L I 1 ANTOINE EERSTE PROVINCIALE PRINS Erembodegem AALST HET KONINKLIJK ST. JOBSKOOR LEEDSE FLODDERS LEEDSE MISS BETTE- VERKIEZING WORDT EEN TOPPER DOKTEREN AAN HET WATERZUIVERINGS PROBLEEM m GEDENKTEKEN DOM MODEST VAN ASSCHE NAAR DE SINT AMANDUSPAROCHIE 12 - 29/11 /74 - De Voorpost Zaterdagavond was de zaal «de Klaroen» het toneel van de eerste pro vinciale prinsenverkiezing. Slechts vier kandidaten kwamen op dagen. Rik uit Wette ren en Johny uit Ronse vielen wat zwakjes uit tegen de Leedse prins Etienne en Antoine, die voor eigen volk ze gevierde. Een geslaagde karnavalzitting kreeg een vrij woelig einde. Dat niet altijd iedereen akkoord gaat met de beslissing van een jury, zal wel een steeds terugkerend verschijnsel blijven. Maar hier lag de onte vredenheid toch op een ander vlak. In het kader van de verkiezing van een prins van België, inge richt door de Federatie der Europese Narren, kreeg Aalst de eer om de Oostvlaamse schifting te organiseren. De «Gaa Lowies» stelden dan ook hun karnaval zitting geheel in het teken van deze verkiezing. Naast burgemeester De Bis schop en de Aalsterse bloemen- fee, vertegenwoordigers van Feestkomitee en Prinsenkamer, vielen vooral de sterke afvaar digingen uit Ronse en Lede op. De Nederlandse groep de Leute Kneuters vergastte de inrichters op een reusachtig koekenbrood. Uiteraard waren ook de meeste Aalsterse karnavalgroepen ver tegenwoordigd. Nadat burgemeester De Bis schop de titel van «docter humoris causa 1974» had ont vangen, leidde voorzitter Wil liam Hereman de Leedse keizer Pad ova in, die de vier deel nemers aan de Oostvlaamse prinsenverkiezing zou voorstel len. TWEE UITSCHIETERS Prins Johny van Ronse trad als eerste in het strijdperk. Hij kreeg, net zoals alle kandidaten, vijf dagen omtrent karnaval te beantwoorden. Na vier juiste antwoorden viel zijn presentatie nogal mat uit. Prins Antoine voelde zich in zijn Aalst uiteraard het best thuis. Zijn liedje over een karnaval- vierder die de woensdagmorgen, was uitstekend aangepast aan zijn voorstelling. Op klompen, pet op het hoofd, rode zakdoek uit de zak, maar in witte smo king (hij was immers een «ho vaardig» boerken) bekeek hij de stad Aalst even door de bril van een boer die voor de eerste maal naar Aalst komt. juryleden, de punten van de eerste en tweede kandidaat op nieuw op te steken. En meteen brak de reaktie los in de zaal. Velen hadden immers opge merkt dat een Aalsters jurylid tijdens de eerste stembeurt een zes had getoond voor de Aalster se kandidaat, maar dat hij de verhelpen. Spijtig ook voor de organisators, die tot dan toe konden terugblikken op een ge slaagde karnavalavond, waarop de Aalsterse karnavalssfeer weer eens hoogtij vierde. Niemand bleek echter de moed te bezitten, de jury even ter verantwoording te roepen. Om in eigen vesting een Aalsterse overwinning in vraag te stellen was dat wellicht nogal veel ge- Vraagd! MARCOLE Antoine I van Aalst krijgt uit handen van de voorzitter van in de inrichtende karnavalgroep de «Gaè- Lowies» zijn waardigheidslint en de in de wacht gesleepte prijzen (Ib) tweede maal een zeven toonde. na vier dolle dagen huiswaarts keert, deed het uitstekend in de zaal. Ook Antoine miste slechts één antwoord op de vijf gestelde vragen. Prins Rik uit Wetteren bracht het tot vijf goede antwoorden maar kon in zijn voorstelling evenmin overtuigen als de eerste