- KULTUURKALENDER UW WOORD V'S'Jjpi'x «SODIGA» GROEIT EN BLOEIT AALST DE V.V.A.K. HERDENKT! MELDERT CIRKUSKWIS 10 - 6/12/74 - De Voorpost VRIJDAG 6 DECEMBER Aalst N 20 uur: in lokalen New Reform, Wellekensstraat45, presenta- E tie van vidotapes, van beeldende kunstenaars, vido- werkgroepen en eksperiment voor iedereen in een video- studio ter plaatse. Het Video-weekeinde loopt verder zaterdag 5 7 december vanaf 10 uur en op zondag 8 december van 10 tot r 20 uur. 20.30 uur: in de St.-Martinuskerk, koncert door de Wiener f Sangerknaben. Affligem Nog tot 31 december, in het Kultureel Centrum, tentoonstelling «Het Betere Geschenk». Open elke zaterdag van 14.30 tot 20 uur, elke zondag van 11 tot 12.30 en van 14.30 tot 20 uur. Aalst Nog tot 9 december in galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, tentoonstelling Jos Albert. Open alle dagen van 10tot 12 f uur en van 14 tot 19 uur. Op dinsdag gesloten. Nog tot 15 december in galerij Pieter Coecke, Molenstraat, tentoonstelling werken van Herwig. Open alle dagen van 10tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Op zondag van 10 tot 12.30 uur. Nog tot 15 december in de Belfortkelder, Grote Markt, ten- toonstelling ingericht door de Vereniging voor Aalsters Kul- tuurschoon. Open alle dagen van 15 tot 19 uur, op zondagen van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur. j Nog tot 8 december in Central, Brusselsesteenweg 41, ten- j toonstelling werken van Dolf Triest, Vik.De Neve, Alois Peer- linck. Open alle dagen van 10 tot 20 uur, ook op zondag. Nog tot 8 december in de Keizershallen, Keizerlijk Plein, ten- toonstelling exotische kunst, ingericht door de paters Kapucij nen. Open alle dagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 22 uur. 19 uur: in de Belfortzaal, Grote Markt, vooropening tentoon stelling Marcel Kekebos. Inleiding Minister van Nat. Opvoe ding H. De Croo. De tentoonstelling is open tot 15 december, alle dagen van 15 tot 19 uur. Op zondag van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER Aalst 20 uur: in jeugdklub Tuf-Tuf, Zonnestraat filmvertoning «Kre ten en Gefluister» van Ingmar Bergman. 20 uur: in zaal «Kring» Dr. De Moorstraat, opvoering van «Zijn Afgod» door Nieuw Leven, in een regie van Vik Moeremans. 20 uur: in de feestzaal Moorselbaan (school) opvoering van I «De rotsen luisteren» in een regie van Louis Pauwels, door «Hoger Op» ZONDAG 8 DECEMBER Aalst 15 uur: in lokalen New Reform, We!lekensstraat45, debat over het gebruik van Video. 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van de komedie «In pyama» door «Kunst, licht en Vrijheid» in een regie van Frans Wauters. 19 uur: in zaal «Kring» Dr. De Moorstraat, opvoering van «Zijn Afgod» door Nieuw Leven, in een regie van Vik Moeremans 20 uur: in jeugdhuis Dido, filmvertoning «Modern Times» van C. Chaplin. 20 uur: in de feestzaal Moorselbaan (school) opvoering van «De rotsen luisteren» in een regie van Louis Pauwels, door Hoger op 19 uur: in Pan Well ekensstraat 45, Jazz-avond in een her- aangepaste Pan. 20.30 uur: in jeugdhuis Tuf-Tuf, Zonnestraat, filvertoning «Kreten en Gefluister» van Ingmar Bergman. MAANDAG 9 DECEMBER Aalst 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, opvoenng van de komedie «In Pyama» door «Kunst licht er> Vrijheid» in een regie van Frans Wauters. DINSDAG 10 DECEMBER Aalst 20 uur: in de feestzaal, Stadhuis, voordracht door E P. Phil Bosmans, van de Bond zonder Naam «Evangelie met handen en voeten» WOENSDAG 11 DECEMBER Aalst 20.30: in de feestzaal van het stadhuis, koncert georganiseerd door Pro Arte, met C. Quatacker viool en L. Pas, piano. DONDERDAG 12 DECEMBER Aalst 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van een komedie «In Pyama» door «Kunst, Licht en Vrijheid» in een regie van Frans Wauters. In DE VOORPOST van