INGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD... de stevenisten JKkjj -EN REPORTAGE OVER GODSDIENSTEN IN VLAANDEREN Jk ZweereJi&ef acn lun koningdom en acn de re^eerin^s-loodieyd, Aenieldecftlteyii emit» Gt'irouwiyhpycl oen de Republiek, ende aen de Constitidie van liet daer Dry De Voorpost - 29/11/74 - 9 Vlaanderen leven thans nog enkele dui- ïden stevenisten. Wellicht omtrent 5.000 Onder hen behoren haast allen tot land- jwersgezinnen. Zij wonen in het West- amse Gits en omgeving, in al de gemeen- langs de steenweg Brussel-Halle en in alle meestal zeer kleine gemeenten in de ehoek Ninove-Edingen-Halle. In het kleine gaarden zouden de stevenisten in 1970 !s nog een opzienwekkende wending aan gemeentelijke verkiezingen hebben gege- (2). ar zover ons bekend, wonen thans geen venisten meer te Geraardsbergen en te st, eens een vuurhaard van stevenistisch zet tegen beëdigde priesters van de Na- eontische tijd. Aalst heeft trouwens tot Dr kort in de belangstelling gestaan m.b.t. I stevenisme: pas enkele jaren geleden Verleed er priester Torfs, een man die zich 'Jl heeft ingespannen om een definitieve i^zoening te bereiken tussen de rooms- :'i 'holieken en de stevenisten. Cornelius Stevens aantal stevenisten liep de Tweede Wereld- log alleszins terug. :ijds ten gevolge van hierboven geschetste toeningspogingen en ïijds wegens de istandigheden. In ideren, net als overal West-Europa, in de groeiende wel de industrialisering iet verbroken isolement de landbouwgemeen- >pen de godsdienst- fening en -beleving afgetakeld. Het aan lot overgelaten en haast jktuurloze stevenisme daaronder natuurlijk in ire mate geleden heb- dan de andere gods- Jtige groeperingen die hun organisatie(s) i aftakeling kunnen af- imen en In sommige 'allen kunnen keren. irenboven worden stevenisten erg ge- derd door hun eenzijdige iwezigheid in Vlaande- zodat huwelijk, vertiui- J, en voortgezet onder- - I voor verscheidene ste- listen meebrengt dat zij esneden worden van k i geloofsgenoten. Toch den de stevenisten die d. ondervroegen dat hun e_ ital in het algemeen on- 'eer ongewijzigd blijft en e" sommige plaatsen zelfs ?4 jtjes aangroeit. Reden I rvoor: steeds meer men sen zijn ontgoocheld over de laksheid van de Rooms-Katholieke Kerk in zaken van geloof en meent dat zij te weinig zorg be steedt aan de oude waar den als offeren, vasten, vroomheid enzen dat zij voortdurend vernieuwd om te vernieuwen: de ka- thechismus, de mis Omdat in het stevenisme daarin niets gewijzigd is, blijken vandaag de dag meerderen de stap te zetten naar het stevenisme.(3) De vervolgingen tegen nen ingesteld (in de voltooid ver leden tijd) en de verzoe ningspogingen van Rooms-Katholieke pries ters, hebben de stevenisten buitengewoon achterdoch tig gemaakt. Ook tegenover sommigen onder hun ge loofsbroeders. Want zij ver geten niet licht «de zaak» Felix Wijverkens. Felix Wij- verkens, een stevenist, doorlog aktief meegehol pen in de verzoeningspo gingen van de Rooms- Katholieke priesters Morel, Torfs e.a. Hierbij maakte hij gebruik (en misbruik, vanuit het stevenistisch stand punt) van zijn gezag onder de stevenisten én van de dwangpositie waarin de stevenisten zich bevinden als zij tijdens de begelei dende momenten van het levenof in het aanschijn van de dood de sakra- menten willen ontvangen: De eed van trouw, begin van de ellendige tijd, waaruit Napoleon niet de