kandidaat, maar bracht toch enkele toespelingen op het Aalsterse bier. Prins Etienne uit Lede, vier goede antwoorden op vijf, deed de Aalstenaars op muzikale wijze kond dat hij een «uveirdige Leedsjen Boer» was. Zijn imago HEIBEL Het was voor iedereen duidelijk dat de titel zou verdeeld worden tussen Antoine of Etienne. Keizer Padova, die de voorstel ling uitstekend leidde, verzocht de juryleden om de bordjes met punten op te steken. En toen begon het. Nadat drie kandidaten hun pun ten hadden gekregen, bleek het dat de voorzitter van de jury een foutje had gemaakt bij het note ren, zodat hij voor de tweede en de derde kandidaat een ongelijk aantal kwoteringen had. Keizer Padova verzocht daarom de De heibel kwam er pas voorgoed toen bleek dat Etienne slechts met één puntje was verslagen door Antoine. Ondanks het feit dat vier van de elf juryleden aandrongen om de jury even samen te roepen buiten de zaal, om dit incident op te lossen, bleef de Mechelse voorzitter (die geen stemrecht had) koppig op zijn standpunt en liet meteen de uitslag bekend maken. Voor prins Antoine wierp het een schaduw op zijn overwin ning. Aan die beslissing van de jury kon hij uiteraard niets Dat het mogelijk is dat in een officiële stedelijke feestzaal een zuiver kerkkoor optreedt in samenwerking met een ondersteund door een niet specifiek kristelijk geïnspireerde symfonie is een gelukkig teken van deze pluralistische tijd waarin kategoriële indelingen vervangen en soms artificieel opgebouwde muren gesloopt worden. maken voor hun taak zodat ze Een uitzonderlijke avond was het inderdaad die maandag 18 november waar het St. Jobskoor o.l.v. haar sympathieke en begeesterende dirigent Roger Van de Wiele optrad ter gele genheid van de Ceciliafeesten van de Koninklijke Symfonie kring «Door Eendracht Groot» die er o.l.v. de immer jeugdige Raoul Ladeuze koncerteerde en het Koor begeleidde en onder steunde. Uitzonderlijk? Enerzijds wel want het St. Jobskoor dat een zuiver kerkkoor is met voor Vlaanderen nog een enige en eigen traditie zong hier nu eens niet in een kerk maar wel in een profane feestzaal. Anderzijds kan men een kerkkoor in een feestzaal dan weer geen tegen strijdigheid noemen want was de eerste en oudste vorm van de muziek niet de religieuse mu ziek? Is de muziek, zowel de vokale als de instrumentale, niet ontstaan in de vroege oudheid als spontaan menselijk hulp middel bij de verering der goden? En is uit die primitieve vorm die zich later in alle facetten ontwikkelde tot de huidige polyfonie niet de profa ne muziek gegroeid? Zelfs het feit dat het Koor optreedt met orkestbegeleiding is niet uitzonderlijk daar de stichting van het Koor dateert uit een periode toen de kerk muziek gekomponeerd werd voor een dergelijke muzikale ondersteuning. Dit romantisch genre dat zijn hoogtepunt kende rond de eeuwwisseling geraakte door gewijzigde levensomstan digheden in verval om plaats te maken voor de orgelbegeleiding of de «a capellazang». Bij de jeugd schijnt thans, onder een moderne vorm, een herop flakkering van de romantische stijl waar te nemen en het is een der verdiensten van dit Koor dat het historisch en rijk muzikaal repertorium uit de periode van 1900 niet laat verloren gaan. Grote inspanning moet zulks wel gevergd hebben van alle koorleden en er zijn er ongeveer 55, evenwichtig over de vier groepen sopraan, tenor, alt