BEN BAMIDIRK MARTENSPRIJS 101e tentoonstelling van Lug De Rnn in de Belfortznal TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK KULTUURKALENDER OPEN DOEK VOOR EEN BOEK VAARWEL AAN GERTRUDE iveeiTX B FILM BIJ ONS 24-29/11/74-De Voorpost KONINKLIJKE VLAAMSE SCHOUWBURG BRUSSEL Van 27 november tot 31 december speelt in de regie van Walter Moeremans het bekende stuk van Neil Simon «Suns hine boys», algemeen gezien als een bestseller uit het reperto rium van het amusementstoneel. Willy is een zeer oude akteur. Gedurende 43 jaar is hij in alle musichalls ter wereld opgetreden met zijn vriend Al. Zij waren even bekend als Laurel en Hardy. Maar net als die twee eindigt vriendschap in haat. Elf jaren gaan voorbij. Willy zonder Al betekent niets meer. Hij woont in een hotelletje van niemendal en blijft opgesloten in zijn kamer. Gelukkig is daar neef Ben, 20 jaar, die hem komt opzoeken en hem de nodige levensmiddelen en lektuur be zorgd Maar Willy is daarmee niet getroost; hij wil werken. Eindelijk heeft Ben een uitzending voor de televisie kunnen verkrijgen maar Willy moet daarvoor met zijn partner van vroeger optreden. Maar tijdens de repetitie loopt alles in het honderd want Willy en Al maken ruzie. Al verlaat de studio en Willy valt neer, getroffen door een hartaanval. Vanuit zijn hospitaalbed droomt Willy. Eind goed, alles goed; de ruzi- eënde vrienden worden weer goede vrienden Spelers: Jan Reusens, Jan Pauwels, Vic Moeremans, Fried Zuidweg, Gilda De Bal, Karei Branckaerts en Paul Emiel Van Royen. NEDERLANDS TONEEL GENT Het N.T.G. heeft tengevolge van de nasleep van de akteurs- staking nog enkele veranderingen aan het repertoire moeten doorvoeren. «De ploeg van de sterren» van Sean O' Casey en «Help mij uit de nood» van Neil Simon worden van plaats verwisseld. Een kalendertje met de nieuwe en vaste data is te verkrijgen aan het plaatsbesprekingsbureau en telefonische inlichtingen krijgt u op het nummer (091)25.32.08. Na Richard II brengt het gezelschap op 7 december de pre mière van «De dans van de Reiger» van Hugo Claus, produkt- tie die doorgespeeld wordt tot 16 december. Op 21 december start de reeks «De ploeg en de sterren» die loopt tot 5 januari. «Help mij uit de nood» tenslotte wordt in het N.T.G. gekreëerd op 10 januari en speelt tot 26 januan R.V.D.P. VRUD AG 29 NOVEMBER Affligem 20 uur: vooropening van de tentoonstelling «Het Betere Geschenk» in het Kultureel Centrum. De tentoonstelling loopt tot 31 december. Open op zaterdag van 14.30 tot 20 uur, zondag van 11 tot 13uuren van 14.30 tot 20 uur. 20 uur: in het Kultureel Centrum, Dorpsplein, vooropening akwarel en gouachetentoonstelling. Inleider de h. L. Weynants. Ingericht door de Leedse Kulturele Kring, V.A.B., Open op zaterdagen en zondagen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur, op woensdagen en vrijdagen van 14 tot 20 uur. Aalst Tot en met 2 december in het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt, tentoonstelling van werken uit het kunstenaarscentrum Bergen/Noord-Holland. Open alle dagen van 14 tot 17 uur, zondagen van 10.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur. Nog tot 9 december in galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, tentoonstelling Jos Albert. Open alle dagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Op dinsdag gesloten. Nog tot 15 december in galerij Pieter Coecke, Molenstraat, tentoonstelling werken van Herwig. Open alle dagen van 10 tot 12 en van 15tot 19uur. Op zondagvan lOtot 12.30uur. Nog tot 4 december in de Belfortzaal. Grote Markt, tentoonstelling Luc De Ro. Open alle dagen van lOtot 20 uur. Nog tot 4 december in 't Apostelken. Mijlbeek, tentoonstelling werken Romain van den Eede. Open elke dag van 11 tot 21 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Aalst 20 uur: in Stadsschouwburg, Vredeplein opvoering van de komedie «Dingen van Vroeger» door Het land van Riem. 20 uur: in de belfortkelder, Grote Markt, tentoonstelling Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon met werken van Gust Francois, Pater Van der Linde, herinneringen aan Fr. Van Schuylenbergh, beeldjes van Uytersprot, postkaarten van Viersé, werken van Mej. Van den Steen en de heer De Block en B. Van den Broeck. Open tot 15 december alle dagen van 15 tot 19 uur, op zondagen van lOtot 12 en van 15 tot 19 uur. ZONDAG 1 DECEMBER Aalst 20 uur: in de feestzaal Moorselbaan (school) opvoering van «De rotsen luisteren» in een regie van Louis Pauwels door «Hoger Op». Aalst II uur: ontvangst jubilarissen Rederijkerskamer De Catha- rinisten in het lokaal Het Paviljoen, Grote Markt 5, Aalst. 