verhoopte bevrijding bracht, althans niet op godsdienstig vlak. meest rigouristische wij ze verklaart en die nog zo levendig was in onze ge westen, was een vrucht bare voedingsbodem voor het stevenisme. De Franse revolutie die daarop volgt, is echter nog wat anders dan het keizerlijk despotisme van Jozef II. Zal er in de Franse tijd geen heimwee naar Oostenrijk ont staan? En zullen onze jongens, die in 1798 de wapens tegen de Frans en opnemen, de Oosteno rijkse kleuren in hun vlaggen niet voeren? Er is vreugde in ons land wan neer de Oostenrijkers te rugkeren na een eerste inval van de Fransen, en er is geestdrift bij het be zoek van keizerin Marie- Louise, omdat zij een Oostenrijkse is. (9) Het laatste decenium van de achttiende eeuw is bij zonder dramatisch voor Frankrijk en de Franse win gewesten: Franse Revolu tie en inval van de Franse troepen de hoeveelste bedekte of onbedekte inval reeds sinds de middeleeu wen; en hoeveel zullen er niet meer volgen? in de zij beschikken immers niet over eigenlijke priesters (4). Toen wij een stevenist vroegen of de angst de «Be rechting» en het Oliesel te moeten ontberen reëel is, antwoordde hij: wij trachten zo volledig mogelijk in over eenstemming te leven met de voorschriften van het echte katholieke geloof en wie goed heeft geleefd moet de dood niet vrezen! (5) Overigens blijven de stevenisten sterk op hun standpunt staan: wij, maar niet zij die ons afgescheur- den noemen leven volgens de Rooms-Katholieke leer. Bedelmonniken die op de stevenistische hoeves ko men, zouden reeds meer maals onderstreept hebben dat de stevenisten er goed aan doen te blijven verder- leven zoals ze gewend zijn te leven, even vroom en even «katholiek». Door die aanmoediging weten de stevenisten zich van een zeker misprijzen vanwege de Rooms-Katholieken be vrijd en ervaren «stevenist» niet langer meer als een spotnaam (6). Over de ge brekkige organisatie van de stevenisten nog dit: zij heb ben een eigen kapel te Halle en te Leerbeek en een eigen priester, «een ge wone man, een werkman of landbouwer zoals wij» (7). Hiermee houdt hun organi satie op. Hoe alles begon. Laten wij vooraf opmerken dat wellicht geen ander volk zo'n diepe godsdienstzin en zo'n trouw aan de paus van Rome bezat als het volk van de Zuidelijke Nederlanden. De trouw aan Rome is hier even oud als het Geloof aan Jezus Kristus (8). Wij er kenden in de middeleeu wen de Paus van Rome, en niet die van Avignon, als wettige herder van de Kerk. De Reformatie, die langs Frankrijk en het Wa lenland in onze gouwen binnen drong, had aan vankelijk sukses bij ons, ook omdat men hierin een opstand tegen Spanje zag, doch uiteindelijk werd ze naar Noord- Nederland verdrongen. In de Oostenrijkse tijd en vooral onder keizer Jozef II, de koster van Wenen en een typisch potentaat uit de eeuw der Verlichting, komen de Zuidelijke Ne derlanden in opstand te gen het Oostenrijks ge zag; het ultramontanisme van ons volk is niet vreemd aan de Brabantse Omwenteling. Ook de ge est van het jansenisme, die alles wat godsdienst en moraal betreft op de Napoleon bisschoppen voortaan slechts pastoors aanstellen voor wie het Keizerrijk uit drukkelijk gunstig heeft ge adviseerd. En in alle kerken zal de eredienst voortaan gevolgd worden door het Domine, salvam fac rem publicam. Domine, salvos fac consules. Heer, schenk heil aan de repu bliek en aan de konsuls. Meteen