en bas verdeeld en stijlvol optre dend in een zeer bezette en delicaat luisterende zaal. Inspanningen van de koorleden van wie een groot gedeelte waar schijnlijk wel zeer muzikaal en stemhebbend is maar minder muzikaal geschoold zodat de taak van de dirigent er des te verdienstelijker maar eveneens des te lastiger om wordt. Gelukkig schijnt de Heer Roger Van de Wiele, reeds van in 1937 in het vak en dus niet meer aan zijn proefstuk, de man te zijn die ze niet alleen kan bijeenhouden wat nu al een prestatie is maar die ze ook kan bezielen, ze warm het zingen opvatten als een be vrijding uit het alledaagse slen terleven en door vereende krach ten willen komen tot een artis tieke prestatie die we eenvoudig weg «af» kunnen noemen. Wat al energie de dirigent er aan heeft gewijd kunnen we bij ervaring wel vermoeden, te meer daar ook een deel van de arran gementen niet alleen van het vokale deel maar ook van het orkestrale van zijn hand zijn. Gelukkig is Roger Van de Wiele wel dat hij in zijn koor in elke stemgroep wel een paar mensen heeft die zeer bekwaam zijn en die hun partij aan hun mede leden kunnen voorzingen en eens apart doornemen. Dat de Koninklijke Symfonie kring het Koor begeleidt is echter ver van een unicum. Reeds vele jaren begeleidt het orkest immers in de kerk van de Kapucijnen de uitvoeringen van dit koor waardoor, via de muziek, een ware vriendschap is ontstaan die dan uitgegroeid is tot een zekere solidariteit. Tevens, op de vooravond van het jubeljaar (het koor werd gesticht in 1915 door niemand minder dan de Aalstenaar Gustaaf Pape), wordt dit optreden be schouwd als een «vernissage» in dank aangeboden aan de vrien den van de symfonie die tot zijn leden behoren. Op briljante wijze ingeleid door Robert De Voghel, germanist, muziekliefhebber, pianist en ook componist, die daarenboven beschikt over de gave der elo- quentia en elk stuk situeert, analyseert en er zijn eigen duiding aan verbindt, brengt de Koninklijke Symfoniekring o.l.v. Raoul Ladeuze en met een getalsterkte van ongeveer dertig volslagen en geroutineerde mu zikanten de Ouverture van Rosamunde van Franz von Schubert en een Concerto van Bach voor viool en hobo, partijen vertolkt door de jonge belofte Anne-Marie Bleyen en Gilbert De Saedeleer. Wat we nu bij deze prachtige uitvoeringen meest bewonderd hebben vra gen we ons eigenlijk wel zelf af en na introspectie blijft- dit nog steeds onbeslist. Was het het mooie keurige samenspel van het prachtig vertolkende orkest, was het de schittering van de jeugd in de verrukkelijke viool partituur die met Schwung en virtuositeit werd gebracht of was het de mooie tonaliteit van de hobo van Gilbert De Saedeleer. Een andere maal willen we het over deze symfonie meer in extensowel hebben doch nu ging onze aandacht meer naar het zingen, naar het vokale, naar het Koor. Machtige groep als hij opkomt. Meer dan vijftig personen van beider kunne waarin het jeugdig element een voorname rol speelt wat dus wel een waarborg is voor de toekomst en de contuniteit van dit mooi ensemble. Dat de «chef» ze in de hand heeft, ze in de hand houdt, ze nooit lost, dat was zo wel van ver te zien. Roger Van de Wiele drukt zijn stempel op de prestatie van zijn flink ensem ble. Uittreksels uit missen, motetten of koralen vond Roger Van de Wiele minder geschikt omdat ze de sfeer van de kerk missen en orgelbegeleiding