KULÏÜHRKALENDER ekstrateleks Teleks Teleks Teleks CATHARINISTEN OP DE LICHTETOER DE PRINSENCAEMERE, ZIJ PLOEGDE VOORT stilstand om in 1891, volledig weerklank in de Vlaamse dilet- vernieuwd, gesteund door de tantenwereld. De Kamer bezit levendige interesse voor toneel een rijk gevuld archief, gere- weer te starten.In het kader van puteerd als een der volledigste de herwaardering van de Rede- en best verzorgde, vaak geraad- rijckers werd de kamer door de pleegde en voor tentoonstelling- souvereine Hoofkamer De - en gevraagd. Het bevat onder- Fonteine te Gent in 1959 meer dokumenten van de 17de benoemd tot Hoofdkamer van eeuw.de 18de en de 19de eeuw, het Land van Aalst, en nam in manuskripten en schriften. Wat j deze funktie in 1964 de leiding de Catharinisten eens zijn ge- VVie van een aktie tot samenwerking weest en wat zij ook nog zijn in ppn onder de Aalsterse toneelkring-- het verenigingsleven van de stad, en en werd de promotor van het zij leveren een grote kulturele Zijn Aalsters Toneel Verbond. Deze bijdrage. 'VBfl opvoeringen kenden grote - ROEL VAN DE PLAS VRIJDAG 3 JANUARI Aalst 20.30: in Pan. Wellekensstraat 45. vooropening tentoonstelling kindertekeningen. Ingericht door Pan en Humjos; De tentoonstelling loopt tot 15 januari Nog tot eind januari in Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44, tentoonstelling van schilderwerk en, akwarellen, tekeningen, grafiek en multiples door Brusselmans, Dhaese, De Cock, Rhaye, Bertrand, Monteyne, Van Hecke, Wyckaert, Van Lint, Rets, .Quivron, Lecompte, Caille. Gentils, Debois, Lismonde, Van Overstraeten, Pomodor. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur, zondagen van 10 tot 12.30 Nog tot 6 januari in de bovenzaal van de Galerij Valerius De Saedeleer. Keizerlijk Plein, tentoonstelling van «Byzantijnse en Russische ikonen» In de benedenzaal tentoonstelling «Kunst en kunstvorm uit Portugal». Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. ZONDAG 5 JANUARI Aalst 20;30 uur: in Pan. Wellekensstraat 45, opvoering van «Karei» door de teaterafdeling van PAN. Tot 26 januari, in het Stedelijk Museum «Oude Hospitaal», tentoonstelling «Flitsen van Kuns, USA, Kanda». Open op weekdagen van 14 tot 17 uur, zondagen van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. MAANDAG 6 JANUARI Affligcm 20 uur: in het Kultureel Centrum, godsdienstige voordracht «Vormsel en geloofsbelijdenis in de parochie» door Jan Wuyts. Aalst 20 uur: in de Stadschouwburg. Vredeplein, opvoering door toneelkring De Schakel van «Zwervers rond de kribbe» van H. Ghéon. DONDERDG 9 JANUARI 20 uur: in de filmzaal van het St.-Jozefskollege. vertoning van «Versierde Meisjes», ingericht door de K.F.L. EREMBODEGEMS KORT NIEUWS Postzegelkring «Dendria» draait weer op volle toeren. De kring is nu gehuisvesd in het parochiehuis, in een gezellig verwarmd bovenzaaltje. De 2e en 4e zondag van iedere maand wordt er vergaderd van 10 tot 12 uur. Volgende aktiviteiten gebeuren er: nieuwighedendient - tentoonstellingen - ruiling - kosteloze tombola.Er is ook een jeugdklubaan verbonden voor alle jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar. 10 - 3-1-75 - De Voorpost Grote bijval voor «Waarom lieg je Cherie?» Een zoveelste sukses voor De Catharinisten.(jm) zijn verloofde. Steeds blijft zij luchtig en lief, door haar komt Gaston in plezierige maar ook minder prettige situaties te recht. Hij laat dit echter niet aan zijn hart komen. Hij de eeuwige vrijgezel wordt verliefd op de aantrekkelijke Suzanne die een toneelspeelster blijkt te zijn op jacht naar de hoofdrol in Moineau zijn suksesstuk. Maar ook zij laat haar droom varen om zich met de aantrekkelijke komponist te verloven. Door spekt met heel wat aardige melodietjes, meesterlijk vertolkt door een homogene groep Ca tharinisten is «Waarom lieg je cherie» uitgegroeid tot een flink stuk goed toneel, eerlijk opge voerd, met veel talent en overtuiging. Herman Slagmulder en Bib