Weekblad van Dender- Dnrme- en Scheldestreek V WAAR KOMT DUE IN HERDIRSHHSI KELDERS VANDAAN ZWART»' 'I APOSTELKEN BOORDEVOL KARNAVALKWIS VAN LIMBERGEN WIJ ZIJN ZO BLIJ, D'ER IS WEER EEN EUROSONG VOORBIJ EEN AALSTERS ONDERWERELDVERHAAL EÉN UITGAVE VAN De Voorpost VRUDAG13 DECEMBER 1974 27c JAARGANG - NR. 48 -16 F, ■ÖB#aHII!»MSï^a»8ö5Si£at£ii^jïSaÉi2?SïSiSïtM DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053/70.41.19 Jaarabonnement Halfjaar- Trimester EDITIE AALST Een geschenk van bij is altijd een belevenis! PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK i£.imfcergen^, Hoogstraat 28 9300 AALST TEL. 21.23.22 U?Kattestraat 73 9300 AALST TEL. 21.56.00 Voor mensen die iets persoonlijks, iets beter zoeken. IE VERANTWOORDELIJK VOOR OLIELEK olieluchtje is nu precies niet iets waar men zijn neusgaten wijd r opentrekt. Weduwe Bieseman-Van Landuyt, Grote Baan 112 te rdersem kan er meer dan van meepraten. Het hele huis door, en in lendere mate ook in de aanpalende woning van de h. Kamiel Lam- '„tchts, kan men de stank opsnuiven. Van een weeë geur op het ïelijkvloers wordt het een ware stank eenmaal in de kelder waar op het ^wellende grondwater een dikke laag olie drijft. >el nJ oktober begon de ellende in r weduwe Bieseman. Bij de Iwachter, die evenwel geen ^gïes-verbaal opstelde, werd eknpt klacht ingediend. De ht bleef zonder gevolg en Situatie verergerde. Einde oktober kreeg de huisbewoon ster van haar huisarts een certi- fikaat dat zwart op wit beves tigde dat weduwe Bieseman zware fysische hinder onder vond door de aanhoudende uitwasemingen van de dieselo lie, waarvan de stank steeds intenser langs de muren zich over het gehele huis ver spreidde. Daags nadien, 29 oktober, trok mevr. Bieseman naar het het Herdersemse gemeentehuis. Het lakonieke, doch weinig af doende antwoord was daar: «dat de gezondheidsdienst al leen maar kon vaststellen dat haar kelder stonk. Een doekje voor het bloeden, maar geen oplossing voor deze kwalijke hinder. Na herhaald aandringen, eind november bij de gemeente diensten om de oorzaak van de steeds verder inzijpelende olie na te gaan en te doen stoppen, dat zonder praktisch gevolg bleef, liet weduwe Bieseman door de rijkswacht een proces-verbaal opstellen, waarbij zij haar vermoeden uit sprak dat de olie mogelijk af komstig is van een lek in de Shell-tanks die zich vlakbij haar woning op de terreinen van de firma Lambrechts be vinden. Volgens een mededeling van het melkpoederbedrijf werd reeds in oktober een eigen on derzoek, zonder resultaat evenwel, ondernomen naar een mogelijk lek. Een eventu eel lek ligt volgens het bedrijf evenwel binnen der verant woordelijkheid van Shell aan wie de tanks toebehoren. Deze week voerde Shell een eigen expertise door, waarbij de tanks die reeds geruime tijd in de grond zitten en mogelijk aangevreten zijn, intakt be- jar|u wij op de BRT meer praatprogramma's dan wat ierinders te verwerken krijgen is er iemand op het hoogst deiriginele idee gekomen om opnieuw en ter afwisseling esien fijn showuurtje te geven met tien liedjeszangers Hijlie mekaar gewoon opvolgen zonder verdere kom- je-nentaar. Wij weten allang dat zij op de BRT van show >e-|een kaas hebben gegeten, maar dat het er zo intriest di-' on aan toe gaan zoals tijdens Eurosong dat hebben t hit'' nooit bunnen vermoeden. Dat is geen programma leer. Dat is een rechtstreekse aanval op onze klieren. Jommigert worden woest, anderen beginnen te zwe- wo.tn, het hangt er vanaf welke klieren reageren. Bij mij i jaren het de fameuze traanklieren. Met het hoofd tus- nier '5e'^e knieën zat ik te luisteren hoe sommige lensen toch maar altijd alleen zijn, hoe anderen de Iraathoer moeten spelen voor een sjieke meneer en ^apek ik even op toen ene zekere Bral zijn bipsen toonde ;eurn het brave Vlaamse publiek, dajijn familie had erg met mij te doen tot ik plots in een Jbedaarlijke lachbui schoot en iedereen ontsteld en ithutst naar