MELDERT SOLIDARITEIT in MINEUR AALSTENAAR MET FIETS VAN WIM VAN EST OP ZOLDER LIJNBUS AALST-NINOVE BEUKT IN KAPEL 100 JAAR LEEDSE HARMONIE KALME GEMEENTERAAD TE EREMBODEGEM UITZONDERLIJKE KERSTE- VOKATIE TE LEDE 10-20/12/74-De Voorpost Een beeld van de aangerichte schade. (HQW) Niettegenstaande vaak als zuinig, ja gierig, gedoodverfd, onder scheidden onze noorderburen zich reeds meermalen bij akties met ka- ritatieve doeleinden door hun vrij gevigheid zoals nog onlangs bij de aktie «Geven om te Leven» waarbij zelfs vader Abraham er zijn baard bij inschoot. Na de noodlottige rit van de Mel- dertse familie Buyl-Schwohl die in Havelte in de Noordnederlandse provincie Drente tussen de Lok- brug en de Pijlebrug op de rijksweg Zwolle-Assen het leven kostte aan Mw Schowhl en dochterGodelieve werd door de plaatselijke buurtge meenschap een «Komitee Veen- dijk» opgericht. Hoewel het in onze samenleving een reeds lang aanv aard feit is dat er dagelijks slachtof fers van het verkeer vallen en dat overlevenden in leed en vaak mi serie achterblijven meenden een aantal inwoners van de buurtschap Veenwijk toch een aktie te moeten ondernemen voor de familie Buyl. Door toedoen van dit komitee kon vader Buyl met het ongedeerde dochtertje Sonja een tijd in Havelte verblijven en in het Meppelse Dia- conessenziekenhuis de dochters Josiane en Marie-Jeanne bezoe ken Volgens de huidige stand van za ken is Jan Buyl terug thuis samen met Josiane die uit het ziekenhuis mocht gerepatrieerd worden, zo dat in de kliniek nog alleen Marie- Jeanne ligt, nog steeds in de coma, en dat Sonja nog in Veenwijk ver blijft en er zelfs school loopt zodat ze haar zustertje kan bezoeken Al wie van Meldert, hetzij schnfte- lijk, telefonisch of persoonlijk in kontakt kwam met de mensen van Havelte is vol lof over hun vriende lijkheid en vrijgevigheid. Ook de Nederlandse Rijkspolitie gedroeg zich tegenover de familie Buyl, te genover schepen Frans Nuelant en begrafenisondernemer Theo Buggenhoudt en August Aelbrecht niet enkel korrekt, doch ook voor komend en zelfs gul. Dat echter die mensenliefde en hulp zoals die van een Meppels taxivoerder die Buyl kwam ophalen aan een derde van de prijs, moeten gekruid worden met een paar eer der «zure» bedenkingen die er worden aan toegevoegd, is des te verwonderlijker. Laat een mooie zaak mooi! Als we dan in een Nederlandse krant bij het relaas van de feiten lezen: «De sociale voorzieningen werken vooral in België nogal traag» is zulks toch verwonderlijk en daarenboven onrealistisch. Nog vóór de rit, toen nog nie mand een verkeersdrama kon vermoeden werd de familie Buyl reeds financieel geholpen en toen op die droeve zaterdagmor gen de mare binnenliep was heel de gemeenschap van Meldert ver slagen en medevoelend. De KOO kwam samen in spoedzit ting en daarna werd een vergade ring gehouden met Pastoor, Sche penkollege en beide school hoofden met daarbij de begrafeni sondernemer om de noodzakelijke maatregelen te treffen. Men kon beide lijken in Nederland ter aarde laten bestellen, doch te Meldert verkoos men ze te laten overbrengen naar het vaderland wat een rit met de lijkwagen van ongeveer 650 km veronderstelde Men moest zorgen voor een plaats in het mortuanum in het Stedelijk Hospitaal te Aalst. Men kon een Dienst laten doen te 9 u. doch men verkoos een meer plechtige te 10 u. Er werd gezorgd voor dood- sprentjes en zelfs, door de gulheid van Theo Buggenhoudt, voor een rouwkapel. De Fanfare St.