen. VERDIEND APPLAUS In en buiten de Aalsterse toneelmiddens is dit initiatief bijzonder gunstig onthaald. Een wedstrijd onder deze vorm heeft immers veel voordelen. Voor eerst kost het de toneelgroepen die algemeen toch als sukkelen met onkostendekking en subsi dies geen bijkomende moeite zoals dit bij andere toernooien dikwijls het geval is; er is geen onbekende zaal, geen onbekend publiek, geen hernieuwde de- korbouw nodig. De juryleden komen ter plaatse. Wat wij aan deze hele zaal echter zo spijtig vinden is de zo late bekend making ervan. Alle stukken waren reeds gepland of inge oefend. Nu durven wij echter veronderstellen dat diegene in een toneelgrope die verantwoor delijk zijn voor de keuze van een stuk, indien dit moet dienen om aan een toernooi deel te nemen, toch wel iets langer en iets ernstiger bij de zaken zouden blijven stilstaan. Selektiever en meer bewust de keuze van een toneelstuk aanvangen, komt trouwens aan iedereen ten goede Er konden wel eens een heel ander soort opvoeringen uit de bus gekomen zijn. Maar laat ons de hoop niet verliezen. DEELNEMERS «Arbeid en Kunst» Aalst met «Dubbelspel» (Robert Thomas); «'t Land van Riem» met «Dinges van vroeger» (Alfons Passo); «Davidsfonds» Bambrugge met «Getuige charge» (Agatha Christie); «Hand in Hand» Denderhoutem met «De Fanfare de St. Jansvrienden» (E. Claes); «Vreugd in Deugd», Lede met «Een inspekeur voor U» (J. Priestley); «Kunst, Licht en Vrij heid» Aalst met «Straat zonder bomen» (Ted Willis); «Hoger Op» Aalst met «Bemoeial» (Jack Poolewell); Toneelgroep «Werk manshuis» Wetteren met «On der één dak» (Fabricius) Wij zullen deze toneelvoor stellingen op de voet volgen en benevens het gebruikelijke ver slag van de Aalsterse opvoerin gen ook een korte bespreking van de voorstellingen buiten Aalst brengen. ROEL VAN DE PLAS Omer De Norre, waarover wij vorig jaar een uitgebreide reportage brachten, de vroegere «suisse» van de Sint- Martinuskerk overleed vorige week donderdag. Al was het niet zo regelmatig meer, toch stond Omer De Norre de jongste jaren nog in voor de ordehandhaving in de deka- nale kerk. Deze graag geziene figuur was vroeger onder wijzer in de St.-Kamilusschool. Naast de school en het kerkbaljuwschap ging zijn aktiviteit vooral naar de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen. Het Aalstërs Chilikomitee kreeg een definitieve gestalte. Het stelde tijdens zijn jongste vergadering een permanent bureau aan met als voorzitter Eddie Monsieur (ABVV), Lieven Mat- thieu (Wereldwinkel) sekretaris en Raymond De Smet (KP) schatbewaarder. Informatie van de bevolking en akties voor politieke solidariteit met het Chileense volk en steun aan de Chileense vluchtelingen liggen in de betrachting. Het oudste huis van Aalst «De Stad Antwerpen» gelegen op de hoek van het Sluierstraatje en de Lange Zoutstraat bevindt zich in de voorbereidende negen maanden voor zijn definitief klasseren. FUSIEPLAN Op de jongste vergadering van de Interkommunale «Land van Aalst» werd het plan uitgereikt met de ge plande fusie rond kern Aalst-stad. Deze nieuwe stad zou een bevolking hebben van 86.859 inwo ners en zich als een lange strook uitstrekken van Gij- zegem tot Iddergem over Aalst, Erembodegem- Welle en Denderleeuw. Ter loops gemerkt de Falluin- tjes gemeenten zouden een eigen gemeente vormen met 12.256 inwoners met kern Moorsel. Hiermee ha len de Falluintjesburge- meesters hun slag thuis. Het is algemeen geweten dat deze CVP- burgemeesters van Moor sel, Herdersem en Baarde- gem het niet onder stoelen of banken steken dat ze hun partij vaarwel zeggen om tot een nieuwe cen trumformatie toe te treden zo ze tot een fusie met de stad Aalst verplicht wor den. IJZEGEM iOFSTA 46 6 59 AALST ->£">:> - - IIEIJWER-) (ERKEN t/EREMBODEGEM i j WELLE (DENDER IDDERT-FM let was warm in de stadsschouwburg zondagavond (Sint Maarten's '.warte Pieten drukten een stempel op de met grjjs overtrokken ooit ens rode fluwelen gordijnen) de zaal zat boordevol en er dienden her n der stoelen bijgezet voor het openingsstuk van de Koninklijke iloude Rederijkerskamer Sint Barbara Arbeid en Kunst. En om niet jeJUjd in de nu al traditioneel geworden komediewereld te verzinken een naar wij hoopten goed gespeelde spannende thriller rogrammeerd. laar onze hoop is weer eens in ik opgegaan, de zoveelste keer Dubbelspel» van Robert lomas durven wij zonder likken of blozen een snertstuk :men, een opeenstapeling van waarschijnlijkheden rond een fgezaagd goedkoop tema dat in de (och arme), zo mooie rijke ■ouw die zich laat verleiden •r een goed pratende goed irkomende man die later een :hurk blijkt te zijn en het alleen haar geld gemunt heeft. Jleszins weinig origineel, wei- lig hedendaags (wie kan daar •g in geloven?) leeds tijdens de huwelijksreis |omt Francoise tot de konstata- dat haar echtgenoot Richard ,riJCorban het op haar geld gemunt :ft. Zij blijft echter braaf als d$en verliefd gansje chekjes idertekenen om haar sluwe .Bjchtgenoot het gokken en het ipen mogelijk te maken. Tot een dag Louise het dienst- leisje met de onthulling komt lat Richard een broer heeft op 'ie zij verliefd is en die on- phuldig in de gevangenis zit laar nu vrijgelaten wordt. Als rancoise hem ziet, hij lijkt als twee druppels water op haar echtgenoot, rijpt bij haar het plan om Michel voor een echt scheiding te gebruiken. Richard komt echter vroeger dan voor zien terug van Marseille, een woordenwisseling ontstaat, met een schot erbij, Richard is dood. Deurwaarder Sartoni ontdekt het bedrog en wordt eveneens doodgeschoten door Louise, die ondertussen aardig wat checkjes verzameld heeft voor bewezen diensten. Maar in werkelijkheid zijn noch Richard noch Sartoni dood. Richard en Michel blijken één en dezelfde persoon te zijn en men heeft hier te doen met een gewetenloos driemanschap dat als enig doel heeft de centen van Frangoise kost wat kost te bemachtigen. De ontknoping is heel verras send want ook Francoise is niet wat men dacht dat ze was maar wel een agente, luitenant van de politie. Als het publiek zich toch geamuseerd heeft dan is dit voor een groot deel te danken aan de prestatie van Ronald Schollaert die in zijn dubbelrol, enerzijds De akteursploeg van Arbeid en Kunst.(jm) de zelfverzekerde brutale Ri chard Corban en anderzijds de schuchtere onmondige Michel Corban, volledig zichzelf was en een voldoende bewijs leverde van zijn kunde. Samen met Francine De Bolle (Fran<;oise) bij de aanvang toch wat zenuwachtig en daardoor weinig zelfzeker, vormde hij een schitterend due die uit een zo kompleet gedemo- deerd stuk alles wist uit te halen wat er uit te halen viel. Marleen Michiels als Louise was soms erg onnatuurlijk, bij mo menten onverstaanbaar maar voor het bekvechten met Michel verdient zij toch een pluim. Zij speelde steeds weer op hetzelfde aantal vierkante meter was het de regisseur die haar dit slechte idee gaf of zocht zij steun bij de opgeefster? Paul Seghers als Sartoni was goed evenals de kommissaris Jozef De Ridder en de wel. piepjonge agenten. Globaal gezien was het tempo veel te traag maar werd gelukkig naar het einde toe opgedreven. Het geheel speelde zich af in een funktioneel dekor ontworpen door Paul Degueldre en opge timmerd door het Stadsperso- neel en de technische ploeg Sint-Barbara. De belichting was in handen van Hubert Janssens, Oscar Callebout zorgde voor de klank, grimeur was Hubert Van Geert en als opgeefster fungeer de Christiane Vinck. Het