vrijdag 29 november 1974, Editie Aalst, verscheen op de voorpagina een artikel van de Heer Velghe onder de titel «Nieuwe onder- wijstechniek krijgt spectakulair steuntje». Gaarne wil ik U van harte bedanken voor deze bijdrage. Op 8 september laatstleden heeft Uw blad reeds een artikel gewijd aan onze Oud-leerlingen- dag en de inhuldiging van ons radio-TV-station en komputer- zaal. Nu. na drie maanden, hebben wij U uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen in het Sint-Maartensinstituut om U ervan te overtuigen dat onze plannen vastere vorm krijgen. Wij zijn allen vastbesloten het didactisch en pedagogisch «ex periment» verder uit te werken. Dank zij de enorme inspannin gen van personeelsleden en leer lingen, die veel van hun vrije tijd opofferen, groeit ons inzicht en onze uitwerking. Gemiddeld vijf uren per dag wordt door leraars en leerlingen gewerkt in het radio-TV-station. Niet alleen om de zendinstailatie te benut ten o.a. in verband' met het vlot van de Heer Oerlemans, maar vooral om de apparatuur op punt te stellen; dit omvat ook de uitmeting van oude TV-toestel- Icn. de reparatie ervan, enz., want voor de TV-ketcn zijn tientallen goed funktionerende toestellen nodig! In de kompu- terzaal wordt tijdens, maar vooral buiten de lesuren ernstig gewerkt om de geest van de mekanografie te leren begrijpen. I te ponsen, te verwerken, pro-j grammas te schrijven, enz.;» gedurende twee halve dagen per I week kunnen vrijwilligers zich bekwamen in het programme ren met praktische oefeningen op onze computer van HONEY-1 WELL BULL. Ik wil hier speciaal hulde I brengen aan de Heer Frans De 1 Cock, leraar frans en radio-1 amateur, in verband met het radio-TV-station en aan de Heer Frans Hertveldt. leraar ekono-1 mie en informatica, in verband I met de computerzaal; op de achtergrond tevens de Heer Paul Goffa, studiemeester-huismees-1 ter. die de boekhouding over schakelt op de komputer. Aan deze drie steunpilaren is het te danken dat onze projekten bezield blijven met een overtui ging en een dynamisme, die een I degelijk resultaat laten verho pen. Het moderne talen-pr.acticum langs ons station en de mecano- grafische vorming langs de komputer zullen ons onderwijs ten goede komen! M. VAN SPAENDONCK Superior. ALS 6j MEr //V 'rCAFéjALL!) 2ULJET: MAC] HA/V KOM V 'rc/lfö NAAK u/J ~ry~ K&LN LjiSTRAFr AL M'JH pUHféÜ KwyT Hl 3 -sixE» m mer MAe'TLAfS "T>Ria II' au poRST J* ik HEBj Mij/V UVEV \JOOR Tutty ,-y^s '//- WACHT l JHAfA JAMMt W££T ik UEL I mr op' A r De Sociale Dienst voor Gastarbeiders krijgt stilaan de waarde ring die ze verdient: inderdaad, op het Dekanaal Koncillie werd een motie ten voordele van Sodiga op handgeklap onthaald. Deze flinke morele steun stak de promotors een groot hart onder de riem. Op het praktische vlak werd in de jongste maanden ook veel verwezenlijkt: een maatschappelijke werkster (Mej. Siegrid Van Laethem) werd aangeworven die dagelijks een aantal huisgezinnen van gastarbeiders bezotke en deze met woord en daad bijstaat. Ook in de scholen wordt er over de problematiek van de gastarbeiders gesproken. Enkele scholen (onder wie ook het Sint-Jozefskollege) hebben ten voordele van Sodiga tijdens de Advent een kaarsaktie georganiseerd, met veel sukses ten andere. De Nederlandse Taallessen die elke zondagvoormiddag en woensdagavond in de Parochiale Zaal te Hofstade doorgaan worden door een respektabel aantal gastarbeiders gevolgd, die reeds een aardig mondje Nederlands kunnen meepraten! Een stickeraktie is nu op gang gekomen. De schoolgaande jeugd wordt deze sticker aangeboden, waarop in vier talen (bien venido a los etrangeros) een welkomsgroet aan de vreemdelingen wordt aangeboden. We moeten er naar stre ven dat in plaats van de plaatsjes aan de a-sociale dancings (defendu aux Etrangers) een sticker met een