PRO ARTE UW WOORD 1! tuf "tuf AALST- AALST SCHITTEREND DEBUUT VAN DE NIEUWE ANIMATIEPLOEG 20 JAAR VOLKSUNIE TE AALST LEEDSE FLODDERS AALSTERS KORT NIEUWS ;;€HBnS3$ KULTUURKALENDER 12 - 20112 74 - De Voorpost VAN HET GOEDE TEVEEL De suksesvolle uitvoering van de Mariavespers van Monte verdi, een Pro Arte-koncert in het kader van het Festival van Vlaanderen, ligt velen nog vers in het geheugen. Voor M. Coppens, Pro Arte-voorzitter, was dit de bekroning van een 25-jarige aktiviteit: het inrichten van koncerten. Hij liet zijn werkzaamheden over aan enkele jorgere mensen. Zij vormen de nieuwe animatieploeg. C. Quatacker (viool) en L. Pas (piano) werden door hen ge ëngageerd om op 11 decem ber het eerste van een reeks koqcerten te openen. Beiden zijn prominente figuren uit het Belgische muziekleven: Qua tacker, laureaat van de «Ko ningin Elisabeth Wedstrijd», en Pas begeleider met de talenten van een virtuoos. Het recital werd ingezet met Vivaldi's vioolsonate in la grote terts. De piano klonk wel enigszins onnatuurlijk. De hedendaagse tendens om barokwerken uit te voeren met autentieke instru menten kan de piano niet lan ger aanvaarden als surrogaat van het klavecimbel. Er dient opgemerkt te worden dat Pas door zijn diskrete begeleiding dit probleem tegemoet geko men is. Hetzelfde gold voor het daarop volgend werk van Le- clair. Bijzondere aandacht ver dient hier ook de rustige, doch akkurate speelwijze van Qua tacker, in deze specifieke ba- rokkomposities. Beide kunste naars besloten het eerste deel van dit koncert met een krachtig-patetische aanpak van Beethovens vioolsonate op 12 nr. 1Het is een werk dat bij het grote publiek minder be kendheid verwierf, maar de sondanks heel goed laat aan voelen welke machtige inspira tiebron de jonge Beethoven in zich had. Het hoogtepunt van de avond werd bereikt met een sublieme voordracht van César Franck's beroemde vioolsonate. Het werk stelt zowel interpretatief als technisch grote eisen aan de vertolkers. Net zoals Franck's even beroemde Sym fonie in re klein berust dit werk op een cyklische struktuur. Dit procédé verklaart ergens het meeslepende karakter van het werk, evenals een konstante spanning die de toehoorder omklemt van de eerste tot de laatste noot. Dit brengt met zich mee dat de uitvoerders niets aan het toeval mogen overlaten. Hiervoor stond het volstrekte evenwicht tussen piano en viool en het weder zijds begrip bij de uitvoerenden borg. Wie Franck's Sonate kent via de grammofoonplaat of andere media zal moeten toegeven dat deze publieke in terpretatie sterk aanleunde bij de geregistreerde uitgaven, die door allerhande kunstgrepen in een perfekte vorm naar voor komen. Het recital besloot met «La Ronde des Lutins», een werk van Bazzini. Hij was een 19-de eeuwse violist-komponist en schreef net als de meer be kende Paganini een reeks werken zonder veel diepgang. Ze zijn een opeenstapeling van technische moeilijkheden en geluidseffekten. Quatacker doorspeelde gezwind de vele Om deze speciale verjaardag te vieren had de Volksunie Aalst een bal gepland dat een groot sukses geworden is. Voor de bomvolle zaal weren in het officiële gedeelte de bestuursleden en hun echtgenoten letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Als voornaamsten onder hen vermelden wij: de heer De Cremer, arrondissementeel voorzitter; de heer Van Leemput ten, volksvertegenwoordiger; mevr. De Kegel, volksvertegenwoordigster. Verder waren vanzelfsprekend alle voorzitters van de verschillende afdelingen en alle volksunie gemeenteraadsleden aanwezig. Het was een indrukwekkende groep die het bal open danste. Aan de werkers die zich elke dag voor de partij inzetten werd als teken van dank een oorkonde aangeboden. Als gastvedette op het bal was Will Tura gekontrakteerd; van bij zijn eerste