16 uur: in de Feestzaal van het Stadhuis, koncert van het Meisjeskoor «Halleluija» van het Instituut van de Dames van Maria, in samenwerking met het Instrumentaal ensemble «Pro Musica». 20 uur: in CSV, 't Fabriksken. Wellekensstraat 45 optreden van Roland and his Bluesworkshop. 20 uur: in Stadsschouwburg, Vredeplein opvoering van de komedie «Dingen van Vroeger» door het Land van Riem. MAANDAG 2 DECEMBER Aalst 20 uur: in de feestzaal Moorselbaan school) opvoering van «De rotsen luisteren» in een regie van Louis Pauwels door «Hoger Op». Aalst 20.30 uur: in de feestzaal Stadhuis, St.-Ceciliakoncert door de Kon. Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» o.l.v. L. Van den Bossche. DONDERDAG 5 DECEMBER 20 uur: in de zaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat of Hoogstraat, vertoning van «Rode Psalm». Ingericht door K.F.L. Aalst, 25 november 1974. Stads magistraat Jan De Neve, die kui tuurschepen Van Den Eede ver ving, heeft vanavond de Dirk Martensprijs 1974 uitgereikt aan de dichter Ben Cami voor de bun del «Wat ik wil is gelijk aan nul» Ben Cami's bundel blijkt naar luid van het verslag van de juryvoor zitter Willem M. Roggeman on der de 70 in 1973 en 1974 gepu bliceerde dichtbundels de enige, waarover alle juryleden van de Dirk Martensprijs gunstig advi seerden. Waarom berichtte de stad enkele weken geleden aan de pers dat gekozen werd uit 120 bundels? Een niet onbelangrijk detail omdat de jury slechts 10 bundels voor eventuele bekroning kon aanvaarden. 10 van de 70 biedt een ander gezicht op de waarde van de huidige Vlaamse poëzie dan 10 van de 120. Jury-voorzitter Roggeman noemde Ben Cami de dichter van de bezinning. Hij bezint zich voortdurend over de menselijke situatie, leven en dood, over de zin van beide. Wat zijn we? Waar gaan wij naartoe? Hoe kunnen wij de wereld beter, menselijker, leefbaarder maken? Waarom moeten wij elkaar altijd pijn doen? Dit zijn de vragen waarop Ben Cami een antwoord zoekt In het antwoord dat hij tracht te formule ren zit daarom flink wat maat schappijkritiek, schamper protest en vooral zelfverdediging van een individu dat zichzelf zeer kwets baar weet. Voor de jury is de bekroning van Cami echter in de eerste plaats de vaststelling dat bij die belangrijke dichter de poëzie uit Wat ik wil is gelijk aan nul. gewonnen heeft van het protest. Op die laatste vaststelling zal ook de Neder landse gastspreker Geert Borgers inspelen. Voor hem is Cami geen aggressieve dichter, doch iemand die zijn innerlijkheid wil be schermen, niet vanuit een indivi dualisme, maar vanuit een zorg om de wereld waarin het dag voor dag moeilijker leven wordt, want één vernedering per dag noem je je brood verdienen (Ben Cami). Daarom streeft Cami ernaar, in een grote samenscholing van beelden (Walraevens) zichzelf te zijn in de wereld, waarvan hij niets meer verwacht voor zich zelf, want Wat ik wil is gelijk aan De overhandiging van de Dirk Martensprijs door Schepen J. De Neve (lb) Moeder Yolande, hoe u dat weer tot het beste einde hebt gebracht, is het geheim van uw moeder-zijn dat verder reikte dan tot Gertrude alleen. Zo het al een kunst was uw eigen kind op te voeden, wat moet het dan niet gevraagd hebben het met dat zoontje van mulders knecht vol te houden. Met die liefdevolle en waar derende gedachtenis eert Johan, de toekomstige mon nik en ik-figuur in Raf Van de Lindes Vaarwel aan Gertrude (Uitgave DAP, Brussel) zijn pleegmoeder Yolande en zijn pleegvader Timothee, die hem na de dood van zijn moeder opne men op hun grote