De Leeuw hebben alles om de harten te veroveren, hij een prachtige stem, een «jeune premier» voorkomen, een sterke plankenvastheid, zij ontwa penend argeloos als kwajongen, overtuigend als de vrouw die weet wat ze wil. toch in de schaduw wat haar zangtalent betreft maar met een geestdrift die heel wat noten goedmaakte. Jos Vanmol als huisknecht, Antoon Van Nuffel als Achille Pompon; Marcel Carlier als butler, William Verbestel als Charly en Simonne Van Laet- hem als Ernzi Kormendi gaven een flink stuk toneel ten beste. De vier agenten Gilbert - Eelbode, Dries Carlier, Odilon OUDSTE REDERLJCKERSKAMER Elke Aalsterse toneelvereniging mocht in ons blad reeds een overzicht van zijn historiek genieten. Door plaatsgebrek werd deze geschiedenis van de Catharinisten niet gepubliceerd. Wij maken thans van de gelegenheid gebruik. De Kamer van de Catharinisten, die door hechte samenwerking, vriend schap en geldelijke steun van zowat zeshonderd leden, kan uitpakken met spelen van hoge waarde en daarmee prachtige resultaten ;heeft als patrones de Heilige Catharina van Alex- «andrië. Haar symbolen palm, zwaard en gebroken rad samen met het devies «Amor Vincit» en de spreuk «Baate mij 't waare, Laete nyt vaere» vormen het blazoen van de Kamer. Vertelt een oude legende dat de Rederijckerskamer in 1107 ge vestigd werd, historisch is be wezen dat de Kamer pas sedert 1421 aktief is geweest. Zij is aldus een der oudste van vroeger bestaande. Met haar intense aktiviteiten vermaakte zij ten tijde van de Bourgondiërs, vorsten op bezoek in de stad en trad zelfs op voor Keizer Karei in 1550. In 1663 werd het altaar van de H; Catharina in de Sint Martinuskerk opgericht. Jaar lijks viert de Kamer er haar patroonsfeest. Na de Franse revolutie kwam een langdurige Heel wat bomen werden recentelijk gekapt In het Osbroekbos, de «Aalsterse long», en dit op de grens Aalst-Erembodegem. Een beste milieuzorg voor '75 zou alvast een heraanplanting zijn. ☆Je noemt het snertnieuws, maar onze bronnen zijn, als steeds, helder en fris. Waarmee dan gezegd weze dat er een goeie kans bestaat dat ons aller teevee met de karnavaldagen naar dit verraderlijk hol komt afzakken. Om een rechtstreekse uitzen ding te wijden aan het wereldschokkende gebeuren dat weer maar eens voor de deur staat. Als ze net niet vinden (of er is toevallig geen kaptatiewagen vrij) dan komen ze volgend jaar. Intussen dan maar naar BRT 2 luisteren. Daar heeft enen zekeren Ro Burms een karnavalprogramma op stapel dat flitsen bevat van de onvolprezen karnavalkwis. Oortjes open en snaveltjes potdicht op zondag 2 februari in de namiddag. We houden er de spanning in door het aanvangsuur pas later bekend te maken. Als je twee voorgaande berichten niet gelooft dan lees je maar een andere krant. De korrespondenten van de gazetten weten het allemaal. Hoeveel? Ze hebben zater dag bij de Madeion een stuk moeten bijzetten om al dat persvolk komfortabel te legeren. ☆Uw dienaar, schrijver van dienst, is na twee dagen en een paar minuten uit katzwijm bijgekomen. Alleen maar van te horen vertellen dat een bloemenfee, Myria- me, om maar geen namen te noemen, in dit eigenste blad slechts EEN (1) vermelding kreeg. Huilen is nu te laat. Ware het geen hersenwerk van een atavistisch ferm gefrustreerde Bretoen-aanpapper geweest die bij ons een lichtje deed branden, we verlieten graag onze cretineuse enggeestigheid en schreeuwden luid om Raquel Welch. Bovenstaande zin is goed gebouwd. Woorden genoeg maar niet de juiste om te vertellen dat het gezwam rond Betonwegenbouw lelijk mijn voeten uithangt. Als we maar een plaatsvervanger hadden. Heb je de kerstverlichting vóór het belfort gezien? Mooi, dat wel, maar lastig om die lampjes weg te dromen en naar het Belfort te zien. Da's op zichzelf nochtans ook schoon hoor. De muzikale komedie in drie bedrijven «Waarom lieg je cherie» door Hans Lengsfelder en Siegfried Tisch met muziek van Leonhard K. Marker is