DENDERMONDS PROGRAMMA VOOR TRADmONEEL GALA IVAN DE BRUSSELSE PERSEOND De Voorpost - 20/12/74 - 9 De heer Albert De Cuyper in gesprek met de h. Willy Vaerewijck, direkteur-generaal van het Agentschap Belga en diens echtgenote en met baron Daniél Ryelandt, voorzitter van de beheerraad van het agentschap foyer van de schouwburg de even traditionele receptie plaats. Louis De Lentdecker bood de Vorsten de geschen ken aan en nadat de koning en de koningin de artiesten had den gelukgewenst werden een dertigtal vooraanstaanden uit de Brusselse en Belgische perswereld één voor één voor gesteld. Tussen deze voor aanstaanden was de h. A. De Cuyper die speciaal gefelici teerd werd om de artistieke waarde van het programma dat door zijn mensen in spoed- tempo was gemaakt. Toen gingen de koning en de konin gin afzonderlijk tussen de tweehonderd genodigden Gewoonlijk duurt dergelijke re ceptie een klein half uur. Dit jdar bleven de Vorsten meer dan een uur tussen de geno digden. Dezen dronken mees tal schuimwijn. De koning en de koningin hielden het bij fruit sap. Toen hij de Munt verliet uitte koning Boudewijn zijn tevre denheid over het welslagen van de avond en .over de vriendelijkheid van de geno digden. Nadien boden de Brusselse journalisten het publiek in het nieuwe IPC-perscentrum aan het Schumannplein een an dere receptie aan die tot in de vroege uurtjes duurde. oen een rondborstige Amerikaanse zangeres met een stem als een beiaard en een lijf als een uilding, zingend in het Duits, als Salomé op het toneel van de Muntschouwburg te Brussel en gerieve van de opera van Richard Strauss eindelijk gedaan had met het wilde sleuren jan het «afgeslagen toneelhoofd» van Johannes de Doper, en iedereen van spanning en jmotie grote dorst had gekregen, begon de briljante receptie die telkens de hoofdschotel is ian het traditionele gala van de Brusselse Pers dat werd bijgewoond door de koning en de toningin die bij haar intrede bloemen kreeg van de jonge (Dendermondse) Inge De Cuyper. De koning en de koningin bij hun intrede in de receptiezaal waar de genodigden hen opwachtten. Zij worden hier jegroet door de heer Louis De Lentdecker, Dendermondenaar en voorzitter van de Brusselse afdeling van de jlgemene Belgische Persbond. >e heer Herman De Cuyper in gesprek met de schilderes, mevr. Fran- oise Górard, die het schilderij maakte dat elk jaar door de Persbond aan e vorsten wordt geschonken, Dit schilderij werd gebruikt om de omslag an het programma te sieren. >e heer Albert De Cuyper, drukker-uitgever van «De Voorpost» behoorde tot de personaliteiten die aan de vorst n de vorstin werden voorgesteld. Het was Drukkerij De Cuyper die het programma van de persgala had gedrukt. oto'sE. Vermeir gin, talrijke ambassadeurs, mi nisters en parlementsleden de vertoning bijwonen, niet alleen omwille van de artistieke as- pekten ervan maar vooral om hun sympatie te betuigen te genover de mensen van de pers. Vroeger jaren was zo'n gala een indrukwekkende défilé van massa's gedeko- reerde lieden die tot 1.000 F voor een plaatsbewijs betaal den om in rok of in habijt zich zelf en hun eretekens in de buurt van de koning te mogen tonen. Enkele jaren geleden heeft koning Boudewijn de wens uitgedrukt dat het alle maal een beetje demokrati- scher zou gaan en sedertdien wordt die avond de Munt we liswaar bezocht door honder den dames in rijke avondkleren maar de heren moeten zich beperken tot een smoking. Alle dekoraties worden angstvallig vermeden. De heer en mevrouw Albert De Cuyper slaan een praatje met de koningin. Het ging er nogal gemoedelijk aan toe tijdens deze korte persoonlijke gesprekken. Het bleek uit de vragen van de koningin dat zij zich sterk interes seerde aan de personen die zij ontmoette. Zij vertelde tevens dat zij zeer graag Nederlands praat en onze taal graag hoort spreken. PROGRAMMA leder jaar ook wedijveren schilders, drukkers en hande laars met talent, fantazie en heel