de telefoon dook om de negenhonderd te bellen. Maar zij zijn geen echte TV-kijkers, want zij Iden niet gezien wat ik wel zag: de Lollipops. Het hrikkelijke einde, het neusje van de zalm, de seur rieren van de Vlaamse showbiss, les beautés du p'utjable. Wij hebben op onze planken al heel wat gezien, iar dit is hét. Als wij daarmee toch maar konden naar eden gaan, wat zou ik dan gelukkig zijn. Gans Eu- >a zou gieren. Een golf van sympatie en medelijden )r dat fiere Vlaamse volk zou ons eindelijk geven arop wij al jaren recht hebben: een Ued van Euro- is formaat. Op die manier zou eindelijk de hele oude eld eens te weten komen wat het volk van Rubens Ruusbroeck, van de Van Eycks en Erasmus hier te luren heeft. Dan eindelijk zou men beginnen te cpêlappen dat de BRT eigenlijk geen TV-station is maar tolhuis waar mannen als Anton Peeters, Armand en, Will Tiera, Whizzzpering Rita De Neve en andere liten het mooi weer maken. D p Mare DE BACKER Hoewel we niet zo ijdel zijn te menen dat het startsein dat we ons aller karnaval vorige week voor de broek trapten een greintje aan de hele bedoening zou veranderen, het deed toch deugd te zien hoe het Mijlbeekse Apostelken na die schreeuwende boodschap «hiermee verklaren wij voor ge opend» zo vol als een ei liep. Ijdelheid der ijdelheden. Meteen weet je dat we opnniuew over de beruchte karnavalkwis aan het zwammen zijn. Voor de droesems die dachten dat wij die lolinzet onder verzwegen-welgekende invloeden hebben samengezwoegd durven wij met de hand op de lever zweren volmaakte geheelonthouders te zijn. Behalve het feit dat we de stenen alle kleuren van de regen boog kunnen laten zien als we aan het liegen slaan, meent uw dienaar in zichzelf geen andere sporen van ontaarding te kunnen merken. Om naar 't Apostelken te gaan. Boj Frans en Gaston en Albert en Herman en William en Kamiel (als ik er mocht vergeten, graag een telegram). Maar die rondborstige lolva- ders stonden natuurlijk niet in hun eentje voor jury te spelen. Het werd slechts mogelijk door de gewaardeerde medewer king van Koolstraatzomerzot- ten, Pikante Kastaars (gezel lige jongens, dat wel maar soms slapen we graag wat en vermits hun lokaal schuinrech- tover onze nederige stulp werd neergezet, komen er wel eens tabletten aan te pas). Waren daar nog drie Destereers onder de zware leiding van Miel en een groep Kornissesloipers Goeie typen (die betalen ons volgende keer een fruitsappe- ken). Deze ronde gaf weer eens heel duidelijk een beeld van de goeie kanten die de kwis van in den beginne al toonde. Het is een spel maar het wordt ernstig gespeeld. En toch gaat het dan weer niet zo ver dat men gelegenheid krijgt om wedijver aan de dag te leg gen die naar het ongezonde konkurreren zweemt. Ont spannende geestesarbeid over een spannend, geestig vertoon: karnaval. Tussen haakjes kunnen wij hier mis schien al verklappen dat wij, De Voorpost, naar het voorbe eld van de kwissende karnava- listen binnen afzienbare tijd met een dergelijk spektakel in de kolommen verschijnen. Maar daar gaat het hier niet over. De ronde in 't Apostelken kreeg, naast de buitengewoon grote publieke belangstelling, nog een andere stempel mee: die van de spanning. Inder daad kregen we een vrij heftige zij-aan-zij te horen en te zien. Alleen de Chevaliers uit de wonderbare Koolstraat lieten wel van hun pluimen. (Zijn die al zo druk bezig met de voorbe reiding van de Prinsenverkie zing?) De drie overige ploegen lieten mekaar tot het bittere einde geen vin los. Tenminste, bijna tot het zuurzoete einde want nadat de Koolstraat met 3 schamele punten en wat rode kaken was uitgeteld lieten de Pikante Kastaars het bij 5 een heden ook afweten. De Kornis sesloipers en de Destereers dartelden echter stevig aan- eengekneld naar 6 goede ant woorden op 10 vragen. Wie be ter kan wordt winnaar konklu- weerden we overbodig ginds in dat verre Mijlbeek. Tiptop gep land als de hele uitgave le verde