I I VEEL GELACH IN DE STADSSCHOUWBURG! DERDE VOLKSKONCERT TE HOFSTADE DOOR DE KON. FANFARE SINT-CECILIA serail AHJttQ Vt f AALSTERS STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS VOORTREKKER VOOR NIEUWE GEMEENTEWETGEVING IN PERSPEKTIEF VAN FUSIES AALST STAANDE OVATIE VOOR DE WIENER SANGERKNABEN IN EEN BOMVOLLE SINT-MARTINUSKERK r AALST UNIVERSITAS VIERT! 10-13/12/74-De Voorpost Zondag jl. ging in het Parochiaal Centrum van Hofstade het derde volkskoncert door dat jaarlijks wordt ingericht door de Kon. Fanfare Sint-Cecilia o.l.v. een dynamische dirigent Bert Veldeman. JEUGDPOLITIEK Deze vereniging vierde dit jaar haar honderd en tiende ver jaardag. Deze aanzienlijke leeftijd heeft blijkbaar de spon taneïteit en bezieling van de Sint-Cecilia-fanfare niet ge schaad. Volgens de h. Jef Goeman is heel de politiek van de fanfare er ook op gericht zo veel mogelijk jonge mensen aan te trekken. Hij noemde dit een jeugdpolitiek dat ernaar streeft steeds meer betere mu ziek te brengen. Aan gelegen heden om voortdurend op een hoger peil te musiceren ont breekt het de groep niet. De fanfare luistert regelmatig aller lei festiviteiten op. Zij heeft de wijkkermissen ondertussen ietwat opgegeven om zich toe te leggen op het opvrolijken van openingen en aktiviteiten van allerhand allooi. SAMENSTELLING De fanfare Sint-Cecilia kan re kenen op de milde steun van haar450 leden. Met een derge lijk aantal sympatisanten is het dus niet verbazend dat hun jaarlijks muziekfestival en win terfeest doorgaat in een stampvolle zaal. De vereniging telt niet minder dan vipg spelende leden en een dertigtal majoretten. Een hele bende zou je zeggen. Hun inzet wordt regelmatig beloond met uitstapjes, zelfs tot over onze landsgrenzen. De har monie schept voor haar leden niet enkel de gelegenheid tot samen musiceren. Nieuwe le den worden door Bert Velde man, ex-beroepstrompettist in de opera te Rijsel, opgeleid. Eens zij de basisprincipes van hun instrument onder de knie hebben worden ze naar de Dirigent Bert Veldeman. (jm) plaatselijke muziekschool ge stuurd waarna zij als volwaar dig lid worden opgenomen. Bert Veldeman nam deze di- daktische taak reeds lang ge leden op zich en hij doet dit blijkbaar erg goed. OP ZOEK NAAR PARTITUUR Het volkskoncert werd zondag ingezet met een korte toe spraak. De presentator zorgde voor de komische noot door een toe speling te doen op de wijze woorden van pastoor Devos. Hij sprak over een streven naar «harmonie in de fanfare». De h. Goeman beklemtoonde hier mee de ijver van het bestuur om een sfeer van goede ver standhouding en samenwer king te stimuleren. Bert Veldeman zwaaide zijn di rigeerstokje vlijtig de hoogte in en het ijs werd gebroken met een denderende mars van P. Sousa. Het eerste deel bevatte enkele klassieke werken. Aldus wer den stukken gebracht van Of fenbach, Verdi en Grieg, wel iswaar in een fanfarebewer king. Bij de aankondiging van «Recit et Air de Jeruzalem» werd even het belang van de tuba in een harmonie beklem toond. Dit stuk was voor tuba solist Walter Vereecken een uitstekende gelegenheid om zijn kunsten ten gehore te brengen. Deze jongen heeft zich zonder kleerscheuren door de moeilijkste passages geworsteld. Het «Solveiglied» van Grieg vertoonde enkele zwakke punten. De toetsen werden dus in dit klassiek ge deelte niet altijd met dezelfde precisie ingedrukt. Een tweede gedeelte stelde de jongste muzikanten in het brandpunt van de belangstel ling. Voordat het overbekende «Plaisir d'Amour» kon worden ingezet bemerkte een ver strooide trompettist dat zijn partituur achtergebleven was in de coulisse. Dit bracht een humoristische noot in het «jon- gerenoptreden». Vóór de pauze werd een stuk voor drie trompetten en slag werk uitgevoerd. Marina, de knappe blondine van de fanfa re, zorgde met de