hartelijk welkom verschijnt. ONTMOETINGSCENTRUM Sodiga, heeft een centrum gehuurd (Gheeraerdtslaan 6 Aalst) waar ze de gastarbeiders zal kunnen opvangen: dit centrum zal als konsultatiebureau op gebied van tewerkstelling, ar beidsvergunning, huisvesting en andere familiale moeilijkhe den dienst doen, en zal tevens geschikt zijn voor verdere beroepsopleiding. Ook voor mensen zonder logies is er op- vangmogelijkheid, terwijl ook de ontmoetingsruimte als ont spanningsgelegenheid zal kunnen gebruikt worden. Men kan steeds een bijdrage storten op PCR 398.60 van NV Kredietbank Aalst, Grote Markt 2, met als vermelding op strookje: Sodiga, nr 432-5368549-33. Op 23 maart 1952 werd op het stadhuis van Aalst GEORGES CHASTELAIN (+1474) herdacht, kroniekschrijver van Filips de Goede, historiograaf van het Gulden Vlies en Burgondisch dichter. De akademische rede werd uitgesproken door Prof. Dr. Luc Hommel, Secrétaire perpétuel de 1'Académie de Langue et de Littérature Fran<;aises en Belgique. Waarom deze franstalige herdenking in een Vlaamse stad? In het jaar 1474 richtten stadsbestuur en notabelen een uitnodiging tot de (Gentse?) Zwarte Zusters om hier een fundatie te stichten van twaalf zusters. Hun werd een gebouw met boomgaard toegezegd alsook alle steun bij de inrichting van het klooster. Waarom dit dringend verzoek? Welke biezondere diensten heeft deze vrouwengemeenschap in de loop van vijf eeuwen bewezen aan onze bevolking? Waarom werd de V.V.A.K. gesticht, wat heeft ze tot op heden bereikt en welk is haar streefdoel? Welke heemkundige uitstapjes ondernam ze in 1974? Op al deze vragen krijg je een uitvoerig antwoord (soms met kleurdia's) gedurende de familiale vergadering die wordt gehouden op Zondag, 15 december, te 16 uur in de Feestzaal van het Stadhuis. Iedereen is welkom, geen entreegeld! Ter herinnering aan onze leden: er is een verloting voorzien van kunstvoorwerpen; wie wenst deel te nemen aan het souper stort dadelijk op gironummer 605294 of betale bij onze penningmees ter, Eikstraat 50. De Vries en Jef Scheirs behaalt alleen de ploeg van Dorp het maximum en verovert dus de leiding met 69,5. Roger Van Nuffel van het Dorp gelukt er best in Nederlandse spreek woorden uit te beelden en door ploegmakkers te laten raden zodat het nu deze ploeg is die aan de leiding komt. Inde geschiedenisvragen over de landing in Normandië, de troonsbestijging van Koning Boudewijn en de konservatief Charles Woeste teen de sociaal- voelende Priester Daens. laat Kokerij 2 steken vallen en Klaarhaag 3. Met badmuts en handdoek getooid enkel met de mond een stukje aardappel uit een diepe plastiek kom halen, lijkt een onmogelijke taak te zijn en wijselijk wordt dan ook besloten de kom door een dienschotel te vervangen. In deze proef haalt Dirk Rossignol het voor Nievel en in de volgende vraag over aktualiteit over een terreurgroep en over de fameuse tachograaf zetten Klaarhaag. Kokerij en Dorp hun joker in, waarbij het Dorp hier met een volledig juist antwoord een goede beurt maakt en reeds met ruime voor sprong leidt. Inde sportvraag over voetbal en wielrennen waarbij Nievel de joker inzet doet de ploeg van het Dorp het weer best en verstevigt zijn positie als leider. Laatste vraag is een vraag over zangers en liedjes en hier is het alleen Nievel dat niet het maximum haalt. Hiermee is meteen de einstand vastgelegd. 