D E 6 H I R T V Q LOUIS-PAUL BOON OPENT TENTOONSTELLING IN GALERIJ ELIAS TE WIEZE HET ZWAMBERSHOF, EEN UNIEKE GELEGENHEID VOOR IEDEREEN VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN A 4 - 13/12/74- Dc Voorpost In Galerij Elias te Wieze verscheen L-P Boon om de inleiding te verzorgen bij de opening van de tentoonstelling van EUE ELIA, aangezien de geprogrammeerde spreker op het laatste nippertje verstek liet weten. Louis-Paul Boon vertelde op zijn vermaarde wijze over zijn vriendschapsband met de Gentse schilder en beeldhouwer EUE ELIA. Samen hebben ze reeds verschillende manifestaties op hun actief. Met lof sprak hij over de bijzondere vindingrijkheid van Elia en over zijn verknochte Inzet om te protesteren tegen de mens die overal waar hij komt vuiligheid achter zich laat. (VAN 8 TOT 22 DECEMBER) Het werk van Elie Elia zouden we «modem» willen noemen. We we ten wel dat dit woord tweemaal niets betekent; de enen gebruiken het negatief om hun afkeer uit te drukken, de anderen positief om hun bewondenng te beklemtonen. In beide gevallen gaat het om een vooringenomenheid. Een kunst werk is niet goed of slecht naarge lang het al dan niet modem is. Als we hier toch het woord modern wil len gebruiken, bedoelen we geen van beide waardegeladen beteke nissen. Wel willen we wijzen op een essentiële eigenschap van het werk van Elia, nl. dat het een ver nieuwing beoogt. Niet alleen als kunstvorm, maar vooral omdat de bijbedoeling erin besloten ligt dat het een bijdrage zou wezen tot het mooier maken van onze leefwe reld. Het huidige leefmilieu ken merkt zich door zijn lelijkheid. Nooit heeft de wereld een lelijker uitzicht gehad als nu. Elia stelt zijn creativi teit ten dienste van een wereld, die er mooier zou kunnen uitzien. Zijn werken zijn als het ware projecten, die voor menig industrieel een wenk zou moeten zijn om de mon sterachtige fabrieken een mooier uitzicht te geven, zodat ze inte greerbaar worden in de natuur, in de plaats van schril af te steken door hun lelijkheid. Elie Elia is geen nihilist, die droomt van de mooie vroegere tijden, waarin geen kwalen van de techno logie bestonden. Hij aanvaardt de realiteit van deze tijd, maar hij wil een kleine verandering aanbren gen, die hem, als estheet en kun stenaar, nauw aan het hart liggen Het zou naïef zijn de technische vooruitgang zo maar zonder meer Jan De Lathouwer is te Leb- beke geen onbekende. Hij werd er geboren en tot 1967 was hij er ook de uitbater van een welbeklante zaak. Het Zwambershof, dat toen door velen ook de wijnkelder werd genoemd omdat Jan er toen reeds het revolutionaire plan had uitgevoerd een wijnkelder uit te baten naast zijn drankge legenheid. Mevrouw De La thouwer was door haar stam gasten in die tijd zo geliefd dat men haar familiaal «moeder Zwamber» noemde. In 1967 verhuisde de familie De La thouwer naar Aalst. Het heim wee naar het geliefde Lebbeke en naar de vele vrienden en stamgasten bleek echter te groot en ja hoor, Jan de La thouwer is samen met moeder Zwamber uiteraard terugge keerd naar zijn «Zwambers hof». De naam Zwambershof is dus net dezelfde gebleven, maar we zouden kunnen zeggen dat de vlag in feite de lading niet meer dekt, of beter nog de la ding heeft een hele gedaante verwisseling ondergaan. Maandenlang heeft de familie De Lathouwer gewerkt aan verbouwingen in hun «Zwam bershof» en eerlijk gezegd, het loont de moeite. Het Zwam bershof is vast één van de mooiste, zoniet de meest stijl volle gelegenheid van het hele gebied, ledereen vindt er allicht iets naar zijn gading Naast een prachtig café met uitnodigende zetels en een reuze gezellige toonbank is er ook ruime dans vloer. De café waar je alle soor ten drank aan de normale de- mokratische prijzen kan kopen is tegelijkertijd een soort snack-bar. Wie na een flink avondje uit, nog gauw even de inwendige mens wil versterken kan daarvoor eveneens bij moeder Zwamber terecht. In een oogwenk zet zij u één van haar fijnste snacks voor, die u zeker zal appreciëren. Ook voor de snacks zijn de prijzen zeer demokratisch te noemen. «Wij willen immers dat het Zwambershof net als vroeger een fijne gelegenheid wordt waar alle mensen van alle rang en stand zich thuis voelen en waar iedereen graag vertoeft» vertelde ons een terecht fiere Jan De Lathouwer Aan zijn in spanningen zal het alvast niet liggen. WIJNKELDER Het huidig Zwambershof is echter meer dan café, dancing en snack-bar. Er is ook de splinternieuwe wijnkelder. En eerlijk gezegd, het is een ju weeltje. Het met rondbogen en indirekte verlichting afgewerkt interieur is werkelijk smaakvol ingericht. Hier kunnen verliefde paartjes urenlang plannen ko men smeden. Je moet wel een beetje romantisch aangelegd zijn. Maar geef toe dat we dat eigenlijk allemaal zijn. Geluk kig maar trouwens. Ook hier is de uitbater konsekwent geble ven en dat lijkt ons toch wel erg belangrijk. De wijnkaart is zo uitgebreid, dat er beslist voor elk wat wils te vinden is en dat reeds aan zeer demokratische prijzen. Voor de streek is het beslist een première Bestaat er nou iets mooier op de wereld dan het