-Cecilia met majoretten was aanwezig, tal rijke mooie bloemstukken werden meegebracht, de hoogste klassen van beide scholen zongen de Mis met gelegenheidsliederen en ver der was de kerk niet alleen bomvol maar stonden, niettegenstaande het zeer ongunstig weder, vele mensen buiten te wachten. Wat was dan die traagheid in de voorzieningen waarvan de Neder landse krant rept? Verder doet die krant een oproep om een Hollandse dame naar Mel dert te laten komen als gezinshulp voor de familie Buyl. Is dat niet wat ver gedreven en eveneens weinig realistisch? Of meent men in Ne derland dat dergelijke zaken bij ons niet zijn voorzien? Ook dit feit is immers achterhaald want in de fa milie Buyl werkt nu een Vlaamse familiale helpster en dit tot voldoe ning van alle huisgenoten. Hoe goed bedoeld ook zou men ginder toch moeten inzien dat men onze landgenoten niet nutteloos moet kwetsen. Laat een mooie zaak, MOOI! L.H. HISTORISCHE FIETS LAG IN AFBRAAKHUIS De Leedse Koninklijke Harmonie St.-Cecilia bestaat offi- cieel 100 jaar. Officieus zou dat al heel wat jaartjes meert, zijn, maar daarover lopen de meningen nogal uiteen. Feitfcv is dat deze dynamische harmonie, die thans beschikt overt een trommelkorps en een groep majoretten, tijdens hetfl jaar 1975 haar 100 jarig bestaan gaat vieren. En wie voor-| zitter Emiel Vinck en zijn bestuursploeg kent, zal begrij-' pen dat de harmonie er zich niet zal vanaf maken met een' etentje en een ontvangst op het gemeentehuis. Op het sekretariaat van de harmonie gonst het reeds vanj de bedrijvigheid, alhoewel de meeste aktiviteiten nog well wat voorbereiding vereisen alvorens ze aan de openbaar-.' heid kunnen prijsgegeven worden. Maar wat dat betreftij/ brengen we u wel tijdig op de hoogte. Officieel wordt de viering ingezet op 3 januari. Aangezien dit de eerste repetitie is van het nieuwe jaar, zal de repeti tie feestelijk opgevat worden. De muzikanten worden ver-j gast op eendiner en daarna volgt de eerste jubelrepetitie. Op 25 januari organizeert de harmonie, zoals ze reeds eerder deed, een Ontdek de Ster-wedstrijd in de zaal Volkskring te Lede. Dit met o.a. Theo Van Gijsegem als. presentator. De harmonie heeft reeds tal van aktiviteiten voorzien, gedurende gans het jaar, die zich richten tot allen, aange zien er alle genres van kuituur en ontspanning in voorko-y men. Verder staan er nog klassieke koncerten op hetP programma, ook jazz, kleinkunst, rond de kiosk, tentoon-I] stellingen en noem maar op. Het worrj* 2!V2St GGü jüuêijaar waar uê ganse gemeenteB zal bij betrokken worden. Een meer gedetailleerd pro-B gramma volgt na de officiële inzet van het feestjaar. MARCOLE stige zin zodat de meesten van hen nog dezelfde dag naar huis mochten. De bestuurder van de twee maanden oude bus Colombus Volkaert uit Den- derhoutem was reeds achttien jaar in dienst van de autobus firma. Het was zijn eerste ern stig ongeval. Ondanks het feit dat de hele kapel werd vernietigd, bleef op een wonderbare manier het St.-Annabeeldje gespaard. Het werd door een man, lid van de kerkfabriek in veiligheid ge bracht. De grote vraag die de Rijkswacht momenteel pro beert te beantwoorden is: Zo boorde de autobus in de kapel. Rechts in het midden het wonderbaar gespaard gebleven St- Annabeeld tussen het puin. (HDW) Zonder het zelf te willen kwam Benoni De Wilde, van de afbraakwerken, Hertsage 23 te Aalst in het bezit van de historische fiets van de Nederlandse tourrenner Wim Van Est waarmee deze als drager van de gele trui tijdens de twaalfde rit van de Ronde van Frankrijk 1951 bij de afdaling in een ravijn terecht kwam, 81 meter dieper. Zowel volgers als renners sloegen zich j de handen voor de ogen. Niemand dierf in de diepte kijken, denkende een verhakkelde Van I Est te vinden. Wie buiten een paar schaafwonden echter niets mankeerde was Wim Van Est, die met behulp van tuben uit zijn netelige positie werd bevrijd. Het was een van de dramatische hoogtepunten uit de naoorloogse Ronden van Frankrijk waarover wielerfans niet uitgesproken geraakten. Reklame-mensen zagen onmiddellijk nadat werd vernomen dat Van Est niets mankeerde, commercieel brood in. Meer bepaald het