L z LANGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD... 0 E 0 T U ONS GESPREK MET DOMINEE SCHORER VAN DE PROTESTANTSE KERK VAN BELGIË (P.K.B.) PREDIKANT KEYNE: lil haar overtuiging 4-20/12/74-De Voorpost EEN REPORTAGE OVER GODSDIENSTEN IN VLAANDEREN HEB STEEDS BIJ DE HAND Welk onderscheid ervaart U tussen de Vlaamse protestantse gemeenschap en de Nederland se? Wij wonen nog maar pas in Vlaanderen, namelijk sinds maart van dit jaar. Toch heb ik reeds een bepaald onderscheid kunnen erva ren. Het komt alles uiteindelijk neer op een verschil in mentali teit. In Vlaanderen is men over het algemeen opener, men aanvaardt gemakkelijker de andere, iemand is hier sneller opgenomen als «één der onzen». In Nederland kijkt men langer de kat uit de boomeer men iemand aanvaardt, in zijn opvattingen komt enz. In Vlaan deren is de omgang ook warmer en direkter, men legt zich minder vast in teologische denkbeelden en de omgang met bijvoorbeeld de rooms-katolieken die hier tal rijker zijn verloopt hier soepe ler. Inhoudelijk bestaat er natuur lijk geen enkel onderscheid tussen het Vlaams cn het Nederlands pro testantisme. Het gaat dus uitein delijk slechts om een onderscheid in menselijke verhoudingen en le venswijze. De Nederlander is teo-, logischer strenger, het calvinisme met de erbij horende onder drukking van gevoelens is er tot in alle lagen van de bevolking doorgedrongen. Dat Calvinisme zou trouwens nooit aarden of ge aard hebben in Vlaanderen. Over igens liggen de betrekkingen tus sen de Noordelijke en de Zuid elijke Nederlanden gunstig. Vla mingen uit onze kerkgemeente hebben goede herinneringen be waard uit hun kontakten met pro testanten uit Nederland. En om gekeerd is dat ook wel het geval Wat betekent de kerkgemeente te Aalst, regionaal beschreven? De 200 a 250 sympatisanten en leden van onze kerkgemeente wonen in een paar tientallen ge meenten in de omgeving: tot St.-Kwintens-Lennik (Brabant), St. Lievens Houtem en Herzele toe. Die afbakening bestaat dus werkelijk. Maar feitelijk liggen de grenzen van een kerkgemeente niet zo vast. Evenmin kan je een etiket kleven op de mensen die hier naar onze kerk komen. Die groep is trouwens nooit helemaal dezelfde: er blijven er weg omdat zij hun draai bij ons niet kunnen vinden, omdat zij persoonlijke te genstellingen niet kunnen ver werken enz. maar anderzijds ko men er dan steeds weer andere bij Iemand afschrijven doen wij in elk geval nooit. Wij beklemtonen daarbij steeds dat het kerkbezoek geen «verplichting» is, je gaat gewoon uit dankbaarheid naar de kerk. Wie beschouwt U als lid van uw kerkgemeente? Het begrip «lid» bestaat bij ons natuurlijk. Maar anderzijds ont moeten wij hier regelmatig men sen die niet eens in de strikte zin van het woord lid zijn. En er groeien soms ook eigenaardige bindingen. Een man die nooit onze kerk bezocht woonde hier de uitvaart van een vriend bij. Achteraf liet hij zijn wil blijken bij ons een rouwdienst te krijgen. Dat is gebeurd. Nu komen hier zijn vrouw en zijn zoon naar de kerk. De officiële leden van onze kerk gemeente worden ingeschreven in een register. Dat gebeurt na de openbare belijdenis. Als je lid bent, heb je meteen ook stemrecht bij de keuze van een nieuwe do minee of een nieuw lid van de Kerkraad of een lid van de Raad van Beheer van de gemeente. Er zijn ook geboorteleden, die blij ven in die toestand tot de openbare belijdenis, tijdens een paas- of pinksterviering en na het bijwo nen van de catechisatie (onderwijs in de geloofsleer). Het ritueel van het protestan tisme, bijvoorbeeld in verge lijking met de Rooms-Katolieke Kerk? Meestal een maand na de geboorte van een kind dienen wij de doop toe Dat is voor ons een sakra- ment. De plechtigheid verloopt ongeveer zoals bij de rooms kato- lieken, doch is helemaal anders dan het doop-ritueel van ver scheidene andere Kerken, waar bijvoorbeeld de «volwassen- doop» en/of de doop door onder dompeling plaats heeft Ook het huwelijk verschilt bij ons haast niets van dat van de katolieken: je draagt je huwelijk aan God op, tegenover een priester of een pre dikant en in aanwezigheid van jc familieleden en vrienden. De be grafenisplechtigheid is ongeveer gelijk voor rooms katolieken en protestanten. Er is één punt van onderscheid: de protestanten bid den niet voor de zielen van de afgestorvenen, maar voor die van de levenden. Persoonlijk wou ik in onze begrafenisplechtigheid wat meer