regelmaat van een metronoom voor een puik slagwerk. KOREOGRAFIE De dorstigen waren allen ge laafd toen de majoretten op het podium kwamen in hun fraaie groen-witte kleren. Hierbij een pluimpje op de hoed van Erna Parewijck die een vlotte, ge nietbare koreografie ontwierp. Na dit dansgedeelte stelde de fanfare Sint-Cecilia zich weer op om de avond te besluiten met het lichte genre. Hiervoor werd geput uit verscheidene operettes. De openingsmars klonk krachtig en bezield. Na een daverend applaus ver lieten de talrijke toeschouwers bevredigd in hun muzikale be hoeften het patronaat. RENE DE WITTE «KUNST EN LICHT EN VRIJHEID» BRENGT «IN PYJAMA» Een dolle klucht, betrekkelijk goed gespeeld, en de stads- schouwburg davert op haar grondvesten om het eens even wat overdreven te zeggen. Klagen kunnen we dit keer alvast niet en dat is dan weer een troost op zichzelf vooral dat we van voorzitter Frans Wauters de verzekering kregen dat een klucht allernoodzakelijkst is om de toch al magere kas van onze Aalsterse toneelverenigingen te spijzen. De belofte om een stuk uit het ernstiger genre als tweede produktie te bren gen doet zo ook wel wat wonderen. «In pyjama» is een spel in drie bedrijven, een dolle klucht van Arnold en Bach Vader Emile Dobberman heeft twee doch ters en een vrouw. De oudste is pas getrouwd en de jongste staat op het punt zich te verlo ven. Ma Dobberman is ook niet van de gemakkelijkste, als pa zegt «Ja», dan zegt zij nogal eens «neen» of andersom. De dag na haar huwelijk komt dochter Ida reeds terug, hele maal overstuur van wat zij noemt «bedrogen geweest zijn». Vader probeert de zaken nuchter te bekijken maar moe der loopt onmiddellijk naar de advokaat. Dokter Hoachim Hi- De akteursploeg van «Kunst, Licht en Vrijheid». (Jm) lardes, de ongelukkige echt genoot, raakt buiten zijn wil in heel wat andere moeilijkheden verwikkeld als blijkt dat zijn hospita zijn kamers tijdens zijn vermeende langdurige afwe zigheid aan een zangeres ver huurd heeft. Deze zangeres is trouwens ook het vriendinnetje van de aanstaande verloofde van dochter Dora. Emile die ook van deze zaken op de hoogte wordt gebracht besluit de touwtjes zelf in handen te nemen en de zangeres Ellie Ornellie te verzoeken Klaas Reiling, de toekomstige, met rust te laten. Op dit apparte ment gebeuren heel wat toeval lige ontmoetingen die de zaken voor de echtgenote en de ver loofde er niet op vergemakke lijken. Ook vader Dobberman geraakt in de knoei als moeder hem aantreft in de armen van een vroegere kennis, vriendin van de zangeres. Maar slim is hij ook Emile Dobberman. Hij trekt de misverstanden en de toevalligheden in het reine en «eind qoed alles goed». Zwierig en levendig vertolkte Odillon Mortier de rol van de vader Een klein detail: wat moet hij een rustige slaper zijn! Pas uit bed lagen zijn haren zo ordelijk alsof hij helemaal niet geslapen had. Ghislaine De Groot als zijn vrouw was even eens aanvaardbaar. Gra- cienne Van Nieuwenborgh was sierlijk en soepel in haar rol van de zangers Ellie Ornellie. Aar zelend en nog wat zoeken naar de juiste toon was de oudste dochter Edith (Ingrid Van Der Meersch). De debutanten Rita Cooman, John Woolley en Hilde Wauters allemaal nog wat houterig, deden hun best om goed verstaanbaar te zijn, ze akteerden sympatiek en wij geven deze jonge krachten graag nog wat krediet. De he ren Fons Boeykens en William De Wit brachten samen met Odilon Mortier de zaal heel dikwijls aan het lachen; een goede typering voor F. Boey kens als Dokter Joachim Hi- larides, iets te stereotiep was William De Wit vooral dan in de bewegingen. G. Huylebroeck en M. Van Goethem deden het in hun korte optreden zeker niet slecht. Algemeen gezien vormden de spelers van K.L.V. een vrij ho mogene groep Ondanks een paar kleine foutjes (o.a. een