gehele stuk dat het eerste was in het kader van het toneel- tornooi «Prijs Renaat Ravijts» leek ons een langdradig, ouder wets, afgezaagd stuk. De zo voelbare spanning-bij een thril ler zo noodzakelijk verdween door een overvloed aan nieuwe elementen die dan ook een moeilijk te voorziene ontkno ping meebrachten. ROEL VAN DE PLAS -In de gemeente Gijzegem werkt reeds enkele jaren een Leefmilieukomitee, dat waakzaam toekijkt op de plannen van de gemeenteraad in verband met milieubeheer en aanverwante problemen zoals verkeersveiligheid. Het Leefmilieukomitee heeft b(j de Hogere Overheid een Alternatief gewestplan ingediend. Tussen twee muzikale Verminnen-schuifjes werd vorige vrijdag in Jeugdhuis Terlinden aan Mark De Bie de prijs overhandigd voor de kortspelwedstrijd door het toneel gezelschap Skêne in samenwerking met het ASLK uitge schreven. Meteen kan ons eigen literair kwelduiveltje even één oog dichtknijpen voor de toch wel duistere we gen die men hier meende in te slaan. Even opfrissen: Skêne, teatergroep gebouwd met Terlindenmensen, schreef destijds een wedstrijd voor kortspel uit. Bij nale zen van de aankondigingen onthielden we twee elemen ten. De winnaar van het gebeuren zou de eigenaar worden van enen prijs en bovendien het genoegen smaken zijn bekroond werk bij de opening van het spiksplinternieuwe Teriinden te zien opvoeren. Verwondering dus als dat jeugdhuis zijn deuren opent zonder toneel. Verbazing wanneer we op dat moment vernemen dat ook de prijs nog niet werd toegekend. Om eerlijk te zijn, de geur van een perskluifje wiebelde toen wel erg verleidelijk in onze om geving. Op aandringen van Mark De Bie lieten we het gevalletje toen nog even voor wat het was. De man wou de uitschrijvers nog graag in de gelegenheid stellen het foutje goed te maken. Waarom zijn insisteren toen nog eens geruime tijd onbeantwoord bleef laten we in het midden. Niet echter zonder te vermelden dat Sabam en aanverwante spoken uit de hoek werden gehaald. Wat tenslotte leidde naar de uitreiking van beloofde prijs. Daarbij nog een enkele bemerking: wij kijken uit naar de opvoering van het werk. Vorige vrijdag werd de reeds eerder gedane speelbelofte immers herhaald. A. HEYVAERT SAMENSTELLING Het Leefmilieukomitee bestaat uit mensen, die wars van alle politieke invloed, er naar streven door bodemreservatie op lange re termijn een gezond leefmilieu te kreëren of te behouden. Volgens het komitee is de bestaansreden van haar organi satie hiermee gerechtvaardigd, daar een politiek pokerspel in de gemeenteraad, steeds kortlig- gende plannen maakt, steeds gericht op een overdreven uit- Woensdagmiddag heeft de 46- jarige Edgard Van Boven zijn vijfjarig dochtertje Gina in zijn zelfmoordpoging betrokken. Het dochtertje vond hierbij de dood, terwijl hijzelf kon gered worden. Wanneer de 21-jarige zoon Francois dinsdagavond thuis kwam aan de Zurendriesstraat 1 te Nieuwerkerken, op de grens scheiding met Aalst, was alles in zijn gewone doen, voor zover dit kon, want Edgard Van Boven was sedert dat zijn vrouw hem vorig jaar verliet, uiterst neer slachtig en koncentreerde hij al zijn aandacht op zijn oogappel, het vijfjarig dochtertje Gina. Toen Francois woensdagmorgen opstond zag hij de gasfles ontkoppeld, met buurman De- winne liep hij naar zijn vaders slaapkamer en vond er vader en dochtertje naast de open gasfles. Beiden konden weer bijgebracht worden en de vader beloofde zich te beheersen. Toen op het middaguur de vader niet opdaagde voor het middag maal bij zijn gehuwde dochter te Aalst, belde zij naar de buur man. In allerijl naar de Zuren- d riesstraat overgekomen vond zij samen met de buurman haar vader en haar zustertje in de badkamer, waarvan allé lucht toevoeren