vragen. Er werd dan uitgekeken naar nummers die meer tot het romantsche genre behoren en door hun eigen karakter grenzen aan het profane. Achtereenvolgens kon het zeer aandachtig luisterend publiek dan genieten van volgende werken. «Diffusa est gratia» van Jozef Griiber, de Oostenrijkse kom- ponist van het wereldberoemde «Stille Nacht». Het is een kompositie die hij betitelde «Am Feste Maria Lichtmess», vol romantiek. «Heilig ist der Herr» uit de Deutsche Messe van Schubert, eveneens Oostenrijker. Hymne vol diep gevoel, innigheid en een volwaardige melodie. Aangrij pend in zijn eenvoud met mooie crescendo's en afzwakkingen. «Go down Moses», de geken de negro-spiritual in een voor mij althans andere bewerking, gezongen op overtuigende ma nier door Hubert Van Geert, waaruit het verlangen naar vrij heid van de Amerikaanse neger slaaf zo nadrukkelijk naar voor komt. Einde van het eerste deel wordt dan «Klapt in de handen», een vrije bewerking op vreugde psalm nr. 46 op muziek van de Nederlandse pater Clemens. Gedurende het tweede gedeelte brengt het Kon. St. Jobskoor dan een meer profaan georiën teerd programma. «Nader bij U, mijn God» waarvan beweerd wordt dat het gezongen werd door de schip breukelingen van de Titanic terwijl de zeereus met honder den passagiers in de golven verdween. «Victoire» van de Fransman Julien is dan meer naar het theatrale toe en dit werkje bekleedde destijds een ereplaats op het repertorium van «Les Compagnons de la Chanson». «Spie Anioloe» («Door Enge lenkoren») is een Pools kerstlied en de zetting is van de dirigent. «Exodus» uit de gelijknami ge film van de Joodse komponist Ernst Gold vertolkt de betrach ting van het Joodse volk naar het bijbelse Israël, betrachting die het Joodse volk steeds heeft gedomineerd en die nu mis schien meer dan ooit voelbaar en aktueel is. Het is dan ook een lied dat overal moet inspireren tot bezinning. Dat na de uitvoering van dit gevarieerd en fel gesmaakt pro gramma er een daverend en langdurig applaus aan te pas kwam, dat bloemstukken te voorschijn kwamen en dat het ganse koor en de Heer Van de Wiele in het bijzonder in zijn nopjes leek na de prestatie die werkelijk vlekkeloos verliep zal ik wel niet moeten zweren. Waar R. De Voghel de commen taar leverde bij het orkestrale was voor wat het Koor aangaat dit de taak van Etienne De Ridder die zich hiervan dan ook terdege kweet. Ook vanwege voorzitter Charles Panné en Dirigent Raoul La deuze mocht Roger Van de Wiele felicitaties ontvangen maar de meeste zijn hem ont snapt. Die waren wel te horen in de vestiaire waar iedereen zijn indrukken de vrije teugel liet. Met «La Voix des Cloches» waarin vooral de hoornen (vader en zoon) een typische rol vertolkten en het vierdelig «Sylvia-Ballet» werd dan deze avond besloten op een waarlijk imposante wijze die de Symfonie van een provinciestad werkelijk tot eer strekt. Weinig reaktie dus bij de Leedse gemeentevaderen omtrent het nieuwe fusieplan van minister Michel. Vroe ger met Wanzele en Impe. Dan alleen met Impe. Dan weer bij Aalst. Nu Lede- Wanzele-lmpe-Smetlede- Oordegem-Papegem. Kortom een hele fusiesoep. Maar in Lede zijn ze tevre den, zolang het geen «ajuin soep» wordt. Totnogtoe geen nieuws over een even tueel bal op zaterdagavond. 