optreden had hij de zaal voor zich gewonnen en zeker de vele jonge bakvisjes die zich schreeuwend voor het podium hadden opgesteld. We hebben tot onze spijt gekonstateerd dat de dolle verering van het idool nog steeds een werkelijkheid is. Toch nam dit alles niets weg van de luisterrijkheid van het volksuniebal. B.V.D.S. Er zal weer een stukje afgewre- ten worden tijdens de komende kerstdagen. Kerstfeesten- kerstsoupeetjes-kerstbal-kerst the-dansants. De K.S.Azal dan maar de deugd van zuinigheid be oefenen. Alle oud papier boven halen en klaarzetten voor hun pa pierslag. Als het maar geen slag in het water wordt, met dat rot weer. De eerste berichten sijpelen bin nen over een jaar-omspannende viering. De harmonie St Cecilia viert haar 100 jarig bestaan. En wie die jongens kent weet wat er bedoelt wordt met - viering -. Ze kunnen zich echt niet mer inhou den. Ze starten al meteen tijdens de eerste repetitie op 3 januari. Feestelijke repetitie met souper Voor de rest schijnt het een jaartje te zullen worden, waar nog lang zal over nagepraat woren. Als je er al 100 jaar bijloopt mag dat ook wel. Er wordt ook nog wat an ders gevierd tijdens de komende kerstdagen. Op het Pastorijplein grijpt men terug naar een ietwat recenter verleden: 20 jaar kerst- evokatie op het Pastorijplein Zondag om I8u30 LeeJ Nu - even het kastje openzetten..er komen beelden van de repetitie van het kerstspel dat daar op Kerstmis wordt opgevoerd. Maandag 23 januari komt de ge meenteraad bij elkaar. Net alsof ze het er schijnen om te doen samen met de bespreking van de begroting werd er opnieuw een ellenlange agenda samenges- Zaterdag jl. werd Evariste Beeckman ter aarde besteld Gebo ren in 1906 was Evarist, Aalstenaar en socialist in hart en nieren. Oudstrijder en oudkrijgsgevangene van de tweede wereldoorlog, op rust gesteld sekretaris van de Mutualiteit Bond Moyson, gewezen ondervoorzitter van het stedelijk feestkomitee, lid van de bestuurskommissie der akademie voor muziek, ballet en toneel, gewezen lid van de kommissie van Openbare Onderstand en drager van meerdere erete kens. De h. Van Hoorick, BSP-volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst en sekretaris van de Kamer, werd door de Koning vorige vrijdag in audiëntie geroepen. Uiteraard wordt over dergelijke informele gesprekken geen verslag ge geven. glissando's, dubbelgrepen, flageoletten en andere akroba- tentoeren die in het «werk» voorkwamen. Louis Pas kon op zijn lauweren rusten. De pia nopartij omvatte weinig of geen interessante momenten. Welk een tegenstelling met Franck's werk, dat volgens mij wel beter zou gediend hebben om het koncert te besluiten. In alle geval, pluim op de muts van de jonge Pro Arte-ploeg. Graag hadden we echter op de programmabrochure informa tie gezien over het werk en de uitvoerders. Deze kleine te kortkoming kan echter niet op wegen tegen de prachtige momenten die ons te beurt vie len. Verjongd Pro Arte heeft bewe zen een glansrijke traditie te kunnen voortzetten. Een volgend koncert heeft plaats begin maart, in samen werking met BRT, 3de pro gramma. Sukses, PRO ARTE. ANDRE DE GROEVE CSSISSffl Behoudens rook en stof aan de Zeebergbrug krijgt een argeloos automobilist zomaar eventjes welgeteld zestien verkeerstekens te doorworstelen. We hebben ons niet misteld: van l.n.r. aanwijzingsteken «Dender», verder de vier richtingsborden, het voorrangverlenend bordje, de Denderroute en de rijkswacht, drie richtingsbordjes, nog eens drie richtingsbordjes en net achter het «Sint-Elisabethgasthuis» steekt Ziegler. (jm) st. Ba Aa de Nii m« de Gr de I 17 Vorige week was het nogal aan de kalme kant in de Zon- nestraat. Er werden opzette lijk geen aktiviteiten gepland, om onze leden gelegenheid te geven al hun tijd aan hun studies te wijden. Dit weekend