0 E L N 0 Q R T u Z HEEL HUN LEVEN ZULLEN ZE SLECHTS 1 DRUPPEL ALKOHOL VAN DE VERSLAAFDHEID VERWUDERD ZUN ALKOHOLISME IS EEN ZIEKTE: A.A. VERSCHAFT DE REMEDIE ABC EZELS 4 - 6/12/74 - De Voorpost «Mijn leven was een hel geworden sinds ik een paar jaren geleden aan de drank verslaafd geraakte. Mijn huisgezin werd uit elkaar gerukt en ging financieel ten onder. Mijn vrouw was menigmaal een zenuwinzinking nabij. Mijn kinderen zouden op mij gespuwd hebben doch zij durfden niet uit schrik voor mijn uitbarstingen van woede. De paar ogenblikken per dag dat ik nuchter was besefte ik dat ik en niemand anders de oorzaak was van al die ellende. Telkens nam ik me voor geen druppel alkohol meer over de lippen te nemen. Niettegen staande alle goede voornemens herbegon ik steeds weer. Mid den de drukte van het café begon ik me eenzaam te voelen. Hoe eenzamer ik me voelde, hoe meer ik dronk. Ik ging er fysisch en moreel aan kapot, ledereen begon ik te wantrouwen: mijn vrouw, mijn kinderen, mijn vrienden. Midden in de nacht kreeg ik een delirium en zag allerlei vreemde wezens op mij afkomen, mij bedreigen. De volgende nacht was het weer hetzelfde. Ik schafte me een geweer aan om die vreemde wezens te verjagen. Op dat ogenblik besefte ik «man, als je ermee doorgaat, lig je binnen enkele weken op het kerkhof». Ik raadpleegde een dokter die voor mij kontakt opnam met een lokale vereniging van Anonieme Alkoholisten. Ik kreeg het bezoek van twee leden van de vereniging. Zij vertelden mij over de strijd die zij dagelijks moeten leveren om van de drank af te blijven en hoe zij daar in slaagden. Zij spraken mij over hun miserie uit de tijd toen zij nog aan de drank verslaafd waren. Naarmate het gesprek vorderde kwam ik tot het besef dat ik niet langer meer alleen stond met mijn problemen. Er waren nog anderen die in dezelfde ellendige toestand als ik verkeerd hadden. Ik besloot tot de A.A. (Anonieme alko holisten) toe te treden en sinds dien ben ik een ander mens geworden». Dit zou het verhaal kunnen zijn en is het in vele gevallen ook van één van de 80.000 drankzuchtigen in België. Een verhaal dat in min of meerdere mate, toepasselijk voor elk der tientallen A.A.-ers uit de streek van Dendermonde. A.A. CENTRUM TE DENDERMONDE Vier jaar geleden werd op ini tiatief van vier alkoholisten uit de streek gestart met de uitbouw vaneen A.A.-centrum. Vandaag is dit centrum uitgegroeid tot een volwaardig centrum waar iedere alkoholist met zijn pro blemen terecht kan. Sedert 1 september van dit jaar mag de vereniging beschikken over het oud gemeentehuis te Appels waar een permanent secretar iaat ingericht werd. Tussen 20 en 22 uur zijn er telkens minstens twee leden van de vereniging op het secretariaat aanwezig. Bovendien werden kernen van A.A. opgericht te Zele, Opwijken Berlare. Elk van die kernen heeft een kontakt- adres dat gekend is door dokters, politie, maatschappe lijke werkers enz. Vermits de vereniging van A.A. anoniem is worden deze kontaktadressen uiteraard niet openbaar ge maakt. Hoe werkt nu zo'n centrum? Op uitnodiging van A.A. hebben wij een vergadering van anonieme alkoholisten bijgewoond op het gemeentehuis te Appels waar uitvoerig op onze vragen geant woord werd. Gewoonlijk krijgt de vereniging een tip van een dokter, een sociaal assistent of een politie ambtenaar in verband met een verslaafde aan de drank. On middellijk worden twee leden van de A.A. vereniging, die al een hele poos «droog» zijn. naar het opgegeven adres gestuurd. Met de persoon in kwestie wordt soms uren gepraat over zijn probleem. Dat de meeste geval len is het resultaat van zo'n gesprek dat de drankzuchtige naar de eerstvolgende bijeen komstvan A.A. komt waar hij in kontakt treed met de overige leden die nog dagelijks kampen tegen de verslaafdheid. In som mige gevallen blijft het bij één enkele kontaktname en vervalt de drankzuchtige in zijn vroege re kwaal. Iemand die echter wel de wil en de moed opbrengt om met drinken te stoppen, wordt bij A.A. wonderwel in zijn pogingen gesteund. Het resul taat van de jongste jaren liegt er trouwens niet om: steeds meer alkoholisten blijven dank zij A.A. van de drank af. Denk nu echter niet dat A.A. een vereniging is van zuurpruimen of pessemisten is. Integendeel. Wij hebben zelf kunnen konsta teren in welke ontspannen sfeer de bijeenkomsten verlopen. Er wordt gelachen, gegekscheerd. OORSPRONG Ernstig wordt het gesprek als men het heeft over de oorsprong van de vereniging. Onze eerste A.A.