zal ook blijken dat de Keizer het pas onderte kende konkordaat willekeu rig interpreteert. Dat is de druppel die de beker van het geduld van heel wat Rooms-Katholieken doet overlopen. Eerst in Frank rijk zelf, waar de kontestan- ten zich organiseren in de Petite Eglise, een soort Frans stevenisme dat nog steeds bestaat. En korte tijd nadien natuurlijk ook in de Zuidelijke Nederlanden, waar men traditioneel ul- tramontanistisch denkt (zie voetnoot 9) en waar een eeuwenlange Franse po ging tot invloedverwerving werken voor zijn ideaal. Hij schrijft en predikt in be perkte kring. Intussen is Napoleon echter te Water loo verslagen, de Neder landen vinden onder Ko ning Willem I hun natuurlijke bestemming (12) en de vermoeide Cornelius Ste vens overlijdt te Waver op 4 september 1928, net twee jaar vóór de Zuidelijke Ne derlanden (in 1930) op nieuw een (ditmaal bedekt) Frans wingewest worden. In zijn testament spreekt Stevens zijn trouw aan de Kerk en de Paus uit en her roept alles wat hij verkeerd zou (kunnen) geschreven hebben (13). Intussen is de beweging in Zuid-Brabant volledig overgegaan in de handen van de Leerbeekse pastoor Philippus Winnepenninckx, een der eerlijkste figuren uit het stevenisme (14) en weldra de leider van het stevenisme in geheel Vlaanderen. Vandaag wordt Winnepenninckx be loof in het jaar 1917. Zo staat die opdracht in gulden schrift verwoord 'boven de brede ingangsdeur. Winne penninckx was een theolo gisch goed onderlegd pries ter. Hij genoot hierom een zeker gezag. Maar het zal vooral de kleinheid van de tegenstander de Rooms-Katholieke Kerk zijn die hem de onbetwist bare leider van de Vlaamse stevenisten liet erkennen. Na het bekend worden van zijn onafhankelijke houding, wordt hij afgezet als pastoor van Leerbeek. Zijn opvolger gaat echter zo onrecht vaardig en taktloos te werk, dat de ondergedoken pas toor Winnepenninckx me teen op bescherming en op een groeiende aanhang kan rekenen. Maar de ver volgingen blijven, niet het minst tegen de bescher mers van de stevenistische pastoor. De periode van onderduiking en omzwer ving van Winnepenninckx duurt daarboven drama tisch lang. Zij zal pas eindi gen bij zijn dood op 29 december 1840 te Leer beek, waar hem de gewijde grond van de begraafplaats Zuidelijke Nederlanden, de beruchte eed en in 1798 de Boerenkrijg. En dan komt Napoleon. Net enkele da gen vóór de eeuwwisseling wordt hij konsul voor het le ven. Hij is een diktator, maar zal in die beroerde tijd als een bevrijder worden aangezien. Voor de Roomsgezinde Zuidelijke Nederlanden komt echter spoedig de ontgoocheling als Napoleon de Rooms- Katholieke Kerk naar zijn hand wil plaatsen, des noods door de door hem bezette gebieden van Rome af te scheuren. Als Hendrik VIII, die nog het tiende van mijn macht niet bezat, zijn land van de Kerk kon afscheuren, hoe veel te meer kan ik het niet <10) Hij krijgt zijn zin: hij dwingt de Kerk tot het afsluiten van het Konkordaat van 15 juli 1801. De vrije godsdienst- beoefening blijft gewaar borgd, maar ze wordt on derworpen aan Bonaparte's politieke bemoeiing en aan zijn politie. Napo leon Bonaparte schaft alle bisdommen af en richt nieuwe op, dwingt alle bis schoppen af te treden en benoemt nieuwe bisschop pen. Maar zowel aan de be noeming als aan de her benoeming is de eed van trouw aan de Keizer ver bonden. Ook de pastoors moeten die eed afleggen. Daarenboven