ongefrankeerde expresbrief, een vergeten bel, e.a.) was de regie van Frans Wauters goed; het dekor was stimulerend voor de spelers die dit stuk dyna misch met een vlot tempo tot een geslaagde opvoering brachten. Een Denderend applaus was een welverdiende beloning. Een applaus die er van onze kant zeker niet afkan voor de weeral stuntelige lichtregie. De stofnetten in de stadsschouw burg trekken er zich niets van aan! Zij kweken lustig verder!. ROEL VAN DE PLAS Gent is de vierde Vlaamse pro- vinciehoofdplaats waar, zater dag a.s. een vergadering wordt gehouden over de herziening van de gemeentewet Deze ver gadering richt zich tot aile bur gemeesters, schepenen, ge meenteraadsleden, gemeente- sekretarissen, gemeenteont vangers en leidende gemeente lijke ambtenaren van de Provin cie Oost-Vlaanderen. De initiatiefnemer van deze bijeen komsten de Vereniging van Be lgische Steden en Gemeenten gaat er van uit dat parallel met de huidige fusiepolitiek, waarbij men door gemeentesamenvoegingen en grenswijzigingen de bestuurs kracht van de gemeenten beoogt te waarborgen eveneens de wer- kingsregelen moeten aangepast worden De doorschaah/erruiming geboden nieuwe mogelijkheden lopen immers zeer het gevaar lou ter teoretisch te blijven indien niet terzelfdertijd aandacht wordt be steed aan een even essentiële fak- tor van de bestuurskracht namelijk deze van het efficiënt beheer. Hiervoor is een herziening van de thans vigerende gemeentewet van 1836 zonder enige twijfel.nodig. Eenieder is het er momenteel over eens dat het klassiek bestuurlijk stramien, dat in 1936 uitgewerkt werd voor het beheer van de be perkte taken. die in de negentiende-eeuwse visie aan de gemeenten konden worden toever trouwd, inderdaad als volledig voorbijgestreefd moet worden be schouwd voor het beheer van de huidige, laat staan de straks gefu sioneerde. besturen. Men mocht niet het risico lopen dat een verouderde, maar toondertijd toch degelijke gemeentewet van 1836 zou veranderd worden op een ondoordachte wijze, zodat men van de regen in de drop zou komen. Daarom is het thans verheugend Vorige week vrijdag zorgden de Wiener Sangerknaben in ee bomvolle Sint-Martinuskerk voor een groots geestelijk kon eert. De wereldfaam van dit knapenkoor was blijkbaar voldoend! geweest om ongeveer tweeduizend mensen aan te trekken De verwachtingen lagen dan ook zeer hoog. Een twintigtal knapen en hun dirigent Uwe Theimer werden b hun opkomst in de viering van deze prachtige gotische kerfi onthaald met een warm applaus. Na een vlotte opstelling zetti het koor in met een werk van Jacobus Gallus. Onmiddellijk vieT het op dat de Wiener Sangerknaben erg vermoeid leken. Dl was wel begrijpelijk vermits hun optreden in Aalst reeds werf voorafgegaan door vijf andere koncerten. In het totaal bevattf hun koncertreis in België zeventien optredens en dit gespreif over een periode van twintig dagen. Dit strekt dus wel tot e vooralsnog omwille van de grote koncentratie die van elkd| knaap wordt vereist. Het programma bevatte werken van enkele der grootst! meesters uit de laatste vijf eeuwen. Zowel van de oude welluil dende polyfonie (da Palestrina, Nanino tot het ingewikl kelde en uitgesproken modern werk van Benjamin Britten meP daartussen enkele werken uit de kompositorische richtin (Schubert, Schumann e.a.). Telkens gaven de zangertjes blijk van een bijzondere zaro techniek. Het egale, gave timbre van hun stemmen, de spor^ tanelteit en natuurlijkheid en terzelfdertijd de zelfbeheersintAal die ze vertoonden wisten zelfs op de moeilijkste luisteraal vc indruk te maken. da: Eén der toetsstenen van de avond was wel het verrassend^1 knappe werk van Uwe Theimer zelf. Zijn vier motetten werdei*ce door het koor met heel wat bezieling gezongen. Vooral helte motet «Ave Maria» was in al haar