een virtuoos stuk, een komische situatie van de beste soort, die een bomvolle stadsschouwburg (we vergaten er zowaar het stof door) amusement van de bovenste plank. De Voorpost: Week- of dagblad??? Dat het Stedelijk Feestkomitee en Uw en ons aller weekblad spitsbroeders zijn in kwade en goeie karnavalavonturen hoeft wel geen betoog. Opperbeste maatjes zelfs. Van vrienden kan je uiteraard een tikkeltje meer lijden. Als het de spuigaten maar niet uitgutst. En dat is in het verhaaltje dat we hier willen opdissen een heel klein beetje het geval. Geen paniek alsjeblief want het is overduidelijk dat het hier om een grap gaat. Als zijn we bij het aanhoren van die Stedelijke Feestspielerei wel effe een kwartiertje op de rug gaan liggen alvorens in zwijm te vallen. Intussen weer bijgekomen, zoals u wel merkt, en paraat om verhalen. Naar goede jaarlijkse gewoonte komt het programma van de voor de deur staande sotternyen deze week in de bus vallen. Prachtig. Weten we van AA tot Zet waaraan we ons dienen te houden. Heerlijk is dat.We knijpen nu even de ogen dicht... zo... ja... oef, dat hebben we dan meer weer eens doorstaan. Onze spitsbroeders van het Feestkomitee hebben eigenmachtig beslist dat het weekblad De Voorpost voortaan als Dagblad door het leven zal worden gesleept. Mij goed. maar ze hadden sommige mensen hun gedacht mogen vragen. Om reden van begrijpelijkheidshalve grijpen we nu even in die programmafolder en het geheugen van die lieve lezer en allerbeminnelijkste lezeres. Het is door dë jaren een traditie geworden de schrijversbende van dit nestje een kans te geven met hun karnavalproza in een wedstrijdenarena te treden. Nu is ondergetekendes pretentie haast spreekwoordelijk maar dat doet niets af aan het feit dat hij vorig jaar met klank en zwier zijn zoveel vergrijsder kollega's van de kranten naar een tweede lager of lagere plaats styloode. Ongemerkt al zitten wroeten om ook dit jaar vrij en boud weg een poging te ondernemen. En wat prijkt daar op die programmafolder: wedstrijd-persartikel-dagbladen vermits wij voorlopig nog met het wcckbladstatuut zitten opgescheept gaat de mooie droom daar voorwaarde mist in. Mijn baard eraf als het niet waar is: we hebben met zijn allen slapeloze dagen achter de rug. Maar pleiten of smeken en zelfs dreigen hielp niet. De Voorpost blijft een weekblad. Zeggen ze allemaal. De list die we samen met het feestkomitee hadden uitgedokterd is dus waardeloos geweest. Vermits we voorlopig het huis niet kunnen verlaten, griep, vragen we langs deze weg dat de spitsbroeders iets van zich laten horen. We hadden het ook anders gewild, jongens, maaralle. Karnaval staat toch voor de deur. ANDRE HEYVAERT Verscheidene leden van de klub behaalden grote onderscheiding en: te Gent; E. Van De Steene met «Vogels van Europa», te Geel: W. De Doncker een zilveren medaille met «Literair genre» en te Serskamp de sekretaris J. Ghijsens met onderscheiding over «Israël» Voor inlichtingen van deze aktieve postzegelkring kan men zich wenden tot het bestuur: voorzitter L. Dhondt, Ninovesteenweg 175, ondervoorzitter F. Verdoodt. Ressebcke 30 sekretaris J. Ghijsens. Dr. Carlierlaan 5. De opening van het rusthuis van de KOO wordt voorzien voor de eerste helft van het jaar 1975. De kommissie van de KOO heeft dan ook beslist over te gaan tot het opstellen van een wachtlijst. Indien U wenst in dit rusthuis opgenomen te worden, moet u zo spoedig mogelijk laten inschrijven. De inschrijvingen kunnen worden gestuurd aan de heer voorzitter van de kommissie: Bureel, Vredestraat 3,9440 Ercmbodcgcm. Na inschrijving op de wachtlijst zal door een maatschappelijk assistent een onderzoek ingesteld worden, waarna het verslag aan de beslissing van de kommissie voorgelegd wordt. De Kristelijke gepensioneerdenbond van Erembodegem bewijst zijn levenskracht alleen reeds door het ledencijfer: meer dan 220 leden. Tijdens de kerstdagen werden door de bond de nog overgebleven