kunnen de Het ongerept stuk Brabant in de driehoek Ninove-Halle-Edingen: het land van de vroomsten onder de vromen. tot diep wantrouwen had ge leid, terwijl de laatste bru tale inmenging door de Fransen tot de dramatisch geëindigde Boerenkrijg had geleid. In dit klimaat organiseert de Waalse theoloog van Vlaamse afkomst, Corne lius Stevens (1747 - 1828) de weerstand tegen het kol- laborerende deel van de Rooms-Katholieke Kerk, n.l. de door Napoleon aan gestelde kerkvorsten. Me teen is het STEVENISME geboren. Het zal in Oost en West-Vlaanderen, in Vlaams-Brabant en in min dere mate ook in Waals- Brabant de ongelijke strijd aanbinden tegen de Kerk van Napoleon. En al is die strijd thans geschiedenis, de scheiding blijft verderle- ven. Cornelius Stevens en Phi lippus Winnepenninckx Pieter-Cornelius Stevens, te Waver geboren als zoon van een notaris, is tot het Konkordaat en de Orga nieke Artikelen, waarin de feitelijke overheersing van Napoleon op de Rooms- Katholieke Kerk wordt be vestigd, een dapper soldaat in de dienst van de Rooms-Katholieke Kerk (11). Hij is zelfs vikaris- generaal van het bisdom Namen op 't ogenblik dat hij in het verweer gaat. Hij ver spreidt «vermaningen» aan en beschuldigingen tegen de Kerk van Napoleon, waarschuwt de gelovigen voor de beëdigde bis schoppen en priesters, on der wie velen zich maar al te vleierig gedragen tegen over het regime van Napo leon. Deze laatste laat Ste vens nu vervolgen en biedt zelfs een hoge geldsom aan wie Stevens dood of levend in Franse handen uitlevert. Maar ook door de Rooms- Katholieke Kerk zelf wordt hij opgejaagd. Als onderge- dokene blijft Stevens nu schouwd als dé voorman van het hele stevenisme, van West-Vlaanderen tot Waals-Brabant, waar het nog slechts zwak verte genwoordigd is. De kapel van de stevenisten te Leer beek werd trouwens tot zijn herinnering gebouwd: Deze kapelle is gebouwd door de navolgers van den Eerweerdigen Heer Pas toor Philippus Winne- pennings Ter eere van het Euwig waarachtig Roomsch Katholiek ge- ontzegd werd, maar waar hij thans een rustplaats heeft bij de ingang van de kerkdeur. Winnepenninckx stierf on- verzoend met de Kerk van Rome. Uit bepaalde bron blijkt dat die «verzoening» door zijn omgeving verhin derd werd (15). FRANS -JOS VERDOODT Volgende Bijdrage: Steven isme (slot) en De Vlaamse Protestantse Kerk «Stevenistische hoeve», precies op de grensscheiding van Vlaams en Waals Brabant. Kerkhofmuur en ingang van de kerk te Leerbeek. Hier kreeg Winne penninckx een eerherstellende grafsteen. (1) T.A. Van Biervliet, blz. 205 van het eerder geciteerde Hef stevenisme in Vlaanderen». (2) De Standaard, 15 december 1970. blz. 11 (3) Interview Hoeve Walraevens, 28 augustus 1974. (4) Ibid. (5) Ibid.; goede levenbetekent hier -voorbeeldig levón». (6) Ibid. (7) Ibid. (8) L. De Lanzac de Laborie, La domination frangaise en Belgique, Pahjs 1895, 2e deel, blz. 205. (9) T.A. Van Biervliet, blz. 9 en 10 jansenisme strekking van katholieken die zich niet wilden neerleggen bij de pauselijke veroordeling van zekere stellingen; ultraromantisme aanvaarden van de opperheerschappij van Rome in het godsdienstige en politieke leven: 1798 Boerenkrijg. (10) Ibid., blz. 14 (13) (bid., blz 32 (14) Ibid., blz 46. (11) Ibid., blz 22. (14) Ibid., blz 32 (15) Ibid., blz 59. (12) Ibid., blz. 32.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9