't Is niet te geloven. We zullen dus moeten wachten tot zondagnamiddag om de benen uit te slaan. Tradi tiegetrouw kan dat op twee plaatsen: Lelie en Brouwers huis. Al wie echter nog kan rechtstaan en roepen moet zondag mee naar Merchtem. Jong Lede zal de hulp best kunnen gebruiken tegen de leiders. Bovendien hadden de groen-witten zondag af te rekenen met symptomen van geelzucht. Gelukkig werd het geen roodvonk. Mer- geay houdt er alvast een zondagje rust aan over. Als de vogels en hun overblijf selen zullen verdwenen zijn, kun je vanaf zaterdag naar het kultureel centrum voor een tentoonstelling van aquarel en gouache. De tentoonstelling wordt inge richt door het ministerie van Nederlandse Kuituur afde ling enzovoorts met mede werking van VTB Lede, gemeentebestuur en Kultu- rele Kring Lede. Een grote naam waarvan we niet zo goed weten wat hij allemaal dekt. Maar kom... het zal wel allemaal met goede bedoelingen gebeurd zijn. Voor de smulpappen staan er mooie dagen te wachten. Vrijdagavond 6 december, gratis mosselen wreten in lokaal Reinacrt, op kosten van de Volksunie. Daarna wordt het wat duurder. Maar de VTB blijft dan ook twee dagen langs de Semois om er «gastronomisch» te gaan eten. 't Is eens iets anders dan gewoon «warm eien» zou Toon Hermans zeggen. Na de vogeltentoonstelling de beurt aan de duivenliefheb- bers. Er zal zondag weer wat «afgemolken» worden in de Volkskring bij de kam pioenenviering. Oh ja, je kan ook daar gaan eten. ♦MARCOLE Kort na de laatste karnavalfeesten ondernamen enkele lat* vierders een schuchtere poging om alles wat in Lede karnavalminnende krachten aanwezig was, te verenigen. Enkele maanden later maakten reeds verschillende karna valgroepen en enkele individuele leden deel uit van de inmiddels gestichte «Orde van de Leedse Hovaardige Boer». Een paar samenkomsten met het Feestkomitee leidden intussen I tot een samenwerking die hoopgevend is voor de Leedse karnavaltoekomst. De pas gestichte orde gaf nochtans de voorkeur aan een kalme start. Liever één goed -georganiseerd#-T aktiviteit, dan onder te gaan in de overdaad. 2at* Er werd geopteerd voor een karnavalstart-avond waaraan de misdor Bette-verkiezing gekoppeld werd. Vroeger stonden reeds eetfnei paar miss Bette-verkiezingen op de affiche, met wisselend suksesfet zonder evenwel hoge toppen te scheren. f6ri DE DOORBRAAK $ch De «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» nam de organisatiflei* van deze verkiezing op zich, en schakelde ze in bij ddoc karnaval-startavond. Alles krijgt zijn verloop op zaterdag el!9.: januari in de zaal Lelie. Naast de voorstelling van de kandidateipla. voor de prins karnavalverkiezing, diverse karnavalgroepen eifani genodigden, zal de miss Bette-verkielzing de hoofdschotel vormeijoei van de avond. Deze verkiezing, die door ons blad gepatroneerd wordt, staafOI open voor alle meisjes vanaf 16 jaar. Alhoewel de lijst met prijzen» R' nog lang niet volledig is, staat het nu reeds vast dat de eerste prijkt.- een motorfiets wordt, ter waarde van 10.000 fr. Verder vinden w?ro nog enkele draagbare radio's, een Polaroid-kleurencamera eife diverse andere waardevolle prijzen in de geschenkenkast. 