merk van wie Van Est op het moment van de val een uurwerk om zijn pols droeg. De slogan luidde: zijn hart stond stil maar zijn tikte verder. De onheilsfiets werd hier en daar bij uurwerkmakers tentoon gesteld doch raakte later in de vergeethoek. Tot de firma De Wilde in het Brusselse een gebouw moest afbreken. Zij vonden diep onder f het stof de fiets van Wim Van Est met een heel pak dokumentatie over de val De vraag waarmee men bij De Wilde nu zit is deze: wat aangevangen met deze fiets? Verkopen ja, maar waar halen we een amateur vandaan voor deze historische fiets? (HDW) Wie is de eigenaar van de kapel, daar de laatst gekende eige naars vóór een halve eeuw reeds overleden. (HDW) Maandagmiddag omstreeks 13.05 u. werden de bewoners van de Rodenbachstraat te Denderleeuw opgeschrikt door een hevige knal die gepaard ging met een hele reeks vuur- gensters en uitvallen van de verlichting. Onmiddellijk na dien gevolgd door gekerm en gehuil. Toen zij de straat op renden werden zij gekonfron- teerd met de katastrofe. De lij- nautobus die de verbinding verzekerde tussen Aalst en Ni- nove was om totnogtoe onge kende reden van zijn baan af geweken ramde eerst een ge stationeerde wagen, nadien een elektriciteitspaal om ver volgens in de St.-Annakapel te beuken die helemaal werd ver nield. Onmiddellijk werden de hulpdiensten verwittigd die met verscheidene ziekenwagens uit Aalst en Liedekerke ter plaatse kwamen om de acht tien gewonden allen uit het Aalsterse over te brengen naar de kliniek en het hospitaal van Aalst. De toestand van de ge wonden evolueerde in de gun- Er was op de gemeenteraad een nieuw gezicht te bespreu- ren en dit ter vervanging van E. Arijs, wiens ontslag aanvaard werd. Als nieuweling heeft Be- rtrand Coppens de eed afqe- legd. Gemeentebediende Alfons De Saedeleer heeft eveneens ontslag ingediend naar aanlei ding van zijn nieuwe funktie als full-time sekretaris van de KOO. Dit is wel nodig aange zien de openstelling van het tehuis voor ouderlingen voor in de nabije toekomst voorzien is. In het rusthuis zullen 52 ka mers zijn en 6 appartementen voor echtparen De .VU- oppositie stelde een paar vra gen in verband met de kans tot opname van minder begoede personen. De KOO gaat tus senkomen om het bedrag bij te passen. Ook nog in het ver band met het rusthuis werden de bijkomende elektriciteits werken en de toewijzing van het meubilair goedgekeurd. Ook het verslag van het beheer 1974 stond op het programma. Enkele nuttige inlichtingen in verband met de burgerlijke stand Erembodegem willen wij hier geven. De gemeente telt 11.764 inwoners. Er waren in '74 130 geboorten, 96 huwelij ken, 11 echtscheidingen en 101 sterfgevallen. 496 mensen kwamen als nieuwe inwoners onze gemeente bewonen Erembodegem telt 137 vreem delingen. Er werd ook gewe zen op een stijgend aantal werklozen, voor het moment zijn er 124 volledig werklozen en 148 gedeeltelijk werklozen. Over de begroting KOO was er even een kleine diskussie. De heer Roels was van mening dat de verhoging van de lonen van het personeel met 20®'. als in dexaanpassing wel wat hoog was. Bij nader inzien bleek daar ook de eindejaarspremie in opgenomen te zijn, wat dan het obstakel uit de weg ruimde en iedereen terug met dezelfde stem zijn jawoord deed opd reunen. Het administratief statuut van het gemeentepersoneel was een volgend agendapunt. De heer Roels (VU) vroeg nader uitleg over de stage-periode van 1 jaar en ook over de leef tijdsgrenzen bij aanwerving: van 18 tot 35 jaar. Dit is ge rechtvaardigd voor de 30 jaren aanneembare diensten in ver band met het pensioen. De heer D'Hondt (VU) vroeg een paar inlichtingen over het exa men, nodig om deze vakante plaatsen toe te kennen. Door de gemeenteraad werd de aankoop van de grond hoek Molenkouter-A. Van de Maele- straat goedgekeurd, dit