vorm zien brengen. Als je omheen een kist staat, zou-je namelijk wat duidelijker moeten kunnen beseffen wat je aan het doen bent: afscheid nemen van iemand. Vandaag verloopt het al les op het randje af van het rom melige. Welke hiërarchie en kerkelijke strukturen kent uw Kerk? De dominee is het hoofd van de gemeente. Behalve aan zijn ge meente, is hij aan niemand ver antwoording verschuldigd, tenzij hij natuurlijk daden zou stellen of uitspraken zou doen die als kette rij kunnen bestempeld worden. De materiële belangen van de ge meente worden behartigd door een Raad van Beheer, gekozen onder en door de leden van de gemeente. De dominee wordt niet «voorgekapitteld» door de syno de, die driemaal per jaar vergadert te Brussen en samengesteld is uit alle predikanten of dominees van de P.K.B.-gemeenten, vergezeld van één lid van de gemeente. De synode bespreekt de problemen van de Kerk in landelijk verband en wordt voorgezeten door een moderator. Een vast synode voorzitter, bijgestaan door de Uitvoerende Raad, leidt de synode-werkzaamheden. Al onze kerken zijn verder aangesloten bij de Wereldraad van Kerken te Genève. Hiermee houdt de hiër archie dan ook op. Een hiërarchie is natuurlijk zinnig als men goed er goed gebruik van maakt. Je zou kunnen zeggen dat Genève voor de protestanten zowat het Rome van de rooms-katolieken is. Of schoon Genève nooit dekre- teert De Zuidelijke Nederlanden werden vanuit het Noorden ge ëvangeliseerd? In Aalst bijvoorbeeld ontstond de protestantse Kerk langs mensen van de bijbelschool uit Brussel die hier tussen 1880 en 1890 en later opnieuw tussen 1910 en 1920 kwamen evangeliseren. Zij had den direkte banden met het meto- disme en met het Leger des Heils. Die evangelisatie bestond aan vankelijk uit het colporteren van blaadjes en het houden van straat- prediking op markten en pleinen. Die aktje groeide snel uit tot een gemeente (1927). Hierbij moet ook gezegd worden dat vanuit Amerika evangelisatie overkwam en dat er anderzijds Maria Hore- beke is Hoe oordeelt U vandaag over de reformatie van de 16r eeuw? Ik geloof dat die kerkhervorming ontstaan is in een tijd waarin er geen ruimte meer was voor de ontwikkeling van het kristelijk denken. De reformatie is niet ont staan tegen de Rooms katolieke Binnenzicht van de protestantse kerk te Aalst. (P.K.B.) Kerk, doch door een noodzake lijke vernieuwing in het evange lisch denken. Dus geen zich afzet ten tegen de Kerk van Rome. Maar de ruimte voor nieuwe ide eën en nieuwe ontwikkelingen ontbrak, terwijl die toch zeer noodzakelijk waren. Elke nieuwe Kerk of elke nieuwe stroming ont staat door zo'n gebrek aan ruimte. Ik-geloof niet in de voorstelling van een agressieve opstelling. Ik geloof niet dat wij Christus dienen door elkaar te vervolgen. Dat de Rooms Katolieke Kerk ons ver volgd heeft en dat wij haar op onze beurt vervolgd hebben, heeft helemaal niets met Christus en het geloof te maken. Maar als er dus geen ruimte is, als de nieuwe ge dachten gestremd worden, ont staat zoiets als de reformatie. Het is alles een kwestie van het ont plooien van het Christelijk Den ken. ijet evangelie gaat met ons mee. Het moet konstant opnieuw overdacht worden. Is het protestantisme in Vlaanderen onoverzichtelijk geworden? Het gaat er wel op gelijken. Wij verwijzen hiervoor naar ons schema waarin wij de tal rijke bestaande Kerken hebben opgenomen. En dan is er nog de naamgeving ook. Nemen wij de Hervormde Kerk. Eer tijds heette zij Belgische Zen dingskerk, wat vaak verward werd met de Belgische Evan gelische Zending. Wat alweer een andere Kerk was. Daarom werd enkele jaren geleden de naam Hervormde Kerk inge voerd, naar analogie met de Nederlandse Hervormde Kerk, die boven de Moerdijk echter dé grote staatskerk is, vergelijkbaar met De Protes tantse Kerk van België, die in Vlaanderen weer wat anders is dan de Hervormde Kerk. Die laatste heeft in Vlaanderen slechts twee (kerk)gemeenten. Wij kijken als gelovigen aandachtig op het wereldge beuren m.b.t. het Midden- Oosten. Welke verschillen erkent U op het praktische vlak tussen de Vrije Evangelische Ker ken, waartoe U behoort, en de «staatskerken»? Eigenlijk is er geen verschil in de eredienst. Avondmaal, hu welijk, begrafenisritueel, enz. zijn idem. Wat de samenkom sten betreft is er wel dit: wij zijn vrijer en minder gebonden dan de Oecumenische Kerken die omwille van hun erkenning door de staat natuurlijk een