1Dorp met 136 punten 2. Nievel met 128,5punten 3. Kokerij met 115 punten 4. Klaarhaag met 107,5 punten Het Dorp wordt dus algemeen winnaar van Kwis 4'74 en naar het zeggen van velen was het absoluut verdiend. Een flinke ploeg, zei men. Ondertussen ontpopten zich allerlei verborgen muzikale ta lenten met trommels, fijfels, fluiten, blokfluiten, melodica's, xylofoons, piano's, accordeons, guitaren, trompetten, klaroen en. gongs, tamboerins. cas tagnetten. mondmuziekjes, carillons, enz. Zelfs de metro noom kwam er aan te pas. Aan toeschouwers die bij de trekking wat geluk hadden werden een hele reeks mooie prijzen uitgedeeld terwijl Jozef De Wolf de transistorradio als hoofdprijs van de pronostiek wegkaapte. De leden van de 8 ploegen en de juryleden kregen dan tot slot een mooi mandje gemaakt door Jozef Van Ransbeeck van Koke rij (hij maakte er zo 70). Kwis 4'74 is voorbij, wat aangaat Meldert althans. Nu volgt de interkommunalc kwis te Moor- sel op zaterdag 15 december met ploegen uit Baardegem. Essene. Hekelgem. Herdersem. Meldert en Moorsel. Voor 1975 wordt de kwis vervangen door een ander spel. Naar een passende formule wordt door organisatoren De Geyselaer- Vastenavond en De Backer-Baert nog gezocht. Waarschijnlijk wordt het even eens een «schlager». L.H. De zilveren jubileumkwis (de 25e in de reeks) ging in een goed bezette doch qua akoestiek niet ideale zaal verleden zaterdag door als finale na de schiftingsavonden die uit de acht Meldertse wijkploegen Dorp, Klaarhaak, Kokerij en Nievel als finalisten lieten selekteren. Kijkers te over vooral van Meldert doch ook uit de naburige gemeenten, vooral dan met het oog op de interkommunale super-finale te Moorsel op zaterdag 15 december in de turnzaal der vrije gesubsidieerde meisjesschool ingericht door de Moorselse V.O.K. Belangstelling was er zelfs tot buiten de landsgrenzen want van Piet Bemaerts-Moeyersoons kwam er een aanmoedigingstelegram voor dewijkploeg van Klaarhaag uit München. Wel werd het in de zaal af en toe een ware kakafonie, dit dan vooral in verband met de aanwezigheid van alle mogelijke en onmogelijke muziekinstrumenten die in het kader van deze avondlijke esbattementen dienden meegebracht. Iets nieuws was wel het pronostikeren op de uitslag van de te spelen kwis en ook dit initiatief kende veel bijval. DE JURY Onder leiding van voorzitter Hugo Peeters was de jury nu als volgt samengesteld: E.H. Pas toor Honoré Standaert, Mevr. J. Muylaert-Haverals, Paul Beek, Alfons Roggeman en Constant Van den Broeck. DE PLOEGEN 1. Kokerij: Luc Cocquereaux, Jeannine De Koninck, Linda De Ridder. Maria Hespeels, Jean Plas, Arnold Van de Perre, Patrick Van de Perre en Fernand Van Extergem. 2. Klaarhaag: Erna De Croes. Fons en Lieve De Koninck, Jozef Mannaert, Jan Moens, Rosa Moeyersoons, Jo zef Van Belle en Rudy Verdoodt. 3. Dorp: E.H. Louis Baert, Alfons De Maght, Clement De Meersman, Mare De Wever, Freddy Lelie, Hendrik Nieuwlandt, Roger Van Nuffel en Mimi Wille. zingen met orgelbegeleiding van Patrick. Wanneer na het lied Jeannine gehypnotiseerd ge raakt kunnen zelfs> handtaste lijkheden haar niet wakker krijgen. Wel gelukt dit door de «magische» woorden: «Jeannine, hie zè, a pree!» 4 prachtig nagebootste olifan ten, aan elkaar met staart en slurf, moeten dan evolueren volgens heet klappen van de zweep van dresseur Francesco Nuelant. Die olifanten verklap pen ons op hun manier dan enkele onbescheidenheden als zou de ploeg van Nivel bij de apoteker op dooping zijn be trapt en zouden de mannen van 't Dorp het gewoon zijn klown te spelen. Een echte klown wordt ons dan gebracht, alhoewel misschien naar het einde toe wel iets langdradig, door Arnold Van de Perre, die niet alleen een klown blijkt te zijn, volgens de kledij maar die de moeilijke rol van clown echt prachtig weet uit te beelden. Als hij bij Jeannine, na herhaalde liefdesverklaringen, toch geen sukses heeft, toont hij haar de «rode kaart» en moet ze van het podium verdwijnen. T CIRKUS VAN DE KLAARHAAG Na een inleidend lied, gezongen door Fons De Koninck getiteld «'t Cirkus van de Klaarhaag» wist Rudy Verdoodt na een goochelnummer met messen het echtpaar Godelieve en Fons in hypnotische toestand te brengen en hen een recent echtelijk drama te laten uitbeelden met als zedeles Panem et Circenses, in 't Nederlands: «geef de mensen bloot en spenen». Aan massa-hypnose. en verwon derlijk met veel sukses, werd dan gedaan door Jan Moens en Jozef Van Belle, terwijl na de perikelen met een chimpansee in een oude kindervoiture Rosa Moeyersoons een dressuurnum- mer liet bewonderen, namelijk hoe het «zwart schaap van de Klaarhaag» steeds getemd werd. 