om de scherpe bocht aldaar af te ron den. De PVV-oppositie maakte de opmerking dat het eenrich tingsverkeer in de A. Van de Maelestraat door de automobi listen niet nageleefd wordt, wat wel gevaarlijks is vermits in voornoemde straat geen voet paden aanwezig zijn. Dcor de burgemeester werd tot slo: het antwoord voorgelezen op de brief gencht aan de fa briek te Erembodegem die als luchtvervuiler bestempeld wordt. De direktie van de fa briek wimpelde de beschuldi gingen af, en nodigde de heer Bourlon (PVV) uit om de door hem neergelegde klachten te komen bespreken. Of scho nere lucht in Erembodegem daarvan het resultaat zal zijn betwijfelen wij sterk. Het zal dit jaar twintig jaar geleden zijn dat enkele handelaars uit de Nieuwstraat de koppen bij mekaar staken, om op het Pastorijplein een kerstboom en kerststal te plaatsen. De jeugdbewegingen werden aangezocht om er enkele liedjes te komen zingn. De harmonie St Cecilia en de Molenberger Blaaskapeile waren ook meestal van de partij, samen met het kerkelijk gemengd zangkoor. Meestal zorgden één of meer dere jeugdbewegingen voor een kerstspel. Deze kerstevoka- tie kenden het enen jaar al wat meer succes dan het andere. Het succes hiervan ging zowat samen met de sterkte en inzet van de deelnemende jeugdbewegingen. Toch waren er tijdens de afgelopen twintig jaar enkele uit- chieters. Een paar maal werd het zelfs een prahtige klank- en lichtspel met echte schaapjes en herders, en mooi uitge doste koningen, engelen en noem maar op. Twintig jaar lang wisten de organisators alle moeilijkheden en vooral de koude te trotseren, om telkens weer voor een vleugje kerst-sentimentaliteit te yorgen. Dit jaar zal die «20 jaar kerstviering op het Pastorijplein» op grootse wjze ge vierd worden met een uitzonderlijke evokatie van het kerst gebeuren, met de steun en de medewerking van het gemeen tebestuur en de politiediensten, de geestelijke overhied van Lede, de gemeentelijke jeugdraad, de Leedse jeugdbewe gingen Chiro, K.S.A., Scouts en Gidsen, jeugdhuis Leeuwe rik, de Landelijke Rijvereniging en de Ponyclub Lede, stu dentenclub Ochsenia, V.T.B.-V.A.B., Heemkundige Kring Lede, E.Z.M'-ricollen, Christelijke Mutualiteiten en de bewo ners van Kasteeldreef, Dorp, Nieuwstraat en Pastorijplein. Meer dan 100 figuranten, in aangepaste kostumering zorgen voor de uitbeelding van het kerstgebeuren op kerstmis van 16 tot 18 u. De Vlaamse Televisie zal een reportage wijden aan de voorbereidingen van ddit gebeuren, opnamen op maan dag 16 december op het Pastorijplein (in de namiddag) en in het ziekenhuis «Zoete Nood Gods» waar die avond de kos tuums worden aangepast en een derste repetitie plaats heeft. Uitzending op zondag 22 december om 18u20 in het pro gramma «Leef Nu». VOETBALTORNOOI DER JEUGDKLUBS UIT AALST WEDSTRIJD VAN ZONDAG 15 DECEMBER LL.: ST.-J RIS-STUDENTICO 1-1 1 St.-Joris 12 9 1 2 45 36 11 2 Studentico 11 7 2 2 19 3 Leeuwerik 12 7 3 2 35 25 4 Tuf Tuf 12 7 3 2 25 19 5 Kreja 12 7 5 0 36 17 6 Ocarina 11 6 4 1 31 18 7 Mei 65 12 6 5 1 26 38 1 8 Nijdrop 12 6 5 1 34 27 1 9 Satellietje 11 4 5 2 22 31 1 10 Pallieter 12 4 6 2 30 33 1! 11 Tanu 13 3 7 3 24 33 12 Timarcha 12 3 8 1 16 33 13 Eureka 12 2 8 2 16 35 14 Jumbo 12 2 9 1 27 58 Wie speelt waar op zondag 22 december Tuf-Satelietje Studentico-Eureka Jumbo-Ocarina St.-JoriSrPallieter Kreja-Nijdrop 1974te14.30uur. Immerse Osbroek Osbroek Hofstac N Opwi TAFELTENNISTORNOOI DER JEUGDKLUBS UITSLAGEN Alewin-Ocarina Ypsilon-Pallieter Tuf-tuf- Eureka Leeuwerik a-Leeuwerik B 1.j 21- Uitfl STAND 1 Ocarina 2 Pallieter 3 Tuf-Tuf 4 Leeuwerik A 5 St.-Joris 6 Leeuwerik B 7 Alewin 8 Eureka MARCOLE 9 Ypsilon 4 4 0 0 109 19 4 4 0 0 105 23 5 3 1 1 104 56 2 2 0 0 49 15 4 12 1 71 57 3 1 2 0 28 68 4 1 3 0 36 92 4 0 4 0 29 99 4 0 4 0 13 115

De Voorpost | 1974 | | pagina 10