zullen we echter terug op hen beroep doen om de kleuren van onze klub in de diverse aktief beoefende sporttakken te verdedigen. Zaterdag staat een gewel dige voetbal T-Dansant op het programma Te 19.30 uur wordt er een mini voetbalwedstrijd gespeeld op de verlichte binnenkoer van den Tuf. Tegenstrevers zijn Eureka. Na de inspanning komt de ontspanning Leute en ple zier tijdens onze eerste voet bal T-Dansant van het sei zoen, aanvang 20 uur. Zondag 22 december te 10 uur Volleybalwedstrijd tegen SK Nijversele (te Opwijk) Bij eenkomst te 9.30 uur. In de namiddag spelen we onze laatste uitgestelde wed strijd tegen niemand minder dan Satellietje. Deze wed strijd vangt aan te 14.30 uur, terrein Immerzeel. Wij hopen dat onze spelers niet al té veel inspanningen zullen le veren de zaterdagavond en hun krachten zullen sparen tegen Satellietje. Er moet na tuurlijk niet gezegd worden dat iedereen hartelijk welkom is tijdens deze T-dansant. Op zaterdag 28 december wordt er film gedraaid. Once upon a time in the West, van Sergio Leone met Henry Fonda, Claudia Cardinale en Charles Bronson. Deze twee en een half uur durende spek takelfilm (western) zal zeker elkeen boeien. Speciale kerstprijs aan ingang is voor zien: 35 en 25 F. Aanvang te 20 uur stipt in de zaal, naast den Tuf. Verder wordt er op donder dagavond te 20 uur een vriendenwedstrijd voorzien tegen de reserven van SK Moorsel, te Moorsel, en op zondag 29 december spelen we tegen café De Kever. Verder is er elke vrijdagavond voor alle volleyliefhebbers en liefhebsters training vanaf 19.30 uur. Binnenkort zijn er ook een aantal avondwed strijden basket voorzien. Ge Geachte Heer Van der Plas, In aard van mijn funktie ben ik aanwezig op alle toneelopvoer ingen in de stadsschouwburg. Ik lees ook geregeld uw toneel kritiek in De Voorpost. Uit uw verslagen blijkt dat er in het Aalsterse geen enkele goede toneelgroep bestaat. U bent een ongeneeslijke pessimist ofwel vind U Uzelf de beste ak- teur aller tijden. Maar wat deze week uit uw pen vloeide loopt de spuitgaten uit. Als stads- schrijnwerker en tevens de- korbouwer voor de toneel groepen vind ik het spijtig dat ge bij al uw eigenliefde ook nog blind blijkt te zijn. De omlijsting van de deuren was NIET VLUG VLUG OVER HET BEHANG PAPIER GESCHILDERD maar waren degelijke houten omlijstingen. Ik nodig U uit om bij de vol gende dekorbouw eens te ko men kijken dan kunnen we me teen uw kritiek weerleggen voor het in de krant komt. Wat de belichting betreft, de Heer Janssens is een man met ja renlange ondervinding en weet heel goed de belichting aan te Vooraleer U in de toekomst nog afbrekende kritiek schrijft moet U eerst bewijzen dat Uj het beter kunt. Co Hopende dat mijn brief of ten- Re minste een rechtzetting in uw Qé blad verschijnt groet ik U Ev Hoogachtend; thi D'HONDT GUSTAAF I Mc Brieven die verschijnen onder dé Mé rubriek - Uw Woordworden ge- Es woonlijk gepubliceerd zonder [*0 kommenlaar. Bij de bedenkingen p.£ van de heer GustaafD'Hondt die-i nen wij echter te verduidelijken: str wie naar buiten treedt, steil Lo zich uiteraard bloot aan kritiek, ta£ zo onze medewerker Roel Van der Jo Plas wanneer hij een artikel' schrijft, zo ook en even evident Jai wie een teaterwerk op het podium I Mi wij trekken de door U voorop-I j gestelde eenzijdigheid in de be- Eu oordeling van opgevoerde toneel- les stukken door onze medewerken 26. sterk in twijfel. Meer dan te ver-Pi* wijzen naar de diverse kritieken Yai die hij sedert meer dan een jaari voor ons brengt, hoeven wij niet,jq de -eigenliefdevan de h. Van vai der Plas strekt zich bij het beoor- j En delen der stukken zo ver, dat hij vai zijn geformuleerde mening mede De baseert op de reakties van de aanwezigen zowel tijdens als in gesprekken na de opvoering. Ju! teld. Er zal