drinken van een goed glas wijn in een mooi dekor en in charmant gezelschap? FEESTZAAL Wie meent dat we daarmee al les gezegd hebben over het Zwambershof, slaat opnieuw de bal mis. Boven is er immers ook een prachtige feestzaal, die je kan bereiken via een brede hall en een majestueuze trap. Zowel hall als trap en zaal zijn bekleed met een warm aandoend vast tapijt. De zaal zelf is een juweeltje. Ze is wer kelijk voor alles geschikt: T-dansant, huwelijksfeesten, en zelfs film en toneel kunnen er terecht. Er is veel ruimte en die ruimte is werkelijk vakkun dig uitgebaat. Wij geloven echt niet dat er in het Dendermondse een tweede gelegenheid te vinden is met de allure van het «Zwambershof». Dat de familie De Lathouwer dat allemaal bijna zelf heeft verwezenlijkt verdient ieders waardering. Ei genlijk kunnen we er enkel nog dit aan toevoegen. U moet vast zelf eens gaan kijken en dan ziet U dat we het zeker niet hebben overdreven. Aan gele genheden zoals «Het Zwam bershof» was en is er in onze streek werkelijk nog een nood. Als U er eenmaai geweest bent komt U er zeker terugZoals wij overigens. Wellicht drinken we er samen een glas één van de volgende weekends. (medegedeeld) I di 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit En wat een prijs I Huis Adi, Dorp 41, Grambergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras sen Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeereenstraat 18, Aalst omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië). Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door gespedakzeerde personen. De Dendermondse Rijschool. Veldstraat 47. Sint-Gillis-Dendermonde. leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitn- gen, poorten enz M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. erman 052-21.38.16 Michem, Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen. n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz I Opwijkstraat 218, Lebbeke O-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke. - Kroostrijke Gezinszegels om, leen gerust 053-21.6O.I6 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77, Haaltert attOflex 052-21.11.77 de bedverirtg voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E. De Petter. Kon. Albertstraat 14, Sint-Glllis-Dendermonde. eubelen De Wolf053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST I ieuwste Mode 052-21.12.82 aan de laagste prijzen biedt U Scotex Kleding. Brusselse straat 33. Dendermonde Ook dames- en kinderkleding vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoften (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette, tergal eru Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape. vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde ralinen Daskalides 053-70.38.50 GENTSESTRAAT 45 - AALST Fijne confissene Doopsuiker In originele verpakking uando 052-21.40.6O om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodoenz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper oelsie Kleding 052-21.16.11 lalons 053-21.82.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschilende landen. ju> Vlaander en straat 6 Keizerfjke Plaats 8. Aalst. ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten. i_aat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper Een tele foontje en het komt voor mekaar. I zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U 1n de boek- en papierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder, Dljkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken. an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.R) alles even keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerprebeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. I y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw relda- f meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar oveel anderen 052-21.40.60 deden het reeds vóór U Laat uw publiciteit in mekaar boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper U krijgt zo Iemand aan de lijn. te verwerpen, wel zouden zoveel mogelijk schaduwzijden moeten opgehelderd worden Wat het uitzicht van de technologi sche maatschappij betreft zijn de schilderijen en tekeningen van Elie Elia voorstellen om tot een ver nieuwde techniciteit te komen. Daar de mensen slechts als scha duwen worden voorgesteld, wordt nog meer de nadruk gelegd op de omgeving. Artistiek gezien heeft Elia een zeer lovenswaardige evolutie doorge maakt, die zich nu ontwikkeld heeft tot een zeer originele visie. Door een hevig kleurenspel komt hij tot sterke kontrasten. De kleuren wekken op zichzelf reeds een aan genaam gevoel op. Zijn compositie bestaat uit geometrische vormen, die echter figuratief zijn. Hij heeft handig gebruik gemaakt van de verworvenheden van de geometri sche abstrakte kunst. Enkele resultaten die in deze stro ming bereikt waren, heeft hij inge schakeld om tot een nieuw figura tief geheel te komen. We zouden het misschien geometrische figura tie kunnen noemen, maar eigenlijk behoeft het kind geen naam. WILLEM ELIAS Elie Elia in Galerij Elias.

De Voorpost | 1974 | | pagina 4