stichters mevr. Leonie Vonek en Karei Van Geert, die veertien jaar geleden met het initiatief begonnen, gehuldigd. Voorzitter Kamicl Cornand en pastoor De Pelecyn schetsten de werking van de bond en huldigden de stichters tijdens een feestzitting in het Gerstenhof. De bestuursploeg met: voorzitter, Kamicl Cornand. ondervoorzitters Camilla Blancken, en Jan Dc Bellanger, sekretaris mevr. blanckaert-Stevens Nelly; penning meester Romain Veldeman. Maria Aelbrecht, Maria Michiels. Elisa Hertveldt. Elise Temmerman. Maria Temmerman, René Nelis. Rene Van Den Haute. Frans Corten. Benoni Van Den Steen. Elza Verleysen en E.H.Proost Vervaet.. namen tevens dc komende jaaraktiviteiten door. Gaston Moineau een rijk kompo nist is beroémd geworden door de reusachtige bijval die zijn muzikale komedie kende. Be roemd zijn kan heel prettig zijn maar gaat natuurlijk gepaard met heel wat drukte. En die drukte is hij moe. Hij trekt zich terug in zijn villa en hoopt er rust te vinden. Maar het lot beslist er anders over. De eerste rustver stoorder die er aankomt is zijn vriend Achille Pompon. Weldra komt de tweede indringster opdagen, een jongensachtige verschijning Suzanne. Wie zij in werkelijkheid is en wat zij in de villa van de rijke komponist komt zoeken blijft een hele tijd een raadsel. Zij doet zich in verschillende gedaanten voor, eerst is zij inbreekster, dan een lief meisje; als het in haar opzet past de dochter van Moineau of De Veylder en Maurice De Smet dansten sierlijk maar ietwat stijf op de tonen van «Als men aan een man de kleine ving er reikt, dan wil hij dadelijk het ga^ e har.» tot groot jolijt muziek dan nog zo mooi, toch werden te teksten mooi, toch werden de teksten soms overdonderd door de klanken van de piano, klanken die als het ware een gordijn voor de scène toehaalden.Wij be grijpen best dat de piano(s) moeilijk een andere plaats konden krijgen. Een mooi dekor, een uitstekende regie van Chris Boni (we noteerden slechts enkele foutjes: geen water inde kan, tien minuten is tien minuten, waar bleef de koffie?) hebben van het spel van de Catharinisten een uiterst geniet baar geheel gemaakt. De Catharinisten hebben ergens «gouden vingers» in het aanpakken van toneelstukken.(Jm) NIEUWE AANPLANTINGEN NODIG VOOR OSBROEKBOS «Een karnavalbloem voor Jan en Allemandat schreven we een jaar geleden toen de Prinsencaemere hier in de kolommen paradeerde. Van die doelstelling, iedereen bij het jolig Aalsters gebeuren te betrekken, wijkt de groepe ring van ex-prinsen geen duimbreed af. Getuige daarvan: de cheques die vorige zondag aan het Don Bosco-lnstituut, Levensvreugde, de Beschutte Werkplaatsen en de Rijksschool voor gehandicapten werden overhandigd. Uiteraard niets dan lof voor de Prinsencaemere. Zowel de aanwezige prominenten als de afvaardigingen van de instellingen zelf staken het bij de verdeling van de gelden die de Caemere heeft 'gespaard' niet onder stoelen of banken dat het initiatief de bewondering van een ruim deel van de bevolking wegdraagt. Naast de prinsen (niet nodig ze allemaal te noemen, wel een persoonlijke sluikgroet) stond de familie Van Lissum dit keer in de schijnwerpers. Kwam het örkusevenement waarvan we hier destijds met toeters en bellen uitbazuinden dat het best meeviel uit een paar prinselijke breinen dan zou het allemaal niet mogelijk zijn geweest zonder de praktische en andere steun van het cirkus Jhonny. Zodat deze mensen terecht mee in de bloemetjes gingen voor de (fikse) stuiver die ze in de zakken van de genoemde instellingen speelden. Na de ontvangst die het stadsbestuur bij deze gelegenheid heeft aangeboden mochten we in minder officiële omstandigheden vernemen dat de Prinsencaemere waarschijnlijk een tweede uitgave van het cirkgebeuren wil klaar stomen. Zoveel te beter. En als ze het toch niet meer zouden wagen, dan doen ze iets anders. 't Zal wel plezant zijn en er zullen mensen wel bij varen.

De Voorpost | 1975 | | pagina 10