daar tijdens de nachte lijke uurtjes weer wat afgezucht worden. Jong Lede is dringend aan rust toehet is al ettelijke weekjes geleden dat er gewonnenwerd. Christiaens, Mergeay en C blij ken dan toch nog onmiskenbaar te zijn. MARCOLE AALST VRIJDAG 20 DECEMBER Galerij PieterCoecke, Molenstraat 44. Van 20 december 1974 tot einde januari 1975: schil derijen, akwarellen, tekeningen, grafiek, multipie. Werken van Brusselmans, Roel Dhaese, De Cock, Rhaye, Bertrand, Monteyne, Van Hecke, Wijckaert, Van Lint, Rets, Quivron, Lecompte, Caille, Gentils, Debois, Lismonde, Van Overstraeten, Pomodoro. Open alle dagen van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Zondag van AO tot 12.30 uur. VRIJDAG 20 DECEMBER AALST 20 uur: In Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, vertoning van de Braziliaanse film van N.P. Dos Santos «Wat smaakt mijn kleine Fransman lekker». Nog tot 6 januari in Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, tentoonstelling «Kunst en Kunstvorm VRIJDAG 27december uit Portugal» en «Byzantijnse en Russische ikonen». Open iedere dag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. «Wiehnachtmesse» van Christoph Kagerer (gekompo- neerd op kerstmotieven) alsmede kerstliederen uit diverse landen, door het Kon. St.-Jobskoor met orkest, o.l.v. R. Van de Wiele. OrgelE.P. J. Van Herreweghen. Solisten: M. Daelman-Troffaes en H. Van Geert. De uitvoering staat in het teken van de opening van het «Jubeljaar 1975», waarin het koor zijn 60-jarig bestaan zal vieren. WOENSDAG 25 DECEMBER (Kerstdag) Aalst 20 uur: in New Reform, Wellekensstraat 45 «eerste» van zes tape-koncerten met hedendaagse aktuele muziek. 20.30 uur in Pan, Wellekensstraat 45, poppenkast «De J adoe I j aan se V raan AFFLIGEM Nog tot 31 december in het kultureel Centrum, ZATERDAG28 DECEMBER tentoonstelling «Het betere Geschenk». Open iedere zaterdag en zondag van 14.30 uur tot 20 uur en op zondag ooknig van 11 tot 12.30 uur. Aalst In 't Apostelken, Mijlbeek «Geschenkenbeurs» tot 30 december. AALST Nog tot 29december in New Reform, Wellekensstraat 45, tentoonstelling «Vormen van Kreativiteit». Nog tot 28 december in 't Apostelken, Mijlbeek, tentoonstelling Omer De Landsheer. Open van 11 tot ZONDAG29 DECEMBER 19.30. Gesloten op Donderdag. Aalst 19 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein opvoering van het muzikaal toneelstuk «Waarom lieg je, Chérie?» in regie van Chris Boni, door de Catharinisten. Opvoering voor de derde leeftijd. ZONDAG22 DECEMBER AALST 14.30 uur: ingericht door New Reform, wandeltocht doorheen een landschap met als onderwerp «Natuur en Kunst». 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, muzikaal toneelstuk in drie bedrijven «Waarom lieg je Chérie?» in een regie van Chris Boni, doorde Catharinisten. 2è uur: Pan, Wellekensstraat 45, filmvertoning «They Shoot Horses Don't they?» Aalst i 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, het muzikaal toneelstuk in drie bedrijven van Werner Bereedt, «Waarom lieg je Chérie?» in regie van Chris Boni door De Catharinisten. 20.30 uur: in Pan, Wellekensstraat 45, prmeière van «Karei» van Slawormir Mrörek, in een regie va Joachim Van Slnt-Vaast. 2è.30 uur: in jeugdhuis Tuf-tuf, Zonnestraat, Filmverto ning «Once upon a time in the West». DINSDAG 24 DECEMBER AALST 24 uur: in de Kapucijnenkerk: MAANDAG 30 DECEMBER Aalst 20 uur: in stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van het muzikaal toneelstuk «Waarom lieg je Chérie?» in Uitvoering van de regie van Chris Boni, door De Catharinisten. las Flc ca Mé Pe Ma Re JE Za pi« Inr Ka na Ad Joi Ma Ha Jut ria Ra. Clf Rir HU Ma Bei Gu fins Let Grt ste Fra Aal Ge. J02 lee Uyt hof Jo? zo e Aal Hoi We. ge< Str. GE gn Oeo >ru Aal h 02 Aal Bru Car Ier A 'Ini

De Voorpost | 1974 | | pagina 12