een ex-aequo uiteraard geen problemen. Toen ook die vraag door de beide ploegen korrekt werd beantwoord heb ben wij wel eventjes in de schaarse haren gewroet. Moei lijk jong, die vraag. Een tweede schiftingsvraag wipte uiteinde lijk de Kornissesloipers op het Waar er rook is, is er vuur. Waarheid als een vraagteken. We zullen voor een keer niet al te lang mistiekertje spelen en de koe (niet die van bovenstaande waarheid) bij de horens vat ten. Zonder omhaal: «Aalst is een stad met een fameuse onderwereld». «Pardon?» Neem je de volksvertellingen zonder een korreltje zout dan zitten we hier ter stede gewoon onderkelderd. Wie heeft nooit eens horen zeggen dat er vanuit de Sint-Martinuskerk een onderaardse gang loopt naar Affligem? Is het een fabeltje, de affaire van dat valluik op de Houtmarkt? Wat moeten we nu geloven van de ondergrondse verbinding tussen het Belfort en de Borse van Amsterdam? Is het waar of niet? Zouden die verbindingen er nog zijn of sinds jaar en dag door omstandig heden allerhande definitief onkontroleerbaar geworden? We zouden nog een tijdje vragen kunnen stellen maar uitein delijk komen we dan toch tot dezelfde slotsom. Die slotsom willen wij als vertrekpunt gebruiken voor een reeks bijdragen. Met de hulp van iedereen die voor de Aalsterse «onderwereld» interesse heeft willen we namelijk alle mogelijke gegevens over welke ondergrondse verbindingen ook samenbrengen. Dat moet onvermijdelijk leiden tot een bijzonder kluwen van verhalen, belevenissen en, waarom niet, fantasieuitspattin gen. Misschien doen we aan het eind van onze ondergrondse tocht de boeken met een ferme zucht dicht omdat we alweer tot diezelfde slotsom zijn gekomen: men zal het bestaan van die gangen nooit echt kunnen bewijzen. Maar eigenlijk zitten we hier toch stiekum te hopen dat dit snuffelpartijtje tast- en zichtbare resultaten oplevert. Al hoeft het niet. OPROEP Vooraleer we echt van start gaan en er, als inleiding, een serie meningen tegenaan gooien willen we nog vlug een dringende oproep lanceren. Wat U, lezer, over de ondergrondse spullen weet heeft eet wel belang. Misschien niet zuiver wetenschap pelijk maar dan toch als volksverhaal. Vandaar onze vraag: zo iemand iets weet «van horen zeggen», zo je als kleine pagad der zelf nog het voorrecht mocht genieten is de Aalsterse onderwereld af te dalen, zo je ons een klein ietsje kan meege ven... Wacht dan niet langer, neem potlood en papier of snel als bezeten naar die goeie ouwe telefoon. Vooraleer we zover zijn een paar aanduidingen die duidelijk stellen dat jouw ver haal even waardevol is als dat van iemand anders. Affligem: «Gewoon een fabeltje...' Burgemeester De Bisschop: «Voor mij niet gelaten maar ik wil wel wetenschappelijke bewijzen zien...» «Het is er allemaal nog», zegt antoon en de anderen knikken overtuigend mee, «langs het valluik op de Houtmark} trokken wij dikwijls naar beneden. Wij geraakten niet ver maar vroeger, dat weten we van onze ouders en grootouders, vroeger kon je veel verder. Naar 't schijnt zouden de Sterreheren die gang hebben gegraven tot in 't klooster Affligem. Als er ambras was kon men van Aalst naar ginder of omgekeerd». «Op een keer stond de gang vol water. Het was toen dat het beeld van de heilige Johannes naar hier is gedreven. Omdat het eigenlijk een wonder was hebben ze hem hier op de Houtmarkt een standbeeld gegeven». Wie zei het ook weer, dat we zo nog UUUUREN kunnen doorgaan En dat willen we ook maar dan in de volgende edities. Voorlopig zullen we ons beperken en herhalen wat hoger al werd gezegd: het kan best een leuke, lugubere on dergrondse boel worden. Nu maar een heel klein beetje zitten hopen dat de Aalstenaars het prettig zullen vinden te weten op welke grond ze leven. En dat ze, zo ze er al wat van afweten, ons hun vertiaal niet zullen besparen. Op hoop van zegen; schrijven of binnenlopen kan en mag: Pontstraat 64 te Aalst. Telefoneren doe je op het