-partners wa ren twee mannen, met name Bill W. en Dr. Bob S. waarvan de ontmoeting in 1935, in Akron (Ohio U.S.A.) leidde tot de stichting van onze gemeenschap zoals wij ze nu kennen. Bijl was eenmaal een suksesvol beursmakelaar geweest, die men nochtans als hopeloze drinker opgegeven had. Als hij in de herfst van 1934 in de kliniek lag, onderging hij een gemoedstoe stand, die hem plotseling van de dwang tot drinken scheen te verlossen. Hij srpak daarover met andere drankzuchtigen en probeerde hen te helpen; geen van hen hield echter met drinken op. Tijdens een zaken reis ontmoette Bill Dr. Bob, een bekend chirurg wiens praktijk ten gevolge van het drinken veel geleden had en die reeds op vele wijzen beproefd had zijn pro bleem op te lossen. Het verhaal van Bill maakte aanstonds een diepe indruk op Dr. Bob, jiie tot aan zijn dood in 1950 ophield met drinken. De beide mannen erkenden onmiddellijk dat zij zich, om zelf nuchter te blijven, met het probleem van de andere alkoho listen moesten bezighouden. Dit betekende meteen de start voor de «Alcoholies Anonymous» (Anonieme Alkoholisten). DE 24 UUR METHODE Ondertussen is A.A. uitgegroeid tot een groepering van personen (mannen of vrouwen) voor wie de alkohol een hoofdprobleem was of is in hun leven, voor hen die ontdekten dat zij hierdoor ten onder gingen en besloten nieuw geluk op te bouwen zonder alkohol. A.A. is niet zomaar een vereni ging. Het is een gemeenschap, men zou haast zeggen een broe derschap, van mannen en vrou wen die samen hun ervaring, hun kracht en hoop aanwenden om het drankprobleem op te lossen. Dit neemt echter niet weg dat ieder van hen dit persoonlijk moet overwinnen. De enige vereiste om lid te worden is het eerlijk verlangen om op te houden met drinken. Lidmaat schap is kosteloos. De kosten worden gedekt door vrijwillige bijdragen. Niemand wordt ma terieel verplicht. Bovendien staat A.A. los van elke gods dienstige, filosofische of poli tieke overtuiging. Het enige doel is nuchter blijven en andere alkoholisten helpen het te worden. Om nuchter te blijven moet men het eerst worden. En hiervoor heeft A.A. een simplistische maar uiterst doeltreffende methode: de 24 uur methode! De alkoholist gaat het leven aan per dag. Hij zal niet zeggen: «Nu drink ik nooit meer», maar wel «VANDAAG drink ik niet». Die eerste stap zetten naar herstel (totale gene zing is immers uitgesloten) vergt veel moed en nederigheid! Men moet erkennen dat men machte loos staat t.o.v. alkohol en dat men nooit sociaal zal kunnen drinken. De verslaafde weet dus dat hij alkoholist is en dit steeds zal blijven. Hij weet ook dat het eerste glas voor hem fataal is en een kettingreaktie veroorzaakt die leidt naar een lichamelijke en zeker naar een psychische ontreddering. Hij beseft meteen dat hij het niet op eigen houtje aankan en bijgevolg aangewezen is op hulp van derden. Van al de hulpbronnen die ter beschikking staan van de alko holist is A.A. onontbeerlijk in 95 van de gevallen. Al was het maar als nazorg na een ont wenningskuur of inplanting. Ziet men niet regelmatig mensen na een ontwenningskuur terug hervallen na een zekere tijd? De reden is: alleen medische tussen- HEB STEEDS BIJ DE HAND UW VAN TELEFOONNUMMERS .EN ADRESSEN komst (dus zonder inschakeling van de A.A. therapie) is niet voldoende. Die kan immers slechts leiden tot een kunst matige soberheid, maar nooit tot een gelukkige soberheid. De gelukkige soberheid kan alleen bekomen worden door het beleven van de 12 stappen die het werkprogramma uitmaken van de groepsvergaderingen. A.A. schept de mogelijkheid aan de alkoholist om een gelukkige geheelonthouder te worden. Door het A.A. programma toe te passen in het dagelijkse leven zegt de alkoholist: «Ik WIL niet meer drinken» i.p.v. «Ik MAG niet meer drinken». Deze 12 stappen geven niet alleen een werkprogramma, maar zijn ook stappen van inzicht waardoor de alkoholist kan nagaan hoever hij reeds gevorderd is op de weg van herstel of stabilisatie. Deze' stappen zijn gebaseerd op: 1. erkenning van alkoholist te zijn; 2. erkenning van een hogere Macht (Hoe men die ook ziet of aanvaardt); 3. ontleding van eigen karakter; 4. regelen van verhouding met andere mensen; 5. het werken met en voor andere alkoholisten. PETERSCHAP Wanneer de nieuweling naar A.A. komt, voelt hij zich meestal eenzaam en onzeker. Hij heeft dus vriendschap en hulp van zijn omgeving nodig. Een peterschap is voor hem zeer belangrijk. Het stelt hem gerust wanneer hij het gevoel heeft, dat er hier tenmin ste een «ouder» lid is tot wie hij zich kan wenden. Omgekeerd, voelt ieder «ouder» lid een zekere verantwoordelijkheid tegenover diegene, die later dan hijzelf bij de groep aansloot. Hij probeert de nieuweling te helpen, opdat hij zich in de groep «thuis» zou voelen. De «peter» spant zich speciaal in om de nieuwgekomene aan de andere leden van de groep voor testellen. De duur van zijn eigen nuchterzijn speelt daarbij geen vitale rol. Dikwijls zijn de peters slechts enkele weken langer nuchter dan de nieuwen. Idi 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit, t En wat een prijs I I Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. leeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst ar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië). Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaahzeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 lesmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- lerman 052-21.38.16 Mich om. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Mlchem, Potiaulaan 16, St- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. 052-21.27.33 In Sportarena is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.60.i6 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77. Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E. De Petter. Kon. Albertstraat 14. Sint-Gillis-Dendermonde. I eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST ieuwste Mode 052-21.12.82 aan de laagste prijzen biedt U Scotex Kleding, Brusselse straat 33. Dendermonde. Ook dames- en kinderkleding. vergordljnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. [ralinen Daskalides GENTSESTRAAT 45 - AALST Fijne confisserie Doopsuiker in originele verpakking 053-70.38.50 uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo. quando, quomodo enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper oelsie Kleding 052-21.16.11 Palons 053-21.82.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst. ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten. Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper Een tele foontje en het komt voor mekaar Kt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt 1n de boek- enpapierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde Ook alle planafdrukken. Pan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert i y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reMa- meprobiemen. Bel even naar Groep De Cuyper. I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150 000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar. oveel anderen 052-21.40.60 deden het reeds vóór U. Laat uw publiciteit in mekaar boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper. U krijgt zo iemand aan de lijn ALLEEN P4RK EREi-W HIER Geen gemeente, geen dorp zonder tal van verenigingen. Een Vlaming voelt zich geroepen om lid te worden van minstens één vereniging en hoe dikwijls is het dan niet een vinkeniers- of duivenmaatschappij. Waarom zou het er te Herdersem anders aan toe gaan. In 't seizoen spelen met de duiven en 's winters de prettige avonden met kampioenenviering en het daarbij passend goed diner. «De jonge liefhebber» van Herdersem deed vorig weekeinde geen afbreuk aan deze 'l traditie.(lb) Ondanks de herhaalde angstkreten over de vervulling van het Donkmeer door het uitmonden van partikuliere rioleringen in het meer trekt Overmere nog elk jaar tienduizenden bezoekers naar zijn mooie oevers. Dat hiertussen heei wat vissers zijn, valt niet te ont kennen. Daarom werd vorige week opnieuw een massale vlsstorting gedaan, die door heel wat belangstellende hengelaars met aandacht werd gevolgd.(vs) Karnaval te Aalst Is niet zomaar drie, vier dagen rondhotsen. Karnaval is meer, bijna een levensingesteldheid van typisch Aalsters optimisme. Vorige vrijdag startte opnieuw de fameuze karnavakwls, zowat de officieuze start van de eigenlijke karnavalfeesten In amper óón jaar van zijn bestaan, geworden. Vorig jaar nog bescheiden, dit jaar uitzwermend over de hele stad. Morgen zaterdag hoor je erbij In 't Apostelken, Mijlbeek, voor de tweede schlftlng.(lb) Aan het Donkmeer kan het tijdens het seizoen soms erg benauwd worden om een plaatsje te vinden waar de wagen kan geparkeerd worden. Daarom zijn er heel wat bezoekers die zo maar lukraak hun vehikel langs de kant van de weg plaatsen. Daarom heeft deze ver bolgen eigenaar dit merkwaardige bord voor zijn uitrit geplaatst. Wie zou daar nog durven parkeren?(gb)

De Voorpost | 1974 | | pagina 4