hoeve, waarvan het huisje van Johans gezin een afhankelijk gebouwpje is. Johans vader is arbeider molenaar. Hij is sterk ge bouwd en gezond en een gewaardeerde arbeids kracht. Maar zijn buien van dronkenschap brengen el lende in het gezin, waar ook reeds omwille van Johans debiele zusje Els weinig vreugde is. Als Johans moe der sterft in het kraambed van haar derde kind, wordt Els naar een instelling ge bracht, terwijl Johan op de hoeve van Yolande en Timo thee een nieuwe thuis vindt en er meer geborgenheid ontvangt dan in het gezin van zijn beproefde ouders kon geboden worden. Johans va der/, sinds de dood van zijn vrouw eenzamer dan ooit, verzet zich een tijdlang met emotionele maar meestal on redelijke argumenten tegen het pleegouderschap van Yolande en Timothee. Toch zal hij Johan daar nooit kunnen weghalen, ook al groeit mettertijd een innige gehechtheid tussen vader en zoon. Dan slaat het noodlot opnieifw toe: precies op het ogenblik dat vader een nieuw leven wil gaan opbouwen en de terugkeer naar het huisje voor Johan in het vooruit zicht ligt, blijft hij dood in een verkeersongeval, waar van de precieze omstan digheden nooit gekend ra ken. Op de grote hoeve groeit Johan op naast het door omstandigheden enige kind Gertrude en met dezelf de rechten en dezelfde plich ten. Tussen Johan en Ger trude ontwikkelt zich een diepe vriendschap die echte liefde wordt en gesteund is op het samen-horen en op het in elkaar aanvuren van ridder lijkheid en prestatiedrang, van tederheid en evenwich tige geestelijke ontwikkeling, behulpzaamheid en onvoor waardelijke solidariteit. Het onderwijsmilieu van beide jonge mensen is echter zo verschillend dat vervreem ding onafwendbaar lijkt. Maar de gereserveerde lei ding van Yolande en Timo thee, de wilskracht van Johan en de vroege volwassenheid van de serene Gertrude nemen die bedreiging weg. En als Gertrude en Johan hun middelbare studies af hebben, weet de een van de ander niet zonder elkaar te kunnen leven. Hun samen horigheid, geëvolueerd tot schroomvallig geuite ver liefdheid. is echt en bestand tegen aantasting. Maar een mogelijk huwelijk ligt nog heel ver af: een grote schroom houdt beiden van een lichamelijke toenadering en daarenboven bereidt Jo han zich voor op hogere studiën die tenminste vijf jaar zullen duren. Maar tijdens de njaSriden die Johans hogere studiën Voor afgaan worden beiden ge plaatst tegenover het onont koombare verschijnsel «roeping» en tegenover enke le ernstige persoonlijke te genslagen. Een en ander brengt hen ertoe afstand van elkaar te doen en de religieuze roeping te beantwoorden, echter pas nadat zij hiervoor van elkaar het uitdrukkelijke jawoord hebben ontvangen. Raf Van de Linde naast Van Hemeldonck. Demedts, Depauw, Weyts en Mets de levende vertegenwoordiger van de terugkerende bloei van de heimatroman heeft in meerdere van zijn werken de problematiek van de roeping behandeld, maar in Vaarwel aan Gertrude heeft hij daarenboven de onge neesbare pijn van het ouder loze kind uitgeschreven, voor wie het leven vaak dubbel zwaar is. Omdat je ondanks alles een wees blijft en het onthoudt in je hart, al zou zelfs een engel het je probe ren uit het hoofd te praten. FRANS-JOS VERDOODT Gerrit Borgers, Ben Cami en W. Roggeman (lb) Over het woud en over het ontbla derd woud Vangt de regen aan,de regen in de wolk In de lucht in de kruinen in de modder En diep in de aarde We hebben de oude vrachtwagen achtergelaten Hoe lang geleden stond hij over moedig Zoemend te wachten in de Haven Deze oude vrachtwagen Verzonken in de regen in de mod der In het ontbladerd woud Minder moeizaam herinner ik mij De oude Vietnamees die we zeven dagen Aan een koord hebben meege sleurd. De oude Vietnamees, met een nekschot In het bladerloos woud Achtergelaten Wat ik wil is gelijk aan nul F.J. VERDOODT IV/MI? J6 CiCFMS. V/ttJ MAPOUOfc Bljj'VCN K<jK£v!?!J Door zijn zeer persoonlijke stijl heeft Luc De Ro zich in de kunstwereld een heel aparte plaats weten te veroveren. Hij schildert en tekent in een ver nieuwde expressionistische richting en heeft een totaal