nummer 053-70.41.19. Je hoeft geen kleine voorvalletjes achter te houden, het komt in de krant. Geen vrees dat pikante of bovenfantastische verhalen het niet zullen doen. De man van dienst is er gewoon wèg van zichzelf onder zijn schrijftafel terug te vinden. vonden werden. Tijdens het onderzoek kregen de inmid dels leeggepompte tanks een nog grotere druk dan normaal te verwerken. Na al deze on derzoeken en het blijven toe stromen van olie in de kelder van weduwe Bieseman, rest nog één vraag: waar vandaan komt het stinkende goedje? Na al die weken nutteloos wachten een kapitale vraag, temeer daar het vast staat dat olie een erg verwoestende in vloed op bijvoorbeeld drinkwa ter, en dat er na weken nu wel een einde mag komen aan het ongemak van mevrouw Bie seman. hoogste schavotje met net naast hen de Destereers. Eerstgenoemden genieten dus de twijfelachtige eer samen met Noig en de winnaars van de twee volgende reeksen naar de Madeion te mogen kwissen. Nu wordt het lastig, wat zullen we eerst vertellen. Kruis of munt. Goed. In die vol gende ronde, afspraak H. Hartkring - Dokter De Moor straat voor de dommerikken - zaterdagavond 8 Aalsters uur, treden in de zo verleidelijke karnavalkwisarena: de Gaa Lowies, de Gilles, de Suske- wieten en het feestkomitee van de watertoren. En da wen toffe... Punt twee van het geldstuk (kruis): als we de steeds gedienstige dood ernstige taal van een welge kend Aalsters zeverknobbe- laar mogen met een korreltje zout nemen, dan schrijven we: naar verluidt komt BRT 2 met een help opnamesanteboetiek naar de zaal Madeion afzakken om er de finale van die keizer lijke karnavalkwisse op spoor te draaien. Kunnen we het ach teraf nog eens beluisteren. Al kan dat niks afdoen aan onze raad; je gaat er best eens heen. ANDRE HEYVAERT VERNIEUWDE BROSJURE OVER AALST Maandag jl. stelde de h. schepen van kuituur G. Van den Eede en de leden van de stedelijke kommissie voor toerisme en vreemdelingen verkeer de totaal vernieuwde en herwerkte brosjure «Aalst, historisch, kultureel en ekonomisch overzicht» voor. Het lijvigste deel van dit bros jure gaat naar het kronolo- gisch overzicht vanaf de achtste eeuw tot op heden van al de markantste en be langrijkste feiten en gebeur tenissen die zich in de stad voordeden. Deze «nutsheil»-historiek van de stad is niet alleen nuttig voor aiie Aalstenaars doch ook bijzonder praktisch voor ge bruik in het onderwijs. De zeer mooie foto's, voor het merendeel ontleend uit de katalogus van de Grafische Kunsttentoonstelling afge lopen jaar, zijn reeds een waarde op zichzelf. De basis van de vroegere stadsbros- jure werd behouden doch stadsarchivaris Karei Baert, Mevrouw Van de Velde en Fritz Courteaux brachten de nodige aanvullingen en kor- rekties aan. Nadere uitleg wordt gegeven over: de Grote Markt, de Binnenkoer van het Stadhuis, de Sint- Maartenskerk terwijl ook de Aalsterse Humanisten be sproken worden net als Aals terse figuren zoals Jan- Baptist Wellekens, Isidoor Bau wens, Valerius De Sa ede- leer en anderen. Een schets wordt gegeven van het «ont waken van de demokratie», naast nadere uitleg over volksgebruiken zoals van zelfsprekend karnaval, Sint-Maarten, de meiboom, de schimpnamen. De Aals terse ekonomische dienst stond in voor de aanvulling van de cijfers over de te werkstelling in de voor naamste bedrijfstakken en verzorgde tevens beknopt een overzicht van de ge schiedenis van nijverheid en handel in de stad. Het geheel werd gedrukt op eigen stad sper sen. Aan iedere school zal met het oog op het gebruik In de ge schiedenislessen een exem plaar aangeboden worden. De brosjure kost vijftig frank, wat ongeveer de helft van de werkelijke waarde is en Is In kleine hoeveelheden te be komen in de centrale stads" biblioteek, Kattestraat. Voor grotere hoeveelheden, mits voorafgaandelijke storting op prk 088-0161760-56 van de Stedelijke Kommissie voor Toerisme».

De Voorpost | 1974 | | pagina 1