afgesloten waren en het gasvuur brandde. De vijfja rige Gina was gestikt. De man leefde nog en werd naar het ziekenhuis overgebracht waar hij opnieuw bijgebracht werd. Hij werd reeds ondervraagd door de gerechterlijke politie, terwijl het Parket o.l.v. onder zoeksrechter Léo Tas en substi tuut Van Belle ter plaatse afstapte. (hd) breiding van woonzones, zonder verder te denken dan het onmiddellijk noodzakelijke. Het bestuur dat bestaat uit Frans De Sadeleer (voorzitter), Jos Dael- man (sekretaris) en de bestuurs leden Bert Cooreman, Alfons Dierickx, Georges Van Landuyt en Noël De Smet besteedt veel aandacht aan kleine natuurge bieden en men werkt in eigen streek aan het milieupatroon, (dus breder dan de eigen gemeentegrenzen), dit in het kader van Raldes die mogelijke proposities dan doorspeelt aan het kabinet van staatssekretaris D'Hoore. KONKRETE OPTIES Na een schets van de algemene optie van het Komitee kunnen wc enkele meer konkrete puntjes in ogenschouw nemen: Men is kategoriek tegen industriezones in iedere gemeente. Het is duidelijk dat kleine zones nooit planologisch goed kunnen be heerd worden, terwijl dit in regionaal getinte nijverheids- gebieden wel het geval is. Het is duidelijk dat pendelarbeid moet vermeden worden, maar toch betekent dit niet dat in ieder gehuchtje een fabriek moet opgericht worden. Werk in eigen gewest (desnoods tot 10 km afstand van de thuiswoonst), wat nog niet betekent dat men de bestaande industrieën wil doen verdwijnen, enkel het ombuigen van de eventuele milieuhinder staat in het aktieprogramma. Volgens studies van het Minis terie blijkt duidelijk dat de groene long die tussen Aalst en Dendermonde, gesitueerd rond Gijzegem, Wieze en Herdersem van levensbelang blijkt voor afbraak van eventuele luchtpol- lutie. Het Leefmilieukomitee stelt hier passieve rekreatie voor, waar men rustig gelegenheid tot wandelen in een ongerepte natuur zou hebben. Men is dan ook kategoriek gekant tegen de verkaveling van de Dendervallei, die een pure aantasting van het groengebied betekent. OP GEMEENTELIJK VLAK Het opvullen van een nog aan te leggen weg tussen de Lange Haag en de Wiezebrug met een nieuwe woonzone is de reinste milieuafbraak. Inderdaad, in het voorgestelde gewestplan zijn genoeg woonzones voorzien, en dit zonder natuurschending op dat de gemeenteraad nog enkele woonzones zou willen bijmaken. Het gevaar van lintbebouwing zoals aan de Stationstraat is ook een groot gevaar voor deze zones, als de gemeenteraad niet meer milieubewust wil hande len! KONKREET VOORSTEL Het Leefmilieukomitee heeft gevraagd om het gedeelte van het Kasteelpark als reservatie- gebied te willen aankopen en beschermen. Inderdaad, in dit enig natuurplekje, met wild groeiende bospartijen en een rustig vijvertje vindt men zelfs broedplaatsen voor de zeldzame vogels, zoals de blauwe reiger, die men elk jaar terugziet. GEBREK AAN KOORD INATIE Het Leefmilieukomitee is steeds bereid geweest tot een open dialoog met de leden van de gemeenteraad. Het persoonlijk eigen belang of politieke motie ven opzijgezet lijkt een samen werking noodzakelijk, het is niet te verdedigen dat uitgedokterde plannen gewoon worden opzij geschoven. Recent werd een gemotiveerde brochure met 47 puntjes over verkeersveiligheid op de gemeente op drie puntjes na volledig genegeerd. Ook een voorlichtingskamp^nje zal door het Leefmilieukomitee worden op touw gezet voor de inwoners van de gemeente. Het is duide lijk dat de mensen van het Leef milieukomitee hun werk ter harte nemen. De opties van het Leefmilieukomitee zijn duide lijk en gemotiveerd, een kon- frontatie met de opties van het gemeentebestuur ligt voor de hand. DIRK DAELEMANS >.S;

De Voorpost | 1974 | | pagina 11