veel werk om hun steentje te mogen bijdragen tot het wel- lukken van het gala. Zij doen dat gratis uit vriendschap voor de journalisten en ter ere van de koninklijke bezoekers. Bij elk gala krijgen de Vorsten van de Persbond twee geschenken aangeboden: een schilderij en een album met een honderdtal kunstfoto's die beelden bren gen van de verschillende rei zen en bezoeken welke de ko ning en de koningin in het voorbije jaar hebben afgelegd. Telkens wordt een afdruk van het schilderij gebruikt als voor pagina van het programma boek dat de Vorsten en de be zoekers bij het begin van het gala wordt gegeven. Dit jaar had de voorzitter van de Brusselse Persbond de jonge schilderes Frangoise Gerard gevraagd een schilderij te maken dat de vorsten zou worden gegeven. Zij maakte in de haar eigen kleurrijke naïeve stijl een doek, voorstellende een scène uit de opera Sa lomé, door R. Strauss gekom- poneerd naar een werk van Oscar Wilde. De drukkerij De Cuyper-Robberecht ging dan in twee dagen tijd want met journalisten moet a|}es_ sn§! gebeuren het programma en de titelpagina in kleuren drukken. Toen de koning het schilderij en de titelpagina zag, verklaarde hij dat het een van de mooiste beelden was die hem ooit op een galavertoning werden aangeboden. INGE Drie «kinderen» van Dender- monde hebben de Vorsten vrij dag 13 december begroet bij hun intrede in de Muntschouw burg. Midden de feestelijk uit gedoste massa, onder een in drukwekkende verlichting, De heer Dirk De Cuyper en de heer Louis De Lentdecker lijken hier wel een grapje te vertellen aan de koning, die zich blijkbaar wel amuseert. ïder jaar organizeert de Brus- else Afdeling van de Alge- lene Belgische Persbond lans voorgezeten door Louis De Lentdecker in de Munt schouwburg een galavertoning waarvan de opbrengst wordt verdeeld onder de sociale wer ken van verschillende pers- organizaties. Het is een enorme onderne ming waarbij in enkele dagen tijd niet minder dan 600 000 F wordt verhandeld. Het is tradi tie dat de koning en de konin- In een non-konformistisch gesprek met de koningin: v.l.n.r. de h. Albert De Cuyper, koningin Fabiola, mevr. Herman De Cuyper, de h. Herman De Cuyper en mevr. Dirk De Cuyper. heette Louis De Lentdecker de hoge gasten welkom, waarna de kleine Inge De Cuyper met haar bloemen bij.de koningin kwam. Inge was een beetje onder de indruk van het vele volk en liep met haar bloemen eerst naar Louis, omdat ze die tevoren enkele keren had ge zien. Louis bracht haar naar de koningin die het schattige kindje minzaam dankte. Het feestprogramma werd de koning aangeboden door Mar- tine André, weliswaar de doch ter van een Brabants bioemen- kweker maar ook de achter kleindochtervan Karei De Leye uit onze Brusselsestraat, de gewezen hoofdonderwijzer van het kollege te Dender- monde die heel wat generaties Dendermondse bengels onder de knoet hield en wegwijs hielp Op uG Woy naai u6 iUfslafSOTS: Het is de eerste maal dat zo veel Dendermondse geslach ten namens Brussel de koning en de koningin welkom heetten in de hoofdstad. Nadat de Vor sten naar hun loge waren ge leid werd gedurende anderhalf uur in één bedrijf Salomé ten tonele gevoerd die nogal luidruchtig was en fel in de kleuren stak maar die niettemin door de meerderheid van het publiek werd op prijs gesteld. De vertolking was van interna tionaal gehalte: er waren Duit se, Amerikaanse, Zweedse, Franse en Belgische zangers, maar de regisseur, de dekora- teur en de meesterlijke dirigent Frangois Huybrechts waren Belgen. ONTVANGST Na de voorstelling had in het wandelen. Hier en daar praat ten zij met dames en heren van de pers, vroegen zij belangstel lend naar de problemen uit de kranten- en drukkerswereld. Het ging er zeer gezellig en on derhoudend aan toe. De h. en mevr. De Cuyper praatten nog even met de koningin, die zich zeer vlot uitdrukt in het Nederlands en dat bovendien graag doet.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9