ei gen vorm van uitbeelding aan genomen. Hij werd geboren te Ruisbroek in 1925, behaalde zijn leraars diploma maar weigerde steeds het in de onderwijsrichting te zoeken. Volledig autodidaktisch be gonnen leefde hij sinds 1950 door en voor zijn teken- en schilderkunst, hij tekende voor talrijke tijdschriften en kranten in binnen- en buitenland en weigerde halstarrig vóór zijn vijfendertigste jaar werk ten toon te stellen. Deze eerste tentoonstelling kwam er dan in het koncertge- bouw te Brugge en kende een enorm sukses. Als tekenaar was hij in de jaren vijftig een van de vernieuwers van de Vlaamse grafiek zich vooral in spirerend op het Vlaamse volksleven. In gans zijn werk zien wij trouwens zijn Vlaamse aard dat vooral wat de kleur en de opbouw van zijn werk be treft. Alhoewel hij zeer sterke land schappen schildert die een zeer persoonlijke visie weer geven gaat zijn voorkeur vooral naar de mens. Hij schilderde reeds een vijfhonderd portret ten van kinderen en volwasse nen van drie maanden tot 91 jaar. Op de tentoonstelling zijn heel wat symbolisch-surrealistische komposities te bewonderen maar dan wel een heel eigen vorm van surrealisme die zeker geen invloeden vertonen van de meesters Dali en Max Ernst die hij zeer bewondert Zijn komposities zijn zeer persoon lijk, evenwichtig samengesteld met als overheersende kleur goud en geel, diepbruin, olijf groen of nachtelijk blauw. Om deze sfeer te kunnen reali seren moet de kunstenaar een scherpe observator zijn wiens hand bovendien een techni sche vaardigheid bezit en die geleid wordt door een perfekte tekenkunde. De tentoonstelling blijft ge opend tot 4 december en ver dient een warme aanbeveling. RVDP Week van vrijdag 29 november tot en met donderdag 5 december 1974 Naast «THE EXORCIST», het enorme kassukses dat in ci nema Palace zijn derde week ingaat, blijft in cinema Feestpa leis «THE STING» op het programma staan. Beide films zijn totaal verschillend van sfeer doch hebben op filmisch gebied enige dingen gemeen: zij zijn biezonder goed verzorgd, op technisch vlak evenals wat de akteurs betreft. Toch gaat mijn voorkeur naar «The Sting» omdat hij veel vlotter is en boven dien veelvuldig gebruikt maakt van struktuurversterkende middelen die eigen zijn aan de «cinema», namelijk de tussenti tels en diverse optische trukages (het omdraaien van een bladzijde, overvloeiers, enzovoort). Diegenen die beide suksesfilms reeds hebben gezien raad ik aan even cinema Alfa binnen te wippen, daar draait van vrijdag tot maandag «THE MACKINTOSH MAN», van John Houston («Fat City», «Reflections in a golden eye», «A walk with love arid death» e.v.a.), met Paul Newman, Dominique Sanda, James Mason en Harry Andrews. Huston' jongste film is een Britse spionagefilm, waarin Paul Newman de rol vertolkt van agent Rearden die zich in het milieu laat inlijven om een bende spionnen in te rekenen. Het verhaal is dusdanig verwarrend dat men als toeschouwer volkomen verbouwereerd is bij het einde van de film, het verhaal zit zo knap in elkaar dat zelfs de aandachtigste toeschouwer er het Noorden bij verliest. Aan geraden. Ook nog in cinema Alfa, tweede helft van de week: «L'HIS- TOIRE TRES BONNE ET TRES JOYEUSE DE COLINOT TROUSSE CHEMISE», een volslagen onvertaalbare titel voor' een Franse film van Nina Companeez, met Frangis Huster, Brigitte Bardot (alive and well), Nathalie Delon, Bernadette Lafont, Frangis Blanche. Aan het aantal vrouwspersonen op de generiek merkt u al dadelijk dat er aardig wat gestoeid wordt in deze film, die nochtans niet als seksfilm kan worden beschouwd aangezien er meer wordt gesugereerd en gepraat dan getoond (alhoewel dat ook geen norm is, maar ja). Colinot is een jonge knaap wiens geliefde ontvoerd werd, en aange zien alles zich in een romantisch tijdperk afspeelt gaat hij haar zelf proberen terug te vinden, detektives waren er toen immers niet Op zijn speurtocht leert hij Gods wijde wereld kennen met alles wat erbij hoort. Vrij banaal gegeven en slecht geakteerd, zodus GUY DE LOMBAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 24