bepaalde, d.w.z. striktere or ganisatie ervan moeten vol gen. Zo is het ook met de le den. In teorie en in oorsprong zijn de normen van en voor het lidmaatschap bij ons natuurlijk dezelfde als in de zogenaamde staatskerken inschrijving in register, zie gesprek met do minee Schorer (nota steller) maar in de praktijk hechten wij weinig betekenis aan het for mele lidmaatschap. Zo weet ik bijvoorbeeld niet wie onder de 80 a 90 mensen die hier 's zon dags naar de kerk komen lid is en wie niet. Het is ook onbe langrijk voor mij. Want voor de bijeenkomsten op zondag geldt, geldt ook voor het Avondmaal wat de rooms- katolieken de Eucharistievie ring noemen, brood en wijn gemeenschappelijk aan een ta fel. Die bijeenkomsten staan open voor iedereen. De doop is bij ons wel enigs zins anders dan bij de oecume nische protestanten. Wij ken nen de doop door onderdom peling, zodra iemand tot ge loof gekomen is. De kinder doop kennen wij niet, in te genstelling tot sommige an dere protestantse Kerken. Maar ook hier is weerom elke verplichting afwezig. Er be- 'staan immers nog Evangeli sche Kerken waar de kinder doop wel gehandhaafd blijft. Volkomen vrijheid dus op dat vlak, Als wij op een bepaald ogenblik ertoe zouden beslui ten bijvoorbeeld opnieuw de kinderdoop in te voeren, dan zal niemand van buiten onze (kerk)gemeentc ons dat kun nen verbieden. Is die vrijheid geen verbre king van de eenheid van de Evangelische Kerken? Die eenheid is onaangetast, het is trouwens een fundamen tele eenheid die buiten de prak tijk van een ritueel als bijvoor beeld de Doop staat Northon 1de stichter van de zending waaruit wij voortkwamen, kwam in 1918 naar België cn begon zijn evangelisatie hier met straatprediking en tent evangelisatie. Zijn werk kende een geweldige bloei, die later Tent-evangelisatie door de Vrije Evangelische Kerken te Gent (St.-Pietersplein, zomer 1974). wel enigszins verschraalde Die Northon doopte al de kin deren. In de gehele kristenheid is het standpunt over de Doop trouwens verdeeld: in Ame rika zijn alle protestanten bap tisten (2), terwijl in het Westen de meeste protestantse Kerken de kinderdoop kenne. Onze doop op bekering (in de vrije Evangelische Kerken) heeft natuurlijk heel wat te maken met Israël. Onze belangstel ling voor en ons kijken naar het Volk van Israël is wel mer kwaardig. De Bijbel is een Joods boek, er staan vele oude profetieën over Israël in, die vandaag reeds bewaarheid zijn of het morgen kunnen zijn: de verstrooiingen van het Volk van Israël, de terugkeer naar hun land, het herstel van hun kijk. Wij staan op het punt dat alles wat voorspeld werd in vervulling zal gaan. Daarom kijken wij als gelovi gen aandachtig toe op het we reldgebeuren i.v.m. het Midden-Oosten In de groep van Oecumenische Kerken speelt dit verschijnsel haast geen rol. Vanuit de reformatie van Calvijn hebben zij immers al die profetieën vergeeste lijkt: de Kerk is het geestelijk Israël geworden. Maar de be loften zijn er ook voor het land en het volk Israël. Wat het wereldgebeuren thans toont, stemt overeen met wat in de Bijbel is gezegd: «straks zullen alle volkeren zich op Je ruzalem werpen». Daar merk je dat het Verbond dat God met Abraham heeft gesloten voor Israël geldt. De Rooms- katolieke Kerk en de grote pro testantse kerken werpen zich op als de vergeestelijking van dat Israël. Maar daar komen wij niet in. De besnijdenis is bijvoorbeeld een apart teken voor dat volk en de hoop op bekering is een algemene zaak, het is de afwassing van de zonden. U gelooft in het Israël van morgen? Een toekomstvi sie.Het Duizendjarige Rijk Heeft U die visie niet gemeen met de Getuigen van Jehova? De Getuigen van Jehova spre ken niet over IsraëlEn dan het Duizendjarige Rijk? Zij ver wachten het en wij verwachten het. De Getuigen van Jehova zeggen: Wij zijn Israël. Ook bij ons leeft weliswaar sterk de verwachting van de weder komst van Christus, wij hopen op «De laatëtc Dingen», wij hopen op het Duizendjarige Rijk. Maar wij zullen nooit zeggen: het gebeurt in dat jaarDe Getuigen van Je hova doen dat wel. Onderhoudt U kontakten met de zogenaamde protes tantse staatskerken in Vlaanderen? Onze grondstroming ligt heel verschillend. Anderzijds voe len wij ons dan wel erg op el kaar aangewezen. En soms de len wij onze kritiek. Bijvoor beeld m.b.t. de Wereldraad van Kerken, die zich aan het verstrikken is in de te links ge richte en te verpolitiseerde «ontwikkelingshulp». Er zijn inderdaad ook kontakten: soms komt hier bijvoorbeeld een predikant van de «erken de- Gereformeerde Kerk spreken in onze kerk. Onze eenheid is er een van de geest, als iemand onze overtuiging deelt dat geldt ook voor niet-protestanten, dan kunnen wij vlot met hen samenwer ken. HET LEGER DES HEILS Heeft eigen leer- en doelstellin gen, eigen kaderen taak (zie ons schema) en eigen plaatsen van samenkomst. Bij hen wint het sociale element het vandaag van het typische zendingswerk, hun bekende Belijdenisbank waar openbare belijdenis werd afge legd bestaat bijvoorbeeld niet meer. Overigens stelt het Leger des Heils zich ten dienste van alle protestantse kristenen. FRANS-JOS VERDOODT (1) Lid van de gekende Amerikaanse industriëlen jfamilie Nor thon. Was zendeling in Engeland, o.a. onder Belgische soldaten tijdens Wereldoorlog l (2) Baptisten: protestanten die de Doop slechts bij volwassenen toelaten. 1. De goddelijke inspiratie en autoriteit van de Bijbel als enige regel voor gelooi en leven. 2. De drieënige God de Vader Schepper van hemel en aarde, Eeuwig, Almachtig. Rechtvaardig. Liefdevol, de Zoon Zijn voorbestaan, Zijn vleeswording. Zijn verzoenend en verlossend sterven. Zijn lichamelijke opstanding. Zijn hemel vaart, Zijn persoonlijke wederkomst, de Heilige Geest Zijn persoonlijkheid. Zijn werk van wedergeboorte en heiliging. 3. Alle mensen zijn zondaren, schuldig en verloren en onbekwaam zichzelf te redden. 4 Redding is er alleen door genade, door het geloof in het bloedig offer van de Zoon van God 5. De Gemeente, het lichaam van Christus alleen gevormd door hen die gekocht zijn met. en gewassen in Zijn bloedwedergeboren en verzegeld door de Heilige Geest 6. Satan zijn persoonlijkheid, veroorzaker van de val. zijn oordeel en eeuwige straf 7. De lichamelijke opstanding van alle doden sommigen tot eeuwige gelukzaligheid anderen tot eeuwige straf Staalkaart van de leer van de Evangelische Kerken. VAN TELEFOONNUMMERS^ ADRESSEN di 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit IEn wat een prijs Huis Adi, Dorp 41Grembergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras- sen, Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. B Bergemeersenstraat 18, Aalst. lomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië). Schoolstraat 54, Aalst endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespedalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde. leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 innenhuisdekorabe O.L -Vrouwstraat 33. Lebbeke De taalzaak voor het inteneur. I es meed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin gen, poorten enz. I M De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. lerman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen. In Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen vnjetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke I O-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- Idedij en camping Statiestraat 21, Lebbeke. [Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.6O.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe. Hoogstraat 77, Haaltert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter, Kon. Albertstraat 14, Sint-Gillls-Dendermonde. I eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoften (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden. Luxaflex, Louver- drape. vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde I ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specia listen luando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper 052-21.16.11 loelsie Kleding Palons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen Galerie De Key- zer. ENSOR Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8. Aalst. ekenen 052-21.40.60 is een van onze speaabterten Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar. kt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken. Pan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel f over een oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. i y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw retda- f meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar oveel anderen 052-21.40.60 deden het reeds vóór U. Laat uw publiciteit in mekaar boksen door vakluimensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper. U krijgt zo iemand aan de lijn

De Voorpost | 1974 | | pagina 4