'T DORP EN DE KAT In ceremoniekledij maar dan met een bloedrode hoge hoed. laat presentator Hendrik Nieuw landt de Brussel klown Sander (Roger Van Nuffel) met een mysterieuse pensendoos evo lueren waarna dompteur Kle- manski De Meersman met zwarte beer Alfredo Grizzly Lelie vervaarlijke toeren uit haalde. Goochelaar Marco Polo De Wever verbaasde de aan dachtige kijkers met zijn eigen aardige ringen, waarbij men de geboorte van een Siamese twee ling en zelfs van een reuzenkind kon bijwonen. Dat hij een glaasje cognac kon laten ver dwijnen daaraan twijfelden we niet. Dat hij er echter terug een op eigenaardige wijze kan te voorschijn toveren, is iets^at we van hem nog niet wis'ten. De ploeg van 't Dorp en meteen de winnaars.(jm) De jury van de Kwis 4'74.(jm) Verliezend Klaarhaag hief het treurlied aan.(jm) Wat zou een kwis zonder hen zijn? De ferme ploeg die voor de dorstlgen instond.(jm) DRESSEUR GEDOOD Cirkusdirekteur André Beke kondigt met trommelgeroffel de verschillende nummers van het Cirkus van Nievel aan. Gooche laar Rossignol Gustaaf met assistente Rosa De Geyseleer tonen hun goochelkunstjes met glaasjes, bobijntjes en eieren. Echt de moeite waard! Frans Rubbrecht en Urbaan Jacobs hangen dan de klown uit en bootsen vooral de pas van het podium verdwenen goochelaar na, meestal met veel tegenslagen en mislukkingen, zelfs misval len. De leeuwentemmer (Luc Coore- man) kon helaas niet optreden daar hij, juist vóór de vertoning, door een van zijn ergste leeuwen dodelijk werd gekwetst en aan zijn verwondingen bezweek. Om hun goede wil toch te tonen heeft men dan maar de levensloze temmer op een draagbaar eens getoond. Na deze subjektieve proef wer den de ploegen door de jury als volgt gekwoteerd: Kokerij en Nievel, elk 10 punten, Klaar haag en Dorp elk 7 punten. Bij 4 vragen over aktualiteiten waar gevraagd wordt naar namen als Oe Thant, Ham- merskjoeld, Waldheim en Yas ser Arafat behaalt elk team het maximum en in de reeks sportvragen over lopen en bok sen is het enkel de ploeg van Nievel die één steekje laat vallen. Na een reeks vragen te beant woorden met ja of neen en een praktische proef waarin aard appelen in mandjes dienen over geheveld te worden naar mede- maats volgt weer een aktuali- teitsvraag over Amerikaanse presidenten, een figuur uit het Watergate-drama, een naam uit de periode van de oliekrisis en de vestigingsplaats van de Vlaamse Gewestraad. Enige deining ont staat wel in verband met het eventueel tussen het afleggen van de eed door president Kennedy en zijn in funktie treden doch bij middel van bijgehaalde dokumentatie kan men iedereen tevreden stellen op dit punt. André Beek en Guust De Coster schijnen de vlugste «huisvrou wen» te zijn, althans wat betreft het schillen van aardappelen met dan slechts één kilogram nl. Nievel 59,5; Kokerij en Dorp elk 59en Klaarhaag 55. In een vraag waar getoetst wordt naar namen als Ernest Claes. Gerard Walschap en Jan Mens («De Kleine Waarheid»), Anne 4. Nievel: Hubert Baert. André Beke, Luc Cooreman. Guust De Coster, Urbaan Jacobs. Dirk en Gustaaf Rossignol en Frans Rubbrecht. «JEANNINE, HIER ZIE, M'N PREE Als presentatrice van Kokerij laat Jeannine De Koninck na het lied «Laat de goochelaar tot ons komen» Arnold Van de Perre en de jonge belofte Lutgarde De Koninck het lied «Abracadabra» DE BELEVENISSEN VAN CYRIEL EN KLINKE UKE <W£ HEBBEN U t/AU HEEL HE IfJEEli MêT CAF£ tjEZlE'j /J

De Voorpost | 1974 | | pagina 10