5t Kandidaturen voor deze verkiezing kunnen gestuurd woraeflBd* naar het sekretariaat van de «Orde van de Leedse Hovaardigfe 1 Boer», Mare Corthals, Hoogstraat 33,9310 Lede. Dp De avond wordt opgeluisterd door «The Sonor Band» en zangerede Ingrid. Kaarten aan 50 fr. zijn te bekomen bij de leden van dtiur Orde. Karnavalgroepen die op voorhand hun kaarten bestellenpro ontvangen de helft van de aangevraagde kaarten aan halve prijs, ^ai MARCOLIf/ir NE PRI Kol Ing Iran De De! De .ar Kor na 3o< jev per Ter Ker Bic Door de technische diensten van de provincie is een plai/ar opgemaakt dat een richtlijn wil zijn voor de aanpak van he3a< waterzuiveringsprobleem in Oost-Vlaanderen. Reeds vijf station] zijn in de provincie in gebruik, nog 54 dienen er bij te komen. Pef^Ll station is een gebied afgebakend. Zone Al of Aalst, tot he^a hydrografisch gebied van de Dender behorend omvat: AalstfBi Gijzegem, Hofstade. Herdersem, Wieze, Moorsel, Baardegemjer Meldert, Erpe, Mere, Nieuwerkerken en Erembodegem. Daarbitap komen nog delen van Lede. Schoonaarde, Erondegem eHa: Haaltert. Het zuiveringsstation dat dient opgericht te worde^e komt ter hoogte van de grensscheiding Hofstade-Gijzegem op dKar linkeroever van de Dender. Een gedeelte van de afvalwaters vatfar Asse (Ter Heide) en Hekelgem (Affligem) stroomt ook naar dfio zone Aalst. Het station zou een kapaciteit hebben van 200.00Co: inwoners - ekwivalent. av Jlkle Op 23 juli 1961 werd te Erembodegem posthuum hulde gebracht aan één van de grootste figuren uit de gemeente: Dom Modest Van Assche. Voor wie deze figuur onbekend is willen wij even een korte levensschets geven: Alfons Van Assche werd te Erembodegem geboren op 18 mei 1891, hij werd monnik in de Sint Pietersabdij te Steenbrugge en kreeg daar de naam Modes- tus. Tijdens de eerste wereldoor log was hij eerst brancadier en daarna Iegeralmoezenier. Toen hij naar zijn stille abdij terug keerde predikte hij luid de vrede. Om zijn vele gaven werd hij door zijn medebroeders tot abt gekozen. Na de tweede wereldoorlog werden er onzinni ge beschuldigingen aangewend om Dom Modest Van Assche gevangen te nemen, de ware reden echter dient gezocht te worden in zijn overtuigend Vlaming zijn. Ter zijn nagedachtenis werd voorde kerk van Erembodegem een gedenkteken van de hand van de Gentse beeldhouwer Jef Tinei, onthuld. Men is echter van mening dat dit huidebeeld nog beter tot zijn recht zou komen op de Sint Amandus- parochie, waar hij eigenlijk geboren is, nl. in de Kleistraat. De verhuizing van het beeld is voorzien voor de nabije toe komst en de kosten hiervoor gaan volledig door de gemeente gedragen worden. Het vroeger gestichte Dom Modest Van Assche komitee was bij de voorbereidingen van deze plan nen vertegenwoordigd door bur gemeester Boel, D'Hondt Luc, Steenhaut Maurits, Pereboom Paul, Callebaut Hiloné, Dr. Daem. Deze mensen stelden voor het standbeeld aan de Sint Amanduskerk zo te plaatsen dat het gezicht ervan gericht is naar de Dom Modest .Van Assche- laan en het profiel naar de kerk. Men is ook van mening dat er aan de jeugd van Erembodegem over deze edele figuur iets m«| moet bijgebracht worden. een plan opgevat een opsl wedstrijd in te richten waari de kinderen Dom Modest Assche als Vlaamse priestl figuur moeten belichten zodal dat ook de jongeren er bewust van worden waarom ctfl Erembodegem een gedenktek) van Dom Modest Van Assq staat. Nu reeds 13 jaar staat het mo nument op het Erembodegemse kerkplein (Ib) B.V.D De h burqemeester F. Boel, Luc D'hondt, Maurits Steenhout d A Daem, P. Pereboon en H. Callebaut onderzoeken de nieuwe plaat J( voor de kerk van St.-Amandus. (Ib)

De Voorpost | 1974 | | pagina 12