melodische, harmonische er ritmische wendingen zeer bekoorlijk. Zelfs gedurende de uit^1 voering van dit uiterst moeilijk werk gaven de knapen blijk var een grote zelfzekerheid en muziekkennis. Zowel bij het dirige\v ren als bij het begeleiden op de piano maakte Uwe Theimei^ een goede indruk met zijn sober en rustig optreden. De laatste tonen van «Das Zigeunerleben» van Schumanr waren nog maar pas uitgestorven of het koor werd door he entoesiast publiek bedankt met een gul applaus. Na eei staande ovatie en het uitdelen van enkele anjers aan ell£ koorlid voerden de Wiener Sangerknaben drie extra-nummei uit. Een verrukkelijke avond dus. RENE DE WITTE >V(t iml - De thuisklub van alle Aalsterse universitairen viert feest. I derdaad, dit jaar kende de klub een echte renaissance zow! qua aktiviteiten als qua leden. De oprichting van «den Dom» per» die in Leuven de Aalsterse studenten verenigt en reedist 90 aangeslotenen telt, stimuleerde ook het praesidium vari l Universitas dat bestaat uit Toon Coppens (praeses), Dir! Stook, Michèl Bauwens, Jos Noteboom, Frank De Bock ei>n< Elie Liebaut om het dit jaar eens extra-goed aan te pakken. Dooi klubavonden, die steeds in de bovenzaal van café «'t Land vaitlie Riem» doorgang vinden, werden steeds een reuze suksesho ook de cantusavond werd voor Universitas een leuk geschente p aan de genodigden (Dompers en Oi Filoileden). Het mosselfpt souper met de herfstwandeling en de voetbalmatch tegen Oud-Universitas werd ruim meegevolgd. Om deze voorspoee dige vooruitgang van de klub te bestendigen heeft Universitas een reuzefeest aangekondigd dat zal doorgaan in zaal F.F.Ren op de Dendermondse steenweg te Aalst. Inderdaad, op zater-tei dag 21 december krijgen we het jaarlijkse Universitasbal dab f zal opgeluisterd worden door orkest «Concession Team», leot dereen wordt langs deze weg hartelijk tot deze manifestatie uitgenodigd. e DIRK DAELEMANSsg De Aalsterse stadssekretaris Chris Wlllems, tevens voorzitter van de Kommissie Bestuurlijke Organisatie van de Vereniging van Belgi sche Steden en Gemeenten. vast te stellen dat aan de geplande gemeentewetsherziening uitzon derlijke zorgen worden besteed. Ze werd vooreerst grondig voorbe reid door een kommissie ad hoe, genaamd «Bestuurlijke Organisa tie», die in het begin van vorig jaar werd opgericht in de schoot van genoemde Vereniging van Belgi sche Steden en Gemeenten. Deze kommissie wordt voorgezeten door Chr. Willems, stadss ekretaris-Aalst. Een vol jaar '73 werd aan de ge meentewetswijziging gewerkt. Toen de kommissie met haar voor lopig rapport klaar kwam in de cember van vorig jaar, werd ge oordeeld dat vooraleer zou overgegaan worden tot het opstel len van een wetsontwerp of voorstel om de gemeentewet te herzien eerst nog best een in tense dialoog met de gemeente bestuurders op gang zou dienen gebracht te worden Grote provinciale hoorzittingen, waar iedereen, di^zich betrokken acht, aan het woord kan komen. Zo werd ook beslist. In de eerste helft van dit jaar werd te dien einde de laatste hand gelegd aan een bro chure waarin de ideeën rondom de gemeentewetsherziening wordk ontwikkeld in een vlotte verteer bare stijl. Zoals gezegd, is men nu aan de vierde provinciale vergadering in het Vlaamse landsgedeelte hoe. morgen zaterdag. INHOUDELIJK Wat de nieuwe gemeentewet in houdelijk zal bepalen, vernemen wij van stadssecretaris Chr Wil lems, die de algemene inleiding geeft te Gent. en Het staat ook te lezen in de b hi chure die wij de geinteresseeeei lezer sterk kunnen aanbevelenge De dokumentatiemap met irn voorontwerp van de nieuwe fefl meentewet, een begeleiden^ brochure en andere nuttige dolL menten kan men verkrijgen dcJ storting van 200 F op PCR OCT 0016797-16 van de Ver. vanBelf® sche Steden en Gemeenten. ®n >zi rd g;

De Voorpost | 1974 | | pagina 10